Inbraken. VAN GEELEN's Kunsthandel Sparta I-B.K.C. I Zaterdag 2 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9650 Het echtelijke drama te Amsterdam. Tumult in den Raad van Ginneken. Onderzoek naar uitrerkoopen. Geheime genootschappen onder scholieren. Een opwindende jacht Nieuwe Amerikaansche stratosfeerraid. Een liga tegen bijgeloof. Firma GEBR. ROTGANS NIET IN ZEEROOVERSHANDEN. Goede vangst van de Alkmaarsche politie. - Berucht Amsterdamsch inbreker op heeterdaad betrapt. Het is de politie te Alkmaar Woensdagnacht ge lukt een goeden slag te slaan met de aanhouding van een beruchten Amsterdamschen inbreker, zeke ren J. K., die op heeterdaad werd betrapt bij het forceeren van de groote brandkast in het kantoor van den distillateur Geels aan de Baangracht. De po litie was gewaarschuwd door een voorbijganger, die een onbekenden persoon bedoeld kantoor had zien binnengaan, waarop direct een onderzoek werd in gesteld en met den zoon van den heer G. werd de inbreker overvallen. De brandkast was reeds ten deele geforceerd en bevatte een belangrijk bedrag aan geld. Een collectie inbrekerswerktuigen werd ter plaatse aangetroffen en in beslag genomen. De in breker is opgesloten in het politiebureau te Alkmaar. Vermoedelijk zal ook nog de hand worden gelegd op zijn helper. Nader vernemen we, dat de Amsterdamsche recher che op verzoek van de Alkmaarsche politie Donder dagochtend in zijn woning heeft gearresteerd een 30-jarig persoon, die betrokken blijkt te zijn geweest bij den inbraak in het kantoor van den distillateur Geels. De aangehoudene is op transport gesteld naar Alkmaar. Een arbeider te Hargen van 800 gulden beroofd. De alleen in het duingebied te Hargen (Schoorl) wonende arbeider A. Snip is de dupe geworden van zijn gevaarlijke gewoonte om een vrij groot bedrag aan baar geld in huis te hebben. De man woont zeer romantisch alleen, in een houten huis in het duin, dat hij met zijn vader van „gejut" hout vervaardigde. Reeds een aantal jaren is hij als arbeider werk zaam op de Kalkzandsteenfabriek te Schoorldam en wordt zijn huishoudentje gedaan door een klein meisje, dat eergister tot de ontstellende ontdekking kwam dat een kistje, waarin 30 gouden tientjes en 500 guldens waren geborgen ontvreemd was. De politie, die gewaarschuwd werd, verzekerde zich de assistentie van den rijksveldwachter uit Bergen, die beschikt over een goed afgerichten poli tiehond. Het spoor van het dier ging steeds in een zelfde richting, doch werd telkens afgebroken. De dader is nog niet opgespoord, wel werden mededee- lingen ontvangen waaruit bleek, dat men voor het ontdekken van den diefstal in de omgeving van het eenzaam staande huis een verdacht persoon had waargenomen. (Alkm. p*t.") De vrouw op vrije voeten gesteld. Gistermiddag is de vrouw, die Maandagavond ƒ.1. op de eerste étage van een perceel aan de Nieuwe Hee- rengracht. haar echtgenoot bij een huiselijke twist met een slagersmes zoodanig heeft verwond, dat de dood spoedig intrad, door de justitie op vrije voeten ge sel d. Verschillende leden verlaten onder protest de zaal. De raadzitting der gemeente Ginneken, nam gister morgen op onverwachte wijze een einde. Reeds bij de behandeling van de nieuwe politie verordening en de aanschaffing van een nieuwe vuil nisauto, waren harde woorden gevallen. Toen echter de voorzitter, burgemeester Jhr. mr. Th. Serrais een serie wijzigingen besprak op de be grooting door een combinatie van een 8-tal raadsleden ingediend, lokten diverse opmerkingen daafbij van den voorzitter driftige protesten uit in het kamp der voorstellers, welke spanning nog verergerd werd, toen ïle heer Verdaasdonk reageerde op een wijze, die op nieuw de voorstellers krachtig deed protesteeren. De kwestie liep tenslotte zoo hoog, dat de grootste helft der raadsleden onder groot rumoer de raadszaal ver liet, waarbij heftige verwijten niet ontbraken en waarbij gedreigd werd niet te zullen terugkeeren, als de leiding niet beter was. Wegens onvoltalligheid moest de zitting worden ge schorst. