De plannen nmtrent een nieuw Rusthuis te Schagen Dinsdag 29 Januari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9647 Schagen. Naar wij vernemen zijn de plannen tot stichting ,van een neutraal Rusthuis te Schagen reeds in een ver gevorderd stadium. Wij herinneren er aan, dat zich ruim een jaar geleden een voorloopige commis sie heeft gevormd, welke zich ten doel stelde de stichting van een neutraal rusthuis voor te bereiden. Deze commissie heeft vele dergelijke inrichtingen in ons land bezocht en zich in den breede georiënteerd omtrent de aan een dergelijke inrichting verbonden stichtings- en exploitatiekosten. Vele besprekingen met ter zake deskundigen vonden plaats, en tenslotte is de commissie, welke geheel belangeloos haar werk heeft verricht, zoover gevorderd, dat de plannen in teekening zijn gebracht en de geheele opzet der stich ting is uitgewerkt. Het doel is om in Schagen een groot rusthuis voor ouderen te bouwen. Omtrent de plaats, waar dit ge bouw zal verrijzen, is de commissie reeds in zooverre geslaagd, dat zij de beschikking zal kunnen verkrij gen over een schitterend gelegen terrein in het cen trum van Schagen, welke plaats bij uitstek geschikt is voor den bouw van een dergelijke inrichting en wel op het terrein van de oude openbare lagere school aan de Loet, een en ander behoudens nadere definitieve overeenkomst met de gemeente. De voor gevel zal naar het Zuiden gericht zijn en ongeveer 8 Meter uit de straat liggen. Het zal worden gemet seld van kleurige handvormsteen en het dak zal met zwart-verglaasde Romaansche pannen worden ge dekt. Langs den geheelen voorgevel worden ter ver siering gemetselde bloembakken aangebracht. De hoofdingang zal liggen aan de Loet, terwijl de ingan gen voor keuken, provisiekelders, enz., in den rech- tergevel zullen zijn. In den achtergevel komen twee uitgangen, welke toegang geven tot den muziektuin, welke als wandelplaats zal kunnen dienen. Een tuin aanleg rondom het geheele gebouw zal het complex niet weinig verfraaien. Een volledige beschrijving van de indeeling van de inrichting zullen wij in een van onze volgende num mers geven, wanneer wij tevens een duidelijke afbeel ding van het ontworpen gebouw zullen afdrukken. Hier zij voorloopig volstaan met de mededeeling, dat een trappenhuis, liften, sousterrain, centrale verwar ming, ziekenzaal en badkamers niet zullen ontbreken, en dat circa 50 kamers aanwezig zullen zijn, voor echtparen en alleen wonenden. Het geheel zal wor den beheerd door een bestuur, terwijl de rechtsvorm eener stichting is gekozen. De commissie bestaat thans uit de heeren Joch. Blaauboer, Ch. H. Th. Schmalz, D. P. Timmerman, Burgemeester G. G. Loggers van Barsingerhorn, notaris H. J. van Veen te Schagerbrug en Mr. J. A. E. Buiskool, waarvan voorloopig de eerste als voor zitter en de laatste als secretaris fungeert. Een ze vende lid zal spoedig worden toegevoegd. Tot zoover is dus alles in kannen en kruiken, maar het moeilijkste, tevens belangrijkste werk staat nu voor de deur, nl. het bijeenkrijgen der benoodigde gelden. De commissie is thans gereed gekomen met de uitwerking van den finantieelen opzet, en zal reeds zeer spoedig hiermee voor den dag komen. De commissie zal het ten zeerste op prijs stellen, indien het publiek reeds thans van haar sympathie en belangstelling zal willen doen blijken, daar het voor deze commissie, die zooveel werk doet in het belang van Schagen en omgeving, van het groot ste belang is te weten, dat zij zich gedragen kan voe len door de belangstelling en sympathie van het pu bliek. Dat zal ongetwijfeld de spoedige uitvoering tier plannen ten zeerste bevorderen. Mochten er dus dames en heeren zijn, die be langstellen in deze stichting en het zouden toejui chen, als de plannen verwezenlijkt kunnen worden, laten zij dan niet aarzelen hun sympathiebetuiging te zenden aan den secretaris, Mr. Buiskool. Ook zij, flie voornemens zouden zijn te gelegener tijd hun intrek in het rusthuis te nemen, kunnen reeds thans hun wensch daartoe kenbaar maken. Het bindt