Terugkeer naar Duitschland Het Saarvolk Uitverkoopen HEITEIS KIJKEII is KO0PEn tij CLOECK en opruimingen heeft gesproken Goed of slecht: mijn vaderland 91°|o van de stemmen voor Duitschland NARCISSENBOLLEN VRIJ NAAR AMERIKA Regeling bij de wet noodzakelijk. Aanslag op Japansche militaire trein. Oproep ten gunste van Saar-werkloozen Dinsdag 15 Januari 1935. Postrekening No. 23330 SCBASEI 78ste Jaargang. No. 9637 COURANT. Int Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Alle districten spreken zich uit voor den terugkeer Hedenmorgen om kwart over achten is de offioi- eele uitslag van de Zondag gehouden volksstemming in het Saargebied bekend gemaakt. De stemming heeft in alle districten een overweldigende meerderheid voor den terugkeer naar Duitschland opgeleverd. Voor het behoud van den Status Quo werden uit gebracht 46613 stemmen, voor aansluiting bij Frank rijk 2Q83 stemmen, terwijl 476089 stemgerechtigden zich uitspraken voor den terugkeer naar Duitsch land. Ongeldig waren 501 stemmen, terwijl blanco uitge bracht waren 3256 stemmen. In totaal zijn uitgebracht 528542 stemmen van de 539542 stemgerechtigden of bijna 98 Er is dus enthousiast gestemd. Wij zien uit het bovenstaande dus, dat van de 539542 uitgebrachte stemmen er 476089 of 91 voor den terugkeer naar Duitschland zijn uitgebracht. Nadat de uitslag bekend was, heeft Brückel, de gevolmachtigde van Hitier in het Saargebied, dezen onmiddellijk aan den Führer meegedeeld, Dit was omstreeks half acht hedenmorgen. Hitier heeft daarop direct een hooggestemde rede gehouden, waarin hij zijn dank voor het welslagen der stemming uitsprak. Nog steeds rustig. Tot gisteravond heerschte er nog steeds rust in het geheele Saargebied. Er viel eenige regen. De bui tenwegen waren onbegaanbaar door de ontdooiende sneeuwmassa's.. Het leven ging zijn gewonen gang. hoewel de spanning zeer groot was. Behalve in de buurt van de Wartburg, waar zooals bekend de stem men geteld werden, werden nergens volksverzamelin gen gezien. Ook het gisteravond van negen uur af geldende alcoholverbod, was oorzaak, dat het den geheelen avond zeer stil was geweest in de openbare gelegenheden. De meeste winkelzaken zullen vandaag gesloten zijn. Men zal dan „het feest der bevrijding van het Saargebied" vieren. Het verloop der stemmentelling. Gistermiddag om vier uur is de pers tot den Wart burg toegelaten, waar de telling der stemmencijfers plaats vond. De stembussen waren verdeeld over 55 tafels. De biljetten werden in drie soorten gegroe peerd. Niemand mocht den Wartburg, waar een res taurant was ingericht, verlaten. 500 journalisten, fo tografen en filmoperateurs sloegen van de gaanderij af de telling gade. Jn de omgeving van den Wartburg waren in den loop van den middag honderden en honderden sa mengestroomd, teneinde, althans van zeer verre, bij de telling aanwezig te zijn. Na de toespraak van den voorzitter der stemmings commissie, Rohde, werd een aanvang gemaakt met de lediging der stembussen. De omslagen der stem biljetten werden geteld en vergeleken met de in ver zegelde bundels aanwezige protocollen. Volgens be paalde regels werden daarop de omslagen opgesta peld en verdeeld. Bij de aan de teliing voorafgaande verdeeling der uitgebrachte stemmen kreeg men al dadelijk den indruk, dat de meerderheid der stemmen voor Duitschland was uitgebracht. De stembiljetten werden n.1. al naar zij waren uitgebracht, op stapels gelegd: Frankrijk, status quo en Duitschland. En steeds hooger werd de stapel der stemmen, die de