Raad Sint Pancras. Belasting op belasting wordt opgedrongen Goedkoop® spoorreizen in den zomer. De heeren wikken, de raad kan slikken, de burgers aftikken. Maar waarvan De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond 8 üur ten raadhuize onder voorzitterschap van den heer Jhr. A. L. vn Spengler, burgemeester. Secreta ris de heer J. Th. Kunnen. Voorzitter opende de vergadering met welkom en sprak de beste wenschen uit voor het jaar 1934, ook voor de ingezetenen. Het jaar 1934 is noodlottig ge weest voor de inwoners dezer gemeente, die op den tuinbouw zijn aangewezen. Spr. hoopte, dat men het volgend jaar anders zal kunnen constateeren, a De heer Bekker was wegens lichte ongesteldheid verhinderd. Voorz. sprak de beste wenschen uit voor zijn spoedig herstel. Ingekomen stukken en mededeelingen. Aanwezig was proces-verbaal van opneming van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger. In kas was f2271.23, hetgeen met de boeken overeen stemde. In de uitgaven was inbegrepen een batig saldo van 4500, welk saldo echter reeds aanzienlijk geslonken is. De proef met de tewerkstelling van werklooze ar beiders in het vrije bedrijf kan met drie maanden .worden verlengd, volgens schrijven van den minister van soc. zaken. Geen schoolartsendienst. Aangezien van nagenoeg de helft der daarvoor in aanmerking komende gemeenten geen medewerking kon worden gekregen voor het aangaan van een ge meenschappelijke regeling van den schoolartsen- dienst, zullen wij vooralsnog geen verdere pogingen aanwenden om de totstandkoming van een dergelijke regeling te bevorderen, deelden B. en W. van Alk maar mede. Het gemeentebestuur van Alkmaar deelde mede, dat het aandeel dezer gemeente in het nadcelig sal do van het Centraal Ziekenhuis over het Jaar 1933 f 202.81 bedraagt. De kanalisatie. Het aandeel in de kosten van de kanalisatiewerken in Westfriesland bedraagt voor de gemeente Zuid- scharwoude f 4S.48, over het jaar 1933. Voor kennisgeving aangenomen. De rekeningen van de gem. lichtbedrijven over 't dienstjaar 1932 zijn door Ged. Staten vastgesteld. Idem die van de gemeente. De gemeentebegrooting 1934 goedgekeurd. Van Ged. Staten was een nota met opmerkingen ontvangen op de gem.-begrooting 1934; de begrooting was goedgekeurd. Deze opmerkingen betroffen o.m. verhaal van de kosten van waterleiding op bewoners van gemeentewoningen. De opmerkingen werden voor kennisgeving aangenomen. De landverhuring. Principieel voor het voorgestelde systeem van den L.T.B. Van den r.k. dioc. land- en tuinbouwbond was een verzoek ingekomen omtrent de landverhuring, waar in wordt verzocht het gemeenteland niet meer pu- hl'ek te verhuren. In de vorige vergadering werd dit ad^es om prae-advies gerenvoveerd aan B. en W. Thans stelde de meerderheid van B. en W. voor, de verhuring op de gewonp voorwaarden te doen plaats hebben. De heer Bekker gaat met het adres mee Voorzitter zeide dat de redenen voor het adres he'aas niet bestaan. Er kan niet worden gesproken van eenigszins redelijke huurprijzen. De landerijen zijn selchts met de grootste moeite verhuurd gewor den de laatste jaren De vastgestelde prijzen konden veelal niet worden bedongen. In normale tijden zou er wel aandacht aan kunnen worden geschonkeji. De huren worden niet opgedreven. De wet schrijft ook publieke verhuring voor. Bovendien is reeds eerder in normalen tijd een dergelijk voorstel ge- dan door den heer Zeeman, dat echter werd verwor pen. Inmenging en invloed van personen huiten de raad zou spr. niet gewenscht. achten. De huurders zouden er allicht door gehaat zijn. Doch ook het ge meentebelang moet in oogenschouw worden geno men. De heer Groen zeide dat de wet wel openbare ver huring voorschrijft. Als dat zoo is. dan heeft men er niet meer over te spreken. Wordt het imperatief voorgeschreven? Voorzitter antwoordde dat het wel