Duurdere kool. Uien-uitvoer. Last van Uw zenuwen? Jubileum Burgemeester Kolff. Verhouden. Zwaardere examen-eischen voor onderwijzers. LANGEND IJK De handel ls voorzichtig. Het feit, dat de kool, in het bijzonder de roode kool, deze week bij het invallen van de vorst een niet on belangrijke prijsstijging onderging, was niet alleen tengevolge van de koudere weersgesteldheid. Een groote factor was daarbij naar men ons ver zekerde, dat Duitschland aan de markt was. Uit DuitschJand waren een flink aantal bestellingen bin nen gekomen en hoewel do kooplieden begrijpelijker wijs ietwat huiverig waren, om deze orders uit te voo- ren in verband met de betalingsmoeilijkheden, heb ben een aantal exporteurs het er toch op gewaagd, met gevolg, dat de vraag naar kool op de veiling zeer toenam en de prijzen opliepen. Doch het zal nu wel weer een poosje stoppen, ge loofde onze zegsman, want de kooplieden zullen eerst wel eens willen zien, of de betaling van deze gele verde kwantums, spoedig zal volgen; zonder geld zal het niet gacn. Do prijzen aan de markt waren Vrij dag dan ook al weer heel wat lager dan Donderdag en veel geladen werd er te Broek op Langendijk niet. Voorts schijnt hot contingent voor de maand Jan. van roode kool spoedig verbruikt te zijn. Doch dat is geen bezwaar, wanneer het noodig blijkt, dat er meer kool naar Duitschland kan worden geëxpor teerd, zal do betrokken commissie zeer zeker tot ver hooging overgaan. De handel zal echter nog wel de voorzichtigheid betrachten. Roode kool schijnt in Duitschland slechts in ge ringe mate te zijn geteeld, zoodat de vraag naar deze soort op de Hollandsche markt grooter is dan voor de andere soorten. Het geringe percentage, dat voor de Deensche witte kool is toegelaten, kan hieruit worden afgeleid, dat de oogst van dR product in Duitschland van dien aard is, dat slechts weinig van het buitenland moet worden betrokken, om in de behoefte van het land te voorzien. Alles wat Duitschland zelf kan verbou wen en producecrcn, wordt zooveel mogelijk binnen de grenzen gehouden. De Hollandsche tuinders zul len er rekening mee dienen te houden, dat de functie van den Noordhollandschen tuinbouw ten opzichte van het buitenland, (niet alleen Duitschland), in zoo- vorre is gewijzigd, dat men niet meer voor de groente voorziening" is aangewezen, doch dat, als het bui tenland zelf niet genoeg heeft kunnen produceeren, door welke oorzaken ook, de Nederlandsche tuin bouw het tekort zal mogen „aanvullen". Dat is te genwoordig het streven van alle landen, om ons heen. Zoowel Duitschland en Engeland, als Frankrijk, leggen zich er op toe, zichzelf te helpen. De gevol gen hiervan ondervindt men hier aan den Langen dijk geducht Ondanks het zachte weer in December, is het met den uien-uitvoer nog meegevallen. De vrij plotselinge opleving in de laatste weck van December heeft tot dit nog betrekkelijk gunstige resultaat meegewerkt. Dit stemt temeer tot verheuging, als men bedenkt dat de kwaliteit danig heeft geleden onder het zachte weer. De geheele uitvoer over de maand December is bijna nog even groot als die in de overeenkom stige maand van het daaraan voorafgaande jaar, n.1. 