rggmsntM Economische Kroniek Saartje's trouwdag. Individualisme en Eigenbelang. JONGEN DOOR KOLENTREIN OVERREDEN AUTO RIJDT HET TROTTOIR OP. Botsing tusschen Auto en Tram. Twee inzittenden op slag gedood. KIND VOOR DE OOGEN VAN DE MOEDER GEDOOD. Dysfnterie-epidemie in Japansche stad. Het spoorwegongeluk bij Rostow. Wanneer men zich op de hoogte stelt van de mee ningen van menschen, die zich geroepen Voelen orde te brengen in den chaos, die thans op aarde in onze economische samenleving heet te heerschen, dan is het opmerkelijk hoe druk daarbij wordt gewerkt met het begrip „algemeen belang." We willen hier vandaag niet de lange lijst van oorzaken opsommen, waaraan onze hedendaagsche malaise aangenomen dus, dat daarvan werkelijk mag worden gesproken zou kunnen worden toege schreven. Welke deze echter ook zijn, vast staat dat die eventueele oorzaken zijn geworden, gegroeid met den wil van diegenen uit onze gemeenschap, die toon aangevend waren, die het heft in handen hadden, kortom, van degenen die regeerden. In onze democratische staat beteekent dit, dat een aantal individuen, dat zich in een groep of een partij had vereenigd, wijl die laatste zich de beharti ging van een bepaald belang ten doel stelde, hun wil heeft weten door te zetten. Wij allen weten, dat bij ons wordt geregeerd door meerderheden; d.w.z. door het eigenbelang diergenen, wier aantal het grootst is. Ook de belangen der minderheden moeten worden gediend. Nu is de mensch ten minste met enkelen is zulks wel het geval verstandig genoeg om af en toe in tijden van crisis, wanneer dus het kwaad reeds is geschied, tot de ontdekking te komen, dat het ook zonder die minderheden niet gaat en dat, door de belangen daarvan te verwaarloozen, de moei lijkheden belangrijk zijn vergroot, ja, dat ze daar aan wellicht geheel en uitsluitend zijn toe te schrij ven. Als de nood dan op het hoogst begint te stijgen, zien we het inzicht ontwaken, dat het algemeen be lang niet hetzelfde is als dat van de regeerende meerderheid. We zien het streven opkomen om het individueel belang achter te stellen bij het algemeen belang. Het ligt voor de hand, dat dit in wezen niets an ders wil zeggen, dan tegemoet komen aan de wen- schen diergenen, die tot dusverre in de minderheid waren en die om die reden in een hoekje werden ge drukt. Inderdaad is op zulk een ©ogenblik het alge meen belang, dus ook dat der meerderheden vaak het beste gediend, door aan de wenschen der minderhe den meer ruimte te geven. Zo'o stuiten we op de tegenstelling: individu-gemeenschap en aan deze te genstelling is het, dat vermoedelijk veel van de schommelingen in de welvaart moeten worden toe geschreven. Elk individu is in wezen egoïst. Want hoe men de zaak ook keert of wendt, elk individu blijft nu eenmaal een individu, dat in de allereerste plaats zijn oog gericht houdt op de bevor dering van zijn eigen welstand. Waardoor hij door loopend in conflict komt met het algemeen belang. De omstandigheid, dat de democratie meer en meer veld won, bracht mee, dat deze tweeslachtigheid steeds duidelijker op den voorgrond trad. Eenerzijds was de ingezetene, de burger, geroepen het algemeen belang te dienen, anderzijds was hij, zoodra het al gemeen belang hem niet meer opvorderde, de parti culiere, die zijn land bebouwde, zijn winkel dreef cn daarbij voor alles bedacht moest zijn op zijn eigen belang. In ieder individu werden dus als 't ware twee ge heel verschillende persoonlijkheden verondersteld, van welke verwacht werd, dat ze afwisselend al naar zulks noodig was, het algemeen en het eigen belang zouden dienen en zouden kunnen dienen. Dat de practijk er toe voerde, dat het algemeen belang ondergeschikt werd gemaakt aan