wordt voorge schreven. Het is het systeem. Voor onderhandsche verhuring moet een reden bestaan. De heer Groen meende, dat er wel degelijk redenen voor bestaan. Spr. herinnerde ook aan de door den heer Zeeman voorgestelde regeling. Positief was hij echter nooit geweest met. voorstellen. Daarom is nog niet pezegd. dat zijn gedachte niet goed was. Het is gebleken dat het gevolgde systeem niet voldoet. Laat ons het echter eens proheeren op de voorgestelde re- ge'ing. Kan het ook zijn dat er geen animo bestaat, dat men het land voor zoo kort verhuurt. Dan wordt h't land in de laatste jaren verwaarloosd. Nu is het de tijd, om verbetering te brengen. Als het weer eens beter wordt heeft men weer den ouden toestand van „opdrijven". Door dit systeem worden huurder en verhuurder bevoordeeld. Spr. stelde voor, nu al in principe aan te nemen hel toe te passen, om in de betere tijden klaar te zijn. Voorzitter meende, dat de heer Groen het met B. en W. eens is, dat het nu do tijd niet is. Voorzitter hoopte dat spoedig de wenschelijkheid van verande ring van verhuring noodig was, omdat dan een op leving zal komen. De heer Muller was het niet met den heer Groen eens. Spr. had zich er wel eens aan geërgerd hoe de menschcn elkaar het geld uit den zak jagen. Als de huurder wordt gedupeerd, dan wordt ook de verhuur der gedupeerd. Dat staat vast. Het zal toch nog kun nen voorkomen dat de menschen het geld uit den zak wordt gejaagd, bij verhuringen. Spr. zou het met de voorgestelde wijze van verhuring eens zijn. De heer Groen merkte nog op, dat de bedoeling van het adres is dat een adviescollege wordt gevraagd. Het riekt Russisch.... Het riekt eenigszins Russisch, dat personen buiten den raad worden aangewezen om over deze zaak te laten beslissen, zei de Voorzitter. Den heer Du Burck heeft het verwonderd dat de heer Groen zijn handteekening heeft geplaatst on der het adres, omdat de heer Groen indertijd met de wijze van verhuring accoord is gegaan. Er staat dat een stuk brood moet worden verdiend. Doch dan zou men het cadeau moeten geven. Dat zou een verkeerd stelsel zijn. De tijd zal moeten leeren wat men moet doen. Het is nu den tijd niet, hiertoe te besluiten. De heer Jb. Kroon was het eens met de heeren Groen en Muller, om te voorkomen dat deze mis standen kunnen blijven voortbestaan. De heer Groen merkte op, dat de landerijen in de Wieringermeer worden verhuurd op 'n zekere pachts- canon, welke wordt vastgesteld uit de prijzen der producten. De redelijke huurprijs is toch wel af te leiden uit de prijzen, van de opbrengsten. Daarmee zijn eigenaar en huurder het meest gebaat. Op het oogenblik zou men tot een hoogeren prijs kunnen komen, door publieke verhuring, doch men doet het niet. De heer Muller zou het om te beginnen met twee jaar tegelijk willen verhuren. Het komt ten goede van het land en daardoor aan den eigenaar. De heer Dijkhuizen zag ook bezwaren. Er is eigen lijk geen stelsel dat ten volle bevredigt. Spr. ge voelde wel hier voor een stelsel uit te vinden. In principe is spr. voor het voor3tel van den heer Groen. Na nog eenige besprekingen werd van dit onder werp afgestapt. Principieel was men wel voor een regeling, althans de meerderheid, De gemeentebegrooting 1935. Belasting- verhooging. Aangeboden werd de gemeentebegrooting 1935 met die van het Burg. Armbestuur. De stichting van het werkloosheidsfonds heeft d" gemeente veel gekost. (De procenten zijn reeds be kend uit andere raadsverslagen.) Daardoor wordt on geveer 4 a 5000 gulden belasting gemist. De opcenten op grondbelasting zijn thans voor ge bouwd 80, ongebouwd 20. Personeele bel. 112252, Vermogensbelasting 40, gem. fondsbelasting 100. Aan werkverschaffingskosten is op deze begroo ting geraamd f20.000, subsidie Burg. Armbestuur f 6250. In 1930 was deze laatste subsidie f 800, en vol doende. De begrooting