De Nederlandsche Tuindersbond vergadert B£K0ffJüWEElt* Phillips Oppenheim De Langendijker Groentenveilingen. Kantongerecht te Alkmaar. door ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling Zuidschar- woude van den N.T.B. vergaderde Zaterdagavond ten lokale van den heer Stoffers. Openingsrede. De Voorz., de heer J. Klingeier, hield een korte ope ningsrede, waarin hij herinnerde aan hei afge- loopen jaar, dat zeer slecht was voor de tuinbou wers. Als de regcering en ook wel vooraanstaande organisatiemannen zeggen, dat we ons moeten aan passen, vraagt spreker: waarmee? Terug naar den tijd van kaars en trekschuit, willen we niet. De re geering zegt wel, dat er geen geld is, doch als er honderdduizenden werklooaen worden geholpen, moet toch ook voor 56000 tuinders gezorgd kunnen worden. De landbouw wordt veel beter gesteund. Met een opwekking om paraat te zijn, eindigt Voor zitter zijn rede. Jaarverslag. De secretaris, de heer P. de Ruiter, brengt daarna het Jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat enkele leden door opheffing van hun bedrijf hebben bedankt, en kele andere, doordat zij de contributie niet meer kunnen betalen. Momenteel telt de afdeeling 37 le den. Geen samensmelting met De Toekomst. Verschillende discussies worden daarna gevoerd over pogingen van het Bestuur om de beide tuin bouworganisaties tot één samen te smelten. Het Bestuur van De Toekomst gevoelt daar echter niet voor. De voorstanders wijzen op de L.T.B.-afdee- lingen, die zoowel stands- als vak-(veilings)-organi saties zijn. Zij vinden het dwaasheid, aan 2 vereeni- gingen contributie te betalen. Geldmiddelen. Daar er van de contributie f2.40 per lid aan het Hoofdbestuur moet worden afgedragen, blijft er, licht de Voorzitter toe, veel te weinig over voor de af deeling, om actie te voeren. Om sterker te staan, is wel de idéé geopperd om met Noordscharwoude te combineeren. Dit is echter niet aan te bevelen. Richtprijzen. Voorzitter doet daarna voorlezing van een artikel tje in de Schager Courant over de richtprijzen, die daarin met cijfers worden genoemd. Vreemd vindt hij het, dat de voormannen in de tuindersorganisa- ties blijkbaar nooit die juiste prijzen hebben ge kend. Gelukkig dat ze nu publiek gemaakt zijn. On getwijfeld, zoo wordt de verwachting uitgesproken, worden ze op de vergadering van den N.T.B. wel nader besproken. Rekening penningmeester. De penningmeester, de heer A. Kout, bracht daar na zijn verslag uit. De ontvangsten hadden f 12435, de uitgaven f 119.35 bedragen. Geen salaris voor Hoofdbestuurders. Bij de behandeling van een ingekomen schrijven van het Bestuur van het district Noordholland werd op een desbetreffende vraag meegedeeld, dat de Hoofdbestuursleden van den N.T.B. alles pro deo, dus zonder salaris, doen. Alleen voor het bijwonen voor dagvergaderingen ontvangen ze f5 boven hun reiskosten. De heer De Geus merkte nog op, dat het District Noord-Holland indertijd besloten had, voorloopig voor een jaar tot aansluiting bij den N.T.B. over te gaan. Hij achtte het wenschelijk, die aansluiting te continueeren. Als het II.B. zelf niet met een derge lijk voorstel komt, zal namens deze afd. dit voor stel worden gedaan. Bestuursverkiezing. Met algemeene stemmen werden de heeren P. de Geus en A. Kout als bestuurslid herkozen. Contributie-regeling. De contributie bleef bepaald op f3 per jaar, liefst in 3 keer zoo mogelijk, in plaats van 12 keer, zooals tot nu toe geschiedde, te betalen. Uitvoerverbod van koolzaad. Besproken werden de groote moeilijkheden voor den uitvoer der Langendijker tuinbouwproducten.' Zeer gewenscht werd het geoordeeld, dat er geen koolzaad naar het buitenland wordt uitgevoerd. Ge vreesd werd echter, dat, kwam er een uitvoerver bod, de smokkelarij wel zou zorgen, dat het kool zaad toch over de grens zou gaan. Ten slotte werd goedgevonden, dit