Sneeuwstormen te Zoeterwoude. De a.s. verkiezingen voor Provinciale-Staten Goudstaven verdwenen. en koude. Motor geslipt bij Schoorldam. KIJKEfl is KO0PEfl tij CL0ECK De relletjes bij colportages Amsterdam. Hittegolf in Chili. Motorrijder tegen een boom gereden. Maandag 28 Januari 1935, Postrekening 78ste Jaargang. No. 9646 No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het êerstuitkomend nummer geplaatst. COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.t Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTKN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent ^'bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. In verschillende deelen van de wereld. Overal groote schade aangericht. Een circustent door wervel storm overvallen. Uit verscheidene hoeken van de wereld ko men berichten over sneeuwstormen en groote koude, en de schade die hierdoor is aange richt, schijnt overal zeer groot te zijn. Het is echter niet tot materiale schade be perkt gebleven, want ook verscheidene men- schenlevens zijn te betreuren, vooral in Ame rika. Geheel in tegenstelling met deze berich ten over hevige koude, wordt uit Santiago gemeld, dat in Midden-Chili op het oogenblik een hittegolf heerscht, waarbij de temperatuur zelfs tot 111 graden steeg. Sneeuwstormen in het Poolsche petro- leumgebied. Uit het Poolsche petroleumgebied bij Borsylew wor den bizonderlieden gemeld van sneeuwstormen, wel ke in den nacht op 26 Januari deze streek hebben geteisterd. 20 boortorens zijn omvergeworpen en ge heel vernield. Aan de huizen is enorme schade aangericht, ter wijl de schoorsteenen van tal van fabrieken inge stort zijn. De telefoon- en telegraaflijnen zijn ge stoord. De orkaan heeft te Drohobycz de electrische cen trale beschadigd, tengevolge waarvan de stad in het donker werd gehuld. Langs de wegen ligt de sneeuw hier en daar vijf meter dik. Het verkeer over den weg is zoo goed als onmogelijk. De schade wordt geraamd op een half millioen. Bij het station Synowodzko is een perso nentrein, ingereden op een goederentrein, daar de wissels door den sneeuwstorm on klaar waren geraakt. Twee personen kwamen om het leven, 14 personen zijn gewond. Stormachtig week-end In Engeland. Ook over geheel Engeland hebben hevige stormen gewoed. Uit alle deelen des lands komen berichten over materieele schade Honderden telegraafpalen en taltvan boomen werden omgeknakt. Vele huizen zijn ingestort. Eenige Lichtdiensten moesten worden onderbroken. Er woei een ijzige wind. Op vele plaatsen in Londen .vielen sneeuw en hagelbuien. De hertog en hertogin van Kent, die zich op hun huwelijksreis bevinden, aan boord van het schip Duchess of Richmond, on derweg naar West-Indië, hebben een der felste stor men, die sinds jaren in het Kanaal gewoed hebben, meegemaakt. Het Noorsche schip Ganga, dat te mid dernacht de haven van Blyth wilde binnenloopen, is door den storm de hooge zee opgedreven en sindsdien niet weergezien. Men maakt zich ook bezorgd over het uitblijven van het Zuidslavische stoomschip Du- ha, metende 4115 ton, dat in den storm voor de Tyne voor anker is gegaan, en dat sindsdien verdwenen is. Het Noorsche stoomschip Rondo, metende 2243 ton, is op de Westkust van Schotland aan den grond ge- loopen. Verscheidene kleine schepen zijn op de kust gedreven. Koudegolf aan de Middellandsche Zeekust. Uit Malaga: Een koudegolf, gepaard gaande met sneeuwval, heeft veel schade toegebracht aan den sinaasappelen- en olijvenoogst aan de Middelland sche Zeekust. Engelsche trawler bij Estland vergaan Men vreest thans dat de Engelsche stoomtrawler „Jeria" tijdens den sneeuwstorm nabij Latrabjarg aan de kust van IJsland is vergaan en dat de ge- heele uit 13 koppen bestaande bemanning is omge komen. De trawler „Wambeck", waarvan de stuurman tij dens den storm over boord sloeg, heeft Woensdag nacht een laatste radiobericht van de „Jeria" opge vangen, waarin de bemanning verzocht haar fami lie te groeten. Sneeuwstorm in het Reuzengebergte. Hischberg. In het geheele Reuzengebergte heeft tot heden toe een