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. Op verzoek van den minister van oeconomische zaken heeft het oeconomisch instituut voor den middenstand in het tijdvak November 1933 tot en (met Februari 1934 een onderzoek ingesteld naar de uitverkoopen, dat zich uitstrekte over ruim 2000 winkels in de gemeenten Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Haag, Groningen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. H Als algemeene indruk drong zich tijdens het on derzoek meer en meer op, dat het aankondigen van uitverkoopen en opruimingen in de eerste plaats geschiedt ter vergrooting van den omzet en dat het opheffen of verplaatsen van de winkelnering, als mede het opruimen van incourante of beschadigde goederen een ondergeschikte rol speelt. Zoo ver klaarde bijv. 55.7 procent der winkeliers, dat zij het uitverkoopen uitsluitend toepasten als een reclame middel of als afweer en navolging van concurren ten; do invloed van grootbedrijf en „vliegende win kel" bleek in laatstbedoeld opzicht te sterk te zijn. In slechts 20.4 pet. der gevallen werd de seizoen en mode-invloed als reden genoemd. Het meerendeel dor winkeliers gaf voorts toe, dat de werkelijke gronden en bedoelingen veelal niet overeenstemden met de publieke aankondiging. De merkwaardige „bloemlezing" van opschriften alsook de andere attracties met betrekking tot bet uitverkoopen, welke in hoofdstuk III van het rap port zijn weergegeven, komen in verband met een en ander dan ook in een bijzonder licht. Ook de duur der uitverkoopen en opruimingen wijst op eigenaardige gewoonten. Gedurende de 4 maanden van het onderzoek bleek n.1. 14.1 pet. der uitverkoopen zich over een tijdsbestek van 2 maan den of langer uit te strekken. De gemiddelde duur van alle geconstateerde uit verkoopen bedroeg in de periode van het onderzoek niet minderd an 47 dagen. Tachtig procent der winkeliers heeft zich uitge sproken voor een wettelijke regeling van deze ma terie. Een desbetreffend wetsontwerp is, gelijk be kend is, thans bij de Tweede Kamer aanhangig. De heer Willigere te Steenbergen wordt 16 Februari a.s. 100 jaar. „Zwarte hand" en „Onderaardsche geesten". Moesten leeraren dwingen hoogere cijfers te geven. Belgrado. Onder de leerlingen van de handels academie te Roema hadden er zich, naar zoo juist is gebleken, verscheidene vereenigd in twee geheime genootschappen, de „Zwarte Hand" en „De Onder aardsche Geesten" geheeten. Het doel van deze beide vereenigingen, die met el kaar samenwerkten was, de leeraren te dwingen, den leden hoogere cijfers te geven. Weigerden zij, dan zouden zij vermoord worden. De „beulen" werden opgeleid in een ledigen kejder waar het revolverschieten werd beoefend. Het eerste slachtoffer was reeds bepaald. Het was de scheikundeleerares. Ondanks herhaalde anonieme waarschuwingen gaf zij den bendeleden steeds zeer lage cijfers. De beide vereenigingen telden tezamen twintig le den, waaronder ook meisjes. Hun bestaan werd ont dekt, nadat een leerares een briefje in handen kreeg, dat op slinksche wijze door de klas werd rondge stuurd. Op het briefje voorkomende