Gemeenteraad Bergen. Merkwaardige echtscheiding. Vechtpartij op de Oudezijdsc!: Voorburgwal. Gistermiddag om twee uur kwam de Raad dezer ge meente in openbare zitting bijeen. "Voorzitter de heer J. Apeldoorn, loco-burgemeester. Afwezig mevr. Dekker (V.D.), wegens ziekte. De Voorzitter deelt mede, dat de burgemeester bui tenslands was tot herstel van gezondheid en dat het hem goed ging. Notulen. 1. Vaststelling der notulen van de raadsvergaderin gen van 18 en 22 December 1934. Na oen opmerking van den heer Dingerdis (R.K. Arb.), worden de notulen gearresteerd. Ingekomen stukken. Wij vermelden van de aan den Raad gerichte in gekomen stukken de ondervolgende: a. Schrijven van den heer J. van Reenen, betref fende het verleenen van het recht aan de gemeente om over een door hem aangewezen strook grond, gelegen tusschen Eeuwigelaan en Buerweg, een open baar pad aan te leggen. B. en W. stellen voor, onder dankzegging voor de medewerking aan den heer Van Reenen, te berichten, tïat met de voorwaarden wordt accoord gegaan. Conform besloten. b. Schrijven van de afd. Alkmaar van den Ned. Christel. Landarbeidersbond, waarbij toegezonden een afschrift van een aan het gemeentebestuur gericht verzoekschrift inzake steunregeling en werkverschaf fing, houdende verzoek om aan de onder 3 en 4 van het verzoekschrift genoemde punten te voldoen. Aangezien deze gemeente geen steunregeling heeft, adviseeren B. en W. het verzoekschrift voor kennisge ving aan te nemen. De heer Den Das (S.D.A.P.) merkt op, dat geen uitkeering uit de werkloosheidsverzekering wordt gegeven aan hen, die bij de werkverschaffing zijn. Indien dus een arbeider geruimen tijd bij de werk verschaffing is, heeft het geen zin meer aangesloten te zijn bij de werkloosheidsverzekering, welke daar door dood wordt gemaakt. Daar is momenteel wel niets aan te doen, doch het gemeentebestuur kan vol gens spr. goed werk doen, doch, als het den Minister Sociale Zaken op dit hiaat wijst. De Voorzitter meent, dat de Minister deze zaak ook wel onder de oogen zal hebben gehad en het heeft z.i. geen zin, dat het gemeentebestuur den Minister hierop wijst, ofschoon er een grond van waarheid zit in de opmerking van den heer Den Das. De heer Den Das (S.D.A.P.) zou toch gaarne willen ida£ zijn opmerking ter kennis van den Minister werd gebracht. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Dus, dan wordt de 'opmerking door den Raad gemaakt en niet door den heer Den Das persoonlijk. De heer Voute (B. Bel.) wil hieromtrent eerst prae- advies an B. en W. hebben. Spr. kan nu de zaak niet bekijken. De heer Den Das (S.D.A.P.) gaat daarmede accoord en zal gaarne eerst het prae-advies afwachten. De Voorzitter zegt toe, dat dit prae-advies door B. en W. zal \yorden uitgebracht. De heer Dingerdis (R.K. Arb.), wil de georganiseer de landarbeiders boven hun werkloosheidsuitkeering een kolentoeslag geven. Dat mag volgens spr. De heer Den Das (S.D.A.P. meent, dat hier een precedent wordt geschept. Indien dit voorstel van den Dingerdis wordt aangenomen, dan hebben anderen - b.v. de bouwvakarbeiders er ook recht op. /De heer Voute (B. Bel.): En dan kom ik met de Wiet-georganiseerdent (Gelach.) De Voorzitter vindt het 't beste, dat dit ingezon den stuk in zijn geheel teruggaat naar B. en W. om prae-advies. Aldus wordt besloten. c. Schrijven van bestuur der N.V. Pluimveevoeder- maatschappij Bergen", houdende kennisgeving van de voorwaarden, waarop deze Maatschappij bereid is ten behoeve van den bouw door het G.E.B. van een transformatorgebouwtje, grond af te staan. B. en W. vestigen er de aandacht op, dat in afwij king van het oorspronkelijk 'aanbod tot afstand van 25 M2. grond, thans naar aanleiding van een door B. en W. gedaan verzoek, 50 M2. grond voor de som van f 1.in totaal zal worden afgestaan, waardoor dé strook grond tusschen gebouwtje en den weg gele gen, eigendom der gemeente zal worden en kunnen vervallen het recht van overpad en dat tot het ver richten van graafwerken. Behoudens de laatste alinea van genoemd schrij ven, waaromtrent bij punt 7 der agenda een beslis sing zal worden genomen, kunnen B. en W. zich verecnigen met de overige gestelde voorwaarden. Aldus wordt besloten. Het onderwijs aan de Openbare School. Nogmaals de kweekelinge. 