SMIDSKNECHT Modebladen. ALLE JAPONNEN V 0 E R B IET E N Ch.H.Tti.SCHMALZ, Schagen ini O a ponnen- Week! P. DEKKER Plaatselijk Nieuws. Mooi Holland. JEUGDIGE BANDIETEN. DE VERDWENEN GOUDSTAVEN. Persoonlijk schrijven van Roosevelt aan de Koningin. Autogarage uitgebrand. Giftige alcohol. De militaire problemen in hst Oosten. Marktberichten. Advertentiën. Boekhandel v.h. TRAPMAN Co. tegen extra prijzen GEGOLFDE PLATEN ASPHALT PAPIER Vogelleven van Duin en Strand, J. P. Strijbos. De nog jonge vereeniging Mooi Holland had een avond georganiseerd, waarop de heer Strijbos zou vertellen van de natuur en in dit speciale geval van het vogelleven van Duin en Strand. Het was een goed bezette zaal, die de voor zitter dezer vereeniging, de heer Joh. Rotgans, zijn welkom kon toeroepen. En toen begon de heer Strijbos te vertellen, opge wekt en ongedwongen en al spoedig had hij de aan wezigen gevangen in zijn enthousiasme voor de na 'tuur. Wij waren spoedig aan zee, en leefden mee, hoorden ons verklaren de beteekenis der duinen, het ontstaan daarvan en zooal keuvelend waren wij spoedig daar waar de heer Strijbos ons wilde heb ben, bij de vogels, die duin en strand bevolken. En aan de hand van interessante plaatjes, die het verhaalde nog belangwekkender maakten, kre gen wij vele mooie indrukken van het rijke vogel leven en vogelbestaan aan ons strand en in onze duinen. En voor menigeen zal dit alles wat de heer Strijbos ons vertelde, een openbaring zijn geweest, omdat er voor alles groote liefde en eindeloos ge duld voor noodig is om dit alles te kunnen consta- teeren en op de foto's vast te leggen. Wij gelooven wel dat alle aanwezigen het eens zullen zijn hierover: dat het een bijzonder aantrek kelijke avond is geweest en allen gaarne nog eens naar dezen prettigen verteller zullen komen luisteren Esn bende in Den Haag gearresteerd. - Ver dacht van talrijke diefstallen en inbraken. Naar men zich zal herinneren heeft eenigen tijd geleden de politie te Bodegraven een aantal jonge lui aangehouden, die er van verdacht werden ver scheidene inbraken op hun geweten te hebben. Het waren jongens van omstreeks 20 jaar oud, al len wonende in Den Haag en die per auto er op uit trokken en in den meest letterlijken zin van het woord alles stalen, wat los en vast was. De politie moest hen echter vrijlaten, omdat er op dat oogenblik weinig bezwarends tegen hen in te brengen was. Toen de Haagsche politie den volgen den dag echter kennis van het voorgevallene kreeg, wist zij (Jadelijlc welk vleesch zij in den kuip had. Het betrof hier immers een troep jongelui op wie de politie al gcruimen tijd het oog had en die zij van een serie groote en kleine diefstallen verdacht. De tijd om in te grijpen achtte de politie evenwel nog niet gunstig. Gisternacht zijn echter te Garderen bij Apeldoorn drie leden van bovengenoemde bende aangehouden. In genoemde gemeente passeerde een auto, een two- seater, warin een surveilleerende veldwachter drie personen constateerde. De chauffeur van den auto maakte zich aan een verkeersovertreding schuldig en werd deswege door den veldwachter gesommeerd te stoppen. Het bleek, dat de jongens zich niet vol doende konden legitimeeren, waarop zij naar het po litiebureau gebracht werden. Van daar uit stelde