De noodtoestand in het café-restaurant bedrijf. Het vliegongeval bij Stettin. KIJKEfl isKOjOPEIUjCLOECK GEEN MIJNSTAKING IN BELGIE. Een tunnel door den Mont Blanc. 16 PAGINA'S. Buitenland Rusland's schulden» probleem. Japan zet door. Postrekening No. 23330 MODERNE FOIO's EN VERGROOTINGEN Fotogr. Atelier ARPAD MOLDOVAN - Nieuwe Niedorp ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN EGYPTE. ERNSTIGE GEVOLGEN VAN DE KOUDE IN SPANJE. Bij de Nederlandsche scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam is Vrijdag het tankmotorschip „Rotula" in aanbouw voor de Kom Shellgroep, te water ge laten. Het schip op de helling. Amsterdam: Naar wij vernemen wordt ten stadhuize overwogen om alsnog voor liet jaar 1935 te komen tot een verlichting van de personeele belasting voor het café- en restaurantbedrijf te dezer stede. Het toestel tegen een heuvel gevlogen. Berlijn: Het laatste radiobericht van het ver ongelukte vliegtuig werd uitgezonden te 18.38 uur, toen een vlieghoogte van 150 meter werd opgegeven. Het ongeval zelf heeft even over 7 uur plaats gehad. Het vliegtuig stootte tegen den 130 meter hoogen heu vel bij Podejuch. Dit ongeval is het eerste van ernstigen aard, dat de Duitsch-Russische Luchtvaart Maatschappij gedu rende de 13 jaar van haar bestaan heeft getroffen. Het stakingsbevel voorloopig ingetrokken naar aanleiding van concessies der regeering. Na een nogal bewogen vergadering van de socialistische mijnwerkerscentrale te Brus sel, door meer dan 250 gedelegeerden van de mijnwerkersorganisaties bijgewoond, is Vrij dag met op 5 stemonthoudingen na algemee- ne stemmen besloten tot aflasting van de mijnwerkersstaking, welke Maandag a.s. op al de Belgische mijnen moest worden ingezet. De mijnwerkerscentrale verwacht, dat in den schoot van het nationale comité voor den arbeid, waarvan minister-president Theunis Donderdag in de Kamer de instelling heeft aangekondigd, een sub commissie zal worden in het leven geroepen, spe ciaal belast met de bestudeering en regeling van de kwestie der mijnwerkerspensioenen. Deze subcommis sie zal tegen 15 Febr. haar conclusie moeten indie nen en een nieuw congres zal op 23 Februari wor den bijeengeroepen ten einde de verdere houding van de mijnwerkers te bepalen. De mijnwerkers hebben in dezelfde vergadering den socialistischen partijleider Vandervelde tot eere voorzitter van hun centrale benoemd. Het reeds lang bestaande denkbeeld een stap nader tot zijn verwerkelijking gekomen. I Het denkbeeld om door den Mont Blanc een tun nel te graven, die Frankrijk met Italië verbindt, is een stap nader tot zijn verwerkelijking gekomen door toedoen van drie Fransche kamerleden, die een motie hebben ingediend, waarbij de regeering wordt verzocht, deze aangelegenheid onverwijld ter hand te nemen, en met de Itaiiaansche regeering officieele onderhandelingen aan te knoopcn. De ontworpen tun nel zou 12 K.M. lang worden, en het plaatsje Cour- mayer in Italië verbinden met Chamonix in Frank rijk. Voor het grootste deel zou zij onder glefschers doorloopen. Voorgesteld wordt om na vorming van een Fransch-Italiaansche maatschappij een leening van 3.000.000 pond aan te gaan, te garandeeren door de regeeringen van Frankrijk en Italië. Er wordt op gewezen, dat de bouw van dezen tunnel aan een groot aantal werkloozen langen tijd werk zou ver schaffen, terwijl het toeristenverkeer tusschen beide landen door den tunnel zou worden bevorderd. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN< TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend- Een record in de diplomatieke onder handelingen. Heftige oppositie in Polen tegen de Duitsch- Poolsche toenadering. Wij leven in een.tijd van records. Niet alleen zwem men, fietsen en vliegen, maar zelfs dansen en drin ken leent zich tot het maken van topprestaties. Er is nu weer een nieuwe bezigheid bij gekomen, die zich voor een snelheidsrecord schijnt te leenen en waarvan natuurlijk zouden we haast zeggen ■Amerika de primeur heeft. Het schijnt namelijk alsof de diplomaten ook aan wedstrijden gaan doen, want Amerikaansche verte genwoordigers zouden met den Russischen gezant te 'Washington Trojanowski onderhandelen over de regeling van de oude Russische schulden aan Ame rika, en ziet, binnen tien minuten stonden de heeren weer op straat en was de conferentie geëindigd. Helaas zonder dat men tot overeenstemming was gekomen. Het gold hier in hoofdzaak de groote lee ning door de kortstondige socialistische regeering Kerenski in de Vereenigde Staten opgenomen, doch nooit door de Sovjets erkent. Men zou kunnen meenen dat de heeren over dit record van 10 minuten voor diplomatieke onderhan delingen tevreden konden zijn, maar, neen, de on derhandelaars hebben daarna getracht hun eigen record te breken, door te gaan onderhandelen over de regeling van de oude Russische schulden ten be drage van een half milliard dollars. Laat ons maar direct zeggen dat zij hierin voortref felijk zijn geslaagd, daar gezant Trojanowski" binnen 5 minuten weer op straat stond. Ook thans weer zonder resultaat. Hoewel wij een bekorting van al die diplomatieke steekspellen ten zeerste zouden toejuichen, geeft 't negatieve resultaat van deze Russisch-Amerikaan- sche onderhandelingen toch geen aanleiding om der gelijke topprestaties aan te moedigen. Want allen, die nog van die oude, reeds vergeelde Russische papieren hadden hebben zeker met groote belangstelling naar het verre Amerika gekeken en met angstig kloppend hart gewacht of de Sowjets soms over de brug zouden komen. De kortheid der onderhandelingen, die slechts kon voortkomen uit een duidelijk en positief „neen" van Moskou, laat geen hoop meer over. Zelfs de vriendschap van Amerika, die op zoo grooten prijs wordt gesteld, kan er de Sovjets niet toe brengen, de oude verplichtingen van hun land te erkennen en terwij 1 de treinen loopen op rails, door West-Europa betaald, en de fabrieken meestal zijn opgebouwd met behulp van lecningen, oorspronkelijk in de kapitalistische landen geplaatst, blijven de Russen halsstarrig weigeren om deze kapitalen te rug te betalen. Reeds hadden de Amerikanen een Export- en Im- portbank opgericht, die speciaal bedoeld was om den handel tusschen Amerika en Rusland te bevor deren, maar van al die schoone plannen zal nu wel niets komen. Ja, het is zelfs de vraag of het Amerikaansche Congres er thans niet toe zal overgaan om de erken ning van Sovjet-Rusland in te trekken. Natuurlijk zou de Amerikaansche regeering zich 'daartegen met hand en tand verzetten, omdat boven het individueel belang harer staatsburgers staat het landsbelang, dat met het oog op Japan een sterke aansluiting met Rusland vraagt, maar de Ameri kaansche Senaat is een wispelturig en onhandelbaar College, dat ons nog wel verrassingen kan bezorgen. Japan blijft nu eenmaal de groote bedreiging voor Öe Angelsaksische volkeren, en het bericht, dat de Chineesche en Japansche onderhandelaars in Tatan tot een oplossing zijn gekomen over het conflict op de grens van Tsjahar, zal wel niet de steeds stij gende ongerustheid kunnen wegnemen, waarmede Europa en Amerika den gang van zaken in het Verre Oosten volgen. Trouwens de ruzie is door dit „bestand van Ta- tan" nog lang niet uit, daar de Mandsjoekwoërs (lees Japanners) nu weer ruzie hebben met hun Mongoolsche buren. Het is natuurlijk weer het oude liedje. Mongoolsche bandieten teisterden Mandsjoekwo en daarom rukken de Japanners maar even in Mon goolsche gebied op, hebben het stadje Chalka Miao bezet en spreiden een ongewone bedriivieheid ten