Wij en de Kunstkring. Jhr. Mr. Dr. A. Uit Bergen. Woensdag 16 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9638 Gud uw ledig Jltaggi- flescfye opnieuw met 9ltüggisJlrOilUl vullen S)üt is vnnnlwltyr Een wolf in schaapsvacht. DE BURGEMEESTERS WEER TERUG UIT HET SAARGEB1ED. Vulkanische werking. PATS; DIE ZIT. EEN UNICUM OP JOURNALISTIEK GEBIED. OP Z'N ALLERMINST GENOMEN: ON DANKBAAR! OVERIGENS SANS RANCUNE. Het is geen verschijnsel van buitengewonen aard, dat de journalist brieven ontvangt van zonderlingen inhoud en hij heeft dan ook voldoende geleerd, zich nimmer verbaasd te toonen. Wat denkt U bijvoorbeeld als buitenstaander van onderstaand „vriendelijk schrijven", hetwelk de postbode bij ons in de bus deed glijden? Berger Kunstkring. Secretariaat: Kerkelaan 7. Bergen (N.-H.), 10 Januari 1935. Zeer geachte Heer, De kwestie van Uw perskaart voor de uit voeringen van den Kunstkring is in een be stuursvergadering besproken. Men was van oordeel, dat de „Schager Courant" voorloopig nog van te weinig beteekenis voor Bergen en omstreken is, om een vertegenwoordiger daarvan een perskaart te verleenen. Tot mijn spijt moet ik U daarom berichten, dat U als zoodanig geen vrijen toegang meer verleend kan worden. Hoogachtend, w. g. D. L. BEIJNEVELD, Secr. „Berger Kunstkr." i Pats; die zit- Dat laat aam duidelijkheid niets te wenschen over en getuigt tevens van een niet te miskennen grootheidswaanzin. Zielig, want de zieke heeft lang geleden. Vergissen we ons niet, dan de den de eerste merkbare symptonen zich voor op Za terdag 15 December, op den dag dus, dat de Kunst kring zijn 15den verjaardag ging vieren. Maakt dit de zaak niet diep-tragisch? 1 Maar laten wij U het verloop der ziekte in korte (trekken mogen schetsen. 1 Op Woensdag 7 November was allesjjpg best In orde; waren we op visite bijden secretaris. Een kopj'e thee met een sigaar, als-'t-u-blieft! De Schager Courant was voor den Kunstkring blijkbaar van niet geringe beeekenis, want ons werden welwillend alle mogelijke inlichtingen verstrekt over de vereeniging welke haar derde lustrum vieren ging. Wij mogen hier toch wel aannemen, dat de secretaris niets doet, of het bestuur is ervan op de hoogte en hechtte er zijn sanctie aan? Nou dan! Op Zaterdag d.a.v., dus op 10 November werd in de Schager Courant een artikel van ruim een kolom gewijd aan den Kunstkring ter gelegenheid van zijn derde lustrum. Dat was dus niet meer en niet min der dan een soort verjaarscadeautje. Hartelijk ge- lukgewenscht; oh, niet te danken! Het laatste is uit kracht der gewoonte aan onzen penhouder ontglipt, want in feite hebben we nooit behoeven te bedanken. Doet er niet toe; is er ook niet om begonnen. De groote dag der verjaring 15 December kwam; het cadeautje was al vooruit gestuurd; wij wilden graag persoonlijk feliciteeren. Uit vriend schap tusschen den „man van de krant" en een plaatselijke vereeniging. Waarom ook niet? Een introductie? Dat ging zoo vlot niet. 1 De Secretaris merkte minzaam op, dat het een huishoudelijke bijeenkomst was en dat misschien de pers geen toegang had. (Vreemd, dat een secretaris zooiets niet zeker wist!) De kaarten waren in het bezit van de penningmeesteresse, mevr. Blok. Tot haar konden wij ons wenden. Een hartelijke ont vangst; natuurlijk, de pers had toegang, graag zelfs, maar meneer Klomp, de Voorzitter, had de kaarten voor de pers juist 's middags meegenomen, om ze den heeren te geven, l •- Niets ontvangen mevrouw! Vraagt U meneer Klomp even, dan komt hst wel in orde. Wij hebben den voorzitter opgebeld. „Der Dritte lm Bunde". Ik weet niks van perskaarten. Hè en Je hebt ze bij mevr. Blok meegeno men. Die moet zich vergissen; maar kom maar ge rust. Je bent tegenwoordig puur actief voor die Schager Courant. Waarom niet; 'k ben blij, dat ik wat te doen heb. Verdien Je daar nog wat aan? Geen mensch werkt voor niets. Maar dat is toch eigenlijk te gek! Enfin, we spreken mekaar nog wel-er-is. Tegenover een vriend van ons, die in de kamer was, hebben we onze verbazing geuit over die over- groote belangstelling van dezen Voorzitter in onzen werkkring. Wij vragen toch zeker ook niet of en hoe veel die meneer Klomp verdient en wat is er nou te gek? Klomp, Klomp, is dat niet die dikke meneer van de Alkbegon