Sneeuw in de Sprookjesstad Zaterdag 12 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 6935 Een wonderlijk land met wonderlijke toestanden. Doodgewaande keert weer naar huis terug. Mist langs de Atlantische kust. Man te Rotterdam doodgeschoten. Doodsoorzaak was eerst een mysterie. Niet ongefortuneerd. DE MOHAMEDAANSCHE GODSDIENST EN HET MODERNE LEVEN. NACHTARBEID LICHTER DAN DAGARBEID. DE INVLOED VAN DEN WINTER OP DE LOONEN. (Van onzen reizenden correspondent). TEHERAN. Einde Decomber. NEEUVV, sneeuw, die uren-, dagenlang valt, niet alleen op de bergen, maar ook in de stad, al blijft ze dan nu nog niet lang liggen en smelt ze langzaam weg, daar de temperatuur nog boven het vriespunt ligt, als is het dan ook slechts een a twee graden, tenminste overdag, 's Nachts zal de tempe ratuur wel onder het vriespunt dalen, en hedenmor gen was de geheele stad wit In de hoofdstraten werd het evenwel spoedig een hopeloozo modderpoel, al bleef de sneeuw vallen, gestadig, alsof er nooit een einde aan zal komen. Een van de bergen komende •wind veroorzaakt een fantastisch spel van dwarre lende vlokken. Deze onberekenbare wind verhinder de mijn kachel te trekken en mijn kamer stond zoo danig vol rook, dat ik gedwongen was haar te ont ruimen en tijdelijk in een andere kamer een toe vlucht te zoeken. Mijn papieren en schrijfmachine heb ik tezamen gepakt en doorrookt, bibberend van de koude heb ik de wijk moeten nemen. Nu zit ik tijdelijk te werken in een kamer, waar drie Perzen in bedden liggen te slapen, maar ten minste een kachel goed brandt, zoodat ik er langzaam van de koude bijkom en me behagelijk begin te gevoelen. Dit alles is wel geheel anders, dan wij in Europa ons den Oriënt voorstellen. In de stad is het op zul ke dagen triest en somber. De moskeeën met hun minarets staan in deze sneeuwwereld als verdwaal de dingen, als sprookjesdecors, die men vergeten heeft weg te nemen. En in deze winterkoude zijn er millioencn, die getrouw zich houden aan hun gods dienstige voorschriften en vasten, geen bete broods, geen slok warme thee nemen vanaf het oogenblik, dat ze 's morgens een witten draad van een zwarten kunnen onderscheiden tot het ondergaan van de zon, om dan 's avonds en 's nachts hun schade in te ha len en daarbij een goed deel van hun nachtrust in te boeten. De drie mannen, die liggen te slapen in de kamer, waar ik thans dit artikel op mijn machine tik, pogen op deze wijze de marteling van een lan gen vastedag te ontkomen, maar niet alle vastende Mohamedanen kunnen deze methode volgen. Laat ik erbij voegen, dat duizenden meer ontwikkelden, intellectueelen, menschen, die verantwoordelijke pos ten bekleeden, zich niet meer aan de vastenvoor- schriften houden, al blijven ze voor de rest Moha medanen. Velen verklaren het zonder terughouding, dat in een modernen tijd en in een modern land de Mohamedaansche vastenmaand, de Ramezan, zooals men hier en in Turkije zegt (de Arabieren spreken van Ramedan), een onmogelijkheid is, waarmede ik volkomen kan instemmen. Over enkele jaren reeds zullen in Perzië treinen loopen van de Kaspische Zee naar de Perzische Golf, een afstand van ruim vijftienhonderd kilometer door zeer moeilijk, grooten- deels bergterrein. Men denke zich den toestand, dat machinisten bij zoo'n dienst elk jaar een geheele maand de strenge vasten zouden doorvoeren, den geheelen dag niets eten of drinken, half suffen, om dat ze 's nachts gedwongen zouden zijn de schade in te halen en dus weinig te slapen. Op dit oogenblik is het voor de chauffeurs der groote transporten al niet anders en het is om deze reden te begrijpen, dat vele ondernemers de voorkeur geven aan niet-Moha- medaansche chauffeurs. Met allen eerbied dien ik heb voor den Mohamedaanschen godsdienst, die veel schoons bevat, en voor den godsdienstzin der meeste Mohamedanen, moet ik toch vaststellen, dat de Is lam alleen geschikt is voor primitieve volken, ten minste indien men zich streng aan zijn voorschrif ten wil houden. Deze vastentijd is een plaag, maar toch altijd nog mogelijk bij kameeldrijvers, bij her dersvolken, bij menschen, die per muildier of ezel rondreizen, bij rondzwervende stammen in de tro pen, in een ander klimaat met andere dag- en nacht- verdeeling. In een modern georganiseerde maat schappij is zulk een vastentijd onmogelijk