tot niets, maar de commissie kan dan eenige houvast krijgen en daarmede haar voordeel doen bij de de finitieve uitvoering der plannen. Gij blijft dus vrij, maar de commissie heeft er groot nut van. De stich ting zal heeten „Rusthuis Vreeburg'"'. Overtuigd, dat allerwege zal worden begrepen van hoeveel belang een dergelijke inrichting voor Schagen en omstreken is, vleit de commissie zich met de hoop, dat velen van hun sympathie zullen doen b 1 ij lc e n. Wij komen in een onzer volgende nummers nog uitvoeriger op deze zaak terug. Steunt gij inmiddels de commissie met uw sympathiebetuiging! Paaschtentoonsielling. Deze vereeniging vergaderde Zaterdag onder lei ding van den heer J. B. Wilken, die in zijn openings woord zijn leedwezen uitsprak over het niet kunnen aanwezig zijn van den heer C. Waiboer, door een ernstige ziekte. Spr. bracht hem dank en waardeering voor het vele dat hij voor de Paaschtentoonstellings- vereeniging had gedaan De heer J. H. Schene, secretaris, las de notulen, die werden goedgekeurd en daarna 'n goed en uitgebreid jaarverslag, dat onder applaus werd geaccepteerd. De penningmeester deelde het een en ander over de rekeningen mede, nadat de heer A. Schenk na mens de comm. mede, bestaande uit de heeren C. Kooij en H. Spaans had gerapporteerd, dat alles in orde was. De rekening der Vereeniging sloot met een batig saldo, die der Herfsttentoonstelling met een nadee- lig slot, maar toch bleef er nog een overschot. De vergadering keurde de verschillende rekeningen goed. Het programma werd behandeld en hierin kwam nie.t veel verandering. De prijs voor de beste inzen ding van 4 stuks verviel, omdat hierdoor een groot deel van de beste der tentoongestelde dieren aan de markt werden onttrokken en dit het verkoopen niet bevorderde. De inleggelden voor kippen en kónijnen werden ver hoogd van 25 en 50 cent, op 50 en 75 cent. De uitgeloofde prijzen werden in alle rubrieken gehandhaafd. Ook werd besloten weer een verloting te houden met een hoofdprijs van f 1000. Tot bestuurslid werd herkozen de heer D. Stam mes, gekozen de heeren G. Appel en P. Kistemaker. Tot leden van de commissie tot nazien der reke ning voor volgend jaar werden benoemd de heeren: A. Schenk, H. Spaans en C. Kooij. Besloten werd wederom een herfsttentoonstelling te houden. Bij de rondvraag werd nog in bespreking gebracht de vraag: of 't gewensclit was de inzendingen op den tentoonstellingsdag te plaatsen met het front naar de winkels. Van verschillende zijden werd aangedrongen op het behoud van den bestaanden toestand, die ideaal ge noemd werd. Men verkreeg nu een prachtig geheel met een gezellig verkeer. Door het omdraaien der tenten moesten deze vlak tegen de boomen geplaatst worden en door de verhoogde straat kon men de tenten niet voldoende naderen, enz., enz. Besloten werd alles te laten zooals 't was. Hoofdzaak was dien dag niet de étalages der winkeliers, maar wel de uitstallingen op de tentoonstelling. Daarvoor werd betaald en mocht dus geëischt worden dat ook daaraan de meeste aan dacht werd besteed. Hierna sluiting. Orkestvereniging Dameskoor. Directeur Jb. I. Hovenier. Toen voor dat zijn Dameskoor zou beginnen te zin gen Zondagavond, de directeur, de heer Hovenier zich tot de zaal richtte en vertelde hoe critiek de toestand van de Orkestvereeniging was en mede daarom een Damesafdeeling was opgericht dat dan vanavond na 13 repetities zou optreden en dus blijk baar met al deze omstandigheden rekening moest worden gehouden bij de beoordeeling van het ge- bodene. schoot ons, gedachten zijn zoo wonderlijk wispelturig, de geschiedenis te binnen van Koning David en zijn geliefde zoon Absalon. David smeekte zijn oorlogsknechten om Absalon, die tegen hem was opgestaan, met zachtheid te behandelen. En niet waar, wij weten hoe deze smeekbede niet werd verhoord en Absalon doorspietst werd toen hij al vluchtend aan zijn haren in een boom bleef han gen. Met zachtheid dus behandelen wat den directeur dierbaar was en als sneeuw voor de zon verdween bij ons elke moorddadige