10.015.037 K.G., tegen 11.403.351 K.G. Dat is nog een belangrijke hoeveelheid: ruim 1000 spoorwagons van 10.000 K.G. Uit Noordholland werden er 65 spoorwagons ge ëxporteerd. Het is een gunstig teelten, dat de prijs nog is gestegen; het geeft weer eenigen moed op een betere toekomst, waarvan vele tuinders meonen, dat hij nimmer meer komen zal. Hoogere omzetten. Do omzetten over onze groentenveilingen in 1934 zijn( naar we van bevoegde zijde vernemen, hooger clan het vorige jaar. De betere prijs van de bewaar- kool in het begin van 1934 en die der vroege aard appels heeft daartoe het meeste bijgedragen. Een stij ging als bij de marktvereeniging te Hoogkarspel in de Streelt zal hier niet zijn te boeken: daar liep de omzet in 1933 slechts f144.950 en in 1935 f 238.615. Ze komen bedrogen uit. In de tweede helft van Augustus 1934 werd door de Ned. Sierteeltcentrale aan haar leden, waarvan de meeste hloembollenltvveekers zijn, meegedeeld, dat ook in 1934 tot opkoop vap het surplus van leverbaré bloembollen zal worden overgegaan en dat dit op- koopen zal geschieden tegen 85 van de binnen- landsche minimumprijzen. Meegedeeld werden bo vendien, dat de prijzen, waartegen opgekocht zal worden, netto zijn. Dit netto werd nog eens onder streept, door er expresselijk op te wijzen: „de nota's worden derhalve zonder eenige korting tusschen don len en 15en Mei 1935 uitbetaald De overweging, verzekerd te zijn, 85 van den minimumprijs te ontvangen, hoeft vele bollenkweekers verleid, bol len op die wijze te. verkocpen. De minister heeft nu echter beslist, dat de kosten tot aan de levering door den aanbieder worden gedragen, terwijl de kosten van de inlevering voor ieder der 4 groepen afzonder lijk zullen worden berekend. Du bedrag zal nader door de Centrale worden vastgesteld en worden ver rekend metdonsteun. Derhalve zullen do kos ten, op de inlevering vallende, worden afgetrokken van de 85 Het gevolg hiervan is, dat het over groote deel der opgekochte bollen nog minder dan 78 der minimumprijzen zal opbrengen, daar voor de kosten aan de regeeringsveilingen al 7 wordt afgetrokken. OUD KARSPEL. ZIEKENHUISVERPLEGING BESTAAT 10 JAAR. De vereeniging voor ziekenhuisverpleging verga derde Vrijdagavond ten huize van den heer M. Vis ser alhier. Voorzitter, de heer C.. Borst Pz., opendo de verga dering met woorden van welkom. Op de agenda staat 10de jaarvergadering, en het is de moeite waard een terugblik te werpen. Uit ons midden is in het afgo- loopen jaar weggerukt de heer P. Visser, de penning meester. die zijn werk met de meeste accuratesse en liefde gedaan heeft. Zijn nagedachtenis zal ons lang in herinnering blijven. Ook met de financien beeft men moeilijkheden en zullen er, doordat een achteruitgang plaats heeft gevonden, maatregelen moeten worden genomen. Ook ten opzichte van de achterstallige vorderingen op de leden zal iets moe ten gebeuren, daar men alles niet op de andere leden kan laten aankomen. Na voorlezing van de notulen werd het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Bruin vastgesteld. Wij ontleenen nan dit jaarverslag dat de vereeniging, hoo groot de moeilijkheden ook zijn, in een groote behoefte voorziet. De overleden penningmeester werd herdacht. Fr zijn 6 bestuurs- en één ledenvergadering gehou den. Er zijn 50 patiënten verpleegd, met 849 ligda gen. en 27 observatiegevallen. Het aantal leden was per 1 Januari 1104 betalende en 55 niet-betalende le den. Verleden jaar was het resp. 1181 en 65 niet be talende leden. Hierna werd door den secretaris een overzicht van de werkzaamheden in de afgeloonen 10 jaren gege ven Do vereen, is begonnen met 513 leden. Tn de 10 jaren zijn 11331 personen verzekerd geweest. Ver pleegd zijn 312 personen met 5759 ligdagen. Aan de ?'P™.rl7Cn is betaald f 16225.15, aan vervoer f 1270.15. Hieruit blijkt, dat de vereen, in een behoefte voor ziet. I-Iet finantioel verslag van den penningmeester, den heer P. Volkers gaf aan, dat de ontvangsten f 2336.16 en de uitgaven f 2300,34 bedragen hebben. Het saldo was dus f 35.82. He