rnen zich met de I-Iaagsche politie in verbinding en daar begreep men dadelijk, dat men de hand ge legd had op eenige leden van de Haagsche bende, Men raadde den Garderenschen veldwachter aan de auto eens wat nader te bekijken, omdat er zich wel licht voorwerpen, van diefstal afkomstig, in zouden kunnen bevinden. Dit onderzoek leverde inderdaad iets op. In den auto bevond zich een reservewiel dat niet bij de auto hoorde en waarvan de jongens de herkomst niet op bevredigende wijze wisten aan te geven. Zij zijn voorloopig in arrest gehouden. De Haag sche politie, die wist, dat er nog een vierde in het spel was, heeft dezen jongen'gisterochtend te 's Gra- venhage gearresteerd. Men verdenkt hen ernstig de hand te hebben ge had in inbraken te Wassenaar, Gouda, Halfweg bij Amsterdam, Alphen a.d. R. enz. Ook van benzinedief stallen, door middel van het aftappen vau reservoirs worden zij verdacht De politie zet het onderzoek voort. In een Fransch dorpje gevonden. Hot goud dat op 26 dezer tusschen Londen en Parijs uit een Engelsch vliegtuig is gevallen, is naar Reu ter uit Parijs meldt, gister bij het dorpje Oisemont in het Fransche departement Somme gevonden. Een boerin ontdekte gistermiddag op haar land brokstuk ken van een kist en verwittigde aanstonds de politie, die uitmaakte dat het vermoedelijk overblijfselen van do kist waren waarin de verdwenen goudlading had gezeten. Van het goud zelf was aanvankelijk geen spoor te vinden. Pas toen men den bodem goed 75 c.M. diep had omgespit, vond men de eerste baren. Gisteravond is het gelukt nog 10 baren te vinden. Het zoeken zal met het aanbreken van den dag worden voortgezet. Men hoopt de geheele kostbare lading (ten bedrage van 6000) te kunnen bergen. DE STOOMBOOT PAUL KRUGER GELICHT. Paul Kruger I, die verleden week Donderdag op de Oppert nabij Elburg is gestrand en volgeloopen was, is gisteren door 't bergings- en transportbedrijf van v. d. Gaaf en Koelman te Rotterdam gelicht en naar Kampen gebracht. De lading machinedeelen, bestemd voor Deventer, is daarheen vervoerd. De schade aan deze lading bleek mee te vallen. Het schip zal ter reparatie naar Bolnes worden gebracht. VECHTPARTIJ TUSSCHEN GEVANGENEN. In een gemeenschappelijke cel in de gevangenis te Jaworzno ontstond een bloedig gevecht tusschen ge vangenen, waarbij één gevangene een scheermes als wapen hanteerde. Toen de gevangeniswacht ingreep, waren reeds zeven mannen ernstig gewond, waarvan twee levensgevaarlijk. Door den Amerikaanschen gezant aan Hare Majesteit overhandigd. H. M. de Koningin heeft gisterennamiddag te kwart over zes ten Paleize Huis ten Bosch te 's-Gravenhage den heer Grcnville T. Emmet, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Vereenigde Staten van Amerika bij Hr. Ms. Hof, in gehoor ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft, de gezant H. M. een per soonlijk schrijven van President Roosevelt overhan digd. Negen wagens een prooi der vlammen. Gistermorgen ontdekte de stationschef te Harder wijk een begin van brand in de tegenover het station gelegen auto-garage van den heer J. A. Stempels. De brand breidde zich onmiddellijk zoodanig uit dat het niet meer mogelijk bleek de garage te behouden, zoo dat de brandweer die met twee spuiten uitrukte, zich er