Het Oost Locarno-pact. KEG's koffie II RECLAME-AANBIEDING Verkiezing Alkmaarsche gemeenteraad. KljKEn is KOOPEn lij CLOECK Sigarenfabriek in asch gelegd. Buitenland AMERIKA TREEDT NIET TOE. Hauptmann steeds meer in het nauw. dreigende algemeene mijnwerkers- staking in België. Woensdag 30 Januari 1935. Postrekening No. 23330 SCIAGEB 78ste Jaargang. No. 9648 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 'S morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuwkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co.t Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent vbewijsno4 inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekpnd. VERANDERDE HOUDING VAN ENGELAND TEGENOVER JAPAN Bij het Locarnopact werden de grenzen van West- Europa door tal van Staten, waaronder ook Duitsch land en Polen, gegarandeerd, zoodat het niet moge lijk is, zonder zich de vijandschap der mede-onder teekenaars op den hals te halen, iets aan de grenzen in West-Europa te veranderen. Frankrijk, de overwinnaar in den wereldoorlog, sou graag zien, dat ook de grenzen in Oost-Europa door een dergelijk pact werden beschermd, waardoor het voor lange jaren onmogelijk zou zijn iets aan de staten van Europa te veranderen. Het heeft daartoe de hulp ingeroepen van den nieu wen Russischen vriend en van Tsjecho-Slowakije en tracht thans ook Duitschland en Polen tot deze nieuwe overeenkomst over te halen. Beide landen moeten echter van een dergelijk blok pan het been niets hebben en toonen zich, zooals wij reeds eerder schreven, alles behalve ingenomen met dit nieuwe Fransche troetelkind. Er is echter nog een derde, die niets van dit Oost- Locarno-pact wil weten, en wel Engeland. Dit land begrijpt zeer goed, dat het zwakste punt van het vredesverdrag van Versailles ligt in de grensregeling in Oost-Europa, waar zulke dwaze economische en politieke toestanden zijn geschapen, dat het een buitengewoon riskante onderneming moet worden 'geacht om deze dwaasheden mede te garandeeren. Elk oogenblik kan daar iets gebeuren, dat ingrijpen zou eischen en het is begrijpelijk, dat Londen het ri sico veel te groot vindt. Anders dan Frankrijk, dat tegen beter weten in maar blijft vasthouden aan de vredesverdragen, ziet Engeland de leemten en fouten van de in 1918 onder Invloed van overwinningspsychose gedicteerde vrede en het is meer geneigd de scherpe kantjes er van weg te vijlen dan Frankrijk in zijn ijdel pogen te steunen. De heeren Flandin en Laval, die als Frankrijks vertegenwoordigers met hun Engelsche vrienden zul len gaan praten, zijn er zelf wel van overtuigd dat Engeland niet zal medewerken aan een tot stand- koming van dit gevaarlijke Oost-Locarno-pact en zij hebben dan ook gezorgd dat zij als stok achter de deur hebben staan de bedreiging dat Rusland, Tsje- cho-Slawakije en Frankrijk een militair verbond zul len sluiten tot handhaving der Oost-Europeesche grenzen, als het tegenstrevende Duitschland en Po len niet hun handteekening onder dit verdrag zetten. Dat Frankrijk zijn toevlucht zou nemen tot een der gelijke militaire overeenkomst naar voor-oorlogs model hadden slechts weinigen kunnen denken, te meer waar het duidelijk is dat deze overeenkomst tegen Duitschland en Polen is gericht. Het is dan ook duidelijk, dat de besprekingen, die Goering thans in Bialowjecz met de Polen voert, van groot belang zijn voor de ontwikkeling der Europee- sche verhoudingen en daardoor voor de vrede in ons werelddeel. Nog even willen wij terugkomen op het bezoek van Iden Engelschen gezant te Tokio, aan den Japanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, teneinde ophel- Tot het Internationaal gerechtshof te Den Haag. Een desbetreffend voorstel door den senaat afgewezen. De Senaat te Washington heeft het voorstel tot