De gehuwde ambtenares. Plaatselijk Nieuws. Een nieuw bankgebouw. VERKADE S BISCUITS Om)0ia#w{Q)id£ foutoMoJüb! Dinsdag 22 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9642 7 De regeering handhaaft haar standpunt. Ernstig verkeersongeluk te Moergestel. De heer Braat lid van de N.S.B. Fokker in Engeland. Een fietslustige grootmoeder. Eilanden in den Stillen Oceaan. Een liefhebbende echtgenoote. UIT HET ZUIVELPOTJE. De poovere uitkeering van een gulden per koe. Gymnastiekvereniging „Lycurgus". Een nieuwe kapperszaak. Om enkele prijzen te noemen: MARIA. 20 ct. per'/i pond SANFRANCISCO 22l/jétper'/,pond PETIT BEURRE 20 ct per pond CAFE NOIR 25 ct per pond Op 31 Dec. 1933 waren 326 gehuwde vrouwen in rijksdienst. - Geen voldoende aan leiding voor verder strekkende gevolgen. De voorzitter van den raad van ministers heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota naar aanleiding van een door hem op 14 November jl. gedane toezegging, de aangelegenheid van de gehuw de ambtenares nader te zullen onderzoeken. Aan deze nota is het volgende ontleend. Het onderzoek heeft aangetoond, dat in den ge- heelen rijksdienst, de rijksonderwijsinrichtingen in begrepen, onder de ruim 60.000 personen, daarbij werkzaam, zich op 31 December 1933 326 gehuwde vrouwen bevonden. Slechts 73 daarvan (van wie 55 in vasten, 6 in tijdelijken en 12 in contractdienst) vervulden een volledige betrekking, niet specifiek vrouwelijk, die ook door een mannelijke kracht zou kunnen worden bezet. Daaronder waren 23 kantoor houders bij de P.T.T., een functie, waarbij de ambte lijke werkzaamheden binnen de echtelijke woning worden verricht. Van de 50 overigen waren 38 in zui ver administratieve betrekkingen werkzaam. Aange nomen mag worden, dat voor vele, zoo niet voor de overgroote meerderheid dezer gehuwde vrouwen geldt, dat zij óf kostwinster zijn, óf door ongeluk kige huwelijksomstandigheden gedwongen zijn in eigen onderhoud te voorzien, dan wel, dat bijzondere omstandigheden haar in dienst zijn motiveeren. Zoo als uit de geproduceerde gegevens blijkt', heeft het onderzoek den indruk bevestigd, dat de aangelegen heid van de gehuwde ambtenares voor wat den rijksdienst betreft niet alleen geen principieele doch ook geen practische beteekenis meer heeft. Naar het oordeel der regeering bestaat geen vol doende aanleiding tot het nemen van verder strek kende maatregelen voor den rijksdienst. Ook een voorschrift tot ontslag van de in dienst zijnde ge huwde vrouwen bij het onderwijs acht de .regeering niet voldoende gemotiveerd. Naar het oordeel der regeering dient ook voor het gesubsidieerde onder wijs ter zake geen beperkter bepalingen te gelden dan voor het rijkspersoneel- Er kan worden volstaan met de regeling, dat: le. de huwende ambtenares wordt ontslagen; 2e. de gehuwde ambtenares niet-kostwinster, bij dntslag voorgaat; 3e. de gehuwde vrouw niet voor aanstelling in aanmerking komt. Voor zoover daartoe nog verdere wijziging van be staande reglementen en wetten noodig is, zullen dezo Worden aangebracht dan wel voorgesteld. Provincie en gemeenten. Vrat betreft de provinciën gemeenten en overige publiekrechtelijke corporaties staan de regeering geeh gegevens ter beschikking. Voor den geheelen overheidsdienst geldt, dat de huwende ambtenares en de ambtenares, die in concubinaat is gaan leven, Wordt ontslagen. In de gevoerde debatten over de gehuwde ambtenares heeft de regeering aanleiding gevonden, zich nogmaals tot de