slechts toe kon bepalen het naastgelegen Stations- Koffiehuis te behouden, hetgeen gelukte. Slechts twee auto's had. men nog tijdig uit de ga rage kunnen halen, negen andere werden een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het gebouw was verzekerd, de wagens slechts gedeeltelijk. De eigenaar van de garage was Maandagavond om 7 uur voor het laatst in de garage geweest. Talrijke personen te Gloversville omge komen. New York. Flf personen, waaronder verscheidene vrouwen, zijn sedert gisteren in Gloversville in den staat New York, tengevolge van het gebruik van gif tige alcohol overleden. Talrijke personen zijn nog ziek, drie hunner verkeeren in levensgevaar. In de laatste dagen zijn dus in Gloversville en Utica ruim 30 personen na het gebruik van giftige alcohol om gekomen. De federale en stedelijke autoriteiten zijn er nog niet in geslaagd de oorsprong van den giftigm alcohol op te sporen. Tot nu toe 49 doodan. Nader uit New York: De door gewetenlooze smokkelaars in den staat New York verkochte methyl-alcohol heeft nog meer slachtoffers ten gevolge gehad. Te Utico zijn 17, te Gloversville tot nu toe 32 per sonen om het leven gekomen. Voorts zijn 20 personen, die „symptomen van een naderenden dood vertoonen" in speciale barakken ondergebracht, waar men al het mogelijke doet om hen in het leven te houden. LUBITSCH GEEN DUITSCHER MEER. Tot de 207 personen wien door besluit van de Duit- sche regeering de Duitsche nationaliteit is ontnomen behoort Ernst Lubitsch, de bekende filmregisseur, ofschoon hij te Berlijn is geboren en niet in eenige relatie staat, tot de'z.g. Oost-Joden, die tusschen 9 November 1918 en 30 Jnui 1933 in Duitschland gena turaliseerd zijn. Japan's eischen inzake de houding van Ghina. Reuter meldt uit Tokio: Ten aanzien van de militaire problemen in het Verre Oosten, aldus de politieke correspondent van het blad „Mainisji Osaka", verlangt Japan, dat China zich verplicht geen beroep te doen op den Volkenbond en zelfs zich uit den Volkenbond terug te trekken. In een zeer categorische verklaring zegt het blad zelfs, dat Japan wenscht, dat de Europeesche en Amerikaansche militaire raadgevers in China wor den vervangen door Japansche adviseurs; tevens sverlangt het de vorming van een Japansch—Chi- neesch-Mandsjoekwosch blok. Japan zou bereid zijn aan China grooten finantieelen steun te verleenen. Ten aanzien van de vorming van genoemd blok, voegt de correspondent er aan toe, dat Japan zonder eenige aarzeling bereid is een pact te sluiten met China, gelijk aan de overeenkomst tusschen Japan en Mandsjoekwo. De politiek van Hirota zou er eveneens op gericht zijn, dat China niet langer aanleunt tegen Europa en Amerika. De integriteit van China evenwel zou volgens den correspondent gehandhaafd worden. PURMEREND, 29 Januari 1935. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 26.000 K.K. Handel matig. Hoogste prijs f 18. Artikelen: 1 partij kleine boerenkaas. Laagste prijs f 17. Boter 364 Kg. fl.651.70, weiboter f 1.50—1.65. 