Fantasie wordt werkelijkheid. leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS De GATO een succes. Het schijnt, dat binnen afzlenbaren tijd een begin gemaakt zal worden met den bouw van het eerste kunstmatige eiland ten behoeve van de luchtvaart. DE groote luchtreizen, die men thans nog steeds als sportieve heldondaden beschouwt, zullen binnenkort op practische basis ge organiseerd worden: de lange afstandvluchten zullen weldra met dezelfde regelmatigheid functioneeren als de scheepvaart en het vervoer over land. De groote snelheid zal een belangrijk voordeel bctee- kcnen. Binnen tien jaar zullen de continenten door vliegmachines verbonden worden, die New York Parijs in een nacht, Londen—Tokio in twee etma len verbinden. Ons geheele transport- en verkeers wezen zal een geweldige omwenteling ondergaan. Schepen en treinen zullen moeite hebben succesvol met het vliegtuig te concurreeren. De aviatiek gaat gestadig vooruit. Wij zien het aan de Fransche vliegtuigen „Croix du Sud" en „Arc-cn-ciel", die geregeld over den Zuidelijken At- lantischen Oceaaan vliegen, wij zien het tevens aan de Douglasmachine, die tijdens de LondenMel- bourne-race toonde welk een snelheid een passa giersvliegtuig kan bereiken. De vluchten Europa—Afrika—Zuid-Amerika, die den laatsten tijd zooveel opzien gebaard hebben (ook de „Snip" heeft zich aan een dergelijke vlucht suc cesvol gewaagd) bewijzen toch wel, dat het verkeerd is de toestellen aan dergelijke geweldige non-stop- vluchten te wagen. De machines hebben wel bewe zen, dat zij technisch tot zulk een prestatie in staat zijn. Maar wat is daar niet al voor noodig! De water vliegtuigen, die den dienst tusschen Dakar en Natal onderhouden, zijn monsters die leeg 12 ton wegen en die 10 ton brandstof moeten meenemen, opdat zij het ruim 3000 km lange traject kunnen afleggen. Zoodoende kan slechts weinig post meegenomen worden. Men heeft uitgerekend, dat deze vluchten op 2 millioen Fransche francs per ton komen te staan. Men begrijpt wel dat de successen der Fransche pi loten onmogelijk commercieel op hetzelfde peil kun nen staan. Men heeft tenslotte ingezien, dat het vliegtuig een transportmiddel is, dat door zijn snelheid veel voor- deelcn biodt, maar dat in waarde achteruitgaat zoo dra het groote trajecten zonder tusschenlanding moet afleggen. De nuttige balast, die het dan kan meene men wordt te gering. Bij vluchten over land bestaat thans, dank zij de grondorganisatie, gelegenheid geregeld benzine in te nemen, zoodat meer plaats ingeruimd kan worden voor vracht en dus de renta biliteit stijgt. Bij oceaanvluchten is het echter niet mogelijk midden op den oceaan te dalen en te tanken. Zoo kwam men op het idee der „drijvende eilan den." Thans is men zoover, dat men. aan de verwe zenlijking der plannen kan denken. De Amerikaan- sche marine, die men er toch niet van betichten kan zich aan fantasieën over te geven, is voorne mens, twee kunstmatige eilanden in de Groote Oceanen te bouwen, die als basis dienst moeten doen voor de ver vooruitgeschoven oorlogsmachines, en die door onderzeeërs bewaakt zullen worden. Het zou wel schandelijk zijn, wanneer deze prach tige idéé ook niet in dienst gesteld werd van vreed zamer belangen. Een Europeesch project wil het probleem van de Atlantische Oceaan-vluchten oplos sen, door tusschen Europa en Amerika zes landings terreinen te scheppen. Naast de twee natuurlijke lan dingsterreinen, de Azoren en de Bermuda-eilanden, wil men vier kunstmatige eilanden bouwen, waarop de transatlantische machines landen, brandstof in nemen en nagekeken worden. Men