provinciale- en ge meentebesturen te wenden met het verzoek om, voor zoover zulks nog niet in de desbetreffende ambtena renreglementen is bepaald, alsnog daarin bij eerst volgende wijziging op te nemen voorschriften aan gaande den voorrang bij ontslag van de gehuwde ambtenares-niet-kostwinster en aangaande het niet benoemen van gehuwde vrouwen. Marechaussee door vrachtauto doodgereden. Moergestel: Terwijl Zondagavond omstreeks half zeven op den Tilburgschenweg twee marechaus sees verkeerscontrole hielden, naderde uit de richting Moergestel een vrachtauto, waarin musici uit Eind hoven hadden plaats genomen, die de dansmuziek in den Stadsschouwburg te Tilburg gingen verzorgen. Op de plaats, waar de marechaussees controle uit oefenden, stonden aan weerszijden van den weg op eenigen afstand van elkaar twee auto's, waarlangs de vrachtwagen uit Eindhoven zijn weg trachtte te vervolgen. Hij kwam echter in aanraking met beide auto's, en reed vervolgens een der marechaussees, de 26-jarige M., aan. Door een passeerenden auto werd het slachtoffer naar het gasthuis te Tilburg ge bracht, waar hij kort na aankomst overleed. De vrachtauto reed in een sloot en kantelde om. De bestuurder werd door glasscherven in het gelaat gewond en werd eveneens in het gasthuis te Tilburg Verbonden. De vrachtauto is in beslag genomen, terwijl een streng onderzoek wordt ingesteld. De beide auto's, die door den vrachtauto werden aangereden, vóór het ongeluk met den marechaussee plaats had, werden vrij ernstig beschadigd. Rotterdam: Van bevoegde zijde vernemen wij dat de heer Braat, oud-Tweede Kamerlid, zijn plannen om deel te nemen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten met den ouden Plattelanders- bond heeft opgegeven. Hij heeft zich aangemeld voor het lidmaatschap van de N.S.B. DE VORST IN HONGARIJE. j Vier personen doodgevroren. Boedapes t. Zondag zijn tengevolge van den vorst in Hongarije vier personen doodgevroren, ter wijl op het platteland tengevolge van hevige sneeuwstormen verscheidene personen worden ver mist. ONDERZSESCHE BERG ONTDEKT. Alexandrië (Egypte). Een Egyptische weten schappelijke expeditie onder leiding van Dr. Cyril Crossland heeft in de Roode Zee nabij het eiland Shcdonan een onderzeesche berg ontdekt van 500 meter hoogte, waarvan het bestaan tot dusverre on bekend was. Vijf nieuwe soorten koraal werden eveneens gevonden. De expeditie bevindt zich aan boord van het schip de „Mabahess". Een openhartig onderhond. Hij weet nog niet wat hij zal doen. De Daily Herald heeft den heer Fokker gespro ken bij zijn bezoek aan Londen met de Douglas PH-FOK. Toen het gesprek kwam op de vraag of Fokker Douglastoestellen in Engeland zou gaan bouwen, ant woordde hij: „Ik weet het niet. Ik verkeer in een moeilijke positie. Als ik doorga op mijn plan om de toestellen hier te bouwen met Amerikaansche licen tie, kan ik ze pas maanden later uitbrengen. Menschen, die vliegtuigen koopen, vragen niet het vliegtuig van heden, maar van morgen. Hoe kan ik nu zeggen, dat het toestel van morgen niet sneller en oeconomischer zal zijn dan mijn Douglas?" De heer Fokker, aldus vervolgt het blad, is zoo in tweestrijd, dat hij nog niet besloten heeft of hij de Douglastoestellen zelfs wel in Nederland zal bou wen. Auckland (Australië). Een grootmoeder uit Nieuw-Zeeland heeft geheel Nieuw-Zeeland doorge- fietst, een afstand van 1500 mijl. Ze legde dit tra ject af in 8 dagen en 11 uren en verklaarde, „dat het een heel aardig tochtje