Auto met 8 jongelui te water Ongeluk bij Scboorldam. De Saar heeft gestemd Minister Kalff overleden Japansche stad in vlammen Vlnchtingen uit het Saargebied. Groote opkomst der kiezers Maandag 14 Januari 1935. Postrekening No. 23330 SCHAGER Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. 78ste Jaargang. No. 9636 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ^bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een groote meerderheid voor een hereeni- ging met het Duitsche Rijk wordt ver wacht en en toch twijfelt men hier en daar. Op het Saargebied, het rijkste industriege bied van het Duitsche Rijk, is gister de aan dacht van de geheele wereld gevestigd. Gister ruim vijftien jaren na het sluiten van den vrede van Versailles, zouden de bewoners van dat kleine stukje land in het hart van Europa, beslissen over de vraag, of zijn onder de te genwoordige omstandigheden al dan niet tot Duitschland willen terugkeeren. Want dat is tenslotte de vraag: vreezen de Saarlanders om materieele of principieele redenen thans te worden ingelijfd bij het Derde Rijk van Hitier of niet? Wanneer in Duitschland niet de groote revolutie van 1933 zou hebben plaatsgehad, dan zou zeker nagenoeg de ge heel e bevolking van het Saargebied vóór den terugkeer naar het Duitsche Rijk hebben ge stemd. En thans? Algemeen wordt een groote meerderheid voor een hcreeniging met het Duitsche Rijk verwacht en toch twijfelt men hier en daar. In den avond kalmte in de bureanx. Reeds tegen zes uur in den avond was de drukte in de stembureaux bijna overal afgeloopen. Op het platteland hadden toen de stemmers reeds overal hun plicht vervuld en slechts nu en dan kwam er nog iemand stemmen, die tevoren door zijn werk zaamheden of door andere oorzaken verhinderd was geweest. In de stemlokalen heerschte een ietwat ver- veélde stemming. In het algemeen is het, afgezien van kleine uitzon deringen, nergens tot eenig incident gekomen. In de straten van Saarbruecken en van de andere steden heerschte des avonds een opgewekte drukte. Alle restaurants en café's waren overvol; er was nau welijks een plaats te krijgen. In de helverlichte stra ten golfden dichte menschenmenigten heen en weer, hoewel het zeer nat was. De spanning was overigens zeer groot en het. gesprek van den avond was de vermoedelijke uitslag van de stemming. Men noemde percentages betreffende het aantal uitgebrachte stem men. In de kringen van het Duitsche Front was men overigens er van overtuigd, dat de overwinning be haald was. Men verwacht, dat de unien en de protocollen in de. speciaal door militairen bewaakte treinen in den vroegen morgen te Saarbruecken zullen aankomen. Daarna zullen zij tot Maandagmiddag 5 uur bewaard blijven op de „Wartburg". Te 5 uur zal een aanvang gemaakt worden met de telling, waarvoor zich meer dan 400 journalisten uit alle mogelijke landen heb ben aangemeld. De stembussen in de gewelven van de Wartburg. Saarbrucken, Maandagmorgen. De Wart burg is hel verlicht. Er zijn uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen om al te nieuwsgierige per sonen op een afstand te houden. Slechts zij die in het bezit zijn van speciale legitimatiepapieren wor den doorgelaten. De Engelsche militairen bewaken den ingang met den bajonet op het geweer en zij maken slechts plaats, wanneer een nieuwe vracht auto aankomt. In de zaal is alles reeds gereed om de telling te beginnen, doch de tafels zijn nog verlaten. De gaan derijen zijn ingericht voor toeschouwers en pers, terwijl ook een tribune is ingericht voor de leden der plebiscietcommissie. De stembussen worden voorloopig bewaard in de gewelven van de Wartburg. Zondagmiddag heerschte weinig bedrijvigheid in de verschillende plaatsen van het Saarland. Tegen half zes was in de meeste stembureaux reeds door alle daar ingeschreven stemgerechtigden gestemd. Het aantal ongeldig verklaarde stemmen is betrek kelijk gering. De overbrenging der stembussen naar Saarbruec ken had overal zonder incidenten plaats. Het tijdstip van verzending werd zooveel mogelijk geheim ge houden. Het Duitsche Front had voor Zondagavond het parool uitgegeven den avond zoo veel mogelijk in huiselijken kring door te brengen. Van Merzig komen de Zweden met hun vrachtauto, van Dillingen en Saarlouis de Italianen. Op de auto's zijn machinegeweren opgesteld. Op het traject SaarbrueckenMettlachTrier rij den tal van extratrëinen, waarmede in Duitschland wonende stemgerechtigden naar huis terugkeeren. Hef einde van de stemming. Tegen acht uur begaven zich nog slechts enkele