Het proces-Hauptmaim. Het Saar-plebesciet. Waarom weigerde Zaterdag 12 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 6935 Buitenland Duitschland naar Genève terug te keeren? DE CLEARING MET DUITSCHLAND. Dinsdagochtend de uitslag. De Kleine Entente bijeen. ITALIAANSCH-ABESSINISCHE ONDER HANDELINGEN. MINISTER VAN COUWELAERTS' ONTSLAG. Het spreekt vanzelf dat men in Duitschland met angstige spanning den dag van morgen tegemoet ziet en met ongewone belangstelling alles volgt wat betrekking heeft op het Saarplebisciet. Het zijn voor het Duitsche volk zeer belangrijke dagen en het is begrijpelijk dat men ietwat nerveus begint te worden. Volkomen menschelijk! Hoewel men o.i. in Berlijn niet bijster bezorgd be- (hoeft te zijn Het is toch overduidelijk gebleken dat de groote mogendheden bereid zijn Duitschland zijn zin te ge ven in de Saarkwestie, omdat algemeen zeer goed gevoeld wordt, dat inlijving bij Frankrijk of zelfs de Status quo een geschilpunt zou scheppen, dat voor altijd een haard van oorlogsgevaar in West-Europa zou beteekenen. Neen de stemming moet al erg raar verloopen als Duitschland de Saar verliest. Zooals men weet wordt de toekomst van het Saar- gebied niet uitsluitend bepaald door de stemming van morgen, doch dient de Volkenbondsraad na de stemming over de toekomst van dit steenkolenlandje te beslissen. Deze beslissing kan nog wel groote moeilijkheden veroorzaken, omdat de stemming districtsgewijze plaats vindt, zoodat dus de theoretische mogelijkheid bestaat, dat een bepaald deel aan Duitschland, een ander deel aan Frankrijk zou worden toegewezen. Inderdaad is deze mogelijkheid echter theoretisch, omdat, zooals reeds gezegd, er niet aan wordt ge dacht een dergelijken ongewenschten toestand in het hart van Europa te scheppen. Neen, o.i. kan Duitschland gerust zijn over de be slissing in de Volkenbondsraad en dat de heeren Grootmogendheden in Berlijn zich van hun sterke gositie bewust zijn blijkt wel uit de weigering der 'uitsche regeering om gevolg te geven aan het ver zoek van den Britschen ambassadeur te Berlijn, die de Hitleriregeering had uitgenoodigd om te Genève deel te nemen aan de beraadslagingen van den Vol kenbondsraad over het lot van het Saargebied. Berlijn heeft Londen een blauwtje laten loopen! Het is een bijzonder vermakelijke situatie. Voor ieder ingewijde is het duidelijk, dat Duitsch land zijn uittreden uit den Volkenbond ten zeerste betreurt, ja, dat het graag bereid zou zijn weer aan de groene tafel in Genève plaats te nemen, een ver langen dat trouwens door de andere mogendheden wordt gedeeld. Men is er in toonaangevende kringen in Duitsch land nu wel ten volle van overtuigd dat het uittre den een grove fout is geweest en dat het politieke isolement van Duitschland in hoofdzaak aan deze domheid van den Führer is te wijten. In den laatsten tijd heeft Berlijn dan ook, her haaldelijk bedekte toespelingen gemaakt, die de ge neigdheid tot terugkeer duidelijk demonstreerden en het werd meer en meer duidelijk, dat de leiders van het Derde Rijk aanstuurden op een schikking over de bewapening, om langs dat bruggetje Genève weer binnen te kunnen treden. Nu is het wel zeker, dat nóch Frankrijk, nóch En geland, noch Italië zich zullen verzetten tegen een bepaalde grootere bewapening van het Hitlerrijk, zoodat, een accoord op dit punt zeer goed mogelijk lijkt, temeer daar Hitier wel geen bijzonder hooge eischen zal stellen, omdat een sterke bewapening veel geld kost en dit laatste een artikel is wat Duitschland nu eenmaal niet meer heeft. Hitier wil dus weer graag naar Genève terug en deze gebleken geneigdheid heeft de Britsche