was". Mrs. Kitty O'Sullivan, zooals haar naam is, reed van het Noordelijkste puntje, Spirits Bay tot Bluff, het meest Zuidelijke punt. De Straat Cook stak ze per stoomboot over. De afstand van Christchurch en Timaru, 112 mijlen lang, reed ze in 8 uur. In een interview verklaarde Mrs. O'Sulivan dat ze op haar tocht veel met tegen wind en slechte bestrating te kampen had gehad, onderweg was men echter zeer vriendelijk voor haar geweest. Vrachtwagenbestuurders vroegen haar vaak mee te rijden, maar ze was te sportief om hieraan gevolg te geven. Ze had niet een lekke band gehad. Voor de Amerikaansche marine. Washington. President Roosevelt heeft, zooals gemeld werd, het Wake-eiland onder toezicht van het Amerikaansche Departement van Marine ge steld. Het eiland, dat slechts een doorsnede van an derhalve kilometer heeft en op het oogenblik onbe woond is, ligt halverwege tusschen Honoloeloe en het Amerikaansche eiland Guan. De kabel van Ho noloeloe naar de Philippijnen loopt over Wake en Guan. Naar verluidt zal het eiland worden ingericht als steunpunt voor de experimenteele vluchten over den Stillen Oceaan. Het feit, dat het Departement van Marine, de hoogste instantie van de zeemacht, het toezicht over het eiland krijgt, trekt algemeen de aandacht. Het verdrag van Washington verbiedt de versterking van het eiland. Door de opzegging van het verdrag door Japan verliest deze bepaling echter tegen het einde van het komende jaar haar binden de kracht en dan kan van het eiland een versterkt steunpunt gemaakt worden, evenals dan op Guan en de Philippijnen versterkingen geoorloofd zullen zijn. Men is ervan overtuigd, dat deze maatregelen, ge paard met een versterking der Aleoeten, de strategi sche verhouding in den Stillen Oceaan grondig zul len wijzigen. VERGEEFSCHE POGING TOT ARRESTATIE VAN DEN NIEUWSTEN STAATSVIJAND NR. L Atlantic City. De politie van New Jersey heeft gisterenochtend vroeg vergeefs getracht den misdadiger Alvin Karpis, den tegenwoordigen „staatsvijand nr. 1" te arresteeren. Verscheidene politiemannen begaven zich naar een klein hotel, waarin Karpis met zijn helper Harry Campbell en twee vrouwen, zijn intrek had genomen. Toen de politie echter binnendrong, baanden de beide misda digers met machinepistolen zich een weg en wisten in een auto te ontsnappen. Alvorens te verdwijnen reden zij, voortdurend vurend, tweemaal om het huis, vermoedelijk om de beide vrouwen, die in een andere kamer geslapen hadden, door de schoten te wekken en tot vluchten aan te manen. De vrou wen konden echter gearresteerd worden. Twee mannen gehaard die haar man van een rots wierpen teneinde de verzeke ringsgelden in handen te krijgen. New York. Een bewoner van Alpine in den staat New Jersey, Russell Hey, ging in October j.1. met zijn vrouw picknikken op een rots aan de Hud- son, toen hij door twee mannen werd overvallen, die hem van de 600 voet hooge rots naar beneden wierpen. Gelukkig kwam hij terecht op een 50 voet lager gelegen plateau, en liep hij slechts lichte ver wondingen op, waarvan hij spoedig herstelde. De politie, die indertijd van het voorgevallene op de hoogte was, en een onderzoek ingestelde naar de daders, deed dezer dagen den geredden echtgenoot een verrassende mededeeling, toen zij zijn vrouw kwam arresteeren. Het bleek n.1. dat Mrs. Lucille Hey zonder medeweten van haar man een levens verzekering van tienduizend dollar op zijn naam had gesloten, en twee mannen, Charles Mucci en Ed- ward Price, had