toetreding van de Vereenigde Staten tot het Permanente Hof van internationale justi tie niet goedgekeurd. Er was daarvoor een meerderheid van tweederde noodig. Het voor stel werd slechts aangenomen met 52 tegen 36 stemmen. Heftige uitvallen van senator Thomas: „Naar de hel met Europa!" United Press meldt nog uit Washington: De senaatdebatten over de toetreding van de Ver eenigde Staten tot het Haagsche Hof zijn gister door heftige aanvallen van den republikeinschen senator Thomas uit Minnesota in een kritiek stadium ge komen. Senator Thomas riep opgewonden uit: „Naar de hel met Europa!" en uitte de beschuldiging, dat de Europeesche mogendheden pogingen aanwendden, om de Vereenigde Staten tot toetreding tot het Haagsche Hof te bewegen, om dan later een schrap ping van de schulden te bewerken. Voor de rest van de debatten is de spreektijd voor lederen senator vastgesteld op 30 minuten. De belangstelling van de openbare mcening voor den afloop der debatten is nog steeds buitengewoon groot en nog steeds komen telegrammen uit alle deelen des lands binnen, die aan leden der regeering en aan senatoren gericht zijn. dering te vragen over de bedoelingen van Japan in China. Het is opvallend, dat Engeland thans, nu het slechts militaire operaties van de derde rang be treft, een stap onderneemt, die in Japan als een bedreiging moet worden uitgelegd, terwijl het tij dens de bezetting van Mandsjoekwo en de beschie ting van Sjanghai in alle toonaarden zweeg. Dit wijst er op, dat Engeland definitief zijn zwaai heeft genomen en zich, gesteund door Amerika en Rusland, sterk genoeg acht om aan het pan-Aziatisch streven van Japan een krachtig halt toe te roepen. Londen is eindelijk gaan begrijpen dat de Japan- sche activiteit een voortdurende bedreiging voor het Britsche wereldrijk vormt en wij veronderstellen, dat de stap van den Engelschen gezant is ingegeven door de overweging, dat het niet langer mogelijk is Japan verder zijn gang te laten gaan. Veilig kan men aannemen dat de rede van den Japanschen Minister van Marine, waarin hij een be- wapeningspeil aankondigt, zóó groot, dat zij er wel eens toe zou kunnen leiden, dat de Japansche bevol king er groote ontberingen voor zal moeten lijden, is bedoeld als antwoord op deze Engelsche actie. Steeds scherper komen ook hier de partijen tegen over elkaar te staan en helaas geeft de immer zwak ker wordende tegenstand van de gematigde elemen ten in Japan, weinig vertrouwen in een rustige ont wikkeling van de toestanden in het Verre Oosten. Een goede beurt voor de groote tentoonstelling van boeren-paarden in Agricultural Hall te Londen* Op ieder half pond KEG's KOFFIE van 60 tot 30 cent, is t ij d e 1 ij k EEN VERCHROOMD THEELEPELTJE G R A T I S bijgepakt Tevens verkrijgbaar bij 2/2 ponden Sumatra Koffie a 24 cent per pak PROFITEERT VAN DEZE AANBIEDING! KEG's KOFFIE prima kwaliteit krachtig geurig Definitieve vaststelling der S.D.A.P. De uitslag van het referendum tot definitieve vast stelling van de S.D.A.P.-lijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing te Alkmaar is als volgt: 1. T. Bonsema; 2. W. v. d. Vall; 3. W. J. Bulens; 4. A. Bakker; 5. H. van Drunen; 6. Mej. G. Nierop; 7. P. Dekker; 8. H. Koot; 9. N. Schots; 10. A. F. Zee- gers; 11. C. Toorenvliet; 12. J. van Waardenburg; 13. mevr. van Rutsen; 14. G. Koopmans; 15. C. Cou- wenhoven. De a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten Dt chxistelijk-historischen in Noord-Hol- land. Van de drie christelijk-historische leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland die op het oogenblik voor Amsterdam zitting hebben, t.w. L. M. de Jong Schouwenburg, mr. J. F. Franken en me vrouw Aj L. A. RingelingVerhoef f, hebben de beide laatstgenoemden eenige maanden geleden te ken nen gegeven, dat zij zich voor een herbenoeming niet meer beschikbaar stelden. Hun plaatsen op de candidatenlijst, waarmee de C.