Dubbelgangers! Onopgeloste raadsels nergens van den oorsprong dezer bescha ving. De dracht der vrouwen o.a. rokken met volants deed denken aan de mode van1880. Geen tweelingen, maar collega's of.... concurrenten! Max Schmcling (links) en Jack Demp- sey lijken genoeg op elkaar om voor twee lingen of dubbelgangers door te gaan. Het eigenaardige is hier weer, dat beiden de zelfde aanleg hebben... want zij zijn alle bei bokser van beroep. Tweelingen of dubbelgangers? De Engelsche politicus Lloyd George (links) met zijn dubbelganger, de koopman Char les Winston uit Manchester. Zij leerden elkaar kennen door een grappi ge samenloop van omstandigheden: uit den trein, waarmee men de diplomaat ver wachtte op het station te Manchester al le autoriteiten stonden daar klaar stap te als eerste de heer Winston, en deze liet de ontvangstplechtigheden een beetje ver baasd over zich heengaan. Ten leste be merkte men met de verkeerde te doen te hebben en kon men Lloyd George, dien zich „stiekem" uit de voeten wilde maken, nog net aan de controle tegenhouden! merkwaardiger te weten dat wij allemaal een of meerdere dubbelgangers hebben en dat wij die, wanneer het lot het wil, kun nen ontmoeten, zooals men in een fantasti sche roman kan verwachten... Wat betreft de karakter-overeenkomst van twee menschen die precies op elkaar lijken, vertélt men ons in Amerika, dat op honderd dubbelgangers zijner zes die ook hetzelfde karakter vertoonen. Dat komt dan vooral tot uiting door het zelfde levenslot en door dezelfde beroeps keuze. Men heeft aan de andere zijde van de haringvijver door een openbare oproep 300 dubbelgangersparen verkregen, en die wetenschappelijk laten onderzoeken. En, zooals gezegd, daar waren er slechts zes op de honderd, die ook hetzelfde karakter hadden. De andere paren vertoonden slechts zeer verrassende, maar uiterlij- k e gelijkenissen. Toch heeft men ook bij deze paren, voor de wetenschap zeer be langrijke ontdekkingen gedaan. Men is n.1. tot de conclusie gekomen, dat die gelijke nissen niet aan het toeval te wijten zijn, maar alle dubbelgangers zijn in de verte nog familie van elkaar. Al moet men heel ver in het verleden terug gaan, het is gebleken, dat zij dezelfde stamouders heb ben. Door een toevallige samenloop van omstandigheden heeft iemand een dubbel ganger, terwijl van iemand anders de dub belganger eeuwen geleden leefde, of over een paar eeuwen leven zal. De „verwantschap" van de aardbewoners is dus veel grooter en dichter dan iemand ooit heeft kunnen denken. Er moet echter nog heel wat onderzocht worden vóórdat men over dit vraagstuk een eindoordeel mag vellen. Het is welis waar mogelijk dat dit soort problemen voor ons menschen, onoplosbaar zijn. Want het „dubbelgangerschap" is slechts één der vele wonderlijke verschijnselen, die zelfs ons, nuchtere menschen van dezen tijd, zoo verrassend en wonderbaarlijk lijken. Misschien zouden wij het wel betreuren wanneer we al die wonderen onder de lou- pe genomen hadden, en precies wisten hóe die waren ontstaan, en hóe zij zich hadden ontwikkeld enz. enz. De bronnen onzer fan tasie, die bij tijd en wijle wel eens nieuwe toevoer noodig hebben, zouden eens mo gen verdrogen, wanneer de wereld van haar geheimzinnigheden en va.n haar won deren „ontdaan was". Want wie weet of onze aarde daardoor niet heel wat beko ring zou verliezen HET GEHEIMZINNIGE GRAF VAN SHAKESPEARE. Wie was de man met het ijzeren masker? door EDUARD WESSEU. DAAR gebeuren zooveel dingen tus- schen hemel en aarde, waarvan 't gros der menschheid niets weet. We leeren er niet van op school, en na den schooltijd blijft de ontwikkeling der mees te menschen stilstaan. En toch zijn het dingen, die even interessant zoo niet in teressanter, maar dat is natuurlijk een kwestie van opvatting zijn, dan de na tuurwetten, dan de moeilijkste wiskunsti ge vraagstukken of dan het stoomonder- zoek. Die dingen, waar ik het nu over hebben zal, zijn voor alle vijf de zintuigen waar neembaar, sommigen zijn door menschen hand gemaakt en gedurende tientallen De echte en de valsche prins. De Prins van Wales, de