Typen uit Amerika's Congres Cowboys, baardmannen, athleten, profeten. De K XVIII passeert den evenaar. DE KOUDE IN EUROPA Eigenaardig tijdsein. Nieuw Iynch-geval in Amerika. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN FRIESCH DORP. Het vier en zeventigste congres, dat de vorige week te Washington bijeen is gekomen, belooft het meest interessante te worden, dat de Vereenigde Staten sinds de dagen van Andrew Johnson gekend hebben, aldus de Msb. Zoowel in de senaat als in het huis van afgevaar digden wemelt het van beroemde origineele en exen- trieke persoonlijkheden. Naast den ook in Europa welbekenden „Kingfish", een Cowboy-senator, een die nog te jong is om den hoogen post te bekleeden, 'n zwarten democraat en de twee grootste baardmannen van Amerika, zal ook de groep van „ruwe individualisten", die het met taal en kleeding niet zoo nauw nemen, er toe bijdragen, dat de toeschouwerstribune steeds overvol zal zijn. Laat men de volksvertegenwoordigers de revue pas- seeren, dan valt het eerst de witharige senator van Californië, Ui ram Johnson op, die 's nachts niet sla pen kan, wijl hij de belangen van alle Californische partijen vertegenwoordigen moet. Hij is namelijk zoo wel door de democraten als republikeinen en progres sisten gekozen. Na hem valt de afgevaardigde P. L. Gassaway van Oklahama te noemen, die er niet aan denkt, zijn Cowboy-laarzen met hooge hakken uit te trekken. Ook senator Rush Holt van West Virgina is een (bemerkenswaardige figuur, want hij is nog geen der tig jaar oud en moet misschien wel tot zijn eerst- volgcnden verjaardag wachten, alvorens hij zijn func tie zal mogen uitoefenen. Ook miss Hattic Caraway is weder present. Zij is reeds sedert 1931 lid van den senaat en beroemd door het feit, dat zij in al dien tijd geen andere woorden dan „Ja", „Neen" en „Present" gesproken heeft, en eveneens bekend, wijl zij op haar naam als fabri- kante van chocoladekoekjes veel trotscher is dan op haar legislatieve werkzaamheid. De volgende in de bonte reeks is senator Norris van Nebraska, die het verbod van de beursspeculatie als het ëenige geneesmiddel van het economisch lo ven beschouwt, terwijl de afgevaardigde Edward Ken- ney van New-Jersy vasthoudt aan het standpunt, dat de terugkeer der „Prosperity" enkel en alleen door een groote staatsloterij bereikt kan worden. Een zeer origineel type is afgevaardigde Finly H. Gray van Indiana, die er precies zoo uitziet als de van hem in omloop zijnde caricaturen en zijn rede voeringen principieel alleen in verzen houdt. Zeer merkwaardige figuren zijn ook de beide blinde senatoren, Schall van Minnesota en Gore van Ok lahama, die drie uren achtereen spreken èn waar lijk phenomenale cijferreeksen uit het hoofd citeeren kunnen, zonder ooit een fout te begaan. Ook aan athleten ontbreekt het niet Daar is in de eerste plaats senator Barbour van New-Jersey, een vroegere amateur-zwaargewicht-bokser, die echter thans eerst minstens vijftig pond zou moeten afvallen als hij den ring zou willen betreden en afgevaar digde Hamilton Fish, een vroegere Amerikaansche .voetbalheld. Hucy Long, de beroemde „Kingfish" mag natuur lijk niet vergeten worden. Ilij gaat er bovendien trotsch op den grootsten Bijbel van Washington te bezitten en slaat zijn tegenstanders eenvoudigweg met Bijbelcitaten dood. Het rijkste congreslid is senator James Couzens van Michigan. Hij bezit zestig millioen dollar, welke Kort verhaal. ER zijn zoo van die families, waar je nu niet zoo heel erg op gesteld bent, maar waar je, om den lieven vrede te bewaren, zoo nu en 'dan wel eens een