De beslissing in de Saar. KIJKER is KOjgPEf) tij (LOECK De winkelhuren Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Buitenland Wat nu HEDEN BESLISSING TE GENEVE. Over de terugkeer van het Saargebied. Een geheimzinnig vliegtuig boven Finland. Het proces tegen Hauptmaon. Met brandend vliegtuig geland. DEMONSTRATIES IN OOSTENRIJK. Hoogescholen door sterke politiemacht bezet. Vele winkeliers slachtoffers van de te hooge lasten. Gevaarlijke muggen. Gasvergiftiging. Woensdag 16 Januari 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9638 Uitgave der N.V. v.i. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE VOLKERENBOND TEGEN PARAGUAY. Wij schreven het gisteren reeds neer: de overwin ning van Duitschland is geen overwinning van het Hitler-regiem maar van het nationale instinct der Duitsche Saarlanders. Velen die voor Duitschland stemden, zullen met beklemd hart de definitieve inlijving bij het Derde Rijk tegemoet zien, want tot dusverre heeft voor de machthebbers in Berlijn nog steeds gegolden het: „Wee den overwonnene". En ook onder de voorstemmers zijn ongetwijfeld velen, wier politieke overtuiging hen niet den waar borg geeft, dat zij in de toekomst verschoond zullen blijven van concentratiekamp en boycot Wel heeft Berlijn bij de overeenkomst van Rome zich de handen in dit opzicht stevig laten binden, maar men weet dat gemakkelijk een stok is te vin den om een hond te slaan. Dat trots de te overwinnen moeilijkheden 97.7 pet. der stemgerechtigden van hun recht hebben gebruik gemaakt, is iets zeer bijzonders en bewijst de groote liefde voor den geboortegrond. Van heinde en ver zijn ze gekomen, de zonen en 'dochters van dit oer-Duitsche gebied. Per boot, trein, vliegmachine, zijn ze hun vaderland te hulp geko men en hebben zich niet afgevraagd hoe en door wie hun dierbaar plekske grond straks zou worden geregeerd, slechts één verlangen, één wensch hadden zij: „één zijn met het aloude Duitschland, één zijn met, hun ras- en stamgenooten". Zieken en zwakken, ja stervenden hebben hun ■wensch tot uitdrukking gebracht in het kruisje op het stembiljet. De stemming in de Saar is met een geestdrift, een •élan gevoerd, zonder weerga in de wereldgeschiede nis en zij zal ongetwijfeld blijven voortleven als een daad van zuivere vaderlandsliefde en als een bewijs, dat, trots verschil van politiek- en geloofs inzicht, één ding blijft binden: de liefde voor het •vaderland! De regeling der Saarkwestie brengt de vrede nader. Maar niet alleen hebben de Saarlanders, door een zoo duidelijke uitspraak een zuiver Duitsch gebied weer teruggeveord naar de heimat; hun daad heeft yeel grooter gevolgen. Zij hebben mede de verdere ontwikkeling mogelijk gemaakt van de vredesactie, die zich sinds het begin van dit jaar onmiskenbaar aan het ontwikkelen is. Hitier verklaarde reeds gisteren in zijn rede, dat Duitschland thans geen territoriale eischen meer te gen Frankrijk heeft, en dat niets dus een verdere toenadering in den weg zou staan. De Führer doet met deze woorden definitief afstand van Elzas-Lotharingen en alles wijst er op dat de kwestie der militaire rechtsgelijkheid nog het eenige geschilpunt vormt tusschen de beide erfvijanden. Deze kwestie zal thans dienen te worden geregeld en daar beide partijen wel tot medewerking bereid zullen blijken is te verwachten, dat pogingen om ook deze puzzle op te losen, niet te lang op zich zullen laten wachten. Daarvoor is echter Duitschlands terugkeer naar Genève noodzakelijk en wij wachten met belangstel ling af op welke wijze de diplomaten een weggetje zullen vinden waarlangs Duitschland met opgehe ven hoofde en ongeschokt prestige naar den Volken bond kan terugkeeren. Versterking van Hitier, beteekent ver zwakking van de Oostenrijksche regee ring. Overal in de wereld, zelfs in Parijs is de uitslag der stemming met een gevoel van opluchting ontvan gen. Alleen de regeering in Weenen is minder ver rukt en zij verwacht dan ook nieuwe binnenland- sche moeilijkheden, nu het nationaal-socialisme zulk «en krachtige stimulans heeft gekregen door de Saaroverwinning. Berichten gewagen zelfs van de consigneering der troepen in de kazernes. Natuurlijk behoeft de Oostenrijksche regeering nu niet meer bang te zijn voor een directe actie, uit gaande van Berlijn, maar de eigen bevolking, die Duitsch is in hart en