Engelsche troon opvolger heeft een dubbelganger in New York. Het is Antonio di Salvo, geboortig uit Palermo, die vast besloten is van zijn gelijkenis met de Prins van Wales „geen gebruik" te maken. Toen de pers hem er op opmerkzaam maakte, dacht hij even na en zei toen: Alsjeblieft, neem geen filmop namen van me, en foto's en dergelijke non sens. Ik heb een vrouw en twee kinderen, die ik op een nette manier wil opvoeden. Laat het leven van den echten prins moei lijk zijn, dat van den dubbelganger is niet om te dragen. jaren, ja, gedurende eeuwen, bleven zij zonder verklaring. Elke wetenschap kent honderden vraag stukken, die onopgelost zijn, en rusteloos werkt de menschheid, wie belangstelling voor het geheimzinnige aangeboren is, om voor die honderden problemen een verkla ring te vinden. Maar wie verklaart het onbegrijpelijke oriënteeringsvermogen der die ren? Wie kan bewijzen dat het werelddeel At- lantis, waarover in de sagen gesproken wordt, inderdaad bestaan heeft? Wie vindt een geheel wetenschappelijke verklaring voor het feit, dat de kalender der Azteken de oorspronkelijke bewo ners van Mexico een groote overeen komst vertoont met die der oude Chinee- zen? Wie lost eindelijk, het geheim op van het Meer van Saragossa met zijn drijvende wiereilanden, waarin duizenden wrakken van schepen moeten vergaan zijn? Kortgeleden begon weer een expeditie de geheimzinnige sporen van de zg. „Kre- ta-beschaving" na te gaan. En deze expe ditie heeft tot nu toe reeds heel wat be langrijke vondsten gedaan. De „Minos-be schaving" werd in 1900 door een Engelsche onderzoeker op Kreta ontdekt. Het reuzen „Minos-Paleis" had een massa overblijfse len, die allen nog in goeden staat waren gebleven, en die getuigden van de bescha ving van een volk, van welks bestaan nie mand ooit een vermoeden heeft gehad. De gevonden kunstwerken herinneren nóch aan een Grieksche, nóch aan een Egypti sche beschaving. Men vond er prachtig^ge- kleurde vazen, ornamenten en een biblio theek, maar de kunstgeschiedenis vertelt Het is tot nu toe onmogelijk geweest om het schrift der Kretenzers te ontcijferen. We weten niet, of de „Kreta-beschaving" der vroegste bewoners op een even hoog peil stond als die der Egyptenarcn. Wie heeft de „Laht-zuil" te Delhi ge bouwd? Deze zuil steekt zes meter boven den grond uit, en zij heeft zeven meter on der den grond haar einde nog niet bereikt. Zij is zoo veronderstelt men 900 voor Christus gebouwd en gemaakt van zuiver smeedijzer. Het groote geheim er van is, dat het ijzer nooit roest, en vaklui zeggen dat het vervaardigen van roestvrij staal een uitvinding der laatste jaren tegenwoor dig slechts mogelijk is wanneer men smids hamers gebruikt van de allermodernste con structie. En waarom werd die zuil opge richt? Over welke raadselachtige werktui gen beschikten de oude Indiërs? Nu nóg staat die zuil daar, ongeschonden, een door de Hindoc's vereerd heiligdom, een eeuwig mysterie. Zijn de steenen beelden op R a po e n i, het eiland in de Zuidzee, dat duizenden kilo meters van de bewoonde wereld is verwij derd, grafsteenen van een vroegere bevol king? Honderden griezelige koppen, waar van de grootste zeker wel 23 meter is, en die het eerst door een Hollandsche kapi tein in het jaar 1722 werden gevonden, liggen verspreid op het eiland. Het volk dat er nu woont, is zeer primitief, doet niet aan kunst, en bovendien lijken hun gezichten heelemaal niet op die der stee nen beelden. Alleen in hun sagen zijn nog overblijfselen van een vroegere beschaving, toen de reuzen koppen geweid moeten zijn geweest. Ook het leven en het sterven van enkele menschen zijn in een geheimzinnig duis ter gehuld. Een geheim ligt er over het graf van Shakespeare in de kerk van Strat- ford-on-Avon. Op de grafsteen staat ge schreven, dat wie het zou wagen om de hand te slaan aan dit graf, een vreeselijk onheil te wachten staat. Men vermoedt dat de sarcophaag heel wat bevat, dat ons van het leven van Shakespeare zal kunnen ver tellen; toen men echter de marmeren pla ten wilde verwijderen, heeft het Engelsche volk tegen de „grafschending" geprotes