Oplossing van de Kerstpuzzle Stijgende spanning De Ned. Herv. Demeeite in de Wieringermeer. Donderdag 10 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 6934 63 woorden met een „P"* aan de Saar Zal 13 Januari den triomf brengen van het Duitsche karakter? Oneerlijke concurrentie. BERUCHT BANDIET GEDOOD. Een pinguïn voor de microfoon. Stakingsonlusten te Minneapolis. De instructeur der nationale luchtvaartschool, de heer S. de Mul, moest met de PHAGQ, een Koolhoven FK 41, een noodlanding wegens motordefect maken op een weiland bi) den Smeetlandschedijk te Rotterdam, Het toestel werd ernstig beschadigd, de piloot bleef onge deerd. TALRIJKE OPLOSSERS BLEVEN ER VER BENE DEN, DOCH VELEN OOK VONDEN ER MEER DAN HET DRIEDUBBELE VAN DIT AANTAL. De beperking, die we in ons Kerstnummer maakten, dat we „zoo moge 1 ij k' de uit slag van de Kerstpuzzle in het nummer van de daaropvolgende week het Oudejaars- nummer zouden geven, is inderdaad ge grond gebleken, hetgeen we al meedeelden. Het aantal oplossingen was dan ook over stelpend. Wel een bewijs, hoe deze aardige puzzle bij onze lezers in den smaak is geval len. Er is geweldig naar gezocht, zóó zelfs, dat de meesten véél meer zelfstandige naam woorden met een „P" hebben gevonden dan onze teekenaar zich had voorgesteld op zijn teekening aan te brengen. Deze zijn de volgende: Paal Paard Paddestoelen Pak Palet Paling Palmen Palmtak Pannen Paneel Pantalon Pantoffels Papegaai Papier Parapluie Passer Pauweveeren Pedalen Peen Peer Penhouder Penseelen Pet Piano Piëdestal Piek Pierrot Pijlen Pijpen Pijpenrek Pink Pit Goed geteld zijn het er dus 63. En nu de prijs winners!! Een gemakkelijke taak was het niet en het heeft heel wat uren geduurd, alvorens zij er uitgehaald waren, die de oplossing het meest nabij kwamen. Dat waren niet altijd degenen, die het groot ste aantal woorden hadden gevonden, want er waren er bij, die blijkbaar uit het woor denboekje alle woorden, die met een letter „P" beginnen, hadden overgeschreven, en dan was de kans inderdaad groot, dat de bedoelde 63 er bij waren. Maar dat was na tuurlijk de opzet niet. Wat er niettemin overbleef, die nog voor een prijs in aanmerking kwamen, was nog een zeer groot aantal en tenslotte moest het lot beslissen De uitslag hiervan luidde als volgt: N. Schagen, Schagerbrug, eerste prijs, f10. Kees Jansen, Prinsesselaan 32, Bergen, tweede prijs, f5. C. Boontjes, Menisweg, Schagen, derde prijs, f2.50. De volgende 20 troostprijzen (boeken) vie len ten deel aan: G. N. Kroon, Westerweg 298, Alkmaar; Kees Smit, Dirkshorn; A. Rentenaar, Barsin- gerhorn; A. Krul, p.a. J. Krul, Zuidscharwou- de; Mej. N. Kos, Nieuwe Laagzijde, Schagen; Mej. Trien Kalf, Heerhugowaard (Zuid) B 67; P. de Bruijn, Gouderak; S. Koorn, Voor straat 1, Den Oever, Wieringen; Mej. J. Kernspecht, Winkel; Mej. Marie de Jong, p.a. P .de Jong, Laan E 4, Harenkarspel; Mej. Fricdrika v. d. WalSchoppen, Poststr. 9, Middenmeer; C. Molenaar, timmerman, Winkel; Mevr. Hartmande Graaf, Meeldijk, Barsingerhorn; Bertie Voüte, Eeuwigelaan 16, Bergen; D. Rezelman Cz., Anna Paulow- na; Mej. Gepke Bron. Medembl. Tolhuis, Hoogkarspel; Anton Blok, Molenvaart 76, Anna Paulowna; Liesbeth Melchior, Groet polder, Winkel; A. Swarthof, Burgerbrug; G. Poolde Beurs, Nieuwe Streek 22, Kol- horn. De prijzen zullen aan de winnaars worden toegezonden. Redevoering van den Saargevolmachtigde van Hitier. Drie dagen scheiden ons nog van de groote beslis sing in het Saargebied en de spanning stijgt. De spanning stijgt in de gemoederen der bevolking, in de openbare meening der belanghebbende landen, en het fijngevoelige zenuwstelsel der wereldpers. De bevolking grijpt thans iedere toevallige gele genheid, die zich voordoet, aan, om ze tot een pro-;, pagandamiddel