onderwerp op de e.k. vergadering van het district in bespreking te brengen. De koolteelt voor een tijd stop zetten. De secretaris deelde mede, door den heer Zeeman, die eeli plan lanceerde om de koolteelt in het Am bacht voor een tijd stop te zetten, ten einde de draai- hartigheid in de kool te bestrijden, was uitgenoo- digd, met het doel hem te verzoeken, het geopperde in deze vergadering te bespreken. Opgemerkt werd, dat prof. Quanjer hetzelfde denkbeeld 25 jaar geleden al had geopperd, dus dat het niet iets origineels was. Geoordeeld werd boven dien, dat, alvorens het tot uitvoering van een der gelijk plan zou komen, de wetenschap er zijn licht over zal moeten laten schijnen, en dat het ook uit economisch standpunt zal moeten worden bekeken. De groote vergadering. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan de groote vergadering van den N.T.B., waar diens voor zitter zal optreden. Het resultaat er van was, dat de noodzakelijkheid werd ingezien, dat er van die ver gadering uit een noodkreet aan de regeering moet uitgaan, omschreven in een motie, waarin de ern stige toestand, waarin de tuinbouw verkeert, aan de regeering wordt gedemonstreerd. Daarna sluiting. Strafzitting van Vrijdag 25 October. Eenige uitspraken vorige zitting. Dirk Sch., chauffeur, Helder, overtreding art. 22a Motor- en Rijwielwet. Eisch f 30 boete of 30 dagen. Vrijgesproken. Verdediger was Mr. Mulder te Helder. P. J. van N., caféhouder te Helder, overtreding art. 22b Motor- en Rijwielwet. Geen vonnis, doch het verhoor van nog 3 getuigen a charge gelast. J. G. van H., autobuschauffeur, Amsterdam, over treding art. 22a Motor- en Rijwielwet. Vrijgesproken. (Het betrof hier aanrijding van een onderwijzer na bij Zijpersluis). J. Z., winkelier en veehouder, Schagen, overtreding Crisisveewet f 6 boete of 6 dagen hechtenis. Alkmaar. NIEUW REPERTOIR. GEEN ZWENDEL, MAAR ALLEEN OVERTREDING DER POLITIEVERORDENING. Het verwerken van de nieuw aangevoerde voor raad strafzaken in openbare zitting werd aangevan gen met de voortzetting van het proces tegen Mar- cus II. uit Amsterdam, die vooral onder liefdadige winkeljuffrouwen in de Langestraat bonnen f 1 had verkocht ten behoeve van 'de werkverschaffing voor hulpbehoevende blinden te Amsterdam. 'Na inzending van een dergelijke bon, ontving men de waarde van het besteede geld terug in artikelen, z.g. door hulpbehoevende blinden vervaardigd. Ook mej. Cor Vreker, de kassière van de firma Lienesch had zich door Marcus laten verleiden een dergelijke bon te accepteeren. Wat de heer Marcus betreft, hij was thans present en werd vertegenwoordigd als gemachtigde door Mr. Muidry uit Amsterdam, een bijstand die hij ook moeilijk kon missen, want hij was zoo doof als 'n kwartet. Overigens had de behandeling spoedig haar beslag. Mr. Tack achtte de colportage strafbaar, alleen om dat geen vergunning was gevraagd, terwijl de ge machtigde de meening was toegedaan, dat men hier niet te doen had met een inzameling van gelden of tewel collecte, waarvan art. 226 der algem. politie verordening spreekt, mitsgaders hij tot ontslag van rechtsvervolging concludeerde. De kantonrechter'wilde echter eerst het orakel van Delphi nog eens raadplegen en stelde zijn vonnis uit tot a.s. week. Z ij p e. DE DAGELIJKSCHE ZONDE OP DEN VERKEERSWEG. De chauffeur Piet B. uit N. Niedorp had te Zijpe op het kruispunt Keinsmerweg en Grootsloot bij ge lijktijdige aankomst het van rechts komende motor rijtuig, bestuurd door Corn. Broers, geen voorrang ge geven, waarop een aanrijding volgde. Waar het hier echter een lastig verkeerspunt betrof, was de boete niet hoog en werd slechts f 5 boete of 5 dagen opge legd, Omtrent de geleden schade werd geen toewij- De tuinders blazen alarm: de nood is hoog gestegen. - Zeer on gunstig was deze week weer het verloop. - Alles loopt tegen. - Roode kool had nog de meeste