sluit in totaal in ontvangsten op f79.527.24, uitgaven f80568.44, nog te dekken f 1041.20, hetwelk zal moeten worden aangevraagd van het Rijk. De heeren Muller, Groen en Kroon werden aange wezen, de begrooting na te zien. B. en W. stlden voor, een straatbelasting in het leven te roepen. De belasting bedraagt 3 van de belastbare huurwaarde. De heer Du Burck kan zich met deze belasting niet vereenigen. De meerderheid sympathiseert niet met de belas ting, doch men kan er niet buiten. Als men noodlij dend is, heeft men da voorschriften op te volgen. De bate wordt geschat op f 800. B. en W. stellen voor de hondenbelasting te ver- hoogen van f 3 op f 5.per jaar. De opbrengst hier van wordt op f300.— geschat. Verhooging vergunningsrecht. Tot het maximum. Het vergunningsrecht was tot nu toe f5.per f50 huurwaarde. Thans wordt voorgesteld dit op f 12.50 te brengen, het maximum der wet. Voorzitter merkte op, dat dit voor de belangheb benden zeer moeilijk op te brengen zal zijn. Pogin gen om hieraan te ontkomen, heeft men aange wend, doch men kan er nietè aan doen. Verder wordt voorgesteld een nieuwe legesverorde ning te maken, voor bouwvergunningen, e.d. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmid dag twee uur, ten raadhuize. Voorzitter de heer J. Kroonenburg, burgemeester, tevens secretaris. Allen waren aanwezig, evenals de 3 armvoogden. Van de ingekomen stukken vermelden wij: De werkverschaffing te Schoorl heeft de gemeen te over het 3e kwartaal f 343.30 gekost. De proef met de tewerkstelling in het vrije bedrijf is verlengd tot 1 April. De verschillende arbeidersorganisaties verzoeken een brandstoffentoeslag en een bijdrage in de kos ten van het doktersfonds voor de werkloozen. Zal in comité worden besproken. Geïnformeerd werd of het diepspitten weer voor de werkverschaffing kan geschieden. Voorzitter antwoordde ontkennend. Dan moet er juist „diep" worden gespit. Dat kan niet bij het land in deze gemeente. De baggerregeling wordt wel gehandhaafd, naast de „proef". In verband met de betaling der rente over 1934 aan de Provincie wordt door B. en W. voorgesteld, naar aanleiding van een schrijven van de Provincie, een bedrag van f 459.79 aan achterstallige rente te betalen. Slechts één heeft z'n rente betaald. Aldus besloten. B. en W. stelden voor, wegens bedanken van den heer P. Groen Cz. als armvoogd, geen derde arm voogd meer te benoemen, op advies van de beide overblijvende armvoogden. Na eenige besprekingen werd het voorstel aange nomen. Woorden van dank werden den heer Groen toege sproken. De heer P. Keizer verzocht huurverlaging voor zijn huis, in dezen vorm, dat de landhuur van een stuk grond achter 't huis, groot f 7.50, bij de huishuur wordt getrokken. Na eenige discussie werd het verzoek ingewilligd. De oudercommissie verzocht kostelooze vaccinatie ten doen plaats vinden en geneeskundig toezicht op schoolgaande kinderen, nu er van de districtsschool- artsendienst niets komt. Voorzitter was van oordeel, dat dit weer een groo- te uitgave kan worden voor de gemeenten. Spr. acht te het de taak van de ouders. Spr. zou de onderwij zers in overweging willen geven de ouders in kennis te stellen van eventuecle afwijkingen bij de kinde ren. De heer Lek was wel voor een driemaandelijksche controle door den dokter. De Voorzitter merkte op, dat het wel een nuttige instelling is, doch is het zoo noodig? Het kost de gemeente dan te veel. De heer Snel wilde liever het geld besteden aan brood, als men daarom komt. De heer Lek: Men kan alleen bij brood niet leven. Daar is ook iets anders voor noodig. De heer Muurling zeide. dat de ouders aanspra kelijk zijn voor de kinderen. Velen zijn in het fonds. Het idéé van den heer Lek werd niet gesteund en het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna volgde vaststelling van een hondenbelas ting-verordening. Voor