3. Voorstel van B. en W. om voor een met hun toestemming op de openbare lagere school toe te la ten kweekelinge met akte, voor het jaar 1935 de ver goeding te bepalen op f 800. In de op 28 December 1934 gehouden raadsvergade ring staakten de stemmen over dit voorstel. Voor stemden toen de R.K. raadsleden en wethouder Macdonald; tegen waren de heeren Hemelrijk en Den Das (beiden SDOAP), Voute, eiler en Swaag (allen Bergcn's Belang). In hun toelichting merken B. en W. thans o.m. het volgende op: In 1933, toen de begrooting der gemeente reeds in het teeken van bezuiniging stond, wees de post van uitgaven voor aanschaffing van leermiddelen der openbare lagere school een bedrag aan van f 1200. In 1934 zouden voor rekening der gemeente komen de jaarwedden van één boventallige leerkracht aan de o. 1. s. en twee boventallige leerkrachten aan de St. Ursulaschool. Dank zij de welwillendheid van het bestuur dezer bijzondere school, was dit bereid af te zien van de vergoeding over 1934 van één boventalli ge leerkracht. Over 1934 had das de gemeente te be talen de jaarwedden van twee boventallige leer krachten, resp. f1097 en f1187. Totaal dus f2284. Om compensatie te vinden, voor cie uitgaaf van de jaar wedde der boventallige ieerkracht aan de openbare lagere school stelde het schoolhoofd voor, om in- plaats van f 1200 voor 1934 f 850 voor den post „leer middelen" uit te trekken, waardoor de aan het bij zonder onderwijs vercshuldigde instandhoudingskos- ten zouden verminderen. Zelfs gelukte het hem voor aanschaffing van leermiddelen te volstaan met f725, waardoor f475 werd bespaard en werd tevens op de aan de bijzondere schoolbesturen te betalen instand- houdingskosten, bezuinigd 524 maal f475 gedeeld door 234 of f 1003, een totale besparing derhalve van f 1538. waax-mede de boventallige leerkracht ruim schoots betaald was. Over 1933 werd door het hoofd der school op dc- zelfdo wijze bespaard op de leermiddelen f333.54, en werd aan instandhoudingskosten bespaard 513 X f333.54:245 of f698. Totale besparing derhalve f1031. Deze besparing van f 1031 maakt een onderdeel uit van het voordeelig saldo over 1933 hetwelk als ope- ningspost op de Gemeentebegrooting voor 1935 voor komt. Hun voorstel, om dit bedrag ten goede te doen toe komen aan het openbaar onderwijs, achten B. en W. alleszins billijk. Do kosten van de kweekelinge met akte bedragen aan meer uit te keeren instandhoudingskosten rond f2600, doch hiertegenover vervalt het salaris der bo ventallige leerkracht ad f1097 en is met het voorstel per saldo gemoeid een bedrag van f 1503. B. en W. lijkt dit bedrag voor beter onderwijs aan de openbare lagere school nuttig bsteed. In 1936 zal in het ongunstigste geval de kweeke linge met akte kosten f2554, doch hiertegenover staat het vervallen salaris ad f 1097 voor een boventallige leerkracht aan de o. 1. s. en f 1187 voor een boven tallige leerkracht aan de St. Ursulaschool, wat el kander bijna opheft. De heer Zeiler (B. Bel.) begint met te zeggen, hoe verkeerd het is voorstellen in den raad te brengen, welke door B. en W. niet voldoende waren voorbe reid. Nu hebben we cijfers en daaruit blijkt, dat we de vorige maal op den verkeerden weg waren. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Niet op grond van de cijfers! Als we deze cijfers echter bekijken maken ze den indruk van verspilling van openbaar geld. In 1935 wordt er door rijk en gemeente uitgegeven f2600, aan boventallig personeel aan de o. 1. s. f1200. voor een boventallige leerkracht aan de bijzondere school. Bovendien nog f2500 voor wachtgeld. Dat is tezamen f 6300, waarvan de gemeente f 3800 betaalt. De toestand' in 1934 was het gezondst, toen werd f2200 uitgegeven voor twee boventallige leerkrachten. Spr. meent, dat de voorstelling van zaken in de nota niet geheel juist is; het ging over de keuze der leerki-achten in verband met het zesde leerjaar en om niets anders. Het voorstel van B. en W. kost in 1935 f 3800 en in 1933 f 2600. De wachtgelder zou nog in dienst zijn geweest, in uien het leerlingenaantal der o. 1. s. niet was ge daald. Het hoofdbestuur van Ned. Ondemijzers, over deze zaak gehoord, zeide als zijn meening,dat indien de ontslagene lid van den bond was geweest, het H.B. in beroep zou zijn gekomen en ontslag hebben geëischt van den onderwijzer met het minst aantal dienstjaren. In de vorige raadsvergadering is er geen enkel of ficieel axgument aangevoerd dat het ontslag recht vaardigde, waardoor de raad feitelijk om den tuin werd geleid. Spr. wil B. en W. nu drie vragen stellen en wel: le. Hebben B. en W. pogingen gedaan om den meest bevredigenden en goedkoopsten toestand te handhaven? 2e. Hebben B. en W. er zich van vergewist, of de schoolbesturen inderdaad hun aanspraken op een kweekelinge met akte zullen laten varen? 3e. Waarom zijn deze argumenten, vervat in de nota nu pas aan den raad ter kennis gebracht? De Voorzitter antwoordt op de laatste vraag, dal nooit een aanval in den geest zooals de heer He melrijk dezen deed, door B. en W. verwacht was. Vooi-al niet van de zijde van den heer Hemelrijk. Do heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Het is noodig voor de verantwoordelijkheid van den raad, steeds alle cijfers te kennen, ook in eerste instantie. De Vooi-zitter zegt, dat nu de cijfers bekend zijn. Wat de tweede vraag van den heer Hemelrijk be treft, kan spr. deze gerust bevestigend beantwooi'- den. Zoo ook de eerste vraag. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) is van oordeel, dat in dit geval het voorstel van B. en W. wel zal moeten worden geaccepteerd. Spr. is ervan overtuigd, dat in dien het vooi-stel van B. en W. woi*dt afgestemd, de kweekelinge met akte er toch komt, zooals ze er nu reeds is. Nu de zaak zoo staat wil spr. zijnvoorstel reeds de vorige vergadering ingediend laten varen en onder kritiek vn zijn zijde het voorstel van B. en W. accepteeren. De heer Den Das (S.D.A.P.) meent, dat niet den indruk moet worden gevestigd, alsof het school hoofd hier iets buitengewoons heeft gedaan door op de leermiddelen te bezuinigen. Hij deed niets anders dan z'n plicht, meent spr. De Voorzitter zegt in verband hiermede, dat er geen plaats is, waar de instandhoudingskosten zoo gering zijn en daarvoor verdient het schoolhoofd een compliment. Het vooi'stel van B. en W. wordt dan z.h.st. aange nomen. Aanbieding der begrootingen. Aanbieding van de Gemeentebegrooting, dienst 1935 met begrootingen van het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf, Gemeentelijk Woningbedrijf en Bur gerlijk Armbestuur voor denzelfden dienst. B. en W. stellen voor een commissie uit den raad te benoemen, bestaande uit alle raadsleden metf uit zondering van de beide wethouders, tot het uitbren gen van rapport. Conform besloten. Tijdelijk ambtenaar ter secretarie. Vooi'stel van B. en W. om machtiging te verleenen tot aanstelling van een tijdelijken ambtenaar ter ge meentesecretarie voor ten hoogste één jaar, op een salaris berekend naar f 135 per maand. De heer Voüte (B.Bel.) meent, dat de werkpresta tie der ambtenaren kan worden verhoogd, als ze rustig kunnen werken. Als men hier op de