het eigen be lang is iets, waarover men zich niet behoeft te ver wonderen. Men mag er zelfs niet eens kwade be doelingen uit distilleeren. Is het feitelijk niet vanzelf sprekend, dat iemand, die b.v. gewoon is een winkel te drijven, meent het algemeen belang niet beter te kunnen bevorderen, dan door er voor te zorgen, dat het hem en zijn collega's goed gaat? Zijn omzet is voor hem de beste barometer voor den bloei in den lande. Democratie dient door groepvorming het eigenbelang. Zoodat men tot de gevolgtrekking zou mogen ko men, dat de democratie onherroepelijk moest voeren tot de bevordering van het particuliere eigenbelang door middel van groepvorming. Niet alleen was dit logisch, tevens echter was het volkomen in overeen stemming met het moraal, die van eiken burger eischte op gezette tijden het algemeen belang te die nen. Ieder had dit te doen op zijn wijze en menigeen kan niet beter weten of zulks geschiedde het best door het eigenbelang zoo krachtig mogelijk te bevor deren. Zoolang de mensch'op aarde heeft gewoond is er eigenbelang geweest en zoolang hij in groepen heeft geleefd, onverschillig of dat wilde horden, gevestigde stammen of staten naar den tegenwoordigen zin van het woord waren, is er sprake van algemeen belang. Deze beide belangen zijn vaak met elkaar in strijd geweest, ze vielen ook vaak samen. Ja, men zou mogen zeggen, dat er altijd eigenbelangen zijn, die volmaakt strooken met de meest dringende eischen van het algemeen belang op eenig willekeu rig oogenblik, terwijl er op datzelfde tijdstip ook steeds eigenbelangen zijn, die daarmee volkomen in strijd zijn. Zoo is het bij voorbeeld mogelijk, dat het alge meen belang op een zeker oogenblik in de eerste plaats vordert de behartiging der belangen van den werknemer onder terzijdestelling van die van den werkgevei Geschiedt dit ook inderdaad en blijft men daarmee geruimen tijd doorgaan, dan is 't ech ter zeer wel mogelijk, dat het omgekeerde noodzake lijk wordt. In onze samenleving zal zich een en ander vermoe delijk ongeveer als volgt uiten. Toen het algemeen belang de bevordering der be langen van den werknemer eischte, heerschten er ondragelijk toestanden, die, naarmate er verbetering in kwam, voerden tot een zekeren bloei. Deze laatste bereikte zijn hoogtepunt toen de verschillende krachten in de maatschapppij zoo goed mogelijk in evenwicht waren. Men ging echter door de belangen der werknemers te bevorderen, welke echter,, zoodra het hoogtepunt was overschreden, niet meer over eenkwam met het algemeen belang. De balans begon weer door te slaan, doch nu naar de andere zijde. Er ontstond een nieuwe wanverhouding, de bloei begon af te nemen. Herstel is nu nog slechts moge lijk door precies het tegenovergestelde te doen als dat, wat voorheen noodig was: de belangen der werk gevers moeten worden bevorderd onder terzijdestel ling van die der werknemers. Nieuwe staatkundige groepen wortelen meestal in economische wanverhoudin gen. Het is geen toeval, dat nieuwe staatkundige stroo mingen, zooals we die hebben gekend in het libera lisme en het socialisme, wortelden in economische wanverhoudngen. Ze kwamen op in perioden, waar in het belang van groote groepen uit de samenleving was geschaad door een veel te ver doorgevoerde bevordering van het eigenbelang van andere cate gorieën der bevolking. Het is echter de vraag, of in die tijden het gevoel voor een algemeen belang wel zoo sterk was' als he den ten dage het geval is. Immers, het was een pe riode, waarin de groote massa van het volk politiek onmondig was, ze telde niet mee en haar belang was stellig niet iets, wat veel gewicht in de schaal legde. Eerst in onze dagen is de toestand zoo gewor- Doodelijk