op te schroeven en om lucht te ge ven aan haar door allerlei beperkende bepalingen nauwelijks in toom gehouden gevoelens. Gister heeft gouwleider Buerckel de Saargevol machtigde van Hitier, te Kaiserslautern voor de ver tegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers een redevoering uitgesproken onder het motto: „De weg naar de overeenstemming". Spr. ving aan met vast ste stellen, dat de Saar- kwestie in buitenlandsch politiek opzicht geen con flictskwestie, maar een zuivere liquidatiekwestie vormt. Van overwinnaars en overwonnenen zal geen geen sprake kunnen zijn. Wanneer men afziet van internationale overwegingen, is de Saarkwestie een zuiver-Duitsche aangelegenheid, die door Duitschers onderling wordt opgelost. In dit opzicht kan men zeggen, dat het verdrag van Versailles een Duitsch volksgedeelte voor het taxeeren van zijn Duitsche karakter-kwaliteit voor de historie heeft gedaagd. Vervolgens besprak Buerckel den status quo als derde oplossing naast de Fransche stelling, dat een wilsuiting voldoende is om lid te worden van een andere natie en de Duitsche, volgens welke de in nerlijke samenhang met de geërfde nationaliteit be slist. Zonder uitzondering hebben de Duitsche partijen van het Saargebied steeds weer verklaard: wij zijn niets anders dan Duitsch. Toen echter kwam in Duitschland de groote binnenlandsche politieke om wenteling. Het officieele marxisme zegt nu: „Partij tegen volk en verraad jegens de eigen volksgevoe lens." Het vaderland der marxisten ligt nergens en overal, al naar de kansen van het marxisme staan Wanneer het Saarstatuut geen status quo als oplos sing zou bieden, zouden de marxisten voor Frankrijk stemmen. De status quo blijft dus een onoprechte zaak, daar hij gelegenheid biedt den zin der stem ming te versluieren. Een tweede stemming zou inbreuk vormen op het in het Saarstatuut vastgelegde recht, waaruit even tueel Duitschland de noodige consequenties zou moe ten trekken. Voorts merkt spr. op, dat 'n status quo niet afhan kelijk zou zijn, wat levensduur betreft, van den wil van het Saarvolk, maar van den wil van vreemde regeeringen. Voor een separistische beweging om binnenlandsche politieke redenen is volgens de be palingen van het verdrag van Versailles geen plaats De begunstiging van een zoodanige beweging moet worden opgevat als een geste tegen Duitschland. Miss Helen McDougail sloeg In de demi-finale om het Engelsche kampioenschap biljarten voor meisjes miss Nancy Fenn. In dit verband richt spr. een ernstig woord tot Frankrijk, waarmede Duitschland een verzoening wil. Evenals Duitschland weigert een separistische beweging in Frankrijk te begunstigen, moet er dringend om verzocht worden, dat ook de Franschen zich onthouden van een dergelijke inmenging in binnenlandsch politieke Duitsche aangelegenheden. Inzake een eventueel deelen van het Saargebied volgens aantal uitgebrachte stemmen, verklaarde spr., dat het Duitsche standpunt is, dat deelen niet mogelijk is en dat de nationaliteit van het Saarge bied afhangt van de meerderheidsuitspraak van de Saarlanders. Een zoodanige oplossing zou ook voor Diutschland onaanvaardbaar zijn. Voortgaande besprak Buerckel het parool, dat thans ook in het Saargebied wordt uitgegeven: „Al les voor Duitschland, maar tegen Hitier". Hij ver geleek dit parool met de verklaring in den oorlog, dat de strijd niet tegen Duitschland ging maar te gen den Duitschen keizer. „Maar Adolf Hitier en Duitschland vormen een onverbrekelijke eenheid! Adolf Hitier is Duitschland en Duitschland is Adolf Hitier!riep spreker uit. Hierna wendde spr. zich rechtstreeks tot de ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers, en zette uiteen, dat, wat men hem had willen aanwrijven betreffende zijn plannen inzake