Noodlottige dooi Duitschland Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland wil onderhandelen Nog groote moeilijkheden te overwinnen Lawines in Oostenrijk blijven aanhouden. DE UIVERRAMP. Woonwagen-bewoners vechten veete uit. Wethouder afgetreden. KIJKEn is KO^PERuj CLOECK Twee doodelijke verkeersongevallen. Groot Zweedsch hotel afgebrand. PLOTSELINGE DUISTERNIS. Woensdag 6 Februari 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het éerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 9653 COURANT. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent Obewijsno* Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekendi - Reeds Maandag heeft Duitschland gereageerd op feet communiqué van Londen. De perschef der regeering heeft n.1. in zijn gesprek met buitenlandsche journalisten zijn gunstig oordeel kenbaar gemaakt en wij weten dus nu, dat Duitsch land in de Londensche voorstellen een basis voor onderhandelingen ziet. Wat vooral opvalt is, dat de Engelsche bladen bij het vernemen van dit bericht in een waar gejuich losbarstten, waaruit men zou kunnen afleiden, dat ïnen aan den overkant van het Kanaal nog niet hee- lemaal gerust was over de Duitsche houding. Voor die bezorgdheid is trouwens wel eenige reden, want als wij ons even herinneren hoe strak en stijf de houding van Berlijn was geworden na de Saar- overwinning, dan is het begrijpelijk dat velen meen den te moeten aannemen, dat Hitier verblind was geworden door dit succes en daardoor alle bezin ning had verloren. Daar komt nog bij, dat Duitschland rechtsgelijk heid, en bewapening tot een zeker peil krijgt aange boden tegenover het opgeven van alle aspiraties in het Oosten en het Zuiden, een ruil die voor Hitier zeer onvoordeelig is om de eenvoudige reden, dat hij met of( zonder toestemming van zijn tegenstanders tóch bewapent, terwijl de rechtsgelijkheid slechts begeerd wordt in hoofdzaak met het oog op die be wapening, zoodat, nuchter beschouwt, er voor Duitsch land wel zeer ernstige andere motieven moeten zijn om voor altijd in de moeilijke situatie ontstaan door de stichting van de Poolsche corridor en de schei ding met Oostenrijk, toe te stemmen. Gelukkig bestaan die motieven wel degelijk, want waren zij niet aanwezig, dan kan men er zeker van zijn, dat Berlijn er niet aan zou denken de toegesto ken hand van Londen te grijpen. Het gevoelt echter zeer goed, dat deze tot vriend schap uitgestoken hand gedrukt moet worden, wil ze niet veranderen in een dreigend gebalde vuist, die Duitschland zóu terugdringen in een isolement waar uit het zich moeilijk zou kunnen bevrijden. De verdedigingslinies waarachter de tegenstanders ■van Duitschland zich dan zouden terugtrekken, zijn wel zeer sterk, nl. ten eerste de uitbouw van het Donaupact en de eenzijdige garandeering van Oos- tenrijk's onafhankelijkheid; ten tweede de teekening van het Oost-Locarno-pact door Frankrijk, Rusland, Joego-Slavië en misschien nog enkele andere landen der Kleine Entente en ten derde een militair ver bond tusschen Parijs en Londen (en Italië?) Of hij dus al of niet ingaat op de Londensche voor stellen, Hitier kan in elk geval de hoop op verwezen lijking zijner eventueele Groot-Germaansche plan nen wel opgeven, want optornen tegen een dergelijke macht zou niet meer of minder beteekenen dan natio nale zelfmoord. Voor het prestige van zijn land is het daarom beter, met opgeheven hoofd naar Genève terug te keeren en den weg te gaan, die door Laval zoo netjes is afge bakend. Hij kan dan zoo onderweg toch nog wel probeeren hier en daar een volrijpe vrucht te plukken, b.v. de militairisatie van den linker Rijnoever of de terug gaaf van enkele koloniën. De terugkeer van Duitschland naar den Volkeren bond zal dan ook wel gepaard gaan met langdurige Catastrofen