ongeval te Rotterdam. In de havenwijk te Rotterdam is Donderdagmiddag 5 uur een ernstig ongeval geschied. De 10-jarige jon gen C. van Geffen uit de Jasmijnstraat was in de Putschelaan ter hoogte van de Ghr. de Wetstraat op de treeplank van een der wagons van een lcolentrein, die op weg was naar de Waalhaven, geklommen. Door de gladheid het had even te voren wat gesneeuwd is de jongen van de treeplank gegle den en op de rails terecht gekomen. De wielen der drie achterste wagons gingen hem over beide beenen. De machinist merkte van het ongeluk niets, doch twee wielrijders, die het zagen gebeuren, haalden de locomotief in en waarschuwden den machinist, waar op deze den trein tot stilstand bracht. Toen was het echter te laat. De geneeskundige dienst vervoerde den jongen naar het ziekenhuis aan den Coolsingël. Het rechterbeen was hem afgereden, terwijl het lin kerbeen verbrijzeld was. Eenige uren na zijn opneming in het ziekenhuis is de jongen aan zijn verwondingen bezweken. Als Gij 's nachts niet slapen kun! door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker's Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij ffoesl-Gr/ep-BmneAlt/s-Asttma Moeder en dochter gegrepen. Dochter zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Donderdagavond omstreeks acht uur is op den Amsterdamschen Straatweg te Abcoude, ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk een auto, bij het uitwijken voor een andere auto, het trottoir opgereden, waar juist de ongeveer 20-jarige mej. M. v. d. Roest uit Abcoude, met haar moeder wandelde. Zoowel het meisje als haar omstreeks 60-jarige moeder werden door de auto gegrepen. De moeder werd slechts licht gewond en kon na verbonden te zijn, naar huis wor- den^vervoerd. Haar dochter evenwel werd de borsb kas ingedrukt. In ernstigen toestand is zij naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Men vreest voor haar leven. den, dat met recht van algemeen belang kan wor den gesproken. Maar dat heeft er tevens toe gevoerd, dat het algemeen belang is vereenzelvigd met het belang van de meerderheid. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de tegenwoordige moeilijkheden zijn toe te schrijven aan het feit, dat de meerderheid haar belangen in te ruime mate heeft behartigd onder veronachtzaming van die der minderheid, waar ze het echter toch niet buiten kan stellen. Overwinning dezer moeilijkheden is slechts mo gelijk op twee wijzen: óf de meerderheid zal zich hebben te richten naar de minderheid, óf ze zal de consequenties hebben te aanvaarden van haar han delwijze en de werkzaamheden der minderheid zelf op zich dienen te nemen. Beide mogelijkheden hebben hun bezwaren. Het zich richten van de meerderheid naar de minderheid beteekent een breuk met alles, wat tot dusverre als grondwaarheid werd aanvaard. Het be teekent de erkenning van het feit, dat het eigenbe lang der meerderheid voorloopig evenwijdig loopt met het algemeen belang, dat is met het eigenbe lang van de minderheid. Het op zich nemen van de werkzaamheden der minderheid is evenmin aanlokkelijk. Onze tegen woordige overheid heeft reeds zooveel minder pret tige ervaringen opgedaan met staats-, provinciale- en gemeentebedrijven en de daaruit voortvloeiende ambtenarij, dat ook de perspectieven in deze richting niet bepaald schoon mogen worden genoemd. Evenwel, de samenwerking zal zich herstellen Indien zekere individueele eigenbelangen zich met succes blijven verzetten tegen datgene wat tegen woordig in den regel als het algemeen belang wordt aangeduid, daardoor o.a. de productie steeds ver der belemmerend zal dit herstel gaan over de puinhoopen onzer moderne beschaving. Iets dergelijks is in de geschiedenis