concentratiekampen onjuist was Spr. is een vijand van concentratiekam pen. In zijn gouw bevinden deze zich niet. Proble men lost men er niet mee op. Voorts sprak hij de bewering tegen, dat na 13 Januari in Duitschland een Kulturkampf zou uitbreken. Spreker besloot zijn rede met een vurig betoog op het Saargebied: op den historischen 13den Ja nuari zal het dappere Saarvolk de wereldgeschiede nis den triomf aanbieden van het Duitsche karak ter. Het Saarvolk marcheert!" Geen fuiven meer op schepen in de New Yorksche haven. Reuter meldt uit New York: Krachtens een besluit van burgemeester La Guar- dia mogen op de schepen die in de haven van New York liggen geen partijen meer worden gegeven. De burgemeester verklaart hiermede dat, naar hem ge bleken is, de bemanning bij deze partijen als be- dienendl personeel fungeert en de muziek door de scheepskapel wordt verzorgd, waardoor evenzoovele plaatselijke krachten werkloos blijven. Bovendien worden maar al te dikwijls wijnen en dranken ge serveerd waarop geen invoerrechten zijn betaald, hetgeen oneerlijke concurrentie beteekent ten op zichte van ter plaatse gevestigde firma's. Voor het geval de scheepvaartmaatschappijen weigeren mede te werken, dreigt La Guardia voor het exploiteeren van een „drijvend restaurant" een vergunning ver plicht te zullen stellen, waarvoor dan betaald zou moeten worden. Gold als ontvoerder van millionnalrs- zoon Bremer. Zestien politiemannen, aldus een bericht van Uni ted Press uit Chicago, hebben na maandenlange na sporingen, den beruchten misdadiger Rusfell Gibson met verscheidene medeplichtigen verrast. Na het huis, waar hij vertoefde, te hebben omsin geld, drongen zij dit snel binnen. Zij werden door Gibson onmiddellijk met een heftig vuren uit machinepistolen ontvangen. Gibson verbarricadeerde zich vervolgens en bleef uit zijn schuilplaats schieten. Tenslotte hield dit schieten op en drongen de politiebeambten na het werpen van traangasbommen voorwaarts. Zij vonden Gibson, door vier kogels doorboord, dood in zijn schuilplaats liggen. Een zekere William Harrison en twee vrouwen konden worden gearresteerd. Gibson was een leider van de Barber Karpisbende, die vooral in Oklahoma opereerde. Gibson werd verdacht als de hoofdontvoerder van Bremer, den zoon van een bekend millionnair, die ontvoerd werd, toen hij zijn dochter naar school bracht. De ontvoering was hem reeds in den zomer van 1933 aangezegd. Tenslotte werd Bremer vrijgelaten, nadat zijn va der 200.000 dollar losgeld had betaald. De ontvoerde was vele dagen in een donkere ruimte gevangen gehouden. Hij was tenslotte per auto naar Rochester gebracht en nabij die plaats op een landweg uit de auto geworpen. Hij bleef zoo goed als ongedeerd. OP ST. BERNHARD DOOR LAWINE OVERVALLEN? Parijs: Men vreest dat een vrij groot aantal toeristen op de St. Bernhard pas door een lawine zijn overvallen en bedolven. Men heeft onder de sneeuw een lijk gevonden en vreest dat nog meer personen zijn gedood. Het beleid van het classicaal bestuur van Hoorn goedgekeurd. - Zal er nu een einde gekomen zijn aan het vele geharrewar binnen en buiten de Wieringermeer? Men schrijft aan de N.R.Crt.: Men zal zich nog herinneren, dat tegen de op 7 Maart 1934 ten tweede male in den Wieringermeer gehouden zoogenaamde 10 jaarlijksche stemming, welke wederom ten gunste van de vrijzinnigen uit viel, door den heer K. O. Finkensieper en anderen bij het prov. kerkbestuur van Noordholland protest werd aangeteekend. Die stemming werd gehouden, niet onder voorzitterschap van een consulent, maar met machtiging en onder toezicht van het classicaal be stuur van Hoorn, omdat naar het oordeel van dit classicaal bestuur ring en consulent eerst optreden, zoodra de gemeente overeenkomstig Art 1 Regl. Vacaturen vacant