aanvechting en geven wij in deze recensie dan ook een tegenstellend beeld met het slot van boven aangehaald verhaal. En om in de daarvoor vereischte stemming te komen, riepen wij in onze herinnering het eerst op wat de Damesafdeeling presteerde. Want hoewel er maar 13 weken was gerepeteerd, was de zang acceptabel en kwam steeds sterker de indruk naar voren: dat koor komt er wel. Er werd nu reeds frisch en vrij gezongen' en met groote animo. Er was een zeker enthousiasme bij de dames dat ons prettig stemde en met hoop voor de toekomst vervulde. Heel goed klonk, om maar eens een nummer te noemen: Vlindertje en Nachtstilte. Dit was mede juist daarom het beste, omdat..hier de sopranen wat beschaafder zongen als bij forto-passages helaas \vel eens niet 't geval was. Zelfbeheersching dames is juist bij zingen onmisbaar, te veel de stem uitzetten brengt spoedig scherpe klanken. En vooral waar de altpar tij nog niet voldoende bezet is, hoe men daar ook zijn best deed, moest het algemeen resultaat er wel onder lijden. Maar anders hebben wij alle hulde voor de verkregen resultaten in zoo korten tijd. Re sultaten die wij in de goede uitvoering van Heer Olaf en vooral Lentezang, beiden met orkestbegelei ding, wederom hoorden bereiken. Het sprak van zelf dat hier een toegiftje moest volgen, daar de aanwezigen zich in een hartelijk applaijs uitspraken. De Orkest-verecniging lijdt aan bloedarmoede, jam mer, maar 't is niet te verhelen dat daardoor wat bereikt wordt, niet veel kan zijn. Onvoldoende bezette partijen, jonge hulpkrachten die niet anders dan een handicaj) kunnen zijn, dat alles en nog meer, de di recteur zeide het immers reeds zelf, maakt de toe stand critiek. En wij bewonderen den moed en den ausdauer waarmee directeur en enkele trouwe trawanten maar steeds hun best blijven doen. Van de nummers die werden gegeven, noemen wij nog 't liefst Die Schmiede im Walde en de Accele- ratïonen, 't minst als hier de groote euvels en kwa len naar voren kwamen. Hiernaar was tenminste met eenig genoegen te luisteren. Ook de begeleiding der beide dameskoren was niet onverdienstelijk, vooral door de bescheiden wijze waarop het orkest zich liet hooren. Wij wenschen den heer Hovenier voor de toekomst alle succes, met zijn Dameskoor zal 't wel gaan, maar in hoofdzaak met zijn orkest, dat, hij weet dat zelf heel goed, een grondige herziening noodig heeft, wil het ooit iets goeds kunnen worden. DE PARKEERMOEILI.JKHEDEN IN ONZE GE MEENTE DES DONDERDAGS. Zooals vele autogebruikers wel zullen weten, heeft men bijna in elke gemeente een parkeerverbod op bepaalde plaatsen. Ook Schagen doet hieraan des Donderdagsmorgens mee, door bijna overal blauwe borden neer te zetten met N.P. er op in witte letters. De beteekenis hiervan is natuurlijk iedereen genoeg zaam bekend. Zoo staan deze borden op de Gedempte Gracht, Laan etc. De automobilisten die tot heden hun wagens daar onbeheerd achterlieten, vonden la ter in hun auto een waarschuwing, waarin te ken nen werd gegeven dat bij herhaling proces-verbaal zou volgen of men vond zijn auto terug in een of andere garage, waar de wagen welwillend gestald was door den een of ander. Hoofdzaak is echter dat het parkeerterrein op het Oude Slotplein bijna geheel onbezet blijft en men de auto's schots en scheef door elkaar op de Laag- zijde neer zet. Somwijlen staan ze dwars over den weg en kan men ternauwernood met een auto pas- sceren. Ook vele zakenmenschen die hun bedrijfsuit- gangen aan de Laagzijde hebben, ondervinden daar van eiken Donderdagmorgen hinder. Men sluit de Molenstraat voor volledig verkeer maar, maakt Don derdagsmorgens de Laagzijde zoo smal, dat doorgaand verkeer bijna niet plaats kan hebben. Zou men niet beter het Oude Slotplein voor parkeer terrein vrij kunnen geven en slechts 1 rij auto's te parkeeren op de Nieuwe Laagzijde? Ons is een geval bekend, waarbij een groote vracht wagen bestemd voor veevervoer, vlak voor de ra men parkeerde. Daar de bewoners slechts juist door die ramen het licht kregen, werd het bijna nacht in hun