bezoek moet afsteken. Een derge lijke misplaatste piëteit komt je in den regel duur te staan, want hoewel je met de alleredelste bedoelin gen komt oploopen, kom je veelal op zijn minst ge nomen, erg ongelegen, met het gevolg, dat je het vol gend oogenblik al weer spijt hebt van de spontane bevlieging. Tot de families, die in bovenbedoelde ca tegorie thuishooren, behoort zonder twijfel ook de fa- ttiilie Elliott, die ik al jaren ken. Eigenlijk strekken mijn sympathieën zich niet tot de geheele familie uit, doch in hoofdzaak slechts tot den heer des hui zes Harris Elliott, die een oude wapenbroeder van mij is. uit de dagen wat lijkt dat alles weer lang geleden dat wij samen in Vlaanderen stre den. Na den Wapenstilstand bleek zijn papierfabriek juist nog genoeg levensvatbaarheid te bezitten om niet failliet te gaan en dank zij zijn werkkracht en zakcnflair, is het bedrijf thans weer wat het vroe ger was, een der welvarendste fabrieken van Lon den. Harris is een beste kerel, met wien ik altijd goed heb kunnen opschieten en ik zou me zeker meer imet hem bemoeien als ik 'm maar eens te pakken kon krijgen. Overdag heeft hij het razend druk en is als gevolg daarvan te vangen als een aal bij z'n staart en in de avonduren heeft hij geregeld zaken- diners en duizend-en-één andere belangrijke dingen na te loopen. Met dat al heb ik hom na zijn hu welijk, dat is nu ongeveer een jaar of vier, slechts twee keer thuis een bezoek gebracht, maar die visites zijn me, eerlijk gezegd, niet erg goed bekomen. Har ris is nog steeds dezelfde joyiale kerel van vroeger, maar zijn vrouw! Hoe die twee met elkaar konden opschieten zal wel altijd een raadsel blijven. Tot haar eer moet ik toegeven, dat ze inderdaad ongelooflijk knap is, maar dat doet 't dan ook. Zelden heb ik een praatgrager vertegenwoordigster der schoone sekse meegemaakt, dan Mrs. Elliott Ze is letterlijk spaarcentjes hij bij elkaar kon brengen, wijl hij in dertijd vertrouwen had in „den wagen zonder paard" die door een zekere Henri Ford op de markt werd gebracht De meest bonte senator is wel Jame3 Hamilton Lc- wis van Illinois, die slechts gele vesten draagt en deze weer met zijn prachtigen grijzen baard be kroont. Zijn pendant is afgevaardigde George H., Tink- ham van Massacliusets, wiens reuzen baard pikzwart is en die de zeldzaamste dieren schiet, om zijn bi bliotheek met de opgezette koppen ervan te versie ren. Dan verdienen nog een vermelding: senator Shep- pard van Texas, de groote strijder voor de prohibitie, die steeds op den jaardag van „het negentiende amen dement" een prohibitierede houdt: senator Elmer Thomas van Oklahama, die in een blauwen mon- teurskiel in den senaat verscheen, om aan te toonen, dat het huidige economische systeem den arbeiden den man niet toelaat, andere kleeren te dragen; en als bijzonder veelbelovend volksvertegenwoordiger senator Theodore G. Bilbo van Missisippi, die gezwo ren heeft, meer schandaal dan Hucy Long te ma ken" en hiertoe werkelijk zeer geëigend schijnt. Tenslotte sluit de bonte reeks met de congres- Cassandra, senator Robert F. Wagner van New York, die de economische crisis reeds twee jaar tevoren zag aankomen maar voor zijn profetiën geen gehoor kon vinden en den afgevaardigde Thomas L. Blanton van Texas, die den koepel van het Capitool met zijn don derende stem doet dreunen, als hij van leer trekt. Grootst bekende diepte van den Oceaan gevonden. Van de K XVIII is gisteren het volgende bericht ontvangen: ware plaats 12 uur 0 gr. 18 min. Z.B.; 18 gr. 38 min. W.L. Deden heden zeer belangrijke zwaartekracht-waar