Spoorwegpensioenen worden verlaagd BELGISCH MINISTER NEEMT ONTSLAG. EEN MILLIOEN UIT HET ZUIVELPOTJE. Smokkelarij vrijwel uitgeroeid. KEIZER POE-YI ERNSTIG ZIEK? Firma GEBR. ROTGANS PROF. VERAART CRIT1SEERT DE R.K. STAATSPARTIJ. De margarineprijs. Wetsontwerp ingediend. Plaatselijk Nieuws. trekken en op die wijze zijn doel wist te bereiken. Wanneer de roomsche kerk zich niet meer verzet tegen het geldschietersbedrijf, is dit niet langer hét monopolie der Joden. Maar zij behouden den schandnaam van woekeraars. En dit niet alléén. De haat tegen dat taaie volk, hetwelk trouw bleef aan zijn tradities en zich ver schanste achter de muren der heilige wetten, voerde tot de lasterlijkste verzinsels. Zoo werd de schan delijke fabel verspreid, dat de Joden op hun Paasch- feest christenkinderen offerden. Daarmede werd de volksziel vergiftigd in die mate, dat (terwijl die fa bel uit de middeleeuwen afkomstig is) nog in het jaar 1882, toen, drie dagen vóór het Joodsche Paasch- feest, een boerenmeisje in het Hongaarsche stadje TiszaEzlar spoorloos verdwenen was, direct de lo den ervan werden beschuldigd, dat zij het meisje hadden vermoord om christenbloed te hebben voor de behoorlijke viering van hun feest. Is het niet verbijsterend, dat een Julius Streicher in onzen tijd opnieuw de aandacht op die laster lijke fabel heeft gevestigd om toch maar zijn on menschclijke, anti-semitische ideeën ingang te doen vinden? Wij vinden derhalve twee hóófdoorzaken voor het anti-semitisme. De eerste is, dat aan de Joden de moord op Jezus werd ten laste gelegd. De tweede is, dat zij be schouwd werden als niets ontziende strevers naar macht door geld. Zeer scherpe aanvallen naar aanleiding van de iinancleele moeilijkheden van den Belgischen Boerenbond. In officieele Belgische kringen deed gisterochtend het gerucht de ronde, dat mr. van Cauwelaert, mi nister van landbouw en openbare werken, die reeds een paar dagen geleden het voornemen had te ken nen gegeven, ontslag te nemen, uit de regcering zou zijn getreden. Mr. van Cauwelaert had gisterochtend een kort onderhoud met den minister-president en nam slechts gedurende enkele minuten deel aan den ministerraad. Omstreeks het middaguur bleef het ge rucht aanhouden, maar het ontslag, hoewel virtueel zeker, was officieel nog niet bevestigd. In Verband met den kritieken toestand, heeft ko ning Leopold, die op het oogenblik met vacantie in Zwitserland vertoeft, besloten onverwijld naar Brus 6el terug te keeren. De Brusselsche corr. van de N. R. Ct. meldt om trent deze ontslag-aanvrage nog het volgende: De leden van de regeering hebben gisterochtend een vergadering gehouden, welke eerst des middags één uur ten einde liep. Aan de pers is na afloop een communiqué verstrekt, waarvan de vertaling luidt als volgt: De eerste minister heeft zijn collega's op de hoogte gebracht van het feit, dat de heer Van Cauwelaert reeds Woensdag den wensch had te kennen gegeven den koning te verzoeken zijn ontslag te aanvaarden. De minister van landbouw en openbare werken wenscht zoodoende zijn vrijhëid Van handelen te her nemen teneinde zichzelf en de zijnen te verdedigen tegen de aanvallen, waaraan zij sedert eenigen tijd bloot staan. Deze reden in acht nemend, heeft de eerste minister aan mr. van Cauwelaert de gevoelens van waardeering en sympathie van al zijn collega's vertolkt. De heer Hymans, minister van buitenlandsche za ken, heeft zich bij de woorden van den heer Theunis aangesloten. De ministerraad zal morgen (dus heden) een ver gadering houden om de behandeling van .de begroo ting voor 1935 voort te zetten. Tot zoover het officieel communiqué. In verband hiermede kan nog wox*den medege deeld, dat het ontslag van mr. v. Cauwelaert door den koning nog niet kon worden aanvaard, daar het staatshoofd eerst heden of Maandag a.s. uit Zwit serland terugkeert. Het ophefmakend ontslag blijkt verband te houden met zekere zeer scherpe aanvallen naar aanleiding van de financieele moeilijkheden van den Belgischen Boerenbond en de betrekkingen tusschen deze instel ling en de Antwerpsche Deposito-bank, in sommige katholiek-conservatieve en soc.