totaal bezit der vereeni ging was f 419.74, waar tegenover een schuld aan de ziekenhuizen staat van f 386. De achteruitgang der vereen, was f289.97. Het ledental van do O.O.K. (On derlinge Operatiekas) was 8 gezinnen met 22 perso nen. Spr. memoreerde nogmaals het overlijden van wijlen den heer P. Visser. Spr. sloot zich aan bij de woorden van den predikant, die aan de groeve sprak: Laten we dankbaar zijn, dat we met dezen man in aanraking zijn geweest. De boeken en bescheiden waren in orde bevonden door de heeren R. Jonker en C. Voogt, en de reke ning aldus vastgesteld. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren C. Voogt en C. Vlug. Reserve de heer A. Klaver. Aan de orde was daarna bestuursverkiezing; af tredend de heeren C. Borst Pz. en Jhr. Ooljevaar. De aftredenden werden herkozen. In de vacature- P. Visser werd gekozen de heer L. Kalverdijk, met 11 van de 21 stemmen. Door het bestuur werd voorgesteld art. 6 van het reglement te wijzigen. Tot heden heeft men 42 dagen uitgekeerd voor operatie en observatie. Dat kan zoo niet doorgaan. Er worden nu 8 omslagen gedaan; dat kan niet verhoogd. Ten opzichte van de mede werking van 't burg. armbestuur voor de achterstal lige contributie werd medegedeeld dat deze niet zoo is als men zou kunnen wenschcn. Het voorstel van het bestuur is nu het aantal ligdagen van 42 on 21 terug te brengen; dat zal ongeveer f 450 bezuiniging brengen. De heer A. Swager Az. vroeg waar de afscheiding was. Voorzitter antwoordde dat alleen gevallen met ope ratie tot 42 dagen worden uitgekeerd. - De heer P. Mienis wilde den dokter laten uitma ken, wat operatie of observatie Is. De heer L. Kalverdijk stelde voor. alles op 28 da gen te stellen. De heer P. Mienes maakte verschil tusschen ie mand. die niet ter observatie ligt. doch toch in het ziekenhuis moet worden behandeld, bijv. voor huid ziekte en iemand, die naar het ziekenhuis wordt ge bracht. omdat de dokter het niet weet. Na eenige besprekingen besloot men met 11 tegen 10 stemmen het voorstel-Kalverdijk. 28 dagen voor beide gevallen, toe te passen, voorloopig voor een iaar. De heer H. Bakker zou voor de foderatie willen voorstellen, dat, als de Raad van Arbeid bij een ziektegeval een gedeelte betaalt, de vereeniging de rest zal bijdragen. Voorzitter antwoordde, dat de Raad van Arbeid alles behoort te betalen en wij ons houden aan ons reglement, 't Zal echter in bespreking worden ge bracht. Tot afgevaardigde werd benoemd de hoer L. Dekker. Na rondvraag volgde sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Het ambt van bestuurder van het Burgerlijk Arm bestuur is tegenwoordig geen sinecure meer. Vroeger was er wéinig werk aan en werd het als een eere- baantje beschouwd. De werkzaamheden zijn nu om vangrijk geworden, zoodat men zelfs zitdagen houdt. De gemeenteraad besloot daarom het bedrag van f 25 voor den administrateur en f 15 voor de 2 leden met f 1 per zitting te verhoogen. Ged Staten hebben ech ter geweigerd, deze verhooging goed te keuren, zoo dat weer in totaal f55 mag worden gegeven. We ver nemen echter, dat de betrokken leden voornemens zijn, daaruit hun consequenties te trokken. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. K n E R 4 S JULLANADORP. Vliegtuig over den kop geslagen. Vrijdagmorgen is tijdens hot uitvoeren van een landingsmanoeuvre een vliegtuig op het Vliegkamj „De Kooij" een paar keeren over den kop geslagen en grootendeels vernield. Hot vliegtuig was bemand met den sergeant-vlieger van Dijk en een milicien die meevloog. Voordat hot toestel de eerste maal over den kop sloeg, was eerstgonoemde er reeds uit gesprongen en bekwam geen letsel. De milicien, die niet zoo gauw er uit kon komen, werd na den val met slechts lichte verwondingen er uit geholpen De sterke wind schijnt oorzaak van dit ongeval te zijn, hetwelk overigens behoudens dan de materieele schade bijzonder goed is afgeloopen. HEF RHüanw A APTl Holl. Mij. van Landbouw. Donderdagavond 10 Januari kwam de Holl. Mij. van Landbouw afd. H.H.Waard en Omstreken in het café van den heer A. Rus ter vergadering bijeen. Om pl.m. half acht opendo de voorzitter, de hoer D. de Jong met een kort welkomstwoord de vergade ring, waarin spr. in het bijzonder den heer de Veer uit Schagen welkom heette, daar genoemde heer zich voor dezen avond had bereid verklaard een causerie te houden over het onderwerp: Vee-arbitrage. Mede in verband hiermede speet het voorzitter dat de ver gadering door zoo weinigen was bezocht en sprak spr. den wensch uit dat 1935 beter zou mogen zijn dan het afgeloopen jaar. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd Ingekomen stukken. Ingekomen: prijskranten van de Frlesche Mij. van Landbouw, welke voor kennisgeving worden aange nomen. Een verzoek om steun van een commissie van ge dupeerde boeren uit Odoorn wier ter velde staande gewassen niet waren verzekerd en door do hagel werden vernield. Daar Odoorn een heel eind uit de buurt ligt en de toestand in deze omgeving ook zeer nijpend is, meent de vergadering hier afwijzend over te moeten beschikken. Verder is ingekomen de lijst van sprekers van de Holl. Mij. van Landbouw. De heer Spaan stelt voor den heer Lienesch te vragen in samenwerking met de Coop. Malerij en de Zuivelfabriek Excelsior, met als onderwerp: „Kuilen". De heer v. d. Meer had graag gezien dat ook de vergadering van hedenavond in samenwerking met genoemde organisaties had plaats gevonden. Voorzitter spijt het dat zulks niet is gebeurd, doch dit kwam door samenloop van omstandigheden. De heer A. Blauw vindt het wenschelijk dat er een dusdanige vergadering wordt gehouden, daar ku'len van gras enz. een zeer belangrijk onderwerp Is. Ook de heer de Veer raadt deze Inzing ten zeerste aan. Besloten wordt, deze vergadering in samenwerking met de zuivelfabriek Excelsior en dc Goor». Malerij de Goede Verwachting In Februari te houden. Verder is ingekomen een aangifte van den heer Marinus Blauw, terwijl de heeren Kleimeer en Pluis- tcr en Bruin als lid bedanken. Het circulaire van het hoofdbestuur met het ver zoek een gecombineerde vergadering met zusterver- eenieingen te beleggen, on welke vergadering een hoofdbestuurslid de crisismaatregelen wil besnreken. Tn verhand hiermede df»elt voorzitter mede dat een dusdanige vergadering in samAuwerkmg mei Heiloo en Alkmaar on Woensdag 16 TAPuar? te Alkmaar zal worden gehouden in eaf* Centraal. Aan de orde is verder rekening eu verantwoor ding van den pen"in "mees'er, welke door de Vmeron Jac. Kostelijk en C. Mantel waren goedgekeurd. Saldo vorige jaar f 73.64, ontvangsten 1934 f 283.50, samen f 357.14; uitgaven 19934 f 297.58, saldo 1934 f 59.56. Nadat deze punten behandeld waren, hield de heer Joh. de Veer, secretaris van de vereen. Vee-arbitrage" district Schagcn, een causerie over genoemde ver eeniging. Hierin liet spr. het nut en de wenschelijk- heid van deze vereeniging uitkomen. Vele geschillen die anders misschien rechtzaken zouden worden, worden in der minne geschikt. Lid te zijn van dc vereen. Vee-arbitrage geeft een rechtzekerheid in de veehandel. Helaas zijn er nog slechts weinig boeren lid van deze vereeniging. Spr. wekte de vergadering dan ook op, zooveel mogelijk leden te