De ondergang der Neder landsche tuinders 7. IJ PE ST. MAARTENSBRUG. Zondag hield de afd. St. Maartensbrug van den Bond voor Staatspensioen een propaganda-avond in het lokaal van den heer Rossen. De voorzitter, de heer Nierop, heette de aanwezigen harelijk welkom, in het bijzonder de tooneelvereeni- ging „Jong Leven" van Oudkarspel. Aan spr. werd de vraag gesteld of do buitengewoon groote opkomst zijn oorzaak vond in belangstelling voor staatspen- sionneering of het optreden van „Jong Leven". Voor zitter geloofde dat het laatstgenoemde meer in over eenstemming met de werkelijkheid was. Toch hoopt spr. dat men dezen avond in de eerste plaats zou be schouwen als propaganda-avond voor staatspensioen. Na een opwekkend woord aan de niet-leden om zich als lid van de af deeling aan te melden, werd de verdere afwerking van het programma overgelaten aan „Jong Leven", die de vertolking op zich had ge nomen van het mooie en boeiende tooneelstuk van Jan Fabricius: „De Dorpsdokter". Reeds bij de ope ning van het doek voor de eerste maal was het merk baar, dat men alles in het werk had gesteld de aan wezigen een genotvollen avond te bezorgen. En wan neer men ons nu vraagt of dit den spelenden gelukt is, dan zouden wij kunnen volstaan met te zeggen, dat de buitengewone aandacht waarmede het publiek het spel volgde, reeds voldoende te kennen gaf, dat de aanwezigen volop genoten. Schitterend werk is er ook nu weer geleverd, vooral door den heer Wage naar als dorpsdokter. Natuurlijk spel, tot in de klein ste bijzonderheden heeft hij deze rol vertolkt op een wijze die alle hulde verdiend. Niet minder hebben wij genoten van het buitengewoon verdienstelijk spel van den heer Kist in de rol van Klaus. Zoowel in de luimige als ernstige momenten kregen wij prachtig en echt natuurlijk spel van hem te zien. Weinigen maar hadden gedacht dat Piet Kist ook in ernstige passages zoo uitstekend op zijn plaats was. En Annie .van DortNieman, zij had wel een zeer ondankbare rol. Ondankbaar, omdat het publiek nu eenmaal lie ver een zonnig en hartelijk schepseltje om zich heen Noodkreet van den Tuinbouw Maandagmiddag werd in de groote zaal van hotel „Concordia" te Noordscharwoude een groote verga dering gehouden door den Nederlandschen Tuinders- bond. Ongeveer 450 personen, vrouwen en mannen, vulden de groote zaal van „Concordia". De vergadering werd geopend door den heer Jb. de Vries, St. Pancras. Spr. wees op de door het Kring- bestuur gevoelde behoefte aan een openbare pio- paganda-vergadering. Wij blijven gelijk den roepen de in den woestijn. Voorz. herinnerde aan de kame raden, die in de werkverschaffing in de duinen werken, evenals de werklooze arbeiders, terwijl de kool in de schuren ligt te rotten. Hierna verkreeg de heer W. J. van Kampen het woord en sprak over het onderwerp: „Kan de tuinbouw zich aanpassen?" De tuinbouw is werkelijk ziek en de leer van dr. Coué, dat men zich zelf beter kan maken door een aantal malen per dag tot zichzelf te zeggen, dat men niet ziek is, kan op den tuinbouw niet worden toe gepast. Als de conjunctuur daalt, is aanpassing noodzakelijk. Er zijn echter personen die zich buiten deze aanpassing houden ten koste van anderen. Had men in den beginne primitieve middelen, la ter kreeg men meer mogelijkheden om meer aan de aarde te ontworstelen en menschen vrij te krij gen voor andere takken van bedrijf. Spr. ging hierna de verdere ontwikkeling na van de maatschappij, het ontstaan van het geld, eerst als ruilmiddel, dat later „doel" is geworden, v Spr. stelde vast, dat een groot aantal personen Idrijft op den producent, die thans onder productie- oprijs moet leveren. Het is een economische misken ning van do samenleving dat de tuinders niet vol doende