beseft onmiddel lijk de voordeelen. Het zal niet meer noodig zijn 10 ton benzine mee te nemen. Wanneer men echter 8 ton brandstof bespaart, kan men 8 ton nuttige bal last meenemen. De passagiers zullen zich veiliger gevoelen nu zij niet een sprong van 6000 km. mee maken. Maar een paar keer achter elkaar kleine vluchten maken (bijv. gelijk A'damParijs) met grondig gecontroleerde machines, en onyx doosje dat ze uit haar tasch had gehaald. „Het is maar goed dat Elisaveta veilig in Florence zit." „Ja, dat is het" zei de prins. De groote klok van de kathedraal liet zijn klanken hooren boven het rumoer uit. Ze luisterden allen. „Elf uur", telde de prins. „Mijn vriend, we moeten scheiden," voegde hij er bij, zijn hand even op Ha vens schouders leggend. Deze voelde eiken vezel van zijn man-zijn in op stand komen tegen het denkbeeld om dit huis te ver laten. De prinses was in een makkelijken stoel neer gevallen en werkte voorzichtig haar lippen bij. Ze bekeek zich in een spiegeltje. Een vage geur van parfum woei naar hem toe. Ze deed heel koelbloedig, doch te opvallend onverschillig. „Vervloekt", riep Haven heftig. „Prins, laten we het met het gezantschap probceren. We- kunnen daar langs den achterkant komen, al moeten we er de straat voor overrennen." Ostrekoff schudde het hoofd. „Het huis is omgeven door spionnen", zei hij. „We zouden geen kans hebben. Bovendien zijn al je diplomatieke voorrechten ingetrokken, behalve het privilege om ongehinderd alleen te mogen vertrek ken, en dat loopt maar tot vannacht twaalf uur." „Ik kan u hier niet achterlaten", kreunde de jonge man. „Jo moet" zei zij met nadruk. „Je neemt al een ongelooflijk moeilijke taak voor ons op je. Ik vrees dat je voor je haar volbracht heb menigmaal den dood onder de oogen zult moeten zien. Wat ons be treft Michael is soldaat en ik zal de ellende mis- loopcn om mijn bewonderaars te zien terugtrekken hij het verschijnen van rimpels. Je weet, beste Wii- fred, dat een Russische of een Fransche vrouw zon der aanbidders een vrouw is waarvoor de zon niet meer schijnt. Michael", ging ze voort, zich tot haar echtgenoot wendend, „breng onzen jongen vriend naar beneden naar een van de achterdeuren. Hij zou hier in deze gevangenis verdwalen. Onthoud, Wilfred dat je je hcelen weg naar Europa achtervolgd zult worden. Zoodra zo ontdekken dat de juweelen uit de bank genomen zijn, zullen ze raden dat jij ze hebt. Ze zullen Elisaveta's eenige fortuin zijn. Je zult haar heel mooi vinden en ze heeft een bijzonder karakter. Als je slaagt zal je verdienen wat ze je zal willen geven en als ze je geeft wat ik hoop, heb De eilanden, de „seadromes", zullen ongeveer een oppervlakte hebben van 46000 vierkantemeter; zij zullen 30 meter boven water uitkomen en 60 meter diep liggen. Mocht zulk een eiland losslaan, dan zal met behulp van schroefmotoren het seadrome kun nen manoeuvreeren. Het eiland zal o.m. bevatten: reparatiewerkplaatsen, garages voor hulpmachines en hotels en restaurants voor de reizigers. Een internationale onderneming zal opgericht worden. Vier staten: Amerika, Canada, Frankrijk en Engeland zullen waarschijnlijk samenwerken aan de uitvoering der plannen. Ieder eiland zal on geveer tien millioen gulden kosten. Gedurende IS maanden zullen 3000 arbeiders werk hebben. Men heeft reeds een rentabiliteitsberekening opge steld. Men meent jaarlijks op een inkomen van ze ventien millioen gulden te mogen rekenen. I A V n E N T) IJ K NOORESCHARWOUDE. De GATO, de tentoonstelling, welke gehouden werd naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de ge