secreta rie komt, ziet men dikwijls publiek en ambtenaren in één ruimte bijeen. De Voorzitter antwoordt, dat er een afscheiding is; alleen als iemand den burgemeester spreken wil, moet op de secretarie worden gewacht. De heer Voüte (B. Bel.): Er kan toch een behoor lijke afscheiding worden gemaakt? Het publiek kan desnoods op de gang wachten. De Voorzitter merkt op, dat dit euvel zoo groot niet is; bovendien is de secretarie 's middags geslo ten, juist om rustig te kunnen werken. De heer Voüte (B. Bel.) wil den ambtenaar op ar beidscontract aangesteld zien en zeker niet op deze voorwaarde. Zelfs in Amsterdam is f 135 per maand aan den hoogen kant. De Voorzitter antwoordt, dat er feitelijk een woord-, je is vergeten. Er had in het voorstel moeten staan „ten hoogste" f 135. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) vraagt, of het de be doeling is een geoefende kracht te krijgen? Hoe wil men een dergelijke kracht aanstellen op deze losse grondslagen? Niemand zal uit een betrekking stap- nen om een jaar in het lieflijke Bergen te werken. Voor een geoefende kracht is een salaris van f 135 zeker niet te hoog; voor een beginneling daarente- gen wel, meent spr. De heer Voüte (B. Bel.) is het met het laatste niet eens; er werken zelfs tal van meesters in de rechten als volontair op een secretarie. Spr. hand haaft intusschen zijn voorstel. Als de ambtenaar niet deugt, dan kan men hem moeilijk weg krijgen als het voorstel van B. en W. wordt geaccepteerd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het amendement op het voorstel van den heer Voüte wel willen over nemen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.s. aan genomen. De ambtenaar zal derhalve op arbeids contract worden aangesteld. Het Burgerlijk Armbestuur. 6. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding van den heer P. Besse. Het Bxirgerlijk Armbestuur beveelt ter benoeming aan: 1. P. Besse (aftr.), 2. P. Blokker (Ruinelaan), met welke aanbeveling B. en W. zich kunnen ver eenigen. De lieer Den Das (S.D.A.P.) wil het Burgerlijk Armbestuur uitbreiden. De werkzaamheden zijn van dien aard, dat ze niet meer kunnen opgedragen blij ven aan drie personen. Wellicht kunnen B. en W. dit voorstel aanhouden tot de behandeling der be grooting. Gaat dit niet, dan zou spr. nu het Burger lijk Armbestuur gaarne gereorganiseerd willen zien in dien zin, dat ook in het Burgerlijk Armbestuur worden opgenomen vertegenwoordigers uit de ar beidersklasse. Het inwendige vraagt volgens spr. ver betering. Noodzakelijk is het, dat uit die lagen der bevolking, die over de toestanden kunnen oordcelen, vertegenwoordigers worden aangezocht in het Arm bestuur zitting te nemen. Spr. zou bovendien gaar ne een ander lokaal aangewezen zien voor het Bur gerlijk Armbestuur. Nu staan er menschen in de Dorpsstraat feitelijk te koop; menschen, die vroeger nooit gedroomd hadden bij het Burgerlijk Armbe stuur te moeten aankloppen en zich er dus eigen lijk voor schamen. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Maatschappelijk Hulpbetoon! (Gelach). De heer Den Das (S.D.A.P.): Die naam is er al, maar dat doet aan de zaak niets af. De Voorzitter antwoordt, dat het niet gewenscht is, nu voorstellen te doen om het Burgerlijk Armbe stuur te rcorganiseeren. De heer den Das kan een en ander beter bij de behandeling der hegrootïng doen. Intusschen hebben B. en W. niets tegen het principe van den heer Den Das. De heer Swaag (B. Bel.) meent, dat het voorstel van den heer Den Das los staat van deze stemming. Alleen heeft spr. niet gehoord, met hoeveel personen de heer Den Das het Burgerlijk Armbestuur wil uit gebreid zien. De heer Den Das (S.D.A.P.): Met twee personen. De Voorzitter zegt, dat er niets tegen is nu te stemmen, temeer omdat B. en W. alles voelen voor de uitbreiding welke door den heer Den Das wordt gewenscht. De heer Den Das (S.D.A.P.) gaat met deze toezeg ging accoord. Daarna wordt tot stemming overgegaan. De heer Besse wordt herkozen met 9 stemmen en één blanco. Wijziging tarieven der Electriciteit. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de tarie ven voor levering van electriciteit. B. en W. hebben overgenomen het voorstel van de Commissie van Bijstand voor het. Gem. Electr. Be drijf, gedaan in verband met het verzoek van de N.V. Pluimveevoeder Mij. „Bergen" (zie volgnr. 2 f), om een kleine wijziging te brengen in de tarieven, wat betreft de afname van electriciteit bcnoodigd voor industrieele en bemaliugs-doeleinden, door de grens van het 6 cents-tarief te verlagen tot 500 K.W.U. Voorgesteld wordt het tarief, ingaande 1 Januari 1935 als volgt vast te stellen: Bij afname van 1—500 K.W.U. 7 ct. per K.W.U. Bij afname van 50120000 K.W.U. 0 ct. per K.W.U. Bij afname boven 20000 K.W.U. 5% ct. per KW.U. Conform wordt besloten. Bouwrekening der werken voor gasvoor- ziening. 8. Voorstel tot goedkeuring der bouwrekening, be treffende de werken voor gasvoorziening van Bergen over 1933, overeenkomstig art,. 1 van het met de ge meente Alkmaar gesloten contract inzake gaslevering In 1933 werd in Bergen geleverd 350.430 M3., de gasprijs was in 1934 12% cent per M3., over 1934 is de afgenomen hoeveelheid gas nog niet bekend; voor 1935 is door Alkmaar een vastrecht-tarief vast gesteld en de gasprijs bepaald op 2% cent per M3., boven den gasprijs voor Alkmaar geldende. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) vraagt of Bergen steeds 2% cent boven het. tarief, geldende in Alk maar zal moeten blijven betalen, zoolang het con tract loopt? De Voorzitter antwoordt, dat dit van Alkmaar af hangt. De bouwrekening wordt daarna goedgekeurd. Het onderwijs aan de St. Ursulaschool. 9. Aanvraeg van het Bestuur der R.K. Bijz. school voor gewoon lager onderwijs „St. Ursula school" om vergoeding over 1934 van het salaris van één boventallige leerkracht. B. en W. stellen voor op de aanvraag gunstig te beschikken, met vaststelling der vergoeding over 1934 op f 1187.19. Conform besloten. Verbetering van den Heerenweg. 10. Schrijven van de N.V. Bouw Exploitatie Maat schappij Bergen aan Zee, houdende mededeeling dat de haar in eigendom toebehoorende gronden voor zoover deze benoodigd zijn voor verbreeding van den Heerenweg en een langs dien weg aan te ieggen rij wielpad onder in genoemd schrijven vermelde voor waarden gratis in eigendom der gemeente worden aangeboden, alsmede gelijk schrijven van den heer J. van Reenen. B. en W. stellen voor aan de eigexiaren, onder dank zegging voor de verleende medewerking te berich ten, dat van het aanbod gaarne zal worden gebruik gemaakt, dat zekerheid van een termijn waarbinnen de werken zullen zijn uitgevoerd op dit oogenblik bezwaarlijk te geven, en daarbij te verzoeken, indien de werkverschaffing zulks zal eischen, om toestem- een aanvang te mogen maken met den aanleg van let rijwielpad, aang.zien de overige eigenaren, van wie grond voor genoema doel benoodigd is, bijna al len bereid zijn tegen billijken prijs grond af te staan. In dit verband vragen B. en W. machtiging om, be houdens nadere goedkeuring van den Raad en (ie vereischte goedkeuring van Ged. Staten van Noord holland, de gronden, welke tegen billijken prijs en aannemelijke voorwaarden zijn te krijgen, aan te koopen en hiervan voorloopige koopcontracten te doen opmaken, en voorts, zoodra toestemming is verkregen, met den aanleg van het rijwielpad in werkverschaffing aan te vngen. De Voorzitter zegt, dat er reeds verschillende on derhandelingen zijn gevoerd met een zeer gunstig re sultaat Spr. zal de cijfers, na afloop der vergadering in comité gaarne geven. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) wil eerst de cijfers hooren, alvorens zijn stem te geven aan dit voorstel Spr. wil dit voorstel liever aanhouden tot bij de be handeling der begrooting. De Voorzitter: Waarom zouden we het voorstel aanhouden? De zaak is toch duidelijk genoeg. We moeten bovendien aan den gang. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) wijst erop, dat dit werk aan de uiterste grens ligt der gemeente en zou daarom bij de begrooting willen voorstellen, de men schen die er werken moeten, een toeslag te ver leenen voor transportkosten en maakt een voorstel in dien geest. De Voorzitter antwoordt, dat daarvoor weer toe stemming noodig is van den minister. Daar komt bij, dat als binnenkort de vorstperiode weer voorbij is, wij heel spoedig verlegen zitten om werk. De heer Den Das (S.D.A.P.) is van oordeel, dat voor den goeden gang van zaken bij de werkverschaffing het voorstel van B. en W. moet worden aangenomen. Toch is het goed onder de oogen te zien, of een ver goeding voor werk op verren afstand mogelijk is. Spr. gelooft intusschen, dat zulks niet het geval zal zijn. De heer Swaag (B. Bel.) is de meening toegedaan, dat de kosten voor den Heerenweg veel te hoog zul len worden. iUt overweging echter, dat de werkver schaffing voortgang moet vinden, meent spr., dat het werk aan den Heerenweg moet worden uitgevoerd. De Voorzitter stelt voor, het royale aanbod dat hier tor tafel ligt, te aanvaarden. De heer Dingerdis (R.K. Bel.) trekt dan zijn voor stel in. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens z. h. s. aangenomen. Verpachting eener boerderij. 11. Voorstel van B. en W. om aan den heer G. Groen voor het jaar 1935 onderhands te verpachten de bij hem in gebruik zijnde boerderij aan den Ko- gendijk voor de som van f552.50 f65.per H.A., inclusief waterverbruik en gebruik van den kapberg), en pachter over 1934 een restitutie te verleenen van. f77.50. Aan pacht over 1934 werd betaald f 612.50 en f 40. voor waterverbruik. Totaal f 652.50. Indien de Raad met het voorstel van B. en W., waarover de commis sie uit den Raad is gehoord, accoord gaat, is ovef 1934 verschuldigd f 510.-f- f 40.4- f 25.(voor kapberg). Totaal f575.Conform besloten. Grondlransacties, 12a. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van verbreeding van den weg naar Zancgeest van de hee ren R. K. W. Maschmeijer te Bergen en H. Bloem te Amsterdam, in eigendom en onderhoud over te ne men, om niet, een tweetal strooken grond van de hun in eigendom toebehoorende gronden, zulks onder na der door B. en W. te bepalen en met genoemde eige naren overeen te komen voorwaarden, en met bepa ling dat de kosten van overdracht voor rekening der gemeente worden genomen. Onder dankzegging aanvaard. 12b. Voorstel van B. en W. om ten behoeve van de verbetering van den Bergerweg van de wed. A. BoonJonker onderhands aan te koopen een strooit grond voor wegverbreeding, voor den prijs van f 0.50 per M2., onder voorwaarden dat bij later gebleken on der- of overmaat verrekening zal plaats hebben tegen f 0.50 per M2., en aan verkoopster als tegemoetkoming in de door haar te maken kosten van overbrugging der nieuw te graven watering een bedrag van f 425.— zal worden betaald met bepaling dat de overbrugging en onderhoud hiervan voor haar rekening komen, terwijl de kosten van overdracht voor rekening der gemeente worden genomen. De heer Swaaer (B. Bel.) vindt den prijs van f 0.50 per M2. veel te hoog. De hr. Miltenburg zegt, dat in het onderhavige geval het principe van den Raad door B. en W. wordt losge laten, indien een dergelijke hooge prijs wordt be taald. Kan men niet in dergelijke gevallen tot ont eigening overgaan?, vraagt spr. De Voorzitter antwoordt, dat onteigening veel to lang duui*. Noordgedwongen moest hipr dezen prijs worden