een huishond f3 per jaar en voor een trekhond f2 per jaar. Verder een nieuwe legesheffing ter secretarie. De heeren Lek en Snel wilden de harmonicaspe lers vr ijstellen van een kwartjes-leges te betalen. De Voorzitter zou er echter rekening mee houden Wanneer 't een „onvermogende" is, zal vrijstelling volgen. De begrafenisrechtcn werden een weinig verhoogd. De verordening op de belasting op publieke verma kelijkheden werd vastgesteld op 15 pet. van de en treeprijzen. Hicrne was aan de orde de vaststelling van de rekening van het Burg. Ahmbestuur over 1934. Voorgesteld wordt een nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. De nieuwe heffing zal er als volgt uitzien: Bij een inkomen van: f800—1200 f3.40; f1200—1500 f5.30; f1500—1800 f7.20; f1800—2100 10.10; 12100—2400 f 13.f2400—2700 f 16.f2700—3000 f 19.f3000—3300 f22.—; f3300- f3600 f25.—; f 3600-4000 f30.—; f4000 en hooger f35.per jaar. Moreel niet te verantwoorden. De heer Du Burck deelde zijn standpunt mede. Hij achtte het moreel niet verantwoord de belasting te innen. De belasting moet worden betaald door men schen die niet aan hun andere verplichtingen kun nen voldoen. Spr. wilde het voorloopig niet doen en een gedocumenteerd schrijven naar Haarlem en Den Haag sturen, hoe wij over onze ingezetenen denken. Het is onuitvoerbaar. De Voorzitter had gedacht, dat de heer Du Burck zijn rede onuitgesproken had gelaten, als hij had gehoord wat door Voorzitter was gezegd. Spr. be treurde dat door de woorden van den heer Du Burck zou kunnen worden gedacht dat de meerderheid van B. en W. vóór straatbelasting was. Als de heer Du Burck zijn functie niet kan vervullen, moet hij zijn portefeuille ter beschikking stellen, daar hij niet mag suggereeren, dat een beroep op de Kroon succes zou hebben. Spr. zegt zonder pikanterie en zonder invloed van Juni-gebeurtenissen, dat de heer Du Burck niet de gedachte mag doen post vatten dat de meerder heid de straatbelasting opdringt. De heer Dijkhuizen vroeg welke perceel en er onder vallen. Men heeft alleen een openbare straat. Zijn de eilanden vrij? Spr. zou het onbillijk achten, dat de eilandbewoners wel moeten betalen. Na eenige bespreking werd de bepaling tusschen- gevoegd, dat binnen 300 M. uit den weg moest wor den betaald. Ten opzichte van de hondenbelasting wees de heer Kroon op de honden, die in het bedrijf mee gaan om ratten te vangen en op weduwvrouwen, die een hond hebben voor gezelschap. De heer Kroon dacht, dat het gevolg van de ver hooging een verlaging van ontvangsten zal beteeke- nen. De Voorzitter merkte op, dat men alleen waak honden vrij kan stellen. De heer Kroon: Waakhonden hebben we niet meer noodig. We kunnen de deur wel loslaten. De heer Muller was het op het punt van de straat belasting met den heer Du Burck eens. De men schen zijn niet in staat te betalen. Den heer Du Burck deed dit genoegen. Spr. heeft het niet anders bedoeld. Als de menschen geen geld hebben, moeten we ze dan belasting opleggen. Spr. wees op de houding van Prov. Staten ten opzichte van de salarissen van het personeel. Tenslotte werden de voorstellen aangenomen mot den heer Du Burck tegen de straatbelasting. Ook de andere heeren waren het hierover niet eens. Men kan er echter niet aan ontkomen. Bij de rondvraag werd door den heer Muller aan gedrongen op zandstrooien. Zal onder de aandacht worden gebracht. De heer Kroon vroeg voor de kleine tuinders bij het baggeren ontheffing van de wachtweken, daar rnen slechts in den uitersten nood tot het baggeren overgaat. Voorzitter antwoordde, dat verschillende normen worden aangenomen door den inspecteur voor de werkverschaffing. Daar is niets aan te veranderen. Daarna sluiting. Deze sloot met een batig saldo van f 191.10. De gemeente heeft een subsidie verleend van f 4600. Den heer Jb. Kloosterboer Dz. werden woorden van dank