werven. Na afloop van deze interessante lezing werd alge meen besloten ook in deze omgeving een dergelijke vereeniging op te richten of althans te helpen oprich ten. Voorts werd besloten ook dit jaar weer zoo moge lijk een melkcursus te houden. Daar verder niets meer aan de orde is, dankte de voorzitter den heer de Veer voor zijn mooie cau serie en de vergadering voor hun belangstelling. Donderdagavond werd in lokaal Rus, door Mevrouw WiersmaRisselade uit Leeuwarden, daartoe uitge- noodigd door de vereeniging van plattelandsvrouwen, alhier, een causerie-avond gehouden over het leven van de boerenvrouw in Zweden. Nadat mevr. Bom- mezijSchaak met een korte inleiding geopend had, nam mevrouw Wiersma het woord en deelde mede, dat zij dezen zomer als afgevaardigde het congres der plattelandsvrouwen in Stockholm had bezocht. Nadat eerst het leven in Stockholm was behandeld, werd iets verteld over de zeden en gebruiken ten plattelande, de voeding, en kleederdracht der boe renbevolking. Toelichting vond plaats met een film toestel, daarvoor welwillend afgestaan door den Weleerw. heer Pastoor de Meulder, alhier en bediend door den heer Jb. Borst. Hierna werden door spreekster de talrijke aanwe zigen nog eenigen tijd bezig gehouden met gedich ten en fragmenten proza uit de Zweedsche littera tuur, waarna zij voor haar leerrijke causerie den dank van de vergadering in ontvangst had te ne men en verder een woord van erkentelijkheid werd gericht aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Burgerlijke Stand over de maand Dec. '34. Geboren: Gepke Neeltje, dochter van G. Hilvers en W. Viaar; Jan, zoon van K. Bakker en A. Blokker; Wilhelmina, dochter van Jac. Huibers en A. Vroegop Catharina Maria, dochter van J. P. Sinnige en J. Borst; Albertus, zoon van A. Groot en M. Groot huizen. Ondertrouwd en getrouwd: geene. Overleden: Arie de Boer, 75 jaar, wednr. van T. Groot; Aaltje Seidenstiker. wed. R. Pater, 58 laar, (overl. te Amsterdam); Catharina Plak, 51 jaar, echtg. van C. Hoogzand. Levenloos aangegeven kind van G. Wijnker en A, Kieft. W I E R I N G E N Door op j.1. Donderdagavond een vergadering tc beleggen in Hotel De Haan te Hippolytushoef, hebben enkele personen getracht een tooneelclub op te rich ten. De animo was echter te klein om tot oprichting over te gaan. De besturen van de muziekvereeniging „Harmo nie de voetbalvereniging „Succes", de gymnastiek vereniging, mandollnevereeniging „O.K.K.", L. Rij vereeniging „Wioringen" en muziekvereeniging „Apollo hebben gezamenlijk een vergadering be legd, over bespreking jubileum Burgemeester Kolff. De animo was zeer opgowekt en men was van mec- nmg dat dit feit niet onopgemerkt voorbij kon gaan al leven we in een crisistijd. De bovengenoemde verenigingen zijn bij elkaar gekomen, omreden zij allen beschikken over een vaan del en gerekend in staat te zijn te kunnen defileeren. Het programma werd als volgt opgesteld: Op Zondagmiddag 20 Januari a.s., 's middags 2 uur, opstelling der verenigingen in marschcolonne, in de volgorde, voorop: L. Rijvereeniging, daar achter de gymnastiekvereniging, vervolgens „Apollo", „Suc ces „O.K.K." en de Harmonie sluit de gelederen. De marsch gaat rond Hippolytushoef vanaf terrein Bruul, naar het Succes-terrein, welke vereeniging dit terrein beschikbaar stelt Daar aangekomen, defile op het terrein, en opstelling voor de tribune, waar «le burgemeseter en mevrouw zullen plaats nemen met hunne familieleden. Op de tribune zal tevens plaats worden aangeboden aan het dagelijksch bestuur der gemeente, gemeentepersoneel, oud-wethouders en raadsleden, alsmede besturen