meenschappelijke gasfabriek der Langendijker ge meenten en St. Pancras, is weer achter den rug. Het bezoek is zeer groot geweest. De directeur heeft den laatsten avond zijn tevredenheid over het groote aan tal bezoekers uitgesproken. Behalve den laatsten avond waren er ruim duizend bezoekers geweest. Er zijn kook-demonstraties gegeven, zeide spr., niet al leen om het koken te leeren, doch om het geleerde ook toe te passen in de huishouding. Bij de demon straties heeft men niet aangemoedigd tot koopen, dat zou de demonstratie ongunstig hebben beïnvloed. Doch het doel is geweest, de bevordering van het gasverbruik van de fabriek van uzelf, richtte spi\ zich tot zijn gehoor. Het gas is populair geweest. Er zijn 2500 gebrui kers geweest. Het gas is nog van goede kwaliteit. Het product is goed, en in het gebruik ook niet duur, ais men nagaat, dat een volledige maaltijd voor zes cent kan worden klaar gemaakt. Dat is toch niet te duur. Met de waschmachine is het evenzoo. Als het gasver bruik toeneemt, zeide de heer Smit, kan het goed- kooper worden. Er zit geen winstbejag bij ons voor. Spr. wekte op, gastoestellen aan te schaffen en zal er bij de commissie van beheer worden voorgesteld, de gelegenheid tot het in huurkoop geven open te stellen. Nadat een bak-demonstratie was'gegeven, ging men tot de verloting over. De tien prijzen vielen op rte nummers 438, 882, 443, 46, 855, 678, 479, 621, 45 en 145. Te ongeveer half elf werd de tentoonstelling door den voorzitter der Gascommissie, den heer J. Kroo- nenburg gesloten, die er op wees, dat men, gezien 't enorme bezoek, zijn doel bereikt had. In het bijzon der dankte spr. den heer Uiterwijk voor zijn gege ven demonstraties en de firma's voor de belangelooze medewerking aan de tentoonstelling. Vervolgens dankte voorzitter den heer directeur voor zijn vele werkzaamheden om tenslotte den wensch uit te spre ken, dat de verdere resultaten der tentoonstelling gunstig mogen zijn voor het bedrijf en spr. den be zoekers op het hart drukte, trouw te blijven aan de trouwe gasfabriek. De V.D.J.O., afd. Langendijk, vergaderde in ho tel Concordia alhier. Een flink aantal personen was aanwezig, waarbij ook een aantal leden van de V.C.J.B., welke vereeniging eveneens was uitgenoo- digd. De heer C. L. A. Pfundt van Haarlem hield een interessante lezing over „de vrijz.-democratische ge dachte in dezen tijd", waarna een aangename gedach- tenwisseling volgde. OUDKARSPEL. Loop der bevolking gedurende het iaar 1934. Bevolking op 31 December 1933 719 m., 843 vr., totaal 1762. Geboren: 19 m., 12 vr., totaal 31. Gevestigd: 52 m., 49 vr., totaal 101. Totale vermeerdering: 71 m., 61 vr., totaal 132. Overleden: 13 m.( 10 vr., totaal 23. Vertrokken: 46 m., 43 vr, totaal 89. Totale vermindering: 59 m., 53 vr., totaal 112. Bevolking op 31 December 1934 931 m., 851 vr., totaal 1782. Levenloos aangegeven: geen. Huwelijken: 18. OUDKARSPEL. Door onbekende oorzaak sloeg gister een paard op hol. Uit de Spoorstraat rende het paard de Dorps straat in, richting Noordscharwoude. De driewieler wagen ging zig-zag over den weg, zonder persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Door het kloeke op treden van een jongeman werd het paard spoedig tot staan gebracht. NIEUWE N I E D O R P Het fanfarecorps Excelsior hield 10 Jan. haar jaarvergadering in de zaal van den lieer Kossen, on der leiding van den vice-voorzitter, den heer C. Rut- sen. De opkomst van leden was bevredigend. In het openingswoord dankt Voorzitter de leden voor hunne prestaties in het afgeloopen jaar en den heer B. Koolhaas, den directeur