toegesproken voor zijn gehouden accuraat be heer. De raad ging daarna in comité. Na heropening werd mtdegedceld dat op verzoeken der arbeiders afwijzend was beschikt. LANGEND IJ K Bridgen. Gisteravond werd een bridge-wedstrijd gehouden in hotel De Burg tusschen de clubs Langsdijk en Warmenhuizen. De uitslag was: Even nummers: le prijs J. Berkhout en B. Gieling 24J4 p.; 2e prijs Kap. Oudshoorn en A. Beemster- boer, 31 p. Oneven nummers: le prijs J. van Diepen en P. van Wonderen; 2e prijs W. Latenstein en G. Molenaar. BROEK OP LANGENDIJK. De heer Nieuwenhuis, gemeenteveldwachter al hier, viert a.s. Vrijdag 1 Februari zijn 25-jarig ambts jubileum. ZUIDSCHARWOUDE. Verg. van De Voorzorg, vereen, voor Ziekenhuisverpleging. Deze vereeniging kwam gisteravond in het lokaal van den heer P. Schoenmaker bijeen voor het hou den van haar jaarvergadering. De Voorzitter, de heer J. de Ruiter, verheugde er zich over, dat er zoo weinig leden van deze vereeni ging in het afgeloopen jaar in een ziekenhuis ter ver pleging moesten worden opgenomen. Nadat de notulen waren gelezen, bracht de secre taris, de heer D. de Geus Jbz. het jaarverslag uit. Hij betreurde dat er leden uit armoe moesten be danken, daar zelfs de luttele contributie niet meer kon worden betaald, zoodat, mochten zij in het zie kenhuis moeten worden opgenomen, den zwaren gang naar het Armbestuur moesten doen. In de 5 jaar, dat hij die functie waarnam, is het ledental met ruim 10 teruggeloopen en bedraagt thans 372; 28 leden zijn af- en 12 ingeschreven. Er zijn 9 ziektegevallen geweest met 143 ligdagen. Uit de rekening van den penningmeester blijkt, dat het bezit f551.08 bedraagt. Als bestuurslid werd herkozen de heer D. de Geus Jbz., die de benoeming aannam. Enkele discussies werden gevoerd over het voorstel van het Bestuur om personen van 50 tot 60 jaar als lid aan te nemen bij betaling van dubbele contribu tie. Het voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken. Meegedeeld werd nog, dat alleen f 10 voor vervoerkosten worden betaald, als het ver voer naar een ziekenhuis geschiedt en niet naar een particulieren dokter. NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van de ver. „Bellamy". Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer J. de Bakker een openbare vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging. De leiding berustte bij den vice-voorzitter van de afdeeling Alkmaar, den heer G. Veeninga. Hierna gaf inleider het woord aan het hoofdbe stuurslid den heer C. Oderkerk van Velsen, die een uiteenzetting gaf van wat de Bellamybeweging alzoo wil en hoe men dit trachten wil te bereiken Als een van de middelen om met het Bellamystel- sel te beginnen noemde spr. de vervanging van het geld door bonnen. Spr. wekte tenslotte op om zoo men overtuigd mocht zijn van de idéé van Bellamy, zich niet afzij dig te houden, doch met alle kracht hier voor te werken. De vergadering was goed bezocht en vond er na de rede van den spr. nog een aangename gedachtenwis- seling plaats. Eendaagsche retour kaarten voor balven prijs. Bij de hoofdadministratie der Ned. Spoorwegen wordt een plan uitgewerkt voor den loop van goed- koope treinen in den komenden zomer. Waar echter gebleken is dat door den slechten eco- nomischen toestand en de autoconcurrentie, vele goedkoope treinen niet meer loonend zijn, wordt over wogen en deel der goedkoope treinen dezen zomer niet in te leggen, doch daarvoor van 2 Juli tot en met 10 September in de plaats te stellen een systeem van goedkoope reizen met de gewone treinen. Bij wijze van proef zouden dan, gedurende het bovenge noemde tijdvak, op nader te bepalen dagen, goed koope eendaagsche retourkaarten worden uitgegeven tegen den gewonen enkele-reisprijs (die onderweg niet mag worden onderbroken, in de treinen, die on geveer 16 uur of later vertrekken. Deze kaarten