nemingen en vonden de grootst bekende diepte van den trog van den Atlantischen Oceaan en wel 7600 M. Ontvingen op den voormiddag Neptunes en hielden doopfeest voor 7 nieuwelingen. Alles is wel. Geen bijzonders. den ganschen dag aan het woord en er is geen speld tusschen te krijgen. Zoodat ik mij wel eens afvraag of dat misschien de reden is van Harris' veelvuldige zakenconferenties. In zijn plaats zou ik vermoedelijk allang het beroep van landverhuizer gekozen heb ben! Bovendien schijnt Mrs. Elliott zich weinig of niet meer met haar huishouding te bemoeien. Het aantal japonnen, dat ze bezit schat ik zoo door el kaar op een gros en haar kleedgeld zal Harris jaar lijks minstens een burgermansvermogen kosten. Mijn eerste bezoek werd een volkomen mislukking, want zij nam mij dusdanig in beslag, dat het allen schijn had, dat ik haar gast was inplaats van die van Harris. Het gevolg was, dat ik dien avond zoo goed als niets aan mijn vriend had, om wien ik toch eigenlijk gekomen was. Bij mijn tweede visite, die geruimen tijd later volg de, bleek hun gezin eën uitbreiding ondergaan te hebben en ik had een stille hoop, dat Gladys Elliot zich nu een beetje meer met haar eigenlijke huise lijke plichten zou bemoeien, maar deze heugelijke gebeurtenis bleek slechts in zooverre verandering te hebben gebracht, dat haar even eindelooze als breed voerige verhalen nu niet langer op haar vriendinnen en teaparty's doch op de baby betrekking hadden. Natuurlijk moest ik haar baby zien en natuurlijk vond ik haar op de gebruikelijke manier „schattig", hoewel ik altijd buitengewoon weinig voor baby's van een paar maanden gevoeld heb, want ze lijken als twee druppels whisky-soda op elkaar en gillen veel te veel naar mijn zin. En daar deze baby, vooral wat dit laatste betreft, geen uitzondering op de rest maakte, nam ik afscheid, zoodra ik even de kans kreeg. Een jaar of drie waren sindsdien verloopen en ik had mijn ouden vriend niet meer teruggezien. De tijd, die alle wonden heelt, had mij ook de ergei nis doen vergeten, die mijn bezoeken bij de Elliotts mij hadden bezorgd en daar ik op dat oogenbliü niets anders te doen had, toog ik op een mooien Zondagmorgen naar Sussex om Harris weer eens op te zoeken. Ik wandelde den landweg af, waar het aardige landhuisje van den Elliotts tusschen het groen ver scholen ligt Harris heeft een hobby, zooals trouwens iedere rechtschapen Engelschman. De liefhebberij van Harris bepaalt zich tot het zelf verzorgen van ziju bloementuin en ik had een stille hoop hem bij die bezigheid te verrassen en zoodoende weer ©ens ge Ook Italië lijdt onder de koude. Hevige storm boven Napels. In geheel Italië is het naar Reuter uit Rome meldt, de laatste dagen bar koud. Na een feilen sneeuwstorm in boven-Italiö is daar de thermometer tot 10 graden beneden nul gedaald. Te Napels woedt al dagen lan# een storm die groo te schade heeft aangericht en bet scheepvaartverkeer tijdelijk heeft gestremd- In Roemenië woeden felle sneeuwstormen waar door het verkeer ernstig wordt belemmerd. De koude is zoo hevig dat op vele plaatsen wolven de dorpen binnendringen. In het dorp Sistritza heeft een bende van 40 wolven een 10-jarig meisje verscheurd eu veel vee gestolen. Een boer, die met zijn slee buiten zijn dorp was, werd door wolven overvallen en klom in een boom, waar hij den volgenden ochtend doodgevroren werd govonden; zijn paarden waren door de wolven ver scheurd. Dagelijksche aardbeving bij Unity, In Saskatachewan. Unity (Sasskatchewan). Gedurende minstens twee jaar vindt hier in de nabijheid eiken morgen een aardbeving