-dem. bladen versche nen. Gisteren heeft het parket te Antwerpen naar men verzekert uit eigen initiatief een bezoek ge bracht aan do Antwerpsche Deposito-bank. Een zoon van den minister van Cauwelaert is gedelegeerd com missaris bij deze bank. De Depositobank is een doch terinstelling van den bankunie, waarvan de heer van Cauwelaert tot voor zijn intrede in de regeering pre sident-commissaris is geweest. Het parket blijkt beslag te hebben gelegd op de boekhouding en ook enkele andere documenten te hebben meegenomen. Voor boter- en kaasprodneenten. - Binnen kort wordt met de verdeeling een aanvang gemaakt Reeds in Aug. 1934 werd door den tegenwoordigen minister van Economische Zaken in verband met een toezegging van zijn ambtsvoorganger beslist, dat uit de totale opbrengst der extra heffingen op den uit voer van zuivelproducten een bedrag van 1 millioen gulden direct aan producenten der desbetreffende producten zal worden uitgekeerd. Thans zal binnen kort, nu de door het crisis-zuivelbureau aan den mi nister gerichte voorstellen betreffende de verdeeling der gelden zijn goedgekeurd, een aanvang worden gemaakt met de uitkeering van een totaal bedrag van 1 millioen gulden aan de producenten van boter en kaas. Voor de producenten van deze artikelen zullen resp. ter beschikking worden geseteld f 605.766.31 en f 394.233.69 behoudens een geringe vermindering voor de aan de verdeeling verbonden kosten. ONTSLAGEN TEMPELWACHTER VERMOORDT PRIESTERGEZIN. Tokio: Een ontslagen tempelwachter heeft bij Nara, ten Oosten van Osaka, in den tempel de uit vier personen bestaande priesterfamilie vermoord, waarna hij den tempel in brand stak en zichzelf bij de politie meldde. De eerste oorzaak kunnen wij als een dwaasheid verder laten rusten. f De tweede oorzaak moeten wij even nader bekij ken en beoordeelen. Het is den Joden inderdaad ge lukt een sterke positie in de geldwereld te hebben verkregen. (Ik noem slechts den naam Rothschild). Mag dit hun echter tot een verwijt worden gemaakt? Neen! Want de Christenen hebben de Joden ge dwongen zich op den handel en het geldschie ters- later bankbedrijf te specialiseeren. En is het uitzonderlijk karakter van het Joodsche volk niet eveneens een onvermijdelijk gevolg van le vijandige houding, welke de Christenen tegenover hen aannamen? In een volgend artikel zal ik nader op het onzin nige van het anti-semistisme wijzen. Er is nog heel wat over te zeggen. Ik wil thans eindigen met de mededecling van een typische ervaring: ik ontmoette enkele maanden geleden en Duitscher en kon niet nalaten met hem over het hatelijke Duitsche antisemitisme te spre ken. De man zeide mij, dat hij tweemaal in zijn le ven door een Jood was bedrogen Daarom was hij antisemiet. Toen heb ik hem onmiddellijk geant woord: ik ben honderdmaal door christenen bedro gen! Welk een onzin om bedrog het monopolie van Joden te noemen. ASTOR. In het Limbnrgsch-Dnitsche grensgebied. - Streng optreden der Duitsche douanen. De smokkelarij langs de Limburgsch-Duitsche grens loopt geweldig achteruit. Van bevoegde zijde vernam de N. Venl. Crt." dat de smokkelhandel naar Duitsch- land in het afgeloopen jaar met meer dan 75 pet. is verminderd. Als voornaamste oorzaak van dezen achteruitgang worden genoemd de strenge en afdoende maatrege len, welke