Be raip vanje Johawk" Koude en Overstroomingen. SCHAGER ROOSJES STAVEN GOUD NOG NIET TERECHT. ENGELAND WENSCHT OPHELDERING VAN JAPAN, EEN GOEDE VANGST. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Het zoeken naar de vermiste slachtof fers opgegeven. Zes en veertig men- schen omgekomen. Men heeft er van afgezien nog langer te zoeken naar mogelijke overlevenden in red dingsbooten van de Mohawk. Dit beteekent dat er nu 46 personen als definitief omge komen beschouwd worden. Het aantal ge redden bedraagt 117. De oorzaak van de ramp. Volgens de Engelsche bladen is de oorzaak van de ramp van de „Mohawk" het op geheimzinnige wijze onklaar raken van de stuurinrichting, terwijl tevens het signaalapparaat van de brug naar de ma chinekamer weigerde, op het moment dat de „Ta lisman" het schip dreigde aan te varen. Dat is het resultaat van het onderzoek dat de re- geeringsinstanties onmiddellijk na de ramp zijn be gonnen en waarbij zoowel officieren en manschappen van de „Mohawk" zijn verhoord als personeel van de „Talisman". Men acht het zeer merkwaardig dat dergelijke defecten zoo plotseling konden optreden hij een luxe-schip dat twee millioen dollar heeft ge kost, en op zijn minst even geheimzinnig als het ontstaan van brand op de „Morro Castle". Hoe deze defecten precies zijn opgetreden zal later worden onderzocht. Reuter meldt nog uit New York: Een der machinisten van de Mohawk verklaarde, dat ongeveer een jaar geleden het roer van de Mo hawk ophield met functioneeren en dat hetzelfde gebeurde op het oogenblik van de ramp. Waarschijn lijk was de koude, daarvan de. oorzaak. Verder ver klaarde hij dat het moeilijk was de Mohawk te be sturen. Turkije door noodweer geteisterd. Groote schade aangericht. Boven Istamboel is gisteravond een wolk breuk losgebarsten, waardoor groote mate- rieele schade is aangericht. Uit Smyma wordt gemeld, dat daar zes uur lang een orkaan gewoed heeft. Een huis is ingestort. Tijdens den storm brak in een win kel brand uit, waarbij het vuur zich met ra zende snelheid uitbreidde. Een synagoge, drie winkels en een woonhuis zijn in de asch ge legd. Ook de stad Broessa is door een wervel storm geteisterd, waarbij de electrische lei ding gestoord werd. De stad was volledig in het donker gehuld. Norfolk (Virginia). Aan de Atlantische kust van de staten Maryland en Delaware woedt op het oogen blik een hevige storm. Twee kleine kustbooten zijn bij de kust van Delaware gezonken en voor zoover thans vaststaat, hebben dertig personen daarbij den dood in de golven gevonden. Madrid. Tengevolge van den hevigen sneeuwval in het Noorden van Spanje hebben de treinen, die uit deze richting komen, 2 tot 4 uur vertraging. Boekarest. De laatste dagen zijn overvloedige regens gevallen, die veel van een wolkbreuk weg hadden. Dientengevolge zijn groote overstroomingen ontstaan, waardoor het treinverkeer belangrijke ver traging onderging. Storm in de zee van Ochotsk. Moskou. Op het meer van Ochotsk heerscht een hevige storm. De scheepvaartverbindingen met het vasteland zijn verbroken. Vele schepen bevinden zich in nood. Drie schepen zijn ter assistenxtie uitge varen. Vorst in Rome. Voor de eerste maal in 42 jaren hebben jongens gisteren op het gedeeltelijk ondergeloopen Pieters plein to Rome schaatsen gereden. De overstrooming van de Mlssissippi. 