m'n vriend. Geen insinuaties alsjeblieft; heeft er niets mee te maken; die meneer is Voorzitter van den Kunst kring en geen „Janus met het dubbele aangezicht", als je dat maar weet! nu» na eon hartelijke beschrijving van het ver jaarsfeest, in ons blad van Maandag 17 December, deze slag! Ontzettend! Eén verdienste heeft dit feit. Wij loopen al onge veer twintig jaren in het journalistieke gareel, en zijn nog steeds niet te oud om nieuwe impressies op te doen, want let wel: dit is een unicum, iets „noch nie dagewesenes!" Want het is slechts een volkomen gemis aan fat soen en beleefdheid; het is trouwens ook een uiting van dom machtsvertoon en zelfverheerlijking, een benadeeling van eigen Kring erbij! „De Schager Courant is voorloopig nog van te weinig beteekenis voor Bergen en Omstreken Gelukkig, er is één lichtende ster in den stikdonke- ren nacht, waarin wij ronddwalen. Dat voorloopig, ziet U! Iedere andere Vereeniging is blij met „reclame", al is deze dan wellicht ook nog zoo gering. De Kunst kring aanvankelijk ook. Want, deelde ons de secre taris niet mede, dat ook de Kunstkring te lijden had door de slechte tijdsomstandigheden en verzocht hij ons niet met nadruk „een beetje reclame" te maken? Toen waren we dus blijkbaar nog wel van beteeke nis! Tenslotte de pedanterie welke spreekt uit dit arro gante schrijven. Wij vragen ons af: Hoe komt het bestuur aan deze enorme wetenschap. Wat weet men van de beteekenis der Schager Courant voor Ber gen en omstreken nog wel! Of we boos zijn? Heelemaal niet; we kunnen niet anders dan deze behandeling op z'n allerminst on dankbaar noemen. Ondankbaar en zielig. Van harte beterschap bestuursleden van den Berger Kunstkring! Wij zullen er even lekker om slapen en niet min der lekker om eten en we hebben door deze barbaar- sche uitspraak eenige vrije avonden meer, al zullen onze lezers tot onze spijt de verslagen over den Kunstkring voortaan moeten missen. Overigens sans rancune! C. t. B. Naturellement sans rancune, en daarom verzoeken wij onzen redacteur in Bergen beleefd de avonden van den Kunstkring te blijven bezoeken, en dan na tuurlijk tegen entrée. De steeds in sterker mate stijgende belangstelling der inwoners van Bergen voor de Schager Courant eischt dat dit blad in alle opzichten blijve een af spiegeling van het openbare leven van Bergen en daarbij mag vooral wat de Kunstkring presteert, niet ontbreken. DE RED. Een nachtwacht die niet veilig was. Een der laatste nachten werd een winkelier, te Eindhoven, die op den Veiligheidsdienst geabonneerd is, wakker, doordat het belletje van de winkeldeur ging. Hij sloop zachtjes naar beneden en zag bij zijn pakhuis den nachtwaker staan. Hij liet den man be gaan, maar waarschuwde de politie. Deze heeft daar op een onderzoek ingesteld in de woning van den nachtwacht en daar een voorraad van allerlei arti kelen aangetroffen, vermoedelijk afkomstig van abonné's van den.. Veiligheidsdienst!. De man werd gearresteerd, maar beweerde aan vankelijk alles gekregen te hebben van vrienden, die naar Duitschland gegaan waren. Zoo stonden er een kinderwagen, paren schoenen, die reeds door de eigenaars herkend zijn, als bij hen gestolen. De nachtwacht heeft nu een gedeeltelijke bekentenis afgelegd en is naar Den Bosch overge bracht. Twintig jaren commissaris der Koningin in Noord-Holland. Twintig jaren is het geleden, dat Jhr. Röell de po sitie van burgemeester van Amsterdam verwisselde voor het hoogste ambt in Noord-Holland. Van moeite, en strijd, maar ook van groei en ontwikkeling voor dit geweest, schrijft het „Alg. Hsbl." Jhr. Mr. Dr. A. Röell. De zorgen van het .provinciaal bestuur bestaan niet meer alleen in toezicht op gemeenten zonder geldzorgen en op de krankzinnigenverpleging, in het onderhoud van enkele land- en waterwegen, dijken en polders. De provincie trok gedurende den oorlog en kort daarna tot zich de voorziening van elk deel met wa ter en electriciteit, waartoe groote technische werken en ingewikkelde administratie noodig waren als mede een geheel veranderd financieel beleid. Het autoverkeer vertienvoudigde en de provincie had haar aanzienlijk deel in den grooten wegenaanleg. De gemeenten voerden haar budgetten hooger en hooger op en vonden de middelen tot sluiting