nieren, kan het haar nog las tig genoeg maken. De Volkenbond triomfator. Naast Duitschland treedt de Volkenbond versterkt uit den Saarst.rijd te voorschijn. Het prestige van Genève is niet weinig gestegen door de vlotte, correcte doch tevens straffe wijze, waarop dé stemming is geleid en de orde is gehand haafd. Het orgaan van den Volkenbond heeft gefunctio neerd op een wijze, die ieders respect afdwingt en wij constateèren met vreugde, dat ook in de Ameri- kaansche pers, de stemmen, die aansluiting der Vereenigde Staten bij den Volkenbond vragen, steeds sterker worden. Sancties tegen Paraguay voorgesteld. Paraguay blijft weigeren om de beslissing in haar geschil met Bolivia aan den Volkenbond over te. la ten en zet er alles op om haar tegenstander op de knieën te krijgen. Daartoe trotseert het de voorschrif- ten van de Commissie van 22, welke in November j.l. door de Assemblée werd benoemd om den oorlog C1aco *,e beëindigen en lapt alle raadgevingen aan haar laars. Nu de macht van Genève echter zoo sterk is ge stegen, wekt het geen verwondering dat j.l. Maandag een voorstel is gedaan om Paraguay te gaan dwingen door het toepassen van economische- en finantieele sancties, zooals die zijn bedoeld in Artikel 16 van het Volkenbondspact. Gelukt het om langs dezen weg de gruwelijke krijg in de verpeste moerassen van de Groene Hel te doen beëindigen, dan zou dat ongetwijfeld een nieuwe versterking van de Geneefsche positie betee- kenen. Toch is het niet te verwachten dat in dit geval de Volkerenbondsraad zoo hard van stapel zal loopen als velen wel zouden wenschen. Het initiatief voor het toepassen der sancties is n.1. genomen door Rusland en het is aan te nemen, dat b.v. Engeland daarin een poging van Moskou zal zien om reeds bij voorbaat den Volkerenbond te bin den ingeval Japan tot bepaalde maatregelen over gaat aan de Russische Oostgrens. Vrijdag wellicht bepaling van den dag, waar op het Saarbestuur aan Duitschland wordt overgedragen. Genève. De Commissie van Drie voor de Saar heeft gistermiddag na een nauwkeurig onderzoek van den door de verkiezing ontstanen toestand als haar meening uitgesproken, dat het Saargebied vol gens het resultaat der volksstemming weer aan Duitschland hoort te komen. Naar verluidt is zij voornemens reeds heden den Volkenbond om een principieel besluit in dezen zin te verzoeken. Het rapport, dat den Raad moet worden voorge legd is echter nog niet in détails gereed, zoodat de Commissie van Drie gisteravond en misschien ook nog hedenmorgen vroeg bijeen zou komen. Men heeft den indruk, dat het plan bestaat de prio cipieele kwestie der territoriale wederinlijving van de Saar onder omstandigheden van eenige daarmee samenhangende détailkwesties te scheiden en zich een bijzondere oplossing voor te behouden. Omstre den is daarbij nog de kwestie of het tijdstip van de teruggave tegelijk met de principieels beslissing over de souvereiniteit moet worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal de Volkenbondsraad verder reeds a.s. Vrijdag den dag bepalen, waarop het ge- heele bestuur van het Saargebied aan Duitschland zal worden overgedragen. Men weet niet waar het vandaan komt en waar het heen gaat. Helsingfors V.D.)In Noord-Scandinavie en Finland is eenige malen een mysterieus vliegtuig waargenomen, waarvan men niet weet waar het heen gaat, noch waar het vandaan komt. Men is er zoo ongerust over, dat men de Noorsche kruiser „Olav Tryggvacon" opgedragen heeft nader spoor van dit vliegtuig te ontdekken. De machine werd het laatst gezien boven Utajarvi, het Noordelijkste puntje van Finland. Luit. Kol. Karikoski van de Finsche Air Force, beweert dat er geen vreemd vliegtuig in dezen tijd boven het land verwacht werd. Terwijl de boeren het als een spook- vliegtuig beschouwen, hebben de militaire autoritei ten een anderen kijk op het geval. Ze probeeren na te gaan uit welke motieven deze indringer het land probeert te verkennen. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Saarbrücken, in verband met de stemming voor het plebisciet, legde von Papen een krans aan den voet van het oorlogsmonument. Nog een schriftkundige tegen den beklaagde. Gisteren is in het proces tegen Hauptmann, verdacht van de ontvoering van het kindje van Lindbergh, te Flemington nog een der de schriftkundige gehoord, John Tyrell, die ook verklaarde, dat de brieven om losgeld van Hauptmann's hand waren. Zijn pogingen bij het schrijven van die brieven, of bij de schriftproeven, die de politie hem na zijn aan houding gedicteerd had, waren mislukt. De twee zusters en de broer van Isidor Fisch, die moeten getuigen, dat hun broer arm gestorven is, zijn uit Duitschland te New York aangekomen, van waar zij dadelijk door zijn gereisd naar Flemington. Een correspondent van Reuter heeft in een krui denierszaak te Oslo den „rooden Johnson" ontdekt, een bescheiden en kalmen jongen man, die zeide, dat geen der bedienden van Lindbergh medeplichtig had kunnen zijn in de ontvoering van het kindje. De be schuldigingen, bdie tegen het personeel geuit zijn, noemds hij absurd. Hij Johnson, had Hauptmann nooit gezien en weet niet meer van hem af, dan hij in de kranten heeft gelezen. Op een vraag naar zijn verdere plannen, zei John son, dat hij zoo mogelijk gaarne naar de Vereenigde Staten zou terugkeeren, maar dat hij in afwachting van dien terugkeer voornemens is te Oslo te blijven, waar hij zijn vrouw en zijn zaak heeft. Moedige daad van Japansche piloot. Reuter meldt uit Tokio: Een officier-vlieger bemerkte tijdens een dienstvlucht tot zijn schrik, dat zijn machine in brand stond. Zijn eerste inge ving was zich met behulp van zijn parachute te red den, doch eensklaps bedacht hij dat het vliegtuig dan wellicht op het munitiedepot terecht zou komen, het geen zonder twijfel talrijke menschenlevens zou eischen. De vlieger besloot derhalve aan den stuurknup- pel te blijven en met stoïcijnsche kalmte slaagde hij er in het vliegtuig veilig op den grond te zetten, waarna de vlammen konden worden gebluscht. JAPANSCHE VISSCHERSBOOT DOOR VRACHT SCHIP GERAMD. Geheele bemanning verdronken. Tokio. Aan de kust van Aomori werd een mo tortrawler door een vrachtschip geramd, Van de elf leden tellende bemanning van het visschersvaartuig kon niemand gered worden. Publicatie van extra-Saar-edities verboden. Weenen. De uitslag van de Saarstemming is in de Duitschgezinde kringen in Oostenrijk met grooten jubel ontvangen. De Weensche politie werd gisteren reeds in alarm gereedheid gehouden, daar men spontane demon straties vreesde. Reeds in de vroege morgenuren verzamelden zich voor de bureaux der groote Weensche dagbladen tal van krantenverkoopers in afwachting dat de groote gebeurtenissen aan de Weensche bevolking in extra edities zou worden medegedeeld. Nog in den loop van den nacht had de politie ech ter aan de redacties van de Weensche bladen mede gedeeld dat de publicatie van extra-bladen met den uitslag van de Saarstemming verboden was. De krantenventers, die dit niet gelooven wilden, bleven voor de bureaux wachten en moesten tenslot te door in allerijl ontboden politiemannen uiteenge dreven worden. Zeer groot is de politiemacht bij de Weensche uni versiteit en de andere hoogescholen. De studenten van de Weensche universiteit kre gen, toen zij zich hedenmorgen naar de colleges bega ven, een manifest van den rector te lezen, waarin gezegd werd, dat den universiteitsautoriteiten ter oore was gekomen, dat de studenten van plan wa ren, groote demonstraties op touw te zetten. De rector verzocht den studenten van hun voor nemen af te zien en de orde te bewaren, Niettemin vonden gisteravond in tal van Duitsche en Duitschgezinde vereenigingen in besloten kring feestelijkheden plaats. Nader uit Wennen: Hoewel de veiligheidsautoriteiten reeds eenige da gen geleden den bekendsten nationalen leiders huis arrest voorgeschreven hadden, om demonstraties te vermijden, verzamelden zich niettemin gister in de morgenuren in tal van provinciesteden groote men- schenmassa's, o.a. in Innsbruck, Graz, Linz en Kla- genfurth. Overal weerklonken de uitroepen„Hoch Deutschland!" en „Heil die Deutsche Saar!" Een adres van den Koninkl. Ned. Middenstandsbond. Het hoofdbestuur van den K.N.M.B. heeft zich me<t een adres tot den ministerraad gewend, waarin o.m. het volgende wordt opgemerkt: Van de vaste lasten van de bedrijven van den han- deldrijvenden middenstand vormt de post winkelhui ren nog immer een zeer overwegend deel. Hoewel er reeds geruimen tijd een tendenz tot huurverlaging is waar te nemen, zijn er onder de winkeliershuurders no gzeer velen,die door de traag heid van het natuurlijk aanpassingsproces van