47 dooden. Marks (Missouri). Het aantal dooden bij de overstroomingsramp in het Mississppgebied bedraagt thans 47. Driekwart van den steestapel van deze streek is omgekomen. Valies van passagier in Frankrijk gevon den. De Evening Standard had gemeld, dat het goud, hetwelk vermist werd uit een vliegtuig, dat het over zou brengen van Parijs naar Londen, weergevonden zou zijn in de buurt van New Romney in het graaf schap Kent. Dit bericht nu wordt nader tegengesproken. De nasporingen worden voortgezet. Daarentegen is wel een koffer, toebchoorende aan een van de passagiers van het vliegtuig, gistermorgen in Noord-Frankrijk in de nabijheid van Abbeville gevonden. Een nader bericht uit Parijs bevestigt het boven staande, dat de in de bocht van de Somme gevonden koffer, inderdaad afkomstig is, van het Engelsche vliegtuig, dat onderweg zijn goudlading heeft verlo ren. In de koffer, die een visscher uit het vliegtuig zag vallen, zaten kleedingstukken met den naam Waldtcufel. Andere voorwerpen, die uit het vliegtuig afkomstig zouden kunnen zijn, zijn tot dusverre op Fransch gebied niet gevonden. feüaiping op klaarlichten dag! Buit van f4000.—. Amsterdam, 28 Jan. Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben een of meer tot nu toe onbekend gebleven personen in de eerste uren van den middag zich door insluiping toegang verschaft tot de tweede étage van een woning aan de J P. Heyestraat. De dieven hebben daar kasten en laden onderzocht, het geen hun de rijke buit van f4000 aan bankbiljetten heeft opgeleverd. Van dezen brutalen diefstal is aan gifte gedaan bij de politie van het bureau Over toom. Omtrent de bedoelingen ln China. TOKIO: De Engelsche ambassadeur te Tokio heeft gisteren een bezoek gebracht aan den waarnemende minister van buitenland- sche zaken Shigemitsu en verzocht hem op heldering omtrent de Japansche bedoelingen in China, alsmede over de gebeurtenissen aan de MandsjoerijschChineesche grens. Shigemitsu verklaarde dat Japan ter verzekering van den vrede een nauwe samenwerking met China wenschte. Voorwaarde was echter de staking der anti-Japansche beweging in China, die tot nog toe elke toenadering onmogelijk had gemaakt. Indien overeenstemming tot stand zou komen, zou Japan in de toekomst China met alle krachten steunen. De incidenten aan de Mandsjoerijsche grens in verband met Binnen-Mongolië waren bijgelegd. Een juiste grensbepaling was in deze gebieden echter noodza kelijk. Mansjoekwo verwacht, dat de Sowjet-Unie en Chi na bereid zijn tot onderhandelingen over een defi nitieve vastlegging van de grenzen. Mandsjoekwo heeft niet de bedoeling zich uit te breiden, doch zal binnen haar huidige grenzen blijven. De Japansche politiek tegenover China staat thans op den voorgrond der belangstelling. De geheele pers bespreekt de onderhandelingen te Nanking, die klaarblijkelijk verstrekkende bedoelingen op poli tiek, economisch en militair gebied worden. Klaarbl. wil men een nauwe aaneensluiting bereiken tusschen Japan, China en Mandsjoekwo, met krachtige uitslui ting van Europeesche of Amerikaansche belangen. De bladen eischen, dat een Japansch-Chineesch ver drag tot stand zal komen, zonder inmenging van andere mogendheden, Japan wil China finantieel en economisch steunen. De Japansche pers wenscht zelfs eiken invloed van den Volkenbond uitgescha keld te weten. Daarom zullen ook de officieele on derhandelingen pas tegen het einde