Plaatselijk Nieuws. Uit Bergen Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Theater Royal. (^7 Aspirin Theater Royal. Predikbeurten. De Jaarlijksche Algemeene Vergadering. D. V.V.V. te Bergen kwam Donderdagavond in jaar lijksche algemeene vergadering bijeen in „De Rus tende Jager. De opkomst was bevredigend. De heer C. F. Zeiler, voorzitter der afdeeling, open de de vergadering en sprak woorden van welkom tot de aanwezigen. De notulen van de vorige algemeene en van de buitengewone algemeene vergadering werden onver anderd onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, alvorens over te gaan tot het volgende punt der agenda, dat de Bouw- exploitatie-Mij. Bergen aan Zee, op een desbetreffend verzoek van het bestuur der V.V.V. reeds in den af geloopen zomer seizoenabonnementen op de parkeer terreinen te Borgen aan Zee verstrekt heeft, dit naar aanleiding van de notulen. Aan de orde was vervolgens Het Jaarverslag. Duidelijk kwam hierin tot uiting dat in tegenstel ling met. andere jaren, het afgeloopen seizoen bepaald ongunstig was te noemen. Dit is wel in de eerste plaats te wijten aan den regcnachtigen zomer, ter wijl de algemeene noodtoestand uit den aard der zaak niet naliet zijn stempel op Bergen als seizoenplaats te drukken. Uitvoerig stond de heer Zeiler in zijn jaarverslag stil bij het feit, dat een schrikbarend groot aan tal Nederlanders in den afgeloopen zomer hun va- cantie in het buitenland doorbrachten en wel spe ciaal in Duitschland, waarvan de oorzaak in de goed- koope Reisemarken ligt. Hiertegen valt niet te con- curreèren. Het grootste aantal gasten werd bereikt op 10 Augustus, toen zich 5110 vreemdelingen in Ber gen bevonden, d.i. 2000 minder dan het vorige jaar. liet ledenaantal bedroeg 568 tegen 560 in 1933. Daar entegen liep het aantal donateurs terug tot 32, mede een gevolg van de tijdsomstandigheden. Verder vermelden wij nog, dat bij het informatie bureau en do Bouwexploitatiemij. „Bergen aan Zee', in totaal 3156 aanvragen om informaties binnen kwa men. Wederom werden een bloemencorso en een Ver lichtingsavond georganiseerd, welke laatste feest avond herhaald moest worden, daar de eerste letter lijk in het water viel. Beide feestelijkheden gaven een bevredigend resultaat. Het bestuur voerde besprekingen met de Rijkstele foon over verbetering van den telefoondienst in Ber gen, die tot resultaat hadden flat het bestuur werd meegedeeld, dat behoudens onvoorziene omstandig heden, het telefoonnet in 1936 in Bergen geautoma tiseerd zou worden. Verder gewaagt het verslag nog van een verzoek aan het gemeentebestuur om een wandel- en ruitere pad aan te loggen in het natuurreservaat, waarover gunstig beschikt werd, terwijl de beide paden alreeds uitgevoerd zijn. Zeer waarschijnlijk zal de omzetbelasting van 3 die op de pensionbedrijven voorloopig voor den tijd van één jaar geheven werd, van kracht blijven voor de toekomst. De oprichting van het Openlucht-theater vermeld den wij reeds. Dat de werkzaamheden nog niet be gonnen zijn, heeft zijn oorzaak in het feit, dat de Minister nog steeds niet beslist heeft over de tewerk stelling van jeugdige werkloozen bij de uitvoering van dit werk. Alhoewel er geen spoor van verbetering is te con- stateeren en ook de toekomst hoegenaamd geen reden tot optimisme geeft, hoopt het bestuur dat, hoe de toekomst ook zal zijn, alle leden de V.V.V. zullen blij ven steunen, tot heil van Bergen in het algemeen en van de inwoners in het bijzonder. Zoo ongeveer besluit het jaarverslag, waarmede de heer Zeiler de instemming en een hartelijk applaus der vergadering verwierf. Van de ingekomen stukken en mededeelingen ver melden wij het volgende: B. en W. werd verzocht een lantaarn te plaatsen hij den ingang van den Hoeverweg, wat reeds ge schied is. Tevens had het bestuur aan dit college verzocht het laatste gedeelte van den Hoeverweg van oen gesloten wegdek te voorzien, waarvan tezegging ontvangen werd. Voorts waren enkele verzoekschriften binnengeko men, die nog niet door het bestuur waren behandeld. Een verzoek van de Chr. School om opname