voor hun product betaald krijgen. Het klinkt dan ook als een vloek in de ooren, dat men moet „aanpassen". De tuinbouw heeft al zoo veel moge lijk aangepast. Men kan niet verder en staat voor 'een muur. We moeten echter voort. Met de produc tiesteun is het onmogelijk verder te produceren. Er moet iets anders komen. Er moet rekening worden gehouden met den producent De tuinbouwers .moeten zich hecht aaneensluiten en niet achter de 'kachel het noodlot afwachten. De tuinbouwbedrij ven moeten niet worden gezien als persoonlijk on derhoud, doch ook als algemeen belang door den export. Het is een gemis van de regeering, dat het agra rische leven wegzinkt. Het. levensgeluk van de tuin bouwers is er mee gemoeid. Ook de buitenlandsche markten gaan er mee heen. De moestuin van Eu ropa dreigt te worden afgesneden voor enkele milli- oenen gul dons. Heeft men daarvoor jaren gewerkt? De tuinbouw heeft wel perspectieven. Wij werken met .10 pet. verlies, terwijl de landbouw met 100 pet. verlies moet werken op de wereldmarkt. Wij zien ge beuren, dat het landbouwcrisisfonds den tuinbouw wel 10 millioen kost aan heffingen op graan, enz. Met f 3 millioen per jaar heeft men nog niet eens het eigen geld terug gehad. Het. is daarom zoo noo dig, dat. de tuinbouw zich organiseert, daar de land bouw zich zelfs nog het door den tuinbouw gestorte bedrag wil opnemen. Dat is wanbeheer geweest. Als men ziet hoe de tuinbouw wordt behandeld, wordt men diep getroffen. De tuinbouw vraagt de productieprijs, daar is toch niets op tegen. Slechts 1/3 van den tuinbouw is ge organiseerd. Daarom is het noodig dat men zich spoe dig organiseert. Wanneer de tuinbouw zich eerder had georganiseerd, was het niet zoover gekomen. Het executieverbod is niet gekomen, doch er is een extra-executieverbod gekomen, in den vorm van teeltrccht op naam. Daardoor wordt de executie be moeilijkt. Wanneer de landbouwcrisisorganisatie ziet, dat do nalatigheid niet van ernstigen aard is, wordt den verhuurder geen teeltvergunning verleend. In dezen geest heeft het teeltrecht een goede strekking. De minister-president heeft n.I. in zijn rede gezegd, dat de aanpassing van de vaste lasten vlugger moet gaan. Er mag echter niet met dwang worden opge treden. Als men zich niet met de gang van zaken kan vereenigen, zal het stembiljet moeten beslissen. Elk lancl heeft de regeering, welke het zich kiest. Politieke actie en godsdienstig verschil zal naast den bond moeten worden gehouden. Zoolang de wil is, orde en wettelijk gezag, moet men zicli daar aan houden. Anders moet men zich buiten den bond houden. Er is veel gedaan door den N.T.B., al is de stem van den bond niet direct, verhoord. Een woord van protest moet men laten hooren. Men moet ons niet laten als den roepende in de woestijn. Het hypotheekvraagstuk kan worden verkregen door renteverlaging. Dat is de eenige oplossing. ziet, dan een stuursche, norsche vrouw. Toch heeft zij de moeilijke rol van Aalke Aikes, voornamelijk in het laatste bedrijf vertolkt op een wijze die alle lof verdiend. Prachtig spel kregen wij ook te zien van de dames Annie de GrootVos in de rol van Truida en Trien Muller, die Plooike vertolkte. Bravo dames. Ook de heer Koeman als Jan Aikes en de heer Kuilman in de rol van notaris willen wij een woord van lof niet onthouden. In heel veel opzichten heb ben ook zij verdienstelijk werk geleverd. Het slot- tooneel, het oogenblik waarop de dokter wordt op genomen in het huis van Jan Aikes, die niet blijkt zijn zoon te zijn, was wel een zeer aangrijpend mo ment. De geheel zaal was onder den indruk van de ze prachtige vertolking. Behoeven wij nog te zeggen, dat meer dan eens gehaald moest worden en dat de spelenden een dankbaar applaus ten deel viel,, 't Was een prachtige tooneelavond die niet weinig werd verhoogd door de uitstekende grimage van de firma Ridderikhof te Hoorn en de keurig verzorgde tooneelaankleeding van de firma Groothuizen te Alkmaar. Aan het slot bracht de voorzitter „Jong Leven" met haar bekwamen leider, den heer Slikker, hartelijk dank voor hun schitterende prestatie. Wij stemmen hier volkomen mee in en roepen het gezelschap, evenals de voorzitter, een hartelijk tot weerziens toe. Een gezellig bal tot besluit. 