buitengewoon hevige sneeuw- 'storm gewoed, van sterkte 11 tot 12. In het hoogge bergte was het verkeer onmogelijk en de bewoners van deze streken konden hunne woningen niet ver laten. Ook in de dorpen en in de lagere bergen was het verkeer ten zeerste belemmerd. Op de landwe gen werden auto's door den wind omgeworpeu Voor voetgangers was het vrijwel onmogelijk voor waarts te komen. Te Querseifen is een autogarage gebouwd uit gegolfd plaatijzer, ongeveer 5 M. door den wind weggesleurd, waarbij ook een prikkel draadheg werd meegenomen. In do bosschen is zeer veel schade aangericht. Van huizen werden de da ken afgelicht, tuinen werden omgewoeld, etc. Aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan. De onheilsberichten van de overzijde van den At lantischen Oceaan blijven eveneens nog toestroomen. Zoo geeft de staatsambtenaar, die naar de over stroomde streken langs de Mississippi werd gezon den, een ontzettende beschrijving van het lijden der duizenden geteisterde bewoners der ondergeloopen gebieden. Hij gelooft niet, dat ooit het aantal slacht offers bekend zal worden, dat door deze ongekende catastrofe werd gemaakt, zoo vreeselijk groot is hun getal. Zonder aanzien van ras of sekse zijn blanken en negers samengedrongen, den Almachtige sme kend hun voedsel en kleeding te zenden. Duizenden stuks vee zijn omgekomen. De verple gers en verpleegsters werken zonder zich eenige rust te gunen voort, om de ellende te lenigen en om te voolcomen, dat besmettelijke ziekten uitbreken. De totale schade wordt op 5 millioen dollar ge schat. 25000 menschen zijn gevlucht. Intusschen wordt het reddingswerk op het oogenblik begunstigd door helder weer en een stijgende temperatuur. Circus door wervelstorm verwoest. Porto Alegro, (Rio Grande de Sul). Zaterdagavond tegen vijf uur werd Porto Alegro door een wervelstorm op buitenge woon hevige wijze geteisterd. Zeer groot was de schade in een circus, waar juist de mid dagvoorstelling aan den gang was. De tent werd geheel verwoest. Het personeel slaagde er in een paniek onder het publiek te voorko men. De schade wordt begroot op 60.000 gld. Orkaan teistert Honduras. Tegucigalpa. Het Noorden van Honduras is Zaterdag door heftige stormen geteisterd. De scha de bedraagt 4 millioen dollar. IN ONS EIGEN LAND. Ook over ons eigen land heeft Zaterdag en Zon- deg een felleNoord-Ooster gewoed gepaard gaande met hagelbuien en gierende sneeuwjachten Tengevolge hiervan konden de zich op zee bevinden de schepen, die op weg waren naar IJmuiden, niet worden geloodst, zoodat zij in het. barre weer buiten gaats moesten blijven. In den laten avond is het s.s. „Helder' van de K.N.S.M. van Amsterdam ver- ♦ro1-1-^'! ^orTi "het was vrijwel zeker, dat het schip in IJmuiden zou vastraken. Engelsch stoomschip zonder stuur. Gister werd uit Terschelling gemeld: Het Engelsche s.s „Asiatic" drijft met een gebro ken schroef dichtbij de Eierlandsche gronden. Het schip in 3741 ton groot en op weg van Odessa naar Hamburg. De sleepboot „Holland1 van de reederij Doeksen en de Drente" van Wijsmuller zijn ter as sistentie uitgevaren. In verband met het slechte weer en de hooge zee zal het schip te Den Helder wor den binnengebracht. Vandaar zal het bij goed weer naar Hamburg worden gesleept. Jongeman doodgestoken. Door den broer van zijn meisje. - Het slacht offer in de gang opgewacht. - Met een twaalftal messteken afgemaakt. Het anders zoo rustige plaatsje Zoeterwou de is gisteravond in beroering gebracht door een moord, welke te ongeveer negen uur gepleegd werd in een woning aan den Hoo- gen Rijndijk. Het slachtoffer, de ongeveer 25-jarige los- werkman uit Leiden, van Polanen, werd door een broer van het meisje van Klaveren, met wie hij sedert eenigen tijd tegen den wil van haar familie omgang had, op beestachti ge wijze in den gang der woning van de fa milie v. K door een twaalftal mesteken zóó ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden,, aan de gevolgen is overleden. Te ongeveer p^en uur vervoegde v. P. zich aan de woning van zijn meisje, dat hij