plaats, met zulk een regelmaat, dat de bewoners van het gebied er hun klokken op gelijk zetten. De aardbeving begint om 3.45 in den morgen en wordt gevolgd door een gerommel, dat vijftien minu ten aanhoudt. Deskundigen zijn tot de overtuiging gekomen, dat de schokken veroorzaakt worden door gassen, welke zich hebben gevormd in de oliebronnen, die zich uaar onder den grond bevinden. In het voorjaar wil men olieboringen verrichten op de plaats, waar de schokken het hevigst zijn. Neger door menigte met kogels doorzeefd. Franklington, (Louisiana): Een opgewonden men- schenmenigte drong de apartementen van den plaat selijken sheriff binnen, maakte zich meester vau den sleutel der cel, waarin een neger was opgesloten en doodde hem met tallooze kogels. Het lijk werd vervolgens buiten de stad gesleept. De neger was wegens moord op den onder-sheriff tot den dood door den strop veroordeeld. Het hooggerechtshof van den staat Louisiana bad evenwel besloten het proces tegen den neger te her zien. zellig met hem te kunnen babbelen. Maar er was geen Harris te bekennen, toen ik door een zij hekje de tuin binnensloop, die er overigens min of meer ver waarloosd uitzag, iets wat ik, gezien de voorliefde van mijn vriend voor de levende natuur, wel wat zonderling vond. In oen priëeltje in een der hoeken van den tuin zag ik iets bewegen en in de hoop er den heer des huizes aan te treffen, richtte ik mijn schreden er heen. Ik vond er echter niets anders dan een alleraardigst uitziend meisje van een jaar of drie dat op een bankje met een pop zat te spelen. Het kind keek me verbaasd aan, toen ze mij zag naderen en legde de pop neer. „Wel kleine meid", opende ik het gesprek, „ben jij dus de baby?" „Ben geen baby", zei de jongedame met vermake lijk aandoende verontwaardiging. „Ik heet Gladys". „Nu goed dan, Gladys. Je bent een groote meid, hoor. Speel je prettig?" „Ja, ik ben zijn mammie", zei het juffertje, de pop heen en weer wiegend. „Hou je van je mammie, Gladys?" „Nee." „Zoo? Waarom dan niet?" „Weet niet. Daarom niet»" „Enne... Harris... Ik bedoel je pappie, vindt je die niet lief?" „Daddie is lief', zei het kind openhartig en ik kon niets anders dan haar gelijk geven, ook wat haai opinie ten opzichte van haar moeder betrof, maar dat laatste hield ik natuurlijk voor Vne. „Wat kom je doen?" vroeg het meisje plotseling van den hak op den tak springende, op de manier, die kleine kinderen eigen is. „Ik wou je pappie spreken, kindje. Of is hij uit", voegde ik er eenigszins ongerust aan toe. „Pappie weg met auto. Mammie ook!" Het kwam me wel wat vreemd voor. Harris was nooit een liefhebber van autorijden geweest en voor zoover ik wist, bezat hij geen eigen wagen. Maar ei kon in die paar jaar heel wat veranderd zijn. „En je mammie? Is die ook uit?" vroeg ik, hopen de dat dit in ieder geval waar zou blijken te zijn „Mammie?" herhaalde de kleine en ze keek me met haar blauwe kijkers ernstig aan. „Mammie? Mam mie ook uit!" Ik zweeg en stak mijn pijp aan. Ik ging op de tuinbank zitten en sloeg het meisje gade, dat weer De biljartwedstrijden om het Europeesch kampioen* schap in den Dierentuin te Den Haag. Een snapschot tijdens de eerste ontmoetingen. Moeder moet haar drie kindertjes uit het dakvenster werpen. Een krijgt een schedelbreuk. In den vroegen morgen te omstreeks 3 uur brak' gisteren brand uit in de woning van J. Vaartjes ta Eernewoude. De vrouw, wier man voor werkzaam heden in Leeuwarden was, sliep op de bovenverdie ping met haar drie kinderen, te weten een kindje van een jaar en twee jongetjes van 3 iaar, beneden