toon in de buurt van het meertje Boeir-nor. Blijft Japan zich in die streken nestelen, dan is een verscherping van de Russisch-Japansche ver houding te verwachten, daar een verder oprukken langs Boeir-nor een bedreiging zou vormen voor de Russische verbindingen met het achterland. Strategisch is het Mongoolsch gebied, waarin thans de Japansche militairen ageeren, van bijzon der groot belang. Stap voor stap lijkt Japan voort te gaan naar een vastgesteld doel, een doel dat niet veel anders kan zijn, dan vernietiging van de Russische, Engelsche •en Amerikaansche belangen in het Verre Oosten. Flandin en Laval hebben gisteren in Downing- street te Londen de eerste conferentie met hun Eng. collega's gehad en Goering jaagt nog altijd in Polen op wilde zwijnen, lynxen en... politieke successen. Aan alle kanten wordt gewerkt aan de voorbe reiding van de besprekingen, die straks tusschen Frankrijk' en Duitschland zullen moeten volgen. Het gaat, wij hebben dat reeds herhaaldelijk ge zegd, eenerzijds om de Duitsche herbewapening en anderzijds om de vastlegging van de Europeesche grenzen in Oost-Europa. Meer en meer komt naar voren, dat het Engeland Zaterdag 2 Februari 1935. 78ste Jaargang. No. 9650 COURANT^ zal zijn, die het initiatief zal nemen tot de onder handelingen tusschen Parijs en Berlijn en die zal trachten een betere verstandhouding tusschen de beide naties tot stand te brengen. Zeker is echter, dat Frankrijk, alvorens in een Duitsche herbewapening toe te stemmen, van Groot- Brittannië bepaalde positieve militaire toezeggingen zal verlangen, die dan weer gecompenseerd zouden worden door een Fransch-Engelsche luchtconventie, waardoor Engeland zou kunnen profiteeren van de sterke Fransche luchtmacht en daardoor zijn vei ligheid sterk zou verhoogen. De situatie is echter nog te onbepaald om zich reeds nu aan voorspellingen te wagen. Men moet nooit uit het oog verliezen, dat Enge land altijd bang is geweest zich te mengen in de geschillen van het Europeesche vasteland en dat het verwijt, onlangs van Duitsche zijde geuit, vol komen juist is, n.1. dat Engeland wel er steeds op aandringt dat anderen zich binden, maar dat het zelf er steeds voor terugdeinst aan garantiepacten of dergelijken mede te doen. De Egelschen houden nu eenmaal van splendid isolation! Het is altijd een opmerkelijk verschijnsel geweest dat Duitschland en Polen het in den laatsten tijd zoo goed met elkander konden vinden. Het zou logisch zijn als de beide Rijken scherp tegenover elkander stonden en strijd bleven voeren over de beruchte Corridor, die Duitschland van Oost-Pruisen scheidt. Niets van dat al! Goering en Göbbels komen als goede maatjes in Polen te gast en de verhouding tusschen de beide landen wordt steeds inniger. Het is dan ook geen wonder, dat zich in Polen twee groepen aan het vormen zijn, waarvan de een zich achter Minister Beek en zijn pro-Duitsche po litiek schaart, terwijl de ander daarentegen sterk ageert en wijst op het tegennatuurlijke in deze ver houding. Het expose dat Minister Beek gisteren voor de Sejm-commissie zou geven, werd daar ook met bui tengewoon groote belangstelling tegemoet gezien en het aantal afgevaardigden was zóó groot dat de voor zitter genoodzaakt was de zitting naar de groote se naatszaal te verplaatsen, die weldra dicht met parle mentsleden was gevuld. Beck's verklaring bracht niet veel nieuws. Hij uit te de bekende Poolsche bezwaren tegen het Oost-Lo- carno Pact en ontkende, dat de betrekkingen met Frankrijk en de Kleine Entente minder goed zouden zijn. Dit is natuurlijk onzin. Door zijn houding is de verhouding van Polen tot Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Frankrijk sterk ge schaad en het is dan ook geen wonder, dat de oppo- sitioneele nationaal-democraat