te Leiden, waar zij als dienstbode in betrekking is, het meisje had leeren kennen. Zijn kloppen aan de deur werd eerst niet beantwoord, v. P., die wist, dat de familie thuiswas. bleef in de nabijheid van de woning en probeerde nog eenge malen toegang tot het huis te krijgen. Inmiddels had de familie v. K. van zich laten hooren en nadat over en weer scheldwoorden waren gewisseld, werd v. P. toegelaten. Op den gang van de woning werd hij evenwel door den 23-jarigen broer van zijn meisje verrast. Deze man had zich, gewapend met een slagersmes, achter de deur opgesteld en toen v. P. binnenkwam, werd hij overvallen. Door een groot aantal messteken, Dr. de Bruyn uit Leiderdorp die spoedig gewaar schuwd was, constateerde een twaalftal, werd hij onschadelijk gemaakt. Hevig bloedend zeeg de Lei- denaar in een. Dr. de Bruyn gelastte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, doch on derweg stierf de man aan de bekomen wonden. v. K., en zijn vader, een 52-jarige los-werkman, zijn door de politie gearresteerd en naar Leiden op trans port gesteld. De officier van Justitie in Den Haag is van het gebeurde in kennis gesteld. Voor zoover kan worden nagegaan, bestond tus- schen den dader en zijn slachtoffer alleen vanwege diens omgang met het mëisje v. K. oneenigheid. In dertijd was ook reeds tot handtastelijkheden geko men. Vaststelling der S.D.A.P.-lljsten Als uitslag van het referendum is de volgende can- didatenlijst vastgesteld. Voor candidaten der S.D.A.P. voor Provinciale Staten in het kiesdistrict HelderHoorn: 1. A. W. Michels, Haarlem 2. W. van Dok, Wijk aan Duin 3. N. Tj. Swierstra, Hoorn 4. Mej. W. Krul, Schagerbrug 5 P. Hart, Koedijk 6. P. S. v. d. Vaart, Den Helder 7. G. Gaijaard, Nieuwe Niedorp 8. D. Marienus, Landsmeer 9. Mevr. M. MachielsenVelthuis, Hoorn. 10. C. Schagen, Edam 11. K. Prins, Zaandam. Voor het kiesdistrict Zaandam is de uitslag: 1. A. de Vries, Hilversum 2. K. Prins, Zaandam 3. R. Plooijer, Zaandam 4. K. Singer, Wijdenes 5. T. Bonsema, Alkmaar 6. C. C. Bakker, Zaandam 7. Mevr. M. J. EverhardDik, Zaandam. 8. W. J. Bulens, Alkmaar 10. J. Blanken, Krommenie 11. H. van Drunen, Alkmaar 12. A. W Michels, Haarlem. Uit een Engelsch vliegtuig gevallen. Boven zee of boven land? - Of was het goud reeds gestolen, voordat het toe stel Frankrijk verliet? Tijdens de vlucht van Parijs naar Enge land, is Zaterdag een paket gouden staven, ter waarde van 6000 pd. st., dat in een Britsch vliegtuig werd vervoerd, in zee gevallen. Boven het Kanaal had het vliegtuig met een zwaren storm te kampen. Bij de landing in Essex ontdekte men dat door den storm de bagage-afdeeling was ingedrukt, zoodat het goud en de bagage er uit konden vallen. De vraag, die men zich in Engeland thans stelt, is waar liggen de goudstaven, die uit het vliegtuig zijn gevallen. In zee of in het groententuintje van ie mand in Zuid-Engeland, die zich nog niet bewust is van den goudregen, die hem verrast heeft. De cou ranten publiceercn de heele keten van plaatsn, die het vliegtuig op zijn weg-van het Fransche vliegveld La Bourget naar Abridge in Essex moest overvliegen. Duizenden menschen zoeken reeds in hun tuinen of daar soms de kostbare goudstaven terecht zijn ge komen. Misdadigers in het spel? Een andere mogelijkheid is echter, dat een bende internationale misdadigers het goud reeds gestolen had, voordat het vliegtuig Frankrijk verliet. Zoodra het verlies ontdekt werd, begaven ambtena ren van de geheime politie van Scotland Yard, die deskundig op het gebied van het internationale mis- dadigerswezen zijn, zich naar zekere schuilhoeken in Londen om de bewegingen van bepaalde personen gade te slaan. De Parijsche geheime politie werkt in nauw contact met Scotland Yard en reeds hebben de tolbeambten aan de Engelsche Zuidkust instructies gekregen de kleine booten in het oog te houden, die in de Engelsche kustplaatsjes aanleggen. Waarschu wingen zijn gericht tot de goudhandelaars, pandhuis- houders en andere koopers van goudwaren. Twee personen gedood. Na een aanrijding de macht over het