382 Runderen: 150 vette koeien 52-^-61 ct. per Kg., handel stug; 160 geldekoeien f80130 per stuk, han del stug; 72 melkkoeien f 110185 per stuk, handel stug; 30 stieren 3546 ct. per Kg., handel stug; 20 paarden f60130 per stuk, handel matig; 70 vette kalveren 3050 ct. per kilo, handel stug; 357 nuch tere kalveren: voor de slacht f2—8 per stuk, handel matig: 286 vette varkens: voor de slacht 3135 ct. per kilo, handel matig; 74 magere varkens f 1120 per stuk, handel matig; 7S biggen f 8—13 per stuk, handel matig; 98 schapen f6—19 per stuk. handel matig; 17 bokken f39 per stuk, handel matig; kip eieren f2.503, eendeieren f 1.90 per 100 stuks; piep kuikens 7580 ct. per stuk, handel vlug; oude kip pen en hanen 20—35 ct. per stuk, handel vlug; konij nen f 0.30—1.70 per stuk; 40 eendeieren A f i.90, 2596 kipeieren A f22.60, 80 schouweieren. Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer: 110.000 eendeieren f2.15—2.25; 170.000 kipeioron: 70-80 Kg. f3.70—4.10. 6.5-06 Kg. f2.80—3. 03—64 Kg. f 2.702.90, 60-62 Kg. f2.50—2.80, 58—59 Kg. f2.40—2.70, 56-57 Kg. f 2.3Ö2.70, 53—55 Kg. f2.102.40. 50-52 Kg. f2—2.20, 48—49 Kg. f 1.80-2. MEDEMBLIK, 29 Jan. Roode kool f 2.20—2.3Q, gele kool f 11.20, uien f 2.40 —2.60 per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 29 Jan. Aangevoerd: 69600 Kg. roode kool le kw. f 2.80 5.10, 2e kw. f 1.704.50, 21600 Kg. gele kool le kw. f 1.50—1.90, 2e kw. f 1—1.70, 11200 Kg. D. witte kool le kw. f 0.90—1.20, 2e kw. f 0.70—1, 175 Kg. nep f 2.30, 7525 Kg. uien f 2.40—3.30, dricl. f 0.90—1.20, grove f 2.903. AMSTERDAM, 29 Jan. Zeeuwsche bonten f 3.20—3.40, id. blauwen f 3.50 3.60. id. blauwe poters f 2.702.80, id. bonten poters f 2.702.80, id. Bevelanders f 2.40-2.&0, IJpoldcr Be velanders f 2.402.50, Anna Paulowna zand f 2.803, Hillegommer zand f 2.803, per 70 Kg., Drentsche eigenh. f 3.204.60 per 100 Kg., Flakkeesche eigenh. f 22.50, Spuische eigenh. f 22.50, Friesche bor- gers f 2—2.80 per 70 Kg. BROEK OP LANGENDÏJK. 30 Januari 1935. Aanvoer: 30000 Kg. uien f2.502.80, drielingen 1.50 —1.80, grove f 2.90—3.20. 5000 Kg. peen f 1.10—1,20. bieten fl.SO, roode kool f2.705.20. doorschot fl.60 4.60. feie Vonj ftdoorschot f 11.30, D. witte knol f 0.70—1.30. NOORDSCHARWOUDE. 30 .Tan, 29000 Kg. uien f 2.50—2.80, driel. f 1—1.50, nep f 1.80 —2, 1400 Kg. neen f 0.901.30, kleine peen f 0.60, 400 Kg. kroten f 1.40. Roode kool 2.305. doorsehot 1.103.70, gele kool f 1.1.0—1.60, doorsehot f 1—1.30 D. witte kool fO.SO 1.30, doorschot 070—1.20. DE RARE WINTER. Terwijl gister van enkele plaatsen langs de Oost zee en in het Zuiden van Zweden lichte dooi gemeld werd, kwam een telegram uit Algiers verhalen van zware sneeuw- en hagelbuien en van inlanders in het Noorden van de Sahara die voor de eerste maal in hun leven sneeuw gezien hadden. Ook Grieken land, Zuid-Italië en Sicilië gaan nog onder hevige koude gebukt. EEN SPAANSCH DORP IN BRAND. Het dorp Montejo Siarra, op 90 K.M. afstand van Madrid, is gisteren in brand geraakt. Reeds zijn ze ven huizen afgebrand. Het geheele dorp wordt be dreigd. DOOR AFVALLEND GESTEENTE GETROFFEN. Mijnwerker kreeg een bovenbeenbreuk. Gistermorgen vroeg waren in de ondergrondsche werken van Staatsmijn „Emma" drie mijnwerkers be zig met het wegtrekken van een ijzeren stijl. Hierbij brak het dak door en kwam zekere W. uit Amsten- rade onder afvallend gesteente terecht. Hij liep een bovenbeenbreuk op. De twee andere mijnwerkers werden slechts licht gewond. Nagekomen berichten HARENKARSPKI DIRKSHORN. Alhier