geaccepteerd. Conform wordt dan besloten. Rondvraag, De heer Den Das (S.D.A.P.) vraagt, of de vakai> beiders, als timmeiiieden enz. geen vergoeding kun nen krijgen voor hun gereedschap? Dat kan; het is gangbaar, dat die menschen 2 tot 5 cent vergoeding ontvangen. B. en W. zullen echter een verzoek tot de Regeering in dezen geest moeten richten. De Voorzitter voelt niets voor hetgeen de heer Den Das wil. De heer Den Das (S.D.A.P.) zegt, dat de belooning voor het werk aan den schralen kant is. Als we deze kunnen verhoogon, wat is daar dan tegen? In de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffing wordt ook vergoeding gegeven. De Voorzitter antwoordt, dat het dan veel beter zou zijn dat de gemeente zelf voor gereedschappen zorg droeg. De heer Den Das (S.D.A.P.) zou toch wel willen dat dé raad zijn voorstel steunde. Het is van de zijde van sor. geen „lolletje"! De heer Dingcrdi* (R.K. Arb.) wil met volle sym pathie het voorstel van den heer Den Das steunen. Het voorstel van den heer Den Das wordt dan in stemming gebracht en verworpen met 3 stemmen voor en 7 tegen. Vóór stemden de heeren Den Das (S.D.A.P.), Hemelrijk (S.D.A.P.) en Dingerdis (R.K. Arb.); tegen waren de hoeren: Voüte (B. Rel.), Swaag (B. Bel.); Blank (R.K.); Miltenburg (R.K.)? Zeiler (B. Bel.); Weth. Macdonald B. Bel.) en de Voorzitter. De Voorzitter sluit daarop de openbare vergadering, waarna de raad in comité bijeen blijft. Braspartijen in de pastorie, C h i c a g o: Door een gehuwde vrouw te Chicago, Anna Knapp, is een verzoek tot echtscheiding inge diend tegen haar echtgenoot, die haar had mishan deld en daarbij haar arm had gekneusd, haar neus been had gebroken, haar been had gebroken en haar met een hamer een tand had uitgeslagen. Het zag er naar uit dat de rechter het verzoek tot echtscheiding zou inwilligen, doch in den loop van het verhoor scheen de vrouw spijt van haar besluit te krijgen, trok haar verzoek in en keerde naar haar echtgenoot terug. Te Reno in den staat Lefada deed zich een ander echtscheidingsgcval voor dat echter wel voortgang vond. Een predikant uit New York, Ds. George Vin cent Runyon, diende een verzoek tot echtscheiding in tegen zijn vrouw, die danspartijen, cocktailfuiven en dergelijke mondaine bijeenkomsten in de pastorie hield om de pastorie in opspraak te brengen en bo vendien alleiïei andere dingen deed om haar man te hinderen. De vrouw van den dominee, die geen kinderen heeft, had geen bezwaren tegen de echtschei ding ingediend zoodat het huwelijk werd ontbon den. Tusschen agent en burger. Gisternacht heeft op den Oudezijdsch Voorburgwal te Amsterdam een hevige worsteling plaats gehad tusschen een agent van het Bureau Warmoesstraat en een bewoner van donker Amsterdam, die er aan merking op had gemaakt, dat de politieman een per soon wegens een eenvoudige overtreding bekeurd had. Toen de agent den man tot doorloopcn gelastte, viel deze hem aan, met het gevolg, dat zij in een oogenblik over de straat rolden. Geen van beiden was in dit gevecht de sterkste partij; de aanvaller wist zich los te rukken en er van door te gaan, echter met achterlating van zijn jas, welke bij onderzoek geen bijzonderheden bevat te omtrent zijn identiteit. De agent heeft zich, daar hij door een beet of een krab van den tegenstander een wonde aan de hand had opgeloopen, in het Binnen Gasthuis laten behan delen. HOOFDGELEIDER ONDER TREIN GERAAKT EN GEDOOD. Gisternacht omstreeks vier uur is at hoofdgeleider II. Land te Zwolle op het spoorwegemplacement bij bet rangeeren onder den trein geraakt en op slag gedood. L. moest een trein rijden en is door tot nu toe on opgehelderde oorzaak eronder geraakt. Het lijk is overgebracht naar het Sophia-zielcenhuis. De politie stelt een onderzoek in.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7