op de kaart van Bergen. Indien dit wat het cliché betreft, mogelijk is, had het bestuur hiertegen geen bezwaar. Betreffende een verzoek om herstellingen aan het fietspad naar Bergen aan Zee, eerder in het seizoen plaats te laten hebben, merkte de voorzitter op, dat de V.V.V. hierin niet te zeggen heeft, daar de Rijwiel pad vereeniging moet zorgen voor het onderhoud. Bo vendien zijn verbeteringen voorloopig niet meer noo- dig. Óp een vraag van den heer Brugman die stellig meende te weten dat de herstellingen niet door de Rij wiel pad vereeniging waren uitgevoerd, deelde de heer Zeiler mede, dat deze herstellingen bekostigd waren door de Bouwexploitaitemij., daar de Rijwiel- padvereeniging hiertoe finantieel niet in staat was. Voorts was een verzoek binnengekomen om tegen te gaan dat oude kaarten werden gebruikt door de leden en soms zelfs door niet-leden. De voorzitter had mee deze klacht gehoord en zal hieraan een einde maken door de kaarten een duide lijke onderscheiding van andere jaren te geven. De heer Fr. Otten had er bezwaar tegen, dat dez<? kaarten alleen verkrijgbaar zijn als men een ad vertentie in de pensionlijst plaatst. De voorzitter oordeelde dit zeer begrijpelijk. Er zijn toch ook leden die geen direct belanghebbende zijn en dus geen prijs stellen op een kaart. De heer Otten vond het systeem waarbij eenige menschen aangestipt worden een bevoordeeling van enkele leden. De Voorzitter: Dat is weer de oude kwestie. Men kan de menschen toch geen pensionlijst met 400 na men geven en zeggen: zoek nu maar uit! Dat zijn geen inlichtingen. Aangestipt worrden de leden die aan de eischen van den aanvrager voldoen. De heer Otten bleef er bij dat de pensionlijst zoo geen waarde voor hem had. Vervolgens bracht de finantieele commissie bij monde van den heer Krans rapport over het onder zoek van boeken en bescheiden. Voorgesteld werd het 'bestuur voor 1934 onder dankzegging voor het goede beheer te dechargeeren. Aldus werd besloten. Verkiezingen. Vervolgens was aan de orde de benoeming van een lid der fin. comm. Aftr. de heer W. van Gulik, die zich niet herkiesbaar gesteld had. Benoemd werd met 41 van de 51 uitgebrachte stemmen de heer S. Koster. Verkiezing van een bestuurslid (aftr. de heer Mr. H. Judell), die onder applaus met 40 van de 51 st. herkozen werd. De heer D. A. Klomp, vice-voorzitter, bracht ver slag uit over de in Juni te Groningen gehouden al gemeene vergadering der Aa.N.V.V. We stippen hier uit aan dat de mogelijkheid bestaat van reorganisa tie der A.N.V.V. Bij de regeering zal er op aangedrongen worden maatregelen te nemen tegen het steeds grooter wor dende aantal Nederlanders, dat de vacantie in het buitenland gaat doorbrengen. De Begrooting. Bij het behandelen der begrooting wees do heer Zeiler er op dat in den afgeloopen zomer telkens weer geconstateerd moest worden dat pensionhou ders de lijsten met het aantal gasten niet inleverden. Dit is een politieverordening en ofschoon het be stuur nog vijfmaal menschen had rondgestuurd om de pensionhouders tot inlevering aan te manen, moest in twee gevallen door de politie proces-verbaal tegen de overtreders opgemaakt worden. Ten aanzien van den post van f 2000 voorkomende op de begrooting ten behoeve van de oprichting van een openluchttheater, merkte de voorzitter op dat bij een nadere begrooting door den heer Roggeveen gebleken is dat de onkosten dit bedrag niet veel te boven zullen komen. Met de uitvoering moet men echter, zooals al reeds gezegd, op het besluit van den minister wachten. De begrooting opent met een batig saldo van f 1998.29 en sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 6534.23. Van de uitgetrokken posten noemen wij nog f 700 voor salaris voor de administratie en f 200 voor de Vreemdelingcnlijst, welke laatste uitgave van de bouwexploitatie Mij. „Bergen aan Zee" terug ontvan gen wordt. Rondvraag. Bij de rondvraag merkte de heer Bückmann op dat de uitgifte van staatjes met aanvragen voor pension of gemeubileerde huizen, z.i. niet het minste nut hadden, daar de aanvrager te veel brieven krijgt om