gehuurd, om op deze plaats haar man naar beneden te werpen, waardoor zij zich in het bezit van de premie hoopte te stellen. Ook de beide medeplichtigen konden gearesteerd worden en de drie arrestanten zullen thans terecht staan wegens poging tot moord. GLOEIENDE KOFFIE OVER HET LICHAAM GEKREGEN. Meisje van 18 maanden overleden. Zaterdag jl. heeft het 18 maanden oude dochtertje van de familie B. aan de Noordenburglaan te Voor burg, een kan gloeiende koffie over het lichaam ge kregen. Het kind is terstond naar het ziekenhuis St. Antoniushoven vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. BOERDERIJ De nitkeering van 1 millioen. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Zooals bekend heeft minister Verschuur reeds toe gezegd en in Augustus 1934 heeft de tegenwoordige minister van oeconomische zaken in verband met die toezegging, beslist, dat uit de totale opbrengst van de extra-heffingen op den uitvoer van zuivelpro ducten (de bekende zuivel„pot") een bedrag van 1 millioen gulden direct aan de producenten der des betreffende producten zou worden uitgekeerd. Thans zijn de door het crisiszuivelbureau aan den minister gerichte voorstellen, betreffende de verdee ling der gelden, door dezen goedgekeurd. Binnenkort zal nu een aanvang worden gemaakt met de uitkee ring van een totaalbedrag ad f 1.000.000 aan de pro ducenten van boter en kaas. Voor de producenten van deze artikelen zullen resp. ter beschikking wor den gesteld f 605.766.31 en f 394.233.69, behoudens een geringe vermindering voor de aan de verdeeling ver bonden kosten. Als we rekenen dat van de pl.m. 1.400:000 melk koeien in ons land, van pl.m. 1.000.000 dieren de melk tot zuivel wordt verwerkt dan beteckent deze uitkeering een bedrag van f 1 per koe. Als we daarbij weten dat op vele boerderijen van 5 a 7 koeien een ^ezin een bestaan moet vinden, on geacht het risico dat aan zoo'n bedrijfje toch altijd nog verbonden is, dan is deze uitkeering, die 12 maal groot'er had kunnen en feitelijk ook had moeten zijn, gezien de toezegging bij do instelling dier hef fingen gedaan, toch wel een beetje heel erg poover. Met een 12 maal grootere uitkeering van iets dat deze veehouders rechtens toekomt, was er ontegen zeggelijk een middel geweest om veel schrijnend leed althans eenigszins te verzachten. De Jaarlijksche uitvoering van de gymnastiek- en schermvereeniging „Lycurgus", die Zondag in het Noordhollandsch Koffiehuis van Mevr. Zwaag werd gegeven, werd des middags ingezet door een adspi- ranten-uitvoering. Zoowel de meisjes- als de jongensafdeelingen ston den onder leiding van den heer S. Keesman, die met zijn jonge volkje aan de aanwezige ouders, fa milieleden en belangstellenden voor een bijzonder aardige middag hebben gezorgd. Reeds bij het eerste programmapunt werden we verrast door de keurige, gelijkmatige knotsoefenin gen van de vierde afdeel ing der meisjes. Het was een rijk, afwisselend programma, waarbij wij de verschillende oefeningen op brug cn paard, even wichtsoefeningen, vrije oefeningen, klassicale paard- oefeningen, balspel van de kleinste meisjes, dans van een paar afdeelingën meisjes enz., enz. te aan schouwen kregen. En uit alles bleek een ernstig streven om de oefeningen correct en in een behoor lijk tempo uit te voeren. Bij de verschillende afdee- lingen waren goede vorderingen te constateeren; ook de jongens hadden blijkbaar goed hun bést ge daan en het was vooral de hoogste afdeeling der meisjes, die