stuur verloren. Zaterdagavond heeft op den Amsterdamschen straat te Maarssen een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen het leven lieten. Tusschen half negen en negen uur is op genoem den weg een motorrijder, na eerst in botsing te zijn gekomen met een jongeman, die met een fiets in de hand langs den weg liep, tegen een boom gereden. De motorrijder, de 24-jarige Van Laar uit Utrecht, werd bij de botsing vrijwel op slag gedood; de op de duo gezeten 26-jarige De Bruin, eveneens uit Utrecht, overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. De stoffelijke overschotten van de beide slachtof fers zijn naar het lijkenhuisje van de Algemeene Be- Bestuurder, iemand uit Wieringen, met ge' broken enkel en een ernstige hoofd wonde naar Alkmaar vervoerd. Gisterenmiddag is, door de gladheid van den weg, de in Wieringen wonende motorrij der, Gijs Kooiman, op den Rijksweg bij de steenfabriek onder Schoorldam geslipt. Een juist passeerende autobus met voet ballers en supporters uit Wieringen, nam de man, die een ernstige hoofdwonde en een ge broken enkel bleek te hebben, op en ver voerde hem naar hel Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. graafplaats te Maarssen overgebracht. De motorrijder kwam uit de richting Amsterdam en was op weg naar Utrecht. De jongeman, die met den motor in aanraking was gekomen, bleef ongedeerd. Omtrent de juiste toedracht van dit ongeluk is nog niets met zekerheid te zeggen. Een order van den Amsterdamschen lioofd-commissaris. Voortaan met de sterkste middelen optreden. Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft naar aan leiding van de ongeregeldheden, die Vrijdagavond als gevolg van, door Communisten en Fascisten, on dernomen colportage-tochten in de Borgerstraat en de Kinrestraat te Amsterdam zijn geschied, de hoofd commissaris een order uitgevaardigd, waarbij de po litie wordt opgedragen in den vervolge met de sterk ste middelen op te treden tegen degenen, die door hun optreden aanleiding geven tot het ontstaan van volksoploopen en de gevolgen, welke daaruit kun nen voortvloeien. Vermelde order geldt voor het geheele stadgebicd. KOSTBARE JUWEELEN GESTOLEN. Eexooving in een hoteL In een hotel te Miami zijn vier gasten uit New York door twee bandieten beroofd van juweeJen tot een waarde van 150.000 dollar. HUIS TE ALGIERS INGESTORT. De vier bewoners konden slechts als lijken worden geborgen. Parijs: Te Algiers is een huis tengevolge van een aardverschuiving ingestort. Een uit vier perso nen bestaande familie, kwam onder het puin, waar uit zij slechts als lijken konden worden geborgen. DE RAMP VAN DE MO HA WK. Seagirt: Het zoeken naar de dooden van de Mohawk is tot laat in den nacht voortgezet. Er zijn thans 34 lijken geïdentificeerd. Twaalf personen wor den nog vermist en wel 3 vrouwen en negen leden der bemanning. De kansen, dat het mogelijk zal zijn de Mohawk te lichten, worden gering geacht. Onder de gisteren te Washington overwogen her vormingen van het scheepvaarttoezicht, bevindt zich een voorstel inzake scherpere controle op de scheeps bouw door de federale regeering. NOODLOTTIG ONGEVAL BIJ KINDERSPEL. Een ernstig ongeval is Zondagmiddag te kwart over drie geschied op den Hoofdweg bij de Jan van Galenstraat te Amsterdam. De negenjarige H. Brand was daar aan het sneeuwballen gooien, waarvoor hij een paar meisjes tot slachtoffer had gekozen. Een der meisjes dreigde hem dat zij hem een draai om zijn ooren zou geven en liep even later, om de daad bij het woord te voegen, op hem toe. De jongen zette het op een loopen. zonder te letten op een snel- naderende auto, waardoor hij gegrepen en tegen den erond_ gesmakt werd. Met een zware hersenschud ding is de knaap in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. NOORDSCHARWOUDE, 28 Januari. 1200 kg. uien: uien f2,30, drielingen fl.50, grove f2.70; kool 2200 kg.: Roode kool doorschot f3.10 a f4, 3300 Kg. gele kool 1.20, dodrschot 1—1,50, 9000 Kg D. witte kool 1.20, doorschot 0.70—1.20.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1