is of gelijk staat aan een vacante gemeente. Met de Herv. gemeente in den Wieringer- meerpolder is dit echter niet 't geval, omdat er wel een predikantsplaats gesticht is, maar het predikants traktement nog niet gevonden is. Het prov. kerkbestuur van Noordholland stelde de behandeling van bovengenoemd protest uit, totdat de synodale commissie, aan welke door de algemeene synode was opgedragen deze aangelegenheid te on derzoeken en de betrokken kerkbesturen te hooren, haar oordeel zou hebben uitgesproken. De synodale commissie heeft het classicaal bestuur van Hoorn gelijk gesteld in zijn opvatting, dat hier geen va cante gemeente is en ook geen gemeente aan een va cante gemeente gelijkstaande, zoodat ring en consu lent nog niet kunnen optreden. Het class. bestuur wordt uitgenoodigd die maatregelen te nemen, wel ke volgens het reglement op de erkenning van nieu we gemeenten noodig zijn om de preidkantsplaats als vacant te doen beschouwen in den zin van artikel 1 Regl. Vacaturen. Het prov. kerkbestur heeft dienovereenkomstig het protest van den heer K. O. Finkensieper c.s. verwor pen en den uitslag van de op 7 Maart 1934 gehouden 10 jaarlijksche stemming gehandhaafd. Ook was bij het prov. kerkbestuur van Noordhol land ingekomen een verzoek van ds. J. C. J. Dijk stra van Opperdoes, aangewezen consulent van den Wieringermeerpolder, om een beslissing te nemen in een tusschen het class. bestuur en hem gerezen verschil. Het class. bestuur was en is n.1. nog van oordeel, dat de ring Medemblik en de consulent eerst dan optreden, zoodra de gemeente aan een va cante gelijk staat, m.a.w. zoodra er een predikants traktement aanwezig is. Zoolang dit niet het geval is, blijft het class. bestur de kerkelijke aangelegen heden in den Wieringermeerpolder behartigen met de 6 wettig gekozenkerkoraarisleden. Het prov. kerkbestuur heert ds. Dijkstra niet ont vankelijk verklaard in zijn verzoek, en ook niet in zijn klacht, dat het class. bestuur van Hoorn hande lingen verricht zonder hem als consulent de gelegen heid te geven zijn werk te doen. 't Is zeker te hopen, dat door deze uitspraken en beslissingen va nde synodale commissie en het prov. kerkbestuur van Noordholland, waarnaar door zeer velen met groote belangstelling is uitgezien, een ein de gekomen zal zijn aan veel geharrewar binnen en buiten de Wieringermeer en tevens aan allerlei scheeve voorstellingen welke gegeven zijn van het beleid in dezen van het class. bestuur van Hoorn. De K.F.C.-middenvoor en ond-internationaal voetbal ler Jaap Mol is Woensdag te Zaandam in het huwe lijk getreden met mej. M. G. Miegies. Het bnidspaar. Het geluid was te onderscheiden van dat der expeditie-leden. New York: Admiraal Byrd, die zich nog steeds in het Zuidpool-gebied bevindt, heeft tijdens een radio uitzending vanuit dit eenzame gebied een pinguin voor de microfoon laten „blaffen". Het geluid, dat men in den luidspreker hoorde, kwam namelijk overeen met het keffen van een hond. De vocale prestaties van den pinguin werden eenigszins bedorven door atmosferische storingen, doch de luisteraars konden zijn geluid zeer goed on derscheiden van dat der ~xpeditie-leden. Drie onruststokers bij vuurgevecht ge dood. New York: In Minneapolis trachtten driehonderd stakende garage-mecaniciens de étalage ramen van het gebouw der onderneming in te gooien. Toen de stakers de politie weerstand boden, vuur de deze schoten op de mecaniciens af, waarbij drie hunner werden gedood en verschillende anderen zwaar gewond. Pisang Plaat Plafond Plank Plant Plat Pleister Plint Plooi Pluimen Plumeau Poes Polsen Pook Poort Pooten Pop Portefeuille Portemonnaie Portret Potten Potkachel Potlood Prei Prijs Prijscourant Pruim Prullemand Pul Punaise Punt

Schager Courant | 1935 | | pagina 5