voor de uitstekende leiding die hij de vereeniging heeft gegeven en voor de groote zorg die hij besteedt aan de opleiding van de leerlingen. De notulen worden goedgekeurd, waarna rekening en verantwoording volgt over het boekjaar 1 Mei 1933—1 Mei 1934. De ontvangsten bedroegen f488.25, de uitgaven f513.10, nadeelig saldo f24.85. Begon nen was met een nadeelig saldo van f23.90, zoodat de financiën vrijwel constant zijn gebleven. Voor het nazien der rekening voor volgend jaar worden aangewezen de heeren H. Boer en D. Bij- lcersma. Hierna leest de secretaris zijn jaarverslag voor, hetwelk onder dank wordt goedgekeurd. Het aantal leden bleef in 1934 vrijwel hetzelfde. Het aantal donateurs is iets verminderd. Bij de ingekomen stukken komt aan de orde het deelnemen aan concoursen. De vereeniging is lid van den Westfrieschen Bond en gevoelt zich tegen over den Bond wel eenigszins verplicht aan het Bondsconcours deel te nemen. Daar echter een heele verandering in de bezetting der instrumenten nood zakelijk moet plaats vinden, zal deelname aan dit concours moeilijkheden opleveren, omdat dit con cours altijd vroegtijdig plaats vindt. Deelname aan een nationaal concours, b.v. in Augustus zou de vereeniging beter gelegen komen, ook met het oog op de leerlingen. Dit punt zal in overleg met den directeur nog nader woi-dcn bespro ken. De meerderheid gevoelt dit jaar voor één con cours. Hierna volgt bestuursverkiezing. Van het bestuur treden af de heeren C. Rutscn en H. Boer, niet her kiesbaar en de heer C. Groot Jz., wegens bedanken. De stemming heeft tot resultaat, dat tot bestuurs leden worden gekozen de heeren P. Strijder. G. Peet oom en R. Kindermans. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den Westfrieschen Bond wordt benoemd de heer C. Rut- sen, plaatsvervanger de heer H. Boer. Besloten wordt den heer C. Groot te danken voor al hetgeen dat hij als voorzitter van Excelsior heeft gedaan. Geen offer was den heer Groot voor de vereeniging te groot, geen moeite te veel. Met alge- meene stemmen wordt de heer Groot benoemd tot eere-lid. Voor geld, dat van de brandverzekering is ont vangen voor een verbrand instrument, zal een tuba worden gekocht De heer G. Olie zegt er niet zoo veel voor te ge voelen, om lid van den Westfrieschen Bond te blij ven. Een contributie van f 10 vindt hij hoog. Het inleggeld voor nationale concoursen is veelal min der en die concoursen geven hem meer voldoening. De vergadering vindt, dat de Bond hier in West- friesland zeker zijn nut heeft gedaan en nog doet. Een verzoek om contributieverlaging isdoor onze vereeniging voor de bondsvergadering ingediend. Hierna sluit de heer Rutsen de vergadering, den wensch uitsprekende, dat Excelsior volgend jaar in haar hoogere afdeeling wederom successen mag oogsten. OUDE N I E T)0 P 'T VELD. „DE HANZE." Op Maandag 7 dezer hield de R.K. Middenstands- vereeniging hare jaarvergadering, tevens propagan da- en feestvergadering ten lokale van den heer J. P. Pepping aan de Weel. Aanwezig 17 leden met hunne dames, alsmede de Ed.Achtb. heer C. G. M. van Baar, burgemeester, en de heer J. Mol, propagandist. Na opening en lezing en goedkeuring der notulen werd door den heer Put, secretaris, een uitgebreid jaarverslag uitgebracht, wat in dank werd aanvaard. De penningmeester, de heer S. v. d. Stoop, bracht verslag uit over de financiën, waarvan de ontvangs ten bedroegen f 6S0.24 en uitgaven f 551.51, zoodat een batig slot overbleef van f 128.72. Een en ander, nagezien door de heeren J. J. Bij waard en P. Hoebe, werd goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren W. Kolkman en S. v. d. Stoop werden met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer Mol, propagandist. Spr. ving aan met de mededee- ling, dat de kwestie met den Geestelijk Adviseur is opgelost, daar deze aanneemt, dat op de bewuste vergadering niets onparlementairs is gezegd en dat van die zijde ook geen bezwaar meer bestaat, dat do tegenwoordige voorzitter in functie blijft. Spr. schetste vervolgens op zeer duidelijke en be vattelijke wijze aan welke eischen de leden der R.K. Middenstandsvereeniging individueel en organisato risch behooren te voldoen, wil men een alleszins bloeiende vereeniging krijgen en in het grootere ver band met recht en reden aanspraak maken op steun vanwege de regeering. Ook werd daarbij in het dag licht gesteld het standpunt wat de middenstands vrouw behoort in te nemen en hoe de middenstand elkaar onderling behoort te steunen. Na eenige mededeelingcn te hebben gedaan be treffende de gevoerde actie door het hoofdbestuur bij de regeering en de aandacht te hebben gevestigd op de groote waarde van een goed verzorgde boekhou ding bij den middenstander, sloot spr. zijn leerzaam betoog, hetwelk met applaus door de vergadering werd begroet. Bij de daarop volgende rondvraag brengt de heer E. van Leeuwen een klacht naar voren betreffende zoogenaamde beunhazerij. Na eenige bespreking wordt besloten om in samenwerking te trachten hieraan paal en perk te stellen. De heer Kolkman informeerde, of na de oplossing van de bekende kwestie nu ook op medewerking mag worden gerekend, inplaats van de tot heden ondervonden tegenwerking. De heer Mol meent te mogen aannemen, dat in deze een keerpunt is ingetreden. Nadat de heer Put nog een leerzame voordracht hield betreffende den onderlingen steun van den middenstand en de Ed.achtb. heer burgemeester een opwekkend en aanmoedigend woord had gesproken tot bevordering van de onderlinge vrede, werd dezo bijeenkomst door den voorzitter gesloten, waarna 't feestelijke gedeelte aanving. W IE RIN GEN. Burgerlijke stand, 28 Dec. '3410 Jan. '35. Geboren: Nicolaas Cornelis, zoon van H. Thoma en G. A. de Boer; Jacob, zoon van H. Moes en J. L. Ger- rijts; Cornelis, zoon van K. Boonstra en G. Krans; Anna, dochter van W. Leijs en W. Berkeveld. Ondertrouwd: J. v. Ham en G. Lont; A. W. de Greef en A. Breet; A. Siemons en C. Bakker; Gehuwd: N. J. Rotgans en A. Duursma; T. Meule- veld en A. Scheltus. Overleden: (te Alkmaar) Jantina Luikens, 9 jaar, dochter van D. Luikens en J. Posthuma; Bevolking op 1 Jan. 1934 Gevestigd Geboren Loop dr bevolking in 1934. M. Vr. Totaal 3208 2938 6206 279 226 505 71 77 148 3618 3241 6859 297 247 544 3321 2994 6315 23 22 45 3298 2972 6270 Vertrokken Overleden Bevolking op 1 Jan. 1935 De bevolking is dus, vermoedelijk buiten aller ver wachting, in 1934 nog weer toegenomen, n.1. met 30 m. en 34 vr. in totaal met 64 personen. Buiten de gemeente, doch bchoorende tot de be volking "van Wieringen, werden geboren, 2 jongens en 3 meisjes, en zijn overleden 2 m. en 4 vr. Het aan tal als levenloos aangegeven kinderen bedroeg acht, Er werden 39 huwelijken gesloten. Vleeschdistributie. Op 21 Januari a.s. zal in deze gemeente worden be gonnen met de distributie van gehakt in blik. Er ma-g één blik gehakt worden afgegeven telkens wan- weer 2 bussen blikvleesch zijn gekocht. Het gehakt zal in de slagerij verkrijgbaar zijn op vertoon van 2 etiketten van rundvleesch in blik. De prijs bedraagt f 0.35 per blik. Z IJ P E Burgerl. Stand van 4 tm. 10 Jan. 1935. Geboren: Albertus Anthonius, zoon van Wilhelmus Simon de Wit en van