stemgerechtigden per auto, op motorrijwiel of met andere vervoermiddelen naar de stembureaux. Men verwacht dat 98 99 der stemgerechtigden is opgekomen. Tot in de avonduren was alles rustig. Dezelfde orde en rust, welke geheerscht hadden bij den aanvang van dezen belangrijken Zondag, duurden tot het laatste oogenblik voort. Incident. Laat in den avond, tegen middernacht, zijn twee incidenten bekend geworden, welke zich na de slui ting'der stembureaux hadden voorgedaan. Te Neunkirchen werd een bom geworpen tegen het bureau van het Duitsche Front. De aangerichte scha de schijnt niet veel te beteekenen te hebben. Vier personen zijn gearersteerd. Twee dezer zouden com munisten zijn geweest, de beide anderen waren aan hangers van de status quo-partij. Te Saarbruecken hebben ongeveer 150 communis ten gedemonstreerd in de Bahnhofstrasse. Toen de politie de menigte wilde verspreiden, ontstond eenig tumult. Ook in dit geval zijn eenige personen ge arresteerd. Het incident bleek tenslotte niet van ern stigen aard te zijn geweest. Persconferentie bij Max Brann. Zondagavond laat noodigde de leider van het Een heidsfront. Max Braun, de vertegenwoordigers dei buitenlandsche pers uit op een bijeenkomst, waar hij verklaarde, dat de politie, de plebisvietcommissie en de Volkenbond te kort zi]n geschoten. Hij voor spelde binnen 24 uur een burgeroorlog, voor het ge val geen wijziging in den toestand komen zou. Voorzitter plebiscietcommissie tevreden met den uitslag. De Parijsche avondbladen van Zondag publiceeren uitvoex-ige berichten over de stemming in het Saarge bied. Vooral wijst men op de groote opkomst der stemgerechtigden, De bijzondere correspondenten der bladen wijzen er op, dat alles in volkomen ordelijk verkoop heeft plaats gehad en dat zich tot nu toe nog geen enkel incident heeft voorgedaan. De voorzitter der plebisciet'commissie heeft in een interview met den bij zonderen berichtgever van In- transigeant verklaard, uiterst tevreden te zijn over 't verloop van de stemming. De voorzitter verklaarde dat alles op normale wijze is geschiea. De bewoner gearresteerd. Enschede. Zaterdagnacht is de brandweer ge alarmeerd voore en barnd, welke was uitgebroken in een woning aan den Usselerweg te dezer stede, bewoond door zekeren T. Het vuur bleek op ver schillende plaatsen te zijn uitgebroken. Door het actief optreden van de brandweer waren de vlam men spoedig gebluscht. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek gaf aanleiding den bewoners op vermoe den van brandstichting te arresteeren. IN DEN TREIN GEBOREN. Trier. Uit Kirin wordt gemeld, dat in een daar passeerenden trein, welke op weg was naar het Saargebied, een vrouw het leven heeft geschonken aan een zoon. In volle vaart te Heerhugowaard in de zeer breede en diepe wegsloot gereden. SNEL OPTREDEN VAN DE POLITIE VOORKOMT ERGER. HEERHUGOWAARD. Hedennacht ongeveer half een reed een uit de richting Alkmaar komende en naar Hoorn gaande auto In volle vaart bij de bocht Hondenweg-Middenweg nabij de R.K. kerk in de daar zeer breede en diepe wegsloot. De auto, die plaats bood aan 4 personen, werd bestunrd door den heer B. uit Hoorn en was bezet met 8 jongelui. Toevallig was er dien avond uitvoering geweest in café Wester en bevonden zich de rijksveldwachter Visser en de gemeenteveld wachter Blijendaal ter plaatse. Beiden zagen het ongeluk gebeuren en begaven zich on middellijk te te water en mochten het genoe gen smaken alle inzittenden die in doods angst de ruiten hadden stuk geslagen, uit den gekantelden auto te redden. Meerderen waren echter door de glasscher ven gewond en werden in café Wester ver bonden. De chauffeur werd op last van den gemeen- tegeneseheer naar het ziekenhuis vervoerd. Chineesch stoomschip zinkende. 500 passagiers aan boord. Hongkong, 13 Januari: Een Chineesch stoomschip, dat 500 passagiers aan boord had, heeft Zondagmiddag noodseinen uitgezonden en medegedeeld, dat het zich in zinkenden toestand bevond. Het schip zou eenige mijlen buiten Hongkong in volle zee zijn. Het stoomschip Tsjoengtsji is uitgevaren om assistentie te verleenen. Den H a a g, 13 Januari. Na een kortstondige ongesteldheid is gister ten zijnen huize in Wasse naar overleden de Minister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff. Minister Kalff is slechts enkele dagen ziek ge weest. Aanvankelijk dacht men, dat het een gevatte koude was, welke hem eenige dagen aan het. bed zou binden. Toen werden de berichten al pessimis tischer en vooral de voortdurende temperatuur van Ir. Kalff was