regee ring willen benutten om reeds nu de nationaal-socia- listische leiders naar de Volkerenbondsstad terug te voeren. Maar ondanks hun dikwijls groote diplomatieke onhandigheid zijn de Duitschers toch niet zóó dom om in dit valletje te loopen. De Saar krijgen we toch, redeneert men in de Wlhelmstrasze en als wij naar Genevè terugkeeren, dan zal dat slechts zijn in ruil voor een grooter leger. Duitschland heeft nu zoo lang gewacht, het kan nog wel een tijdje geduld oefenen. De Saar en een sterkere Reichswehr krijgt 't toch. o De Ministers van Buitenlandsche Zaken van de Kleine Entente hebben in het salonrijtuig van Jef- titsj te Ljubljana vergaderd en daar de situatie be sproken, die is ontstaan door het accoord van Rome. Hoewel de berichten gewagen van algeheele over eenstemming, is het toch wel duidelijk, dat er ten aanzien van deze zaak verschillen bestaan tusschen de verschillende landen. Tsjecho-Slowakije verklaart zich geheel accoord met het bereikte resultaat, maar Joego-Slavië is minder enthousiast en toont zich zeer gereserveerd, terwijl het meent dat ook Turkije en Griekenland, als belanghebbenden, in de zaak moeten meepraten. Toch meenen wij te moeten aannemen, dat ook Jeftistj zich wel bij de regelingen van het Romein- sche accoord zal moeten neerleggen. De macht Frankrijk-Italë is te groot om daartegen met succes te ageeren. Het Italiaansch-Abessinisch geschilschijnt haar oplossing te naderen. Po gezant van Abessinië is te Rome door Mussolini ontvangen, zoodat blijkbaar door directe onderhan delingen zal worden getracht de oplossing der ge schillen te vinden. Als het Italië er werkelijk niet om te doen Is om Abessinië onder den voet te loopen en de herrie al leen ontstaan is over enkele bronnen en weideplaat sen, dan zal het wel gelukken tot een accoord te ko men, termeer daar Abessinië wel zal begrijpen, dat Frankrijk zijn nieuwe vriend niet zal verloochenen, zoodat de Afrikaansche heeren dus wel tot alleruiter ste concessies bereid zullen blijken. Uit België komt een onaangenaam bericht. Van Cauwelaert, de Minister van Openbare Wer ken, Landbouw en den Middenstand, is afgetreden, cmdat zijn zoon, die directeur is van een bank in Antwerpen er van beschuldigd wordt, de hand te heb ben gehad in finantieele transacties die den Staat sterk hebben geschaad. Zooals men weet zijn èn de Belgische Boerenbond de Bank van den Arbeid in groote finantieele moeilijkheden geraakt en nu schijnt het, dat van Cauwelaert Junior de schuldenlast .van den Boeren De ondervraging van Condon in het Hauptmann- proces heeft zeven uur geduurd, waarbij het herhaal delijk tot heftige uitbarstingen is gekomen, doordat Hauptmann's verdediger, Reilly, vermoedelijk trach- te aan te toonen, dat de ontvoering van Lindbergh's baby geschied is door een bandietenbende en dat Condon erbij was betrokken. Verder is plotseling een get. komen opdagen, die bij zijn verschijning opschudding heeft verwekt. Het is een mevrouw Iyoeran, die geconfronteerd zal worden mét dr. Condon. Deze vrouw wordt vermoed „de vrouw in het groen" te zijn, aan wie Condon naar hij had meegedeeld, reeds in Maart 1932 twee briefjes had gegeven, toen zij bij hem was gekomen als afge- zante van de lieden die het kind hadden gestolen. De advocaat van Hauptmann, wil het er heen leiden door deze vrouw te bewijzen, dat de diefstal van het kind, het werk was geweest van een bende en dat zooals hierboven reeds gezegd, Condon zelf bij de misdaad betrokken was geweest. De dag van gister. Nadat het verhoor van Condon was geëindigd, ging het geerchtshof gister voort met de ondervraging van de schriftkundigen omtrent de