mededeelingen ont stelden de leerares dermate, dat zij zich onmiddellijk naar den directeur begaf, die direct een onderzoek instelde. Twee jongens en twee meisjes zijn hierop van de school verwijderd, terwijl de overigen flink zullen worden gestraft. Zondag a.s. Aanvang 2 uur, Comp. 4e klas Kon. Ned. Voetbalb. Drijfjacht op een aangeschoten wild zwijn in de straten van Kreuznaoh. Het D.N.B. meldt uit Bad Kreuznach: Een op windende jacht op een wild zwijn heeft men in de straten van Bad Kreuznach kunnen aanschouwen. Een wild zwijn, dat bij een drijfjacht in de nabij heid van de stad aangeschoten was, vluchtte de vel den in en hield zich tenslotte in een tuin schuil. Toen de drie mannen, die het dier achtervolgden, dit in den tuin vonden, trachtten zij het gevangen te nemen. Het dier sprong echter op de met knuppels gewa pende mannen toe en dreef dezen op de vlucht. Ze konden zich slechts in veiligheid brengen, door in een boom te klimmen. Ondertusschen vloog het dier verder en verwoestte in zijn vaart een broeikas. Vervolgens ging het de straat op, waar het een wielrijder aanvloog, die van zijn fiets viel en daarbij enkele verwondingen opliep. Het springen van den fietsband, verhinderde den wielrijder zijn weg te vervolgen. Het vechtlustige dier schrok zoo hevig van den knal, dat het er weer van door ging. In een andere straat gooide het opnieuw een wiel rijder onderstboven. Een inwoner, die het dier tracht te te vangen, werd tegen den grond geslingerd. Pas toen het dier zijn toevlucht tot een leerfabriek nam, kon het omsingeld en door de arbeiders onscha delijk worden gemaakt. Bij de jacht werden drie personen gewond. Wordt door de „National Geographical Society" voorbereid. Washington: De Vereenigde Staten zijn vastbe sloten trots alle moeilijkheden en ongevallen de ver overing van de stratosfeer te voltooien. En zoo zal dan in het begin van den zomer, naar de voorzitter van de National Geographical Society, dr. Grosvenor, heeft aangekondigd, een nieuwe ballon van minstens drie millioen kubieke voet een tocht naar hooger sferen ondernemen. Ook deze vlucht zal wederom door de Geographical Society gefinancierd worden, terwijl het leger zich met de technische werkzaam heden zal belasten. Tot balloncommandant is de bekende luchtfotograaf kapitein Albert W. Stevens, uitverkoren en tot pi loot kapitein Orvil A. Anderson. Beide hebben de on gelukkig verloopen stratosfeervlucht van Kepner meegemaakt. Naar dr. Grosvenor verklaarde, zal de nieuwe vlucht vermoedelijk begin Juni plaats vinden. Als startplaats is weder een geschikt dal in de Black Hills gekozen, ongeveer IS kilometer ten Zuid-Westen van Rapid-City (Zuid-Dakota). De leden begaan zooveel mogelijk „onge- lnksdaden." Amerika is nu eenmaal het land van eigenaardige vereenigingen en organisaties. Men vindt daar ver eenigingen, die wedrennen voor schildpadden en springconcoursen voor kikkers organiseeren, men vindt er ook een club, die den meest onbeschaam- den leugenaar van het heele jaar met een prijs be loont. De merkwaardigste van dit soort vereenigingen is echter wel de z.g. Liga tegen het bijgeloof, welker leden zich niet alleen tevreden stellen met de ver spreiding van literatuur, waarin de dwaasheid van het bijgeloof wordt aangetoond, maar die de supersti tie ook practisch te lijf gaan, door zoo veel mogelijk „ongeluksdaden" te begaan. Negen en twintig leden van deze liga hebben vijf 'dagen lang te Chicago vertoefd en dag aan dag niets gedaan, dan onder ladders doorloopen, spiegels stukslaan, met zout morsen, paraplu's in de kamer openen, en zwarte katten over den weg laten loopen. Natuurlijk staken ze ook steeds drie sigaretten met een lucifer aan en maakten zij zooveel mogelijk ge bruik van no. 13. Men kan het streven van deze liga niet anders dan toejuichen en het is dan ook maar te hopen, dat zij met haar propaganda veel succes heeft, schrijft United Press uit Chicago. 