huiskamer. Het zou aanbeveling verdienen in dien een en ander politioneel werd geregeld, temeer daar er zeker ongelukken zullen gebeuren op de hoogte der fa. v. Silfhout, als de situatie Donder dagsmorgens zoo blijft voortduren. Help Zelf. Zaterdagavond kwam de Ziekenkas „Help U Zelf" in jaarvergadering bijeen in Hotel „Cérès", onder pre sidium van den heer N. Hoogschagen, die, na een welkom toegeroepen te hebben aan de leden en in het bijzonder de hoofdbestuursleden Groen en Vinke, den wensch uitsprak dat de verrichtingen van den avond mochten zijn in het belang der vereeniging. Na lezing der notulen en het jaarverslag door den heer Kieseling, waaruit bleek dat er 4 bestuurs- en 1 ledenvergadering zijn gehouden, kreeg de penning meester, de heer Vlaskamp, gelegenheid verslag uit te brengen van den stand der kas. De ontvangsten hebben bedragen f 1080.39% en de uitgaven f 1223.51%, alzoo een nadeelig saldo van f 143.12. Het bezit daalde alzoo op 1 Januari 1935 tot f 1677.41. De Vereeniging telt 115 leden. Er zijn 1088 ziektedagen uitbetaald aan 27 personen, tot een totaalbedrag van f976.75. Bij monde van den heer K. Schouten werd meege deeld de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden, weshalve werd geadviseerd tot goedkeu ring. In het bestuur werden de heeren J. Bijwaard en W. Kiezeling met groote meerderheid herkozen. Tot lid der finantieele commissie over 1935 werd de heer P. Weeland gekozen. Hiepna werd het woord verleend aan den heer Vinke, Secretaris van den Noordh. Bond van Zie kenkassen, met het onderwerp: „Wat nut biedt ons het lidmaatschap eener Ziekenvereeniging." Spr. \vees er op hoe als gevolg der slechte econo mische omstandigheden velen heen en weer geslin gerd worden óf men zal bedanken óf niet, terwijl daarnaast vele arbeiders en zelfstandigen nog van verre blijven staan om zich aan te sluiten als lid. Duidelijk werd uiteengezet hoe dezulken op den ver keerden weg zijn en hun plicht verzaken tegenover zichzelf en hun huisgezin, terwijl daarnaast de ze genrijke werking werd gememoreerd welke van de plaatselijke ziekenkassen uitgaat. Elkander te helpen en steunen in dagen van ziekte, opdat niet de gang naar de gemeenschap behoeft gemaakt te worden en alzoo een steentje bijgedragen worden in de voorzie ning van den stoffelijken nood bij ziekte in een huisgezin. Tevens werd gewezen op de moeilijkheden welke de sociale wetgeving oplevert voor hen welke door om standigheden werkloos worden, of voor diegene wel ke in werkverschaffing werkzaam zijn en wachtwe- ken door moeten maken. Van groot belang werd het geacht dat deze zich aansluiten, daar het meerdere malen in de praktijk voor zal komen dat geen uit- keering krachtens de ziektewet wordt verkregen, evenzoo kan zulks geschieden met hen welke voor 20 aanvulling verzekerd zijn, ernstig dienen zij zich af te vragen of de tijd niet daar is, dat zij zich hooger verzekeren. Tenslotte werd er door spr. op gewezen, dat de ziekenkas ter plaatse reeds jaren bestaat en dat zij trots de moeilijke tijdsomstandigheden met vaste hand heeft koers gehouden, in de wetenschap dat een ziekenkas onontbeerlijk is voor de lijdende mensch- heid en deze zoodoende te helpen in hunnen maat- schappelijken nood. Zij die dan ook nog van verre staan, hetzij arbeider of zelfstandige, werden met aandrang opgewekt lid te worden en de twijfelmoe digen om lid te blijven, daar er groote belangen op het spel staan. Het vertrouwen werd dan ook uitge sproken, dat het motto der vereeniging „Help U Zelf", voor geheel de gemeente in den vollen zin des woords bewaarheid worde. Naar aanleiding van dit onderwerp werd besloten een circulaire te formuleeren en deze te verspreiden bij diegenen, welke geacht worden voor het lidmaat schap in aanmerking te komen, terwijl nadien het bestuur bij de betrokkenen huisbezoek zal doen om te trachten hen te winnen als lid. Besloten werd nog voorbereidende werkzaamheden te treffen in verband met het 25-jarig bestaan der vereeniging op 1 April 1936 en de dan te houden vergadering een