aanteekeningen op de biljetten van het losgeld. Hauptman was min der bleek en sprak ernstig met zijn vrouw. Dat de belangstelling voor het proces bijkans tot het ziekelijke begint over te slaan mogen hieruit blij ken, dat door impresario's .aan de voornaamste ge tuigen, welke in het Uauptnianii-'proces optreden,- tal van aanbiedingen zijn gedaan, om hun ervaringen in het openbaar te vertellen of op het tooneel de rol te spelen, welke zij in het ontvoeringsdrama vervuld hebben, met name aan dr. Condon, wien aanbiedin gen werden gedaan, welke in de duizenden dollars liepen. Als een der eerste getuigen werd gister ge hoord detective Wilson van het departement van staatsinkomsten, die ook een der voornaamste ge tuigen is geweest in het proces, dat indertijd tegen den beruchten Al Capone is gevoerd en waarbij deze werd veroordeeld. Wilson verhaalde voor de jury, hoe het voor den ontvoerder bestemde losgeld onder zijn persoonlijk toezicht was gemerkt en ingepakt in de kantoren van J. P. Morgan Company en ver klaarde, dat 14.000 dollars van dit bedrag waren ge vonden in de garage van Hauptmnn. Op een vraag van den procureur-generaal Wilentz verklaarde Wilson, dat er geen enkele poging was gedaan, om bij de onderhandelingen over het losgeld tusschenbeiden te komen, of den misdadiger te ar resteeren. Vervolgens verhaalde hij van de pogingen, welke in het werk waren gesteld, om het losgeld op te sporen, nasporingen, welke tenslotte hadden ge leid tot de arrestatie van Hauptmann. United Press meldt nog omtrent de zitting van gis ter: Kort voordat vandaag de achtste zitting in het Hauptmann-proces aanving, deden tal van wilde ge ruchten de ronde. Sommigen beweerden, dat Haupt mann een poging had gedaan, uit zijn cel te ontsnap pen, terwijl anderen van een poging tot zelfmoord spraken. Al deze berichten bleken evenwel onjuist. Toen de zitting heden begon, lagen op de tafel, be stemd voor het bewijsmateriaal, 996 bankbiljetten, welke een waarde vertegenwoordigden van 14.600 dol lars, een deel van het door dr. Condon, in opdracht van kolonel Lindbergh uitbetaalde losgeld voor de teruggave van het ontvoerde kind. Op de eerste plaats werd als voornaamste getuige van vandaagdé detective Wilson voor den rechtër groepen. Getuige verklaarde, dat hij de eerste bank biljetten van het losgeld, welke gemerkt waren, vijf dagen na de overhandiging van het geld aan den ontvoerder, in circulatie had aangetroffen. Wilson verklaarde verder, dat naar schatting 31.000 dollars Van het losgeld tot nog toe niet teruggevonden zijn. Vervolgens gaf hij onder groote spanning van de aanwezigen toe, dat een zekere Faulkner 2980 dollars van de bankbiljetten van het losgeld in zijn bezit heeft gehad. Het is echter niet mogelijk geweest,, de zen man op te sporen. Op het gelaat van den verde diger van Hauptmann, Reilly, was, toen hij deze verklaring hoorde, duidelijk te lezen, dat hij deze kans, om te bewijzen, dat verscheidene personen de misdaad gepleegd kunnen hebben, met groote vreug de begroette. Nadat de getuige Wilson naar zijn plaats was te ruggekeerd, werd een schriftkundige als getuige ge hoord, die verklaarde, dat Hauptmann de schrijver van het losgeldbriefje is geweest. Betalingscontingenten voor Jannari, Februari en Maart ver beneden het in het handelsver drag bepaalde maximum vastgesteld. Deze week hebben te Berlijn besprekingen plaats gevonden voor de vaststelling van de betalingscon tingenten, welke voor de maanden Januari, Februari en Maart zullen gelden voor goederen, welke via de Nederlandsch-Duische clearing kunnen worden be taald. Met het oog op den «achterstand in de clearing was het