ter beteugeling der smokkelarij van Duit sche zijde werden genomen. Het aantal grensbeamb ten is namelijk aanzienlijk uitgebreid, zoodat de Duitsche grens als het ware hermetisch is afgesloten. Ook de buitengewoon strenge straffen, waarmede de smokkelaars worden beboet indien zij met den Duitschen strafrechter in aanraking komen en de doortastendheid, waarmede de Duitsche grensbe ambten van hun vuurwapens plegen gebruik te ma ken, zijn mede oorzaak, dat de smokkelhandel naar Duitschland nagenoeg niets meer «te beteekenen heeft Het rumoerige en avontuurlijke grensleven heeft afgedaan. De eertijds zoo bloeiende smokkelhandel in tabak, koffie, sigaretten, meelproducten en andere artikelen, waarmede de Noord-Limburgsche grens bewoners en ook die der Duitsche grensstreek in den grooten wereldoorlog en tal van jaren nadien een ruime bron van bestaan vonden, is totaal lam gelegd. De tijd, dat 10 ét 20 man sterke smokkelbenden on der aanvoering van hun onverschrokken leider ieder een zware zak gevuld met smokkelwaar op den'rug in colonne en de noodige voorposten vooruit in den stikdonkeren nacht zich een veiligen weg over de Duitsche grens haanden, is voorbij. Het is nog niet lang geleden, dat de zwaar gepant serde smokkelauto's de vaak met levensgevaar ver- richte taak der dragers-smokkelaars overnamen en als bezeten het grensgebied doorkliefden. In hun razende vaart met zwaar motorgeronk schenen ze oorspronkelijk onoverwinnelijk. Menige smokkelauto wist in die dagen door een posten keten heen te breken en behouden de plaats van bestemming te bereiken. De bewapening der Duitsche beambten werd ech ter steeds beter, terwijl ook steeds meer en moderner materiaal ter beschikking werd gesteld om met meer succes den strijd tegen deze gevaarlijke beroeps smokkelaars aan te binden. Mogelijk nog snellere motorrijwielen en dienstauto's stonden den beamb ten in hun weinig benijdenswaardige taak ten diens te. Bemand met karabijnen gewapende Zollbeambten stonden deze dienstvoertuigen klaar om op het eer ste telefoongerinkel vaak een verbitterden strijd op leven en dood achter de razende smokkelauto in te zetten. Ook de eenvoudige, doch vaak afdoende spijker planken, waarmede de Duitsche kommiezen den weg voor de smokkelauto versperden, vormden een niet te onderschatten obstakel voor den meest ervaren smokkel-chauffeur. Met de arrestatie van den Pool Szymansky, bijge naamd „Smokkelkoning der Westgrens", die te Ven- lo woonachtig was en destijds nabij Buderich in een Er zou reeds een regentschapsraad be noemd zijn.' Volgens geruchten, welke, naar United Press uit Singapore seint, daar de ronde doen, zou de keizer van Mandsjoekwo Poe-Yi ernstig ziek, zijn terwijl er weinig hoop bestaat op zijn herstel. Er zou reeds een regentschapsraad zijn benoemd. KEIZER POE-YI. Volgens een Reuter-bericht uit Tokio, zijn aldaar via Peking eveneens geruchten over een ernstige ziekte van keizer Poe-Yi ontvangen. Officieele beves tiging van deze geruchten is evenwel nog niet ont vangen en de Japansche pers stelt pogingen in het werk, rechtstreeks te Hsinking opheldering over deze geruchten te ontvangen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 756 m.M. Wind: Z.W. tot N.W. Temperatuur: 4 gr. C. is 26 gr. F. Vooruitzichten: Guur weer. Buikbanden - Breukbanden - Rechthouders. Elastieken Kousen - Voetcorsetten - Teen- uitspreiders. Profiteert van onze voordeelige prijzen. Gedipl. Drogist. SCHAGEN. auto met uit België gesmokkelde automatische pisto len na een sensationeele achtervolging door Duitsche beambten werd gearresteerd, werd voor goed een be gin gemaakt met de „opruiming" dezer door de Duitschers als „Staatsgevaarlijken" betitelde hoofd personen