uitstekende krachten bleek te bevatten. Zooals hierboven reeds vermeld, het'was een goe de uitvoering van de jongelui en een succes voor den leider. In zijn openingswoord sprak de heer Knol. er zijn genoegen over uit, dat er zooveel jongelui aanwe zig waren, die nog niet tot „Lycurgus" waren toe getreden, en spr. hoopte, dat wat zij vanmiddag te zien zouden krijgen, een aansporing zou zijn tot toetreding. Bij die opwekking sluiten we ons gaarne aan, er zijn nog afdeelingen, die zeer zeker eenige versterking kunnen hebben. De avond. De belangstelling was des avonds bevredigend en het gebodene viel zeer in den smaak van het pu bliek. Begonnen werd door de heeren met vrije oefeningen, wat een goede inzet was. De dames heb ben eveneens uitstekend werk geleverd. Zeer te roemen waren de lenigheidsoefeningen en de dans, welke ook zonder fouten onberispelijk werden uitgevoerd. Het toestelturnen van dames en heeren is vooruitgaande. Vooral dames brug cn van de heeren hoogrek was uitstekend te noemen. De knotsoefeningen van de meisjes en het brug- werken van de jongens werd met applaus beloond. Een ongeluk dat nog goed afliep. Tijdens de uitvoering Zondagavond had achter het gesloten scherm op het tooneel nog een ongeluk plaats, dat goed is afgeloopen. De bedienaar van het schakelbord, de heer B., kwam bij het insteken van een stekker onder stroom te staan, waardoor hij be wusteloos geraakte. Door uitschakeling van den stroom, wist men het slachtoffer ',-an den draad te bevrijden, waarna hij spoedig weer bijkwam. Naar de heer R. Brugman, directeur van de Hoorn- sche Crediet- en Effectenbond alhier ons meedeel de, is door de Hoofddirectie van genoemde bank instelling besloten een geheel nieuw gebouw te laten verrijzen. Uitbreiding van het kantoor en te weinig safe-lo ketten, waren de directe oorzaak tot deze verande ring. In overleg met den heer Brugman is toen den grond aangekocht op het Heerenbosch, tot nog toe het eigen dom van den heer C. de Moor te Schagerbrug. Het nieuwe gebouw, dat onder de architectuur van den heer Chr. Dekker alhier zal worden opgetrokken, wordt geheel naar de eischen des tijds ingericht. De plannen er voor zijn al geheel gereed. Men zal er natuurlijk een zwaar gepantserde tegen inbraak en brand gevrijwaarde kluis in vinden. Verder een di rectiekamer, een kantoorlokaal voor het verdere per soneel, hal, wachtkamer, garage en verdere vertrek ken. Het geheel zal centraal verwarmd worden. De ingang van het gebouw zal zich aan de marktzijde be vinden. Met den bopw zal reeds spoedig een aanvang ge maakt worden en nog in Augustus van dit jaar zal Schagen, als wij deze plannen nagaan, een flink ge bouw rijker zijn. Verder vernemen we, dat het tegenwoordige per ceel van de Hoornsche Crediet- en Effectenbank op de Markt gekocht is door den heer Pronk, die nu zijn kapperszaak op het Noord heeft. Het pand zal voor dit doel worden ingericht. Daar voor zal, eveneens onder architectuur van den heer Chr. Dekker, het perceel van een nieuwe pui wor den voorzien. Het voorste gedeelte wordt dan omge bouwd tot sigarenwinkel, terwijl zich daarachter de kapsalons voor heeren en dames zullen bevinden. Ook in dit opzicht dus weer een groote vooruit gang. Koning Ghazi van Irak opende den veertienden Januari te Kirknfc de groote olieleiding van de Irak Petroleum Maat schappij, welke van Kir knk door de woestijn over een traject van 600 mijl naar de Middel- landsche Zee loopt

Schager Courant | 1935 | | pagina 5