-H. Unie bij de a.s. ver kiezingen hoopt uit te komen, zijn thans toegewe zen aan jhr. F. J. E. van Lennep en den heer J. H. V. Riemens, welke laatste vroeger reeds Statenlid is geweest. Gisteren is het kruisverhoor tegen Hauptmann voortgezet. Wederom hield de procureur-generaal zich bezig met de financieele transacties van Haupt mann. Meerdere malen werd Hauptmann uitermate ner veus en trachtte hij zich, in het nauw gedreven, met uitroepen als „Ik weet het niet!" of „Ik herinner me dat" te redden. Gister gaf Hauptmann toe, eenige weken voor de ontvoering van baby-Lindbergh nog geen tien dollar bezeten te hebben. Twee maanden later echter, zeide de procureur-generaal, heeft beklaagde zich een ra diotoestel van vier honderd dollar aangeschaft en bovendien zijn vrouw naar Europa gestuurd en zelf een reis naar Californië ondernomen. Een bewijs van de verdediging. Flemington. Dinsdagmiddag is de verdediging van Hauptmann er in geslaagd aan de hand van loonboekjes te bewijzen, dat Hauptmann sedert 2 April 1932 te Majestic Apartments heeft gewerkt. De verdediging verkreeg op grond van deze consta teering voorts de vrijgave der naar het schijnt voor den beschuldigide belastende correspondentie tus- schen Hauptman en Fish, welke in beslag werd ge nomen bij de arrestatie van Hauptmann. De zaak is verdaagd tot morgen. De De Centrale Commissie van Mijnwerkers is gister te Brussel bijeengekomen. Besloten werd een bui tengewoon mijnwerkerscongres bijeen te roepen in be gin Februari, teneinde te beraadslagen over den toe stand en zoo noodig alle schikkingen te treffen met het oog op een algemeene mijnwerkersstaking per 4 Februari a.s. Groote brand te Cuiemborg. Vroegere Trio-sigarenfabrieken vrijwel ge heel vernield. - Vreemde vondst van de politie. CULEMBORG: Gisteravond te ongeveer kwart voor acht is brand uitgebroken in de sigarenfabriek van de N.V. v. d. Tak en Co., aan de Buiten Molenstraat. Het groote ge bouw stond weldra in lichterlaaie. De vrijwil lige brandweer rukte met de motorbrandspuit uit, terwijl het terrein voor de fabriek door de politie werd afgezet. Het geheele gebouw verloren. Oorzaak nog onbekend. Nader vernemen wij omtrent den brand, dat het vuur is ontstaan in dat gedeelte van het gebouwen complex, waarin de magazijnen en droogkamers zijn gelegen. De fabriek bestaat uit een aantal aaneengebouwde onderdeden, waarvan de meeste drie verdiepingen hoog zijn. Het geheele complex heeft een lengte van ongeveer 200 meter en een diepte van circa 100 me ter. Toen de brand omstreeks half acht uitbrak, stond de brandweer voor een zware taak. De vlammen grepen snel om zich heen en de brandweer, die met acht stralen het vuur aantastte, kon niet verhinde ren, dat het vernielende element over een steeds grootere oppervlakte woedde. Nadat een uur lang met inspanning van alle krachten tegen het vuur ge streden was, stortte het dak boven de droogkamers en magazijnen met donderend geweld in, terwijl de vlammen, die plotseling versche lucht toegevoerd kre gen, hoog oplaaiden en een regen van vonken over de omgeving joeg. Intusschen drong het vuur met niet te stuiten kracht steeds verder door in de rond dit gedeelte, dat toen reeds als verloren kon worden beschouwd, gelegen sigarenmakerswerkplaatsen, het belangrijk ste gedeelte van de fabriek. Uiteraard kon de brand weer, nu de vlammen zich over een zoo groote opper vlakte hadden uitgebreid, tegen de laaiende vuurzee maar weinig uitrichten. Men beschikte slechts over de reeds genoemde acht stralen water, die geleverd werden door de gemeentelijke motorspuit en de mo torspuit van de firma Gebr. Kronenburg. De toestand was