te hand haven. Het is waar, de Koran geeft enkele onthef fingen van de vasten. O.a. krijgslieden, reizigers (waaronder men met eenigen goeden wil ook trein machinisten en chauffeurs zou kunnen rekenen) en zieken behoeven zich aan de vasten niet te hou den, doch moeten daarvoor dan later een soort boete doen, doch in een moderne maatschappij zijn nog meer menschen, b.v. machinisten van electrische centrales, geneeshecren, die een operatie moeten ver richten en andere, voor wie zulk een vastentijd tot een onmogelijkheid behoort, willen ze geen ernstige ongelukken veroorzaken. Ik heb vaak hoog ontwik kelde Mohamedanen ontmoet, die dit volkomen in zagen en voorstanders waren van een moderner op vatting, zonder daarvoor hun godsdienst geheel te verloochenen. Het verschil tusschen zulke moderne Mohamedanen en b.v. de moderne protestanten wordt dan evenwel al buitengewoon gering. De Mohamedaansche voorgangers (eigenlijke pries ters kent de Islam niet) zien dit zeer goed in. Ze begrijpen het onontkoombare gevaar, dat hun gods dienst bedreigt van de zijde der moderne beschaving en daarom zijn ze bijna allen uitermate conserva tief en tegenstanders van allen vooruitgang. Belang rijke figuren als Kernal pasja in Turkije en Rcza sjah Pachlevi in Perzië weten en ondervinden dit bij hun beschavingswerk. Het bezwaar mag men niet onderschatten, want zooals ik reeds herhaaldelijk schreef, de godsdienst heeft in deze streken een veel grooter beteekenis voor het volk dan bij ons. Als om me daaraan te herinneren is juist op dit oogen blik een der drie slapers in de kamer, waar ik thans zit te werken, wakker geworden. Hij heeft zich, na mij vriendelijk begroet te hebben, aangekleed, en naar de voorschriften van den Koran gewasschen, en op dit oogenblik verricht hij, zonder zich aan mij in het minst te storen, zijn gebed, neerknielend, op staand, dan zich diep buigend en dit herhaalde ma len, waarbij hij half binnensmonds deelen uit den Koran prevelt. Nu en dan blijft hij een halve mi nuut nedergeknield met het hoofd geheel op den grond, maar steeds buigend en knielend in de rich ting van Mekka, dus ongeveer naar het zuidwesten. En terwijl de man buigt en knielt en ik telkens de namen Allah en Mohamed opvang, tik ik rustig dit artikel verder zonder den Mohamedaan met een woord of een blik te hinderen. Tot hedenmorgen vroeg, tot het kanonschot klonk, dat het begin van het dagelijksche vasten aankondigde, heeft deze man, een koopman in tapijten, die nu overdag toch geen zaken kan doen, gewaakt, gegeten en gebeden. Toen heeft hij zich te slapen gelegd en nu, nadat hij is opgestaan, blijven hem nog ongeveer anderhalf uur, die hij zonder iets te eten of te drinken moet doorbrengen. Dan klinkt het kanonschot, dat het einde van het dagelijksche vasten verkondigt en begint voor hem een nieuwe nacht van waken, eten en bidden. De man vervult zijn godsdienstige plichten zonder zich daarvoor in het minst tegenover mij te schamen, want hij weet, ik ben een Europeaan, een Christen, die evenals hij slechts één God, Allah, erkent al er ken ik dan Mohamed niet. Het is echter in zijn oogen reeds veel, want veel slechter zijn voor hem menschen, die meerdere goden aanbidden, al zijn deze menschen voor hem dan ook nog meer of min der begrijpelijk. Menschen, die in het geheel geen godsdienst hebben en geen enkelen god erkennen zijn voor de Mohamedanen niet anders dan krank zinnigen, personen zonder hersenen, eigenlijk erger dan de onreinste dieren. Terwijl ik deze regelen neertik, heeft de man zijn gebed, dat tegelijk een gymnastische oefening ls, beëindigd en mét een vriendelijken groet is hij weggegaan. Hij is een der gelukkigen, want hij kan het zich veroorloven overdag te slapen, anderen echter moeten overdag werken. Aan nieuwe bestra tingen arbeidt men hier en daar in de stad dag en nacht en 't eigenaardige is, dat thans alle arbeiders liever 's nachts dan overdag werken, 's Nachts im- Links: In den Mohamedaanschen vastentijd ls de toeloop naar de moskeeën voortdurend zeer sterk* Een straat te Teheran onder de sneeuw. mers kunnen zij eten om dan overdag te slapen. Werken ze overdag, dan moeten ze arbeiden zonder een bete broods, zonder een slok water en 's nachts boeten ze een deel van hun rust in, omdat ze dan eenige malen moeten eten