gevonden: een manchester werkmansjasje. OUDE NIEDORP Op Dinsdag ƒ.1. des avonds te half acht werd in café Feijs een ledenvergadering gehouden van de Begrafenisvereeniging Oude Niedorp. Aanwezig zijn 13 leden. De voorzitter, de heer van Zoonen, opent de ver gadering en hoopt dat de te voeren besprekingen zullen zijn in het belang der vereeniging. De notu len worden onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat het afgeloopen jaar bijzonder gunstig voor de vereeniging is geweest. Slechts één lid werd begraven. Voorts wordt mede gedeeld, dat leden van de vereen, die naar een an- dre plaats gaan, lid kunnen blijven. Geschiedt de begraving in dit geval door een andere vereen, dan wordt hiervoor voor een volwassene uitbetaald f 40, en voor een kind beneden 14 jaar f 30. Het kleed is thans eigendom van de vereeniging. Voorts zijn de tarieven van de II.A.B.O. opgevraagd voor verre reizen en het bleek, dat deze tarieven niets lager waren dan bij degene, die thans hiervoor is aangewezen, zoodat geen verdere stappen zullen worden gedaan. Het uitkleeden zal thans ook door de vereeniging kunnen geschieden. Hiervoor worden eenige pei-sonen aangewezen. Op de schuld werd f 150 afgelost. Hierna wordt verslag uitgebracht door de commis sie voor het nazien der rekening 1934, bij monde van den heer A. van Zoonen. De penningmeester doet hierna voorlezing van de stand er geldmiddelen op 31 Dec. 1934. Hieruit blijkt,, dat de ontvangsten hebben bedragen f 598.73 en de uitgaven f520.50 (waaronder is begrepen de f150 aflossing). Voordeelig saldo f228.23. Het aanwe zige kasgeld bedraagt dus f228.23f150 (aflossing) is f78,23. Thans bedraagt de schuld bij de Boeren leenbank f300. De Voorzitter merkt op, dat het dus uitstekend gaat en hoopt dat het in de toekomst zoo voort mag gaan. Het aftredende bestuurslid, de heer A. Mijts, wordt herkozen, die zijn herbenoeming aanneemt. Bij de rondvraag vraagt de heer Krouwel hoe het staat met de poort bij de kerk. Het vorige jaar was toegezegd, dat verbetering zou worden aangebracht, opdat de doorgang breeder zou worden. De Voorzit ter antwoordt, dat hij van meening was dat hierin verbetering was aangebracht, doch nu het blijkt, dat dit niet het geval is zal hieraan nogmaals de aan dacht worden besteed. De heer Heinis vraagt, of de vereeniging, nu do kasstancl zoo gunstig is, geen pak voor den reserve- drager kan worden aangeschaft. hetgeen zeer nood zakelij kis. Na ampele bespreking wordt besloten deze kwestie in handen van het bestuur, ter afdoe ning te stellen. Hierna sluiting. NIEUWE NIEDORP BLOEMBOLLEN. Maandagavond hield de afd. WinkelNieuwe Nie dorp en Omstreken van het Holl. Bloembollenkwee kers Genootschap een vergadering, waar als spreker optrad de heer D. v. Egmond Jr. van I-Iillegom, die als onderwerp behandelde: De tulpencultuur in het algemeen en de behandeling der tulpen te velde in het bijzonder. Vele kweekers waren opgekomen om deze lezing hij te wonen. Voor 2 jaar terug had de heer v. Eg- mond alhier gesproken over de schuurbehandeling der tulpen. Spr. zegt dat de afgeloopen 2 jaren een heele om wenteling in do teelt van onze bolgewassen heeft ge bracht door de saneering. De sanceringsmaatregelen waarmee we het mogelijk allen niet ten volle