'T ZAND. J.l. Zondagavond gaven Daan Pool en Tommy Bouman een avond van ernst en luim in de vrij wel geheel bezette groote tooneelzaal van den heer Schrieken alhier. Achtereenvolgens werden door hen voorgedragen: „De man die lacht", „Wat je krijgt" en daarna de 1 uur durende tweepersoons-revue „Hoera de poppenkast", door beiden zelf vervaardigd. Na de pauze kregen we nog achtereenvolgens: „Ik zoek een mensch", „De sweepstake" en tot slot de bekende boerenvoordracht van Daan: „Hannes zingt de Opera Faust", welke, evenals trouwens het geheele programma van den avond, het weer uitstekend deed. De zelf vervaardigde costumes, decors, zoowel als Voorts moeten de sociale lasten worden gelegd op de samenleving en niet op den producent. Verder heeft men nog de moeilijkheden met de clearing, welke de doodsstrop voor de export is, ten gevolge van de transfer-handel met goederen van anderen oorsprong. De invoer dreigt weer verkort te worden door invoer via Luxemburg en België. Bin nen enkele maanden zal de beslissing voor den Ned. tuinbouw vallen. Het zal er dan van afhangen, of men z'n plicht kan blijven doen. 7.5 Millioen is er beschikbaar gesteld voor den tuinbouw. Voorloopig wordt er gezegd: komt er nog meer? Laat de regee ring zeggen, of men nog meer zal krijgen of niet. Dan weet de tuinbouw, waar men aan toe is. Dat moét men weten als men een bedrijf heeft. Spr. riep allen toe, niet te versagen. De tuinbouw kan gered worden als de „wil" er maar is. De geest moet over de stof zegevieren. Spr. riep aller medewerking in om dit te bereiken. Na de pauze werd het woord gevoerd door den heerheer P. Hart van Koedijk over het onderwerp: Hoe kunnen wij dit voorjaar weer beginnen? Spr. zal het hebben over den toestand van het oogenblik. Organisatie is de eerste plicht. Spr. ziet het niet alleen stoffelijk, maar ook geestelijk, ziel kundig. Zijn we mensch of dier? Dat hebben wij vast te stellen. Het lijkt wel dat we dieren zijn. We wor den naar de afslachting gedreven. Er zit nog een soort fierheid in den tuinder. Deze fierheid moeten we nader beschouwen. Al klopt het onder een blau we kiel of boezeroen, 't is ons heilig. Men vraagt zich af, wie is er tuinder? Wie is eigenlijk geen tuin der in de tuinbouwstreek? Iedereen is daar tuinder. Hoe zijn die richtprijzen? Dat was geheim. Daarover heeft men echter z'n mond niet gehouden. Ze zijn spr. in 't bezit gekomen, door hem gepubliceerd. In 1933 van October tot Dec. is geen steun verleend op de Deensche witte kool, dat was onrechtvaardig. Daarvoor is gewerkt, doch later kwam bericht, dat deze steun niet zou worden betaald, omdat er geen richtprijzen voor waren vastgesteld. Daarom kreeg men geen steun. Frappeerend is, dat deze richtprij zen worden vastgesteld door vakmenschen uit de tuindersorganisaties. Als daarin geen verandering is gebracht, wordt over dit jaar geen steun uitbe taald. Tenzij... een ernstig woord wordt gehoord uit de tuinders. Waarom wordt die kool geveild in deze vroege maanden? Omdat men geld noodig heeft om nog maar iets te kunnen betalen. Het gaat om slechts geringe be dragen, doch daarvoor wordt geveild. Een ander vraagstuk is dat de veilingen aandringen om in deze wintermaanden zoo veel mogelijk kool aan de