van Maart, na het uittreden van Japan uit den Volkenbond begin nen. De houding van Engeland en Amerika. Al heeft men tot nog toe geen bevestiging van deze ver-strekkende plannen, toch schijnen in het bijzon der Engeland en de Vereenigde Staten de gebeurte nissen met groote belangstelling te volgen, wat uit het vertrek van den Britschen ambassadeur te Tokio blijkt. Deze belangsteling geldt vooral het onder houd van den Japanschen militairen attaché gene raal Suzuki met Tsjang Kai Sjek en van de Japan sche militaire gevolmachtigden te Peking en Kalgan met de Chineesche autoriteiten aldaar. In politieke kringen ziet m enin het feit, dat de onderhandelingen die over Mandsjoerijsche aangelegenheden met China en de Sowjet Ünie worden gevoerd de bedoeling om met deze landen tot een regeling der onderlinge ver houdingen te komen. Drie dieven met een auto. Met achter lating van hun wagen door de Veluw- sche bosschen en hei gevlucht. Zondagmiddag trok te 't Sol nabij Udel een drietal personen met een auto de aandacht van den jacht opziener aldaar. Toen hij zich van hun identiteit op de hoogte wilde stellen, leverde dit moeilijkheden op De jachtopziener begaf zich daarop naar den te Uddel gestationneerden politieagent om met diens assisten tie de personen te ondervragen. Toen beiden op de bewuste plaats aankwamen, wa ren de vogels gevlogen, echter met achterlating van de auto. Naar aanleiding van gegevens, die in de auto werden gevonden, stelden zij zich in verbinding met de politie te Wassenaar. Toen bleek, dat de drie mannen door de politie aldaar als verdacht van dief stal werden gezocht. Bij een verder ingesteld onderzoek, mede door de politie te Apeldoorn, kwam vast te staan, dat het drie tal in de richting van Klarenbeek was verdwenen. Nasporen te Loenen en Voorst leidden gisteren tot het resultaat, dat de mannen in een woning bij de kalkzandsteenfabriek „Alba" te Beekbergen werden aangetroffen. Het bleken te zijn A. A. v. d. M., A. F. en J. R., allen woonachtig in Den Haag. Zij werden gearresteerd en naar het politiebureau te Apeldoorn overgebracht. Vandaar zijn zij op transport gesteld naar Wassenaar. Veel op hun kerfstok. Nader is komen vast te staan, dat de aangehoude nen zich aan tal van diefstallen en inbraken in ver schillende plaatsen van ons land hebben schuldig ge maakt. f Aflossing van de Amsterdarasche pondenleening. Als het voorstel van B. en W. van Amsterdam wordt aangenomen, dan gaat Amsterdam op 1 Octo- ber a.s. de in 1924 gesloten 5% Sterlingleening groot 2.500.000 pond sterling aflossen en men denkt daartoe noodig te hebben een bedrag van f21.000.000, welke som tegen obligaties met een looptijd van drie jaar, door een bankconsortium zal worden verstrekt. Naast een lagere rentevoet brengt deze conversie nog een koerswinst van ongeveer tien millioen in het laadje. Niet slechtll Het verloren gaan van de .,0rania". Voorlooplg onderzoek door de Scheep vaartinspectie spoedig te wachten. De eerste machinist van het mailschip Orania van den Kon. Holl. Lloyd, dat eenigen tijd geleden in de Potugeesche haven Leixoes, na een aanvaring met het Portugeesche stoomschip Loanda is gezon ken, is te Amsterdam teruggekeerd. Hangende het onderzoek door de Portugeesche autoriteiten naar gemeld, is de kapitein van het Portugeesche schip reeds in gebreke gesteld zijn de gezagvoerder en de twee officieren