teerd. En het graf bleef tot nu toe gesloten. Ook figuren als Hermes Trismegistos, Theophrastus Paracelsus, „de man met 't ijzeren masker": de graaf van Saint Ger- main, zijn gehuld in een geheimzinnig sagenwaas". De meest besproken figuur der laatste twee eeuwen is echter ongetwij feld Kaspar Hauser, de wonderlijke vonde ling, die voor het eerst in Nürnberg op 10 Mei 1828 opdook, en in December 1833 in Ansbach om het leven kwam. Wie Kaspar Hauser in werkelijkheid is geweest, zal men wel nooit kunnen uitvinden. Ook de „man met het ijzeren masker", die in het jaar 1703, terwijl hij in de Bastil- le opgesloten was, stierf, is een even ge heimzinnig personage, waarvan men niets met zekerheid weet te zeggen. Wie wds die man? De vader van Lode- wijk de Veertiende? Een natuurlijk kind van dien koning, een tweelingsbroeder van Lodewijk? De hertig van Vermandois, die eens een ooi-vijg aan de Dauphin heeft toe gediend, en daarom veroordeeld werd om levenslang een ijzeren masker te dragen? Een ontrouwe minister, een hoveling? Niets zeker weet men van hem. En zal men wel nooit van hem weten... Overal geheimen en raadsels. Ondanks de groote technische vooruitgangen, on danks de vergevorderde wetenschap zijn we gedwongen met Faust te zeggen: „Und sehe, dasz wir nichts wissen können!" Rijkspresident von Hindenburg.... en de man, die als zijn dubbelganger be kend werd: Jacob Süss uit Bad Kreuznach in Beieren. In 1886 ging hij naar Engeland en opende in Londen een. restaurant. 15 Juni 1915 werd hij door Engeland geïnter neerd en keerde in het jaar 1916 weer naar Kreuznach terug. De mensch en zijn tweede Ik. Heeft een ieder een of meerdere dubbelgangers? door Dr. Peter van Luer. Toeval of natuurwet 1 ER zit iets griezeligs in het idee, dat het mogelijk is op een, door het toeval of door het noodlot bepaald moment in zijn leven opééns tegenover zich zelf, tegenover zijn evenbeeld tegenover zijn dubbelganger kan staan. Griezelig is dat, omdat zelfs het eigen spiegelbeeld vele menschen een onbehagelijk gevoel geeft. Dus wanneer zulke menschen opeenste genover zichzelf staan...! Velen schijnen op een niet dl te vriend- schappelijken voet met zichzelf te staan. En verder zijn er maar weinig dieren die hun eigen spiegelbeeld kunnen verdragen. Maar wanneer men opeens voor zijn dub belganger staat... wat moet ddt verwar rend wezen! Want men kent zichzelf toch voldoende om direct niet alleen de groote uiterlijke gelijkenis te zien, maar ook de frappante overeenkomst in gebaren, in de manier van spreken en in zijn doen en la ten. En men zal met de hand aan het voor hoofd bij zichzelf zeggen - of. misschien zal men het uitschreeuwen dat is mijn tweede Ik!!!!! Wat ons, „gewone" menschen. getroffen heeft, dat heeft in nog sterkeren mate op de fantasie der kunstenaars gewerkt, heeft de grootste geleerden bezig gehou den. Hóe is het nu eigenlijk, uit wetenschap pelijk oogpunt gezien, gesteld met het in teressante probleem van den „Dubbelgan"? De uiterlijke overeenkomst van den „ori- gineelen" en zijn dubbelganger frappeert ons, maar veel interessanter is de vraag in hoeverre die dubbelgangers ook inner- 1 ij k gelijkenis vertoonen, in hoeverre zij hetzelfde karakter bezitten. Vooral in den laatsten tijd. hebben de wetenschappelijke onderzoekers zich met dit vraagstuk bezig gehouden. En men is onder andere tot de conclusie gekomen, dat er veel méér dub belgangers op de wereld rondloopen dan men zoo op het oog zou denken. Men be weert, dat ieder mensch een dubbel ganger heeft, en sommigen hebben er zelfs meer dan een!" Over het algemeen hooren wij slechts over dubbelgangers spreken, waar het be treft persoonlijkheden. Hun trekken zijn zoo bekend dat het voor hun niet moeilijk is om hun dubbelganger te leeren kennen. Die duiken vanzelf wel op. Het is veel Wie van de twee is de Duce? De man, die in de geheele wereld bekend staat als de Duce: Benito Mussolini en een bakker uit, Pisa, die het evenbeeld Is van Mussolini. Deze dubbelganger is een hartstochtelijk aanhanger van den Duce.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8