markt te brengen om een geregelde aanvoer te krij gen. Als het noodig is, dat dan ook Denen moeten worden aangevoerd, dan is het een organisatorische fout van deze bestuurders dat de Denen er niet in zijn opgenomen. Misleiding noemde spr. het, dat de bestuurders, die wisten dat de Denen er niet onder vielen, aandrongen, dat steun zou worden iutgekeerd De prijzen in oogeirschouw genomen, vroeg spr. zich af waar moet men mee beginnen? en nam een voorbeeld van een bedrijf van 4 wagons kool. Rond zes maanden moet daarvoor worden gewerkt en alle betalingen worden gedaan voor levensonderhoud, van ongeveer f 600. Spr. noemde voorbeelden van menschen. die geen 3 L. petroleum kunnen betalen. Andere, die in geen vier weken boter op hun brood hebben gehad. Iemand, die alleen roode kool heeft en f 12 per snees kan maken, heeft een „goud" be drijf. 98 pet. van degenen, die er zoo voor zitten, vragen zich af: wat zal er morgen met me gebeuren? Spr. constateerde, dat het hypotheekvraagstuk op z'n hoogtepunt staat. De organisatie moet op een stevig standpunt blij ven staan. Het hoofd koel houden en met de beenen op den grond blijven staan. Spr. behandelde daarna het verschil tusschen een hypotheekboer en een pachtbedrijf. Eerst, was de hypotheekboer in het voordeel, thans echter de pachtboer. De pacht loopt terug, terwijl de hypotheek dezelfde blijft. N ude gevaren. Betaling op cessie vindt plaats. De moraliteit van de vrouw en van den man wordt daardoor geknoeid. Het zclfbescbikkinsgrccht wordt hen ontnomen. De organisatie gaat hier tegenop. Moet het aanstonds zoo, dat de tuinder alleen z'n groenten maar kan veilen, terwijl de betalingen op het betaalkantoor geschieden? Al kwam er nog een verbetering van steun e.d., dan nog is er een onrust, de .hypotheekonrust". Daarvoor moeten maatregelen worden getroffen. Alle middelen tot bescherming moeten worden aan gewend door de hechte organisatie. De thuisblijvers zijn niet allen de suffers, ook heldere koppen ge voelen zich nog niet tot. ons aangetrokken. De princi pes moeten op zij worden gezet, en gestreden vcor de vakorganisaties. De zelfbescherming is echter goed mogelijk, als de tuinders een besluit nemen om de bedrijven, welke verkocht worden, buiten de ge de verlichtingsinstallatie, waren ook nu weer, zoo als we dat van Daan gewoon zijn, prima, prima. Elk jaar treedt hij hier op met zijn nieuw repertoire en elk jaar is de roep van het publiek weer: ,,'t was een schitterende avond",'zoo ook nu. Gezellig bal volgde na afloop. PETTEN. Als de „Arfi" een filmvoorstelling verzorgd, kan men er haast zeker van zijn, dat iets goeds gebo den wordt; zoo is 't altijd geweest en zoo was 't ook Zondag bij de vertooning in café Vriesman. Voor de pauze ging een interessant bijprogramma, bestaande uit een journaal, een geestig teeken filmpje, en niet te vergeten een boeiende Wild-West film. Daarna draaide het hoofdnummer „Gouddelvers uit 1933"'. Deze film speelt in de wereld van de re vue, en ontleent daaraan haar bijzondere charme, terwijl de kritische belichting van eenige maat schappelijke euvelen het geheel iets pikants geeft. Jammer, dat geen grooter aantal bezoekers van deze inderdaad goede filmkunst heeft genoten. KEINSMERBRUG. Naar wij vernemen is het terrein van de onlangs verbrande voormalige kaasfabriek in eigendom over gegaan aan den heer A. van Eekeren alhier. SC H 00 Rl Zondagavond gaf het plaatselijk fanfarecorps een concert in de zaal van den heer Timmerman. De op komst was vrij goed te noemen. De zaal is niet zoo heel groot, doch zeer gezellig ingericht en was goed met belangstellenden bezet. En werkelijk, het mu ziekkorps is deze belangstelling waard. Eerstens, doordat de leden altijd klaar zijn om daar, daar