allen door te zien. De voorzitter uitte zijn verwondering hierover, daar tot nu toe dit systeem altijd uitstekend gewerkt heeft, zoo zelfs dat andere afdeelingen het overge nomen hebben. De heer Klomp geloofde dat het geval dat-de heer Bückmann opnoemde niet als regel was te beschou wen. Het persoonlijk contact wordt op deze wijze, bevorderd terwijl de onkosten miniem zijn. Vooral in het gevorderde seizoen is dit systeem van nut, daar de aanvrager dadelijk weet welke pensions nog open zijn. De heer Hali vroeg of het niet mogelijk is om op de bleomententoonstelling die dit voorjaar in Heem stede gehouden wordt, reclame te maken voor Ber gen. De heer Zeiler voelde hier wei voor en zegde toe het te onderzoeken. De lieer Klomp wilde van deze gelegenheid gebruik maken om iets over de gaskwestie te zeggen, ot schoon hij niet wist of dit op deze vergadering thuis hoorde. Spr. memoreerde het feit dat hij zoowel als vele andere burgers indertijd geijverd hebben voor den aanleg van gas in deze gemeente, hoewel men tegen den verhoogden prijs was. De toenmalige di recteur der gasfabriek motiveerde deze verhooging van 3V2 cent met op de meerdere risico en het grootere buizennet te wijzen. Maar nu zijn de tijden veranderd; bovendien neemt het gebruik van petro- leumgas hand over hand toe en spr. wilde dat de vergadering zich hierover uit zou spreken, opdat men eventueel een verzoek tot het gemeentebestuur van Alkmaar kan richten om deze 2V2 cent te laten vallen. (De directie der gasfabriek verminderde reeds deze verhooging van 3V2 op 21/*» cent). Dan be taalt Bergen nog teveel, daar men in Schagen on langs den gasprijs op 8 cent stelde bij een afname van 30 M3. Het vastrecht noemde spr. een handige manier van een monopolistisch bedrijf om haar be drijfswinst te garandeeren. De Voorzitter stelde voor het bestuur de machti ging te geven in deze te handelen. Hetgeen onder grootc instemming werd besloten De heer Brugman meende dat de gemeenteraad hierin voor behoorde te gaan. De heer Klomp: Dat kan de gemeenteraad niet doen, daar zij het contract geteekend heeft, maar wij zijn niet contractueel verbonden. Een 95-jarige luchtreiziger. De heer J. van Heezen te Enkhulzen, die op 9 December jL 95 jaar werd, maakte Donderdag op uitnoodiging der K.L.M, een retourvlucht Amsterdam-Vlissingen. De heer Zeiler onderschreef volkomen, wat de heer Klomp over monopolistische bedrijven gezegd had. Dat bleek ook weer bij de tarieven van het wa terleidingbedrijf, waartegen men in verzet was ge komen. Deze tarieven zijn nu verlaagd voor houders van een meter, maar deze verlaging is zoo geweldig, dat dit in mijn bedrijf de somma van zegge 13 gul den bedraagt. (Gelach). Daar de rondvraag verder niets opleverde, volgde sluiting. Ensemble Saalborn. Rubber. Wie het bekende boek van mevr. Lulofs heeft ge lezen, zal weten met hoeveel verve en kleur zij ons voert te midden van de Indische Rubberkringen, waarvan zij een beeld wil geven, een beeld dat bij ons scherpe indrukken nalaat van dat eentonige, doodend monotone bestaan daar buiten in de Rimboe, En zij doet dat in haar boek zóó dat wij ons niet ontworstelen kunnen aan medegevoel met die mo- reele ontwrichting en verwording, waarvan die „Rub- bermenschen" in verschillenderlei vorm het slacht offer worden. Het slachtoffer in alle opzichten van de omstandigheden waaronder zij gedwongen zijn te le ven om geld te verdienen. En bijna allen vallen als .slachtoffer, alleen enkelen sterken gelukt 't buiten de vampier der eenzaamheid te blijven. Zoo gaf ons 't haar boek en in haar tooneelstuk poogt mevr. Lulofs die indrukken nog eens te brengen. En in tafereelen, omweven door verschil lende episodes uit het meer intieme leven harer ver schillende personen, wordt ons dat geboden. Maar de sterke indrukken die het boek ons geeft, dat vermag het tooneelstuk niet te doen.' Alleen in het eerste bedrijf, dat verre weg het beste is, kunnen wij iets voelen van wat daar in het verre Indië ge beurt. In hoofdzaak blijft het stuk te schetsmatig, te veel rusten op opzichzelf staande episodes, die