be langstelling. - Weinig voorraad, geen te groote aanvoeren. - Kleine kool weer boven i 5. - Er is ech ter zeer weinig van deze sortee ring. - Zeer slecht voor gele kool. - Veel ervan is onverkoopbaar. - Het meeste brengt minimumprijs op. Iets vluggere handel voor Deensche witte kool. - Zouters ne men veel af. - De aanvoeren zijn wel wat groot. - Een deel onver koopbaar. - Lagere prijzen voor de uien. - Weinig aanvoer aard appels. - Lage prijs. Van alle kanten blazen de tuinders alarm. Niet slechts in de standsorganisaties, doch ook in de vakorganisaties komen ernstige klachten over de meer dan onvoldoende steunregeling voor den tuin bouw. Het is echter wel jammer, dat de actie voor een beteren steun aan de tuinbouwers op zoo ver schillende wijzen geschiedt. Er is geen eenheid in wat wordt gevraagd. Te wcnschen ware het, dat de vakorganisaties dezen strijd voor betere levens voorwaarden overlieten aan de standsorganisaties en dat deze tot overeenstemming konden komen ten aanzien van de eischen, welke op billijkheidsgron- den aan de regeering konden worden gesteld. Dat zou ongetwijfeld meer effect sorteeren. Buitengewoon ongunstig was het verloop aan onze groote groentenveilingen deze week weer en voor wie met den toestand der tuinders bekend is, wekt het geen verwondering dat allen uit 't Langendijker tuinbouwdistrict worden opgeroepen om te luisteren naar den voorzitter van den Nederlandschen Tuin dersbond, die over den ondergang van den tuinbouw zal spreken. Alles loopt tot nu toe tegen: de uitvoer- en beta lingsmoeilijkheden, de slechte teelt, en niet te ver geten het bij uitstek ongunstige weer voor de win- terkool. De kwaliteit is door de hooge wintertempe- ratuur sterk achteruit gegaan, zoodat veel moet worden aangevoerd, wat tot het zoogenaamde door schot behoort en uit dien hoofde zeer lage prijzen opbrengt. zing gegeven, dat zal Broers voor den burgerl. rech ter moeten uitknobbelen. Bergen. DE SCHOONE NATUUR ONTWIJDENDE KWADE. JONGENS. De jongeheeren Jan H. en Ide R. uit Limmen be- hooren vermoedelijk ook tot de genus baldadigen, die oorzaak zijn, dat zooveel vrije wandelingen worden verboden, tot schade van den ordelijke en natuur- minnende wandelaars. Althans waren zij op 17 September betrapt in de Berger duinen op verboden grond niet alleen, doch ook op vernieling van een hulstboompje. Meneer Jan H. was toen ook nog zoo vriendelijk aan jachtopziener Roziiïg 'n valschen naam op te geven. Een en ander werd deze snaken echter inge peperd door 2 flinke geldboeten en wel f 2 of 2 dag. voor ieder wegens padovertreding (art. 461), en Jan voor zijn naamfantasie nog eens voor f 7.50 boete of 5 dagen. Egmond en Bar gen. MET FRETTEN, KEERNETTEN, HONDEN, LAN TAARNS, KNUPPEL EN STRIKKEN OP DE KONIJNTJESJACHT. De inzending stroopers was deze week weer over vloedig. Zelfs uit IJmuiden (Oost) was Mathijs de B., 'n autogenisch lasser, op non activiteit aanwezig op grond van het feit, dat hij* met behulp van een geleende fret van een speciaal voor de jachtliefheb bers werkzame frettenfokker, in de Castricummer duinen naar konijntjes had gesnord. „Nog erger", huiverde ze. „Nietsche zou tot zijn recht komen en de juggernaut van dit afgrijselijke materialisme dat Berlijn tegenwoordig kunst noemt, zal als een leclijke smet op de heele wereld vallen." „U houdt niet van Duitschland, wel?" vroeg hij. „Welke Rus doet dat? En als de Geallieerden win nen?" „In dat geval is er niet veel te hopen," zei hij; „Ze zullen te uitgeput zijn om iets anders te doen dan stil te zitten hijgen een halve eeuw lang en zich afvragen hoe ze ooit al het geld dat ze ons schuldig zijn, zullen afbetalen." Ze haalde de schouders op. Het onderwerp scheen opeens alle interesse voor haar verloren te hebben. „Zou de opera open zijn?" vroeg ze opeens. Hij wees naar een aankondiging aan den muur. „Ik denk van