in den vcrleidelijken sluikhandel. Want ver lcidelijk was deze smokkelhandel, waarmede schat ten gelds werden verdiend. Niet zelden leverde een geslaagde tocht enkele duizenden guldens zuivere winst op. Ook de beruchte en in geheel Noord Limbux'g be kende smokkelauto „Blauwe Vogel" met zijn roeke- looze bestuurders Schommer en Ohlings en gevreesd door iederen Duitschen Zollbeambte, moest het na menigen succesvollen tocht tenslotte afleggen tegen de tot aan de tanden gewapende beambten, die dag en nacht op den loer lagen om in den koidst moge lijken tijd deze grensmisdadigei's onschadelijk te ma ken. Geleidelijk zijn alle beruchte grootsmokkelaars, die in dezen winstgevenden sluikhandel 'n rol van be teekenis hebben gespeeld en welke men in de ge- heele streek meestal onder een schuil- of bijnaam kende, doordat zij met hun pantserauto's het grens gebied onveilig maakten, van het tooneel verdwenen Reeds langen tijd zuchten velen hunner tusschen de eenzame muren der Duitsche kerkers waarin som migen nog jaren moeten verblijven, De bekende grcnswinkels, bestaande uit houten keeten, welke men in den bloeicnden smokkeltijd op korten afstand van de grens op Limburgsch gebied aantrof en waarin de smokkelaars hun voorraad op deden om daarna gezakt en gepakt het gunstige tijd stip van aflossing der beambtenposten, weersomstan digheden, maanlicht, enz. af te wachten, zijn reeds lang verdwenen. Ook de café's en de gevestigde winkelzaken in het grensgebied voelen maar ai te goed de voor hexi nadeelige gevolgen van den kwij nenden sluikhandel, waarmede menigeen een aardig duitje verdiende en leven bracht in de brouwerij. „Een 1500 millioen Is mogelijk." „De ondeugd der massale liefdadigheid." Gisteravond is te Doetinchem een openbare verga dering gehouden van de Katholieke-Democratisché Partij, in welke prof. dr. J. A. Veraart het woord neeft gevoerd over .Eenheid van Katholiek Neder land op staatkundig gebied." Spr. gaf, volgens het verslag in het „ALg. Hsbl.", volmondig toe, dat één machtige groep, gedragen door één gedachte, veel beter is voor land en Katholieken dan een scheiding zooals thans. De R..K. Staatspartij heeft men echter verlaten, omdat deze partij de laat ste vijftien jaren haar onmacht heeft getoond, en. vooral wegens haar crisis-politiek, niet meer hei vertrouwen der democraten had. Bedrijfsordening en allerlei sociaal-economische vraagstukken roepen om een oplossing. Een goeie R.K. staatkunde vi'aagt om een nieuwe orde van za ken. Bij dit alles blijft de R.K. Staatspartij geheel en al afzijdig. De crisis en het achterwege blijven van maatregelen om de crisisgevolgen te ondervangen, deden de maat overloopen en leidden tot de afschei ding. Op het diplomatiek R.K. manifest volgde een slappe aanval van den heer Aalberse op het kabinet- Colijn, maar die aanval zakte totaal in elkaar en het. ministerie-Colijn zit op dit oogenblik vaster in het zadel dan ooit. Spr. zou zich van harte verheugd hebben als prof Aalberse in een stormloop het kabinet omver had geworpen en de leiding had genomen van een demo cratische regeering, waaraan ons land reeds twintig jaar behoefte heeft. Na het debat ColijnAalberse heeft de Staatspartij niets meer tot het volk te zeggen, Nederland behoort niet tot de armste landen. Ons volk is nog steeds credietwaardig en economisch- krachtig, maar we zijn ook economisch bangelijk en kleingeestig. Wij zijn in staat ons economisch aan den nieuwen tijd aan te passen en niet alleen een wex-kplan van 60 millioen, maar van 500 millioen uit te voeren. In de plaats daarvan houdt men zich met beuzelarij bezig in den Hoogen Raad van Arbeid en vervalt de regeering in de achttiende eeuwsche on deugd der massale