eenigszins feestelijk karakter te doen dragen. Hierna sluiting. Christelijk Nationale Schoolvereniging. Bovengenoemde vereeniging hield j.1. Vrijdagavond om 7% uur haar jaarvergadering in het schoolge bouw aan de Lauriestraat alhier. Op juisten tijd opent de heer A. Blokker van Keins- merbrug als voorzitter dezer vereeniging de verga dering, laat zingen Psalm 105:5, leest 67, gaat voor in gebed, waarna hij allen een hartelijk welkom toe roept en zegt verder, dat deze vergadering wel goed bezet is, maar niet zoo flink bezet zooals wij ge woon zijn, hetgeen zeker aan het slechte weer is toe te schrijven, en toch zijn er nog vele leden van bui ten. De secretaris leest de notulen, welke worden goed gekeurd, waarna de penningmeester verslag uit brengt, gevolgd door suppleticfonds. De commissie tot nazien der boeken, bestaande uit de heeren J. v. d. Gulik en H. Pilon, brengt laatstge noemde heer verslag uit en kan niet anders spreken dan over een net beheer en is alles in orde bevonden bij den penningmeester. Vervolgens brengt de secretaris jaarverslag uit en memoreert wegens a.s. huwelijk het vertrek van juffrouw v. Berge, welke één was geworden met de school en die de band tusschen school en huisgezin heeft vastgehouden, door het bezoeken der huisge zinnen. In haar plaats werd door het bestuur be noemd mej. L. A. Struik, welke op 1 October haar arbeid heeft aangevangen. Het jaarverslag spreekt verder van een groei, het ledental klom. De school werd geregeld elke maand door de bestuursleden bezocht. Allen worden be dankt die voor de school, op welke wijze dan ook, werk verrichten. Ook de geefsters en gevers, welke dit jaar weder het schoolreisje met de kinderen moge lijk maakten, werden bedankt en allen werden op gewekt aan het mooie werk te blijven meedoen, ter wijl geëindigd werd met den dank tot Hem die ons zoo rijkelijk wilde zegenen om ons hier een Christe lijke School te geven, waar onderwijs wordt gegeven gegrond op Zijn Heilig Woord, waarom wij voor onze kinderen dan ook begeeren de School met den Bijbel. De aftredende bestuursleden en bestuursleden van het Suppletiefonds worden herkozen met bijna alge- meene stemmen. Het bestuur doet nog eenige mededeelingen van huishoudelijken aard. Na het zingen van Psalm 116:1 en 3 gaat de secre taris voor in dankgebed en bedankt de voorzitter allen nogmaals hartelijk en roept op in het gebed te volharden voor onze school, opdat nog vele kinderen bekend gemaakt worden met den Eenigen Naam wel ke onder den Hemel gegeven is tot Zaligheid, en sluit thans de vergadering. Kiesvereeniging Schagen's Belang. Maandagavond vergaderde in het lokaal van den neer J. K. Boontjes bovenstaande kiesvereeniging. Aanwezig waren 17 leden. De voorzitter, de heer L. v. Rijswijk, opende de vergadering en zeide daarbij het volgende: Na een rustige sluimering van ongeveer vier jaar is heden de wekker van onze kiesvereeniging weer afgeloopen en brengt ons in herinnering dat de be moeienissen, welke voorafgaan aan de Raadsverkie zingen, weer onze aandacht zullen vragen. Het zal ook U zijn opgevallen dat er tijdens de bij:- na verstreken zittingsperiode weinig belangrijke ge beurtenissen hebben plaats gehad. Er is echter geen reden om ondankbaar te zijn en ik zou eerder B. en W. en den Raad een woord van dank willen bren gen, waar zij in dezen tijd van algeheele ontwrich ting het gemeenteschip tot zoover goed door de branding hebben gestuurd. Makkelijk zal het echter zijn om er iets van te zeggen, maar moeilijker zal het vallen om er wat aan te verbeteren en als het van mij afhing, dan kon ons gemeentebestuur wel bij ac clamatie herkozen worden! Vergadering, als wij het oor te luisteren leggen, dan steekt Schagen nog niet ongunstig af bij andere plaatsen van ongeveer denzelfden omvang en wat mij betreft, schenk ik vertrouwen in het beleid van onzen Burgemeester, gesteund door Heeren Wet- Negentien officieren der bereden artillerie brigade zijn te Ede be- eedigd. Een overzicht tijdens de plechtigheid-

Schager Courant | 1935 | | pagina 5