het meenschap te stellen. De transportorganisaties, het geheele veilingswezen moet er voor gespannen wor den. Pfincipieele verschillen moeten op zij worden gezet; voor Chr. of R.K. menschen is de band aan het bedrijf gelijk, als die der anderen. De regeering zal clan respect voor den tuinbouw krijgen. Men moet elkaar helpen, als mensch naast mensch. De regeering zal moeten ingrijpen, dan behoeft men deze middelen niet te gebruiken. Wij doen ge woon, wat de regeering tekort schiet. Onze taak is het, de menschen in de organisatie te brengen, om het beschermingsmiddel te kunnen toepassen. Niet 8Hen in Noordholland. Ook in Zuidholland. Wij willen ons zelf zijn en bijven, zeide spr. Zonder directe hulp komt de spade voor 60 pet. niet in den grond, besloot spr. zijn rede. Aangenomen werd de volgende motie: De tuinders, opgeroepen door den N.T.B., op 28 Januari te Noordscharwoude, bijeen, gehoord de besprekingen over de beschermings maatregelen tegen de gevaren der hypotheekbe- drijven, stellen vast, dat via de veilingen in Nederland maatregelen .dienen te worden genomen om de be schermingsmaatregelen uit te voeren en wel door boycot. Van oordeel, dat daardoor aan de tJhans hecr- schende onrust onder de tuinders, paal en perk wordt gesteld, Doet een ernstig beroep op alle instanties van den tuinbouw, welke hierop invloed kunnen uitoefenen, om zoo spoedig mogelijk beschermingsmaatregelen vast te leggen, om dezen onhoudbaren toestand weg te nemen. Stelt mede vertrouwen in de stappen, welke door het H.B. van den Ned. Tuinder&bond terzake worden genomen. Nadat een gedachtenwisseling was gehouden, werd de volgende motie ingediend: De tuinders van het Langendijker Tuinbouw- district, in getale van ongeveer 450 in vergadering bijeen te Noordscharwoude, gehoord de inleidingen „Kan de Nederlandsche tuinbouw zich aanpassen?" en „Hoe moeten wij in het komende voorjaar beginnen", gelet op den noodtoestand, waarin de tuinders verkeeren, als gevolg van de jarenlange crisis, die in zoo uiterst ernstige en diep ingrijpende mate in dit tuinbouwdistrict is opgetreden, waardoor alle re serves, zelfs van de meest kapitaalkrachtigen onder hen, zijn opgeteerd, van oordeel, dat thans een toestand is ingetreden, waarbij het onomstootelijk vaststaat, dat velen der tuinders den ondergang nabij zijn, zoodat, als niet spoedig hulp wordt geboden om vele bedrijven van den wissen ondergang te redden, vele onder hen in de werkverschaffing zullen moeten worden opgeno men of voor zoover ouderdom of lichamelijke ge steldheid dit verhinderen, ten laste der Armbesturen zullen komen, overtuigd, dat van aanpassing geen sprake kan zijn mede door het uitblijven van regeeringsmaatre- gelen inzake vermindering van vaste lasten, die op het bedrijf drukken, als hypotheekrente, grond- en waterschapslasten en sociale lasten, die zelfs nog zijn opgevoerd, er aan herinnerend, dat in de jaren 1914—1919 de tuinders van dit district door de regeering gedwon gen zijn, hun producten in het belang der Nederland sche bevolking af te staan ver beneden wereld marktprijs, waardoor aan de tuinders groote kapi talen zijn onthouden, betreurende, dat weldra, als opnieuw de akkers moeten worden bewerkt, en bemest voor den nieu wen oogst, er geen sprake van kan zijn, bij gemis aan de noodige financiën, om het bedrijf te exploi- teeren, doet een krachtig beroep op de regeering in den zin van een noodkreet, van duizenden harde en stoere werkers, een beroep, niet ingegeven door zucht naar sensatie, noch door een poging om den toestand schriller voor te stellen dan deze in werkelijkheid is, doch alleen om de regeering te doordringen van de noodzakelijkheid van spoedige en afdoende hulp ter voorkoming van den ondergang van zoovelen die slechts gered kunnen worden door de redding hun ner bedrijven, spreekt de noodzakelijkheid uit, dat de regeering onmiddellijk maatregelen neemt, waardoor de tuin ders een steun ontvangen in dezen zin, dat hun wordt uitbetaald het verschil tusschen de opbrengst hunner producten en den productieprijs, en besluit deze motie ter kennis te brengen van regeering en Tweede Kamer. Deze motie werd met luide betuigingen van in stemming aangenomen. Daarna sluiting te ruim half 7. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 772 m.M, Wind: Noor-Oost. Temperatuur: 1 gr. C. is 1 gr. vorst Vooruitzichten: Waarschijnlijk aanhoudende voret. Niet elke Brillenverkooper is Opticien. Daarom moet men in Scbagen bij ROTGANS zijn. Firma GEBR. ROTGANS Gedipl. Drogist. SCHAGEN. gewenscht is, mede te werken, doch ook, omdat het gebodene op een hoog peil staat. In den loop der jaren heeft de directeur, de heer G. Anderson, er iets goeds van gemaakt. Dit is gebleken door de vele lauweren welke geoogst zijn, doch tevens blijkt dit uit het feit, dat een zaalconcert een waar genot is geworden. De muziek is beschaafd en technisch goed verzorgd. De zeven nummers waarvan ons voor al no. 3, 5 en 6 konden bekoren, kregen van het publiek alle bijval. Ter vulling van den avond had men het bekende duo: Wi-Jo geengageerd, welke hun nieuwe tweeper soons nonstoprevue: ,,'t Komt dik in orde" ten too- neele hebben gevoerd. Een leuk stel, dat duo, hetwelk elkaar zoo goed aanvult. Wi als een zeer goed zan ger, Jo als komiek, welke vooral met zijn Westfriesch de lachlust opwekte. De revue liep uitstekend; mooie decors en belichting werkten mede om de vele tafe- reelen uitstekend te doen slagen. Vooral het tafe reeltje met de twee zingende Volendammers was af, terwijl onbedraarlijk werd gelachen toen Jo als Alpe- nist op zijn berg zat. De heeren trekken met deze revue den boer op, en menig succes zal nog hun deel zijn. De avond als geheel is goed geslaagd; een bal tot slot. 467e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 9de lijst Trekking van Maandag 28 Januaii 1935 Hooge Prijzen 1000_ 1454 2075 6686 22257 400.— 2862 6305 7014 13831 23758 200.— 12860 18830 20303 21657 21895 23032 23186 100.— 2441 3276 7380 7891 9237 9432 10612 13601 21441 21951 Prijzen van 70 17 39 80 323 467 471 516 554 558 639 695 732 773 883 1068 1100 1111 1135 1169 1257 1303 1681 1798 1809 2036 2145 2181 2394 2431 2622 2639 2653 2711 2820 2995 3179 3201 3296 3376 3489 3669 3679 3688 3701 3718 3952 4011 4100 4197 4266 4279 4304 4373 4565 4592 4868 4883 5114 5167 5225 5318 5320 5365 5433 5448 5491 5542 5543 5614 5642 5683 5771 6042 6074 6217 6240 6357 6578 6600 6679 6710 7123 7228 7253 7309 7425 7848 7952 8140 8257 8331 8560 8731 8833 9019 9538 9743 9804 9863 9985 10326 10538 10616 10806 11029 11067 11160 11295 11392 11478 11479 11599 11607 11705 11729 11776 12037 12087 12290 12294 12296 12301 12608 12614 12679 12706 13004 13130 13159 13450 13479 13740 13789 14048 14090 14101 14255 14364 14423 14694 14740 15054 15061 15083 15086 15111 15163 15297 15393 15489 15760 15775 15869 15979 16074 16223 16234 16368 16673 17000 17078 17086 17321 17463 17595 17680 17761 17775 17882 17981 18009 18074 18085 18233 18528 18538 18590 18592 18644 18744 18747 18823 19096 19183 19472 19490 19550 20022 20081 20131 20164 20225 20252 20358 20508 20546 20591 20615 20710 20790 20793 20843 20871 20874 21045 21213 21227 21321 21345 21380 21398 21597 21622 21769 21798 21905 22097 22238 22525 22743 22936 22943 23108 23159 23264 23601 23677 23901 23951 Nederland op de schaats. De Nederlandsche kam pioen-tennisspeler Timmer op de M.E.T.S.-banen ta Scheven! r»g en.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8