van de Orania nog in Leixoes achtergebleven. Onmiddellijk na hun terugkeer te Amsterdam zal de scheepvaartinspectie met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp een aanvang maken, waarna de behandeling van deze zaak voor den Raad voor de Scheepvaart zal plaats vinden. Volgens de meening van deskundigen kan de Ora nia. welke geheel op haar zijde ligt en slechts ge deeltelijk boven water uitsteekt, vooral ook door het feit dat het in den scheepswand gestooten gat zich aan den onderkant bevindt, als verloren worden be schouwd. 36000 AUTO-ONGELUKKEN IN EEN JAAR IN AMERIKA. Elk kwartier een doode. New York: Hoe buitengewoon veel verkeerson gelukken in de Vereenigde Staten voorkomen, blijkt uit een zoo juist gepubliceerde statistiek van de Ame rikaansche Rcisverzekeringsmaatschappij. In 1934 kwamen in Amerika 36.000 auto-ongelukken voor, elk kwartier werd een persoon gedood en om de 31 se conden werd iemand gewond. De lijst van doodelijke verkeersongelukken is 16 grooter dan die van 1933. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Januari 1935. 11000 Kg. uien f 2.502.80, driel. f 1.501.70, grove f 2.80—2.90, 22000 Kg. peen f 1.20—1.40, 1225 Kg. bie ten f 0.80—1.30, Groene kool 1—2.20, roode kool 2.905.40, doorschot I.70—4.70, gele kool f 11.90, doorschot 11.40, D. witte kool f0.701,40. ALKMAAR, 28 Jan. Andijvie 0.504.50, Bloemendaler kool f 56.50, boerenkool f 1.305.10, groene kool f 3.505.50, knol- selderie f 2.105.70, per 100 stuks, appelen f 1.50 II.50, bieten f 0.901.10, gele kool f 0.50—2.20, koolra pen f 1.301.50, roode kool f 0.50—5, uien f 13.80, wortelen f 0.901.60 per 100 Kg., peren 66.50, sprui ten f 0.506, per 100 pond, prei f 3.308.40, peterselie f 0.503.10, selderie f 1.101.40 schorseneeren f 2 5.50, wortelen f 11.50 per 100 bos. WARMENHUIZEN, 28 Jan. Aangevoerd: 1000 Kg. gele kool 2e soort f 1.301.50. AMSTERDAM, 28 Januari 1935. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 464 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 5861 ct., 2e kw. 5056 ct., 3e kw .4048 ct., per Kg. slachtgewicht; 85 melk- en kalfkoeien f156—190 per stuk; 102 vette kalveren: le kw. 5456 ct., 2e kw. 4854 ct., 3e kw. 4046 ct. per Kg. levend gewicht; 91 nuchtere kalveren f3—6 per stuk; 48 schapen f1015 per stuk;; 619 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90110 Kg. 4041 ct., zware varkens 38— 39 ct., vette varkens 3738 ct., per Kg. slachtgew.; 23 paarden f 60100 per stuk. Marktoverzicht: Runderen korte aanvoer, handel kalm en prijzen vast. Vette kalveren, weinig aan voer, handel vlug en prijshoudend. Varkens, matige aanvoer, handel stug, prijzen vast, voor vleesch varkens iets hooger. AMSTERDAM, 28 Januari 1935. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f3.15—3.40, id. bl. f3.303.50, id. eigenheimers f2.402.50, id. blauwe poters f2.60—7.70, id. bonte poters f2.60—2.70, id. Be velanders f2.102.50, IJpolder Bevelandere f2.20 2.50, Anna Paulowna zand f2.80—3, Hillegommer zand f2.803, per 70 Kg.; Drentsche eigenheimers f3.204.60 per 100 Kg.; Flakkeesche eigenheimers f2.102.50, Spuische eigenheimers f2.10—2.50, Fric- sche borgers f2—2.80, Limburgsche industrie f2— 2.10 per 70 Kg. AMSTERDAM, 28 Januari 1935. Binnenlandsche Granen. (Boerennoteeringen). Rogge f7.60—7.85, wintergerst f5.25—5.75; cheva- liergerst f 5.756.25; haver f6.507; duiveboonen