noodig, een niet onaanzienlijke verlaging van de contingenten door te voeren. Het was derhalve ook noodig, de betalingscontingenten voor die goederen, waarvoor bij het handelsverdrag van 22 Dec. hoe- veelheidscontingenten waren bepaald, vast te stellen op eenjagqr, peil .dan het maximum, dat in het han delsverdrag was voorzien. De, vaststelling yan de beUlingscontingenten is op zóódanigewijze geschied, dat de uitvoer van goede ren, afkomstig uit Nederland en de overzeesche ge westen op gelijke wijze werd getroffen, zoodat hier geen verschuivingen plaats vonden. Hetzelfde ge schiedde ten opzichte van de Nederlandsche land bouw en industrie, zoodat" ook hier geen schuivin- gen zullen plaats vinden. Inlichtingen omtrent den omvang der betalings; contingenten voor de verschillende artikelen zullen van Maandag af verstrekt kunnen worden door het Crisis Uitvoer Bureau en door het Centraal Insti tuut ter bevordering van het normaal handelsverkeer tusschen Nederland en andere landen. Aankomst van 50.000 Duitschers. Geen incidenten van beteekenis. Negen treinen met Saarlanders zijn gistermorgen uit Duitschland te Saarbrücken aangekomen. De lei der van het Duitsche Front had zijn leden bevolen niet naar het station te komen. De communistische Arbeiter-Zeitung had echter de leden van het „Een heidsfront" aangespoord naar het station te gaan om de 50.000 aangekomenen te begroeten en hun plicht te doen als tegenstanders van Hitier. Bij het station had de politie uitgebreide maatre gelen genomen, de politiechef Hennessy leidde per soonlijk zijn manschappen. Nieuwsgierigen mochten het station niet naderen. Incidenten van eenige be teekenis hebben zich niet voorgedaan. Waarschuwing aan het Duitsche Front. Geldigheid der stemming zou in twijfel getrokken kunnen worden, vanwege uit geoefende pressie op kiezers. Leden van de plebisciet-commissie vreezen, in ver band met de geweldige pressie, welke wordt uitge oefend door het Duitsche Front, dat de geldigheid van het stommingsresultaat in twijfel getrokken zou kunnen worden. Derhalve zal de commissie den leider van het Duitsche Front een zeer ernstige waarschuwing doen geworden. De commissie zal er op wijzen, dat de eindbeslis sing bij den volkenbond berust, en dat deze bij de appreciatie van het resultaat en bij de beslissing van het toekomstig lot van het Saargebied, ten zeer ste rekening zal houden met de omstandigheden, waaronder de verkiezingscampagne en derhalve de stemming heeft plaats gehad,. Als Saarland naar Duitschland terug keert. Berlijn. De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, heeft aan den rijksbond van Duit sche beambten een schrijven gericht, waarin hij ver klaart, dat iedere Duitsche beambte in het Saarge bied, na den terugkeer tot Duitschland onder volle waarborging van zijn rechten in zijn vaderland zal worden opgenomen. Volgens een andere officieele mededeeling zal het Saargebied bij den terugkeer tot het rijk als een aaneengesloten eenheid worden overgenomen, zoo als het dit in de jaren van den strijd om zijn Duitsch karakter is geweest. Saar en Palts zullen tot een afzonderlijke gouw onder leiding van den gouwlei der van de Rijnpalts samengevoegd worden. De ge volmachtigde voor het Saargebied is tot stadhouder voor het samengevoegde gebied benoemd. Parijs verwacht 40,000 réfugiés uit Saar gebied. Parijs. Volgens Le Temps worden in Frankrijk 40.000 personen verwacht, die in geval het Saarple bisciet ten gunste van Duitschland zou uitvallen, naar Frankrijk zouden uitwijken. Deze vluchtelin gen zullen dan over verschillende departementen worden verdeeld. bond met vier millioen heeft verhoogd, toen