om gedurende hun werk tenminste min of meer in staat te zijn iets uit te richten. Dagarbeid is vo.or de menschen dus zwaar der dan nachtarbeid. Een wonderlijk land met wonderlijke toestanden! Nu, in den wintertijd, dat de wegen bedekt zijn met sneeuw, zijn plotseling de loonen der chauf feurs in de stad gevallen en die der naar bulten trekkende chauffeurs aanzienlijk gestegen. Elke chauffeur zoekt thans een betrekking in de stad om de moeilijkheden en gevaren van bergtochten door de sneeuw te vermijden. Ook vele Europeesche arbei ders. die in de zomermaanden gewerkt hebben aan de automobiel- en spoorwegen, komen thans naar Teheran, daar ze in de koufle niet buiten willen blij ven in tochtige barakken of tenten en om den win- ♦ertijd door te komen, nemen ze genoegen met loonen, waarvoor ze in den zomer in de stad niet zouden willen werken. Deze menschen hebben in de zomer maanden evenwel zooveel verdiend, dat ze een loine duizend gulden over hebben kunnen houden m sommige, zeer gopde vakmenschen, hebben nog aanzienlijk meer, doch dit overgespaarde geld gaat er in de wintermaanden voor een groot deel aan. Enkele hardnekkigen blijven echter buiten aan het werk en verdienen nu een extra-loon. J. K. BREDERODE. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Montréal (Canada): Het aantal gevallen, dat een doodgewaande tot zijn familie is terugge keerd, is weer met één vermeerderd. In Mei van het vorig jaar had J. A. Horn, een jongen uit Caughna- waga, een plaatsje op 10 mijl van Montreal gelegen, zijn fiets tegen de leuning van een brug gezet. Een windvlaag blies de fiets in het water, waarbij de jonge Horn meegesleurd werd in zijn poging om de fiets te grijpen. Zijn oom Josef Horn, die het onge val zag gebeuren, dook hem achterna; van geen van beiden werd gedurende langen tijd eenig teeken van leven waargenomen. Uit Florida heeft men nu een brief ontvangen van Josef Horn. Deze deelde mede, dat hij, toen hij in de rivier dook, met zijn hoofd op een hard voorwerp terecht was gekomen en buiten kennis eenige mijlen voort was gedreven. Hij werd lenslotte aan den kant gespoeld, waar hij door een rondtrekkend circus ge vonden en opgenomen werd. Hij had volkomen het geheugen verloren. Langzamerhand keerde het ech ter weer terug, zoodat hij nu de toedracht van ge beurtenissen weer kan reconstrueeren. Zijn familie heeft hem geld gestuurd, zoodat hij weer naar huis kan terugkeeren. 20 stoomschepen kannen New-York niet bereiken* New York: De dichte mist, die het scheep vaartverkeer ten zeerste belemmert, is nog steeds niet opgetrokken en hangt over bijna de geheele Atlan tische kust der Vereenigde Staten. In de haven van New York zijn hierdoor groote moeilijkheden ontstaan. Het verkeer is er volkomen stopgezet. Twintig schepen liggen op de reede te wachten en kunnen niet binnenvaren. Slechts drie stoomschepen zijn er in geslaagd met de uitgebreid ste voorzorgsmaatregelen uit te varen. Tegelijk mot. het optreden van den mist, is een aanzienlijke stijging van de temperatuur ontstaan. Dientengevolge hebben alle rivieren in het hoogste gedeelte van den staat New York hoog water. Over groote afstanden staan de velden onder water, terwijl ook talrijke plaatsen overstroomd zijn. Drama in do Maurltsstraat. - Polltle-agent handelde uit zelfverdediging. Rotterdam, 10 Jan. Donderdagavond te omstreeks half eli heeft zich in de Man- rit rtraat te Rotterdam een drama afge speeld. Een agent van politie heeft in een portaal van een woning op een 52-jarigen man een revolverschot gelost, waardoor deze man op slag is gedood. De agent handelde uit zelf verdediging. Met dezen man was tevoren op straat herrie gc-< weest, en in het portaal heeft hij den agent be dreigd met een bijl of met een mes. De doode is de 52-jarige P. Hermsen, die in pand 91 in de Mauritsstraat woonde, waar zich ook het bloeddrama heeft afgespeeld. De man was gehuwd en voedde met zijn vrouw een klein kind op. Dien avond is II., die, als hij iets gedronken heeft doorgaans zeer woest optreedt, de straat op geweest. Vermoedelijk heeft hij een café bezocht en daarna heeft hij op den hoek van Maurits- en Van Olden- barneveldstraat vlak bij zijn woning een ruit van een slagerij ingeslagen. Twee vrouwen zagen dit en zij maakten hierover een opmerking. De man wond zich op