liefdadigheid De Katholiek-Democratische Partij wil met de andere democratische partijen samen de zorg voor de maatschappelijk wrakken herstellen, niet langs den weg der dictatuur, maar langs de wegen der gezonde parlementaire democratie, ter opbouw van een gezond en welvarend Nederland. Verlaagd. Het mengpercentage van 25 op 15 gebracht. De minister van oeconomische zaken heeft bepaald dat met ingang van 13 Januari met wijziging van vroegere beschikkingen, de margarine tenminste 15 pet boter dient te bevatten. Voorts is de prijs van het merk voor margarine A bepaald op 42 cent per kg., met dien verstande, dat de ruilmerken kosteloos verstrekt worden. De prijs van het merk voor margarine B bedraagt 49.4 cent per kg., die van het merk voor margax-ineB (onver mengde en ritueele onvermengde margarine bedi'aagt 56^ cent per kg., met dien verstande, dat laatstbe doelde merken slechts worden verstrekt tegen be taling van een bedrag naar boven afgerond tot op een cent. De minister heeft tevens bepaald dat met ingang van 13 Januari de prijs van de vervoervergunning vonr margarine B bestemd voor erkende margarine- producten is vastgesteld op 75 cents per kg. Aanpassing aan de bestaande loonen. - OoK reeds gepensionneerden vallen er onder. Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsont werp tot wijziging van de Pensioenwet voor spoorweg ambtenaren. Aan de Memorie van Toelichting wordt het vol de ontleend: Door de sterke schommelingen in het prijspeil tij dens en na den oorlog, is de loonregeling van het personeel, in dienst bij de N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen en bij de N.V. Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Mij., herhaaldelijk her zien, waarbij aanvankelijk de loonen zeer aanmer kelijk werden verhoogd, doch nadien geleidelijk on derscheidene verlagingen zijn ingevoerd. Zoodoende werd er naar gestreefd, de loonen te doen passen bij de wisselende conjunctuur, al kon het doel gelijk blijven van het reëele inkomen slechts gedeeltelijk woi'den bereikt. De mogelijkheid hiei'toe is bij de pensioenen slechts in bepei'kte mate gegeven, omdat zij gegrond zijn op in 't vei'leden liggende onverandex'lijke salarisnor men. Dit bezwaar klemt vooral, nu in den laatstea tijd verschillende verlagingen elkaar in vrij snel tem po zijn opgevolgd. - Na de verlaging met 9 pet. van de bezoldiging, in gevoerd op 1 januari 1924, zijn op 1 April 1933 en op 1 Mei 1934 nieuwe verlagingen van 8 en 4 pet. in: werking getreden. Ten aanzien van een groot deel der loopende pensioenen wordt in toenemende mate het bezwaar gevoeld, dat de normale spanning tus schen salaris en pensioen afneemt, hetgeen tot onbil lijke verhoudingen leidt tusschen het in dienst zijn de personeel en" de gepensionneerden. De plannen. Teneinde de pensioenen meer met. het. sterk ge daalde prijspeil in overeenstemming te brengen, heeft men een nieuw artikel ontworpen, waarbij aan de Kroon de bevoegdheid wordt gegeven om, indien wijzigingen der loonregelingen voor spoor wegambtenaren daartoe aanleiding geven: a, vroeger vastgestelde pensioengrondslagen, of, hetgeen ingevolge artikel 89 als zoodanig behoort te worden aangemerkt, te herzien zoowel met het oog op de nog toe te kennenp ensioenen als wat betreft reeds toegekende pensioenen. b. bijaldien van de onder a bedoelde bevoegdheid! gebruikt wordt gemaakt, tevens te bepalen, dat op reeds toegekende pensioenen een met de herziening overeenkomende korting za lvvorden toegepast of toeslag worden verleend. Uitgegaan zal worden van de Toonregeling van 1 Januari 1921, zoodat nensioengi*ondslagen of hetgeen, daarvoor in aanmerking komt over tijdvakken vóór dien datum in ieder geval buiten beschouwing