f88.50, paarde boonen f66.30, groene edwten f9.75 10.40, alles per 100 Kg. karwijzaad f 9—9.25 en bl. maanzaad f 6.507 per 50 Kg. ALKMAAR, 28 Januari 1935. Aangevoerd: 55 vette koeien f115—225, 6 vette kalveren f 40—65, per Kg. 60—80 ct., 59 nuchtere kal veren f 614; 263 varkens, 3436 ct. per Kg. KIESVEREENIGING. (Zie 2e blad.) In de na afloop van de algemeene vergadering ge houden bestuursvergadering der Kiesvereeniging is de heer A. M. Kossen als secretaris afgetreden en als zoodanig opgevolgd door den heer M C. Tuinman. Andere veranderingen kwamen in het bestuur niet voor. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Pieter, zoon van Martinus Theodorus Witsmeer en van Maaike Verver; Nicolaas, zoon van Jacobus Vlugt, en van Aafie Noordstrand. POLITIE. Gevonden: Een vulpen. Verloren: 2 rijwielplaatjes; een heerenhandschoen en een portemonnaie met eenig geld. Nagekomen berichten VIERINGEN KNUT HAMSUN, de beroemde Noorsche schrijve/, die sedert 1877 een groot aantal romans en novelle's geschreven heeft en op het oogenblik aan een nieuw groot werk bezig is. Hamson kreeg in 1920 den No belprijs, den grootsten literatuurprijs ter wereld. Algemeene jaarvergadering van de Onderlinge Glasverzekering Maatschappij „Wieringen" in café Veerdig te Hippolytushoef op Maandagavond. De voorzitter, de heer C. C. Bakker, opende met wel kom, en verzoekt den directeur verslag uit te bren gen over de werkzaamheden van het afgeloopcn jaar en de notulen te lezen der vorige vergadering. Uit het financieel verslag blijkt dat ontvangen is f383.15, en uitgegeven f265.73 saldo vorig jaar f 507.42, batig saldo '34 f 130.96. Totaal bezit heden f624.89. De rekening is nagezien door de heeren P. L. Vroone en N. Kuiper, welke de rekennig In orde hebben bevonden. De rekening wordt goedgekeurd De leescommissie en den heer directeur worden dank gezegd voor hun werk. De heer C C. Bakker wordt als commissaris her benoemd en neemt deze benoeming weer aan. Gezien den toestand van de kas. zal geen premie worden geheven over 1935. Dit zal zeer zeker velen naar wcnsch zijn. Rondvraag. De heer Veerdig vraagt of het mogelijk is ook por tiekdeuren te verzekeren. Hiertegen is geen bezwaar en wordt alzoo besloten. De heer P. de Graaf doet een voorstel het salaris van den directeur te verhoogen met f25 per jaaf en te brengen op f 125. De stemming brengt als uitslag dat de stemmen staken. Na dezen uitslag wordt door den zelfde voorge- steld dit jaar een gratificatie van f 25 toe te kennen san den directeur. Ook hierover staken de stemmen. Het voorstel wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Verder niets meer aan de orde zijnde sluit voorzit* ter de vergaderng met dank voor de gehouden be« sprekingen. K O E n R A S JULIANADORP. Brief van de „Uiver." Hedenmiddag werd door den heer K. W. een door hem met de „Uiver" verzonden brief en bestemd voor een familielid in Oost-Indië terug ontvangen. De adreszijde was door verschroeiing en olievlekken dermate verminkt, dat van bestellen aan geadres seerde geen sprake kon zijn. Het adres van afzen der was behouden gebleven, zoodat op deze wijze do brief bij den afzender kon terug worden bezorgd. NIEUWE NI EDOR P MOERBEEK. Zondagavond j.L is in de zaal van den heer J« der Molqn alhier een gemaskerd bal gehouden, waai> aan 17 gomaskerden deelnamen. Helaas was de belangstelling van het