niet genoeg grijpen in het gemoed van do toehoorders, te weinig zeggen over het zieleleven van de rubber slachtoffers. Zeker, „Rubber" is een goed speelstuk, dat ook veel spanning geeft, maar dat niet opvoert tot een steeds stijgende extase, maar, 't is trouwens aan het ap plaus wel te merken, enkele bedrijven heeft met een zakkende belangstelling. Saalborn's ensemble gaf zich echter met groote overgave aan Rubber en wij weten het wel dat Louis Saalborn en Jan van Ees spel geven dat inslaat. Sap pig en rijk aan kleur toont Saalborn ons de grove assistent Jan Meesters, terwijl Jan van Ees een tref fende uitbeelding bracht van de meer fijn-besnaarde John van Laer. En ook de anderen passen zich naar behooren aaD om het tot een goed en sluitend geheel te krijgen. De Kunstkring, die thans in Schagen reeds een 500-tal leden telt, heeft dan ook weer een heel mooie voorstelling geschonken, n voorstelling die een goede propaganda is geweest voor dezen kring, dievoor weinig geld buitengewone goede kunst aanbiedt. De volle zaal van Theater Royal toonde dan ook in een warm applaus haar hulde en dankbaarheid, die aan het eind voor den heer Saalborn de vorm van een ovatie aannam. Of men ook genoten had. I MARKTOVERZICHT. Beste vette koeien waren Donderdag ƒ.1. aange voerd. De handel was anders, evenals elders, wel iets trekkend. De duurste koe werd gekocht door slager Korver van Den Helder, afkomstig van den heer J. Schenk Az. te Barsingerhorn, voor f250, werd 30 ets. De handel in kalf- en geldekoeien was matig, met voor dezen tijd een aardigen aanvoer. De handel in nuchtere kalveren was goed. Paarden werden er nogal wat verkocht; alleen de heer K. Stammes, Heerhugowaard, verkocht er 7 stuks, een aardige omzet. De handel was goed. Oude slachtschapen golden 12—18 gld., handel matig. Handel in jonge vette schapen matig en in overhouders stug. De noteering van vette varkens was 19% ets., maar moet zijn ISV2 ets. de hoogste markt; wij waren verkeerd voorgelicht. Handel goed. Handel in biggen en schrammen vlug, dat gaat den laatsten tijd wel. Van kippen, konijnen, eenden en hanen geen no teering. dat was deze keer geen moeite om er over te schrijven. Nagenoeg geen aanvoer. Dat kan gerust wel beter worden. JUBILEUM. Den lsten Februari herdacht de heer Jb. v. d. Oord den dag, dat hij vóór 35 jaar in dienst trad bij de Nederlandsche Spoorwegen. RAAD SCHADEN. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Maandag 4 Februari 1935, des namiddags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Stemming over het voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het adres van den Schager Bestuurdersbond. 2. Stemming over het voorstel van den heer Orsel tot verlaging der staangelden voor de markt kooplieden. 3 Voortzetting behandeling der begrooting, dienst 1935. Schagen, 31 Januari 1935. De Burgemeester, J. CORNELISSDN. Slecht weer op komst! Regen, wind, hagelbuien Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank .zij Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt neem Aspirin! Dan heeft de griep de minste kans. jaagt de griep op de vlucht! Een groot, roman-tisch-sensationeel filmwerk is „Voortvluchtigen", dat deze week in Theater Royal draait. Vol spannende momenten en boeiend tot het einde. In de Los Angeles Transcontinental bus bevinden z'ch, wanneer deze uit New York vertrekt, Letty Mor ris, een weggeoopen revuemeisje, dat tracht te ont snappen aan een gangster, die op haar verliefd is „Legs" Caffee, welke zelf ook meereist. Den eersten nacht rijdt de bus door een gevangenisstadje. Een aantal gevangenen is uitgebroken, en Paul Porter, de jonge leider, weet te ontsnappen, door in de bus bin nen te dringen en van kleeren te veranderen. Den volgenden morgen koopt Porter met geld, dat hij in de' gevangenis had verborgen, een kaartje en reist verder mee. Hij en Letty voelen zich onmiddellijk tot elkaar aangetrokken, natuurlijk tot ergernis van Caffee. Porter is de eenige, die nog niet door de poli tie is gesnapt, doch de politie-agenten controleeren bij iedere halteplaats van de bus. Porter