blij ven, wijl het thans geldende loonpeil nog aanmer kelijk hooger is dan het destijds geldende. Bij de bestaande groote onzekerheid omtrent de richting, waarin het loonpeil zich in de toekomst zal ontwikkelen, schijnt het gewenscht aan. de Kroon ook de beslissing op te dragen over de vraag, of voortaan in 'verband met in de loonregeling aange brachte wijzigingen tot herziening van pensioen grondslagen en tot kox*ting of verhooging van loopen de pensioenen behoort te worden besloten. In dat verband wordt er op gewezen, dat bij het oordeel over de vraag of en in hoever pensioengrond- slagen herziening behoeven, uitsluitend de loonrege ling en de daarin aangebrachte of nog aan te bren gen wijzigingen als maatstaf wordt aangelegd. Al blijven in zoover overwegingen, ontleend aan de finantieele positie bij het Spoorwegpensioenfonds in beginsel buiten beschouwing, nu blijkens de twee de wetenschappelijke balans van dat fonds een toe neming van het tekort met ongeveer 49 millioen wordt becijferd, is hierin een reden te meer gelegen om niet te blijven doorgaan met betaling van pen sioenen, die, naar hun koopkracht gemeten, meer en meer aan den hoogen kant geraken. Vermindering van lasten van f 1.400.000 De voorgestelde regeling zal voor het eerste jaar een vermindering van pensioenlast meebrengen, die op ongeveer f 1.400.000 wordt geraamd. SPARTA-NIEUWS. A.s. Zondag zal Sparta trachten revanche te ne men op de nederlaag, welke B.K.C. haar wist te be zorgen op haar eigen terrein te Anna Paulowna. Met zeer veel spanning hebben de Schagers al gewacht op het vaststellen van dezen wedstrijd, want de ge leden nederlaag was nog niet vergeten. En dan, Sparta heeft natuurlijk het plan om ook dezen wed strijd weer te winnen, want om ongeslagen te blijven op eigen terrein is de grootste eer waar de Spartanen voor strijden, en wij vermoeden, dat ook B.K.C. wel met leege handen, doch met de herinnering aan een spannenden sportieven wedstrijd naar huis zal gaan. De opstelling van Sparta, dat geheel volledig uit komt, is iets gewijzigd. De linksbinnen, die meest al tijd als vierde half speelde, is nu verhuist naar de spilplaats, Plakman speelt kanthal f en W. Bierste ker linksbinnen een opstelling welke o.i. het spet wel ten goede zal komen en fraaier zal maken, daar deze spil van open spel houdt en gaarne de buitenspelers laat rennen. Wij twijfelen er ook niet aan, of de supporters, welke zeker in zeer groote getale zullen komen, zullen een spannende en fraaie partij voetbal te zien krijgen. Tevens maken wij hen er even op attent, dat de verloting van Sparta met een gezellig bal (vrij en- tréo bij aankoop van een lot) tot slot Zaterdagavond 19 Januari bij C. Boontjes is om 8 uur. Zie overi gens de advertentie in dit blad. MARKTOVERZICHT. Veel zware vette koeien waren er Donderdag j,l. aangevoerd, de handel was goed. De prijs was 30 ets. De 2 zwaarste koeien waren op naam van den. heer A. Stins te Barsingerhorn, de eene gold f230, de andere f250, een ging naar Den Helder, de tweede bleef in Schagpn. De handel is kalfkoeien was in den stal. De haxldel in geldkoeien was goed. Vaarzen duur. Graskalveren vlug, duur. De nuchtere kalve ren werden ook duurder verkocht, handel vlug. De handel in paarden was goed. Met de schapen was het weer een stuggen handel, dat wil nog maar niet. De vette varkens werden goed verkocht, met een flinken aanvoer. Biggen en schrammen iets duurder, handel goed, In bokken en geiten weinig handel. Kippen, konijnen en hanen, prijzen bij 't oude, geen verhooging. Het was een echte wintermarkt. Geen levering van vaarzen voor de regeering, daardoor was het ook iets stiller.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2