publiek niet groot te noemen, maar niettemin waren het toch een, paar gezellige uurtjes, die wij bij Jo en Marijtje mochten doorbrengen. De uitslagen werden door de jury, bestaande uit de dames M. WitVetraan en M. Butter en de hee ren H. Delver en S. G. Wit als volgt vastgesteld: Voor paren: 1ste prijs (meest origineel): Alkmaar- sche kaasdragers, mevr. Brouwer—Stins en A. Oot- jere; le prijs (komiek) Als Opoe en ODanaar bed too gaan, de heeren D. de Boer en P. Boere; 2e prijs Oud en Nieuw, Trien Zeeman en Trien Hollenbergj 3e prijs Piret en Pirow, de dames J. Vethman—Brug man en M. BuisGrin. Troostprijs: Straatmuzikanten, de heeren C. Brommer en J. Landman. Enkelingen: le prijs Sneeuwvlok mej. Betsy Land man; 2e prijs: Automaat, mej. Br. Vetman; 3e prijsj Schooiertje, Teo van der Molen; 4e prijs: Zigeunerin, Mej. Ali Delver. Zooals gewoonlijk leverde het démasqué nogal verrassingen op. Na het uitreiken der prijzen, welke bestonden uit fraaie kunstvoorwerpen, werd overgegaan tot het ge wone bal, wat de niet talrijke aanwezigen or> aardige dansmuziek nog een poos gezellig bijeen hield. WINKET) Zondagavond gaf de gvmnastïekvereeniging „Spar* ta", onder leiding van haar Directeur, den heer S. Keesman te Schagen, een uitvoering met de 2de eiï 3de afdeeling jongens en meisjes, d.w.z. met de be ginnelingen en de meer gevorderden, en het spreekt vanzelf, dat de oefeningen der gevorderden een hoo gere sport hadden bereikt in uitvoering en afwer king, en de beginnelingen, waarvoor zoo'n uitvoering wel een buitengewoon evenement is en waarvoor taf van vaders en moeders aanwezig waren. Ze gaven ook wat ze konden en hun optreden doet zien, dat daarin de beginselen van orde en correctheid vorm begint te krijgen en zoo voortgaande in de stevige leiding van den heer Keesman, zij zullen worden opgevoerd tot die gymnasten, die straks weer den goeden naam van Sparta zullen moeten handhaven. Een aardig zangspelletje. opgevoerd door een 6-tal heeren en dames, was zeer goed en een aangenaam en verrassend slot. voor dezen goed bezochten avond. Te koop: vijf beste Rij- of Werkpaarden, bij J. SLAGTER, Burgervlotbrug. Te koop: 11 beste Schrammen. A. JONKER, Nieuwe Niedorp. TE KOOP of TE HUUR: een riant Burgerwoonhuis met of zonder garage en bergruimte. C 85, Nieuwe Niedorp. TE KOOP 50 Witte Leghorn Kippen, broed 1934, ook bij gedeelten, bij P. LAAN, Noord-Stroe, Wieringen. TE KOOP: Een beste Kinderwagen. Adres: J. KOO!| Jz., Langereis, N. Niedorp. Te koop: AFBRAAK BOERDERIJ Lasschoten waaronder z. g. a. n. vierkant, 1 partij sparren. Te be vragen op het werk. Te koop gevraagd. EEN GRAMAFOON, in goeden staat, J. J. SLEUTEL Azn., Wieringerwaard. Te huur: 31 snees BOUWLAND, onder Warmenhuizcn, bij de Greb. Te bevragen bij L. REUVERS, Dirkshorn. Biedt zich aan een NETTE WERKSTER, 2 of 3 dagen in de week. Brieven onder letter CC Bur. van dit blad. Biedt zich aan: Een NET MEISJE, burger of boerengezin v. d. en n. Br. onder letter A. Poststation Callantsoog Biedt zich aan: Ken nette Huishoudster, R.K., weduwe met kindje van V/2 jaar Br. onder letter Z N, bur. v. d. blad Te huur gevraagd: EEN HUIS met ongeveer 5 8 H.A. bouwland, A. GROET, Groetpolder, gem. Winkel Gevraagd, te Schagen, tegen half Februari, bij nette weduwe EENIGE KOSTGANGERS. Br. no. 434, bur. van dit blad.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3