der mensch- heid, die er een is van vallen en weer opstaan, wel vaker gebeurd. Een dergelijk vooruitzicht is niet bepaald blij moedig te noemen. Het hoeft echte rook niet zoo ver te komen. Indien datgene, wat wij gewoonlijk als „beschaving" plegen te betitelen, zoo diep is door gedrongen in den mensch, dat het hem sterk genoeg heeft gemaakt of laten blijven 1 om zijn eigen belang op te offeren aan dat van het algemeen, dan behoeft men nog niet te wanhopen. STEUN DEKRIET OOGST 1934/1935. De Nederlandsche Alckerbouwcentrale, Bezuiden- hout 15 te 's-Gravenhage, verzoekt dengenen", die vermoedelijk t.z.t. in aanmerking willen komen voor levering van 25 hunner productie eerste soort fijn hard dekriet van oogst 1934/1935, zich vóór 15 Janu ari 1935 schriftelijk bij haar aan te melden. Zoo spoedig mogelijk daarna zal dan een formu lier ter invulling worden toegezonden, met betrek king tot de te oogsten oppervlakte en hoeveelheid bossen. Dringend wordt men verzocht zich alleen aan te melden wanneer inderdaad eerste soort dekriet voor levering in aanmerking kan worden gebracht, zoo als dit in hoofdzaak groeit op gronden in Noord- West Overijsel en Zuid-West Friesland. De wagen met vier inzittenden meegesleurd en bijna geheel vernield. Zeist. Donderdagmiddag omstreeks hall vijf heeft op den Amersfoortschen Weg nabij het station Huis ter Heide een ernstig on geluk plaats gehad. Een personen-auto, die uit de richting Utrecht kwam, werd daar in de flank gereden door een tramtrein van den electrischen tramdienst Zeist-Amersfoort, die op deze plaats den weg overstreekt. De auto werd zeven of acht meter medege- sleurd en aan de linkerzijde geheel inge drukt. Toen de tram tot stilstand was gekomen, schoot onmiddellijk van alle zijden hulp toe. Het bleek, dat de gevolgen van de botsing buitengewoon ernstig waren. Van de vier inzittenden waren de ruim 40-jarige H. van Twillert en de ruim 20-jarige G. van Goor, beiden uit Spakenburg, op slag gedood. De beide anderen, G. Vastenhouw, die den auto had bestuurd, en A. de Graaf, eveneens beiden uit Spakenburg, ble ken gewond te zijn. Spoedig waren verschillende artsen, o.a. Dr. Tjeenk, Willink Jr., en Dr. Jansen ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. De politie van Zeist arriveerde met twee ziekenauto's. Met deze ziekenauto's werd het stoffelijk overschot der beide slachtoffers overgebracht naar het Zie kenhuis te Zeist, waarheen ook de gewonden zijn ver voerd, die vermoedelijk een schedelbasisfractuur hebben bekomen. Intusschen is hun toestand niet ernstig. Hoe het ongeluk zich nauwkeurig heeft toege dragen, kan nog niet gezegd worden. Zooals gezegd steekt de tram even voor den spoorwegovergang den Amersfoortschen Weg over Er zijn geen af- sluitboomen en geen signalen, maar anderzijds kan niet beweerd worden, dat het uitzicht van af den weg op de trambaan slecht is. Het is nog niet be kend, of de bestuurder der tram te laat heeft be merkt dan wel of er iets aan den wagen haperde, waardoor de chauffeur hem wellicht niet tijdig tot stilstand heeft kunnen brengen. Merkwaardig is, dat, ofschoon de auto aan de lin kerflank werd ingedrukt, de aan deze zijde achterin zittende De Graaf slechts gewond werd, terwijl de rechts van hem zittende Van Goor gedood werd. Men vermoedt dan ook, dat het 't geweld van den slag ge weest is, die zoo noodlottige gevolgen hoeft gehad. Het feit, dat de slachtofers uit den mond bloedden, wijst op inwendige kneuzingen. De auto. die door de tram, welke uit de richting Amersfoort kwam, vrijwel geheel vernield was, is in beslag genomen. (Volksstemming ln het Saargebied.) Saar is dus Zondag in de „stemming", En iedereen blijkt in de weer, Er heerscht