van verenigingen en college's hierboven niet genoemd, welke hun Verlan gen kenbaar kunnen maken aan den secretaris van Harmonie, den heer H. G. Rump. Namens de zes hierboven genoemde verenigingen, zal de heer C. J. Bosker, voorzitter van Harmonie, een toespraak houden. Het geheel zal een goed doch eenvoudig karakter dragen. Voor het publiek is ruimte beschikbaar rond de op te stellen verenigingen. Alles zal doorgang vinden bij een daarvoor gun stige weersgesteldheid. e. x mw r Sportnieuws. Succes I—Vrone I. Aanvang 2 uur. H.R.C. IIISucces II. Vertrek 9 uur. Succes IIIJ.V.C II. Aanvang 2 uur. Succes III speelt in witte shirt. H.R.C. A-^-Succes A. Vortrek 11 uur. H.R.C. CSucces B. Vertrek 11 uur. L. Rijvereeniging: Rijles 10 uur. De eerste Uiver-brief terug te Den Oever. De heer J. Bruul, kantoorhouder te Den Oever, ont ving heden uit Ned. Indië den omslag terug van een door hem op 18 December met de Uiver naar Indië verzonden brief. De brief was in goede orde door de" geadresseerde ontvangen, terwijl het couvert, hetwelk lichte sporen van verbranding droeg, op verzoek van den heer Bruul, per luchtpost werd teruggezonden, R4RENK4R^PF' DIRSHORN, Algemeene vergadering van de Middenstandsvereeni- eing. afdeeling Dirkshorn van den K.N.M.B.. gehou den op Donderdag 10 Jan. 1935. des avonds 7 uur in het lokaal van den heer Th. ÏJff. Aanwezig 11 leden., De Voorzitter, de heer J. Hagenaar, opent de ver gadering en wijst er op dat de opkomst niet groot is en had gehoopt dat er meer belangstelling van de leden zou uitgaan. Hij wonscht voorts de aanwezi gen een meer voorspoedig jaar en dat er sneodig een verbetering mag intreden, want over het algemeen is het voor den middenstand ook een slechten tijd. De notulen werden hierna voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. De penningmeester doet hierna verslag van de re kening over het afgeloopen jaar. De ontvangsten hadden hp'iragen f57.50, de uitgaven f39.80, batig ^e'Ho f 12.70. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging met 6 leden was vooruitgegaan. Er werd hierin aange- 'oond. dat pr nog veel voor en door de middenstan ders is te doen. Bij de nu volgende verkiezing werden do heeren T. Hagenaar en C. Bregman wederom tot bestuurs leden herkozen. ASPiRfN oefent een gun stige invloed uit op de circulatie van het bloed, verwijdt de kleinste bloed vaten en bevordert zo de bloedsomloop. Vandaar/- - zijn Aspirin-tabletten bij verkoudheid onontbeerlijk. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl, 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. Die opgaan voor een acte middelbaar in de vreemde talen. Wetsontwerp Inge diend. Bij de Staten Generaal is ingediend een wetsont werp tot intrekking van artikel 5 der wet van 25 April 1879. Aan de Memorie van Toelichting ontlee nen wij het volgende: Krachtens artikel 5 van de wet van 25 April 1879 zijn bij het afleggen van het examon voor de akte A in de Fransche, Hoogduitsche of Engelsche taal vrijgesteld van het examen in de theorie van onder wijs en opvoeding, de bezitters der akte van be kwaamheid als onderwijzer en bij het afleggen van het examen voor de akte B in een der talen van haar letterkunde, de bezitters der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer, Dientengevolge behoeft slechts een betrekkelijk klein deel der candidatcn voor een akte van bekwaamheid in die talen, alsmodo in pae- dagogiek en didactiek te worden geëxamineerd, wel ke omstandigheid er toe geleid heeft, dat dit onder deel van het examen in het gedrang is geraakt en door een deel der commissiön zelfs geheel wordt