Elisabeth Cornelia Schilder. Agatha Lieuwkje. dochter van Aldert Molenaar eiï van Sophie van der Vliet. Dicuwertje, dochter van. Jacob Eriks en van Neeltje Rademaker. Maria Taantje, dochter van Johannes Theodorus Petrus Wever en van Maria Agatha Koopman. Ondertrouwd: Jacob' Cornelis Zander, oud 25 jr., garagehouder, te Wieringerwaard en Geertje Mario Swarthof. oud 20 jr., alhier. Getrouwd: Geene. Overleden: Pieter Appel, oud 39 jr., ongehuwd. Jannetje Zeeman, oud 6S jr., echtgenoote van Wil-< lem Langerveld. Engeltje Bood, oud 74 jr., weduwe van Pieter Ott, eerder van Jan Koordes. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE je mijn zegen. Nu ga ik een poos rusten." Ze stak met een gebiedend gebaar beide handen naar hem uit. Hij boog zich diep en bracht ze aan zijn lippen, doch hij kon de tranen in zijn oogen niet verbergen. „Wat zal jij een volmaakt minnaar zijn, beste Wilfred!" lachte ze. „Je hebt de gevoeligheid die on ze Russischen mannen zoo. vaak ontbreekt. Zie, ik maak over jo het mystieke teeken van de Tartaren, het teeken waarmee de vrouw haar man in den strijd zendt, het teeken, dat ze alleen mag maken over man of zoon. Het moet je veilig naar Engeland brengen." Haar mooie, witte handen, de vingers beladen met juweelen, die zij niet had willen afleggen, flitsten door de schaduw op en neer in vreemde cirkels en lijnen. Het gebaar eindigde met een laatste boog, met uitgestrekten arm, beslist en resoluut, toen wees ze naar de deur. HOOFDSTUK II. De prins voerde zijn jongen vriend bijna zonder te spreken de groote trap af. Beiden dachten hetzelfde. Gedurende generaties was deze gladde, marmeren oppervlakte gedrukt door de voeten van koninginnen en prinsessen, koningen en ambassadeurs, de bloem der wereld-aristocratie. Nu scheen 't geheele paleis akelig ledig, de trappen zelf waren glibberig van het stof, bevuild door de sporen van een leger plun deraars waarmede letterlijk de geheele staf van personeel was mede gegaan. Ze gingen door een doolhof van gangen, onverwarmd, niet verlicht, don ker en geheimzinnig. Er waren kamers vol gebroken meubelen en porselein, een groote keuken met de overblijfselen van een zwelgpartij nog onsmakelijk op de groote tafel verspreid. Eindelijk bereikten ze een geweldige eiken deur. De prins bleef er voor staan. „Jc hebt van hier alleen maar de straat over te steken en dan ben je bij het gezantschap," zei hij... „Wilfred," voegde hij er bij in het onregelmatige, doch gevoelige gezicht van den ander ziende, „Ca- therine en ik zijn deze laatste jaren heel veel van je gaan houden. Toch heb ik het gevoel, dat wé te veel van je vergen nu. Je bent geen landgenoot en deze moeilijkheden zijn de onze. Jij zult, vrees ik, je leven tallooze malen moeten wagen voor je Eli saveta vindt," „Wat doet dat er toe?" zei de jonge man luchthar tig. „Ik geloof, dat u het gevaar overdrijft, mijnheer, werkelijk. Ik heb een gezanlschapstasch met het Amerikaansche stempel gezegeld daar zullen ze toch zeker wel afblijven. En wat dien leeren gordel betreft, ze zullen mijn kleeren moeten uittrekken voor ze dien vinden. Ik zal er voor middernacht mee over de grens zijn en dan zou ik wel eens willen weten wie me dan nog wat zou kunnen maken." „Weten je landgenooten wat er in dien gordel en dien gezantschapslasch zit?" vroeg de prins. Wilfred Haven kuchte. „Er is niemand die zich daar om zal bekomme ren", zei hij, „de oude Hayes, de kanselier is belast met het toezicht en hij heeft niets met de diploma tie te maken. De anderen zijn net als ik, of nog jon ger." „Maar je moet wel weten, dat als