eens waren, hebben ons in ieder geval behoed voor een totale pi'ijsinzinking van tulpen, hyacinthen en nar cissen. De artikelen die buiten de saneering vallen, als ix-issen, gladiolen, enz. enz. zijn heden vrijwel waax*delooze producten geworden. Do abnormale oogst ixx 1934 is oorzaak dat er toen nog een overschot van leverbaar was, wat met eexi normale oogst stellig niet zoo was geweest. De par tijen geven dit jaar een heel ander beeld dan vorig jaar. Er staat nu minder dan vorig jaar. Bij normale oogst zal het aantal leverbare tulpen be langrijk minder zijn en wanneer de export dezelfde hoeveelheid verkoopt als in 1934 clan blijft er stellig geen tulpenbol over. Men moet daarom alle zoi'g aan zijn tulpcnraam besteden, omdat dit product nog een eenigszins loo- nende opbrengst kan geven. Hierna behandelde spr. de cultuur te velde en blijft uitvoerig staan bij de tulpenziekten, als kwa de grond, smeul en vuur, en noemt de beste middelen onx cieze euvelen te bestrijden. Als middel- om het vuur xe velde te bestrijden, noemt spr. bespuiting met Shirlan A.G. of met Bayer. Met beide middelen zijn bevi'edigende resultaten bereikt, alhoewel ver let pen jaar de genomen proeven niet zoo tot hun rcclii kwamen, omdat in onbespoten pai'tijen dit jaar ook zoo goed als geen vuur voorkwam. Ook geeft spr. nog aan hoe de kweelcer zijn leverbaar moe; behandelen. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vx^agen, waarvan door vele kweekers een dankbaar gebruik werd gemaakt. De heer Van Egmond teantwoordde de vragen naar aller genoe- noegen, daarbij de aanwezigen verschillende prac- tische wenken gevende, die ze bij de uitoefening hunner cultures in acht dienen te nemen. Met groote aandacht werd het gespx*okene van deix heer v. Egmond gevolgd. Bij het sluitingswoord dankte de Voorzitter den spr. hartelijk voor zijn duidelijke uiteenzettingen, daarbij den wensch vit- sprekende, een volgende maal nogmaals een voor* dracht over de tulpencultuur te komen houden. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis te geven, dat na een langdurig, smartelijk doch geduldig lijden is overleden, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- moeder, Grootmoeder en Over grootmoeder Jantje Koomen, Echtgenoote van den heer JAN JONKER, in den ouderdom van ruim 81 jaar. f. JONKER. Haarlem C. JONKER. A. JONKERSwerJs. Huisduinen i J. JONKER. M. JONKER—Keizer. Anna Paulowna: A. M. HOEP—Jonker. J. HOEP. Amsterdam A. M. VOORTHUIJSEN- Jonker. A. VOORTHUIJSEN en Kleinkinderen. Amsterdam, 28 Januari 1935. Bellamystraat 118. te koop gevraagd bij elke hoeveelheid NIEROP'S Veevervoer, St. Maartensbrug. Telefoon 5. Terstond gevraagd een bekwaam goed bekend met boerenwerk en Auto- genischlasschen bij v. d. WELLE cn v. OPHEM te Kolhorn. Wij hebben steeds groote voor raad van de nieuwste Ook voor Kinderkleeding. Pa tronen kunt U ook bij ons bestel lerx. Gedurende deze Japonnen- week verkoopen wij Verkoop uitsluitend contan t Beslist moderne Japonnen Buitengewoon Goedkoop O hebben wij uit voorraad leverbaar lengte 1.52, 1.83, 2.13, 2,44. 2.75, 3.05 meter. in verschillende kwaliteiten, enz, enz. Alles legen scherp concurreerende prijzen Beleefd aanbevelend IJzerh., Laan, tel. 110, Schagen

Schager Courant | 1935 | | pagina 3