sliep haar schoonvader, de 72-jarige Vaartjes, dia stokdoof is. De vrouw werd wakker door het ge* knetter van hout en een hevigen rook. Het bleek, dat de woning reeds aan alle zijde brandde en zij zag geen kans 't huis langs den gewonen weg te ver laten. Snel besloten' schoof zij een tafel onder het dakvenster en wierp vervolgens haar drie kinderen uit het venster. De beide kinderen van drie jaar, een tweeling, kwamen vrij goed terecht. Het een jarig kindje echter kreeg tengevolge van den val een schedelbreuk. Dr. Schoenfeld uit Garijp, die spoedig gewaarschuwd werd, bracht het kindje met zijn auto naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden. De toestand van de kleine is ernstig. Van de twee andere kinderen geraakte er een nog bewusteloos, doch kon weer worden bijgebracht. De vrouw slaagde erin door hard met een stoel op den vloer te bon zen, haar schoonvader beneden te wekken. Deze wist zich nog door de vlammen een uitweg te banen. De vrouw zelf sprong uit het 'dakvenster. Zij kreeg geen letsel. Het huis brandde geheel af. Niets kon. worden gered. Zoowel huis als inboedel waren ver zekerd. De oorzaak van den brand is vermoedelijk daarin gelegen, dat luiers, die beneden bij de kachel te drogen hingen, in brand zijn geraakt. aan het spelen was. Het was inderdaad een raadsel voor mij hoe dit allerliefste kind een dochtertje kon zijn vart Mrs. Elliott. Tegelijkertijd hoopte ik vurig, dat de jongedame nimmer het evenbeeld zou wor den van haar mama, de zorgelooze, die uitging en haar kind geheel alleen achterliet Ik had ongeveer een half uur gezeten, toen ik een auto hoorde stoppen. Even later naderden twee go» stalten langs het tuinpad. Het was Gladys Elliott, in gezelschap van een heer, dien ik niet kende. Ik zag Gladys terugloopen naar den auto; blijkbaar had ze iets vergeten. Mijn hoed afnemende trad ik naar voren. De heer groette terug en keek me vragend aan. „Pardon, meneer", zeide ik. „Ik wacht hier op mijn vriend Harris". „Harris? Die ben ik zelf. Harris Hawkens ls mijn naam." „Zeer aangenaam met u kennis te maken", ant woordde ik, mij eveneens voorstellende. „Maar, het is mij te doen om mijn vriend Harris Elliott, die hier woont. Hij is blijkbaar met de auto uitgegaan...." Mrs. Elliott kwam nu naderbij en begroette me met een koel knikje. „Wat kan ik voor u doen?", vroeg ze op een toon alsof ik een wild-vreemde indringer was, inplaats van een oud vriend. Het leek me een zonderlinge vraag. „Neen, u kunt niets voor me doen", antwoordde ik niet bepaald vriendelijk. „Maar, weet u wel, dat het hoogst onverantwoordelijk is, uw dochtertje al leen thuis te laten?" „Ik zou wel eens willen weten, waar u zich eigen lijk mee bemoeit", informeerde de heer Hawl;*ns onheilspellend. „Ik zou zoo zeggen, dat ik in mijn eigen huis kan doen en laten wat ik wil!".... „Ach, Harris", mengde nu Mrs. Elliott zich in het gesprek. „Scheid er maar mee uit. Het zal wel een geestesstoring bij hem zijn. Hij is een vriend van Elliot, die samen met hem aan het front geweest is, geloof lk~" „Ja, dat is best mogelijk", viel de heer Hawkens ongeduldig in, „maar degene, dien u zoekt, zult u hier toch niet vinden." „Hoe bedoelt u dat?" „Mr. Elliott is al een paar jaar van zijn vrouw gescheiden. Ik ben haar tegenwoordige echtgenoot', antwoordde hij langzaam. Voor den bouw van de nieuwe Noerd-Zuld-lijn, die de verschillende ondergrondsche trajecten verbindt, zijn Unter den Linden te Berlijn omvangrijke werkzaamheden gaande. Een overzicht vanaf de Brand enburger Poort.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16