omstreeks 9 uur van dien aard, dat gezegd kon worden, dat het geheele fabriekscomplex in vlammen gehuld was en dat van deze groote fabriek naar alle waarschijnlijkheid niet veel zou kunnen worden ge red. Omstreeks tien uur had het vuur zich zoodanig ontwikkeld, dat ook de kantoren in lichterlaaie ston den. Het hevigst was het vuur toen echter in de si garenmakerswerkplaatsen. Nog echter was het einde van den brand bij lange na niet in zicht. Boven de kantoren bevonden zich namelijk de tabakszolders, die reeds begonnen aangetast te raken, waarbij de smeulende tabak de lucht vervulde met een scherpe prikkelende walm, die de ademhaling bemoeilijkte en het werk van de brandweer, die to'reeds tegen over een bijna bovenmenschelijke taak stond, nog meer verzwaarde. Van de droogkamers en magazijnen stonden toen alleen nog de zwartgeblakerde muren rond een smeulende puinhoop overeind, terwijl rondom in a'rle hevigheid het vuur zijn vernielend werk voort- zettee. Het ligt voor de hand. dat vrijwel het geheele stadje op de been was. De politie zorgde voor éen behoorlijke afzetting. Op het terrein van den brand waren onder meer aanwezig de burgemeester en de cnmmisaris van politie. Door dezen brand zullen waarschijnlijk een hon derdtal arbeiders, die in de fabriek werkzaam wa ven. op straat komen te staan. Omtrent de oorzaak tast men vooralsnog in het duister. Wel is gelijk reeds gezegd, bekend waar de brand ontstaan is. doch een nader onderzoek zal nog moeten doen blijken, of bet mogelijk zal zijn, de directe oorzaak vast te stellen. De schade, die begrijpelijkerwijze zeer groot is, wordt door verzekering op beurspolis gedekt. Vreemde ontdekking van de politie. I Te omstreeks 1 uur des nachts kon gezegd wor den. dat men den brand, welke beperkt was geble ven tot de fabrieksgebouwen, meester was. Zoo nu en dan laaide het vuur weliswaar nog op doch een gedeelte van de brandweer kon toen inrukken en van toen af aan werd nog slechts met een paar stra len water gegeven. Een der vleugels van de fa briek heeft men kunnen behouden. Dit gedeelte, waarin de opslagplaats voor verpakkingsartikelen en de expeditie waren gevestigd, is door het vuur gespaard! Doch het is ook in dit gedeelte, op de z.g. fustzolder, dat de politie een eigenaardige ontdekking deed. Naar wij n.1. vernemen heeft de politie bij haar onderzoek in het ge bouw op dezen zolder aangetroffen een sta pel carton, waarop zich een hoeveelheid hontwol bevond, waarin een kaars stond te branden. De politie heeft deze voorwerpen In beslag genomen. Zij zullen nader worden onderzocht, waarbij, aangezien hier aanwij zingen zijn voor kwaadwilligheid, mogelijk dingen aan het licht zullen komen welke arrestaties tengevolge zouden kunnen hebben. Omtrent de oorzaak van den brand in het overige gedeelte der fabriek welke ontdekt werd door den portier, verkeert men nog in het onzekere, doch het is niet uitgesloten, dat het onderzoek, dat door de ontdekking op den fustzolder kan worden ingesteld, en licht zal werpen op de oorzaak van dezen brand, waardoor voorloopig tenminste 100 man op straat zullen komen. Aangezien in het fabrieksgedeelte dat behouden is gebleven geen werkgelegenheid voor de sigarenmakers is, zal het bedrijf voorloopig niet kun nen worden voortgezet. Bij de blusschingswerkzaamheden hebben geen on gelukken plaats gehad. Het verkeer op de route Am sterdamDen Bosch, welke over de Markt loopt, moest worden omgeleid vanwege de slangen die daar waren uitgelegd. Hoe groot de materieele schade is, kan men niet nagaan. Boven de sigarenmakerii was een hoeveelheid losse tabak opgeslagen, deze heeft men tijdig lainnen redden. Tot ver na middernacht was de belangstelling van het publiek nog zeer groot.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1