een zekere beklemming, Vandaar de militaire eer. Ze stapt in 't ranke huw'lijksbootje, Dan komt het keurig voor elkaar. Dan krijgt ze eind'Iijk haar cadeautje, Waarop ze wachtte Vijftien jaar!! De heele wereld staat te kijken, Hoe Saar zich houdt op dit gebied, Maar wie haar ook als man zal lijken, Men zegt, uit liefde gaat het niet! Saar is een rijke erfgename, Verleidelijk en veel begeerd, Omdat ze ook, als zaken-dame, Winstgevend mijnen exploiteert! Een drietal zeer bekende heeren Trekt opgewonden door het land, En staat van alles te beweren, Zoodat het er al maanden spant. Want alle drie doen rechten gelden, Met een behoorlijk grooten mond, Al moesten ze zich netjes melden Bij Saartje's pa, den Volkenbond! Pa, vol van vaderlijke zorgen, Deed iets zeer ridderlijks en fiers, Hij schonk ze op haar huw'lijks-morgen Een eerewacht van mariniers! En nog meer uitgelezen troepen, Zijn, in deez' ure van gewicht, Tot haar bescherming opgeroepen, En kennen eensgezind hun plicht! Ik hoop voor jou, m'n beste Saartje, Voor jou, nog krachtig en nog frisch, Dat het geen huw'lijk met een „maar"-tje, Maar werk'üjk een uit liefde is! Dat je, na jaren eenzaam wachten, Toch nog geluk in 't leven vindt, Met zeer veel zonnige gedachten, JE HEBT ER RECHT OP, BESTE KIND! Januari 1935. KROES. (Nadruk verboden.) Bij het oversteken van de straat. Tragisch ongeval te Beek. Het niet goed uitkijken bij het oversteken van den weg, heeft eergisteren te Beek in de provincie Limi burg, een menschenleven gekost. Omstreeks vier uur des middags stapte de vrouw van H. met haar 6-jarig zoontje op de Stationsstraat tegenover haar huis uit de autobus van de onderneming Brouns te Stein. Zij liep met het kind achter de bus om ter einde den weg over te steken, toen juist de vrachta ito van Van Gend en Loos te Sittard passeerde. De bestuurder kon onmogelijk nog stilhouden; het kind werd door den vrachtwagen gegrepen, waarna een der wielen hem over het hoofd ging. Het jongetje was op slag dood. De moeder werd door den auto op zijde geworpen en bekwam lichte inwendige kneuzingen. Zij was begrijpelijkerwijze zeer overstuur en moest naar haar woning gebracht worden. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Het lijkje en de vrachtauto werden in beslag genomen. Daar de wagen echter in orde bleek te zijn, is hij kort daarop weer vrijgegeven. Voorstad van Yokohama zwaar geteisterd, In de voorstad Kawasaki van Yokohama is een ern stige dysenterie-epidemie uitgebroken. Tachtig kinderen zijn reeds overleden. Duizend personen, waaronder vele volwassenen, zijn zwaar ziek. De oorzaak der epidemie is vermoedelijk infectie van het drinkwater. Alle scholen der voorstad zijn gesloten. De zieken huizen zijn overvol. Vele gebouwen zijn tot noodzie kenhuis ingericht. 30 personen gearresteerd, Moskou: Zooals reeds gemeld, heeft bij het station Koels joeg bij Rostow aan de Don een dub bele treinbotsing plaats gevonden, waarbij, naar offi cieel wordt medegedeeld, zes personen zijn gedood en 14 gewond, van wie zes ernstig. Op instigatie van den procureur-generaal zijn 30 personen gearresteerd, die binnen drie dagen voor de rechtbank zullen moeten verschijnen. De procureur-generaal verklaarde, dat dit ongeluk slechts toe te schrijven is aan slechte discipline, ge brek aan kennis en een tekort aan verantwoordelijk heidsbesef. KRUSCHEN INTERIM DIVIDEND. De firma Griffiths Hughes Proprietaries Ltd. te Manchester, fabrikanten van Kruschen Salts cn an dere pharmaceutische producten, heeft over haar aandeelen-kapitaal. groot 2.500.000 pond sterling, een interim dividend aangekondigd van 5 pet., betaal baar per 31 Januari 1935.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10