'T IS WARM IN BUENOS AIRES. En in Zuid-Bretagne beginnen de rozen te bloeien. Buenos-Aires. Te Buenos-Aires werd Donderdag de hoogste temperatuur sinds 1856 geregistreerd. De temperatuur bedroeg 104.9 graden. In het binnenland steeg de temperatuur op sommige plaatsen tóf 112 graden. Parijs. Terwijl het bijna overal in Frankrijk streng winterweer is, vertoont het Zuiden van Bre- tagne reeds teekenen van het naderend voorjaar. Overal staan hier de mimosa's in bloei en in vele tuinen beginnen de rozenstruiken zelfs reeds te bloeien. OPZIENBARENDE ARRESTATIE IN ZWEDEN. Kamerheer van prins Karei aangehouden Naar Reuter uit Stockholm meldt, zijn omvang rijke verduisteringen gepleegd ten nadeele van prins Karei, een broer der konings. De kamerheer van den prins, baron von Stiern- stedt, is gisternacht door de recherche gearresteerd; hij wordt verdacht zoowel geld uit het vermogen van den prins als uit de kas van de Sarophijns-orde, waarvan de prins penningmeester was, te hebben ontvreemd. De verduisteringen moeten meer dan 82.000 kronen bedragen. De kamerheer is 51 jaar en was reeds tien jaar in dienst van den prins. U zoekt een aardig cadeautje? En 't mag niet veel kosten? Wel ga dan naar aan de LAGEZIJDE in Schagen want daar slaagt U zeker. Daar vindt U een enorme keuze REUZE LEUKE CADEAUTJES in eiken prijs, en U vindt daar nog eens iets bijzonders waar niet iedereen mee aan komt dragen. Wat U ook zoekt of vraagt, het is zeker dat U bij VAN GEELEN slaagt. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 753 m.M, Wind: West. Temperatuur: 8 gr. C. is 38 gr. F. Vooruitzichten: Regen. UNIVERSAL VLIEGENDOOD, per liter f 1.30 UNIVERSAL RATTENDOOD, per pakje 35 ct. CUTRALIN ter verdelging van allerlei ongedierte, per busje 45 ct. HELIOS, per pakje 45 ct. Gedipl. Drogist. SCHAGEN. Ongerustheid over het lot van 70 Engel- sche scholieren. Men maakte zich dezer dagen te Honkong ernstig ongerust over het lot van zeventig kinderen, die zich aan boord van het 2400 tons metende stoomschip „Tungchow" bevonden en men vreesde zeer, nade- maal het schip maar steeds niet antwoordde op radio-telegrafische oproepen, dat het vaartuig met zijn jeugdige passagiers in handen der piraten was ge vallen. Alle kinderen behouden te Hongkong aangekomen. Deze vrees is echter niet bewaarheid geworden, daar Reuter thans meldt, dat de „Tungchow" met de 70 kinderen, door Britsche oorlogsschepen is opge spoord, o.w. de kruiser Suffolk en het vliegtuigmoe derschip Hennes. Deze schepen hebben het schip, dat onder eigen stoom kon varen, naar de Junk-baai te Hongkong begeleid. Alle 70 kinderen zijn ongedeerd. De Èngelsche admiraliteit meldt, dat de Tungchow op 29 Jan. door de zeeroovers werd vermeesterd, tien mijl ten N.W. van het Sjawei-eiland, aan den mond van de Jangtsc. De zeeroovers zijn aan land gegaan in de Hong Lai-baai ten Oosten van Hongkong De Tungchow had Russische wachters aan boord ei. de sergeant Tisorof als loods. De tweede machinist McDonald is door revolverschoten in de borst ge dood. KEUZE TUSSCHEN GIFBEKER EN STROP. Estnisch veroordeelde kiest de galg. Reval. De eerste alhier ter dood veroordeelde man, wien volgens de thans in werking getreden Estnische wet betreffende