onder steeds zwaardere en noodzakelijker controle van Ge deputeerde Staten. Tot de dagen kwamen, dat de budgetten niet meer sloten. Het werk van de leiding eener provincie als Noord- Holland is dan ook verveelvoudigd in die twee de cenniën, en aan jhr. Röell komt bij dezen mijlpaal in zijn ambtelijk leven de hooge lof toe, dat die lei ding bij hem in uitstekende handen geweest is. Hier voor bezit hij een grondige theoretische en practische kennis van het staatsrecht, een scherp verstand, een aangeboren talent als leider van vergaderingen, maar ook de gave om onafhankelijk een besluit te kunnen nemen, na grondige overweging. De critiek op het beleid van het bestuur onzer pro vincie, heeft nooit den heer Röell persoonlijk gegol den. Men kent en waardeert zijn hooge onpartijdig heid; men weet, dat voor hem de regeering eener groote gemeente gelijk staat in rechte met den ne- derigsten boerenarbeider. Dat hij zoo lang mogelijk de autonomie der gemeenten heeft willen handhaven wie zal het van oud-burgemeester^, van Amsterdam anders hebben venvacht? Misschien nog zwaarder is de andere zijde van het Commissarisambt: hier moet den directen verte genwoordiger van H.M. bij zijn openbaar optreden een echte weerschijn van de hoogste waardigheid omgeven en wien zou deze representatieve en lei ding-gevende post beter toevertrouwd zijn geweest dan deze voorname figuur met zijn hoffelijke -wijze van recipieeren, zijn buitengewone redenaarsgave, zijn onvermoeide belangstelling in alles wat de pro vincie raakte! Tusschen al de zorgen, die het gewest thans drukken, tusschen al de geschillen, die zijn inwoners verdeelen, klinkt toch uit Noord-Holland een woord van eenstemmigen dank aan den Jubilaris van heden. i Het vertrek uit Saarbrücken en de aan komst in ons land. Saarbrücken. De extra-trein met de 365 Neder- landsohe voorzitters van stembureaux in het Saar- gebied is gistermiddag te 13.15 uur van het hoofd station te Saarbrücken vertrokken. Alle deelnemers waren ondanks het feit, dat zij bijna geen nachtrust genoten hadden en zeer ver moeiend werk achter den rug hadden, in de beste stemming. Zij verklaarden zich ten zeerste voldaan, over de ontvangst, die zij in het Saargebied hadden gevonden en de indrukken, die zij hadden opge daan. Men had alles gedaan, om het hen zoo aan genaam mogelijk te maken. Voor het vertrek van den trein speelden zich op gewekte tooneelen af, die mede hun aanleiding von den in de geestdrift van de in feeststemming ver- keerende bevolking, die o.ok de vertrekkende Hollan ders hartelijk toejuichten. Het resultaat was, dat er, uit den trein teruggewuifd werd en de meeste Ne- derlandsche reizigers uit de raampjes bleven wul ven, toen de trein het station reeds verlaten had. Met een extra-trein uit het Saargebied arriveerden gisteravond om 10.37 uur vele burgemeesters en an dere vooraanstaande Nederlandsche persoonlijkhe den, die tijdens de stemming in het Saargebied het voorzitterschap van verschillende stembureaux heb ben bekleed. De D-trein, waarop een nieuw bord „Amsterdam" was aangebracht, was precies op tijd. Op de minuut af rolde het zwarte puffende gevaarte voor het der de perron, waarop slechts enkele familieleden en vele persvertegenwoordigers aanwezig waren. De verwelkoming was zeer kort. De meestal zware koffers en valiezen werden uitgeladen en kort nadien waren zij, die hadden meegeholpen'een stuk wereld geschiedenis te maken, in het schaarsche licht op do perrons verdwenen. UIT ONZE OOST. Merapi, Slamat en Krakatau. Aneta seint uit Bandoeng: De werking van den Merapi neemt in hevigheid toe. Voortdurend hebben afstortingen plaats, terwijl da gelijks gloedwolken opstijgen. Dr. Stehn, hoofd van den Vulcanologischen Dienst, constateerde een nieu wen lavastroom, en een nieuwen ringwal in den krater. De waarnemer van den Vucanologischen Dienst, de heer Djatikoesoemo, gaat den Slamat observee- ren, waarvan ook verhoogde werking werd waars genomen. De Krakatau vertoont een zeer verhoogde werking. Zwarte en witte eruptiewolken stijgen op tot een hoogte van zeshonderd meter. De Nederlandsche schaatsenrijders die deel zullen nemen aan de internationale wedstrijden, zijn te Davos druk in training.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5