zij de van Duitschland gekozen hadden. Doch niet slechts de globale schatting van de stembriefjes op de eikenhouten tafels in den Wart burg wekt den indruk eener overwinning van het Duitsche Front, ook in het stadsbeeld van Saar brücken riet men langzaam maar zeker het besef eener nederlaag van het eenheidsfront groeien. Overal verschijnen de portretten van Hitier en van den overleden Von Hindenburg voor de ramen der winkels, overal Hakenkruis-vanen, overal een vol- tooing der versieringen. Aan ontelbare huizen is thans een electrische gevel-illuminatie aangebracht, de stad is een lichtfeest. Het Saargebied viert het feest van de herwonnen vrijheid Naar Genève. De processen-verbaal van de uitslagen der gehou den stemming zijn naar het gebouw van den Vol kenbond te Genève overgebracht. De gedenkpenning, welke vervaardigd is naar aan leiding van Nederlands bijstand aan den Volkenbond inzake het Saarplebisciet. Right or wrong: my country: Goed of slecht: mijn vaderland. Ook de Saarlander heeft vóór alles zijn nationaal instinct laten spreken. Geen nationaal-socialisme, geen Göring, geen Hitier heeft kunnen verhinderen, dat het gevoel voor het oude vaderland uiteindelijk de keus heeft bepaald, 91 der kiezers spreken zich uit voor hereenl- ging met Duitschland. Het is niet aan te nemen, dat al deze menschen dwepen met de tegenwoordige staatsorde in Duitschland. Wie de Saar kent, wie weet hoe het socialisme en communisme daar heeft wortelgeschoten, gevoelt dat het resultaat der stemming moet worden bezien als een overwinning van de zuiver nationale ge voelens der Saarlanders. Algemeen dacht men dat de strijd zou gaan tus- schen Hitier en het socialisme, gesecondeerd door het katholicisme. Deze meening dient herzien. De strijd bleek te gaan tegen de afscheiding zon der meer! En als eenige oplossing zag de Duitscher her- eeniging met het groote Germanenrijk. Daarvoor moest geloof, politieke overtuiging, ja zelfs economisch gewin wijken. Reuter seint uit Washington: De regeering der Vereenigde Staten heeft alle besprekingen voor de invoer van narcis- senbollen afgeschaft. In plaats hiervan zal een controle aan de havens worden inge steld. „TOT IN HET TWEEDE EN DERDE GESLACHT." Grondbezit van Einstein's dochter gecon fisqueerd. Vas Diaz meldt uit Berlijn: De Pruisische regeering heeft te Caputh nabij Berlijn een stuk grond, dat eigendom was van de dochter van professor Einstein, geconfisqueerd. Practische uitvoering overgelaten aan de Kamers van Koophandel. Bij de Tweede Kamer is thans het, door de regeering in de Tweede Kamer-vergadering van 23 November 1934 aangekondigde wets ontwerp ingediend, houdende regeling betref fende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, in hoofdzaak berustende op de door den middenstandsraad in zijn in 1933 uitgebracht rapport aangegeven grondslagen. De toelichting wijst erop, dat de klacht over exces sen op het gebied van uitverkoopen en opruimingen in den detailhandel, in middenstandskringen ver nomen wordt. De geopperde bezwaren richten zich bepaaldelijk tegen die gevallen, waarin uitverkoopen of opruimingen ontijdig worden aangekondigd of wel onder voorwenselen, die aan het publiek ten on rechte den indruk van een bijzonder voordeelige aan bieding geven. Het euvel geeft tot voortdurende ver warring aanleiding. Het van de hand doen van moei lijk verkoopbare artikelen mag niet tegengegaan worden, wel het ontijdig aanvangen van seizoen- en balansopruimingen e.d. Het gevolg van deze prac- tijk, waarbij