een bron van ongerustheid voor de me dici en voor zijn omgeving. En niet zonder reden, want Vrijdag J.l. bleek, dat de minister lijdende was aan longontsteking. Toch achtte men nog geen le vensgevaar aanwezig, maar Zaterdag werd de toe stand bedenkelijker. De dokter constateerde toen, dat de longontsteking verergerd was en dat beide longen aangedaan waren. Hoewel de heer Kalff een krachtig man was, is zijn weerstandsvermogen daar niet tegen opgewassen gebleken. De hooge koortsen hebben zijn lichaam gesloopt en afgemat, totdat heden het einde geko- hen is. Met minister Kalff is een man heengegaan, die op velerlei gebied zijn land heeft gediend en in verschil lende functes aan de gemeenschap belangrijke diensten heeft bewezen. Hij was 64 jaar oud en sinds Mei 1933 belast met het beheer van het ministerie van Waterstaat. Voordien was hij voorzitter van den Ondernemersraad van Nederlandsch-Indië. Deze functie heeft hij slechts enkele jaren bekleed, want toen verzocht minister Colijn hem zitting te nemen in het door hem gevormde crisiskabinet. Het grootste deel van zijn loopbaan heeft Minister Kalff doorgebracht bij de Spoorwegen. Als minister van Waterstaat stond Ir. Kalff voor een bijzonder moeilijke taak. Men denke aan den moeilijken toestand van de Nederlandsche Spoorwe gen en de steeds grooter wordende spoorwegtekorten, alsmede aan het vraagstuk van verkeerseconomie. Ook de luchtvaart had zijn levendige belangstelling. Deelneming van H.M. de Koningin. Den Haag, 13 Jan. Naar wij vernemen heeft H.M. de Koningin langs telegrafischen weg haar deelneming betuigd met het overlijden van den Mi nister van Waterstaat, Ir. J. A. Kalff. De minister-president, Dr. H. Colijn en de minis ter v*n Justitie. Mr. van Schab:, hebben heden be zoeken van rouwbeklag ten sterfhuize te Wasse naar afgelegd. Voorts werden telegrammen van deelneming ont vangen van de ministers Deckers en Oud en van verschillende andere autoriteiten. De teraardebestelling. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van minister Kalff zal a.s. Donderdag plaats hebben te Westerveld. Den Haag, 13 Jan. In overeenstemming met den wensch van den thans ontslapene zal de begrafenis een eenvoudig karakter dragen en zonder militaire eerbetoon geschieden. Er zullen geen toespraken worden gehouden.. Auto met 3 personen van den weg geraakt en over den kop te water. DE INZITTENDEN ALS DOOR EEN WON DER ONGEDEERD GEBLEVEN. Op den Rijksweg langs het Noordhollandsch Ka naal heeft opnieuw een ongeval plaats gehad, waar bij ditmaal wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Zaterdagmiddag is n.1. bij Schoorldam even vóór den overweg van de tram aan den Noordkant een Chevrolet uit de bocht gevlogen het had gehageld, waardoor de weg gevaarlijk glad was en over den kop in de wegsloot aan den rechterkant terecht ge komen. Niet eerder echter dan nadat de auto eerst nog een dubbele telefoonpaal bij den grond finaal had afgedrukt, waardoor de paal rechtstandig aan den overkant van de sloot verplaatst was geworden. Als door een wonder zijn de inzittenden, eenige personen werkzaam aan den bruggenbouw te Stol pen, benevens de chauffeur, een Roemeen, Alfred Braun geheeten, gespaard gebleven. Zij kropen uit de onderstboven gelegen wagen van daan, waarvan alleen de wielen nog boven het wa ter uitstaken, en bleken hoegenaamd geen letsel te hebben bekomen. Ongewenschte vreemdelingen zullen wor* den geweerd. Den Haag: In verband met de moei lijkheid, dat naar aanleiding van den uitslag van de Volksstemming in het Saargebied, via de Belgische grens vluchtelingen uit het Saargebied Nederland zouden willen binnen komen, is opgedracht gegeven, deze te we ren, tenzij zij niet als ongewenschte vreemde lingen kunnen worden beschouwd. Vijfhonderd huizen vernield. Tokio. Een buitengewoon hevige brand is gistermiddag te zes uur uitgebroken, in de stad Sakai, gelegen in het district Tettor. Toen het vuur te ruim een uur des nachts had uitgewoed, was een derde deel der stad aan de vlammen ten offer gevallen. Naar ge meld wordt zijn vijfhonderdhuizen verwoest, zoodat meer dan 2000 menschen dakloos zou den zijn geworden. Bijzonderheden zijn ech ter nog niet bekend. Barometerstand op Maandagmorgen 8 uur: 760 m.M, Temperatuur: 3 gr. C. is 37 gr. F. Vooruitzichten: Regen. Buikbanden - Breukbanden - Rechthouders. Elastieken Kousen - Voetcorsetten - Teen- uitspreiders. Profiteert van onze voordeelige prijzen. Firma GEBR. ROTGANS Gedipl. Drogist. SCHAGEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1