zullen dan tevoren worden uitgegeven, welke voorverkoop eindigt daags tevoren om 16 uur. 1| Fransche en Italiaansche oud-strijders manifesteer den te Nice in verband met het accoord, dat te Rome tusschen Mussolini en Laval is geteekend. ONTSMETTING VAN ZOMERGRANEN. Niet alleen voor tarwe en gerst, maarook voor haver is een ontsmetting ten zeerste aan te beve len. Waar dit jaar weer meer zomertarwe dan nor maal zal worden uitgezaaid, ook door verbouwers, die dit gewas tot dusver niet teelden, wordt hier spe ciaal de aandacht erop gevestigd, dat, wil men bij dit gewas van een goede opkomst verzekerd zijn, 'n ontsmetting niet nagelaten mag worden. Vooropge- sterd moet natuurlijk worden, dat de kiemkracht vol-, doende is. Natontsmetting. Stuifbrand, kiemschimmels en ook slrepenziekte, een ziekte, die meermalen de jonge planten sterk beschadigt en zelfs doodt, kunnen door gaans afdoende worden bestreden door omscheppen van de zaaihaver met een oplossing van (in alpha- betische volgorde). Ceresannatontsmetting of Germi- san. Per hl. wordt genomen een oplossing van 50 gram op 4 L. water. Wil men alleen de kiemschimmels te gengaan, wat voor die partijen, die niet voor de keu ring te velde worden aangegeven, gewoonlijk vol doende is, dan kan worden volstaan met een oplos sing van 30 a 40 gram op 2.5 a 3 liter water. Voor zwak zaad gebruike men, met het oog op kiembe- schadiging, eveneens die hoeveelheden. Aanwending van kopervitriool voor ontsmetting van haver wordt met het oog op kiembeschadiging ten sterkste ont raden. Zomertarwe. Ontsmetting met kopervitriool is ook hier, wegens groote kans op kiembeschadiging af te raden. Partijen, die voor de keuring te velde worden aan gegeven, ontsmette men ter voorkoming van steen- brand met een oplossing van Ceresannatontsmetter of Germisan ter sterkte van 3 pet. Per h.1. wordt 3 L. van deze oplossing gebruikt Afdoende resultaat wordt veelal reeds verkregen bij het gebruik van een oplossing ter halve sterkte, dus van 40 a 45 gram op 3 L. water per H.L. Voor zwak zaad moet ook de zwakke oplossing, dus van 40 45>gram Ceresannatontsmetter of Ger misan, aangewend worden, echter niet meer dan 2 liter per H.L. Ontsmetting van zomertarwe met warm water te gen stuifbrand heeft gewoonlijk een verlaging van het kiempercentage ten gevolge. Wil men de ont smetting toch uitvoeren, dan is het aan te raden, al vorens de ontsmetting der geheele partij ter hand te nemen, een monster te behandelen en dit op kiemkracht te laten onderzoeken. Gerst, dat door weinig tuinbouwers, ten gevolge van de teeltregeling zal worden geteeld, kan worden ontsmet met de natontsmetter Ceresan of Germisan en wel met een oplossing van 3 pet. Men gebruikt 3 liter van deze oplossing per H.L. gerst. Droogontsmetten is in het groot zeer aan te beve len, doch voor de kleine hoeveelheden, die het bij ons veelal betreft, is het bovengenoemde natontsmetten wel het gemakkelijkst. Wie omtrent droogontsmetting of omtrent het ont smetten van andere tuin- of landbouwzaden iets we ten wil behoeft slechts een briefkaart aan onder- geteekende te schrijven. Bietenbrand. Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge planten aan den voet kan door verschillende schimmels worden ver oorzaakt. Hiertegen kan het boetenzaad ontsmet worden door het te dompelen in een oplossing van y2 P»cent (V2 kg- ontsmettingsstof op 100 liter water) van Ce resannatontsmetter of Germisan. De oplossing kan verschillende malen gebruikt worden, mits na elke behandeling zooveel nieuwe oplossing wordt toege voegd als door het zaad wordt weggenomen. Wie van plan is voor de eerste maal zijn zaad te ontsmetten late niet na volledige inlichtingen bij on- dergeteekende te vragen. De ambtenaar bij den Plantenziektenk. dienst, St. Pancras. VAN HERWIJNEN.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8