de winkelhuren dreigen ten onder te gaan, als gevolg van de te hooge bedragen, welke zij aan huur heb ben op te brengen. Onder hen zijn in de eerste plaats te rekenen degenen, die nog gebonden zijn aan oude contracten. Het is daarom dringend noodig voor deze huur ders een voorziening te treffen. Het hoofdbestuur meent met aandrang te moeten verzoeken te willen bevorderen, dat er een regeling getroffen wordt, analoog aan onze pachtwet of aan het besluit betreffende de huurovereenkomsten van de Belgisch regeering van 10 November 1934, waarin voorkomt, dat de huurder, die naar billijkheid en gelet op de oeconomische omstandigheden niet meer in staat is den last zijner verplichtingen te dragen, in staat wordt gesteld zijn huurcontract te verbreken. Deze regeling behoeft in de meeste gevallen geen schade voor de verhuurders te beteekenen, kan zelfs in hun belang zijn, omdat de verhuurders in de eerste plaats nooit gebaat kunnen zijn bij het ten on dergaan hunner huurders en omdat voor den ver huurder verbreking van het huurcontract niet altijd verlaging van huur medebrengt; het komt immers meermalen voor, dat in de plaats van een bedrijf, dat wegens te hooge huurlasten niet rendabel te maken is, in het ontruimde pand een bedrijf van een andere branche zich vestigt, hetwelk wel in staat is dezelfde of zelfs soms een hogere huur op te brengen. Weliswaar is ten aanzien van bovenbedoelde ma terie reeds eenigermate wijziging van de regeling van de surséance van betaling art. 238 opent immers de mogelijkheid om zoodra de surséance een aanvang genomen heeft, de huur tusschentijds onder bepaalde voorwaarden te doen eindigen maar het hoofdbe stuur is van oordeel, dat voor den middenstand een voorziening noodzakelijk is, zonder dat hiervoor het vrijwel uiterste middel van de surséance-aanvrage behoeft te worden gehanteerd. Vele winkeliers zijn reeds als slachtoffer gevallen van de te hooge lasten; vele anderen, die zich tot heden nog op de been hebben weten te houden, zul len eveneens bezwijken, wanneer niet een oplossing kan worden gevonden, welke hen van den ondra gelijk geworden huurlast bevrijdt. Het hoofdbestuur verzoekt daarom de regeering bovenbedoelde voor ziening zoo snel mogelijk in het leven te roepen. Bombay zag muggen, die gele koorts over- bis-nnen. Gezondheidsdienst tegen bouw van luchthaven. Bombay (Britsch-Indië)De gezondheidsdienst der stad heeft zich verklaard tegen den bouw van een stedelijke luchthaven. De aanleiding hiertoe is het feit, dat men in de stad exemplaren heeft waargenomen van de mug, die als overbrenger van de gele koorts wordt be schouwd, zoodat bij het instellen van een luchtdienst op Bombay het gevaar groot is, dat de ziekte van buitenaf door de muggen wordt overgebracht. AARDSCHOKKEN AAN ZEE VAN MARMORA. Stamboel, (Turkije). In het gebied bij de Zee van Marmora hebben de aardschokken zich met tamelij ke hevigheid herhaald. Enkele huizen, een school gebouw en een regeeringsgebouw, zijn ingestort. Per soonlijke ongelukken vonden niet plaats, doch de bevolking verlaat de streek. DE KRATER DER ZELFMOORDENAARS. Tokio. In tegenwoordigheid van ongeveer 400 personen die een uitstapje maakten, sprongen gis teren drie personen in den rook en gloed uitstooten- den krater van den vulkaan Mihara. Naar aanleiding hiervan wordt eerst hans bekend, dat ook op Nieuw jaarsdag drie personen op deze wijze zelfmoord heb ben gepleegd. Moeder werd wakker door het schreien van een der kinderen. Maandagnacht heeft zich te Alfen a. d. Rijn een geval van gasvergiftiging voorgedaan. Bij de familie A. T. van Vliet in de Oranjestraat werd de vrouw des huizes omstreeks 4 uur wakker door het schreien van een der kinderen. Mej. v. Vliet, die in de bedstede in de kamer sliep, wilde deze verlaten, maar zakte onmiddellijk bewus teloos ineen. Haar echtgenoot, die zich weliswaar zeer duizelig voelde, slaagde er in met eenige moeite zijn slaapstede te verlaten. Het bleek, dat ook de kinderen zich onwel gevoel den. Nadat een onderzoek was ingesteld, kwam aan het licht, dat een gasslang, welke de verbinding vorm de tusschen de kraan en een gascomfoor gescheurd was. Een onmiddellijk ontboden geneesheer slaagde er in mej. van Vliet weer tot bewustzijn te brengen. Haar toestand is thans redelijk.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1