wel," antwoordde hij, „maar ik vrees dat ik u niet zal kunnen vergezellen, ik ben niet in de stemming voor amusementen." „Ik dacht er niet over om te gaan," verzekerde ze. „Het was zoo maar een opmerking. Ik heb vrien den in de city als ik me wil amuseeren, maar ik voel evenals u, dat het noodig is hier weg te komen." „Heeft u dan ook een zending te vervullen?" vroeg hij nieuwsgierig. „Natuurlijk", zei ze. „Zie ik er uit als iemand zon der een zending in haar leven? Als ik die niet had, zou ik deze dagen niet reizen, dan zou ik in een .sa lon pluksel zitten maken of in een ziekenhuis bezig zijn gewonden te verplegen. Misschien zou dat beter zijn." „Misschien," herhaalde hij. Ze zweeg en stond eindelijk op, nog voor de laat ste gang was geserveerd. „Ik vind het hier niets prettig", zei ze. „Laten we onze koffie in dien gezelligen bar gaan drinken. Daar is het intiemer." „Als u dan vast daar wilt gaan zitten en even wachten", zei hij. „Ze kennen me hier niet en ik moet even blijven om de rekening te betalen." „De kellner zal u die wel brengen." zei ze beve lend. „Ga als 't u blieft met me mee. Ik voel me niet wel. Ik heb te veel doorgemaakt. De hitte is opdra- gelijk. Kom." Ze legde haar hand op zijn arm en de zenuwachtige druk verried iets van de emotie die haar had aange grepen. Haar oogen smeekten. Hij aarzelde niet langer, fluisterde den kellner iets in en geleidde haar naar de deur. In een hoek van het restaurant nam een man in de schitterende uni form van een Poolschen generaal, die half was op gestaan, zijn plaats weer in. HOOFDSTUK IX. Het was stampvol in den bar. Elke stoel was bezet en overal stonden menschen. Het groote nieuws van Voor de roode kool was deze week nog de meeste belangstelling. Van deze koolsoort kan nog het meest in het binnenland worden geplaatst, en een overvoerde markt is er niet, omdat er door de schadelijke inwerking van de draaihartigheid be trekkelijk weinig is geteeld. Voor eerste soort van 2 tot 3 pond werd van f4.60 tot f5.30 besteed. Deze hoogste prijs kwam echter maar zelden voor en bo vendien was het aantal partijtjes, dat tot deze soort en rubriek behoort, schaarscli. Even zwaardere kool van ongeveer 2 kilo werd voor f3.90f4.20 ver kocht. De grootere soorten brachten, voor wat eerst© soort betreft, f2.60f3.30 op Tweede kwaliteit voor kool van 3 tot 4 pond, al naar gelang van minder© of meerdere afwijking, werd voor f 2.10f3.20 ver kocht, Sommige partijtjes, die slechts weinig van eerste kwaliteit afweken, brachten het tot f4 of iets meer. De grovere partijen werden verhandeld voor 11.90—f2.20. Van deze koolsoort kon alles worden verkocht. Echter was dit niet het geval met de gele kooL Veel daarvan was onverkoopbaar, draaide door. Het meeste wordt voor den minimumprijs opgeno men; zelfs voor dezen prijs weet de handel er nog geen weg mee. Een groot gedeelte ervan wordt door koeboeren afgenomen. De tuinder krijgt dan 50 ct. per 100 Kg. Eerste kwaliteit, met een gewicht van' 2 tot 3 pond bracht f 110f 1,20 op. Iets zwaardera van ongeveer 2 kilo werd voor fl.20f 1.40 ver-< kocht. Groote kool bracht meestal f 1f 1.10 op.- Voor tweede kwaliteit werd niet meer dan fl tot fl.20 betaald, was echter voor het grootste deel niet te plaatsen. Iets vlugger ging het met de Deensche witte kool, doordien de zuurkoolfabrieken nog al wat afnamen, doch de prijzen bleven niettemin schrikbarend laag. Van deze koolsoort is het meest uitgeplant terwijl de oogst niet tegenviel. De grootste kool bracht nog de minst slechte prijzen op, nl. van f 1.30—f 1.50;' die van ongeveer 2 kilo werd voor f 1.20 k f 1 30 ver kocht en de kleinere voor f 1 of iets meer. Tweed© soort van een behoorlijke grootte ging meestal naar de zouters voor 70 tot 90 cent. Ook van deze kool-i soort was een deel onverkoopbaar. Nog slechter dan de vorige week liep het met de uien. In vergelijking