wordt ze nuwachtig, Legs achterdochtig. Op het punt om ge pakt te worden, en zich daarvan bewust, verlaat Porter 's nachts de bus en pakt een trein naar de volgende stad. Nu zijn achterdocht bevestigd is, zegt Legs Letty, dat hij zal zwijgen, indien zij hem naar New York wil volgen. Zij stemt toe, maar weet de achterdocht om te draaien, zoodat Legs wordt gear resteerd. Dien avond wordt de bus door een hevigen sneeuwstorm opgehouden. Letty weet te ontsnappen aan de aandacht van den detective, die haar be waakt, ontmoet Porter en samen stelen zij de bus en rijden westwaarts. Ofschoon Letty geen uitleg vraagt, vertelt Porter haar, dat hij de onrechtvaardigheid van zijn veroor deeling niet kon verdragen. Hij werd veroordeeld op manslag, maar handelde in zelfverdediging. Dan, in het schijnsel van de koplampen, zien zij een lichaam liggen op den besneeuwden weg; het is een man, die nog leeft, maar geheel verstijfd van de koude. In do bus tracht Letty hem bij te brengen, maar dan stopt de wagen opnieuw, thans voor een kind, dat bijna bewusteloos is van de koude. Het kind leidt Letty naar een omgeslagen bus, waarin ongeveer een do zijn kinderen, die alle bevroren zijn. Dit oponthoud beteekent de arrestatie van Poter, maar hij kan de kinderen niet zoo achter laten. Deze vertellen nog, dat een van de jongetjes nog langs den berm moet liggen, en Porter gaat, ondanks Letty's protesten, op zoek. De achtervolgers hebben inmiddels den wa gen achterhaald, en, wanneer zij op zoek gaan om Porter te vinden, vinden zij het kind gered, doch Porter bewusteloos door een val, die hij gedaan heeft. Porter moet naar de gevangenis terug, maar zijn vriendjes vergeten hem niet, evenmin als hun ouders. In een dramatische scène weten zij op de gevoelens van het publiek te werken, en bereiken hun doel, Paul Porter's invrijheidsstelling. Als een vrij man kan Letty hem gaan begroeten 5-JARIG BESTAAN. De manufacturenzaak „De Ster" van den heer K. Burgman in de Molenstraat bestaat 5 jaar. Ter gele genheid van dit jubileum geeft de heer Burgman een aardige attractie, waarbij men 'n mooie prijs kan winnen, welke vanaf heden in de etalage staat op gesteld. Men ga er eens heen om mee te raden! GESLAAGD. Mej. R. van der Veen, employé bij de Hoornsche Crediet- en Effectenbank, kantoor Schagen, slaagde dezer, dagen voor het examen stenografie, systeem- Groote. SPARTA-NIEUWS. A.s. Zondag zal Sparta I trachten de in Anna Paulowna gelegen nederlaag tegen B.K.C. I te wre ken, daar B.K.C. I nu bij Sparta I op bezoek komt. Of het Sparta echter zal gelukken, om thans over B.K.C. te zegevieren, zullen de vele Sparta-suppor- ters wel niet eerder weten voor het eindsignaal heeft geklonken, daar B.K.C. over een elftal be schikt, dat van 't begiif tot 't eind blijft doorsjouwen en waarvan de achterhoede, met als uitblinker kee per Prins (die voorheen het Sparta-doel verdedigde) zelfs het sterke Texel I verleden week Zondag wist te bedwingen. Texel kon het niet verder brengen dan een gelijk spel, dus zullen de Spartanen allen zonder uitzondering hard moeten werken om het ongeslagen record, wat zij tot nu toe wisten te hand haven op eigen terrein, ook thans hoog te houden. Voor de vele voetballiefhebbers is het echter zeker, dat het a.s. Zondagmiddag niet aan spanning zal ontbreken. 's Morgens speelt Spartas opkomst, n.1. om 10 uur het sterke Sparta A en om 11.30 de Benjamins, Sparta B., welke ook over een goed elftal beschik ken. Hoewel deze beide elftallen aan gewicht het veelal moeten afleggen tegen hun tegenstanders, zijn ze technisch meestal verreweg do meerderen, wat trouwens de goede plaats welke zij op de ranglijst bezetten .bewijst. ZONDAG 3 FEBRUARI. NED. HERV. GEMEENTE. Sint Maarten, nam. 7 uur, Ds. Tinholt. Bergen, voorm. 10 uur, Ds. Van den Kieboom. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Bergen, voorm. 10 uur en nam. 5 uur, de heer J. H. Slager, hulpprediker. E. V. „MARANATHA". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur, Ds. Bakker van Amsterdam.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8