de invoering van de doodstraf de keuze werd gegeven tusschen den gif beker en den strop, was Johanes Nestro. Hij koos zonder dralen de galg. Nestro was wegens vermoor ding van zijn moeder ter dood veroordeeld. Hij had zich daardoor in het bezit willen stellen van de fa milieboerderij. De veroordeelde raakte den gifbeker niet aan, maar schreed rustig naar de galg. Ingezonden stukken. Zuidscharwoudc, 1 Febr. '35. DE BELLAMY-BEWEGING. De economie hier, en in andere landen, vrijwel over de geheele wereld, is in de war geraakt. Dat er iets niet in orde is, zullen wij zoo langzamer hand wel begrepen hebben. Als men een blik om zich heen slaat, en dan blijven wij b.v. maar in noordelijk Noord-Holland, dan kunnen wij consta- teeren, dat er zoo langzaam aan, al meer menschen in werkverschaffingen enz. worden ondergebracht. Wij denken ook aan hen, die doelloos langs de we gen slenteren, en, aan de drama's die er afgespeeld worden, in de huizen, waar zoogenaamd nog een bestaan kan worden verwacht. Door het niet meer loopen van de zaken, die eerst nog eenige welvaart met zich mee leken te brengen, zullen wij straks kunnen waarnemen, dat het een totaal onhoudbare toestand gaat worden; zoo erg, dat het allerergste gevreesd kan worden. Is daar nu niets aan te doen? De steunuitkeeringen en loonen in bedrijven en werkverschaffingen zijn tegenwoordig al veel te laag, doch zullen met dezen voortgang, nog wel veel min der worden. Dit kan afgeleid worden, uit het feit, dat er min der belasting zal opgebracht kunnen worden, en dat er van andere plaatsen, vermoedelijk wel niets te verwachten zal zijn. Hier kunnen en mogen wij geen enkel persoon of bepaalde partij de schuld van geven. Het is alleen de schuld van het huidige eco nomische stelsel (winstsysteem). Dit systeem is wel nooit rozegeur en maneschijn geweest, doch loopt nu wel zoo fout, ook mee door de buitengewone uit vindingen en verbeteringen der machine, dat zij zeer waarschijnlijk, uit haar eigen zal moeten dood loo pen. Deze machines en uitvindingen echter, zijn en blijven er; en daar heeft de menschheid rekening mee te houden. De techniek, dus machine, moet ten dienste van den mensch zijn, doch moet niet het middel wezen om hem in de Schoorlsche duinen of in de Wieringermeer te werpen. Ondergeteekehde kan de lezers dezer courant aan raden, in kennis te komen met de Bellamy-beweging. Een kleine verklaring zal hier niet overbodig zijn. De schrijver en econoom Edward Bellamy, heeft in het jaar 1887 een boek geschreven onder den titel: „In het jaar 2000". In dit bock wordt zeer nauwkeu rig weergegeven, het verloop van dit economisch ge beuren en de verwording van dezen tijd. Daar naaet beschrijft hij een nieuwe en betere maatschappij, die veel menschelijker en vooral veel practischer kan zijn. Een elk kan in ieder geval aangeraden worden, dit boek te lezen. De Bellamy-beweging begeeft zich beslist niet op politiek terrein en laat eiken Godsdienst of Geeste lijk leven (wat ten nauwste met elkander in ver band staat) volkomen vrij. Binnen zeer korten tijd zullen er wel lezingen gehouden worden in dezen streek, wat op talrijke plaatsen al is geschied. U, mijnheer de redacteur, dankende voor de ver leende plaatsruimte, verblijf ik W. VERKROOST. Het verkeersvraagstuk te Londen blijft actueel, dank zij de bemoeiingen van de desbetreffen de instanties. Gele en zwarte blokjes, ter aanduiding van een overgangspunt voor voetgan gers, worden bij een der drukste verkeersknoopen van de Èngelsche hoofdstad gelegd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9