met enkele weken geleden is de prijs met 70 a 90 cent verminderd Grove brach ten f2.40— f2.60 op, gewone uien f22.30, drielingen' f 1.40f 1.70 en nep f2—2.40. Aardappelen kwamen er maar weinig. Puike Ben velanders werden voor fl.80 per 100 kg verkocht. De aanvoer van peen was iets grooter dan we in do laatste weken gewoon waren. De prijzen lieten veel te wenschen over. Voor kleine werd niet meer dan 60 a 70 cent betaald, voor groote f 0.90 tot f 1.30. Ofschoon de aanvoer van bieten gering was, ble-f ven de prijzen slecht. Mooie kleine sorteering! f 1.40—f 1,70, kleine f 0.40—f 0.70 op, Dij uitzondering 90 cent. Hem werd opgelegd f 7.50 boete of 5 dagen en dei gebruikte keernetten verbeurd verklaard. De los werkman Jan T. uit Egmond aan Zee had het eens met strikken geprobeerd. 15 gulden boete of 15 dagen en de strikken vernietigd. Piet Gr., was er met een carbidlantaarn op uitge trokken. Hij schijnt 't bijzonder arm te hebben en bovendien nog een zieke vrouw. Bij wijze van hooge gunst werd hem toebedacht 30 gulden boete of 20. dagen, ter vervanging van de 6 dagen principaal, door den ambtenaar gevraagd. We gelooven niet dat Pietei blij was met dien ruil. Zijn broer Dirk, die pas 10 maanden heeft uitge- bromd met betrekking tot het bloedig drama in de Alkmaarsche Bloemstraat, werd met toepassing van groote clementie wegens strooperij te Castricum ver oordeeld tot f 4 boete of 4 dagen. Dirk klaagde steen en been over de groote armoe de, waarin hij verkeert. Hij ontvangt van niemand steun en om te toonen, hoe hij gekleed is, trok hij' zijn jas uit en exposeerde een zwaar verscheurd hemd. De heeren Arie en Simon Zw., vader en zoon, had den eveneens met strikken geopereerd, Simon fun geerde als uitkijkpost. Ook hier was het allemaal ellende wat men hoorde. 5 gulden of 5 dagen voop vader Arie, f 3 boete of 3 dagen voor Simon, de zoom Jaap van P., had zijn hond niet belet naar konij nen te snuffelen, waar hij nu met vuur alle betrek kingen met dien hond loochende, aanhouding. De schelpenvisscher Arie K. Cz. zou volgens dert jachtopziener Koelewijn op 14 Dec. de strikkenbran- che beoefend hebben, maar als men Arie hoorde pro testeéren, zou men geneigd zijn te gelooven dat Daan aan hallucinaties souffreert. Ook hier aanhouding. den opmarsch aan het Westelijk front was juisti binnen gekomen en werd koortsachtig besproken. Haven en zijn metgezellin keerden naar de convers^ tiezaal terug en vonden daar in een afgelegen hoekjo twee leege stoelen. Ze bestelden koffie en een Pool- sche likeur die hen was aanbevolen. „Ik weet heusch niet waarom u er nog zoo be* zorgd uit ziet," zei ze. „Het komt me toch voor dat u. uw zending vervuld heeft. Morgen zult u de Stars and Stripes aan den overkant van het plein zien. wapperen. U heeft niets anders te doen, dan daar uw kostbare papieren te deponeeren en dan kunt u zich' wijden aan de taak om mij naar mijn geheime be stemming te brengen. „De kwestie is, dat ik bevel heb mijn papieren ot naar Parijs of naar Londen te brengen," zei hij. Ze keek hemmet Mijd opengesperde oogen aan. Hoewel ze geheèl afgezonderd zaten, liet ze haan stem dalen. „Geen van uw chefs in Petrograd zal toch mia» bruik van u hebben gemaakt," vroeg ze. „Er was er geen een die daar toe in staat was* verzekerde hij. „Bovendien, ik begrijp niet goed waf u bedoelt." „Het lijkt natuurlijk ver gezocht," bekende ze, „maar ik dacht zoo: U heeft niet drie jaar in Rus land gewoond zonder te ontdekken, dat de Russisch© aristocratie en de rijkere generaties lang niets heb ben gevoeld voor gewone geldbelegging. Het geld, waarvoor ze hun boeren en mijnwerkers hebben la ten zwoegen, hebben ze in juweelen belegd." „U lijkt zelf wel een revolutionnaire," zei hij. „Misschien ben ik dat ook wel," gaf ze kalm toe, „Ik scheen anders niet erg in den gunst te staan bij het volk, toen u me