Prof. Stronski in scherpe bewoordingen de Poolsche buitenlandsche politiek veroordeelde. Hij verweet Beek dat hij Polen had geïsoleerd en totaal van Frankrijk en diens vrienden had ver vreemd, terwijl ook Rusland zich geinteresseerd gaat betoonen. Het samengaan van Duitschland en Polèn is na tuurlijk in hoofdzaak te verklaren door de begeerte naar de lekkere vette hapjes, die daar, in den vorm van de Baltische landjes, zoo maar voor het grijpen liggen en die, mits tezamen en op het goede oogen- blik b.v. bij een Russisch-Jap.ansch conflict ge consumeerd, niet te zwaar op de maag zouden lig gen. Maar dat kan Beek natuurlijk zoo in het openbaar niet zeggen. Na de „Uiver"-ramp. van buitengewone kwaliteit, EEE^== Ook 's Zondags geopend. Het radencongres is geëindigd, niet dan nadat Mo- lotov nog enkele hartige woorden aan het adres van Japan had gericht. Hij verklaarde dat hij met vol doening de vredelievende woorden van Hirota had vernomen, doch betreurde, dat deze Japansche staats man het Russisch-Japansche verdrag van Portsmouth ter sprake bracht, dat na den Russisch-Japanschen oorlog in 1905 is gesloten. Want, riep Molotov, uit, Japan heeft zich in het geheel niet aan zijn verdragsverplichtingen gehou den. Het heeft herhaaldelijk inbreuk daarop gemaakt en het is dan ook wel wat potsierlijk om thans van Rusland te verwachten dat het zoo zonder meer zelfs maar zou gaan spreken over uitbreiding der Russische verplichtingen. Daar kan Japan het voorloopig wel mee doen! Aan het eind van zijn betoog sprak Molotov over den binenlandschen toestand en betoogde dat steeds meer de socialistische basis van de Sovjet-republiek versterkt wordt en geconstateerd kan worden, dat het volksleven zich meer en .meer aanpast aan het sociale structuur. Er bestaan echter nog moeilijk te overwinnen hin dernissen: de overblijfselen van het kapitalistische stelsel, die nog vooral levendig zijn in den mensch zelf. VIJF DOODEN, TWEE ZWAARGEWONDEN. CAIRO, 1 Febr. Bij het spoorwegongeluk dat naar gemeld, Donderdag in de nabijheid van Cairo heeft plaats gehad, werden vijf per sonen gedood en twee zwaar gewond. Een Ita iiaansche ingenieur, van wien men reeds had aangenomen, dat hij tot de dooden behoorde, werd bij de opruimingswerkzaamheden, als door een wonder volkomen ongedeerd onder de puinhoopen aangetroffen. Groot deel van den sinaasappeloogst ver nietigd. Madrid, 1 Febr. (V.D.). De buitengewone koude, welke sedert meer dan acht dagen in geheel Spanje heerscht, heeft volgens de voorloopige schattingen ongeveer 80 van den sinaasappeloogst in de pro vincie Valencia vernietigd! De schade, welke ook andere plantages hebben geleden, wordt geschat op tientallen millioenen peseta's Aangezien de oogstwerkzaamheden zijn stopgezet, waardoor ook de transport- en verpakkingsindustrie worden stilgelegd, komen 150.000 200.000 arbeiders zonder werk. De misère is groot daar reeds in de beide vorige winters groot nadeel werd ondervonden door de bui tengewoon hevige koude. In de buurt van Lerida werd een temperatuur ge registreerd van 26 graden beneden het vriespunt. Bij Segovia is een goederentrein ontspoord. Per soonlijke ongelukken vonden niet plaats. Bij Rantander werd een werkman door een la wine verrast en bedolven. Hieronder: Per Zeepost zijn deze week de onbestelbare poststukken, die na de noodlottige ramp met de „Uiver" gered zijn kannen worden, nit Bandoeng aan de afzenders teruggezonden. De heer K. Wijnsma te Jnlianadorp, die onder hen behoorde, zien we hier zijn ge- schroeiden en met olie bevlekten brief herle zen, dien hij in December van het vorige jaar met een genist hart aan den trotschen vogel had meegegeven, doch die helaas nooit het opgegeven adres zou bereiken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1