enkelingen tal van vakgenooten met zich medesleepen en hun zoodoende vaak aanzien lijke verliezen berokkenen, doet ook bij producenten en groothandelaren zijn schadelijken invloed gevoe len. Naar het den minister voorkomt is een regeling bij de wet de eenige uitweg. Uit het einde Augustus 1933 door den Middenstandsraad uitgebrachte advies is hem gebleken, dat in de kringen van belangheb benden de vereischte eenstemmigheid aanwezig is, weshalve hij niet aarzelt de onderhavige regeling, welke in hoofdzaak rust op de door den genoemden Raad aangegeven grondslagen, aanhangig te maken. Het is de bedoeling, in de wet niet anders dan de hoofdlijnen der beoogde regeling vast tè leggen. De practische uitvoering wordt overgelaten aan de Ka mers van Koophandel. Artikelen. Aan art. 2 ligt het vergunningsstelsel ten grond slag. Vergunningen voor het aankondigen van een verkoop als uitverkoop of als opruiming zullen wor den afgegeven door de Kamers van Koophandel. Art. 3 bevat een belangrijke afwijking van het vergunningsstelsel voor wat betreft de periodiek te- rugkeerende verkoopen, verband houdende met jaars- of seizoenwisseling. De aankondigingen dezer verkoopen worden niet afhankelijk gesteld van een vergunning. Teneinde de controle te vergemakkelij ken en tevens het publiek kennis te doen nemen van den aard van den aangekondigden verkoop, zullen de periodiek terugkeerende verkoopen uitsluitend door middel van enkele gebruikelijke benamingen mogen worden aangekondigd. Blijkens art. 5 wordt de gelegenheid opengesteld bezwaren tegen het verleenen van een vergunning kenbaar te maken. De aanvragen worden ter visie gelegd voor belanghebbenden. Bekendmaking van de indiening der aanvrage zal geschieden aan den ingang van de localiteit, waar de verkoop zal wor den gehouden. Art. 6 geeft een opsomming van de gevallen, waar in een verkoop als uitverkoop of als opruiming mag worden aangekondigd. De Kamer zal de vergunning kunnen weigeren indien blijkt, dat dezelfde aanvrager betrekkelijk korten, n.1. minder dan een jaar tevoren, in dezelfde gemeente een als uitverkoop aangekondigden ver- iïoo\> heeft gehouden, waarin gelijksoortige goederen zijn betrokken geweest. De bepalingen van art. 8 beoogen een waarborg te geven, dat de als uitverkoop of als opruiming aan gekondigde verkoop niet langer zal worden gehou den dan noodzakelijk is en met goed handelsge bruik overeenstemt. Een termijn van drie maanden, resp. 1 maand, komt den minister in 't algemeen voldoende voor. Blijkens art. 10 kan de Kamer van Koophandel het verrichten van die werkzaamheden, welke door haar spoedeischend karakter daarvoor in aanmerking ko men, aan een uit haar midden te benoemen com missie opdragen. Verkoopen in verband met jaars- of seizoen wisse ling, welke als opruiming worden aangekondigd, zullen uitsluitend mogen worden gehouden tusschen 1 Januari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 15 Augustus. Voor de Kamers wordt de mogelijkheid geopend, ter bestrijding van daaraan verbonden kos ten, van de aanvragers een geringe vergoeding te heffen. Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan Bertels' Kunstkorrel in géén geval gemist worden. Bertels' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Tot ontsporing gebracht. Twaalf doo- den, achttien gewonden. Tuschen Moekden en Sjanhaikwan hebben opstandelingen een Japanschen militairen trein tot ontsporing gebracht nabij het station Soeisjoen. Daarbij zijn 12 Japansche solda ten om het leven gekomen en 18 min of meer ernstig gewond. Een Japansch vliegtuig, dat uitgezonden was tegen de opstandelingen, is naar nader gemeld wordt, neergestort. De drie inzittenden waren op slag dood. Neustadt (Haardt): Het Bureau van den Saar-gevolmachtigde van den rijkskanselier maakt bekend: Duizenden Duitsche volksgenooten uit 't rijk heb ben hun hulp voor de Saarbevolking aangeboden. Wij richten thans tot alle ondernemingen in het rijk het verzoek, den een of anderen werkloozen volksge noot uit het Saargebied weer verdienste en daarme de bestaansmogelijkheid te geven. Meer dan 40.000 werklooze volksgenooten staan in het Saargebied op straat. Hier te helpen, zonder dat daardoor volksgenooten hun werk verliezen, is thans een eerste plicht. Mede- deeling omtrent vacatures, onverschillig voor welk beroep, verzoeken wij aan het bureau van den Saar- gevolmachtigde van den rijkskanselier in Neustadt aan den Haardt te richten. TWEE KINDEREN DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Leer. Gistermiddag zakten te Herbrum in Oost- Friesland twee kinderen van zeven en elf jaar van den landbouwer Scheper bij het schaatsenrijden door het ijs en verdronken. Hoewel onmiddellijk hukp ter plaatse was. bleven pogingen om de levensgeesten op te wekken, zonder resultaat. PIJPLEIDING GEOPEND. Bagdad. De groote pijpleiding, die de petro leum uit Irak naar de Middellandsche Zee trans porteert, is gister in Kirkoek door den koning plech tig geopend. De leiding, die in het geheel 2400 K.M. lang is, loopt door vijf verschillende soevereine gebie den. De aanleg heeft 2 jaar geduurd en 10 millioen pond gekost. Te Kirkoek splitst de leiding zich in tweeën. Een dezer zijleidingen eindigt in Tripolis in Syrië, de tweede in Haifa. De jaarlijksche capaci teit zou 4 millioen ton bedragen. AS VAN EEN TENDER GEBROKEN. Zondagmorgen brak nabij het station Zuid te Goor bij aankomst van den trein van 9.48 uur, de vooras van den tender. Gezien de omstandigheden mag het wel een wonder heeten, dat hierbij geen persoonlijke ongelukken gebeurden en het ongeluk zich alleen tot materieele schade beperkte. Toen de trein den overweg aan den Diepenheimschen weg was gepas seerd, had het ongeluk plaats, waardoor ter plaatse de lijn werd ontwricht. De trein werd juist voor het station tot stilstand gebracht De reizigers konden met een uur vertraging hun reis met den volgenden trein in de richting Hengelo voortzetten. GEWELDIGE SNEEUWSTORMEN IN PYRENAEEN. Parijs. Gemeld wordt, dat geweldige sneeuw stormen in de Pyrenaeën hebben gewoed. Tal van dorpen zouden volkomen geisoleerd zijn. Verschei-, dene treinen zijn in de sneeuw blijven steken. STEMGERECHTIGTEN UIT HET BUITENLAND REIZEN TERUG. Reuter meldt uit Saarbrücken: De 55.000 stemgerechtigden die uit het buitenlau4 zijn gekomen en sedert Zondagavond weer naar huS terugreizen, hebben gisteravond 9 u. allen het Saar gebied weer verlaten. Hun vertrek heeft een kalm en regelmatig verloop gehad. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Januari 1935. 200 Kg. aardappelen blauwe f 2.30, 20.000 Kg. uien f 2.0—3, driel. f 1.90—2.20, grove f 2.90—3.20, nep f 2.40 2000 Kg. peen f 1.20—1.30. Groene kool f 1.301.40, roode ltool 1.904.50, d.s. 1.103.20, gele kool 11.60, doorschot 0.701.60. NOORDSCHARWOUDE, 15 Januari 1935. uien f 2.60—2.90, driel. f 1.70—1.90, grove f 2.60—2.90, gele nep f 22.20, peen f 1, kleine peen f 0.60. Kroten 1.50, roode kool 1.504.40, doorschto 13.40, gele kool 11.40, doorschat 11.40. i

Schager Courant | 1935 | | pagina 1