dit uitlekt je onaangenaamheden zult krijgen met je landgenoo ten. Het is misbruik maken van je diplomatieke rechten." „Wat doet dat er toe tegenover zulk tuig als dit?" zei de ander minachtend. „Bovendien zal ik. zoodra we in veiligheid zijn. mijn ontslag indienen, dat was ik toch al van plan. Ik wil meedoen met den oorlog. Ik heb meer dan genoeg van de diplomatie." „Meen je dat?" „Op mijn woord," was het besliste antwoord. Ostrelcoffs vervallen gezicht klaarde op. „Je neemt me een pak van het hart," zei hij. „Het zou Catherine en mij veel verdriet hebben gedaan als we moesten denken, dat we ons familiefortuin ten koste van jou carrière hadden gered." „Daar behoeft u niet over te tobben," verzekerde de jonge man. Ik gij voor de rest van den oorlog onder dienst en daarna word ik bankier." De prins glimlachte. „Misschien was het dwaas om ooit iets anders te veronderstellen." zei hii, „als men denkt aan de bewonderenswaardige prestaties van je vader. Maar toch wil ik niet, Wilfred. dat je deze onderneming te licht telt. Als ie trein bij voorbeeld wordt opge houden en het uitlekt dat de Ostrekoff juweelen buiten Rusland zijn, zal het ontzettend moeilijk voor je worden om over de grens te komen." Haven glimlachte vol vertrouwen. „Tk kom er best over," verklaarde hij. „En zelfs als je daarin slaagt," waarschuwde Os trekoff, „moet je niet vergeten dat je juweelen bij je hebt die over de geheele wereld beroemd zijn. Als ze morgen, als de. bank geplunderd wordt, wat ilC zeker weet dat gebeuren zal. ontdekken dat de ju weelen weg zijn zal er een storm opgaan niet al leen in Rusland, maar in geheel Europa. Iedereen van eenige beteekenis, die pas het land verlaten heeft, zal gevolgd en bespionneerd worden." „U behoeft u geen oogenblik over mij ongerust to maken," hield Wilfred Haven vol. „De gezantschaps zegels zullen ons over de grenzen brengen en daar na is alles even makkelijk." „Elisaveta'^ adres zit in den brief bij de juweelen," zei de' prins. „Ze is een erg slechte schrijfster, helaas, doch haar laatste brief kwam uit een atelier in Flo rence. Je zult ook het adres van haar Londensche bankiers in den brief vinden." „Er is één ding waar ik me ongerust over maak," zei Wilfred Haven, „zal het de zaak voor u en de prinses niet veel erger maken als ze merken, dat de juweelen verdwenen zijn?" De prins ontgrendelde de deur. De druk van zijn hand deed zijn vertrekkenden bezoeker de tranen in de oogen springen. „Niets kan onze positie erger maken." was het ernstige antwoord. „Ik weet dat onze doodvonnissen van middag geteekend zijn. Ze zullen ons komen vermoorden zoodra ze tijd hebben, doch ze zullen alleen onze lijken vinden. Dat is reeds alles geregeld." Vijftig meter een zijstraat door langs den reusach- tigen ronden muur van het Ostrekoff paleis, gevolgd door een ren over de brecde hoofdstraat en Wilfred ITaven zou de betrekkelijke veiligheid van het Ge zantschap en zijn eigen kamers bereikt hebben. Hij liep snel, zijn handen in zijn jaszakken, zijn hoed achter op zijn hoofd, zijn oogen overal scherp uit kijkend naar mogelijk gevaar. Vóór hem was de hemel rood van den weerschijn van honderden, branden, de lucht rook naar brandend hout Op be trekkelijk geringen afstand waren mannen en vrou wen die hij niet kon zien aan het schreeuwen en hrullen een voortdurende golf van wanklanken als het janken van een ontelbaren groep hellehonden. Hij huiverde. Het plunderen was al bijna een week aan den gang, doch de verschrikkingen ervan sche nen eerder toe dan af te nemen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 18