hij van Papa van Cauwelaert (den Minister) natuurlijk vóór ieder ander had vernomen, dat de regeering zou bijspringen. Door deze transactie werd dus het beschikbare on derpand voor den Staat met vier millioen .verkleind. Als het waar is, een schunning zaakje! Hoe het zij, het is voor de Vlaamsch Katholieke Zaak een zware slag. Katholiek Vlaanderen had op van Cauwelert alle hoop gevestigd om zich uit haar minderwaardige positie op te heffen en het moet een bittere ontgoocheling zijn, dat de groote Vlaamsche voorvechter gestrand is op zijn particuliere aspira ties. De troonrede, die Koning Gustaaf van Zweden bij de opening van de gewone zitting van den Rijksdag heeft gehouden, gewaagt van een sterke verbetering van den economischen toestand van het land. De buitenlandsche handel neemt toe, terwijl voor al op de binnenlandsche markt de toestand verbe terd is. Deze verbetering heeft ook haar stempel gedrukt op de ingediend begrooting die zonder belastingver- hooging geheel in evenwicht is. Het is waar dat één zwaluw nog geen zomer maakt, maar toch zijn wij ervan overtuigd dat deze Zweed- sche geluksboodschap, door de zwoegende mensch- heid als een hoopvol teeken van naderend herstel zal worden verstaan. I Wat deed Faulkner? Heeit 2980 dollars van het losgeld in zijn bezit gehad. SAARBRÜCKEN. Officieel wordt mede gedeeld, dat de uitslag van het plebisciet niet vóór Dinsdag 8 uur van de Wartburg zal worden medegedeeld, welke vanaf Zon dagavond door Britsche troepen met de ba jonet op het geweer zal worden bewaakt.' Het uur van de telling van het plebisciet zal Maandagmiddag om vijf uur aanvangen. Dan begint de telling en zij zal naar schatting duren tot Dinsdagmorgen zeven uur. De reden van de opschuiving is, dat men den uitslag niet in den avond bekend wilde hebben in verband met mogelijke gevaarlijke uitingen van geestdrift der bevolking; de tel ling zal tweemaal geschieden evenals de con trole, vandaar de lange duur. Nadere bijzonderheden over de bekend making van den uitslag. De commissie voor de volksstemming heeft gister avond een nadere mededeeling gedaan over de wijze, waarop de uitslag van de volksstemming door de radio zal worden bekend gemaakt. Door luidsprekers zal het resultaat in Saarbrücken in de zaal van den Wartburg, in de hal van het hoofdpostkantoor en in de telegraafzaal van een ander postkantoor in de Duitsche taal worden be kend gemaakt. Voorts geschiedt deze uitzending over alle Duitsche zenders over Frankfort, ook de Zweed- sche en Nederlandsche zenders zijn op Frank fort aangesloten. In de Fransche taal wordt de uitslag in Saar brücken bekend gemaakt in een der perszalen van den Wartburg en in het telefoonbureau van de hoofd directie der posterijen en verder over de Fransche zenders aangesloten op den zender van den Volken bond in Genève, welke in directe verbinding met Saarbrücken staat, en voorts over de Italiaansche, Zwitsersche en Luxemburgsche zenders. In de Engelsche taal wordt de uitslag eveneens in een der perszalen van den Wartburg bekend ge maakt en in Engeland over de Engelsche zenders, welke eveneens in directe verbinding met Saar brücken staan. Even voor het vertrek uit Amsterdam van den speclelen trein waarmede de Nederlandsche burgemeesters, die Zondag deel uitmaken der commissies voor de stembureaux op den dag van het Saarplebisciet, Donderdag naar Saarbrücken vertrokken Gereed voor de jacht. De meute van groote jachtpartij welke deze week in de omgeving van Mentmore Towers, de bezitting van den graaf van Rosebery werd gehouden, wachtend op het sein tot vertrek.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9