Rond de Saarkwestie Morgen de beslissing Duitsche en Fransche propaganda Zaterdag 12 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 6935 DE UITSLAG VAN DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. DE STEMMING DRAAGT IN FEITE EEN ADVISEEREND KARAKTER. MORGEN, Zondag, zal het „Saarplebisciet" plaats hebben, waarbij door stemming be slist zal worden, wat er met het Saargebied zal geschieden. We schrijven dat „door stemming beslist zal worden", doch feitelijk is dit niet juist. De volksstemming in het Saargebied toch draagt in feite een adviseerend karakter, adviseeren aan den Volkenbond, wel te verstaan, en zoo zou dus aan den Volkenbond het recht zijn om van den uitslag der stemming af te wijken. Wanneer we de vraag stellen of er kans bestaat op een afwijkende beslis sing, dan mogen we vrijwel als zeker aannemen, dat bij 'n uitgesproken meerderheid in eenigerlei zin, ook de uiteindelijke beslissing in dien geest zal zijn, en dat er zelfs in het algemeen weinig kans is, dat de states quo, dus de huidige toestand, zal blijven gehandhaafd. En hoewel men met vrij groote zekerheid kan zeg gen, dat de stemming overwegend pro-Duitsch zal zijn, is het niet te ontkennen, dat, hoe meer de tijd nadert van de stemming, hoe meer onrust, ja zelfs zenuwachtigheid te bespeuren valt. Vreest men in Duitschland nog een tegenvaller? Nog niet zoo heel lang geleden, heette het, dat Goebbels, de Duitsche minister voor propaganda, aan de Duitsche pers had laten weten, dat het gewenscht zou zijn de Duitsche bevolking langs lijnen van geleidelijkheid er op voor te bereiden, dat 't aantal pro-Duitsche stemmen toch minder zou zijn, dan tot op dat oogenblik allerwege werd verondersteld. Hoe het ook zij, onder de gege ven omstandigheden moet de Saarquaestie, én nu, èn wellicht nog geruimen tijd na een zelfs pro- Duitschland gevallen beslissing, als een van de Europeesche brandende quaesties worden beschouwd als een bron van velerlei moeilijkheden en wrijvin gen, die alleen door Staatsmanskunst en de vaste wil tot toenadering en elkaar begrijpen, zullen kun nen worden overwonnen. Deze moeilijkheden komen uit den aard d|r zaak voort uit de groote tegenstrijdige belangen van Frankrijk en Duitschland, ten aanzien van de mij nen, die door Duitschland, als compensatie voor de oorlogsschade, aan Frankrijk toegebracht, volgens het verdrag van Versailles gedurende 15 jaren in exploi tatie aan Frankrijk zijn afgestaan, met de bepa ling dat Duitschland deze na verstrijken van genoem den termijn, wederom in grond van Frankrijk zal kunnen terugkoopen. De belangwekkendheid van het Saargebied door zijn rijkdommen in den grond, is zoo zouden we het kunnen uitdrukken, omgekeerd evenredig met zijn grootte. Met een oppervlakte van ongeveer 1900 vier kante kilometer is het nagenoeg gelijk te stellen met een gemiddelde Nederlandsche provincie. Het aantal inwoners bedraagt in een rond getal ruim 800.000. Het aantal stemgerechtigden binnen het Saargebied en daarbuiten bedraagt gezamenlijk 641.000. De voornaamste, tegenover elkaar staande partijen moeten we noemen het Duitsche front", dat. op 1 Maart 1934 ontstond uit de gleichschaltung van alle pro-Duitsche partijen, als resultaat van de Duitsche propaganda en het „Eenheidsfront", waartoe de on derscheidene groepen behooren, die op een of ande re reden terugkeer bij Duitschland niet wcnschen, doch handhaving van den Status quo bepleiten. Daar- Rechts: Het Saargebied, de „doorn in het vleesch van Europa", zooals dit veel omstreden gebied wel genoemd is. Dit artikel is geschreven door een der Nederlandsche autoriteiten, die zelf in de stemmingswerkzaamheden van het Saar gebied een actief aandeel neemt. Uit den aard van de zaak is het niet mogelijk naam of functie van onzen zegsman te noemen. (Red.) onder zijn te rekenen de Joden, de communisten (vooral te Neunkirchen), de socialisten (uit de om geving van NeunkirchenSaarbrücken), de in het Saargebied woonachtige Franschcn, enkele Katho lieken en een kleine groep van Separatisten. Uit den aard der zaak ondervindt het „Eenheids front" steun van Fransche zijde, in het bijzonder vanwege den Bond van Saa r-F ransche lijk is evenwel, dat deze propaganda van Duitsche zijde sterker is dan van Fransche zijde, ondanks het feit, dat redelijkerwijs een ovenvegend aantal pro- Duitsche stemmen mag worden venvacht. Zeker is, dat bij een zóódanig tegenvallen van het aantal stemmen, dat b.v. slechts daarvan pro-Duitsch zou stemmen, en de rest pro-Status-Quo, géén tus- schenvorm door Duitschland zal worden aanvaard, bijv. in den vorm van een verdeeling van het Saar gebied, waarbij het >Z.W. deel daarvan (dit is het gedeelte tusschen de rivier de Saar en de Fransche grens) aan Frankrijk zou worden afgestaan. Zóó althans is de gedachte van de pro-Duitsche Saar- bewoners. In den boezem van het „Duitsche front" heerscht inderdaad onrust over de mogelijkheid van deze oplossing, mede in verband met de om standigheid, dat de Volkenbondstroepen alle gele gerd zijn fcen Ï^.O. van den Saar, waaromtrent be doeld „front" zich zorgen maakt en waarin het