en gaf een der vrouwen een zeer harden slag. Er is toen een voorbijganger bijgekomen, waar bij een kleine vechtpartij ontstond. Een agent van politie schoot toe die den opgewon den H. tot kalmte aanmaande. Dit baatte evenwel niet. H. rende naar zijn woning gevolgd door den agent In het portaal, dat nauw en donker is, heeft H. den agent toen bedreigd Deze trok daarop zijn revolger en loste een schot, dat doodelijk bleek te zijn geweest. De agent heeft toen een paar naar bui ten gekomen buren gevraagd assistentie te roepen, zoomede den geneeskundigen dienst te waarschu wen. Vanavond laat was het lijk nog niet vervoerd. De dokter van den G.G.D., die de schouwing verrichtte, verklaarde dat de dood zeer spoedig moet zijn inge- tieden. De commissaris der afdeeling, de heer Snippe, heeft persoonlijk een onderzoek ingesteld, dat tot ver na middernacht voortduurde. De politie heeft van de situatie een paar foto's gemaakt. De commissaris van politie, de heer Snippe, gaf de volgende lezing van hetgeen zich had afgespeeld: H. heeft op straat ruzie gehad met twee vrouwen. Hij ging terug naar zijn huis, roepende: „De bijl, geef mij de bijl!" Kort daarop kwam hij weer hui ten, do,clt zonder den bijl, maakte weer ruzie met de vrouwen en gaf oen harer een paar zeer harde klappon. Bij deza vechtpartij sneuvelde ook de ruit van de slagerij. Een voorbijganger trok partij voor de vrouwen en diende H. een paar stevige klappen toe. H. ging naar huis terug, klaagde over pijn In den rug en bloedde uit neus en mond als gevolg van de opgeloo- pen klappen. Vlak hierop kwam de polltie-agent voorbij. Deze hoorde van de omstanders van een en ander en ging naar de woning van H., waarvan de voordeur open stond. In het portaal is links de deur van de huiskamer der familie H. De agent klopte aan deze deur en opende haar vervolgens. In de kamer was het sche merig. Er brandde een petroleumlamp. H. zat aan tafel. Toen de agent binnenkwam, stond II. op, schold en riep weer om den bijl. c)e man was zeer opgewonden, liep naar een kast, waarop de agent, zijn revolver trekkend, sommeer de: Sta still H. deed dat niet en toen heeft de agent een schot gelost. De man viel en bleek even later overleden te zijn. Goed een uur ls het lijk naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht voor sectie. Het is n.1. mogelijk, dat H. aan een hartverlamming is overleden. H. was een hartlijder en was den ge heelen avond zeer opgewonden geweest. In de kamer is een huls en een kogel teruggevonden. Bij de eer ste beschouwing van den kogel zou kunnen worden gezegd, dat deze den man niet heeft geraakt. Zekerheid over de doodsoorzaak kon slechts het onderzoek in ht ziekenhuis, dat denzclfden nacht nog zou plaats vinden, opleveren. Het drama in de Maurltsstraat. Lijk schouwing toont aan dat H. is doodge schoten. Nader uit Rotterdam, 11 Jan.: De lijkschouwing in het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft aangetoond, dat de dood van H. veroorzaakt moet zijn door een re- volverkogel. De kogel zon aan de linkerzijde van den borst het lichaam zijn binnengedrongen en 't lichaam aan de rugzijde hebben verlaten. Daarna zon de kogel via een muur op den grond zijn terecht gekomen. EEN TROUWE POES. Een kat, die door zijn eigenaar gegeven was aan iemand in Carnarvon in Engeland, kwam gisteren te rug in zijn huis te .Swans°a, vier dagen na zijn ver trek. De afstand is ruim 80 KM. Rockefeller Jr. moet laten zien hoe rijk hij is. De heer John D. Rockefeller Jr., die op het oogen blik het familiefortuin, door zijn vader vergaart, be heert en voor het grootste deel in eigendom heeft, moest dezer dagen aan de Federal Securities Com- mission mededeeling doen, over den omvang van zijn bezit in eenige maatschappijen. Deze commissie heeft n.1. het recht, te eischen, dat iedereen, die meer dan 10 pet. in zijn bezit heeft van de aandeelen van een maatschappij, daarvan opgave doet. En zoo heeft dan John D. Rockefeller Jr. aan de commissie doen we ten, dat zijn aandeelen in de Standard Oil Co. van Californië, de Standard Oil Co. van New Jersey en de Goconv Vacuum Corporation onderscheidenlijk 1.873.000, 2.713.000 en 5.565.000 tellen. De beurswaar de van deze aandeelen is op het oogenblik ongeveer 250.000.000 dollar.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5