vond, wel?" Ze huiverde en hij deelde even haar emotie. Ze scheen vanavond zoo mooi, zoo echt vrouwelijk, zoo doortrokken van die verfijnde gereserveerdheid, die van het begin af aan zooveel indruk op hem had g© maakt, dat de gedachte aan haar zooals ze was over geleverd geweest aan die huilende, wellustige bende, zijn ridderlijk gevoel weer opwekte. „Laten we daar niet meer over praten", verzocht hij. „Wat is nu eigenlijk in ronde woorden uw voor stel." „Begrijpt u dat niet?" vroeg ze wat ongeduldig. „Kon u niet raden waarom die beambten er zoo op gesteld waren om den inhoud van uw tasch te pak ken te krijgen? Uw tasch kon toch best een fortuin, aan juweelen bevatten, Maar het gaat mij niet aan, het spijt me, dat ik het gezegd heb. Het eenige wat ik u wilde vragen is, of u uw groote vriendelijkheid tegenover mij zoudt volkomen door mij toe te staan u op de volgende étappes van.uw reis te vergezel len." Wordt vervolgd. 13. De kaviaar en wodka waren weggenomen en een nieuwe gang was opgediend. Haven leunde achter over in zijn stoel. Hij scheen het fijne, mooie ge zichtje van het meisje tegenover hem te bestudeeren, doch zijn gedachten waren ver weg en onrustig. Nie mand was met zoo'n oprechten en open geest de di plomatie in gegaan als hij. Drie jaar in St. Peters burg hadden hem totaal veranderd. Hij wikte en woog elk woord van het verhaal van het meisje. Hij deed erg zijn bost haar te gelooven, maar het lukte hem niet. Hij wist heel goed, dat er, hoewel hij haar buitengewoon en gevaarlijk aantrekkelijk vond, toch een eigenaardige vrees in dat gevoel school. „Ik heb nog geen plannen gemaakt," zei hij. ,.Ik zal waarschijnlijk morgen naar het gezantschap gaan en zien of onze menschen me kunnen helpen. Waar wilt u naar toe." „Londen als het kan", antwoordde ze. „Ik dacht echter nu moer aan u. Ik moet bekennen, dat ik, als ik u was, me hier in Warschau niet op mijn gemak zou voelen. Alles is zoo ontzettend veranderd, dat je nu niet goed weet, of je in een bevriende of in een vijandige stad bent. Iedereen brult en schreeuwt over een onafhankelijk Polen, maar de menschen hebben nog geen tijd gehad om een bepaalde politiek te aan vaarden. Ze zeggen dat het Russische garnizoen weg is en dat er alleen Poolsche soldaten in de kazernes zijn. Wat zou Polen van plan zijn te doen in den oorlog?" „Ik weet het niet, ik ben nog niet buiten het hotel geweest." „Amerikanen schijnen altijd overal te kunnen ko men en wanneer ze willen. Ik denk dat ik me maar aan u zal vastklampen en op uw ridderlijkheid ver trouwen. Misschien zouden we de volgende maan den ergens onder den grond kunnen kruipen, tegen dien tijd zal er wel vrede zijn." Ze keek hem met een eigenaardige glimlach aan. Hij voelde ineens een verandering in hun verhouding Hij was niet meer de redder van haar ziel en li chaam. Zo vochten een duel. Patinsky was gevaarlijk geweest, misschien zou dit meisje wier diep violette oogen over de tafel heen de zijne zochten, nog ge vaarlijker blijken te zijn. „U zoudt uw diplomatieke tasch met de minnebrie ven en de rest van den merkwaardigen inhoud mee kunnen nemen," zei ze. „Uw documenten zullen te gen den tijd dat u weer in de wereld terug bent, wel oud geworden zijn." „Als de vrede komt wordt mijn zending automa tisch vervuld," zei hij. „Als de vrede komt," herhaalde hij. ben ik benieuwd wat voor soort wereld dit zijn zal." Hij maakte van de gelegenheid gebruik om een gesprek over algemeene onderwerpen te beginnen, alles liever dan een gesprek over hemzelf en de acte- tasch. „Dat hangt er van af hoe de oorlog eindigt," zei hij, „Momenteel ziet het er uit of Duitschland zal win nen." „En als het dat doet?" „Ik denk dat Europa dan een soort federatie van Duitsche staten zal worden. Iedereen zal geteutoni- seerd worden en we zullen de paradepas doen op Broadway."

Schager Courant | 1935 | | pagina 2