een partijdigheid meent te moeten bespeuren. De propaganda wordt van Diutsche zijde gevoerd door personen van allerhande functie in het Saar gebied aanwezig, zooals beambten bij de openbare middelen van vervoer, kellners, kappers, enz. Men tracht de tegenpartij de beschikking over ver- MV..V WW |/tW l.J UU U^OV,IUI.U1UQ KI V Ol U. n. gaderlokalen te ontnemen door1 daarop reeds tijdig SAARBRÜCKEN. In verband met de omstandigheid dat het Saarge bied in bepaald opzicht onder den Volkenbond staat, werd door dezen een regeeringscommissie ingesteld, waarvan de leden zijn benoemd door den Volken bondsraad, ten getale van vijf, waarvan één Saar- lander, terwijl de overige vier afkomstig zijn van een neutrale mogendheid. De Regeeringscommissie wordt bijgestaan docr een Landsraad van 30 leden (Saarbewoners). Voor de regeling van de stemming is een afzonderlijke commissie benoemd (Abstimmungskommïssion). Van Nederlandsche zijde heeft daarin zitting Ir. de Jongh. Zooals reeds hierboven werd aangegeven, heerscht er een zenuwachtige onrust en begrijpelijkerwijs wordt een krachtige propaganda gevoerd. Opmerke- te voren beslag te leggen. Vooral wordt ook de pro paganda gevoerd met straatopschriften en met lie deren. Vanwege het Duitsche front o.a.: Die Treue den Führer Für Wahrheit und Recht Mit „ja" stimmt der Deutsche, Mit „nein" stimmt der Knecht En ook: Deutsch ist die Erde, die uns tragt, Deutsch ist das Herz, das in uns schlagt, Denk daran am 13. Januar 1935. DE FRANSCHE PROPAGANDA is er voor een groot deel opgericht, de aaneenslui ting van het Eenheidsfront te bevorderen en voorts economische voordeelen van een Status Quo te be- toogen. Geheele aansluiting bij Frankrijk wordt, als buiten elke reëele gedachte vallend door dit land niet betoogd. De nadruk wordt van Fransche zijde erop gelegd, dat aansluiting bij Duitschland de kans op oorlog vergroot, gezien de herbewape ning van dat land. Voorts wórdt betoogd, dat het Saarbekken en het Zuidwaarts gelegen bekken van Briey (in Frankrijk) in economischen zin bij elkaar behooren, zoodat verbreking van deze eenheid voor het Saarbekken van groot nadeel zal worden. En tenslotte wordt van propagandistische zijde de aan dacht gevestigd op de betalingsmiddelen in Duitsch land, welke aan meer koerswisselfng onderhevig zijn dan de thans gestabiliseerde Fransche Franc, welke in het Saargebied als betalingsmiddel is in gevoerd. Het bovengenoemde geeft in hef kort de huidige toestand weer in het. Saargebied. De grenzen daar van zijn thans gesloten voor vreemdelingen, wat niet zeggen wil, dat het onmogelijk zou zijn, het gebied als nog binnen te komen. Wat er rondom het Saargebied gebeurt is min of meer achter een sluier verborgen; al is het ook dat overeenkomstig een order van den Duitschen Reirhs- kanzler binnen een zóne van 40 K.M. géén unifor men mogen worden gedragen, dat neemt niet weg, dat er merkwaardig veel „groepen" burgers op het Duitsche gebied in de omgeving van het bestreden Saargebied.. aanwezig zijn. Er zijn in den laatsten tijd, vóór Kerstmis veel Duitschers ook niet stem gerechtigden, de grenzen overgegaan zonder doel. Wellicht voor het organiseeren van de grootscheeps opgezette propaganda? Ts het de bedoeling zooveel mogelijk „goedgezinde" Duitschers binnen het Saar gebied te vereenigen? Dit alles is oorzaak dat men zich niet kan vrijmaken van de gedachte, dat men zich in Duitschland rekenschap geeft van de moge lijkheid van tegenslag. Vermoedelijk ten onrechte! 13 Januari zal hieromtrent de gegevens verstrek ken. Wij gelooven niet, dat we voor buitengewone verrassingen zullen komen te staan. Bekendmaking van den nitslag door allo zenders der wereld. Saarbrücken. De Cohimïssie voor de Volksstemming heeft in principe besloten de uitslag van de volksstemming in het Saarge bied Maandagavond bij monde van haar voorzitter Rohde over alle zenders ter we reld te laten bekend maken. Als officieele uitslagen der 83 stemdistrïc- ten worden na elkaar de afzonderlijke cijfers der stemmentallen voor Duitschland, Frank rijk en den status quo, alsmede de definitieve einduitslag in het Duitsch en in het Fransch bekend gemaakt. Tenslotte deelt Rohde het eindresultaat van de volksstemming mede dat, naar wordt medegedeeld, om niet op een beslissing van Genève vooruit te loopen, als niet officieel zal worden beschouwd. Waarschijnlijk zullen gedurende de onge veer 40 minuten durende uitzending der stemresultaten alle telefoonverbindingen tus schen het Saargebied en de buitenwereld ver broken worden, zoodat de Internationale pers niet langs telefonischen weg een voorsprong op de officieele radio-uitzending kan krijgen, hoewel tijdens de telling In de „Wartburg" op verzoek der journalisten 28 telefooncellen zijn ingericht om onmiddellijk berichten over de stemming te kunnen doorgeven. Links: IN HET LAND VAN DE INDU STRIE. Het mijnbedrijf Brebach in het Saargebied. Rechts: GEZICHT OP NEUNKIRCHEN. Deze stad is de voornaamste Indu- strie-sïad van het Saargebied. Mij nen, hoogovens en csment-fabrie* ken vindt men er. ls "V- v: Yv

Schager Courant | 1935 | | pagina 13