verwaarloosd. Hierin is te minder te berusten, omdat in de laat ste iaren de paedagogiek en didactiek van het mid- derbaar onderwijs eigen wegen hebben gevonden en er geen aanleiding is om aan te nemen, dat Iemand, die voor het onderwijs van do lagere school vol doende is voorbereid, oo kvertrouwd is met do pro blemen, welke de middelbare school stelt. Hot is daarom gewenscht, bedoeld artikel te schrap pen. waardoor de verplichting zal ontstaan om alle candirlaten in de. theorie van ondeKwiis on opvoe ding te oxamineeren. Dat door den alfïüs versterk ten waarborg voor een deugdelijke voorbereiding der leeraren het onderwijs zal worden gebaat, zal geen betoofi: behoeven. Indien deze wijziging reeds zou gelden voor do in 1935 af te nemen examens, zouden de belanghebben den daarmede niet tijdig rekening kunnen houden. Voorgesteld wordt daarom ze eerst 1 Januari 1938 te doen Ingaan. Bij de rondvraag kwamen verschillende plaatse lijke aangelegenheden naar voren. Zoo zal aan het Gemeentebestuur een verzoek worden gericht om het aantal vvachtweken zooveel mogelijk te beper- ken, daar de betrokkenen zich niet van de allernood zakelijkste levensbehoeften kunnen voorzien. Hierna wordt de vergadering gesloten. Z IJ PR Door Ged. Staten dezer provincie is aan do ge meente Zijpe vrijstelling verleend (tot 1 Jan. 1936) van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor de O. L. school te Bur- gerbrug, St Maartensbrug en 't Zand. SCHAGERBRUG. Ter herdonking van het 50-jarig bestaan der ijs- club „De Eondracht" alhier, wordt in de zaal van mevr. Wed. J. Broer een gezellige avond georgani seerd. OUDESLUIS. Naar wij vernemen zal de heer D. Keetman, onder architectuur van den heer Chr. Dekker te Schagen, alhier een woonhuis laten bouwen, naast de O. L. schooL De heer A. van Eekeren to Keinsmerbrug is mot. de uitvoering van het werk belast. SINT M 4 ARTEV Crisiscomié. Volgens adverententie in dit blad, zal de heer C. ten Bruggencate een lezing houden over „Een reis door Indië", verduidelijkt door lichtbeelden. Genoem de heer treedt in verschillende plaatsen met groot succes op. Men toone voor dezen loerzamen en nut tigen avond belangstelling, zoodat een volle zaal kan worden tegemoet gezien. Men stcune daarbij tevens genoemd comité. nOOGWO VD Van den Minister van Sociale Zaken is bericht ontvangen, dat de subsidie voor de werkverschaffing, die tot 31 Dec. j.1. was verleend, wordt verlengd tot 2 Maart a.s. Er is goedgevonden, dat werkloozen ook bij particulieren mogen tewerkgesteld worden om den hagger over het land te brengen, dus niet al leen meer voor het uitbaggeren van slooten. I De Rijkspolitie van Hoogwoud en Obdam heb ben tegen G. S. uit Spanbroek proces-verbaal ojv gemaakt wegens dierenmishandeling. Deze had een jonge hond in een zak, half gevuld met steenen, ge stopt, en, na den zak dicht gebonden te hebben, in het water gegooid om hem te verdrinken. Het water ter plaatse was evenwel zoo ondiep, dat de hond er nog net in kon slagen den kop. in letterlijken zin, boven water te houden. Pas na een uur werd zulks opgemerkt en kon de hond, die reeds volkomen uit geput was. gered worden. Door Burgemeester en Wethouders is vergunning verleend aan K. de Mayer, alhier, om aan do Lango- reis een woonhuis en boerderij te bouwen. Bij het verrichten van werkzaamheden op den hooizolder is de veehouder J. Z. alhier door een luik gevallen en zoo ongelukkig terecht gekomen, dat hij drie ribben brak. Vermoedelijk zal hot nog wel eenigen tijd duren, voor hij zijn werk weer hor vatten kan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 15