teisteren de hondstanden. - Ver keer op vele plaatsen ontwricht. - Duitschlands stijgende wateren. Het D.N.B. meldt uit Weenen: Het lawinegevaar in de bergen van Tirol blijft aan houden. Uit alle deelen van het land komen berichten bin nen over aanzienlijke schade, welke door de neer stortende sneeuwmassa's is aangericht. Tusschen Imst en Landeck versperde gisteravond een reusachtige lawine de geheele bedding van de Inn, zoodat groot gevaar voor overstroomingen ont stond. Na drie kwartier kon het water evenwel een nieuwen doorgang vinden. Door dezelfde lawine werd ook de Burgstrasse ver sperd. De stad Bad Halle was tengevolge van het af storten eener lawine, welke de electriciteitscentrale buiten werking stelde, geruimen tijd geheel in het 'duister gehuld. Ook het electriciteitsbedrijf van Landeck werd een tijdlang buiten bedrijf gesteld. Personentrein ontspoord; drie ernstig ge wonden. Weenen, 5 Febr. (D.N.B.)De verdere berichten uit de bondslanden toonen, dat de lawinecatastro fes, die Oostenrijk in de laatste dagen geteisterd heb ben, schier zonder voorbeeld zijn. Maandagavond moest ook het verkeer op de Ennes- dalbaan van de bondsspoorwegen gestaakt worden, daar een hulptrein, die voor het opruimen van een lawine was uitgereden, door twee nieuwe lawines in de buurt van Johnsbach ingesloten werd. Op de met ijs bedekte rails ontspoorde kort te vo ren een personentrein, waarbij 3 menschen zwaar gewond werden, en moeilijke onderhandelingen, die van beide par tijen het grootste geduld zullen vragen. Laat ons echter hopen, dat deze besprekingen er toe zullen leiden, dat de oude erfvijanden Frankrijk en Duitschland nader tot elkaar worden gebracht en daardoor elkander beter zullen leeren waardeeren en begrijpen, want zonder een dergelijke toenadering is vrede absoluut onmogelijk. De wil tot onderhandelen van Duitschland blijkt ook uit de vragen, die Berlijn tot Frankrijk en Ita lië heeft gericht over de overeenkomst van Rome. Het zijn wel zeer zonderlinge vragen, die Berlijn heeft gesteld n.1. waarom Zwitserland niet mededoet en of Frankrijk en Italië alleen recht van interven tie zullen hebben, maar zij toonen in elk geval be langstelling en bereidheid tot bespreking en daar mede is al veel gewonnen. Ook de derde vraag, n.1. of het Pact bij den Vol kenbond zal worden geregistreerd, is een beetje- „raar", want Berlijn weet drommels goed, dat alle verdragen tusschen Bondsleden en dat is Duitsch land tot October 1935 ook nog bij den Volkenbond moeten worden ingeschreven, evenals het weet dat Zwitserland uit constitutioneele overwegingen niet deelneemt. Wij kunnen dan ook niet aan don indruk ontko men, dat Duitschland met deze vragen zijn min achting voor Genève heeft willen demonstreeren, hetgeen dan de houding zou zijn, die tijdens de on derhandelingen door het Derde Rijk zou worden aangenomen. Het rapport van der Maas bij de regee ring ingediend. Naar de „Msb." verneemt, is het rapport van dr. ir. van der Maas thans bij de Regeering ingediend. Het eigenlijke rapport omvat ongeveer 35 bladzij den, terwijl er ruim honderd bladzijden bijlage zijn. In de bijlagen zijn de gegevens van tal van perso nen weergegeven, die geacht worden iets van belang voor het onderzoek van het Uiver-ongeluk te kunnen mededeelen. Met revolver en vuisten. Dinsdagmorgen ontmoetten elkaar op den Maas- breescheweg te Blerick de uit Frankrijk afkomstige woonwagenbewoners G. en P., ieder met hun woon wagens en resp. families. Sinds jaren bestond er tusschen beide families een ernstige veete en bij deze onverwachte ontmoeting laaide de vijandschap heftig op. Nadat zij elkaar enkele scheldwoorden hadden toe gevoegd, trok de woonwagenbewoner G. plotseling een revolver en vuurde daarmee eenige schoten op zijn tegenstander af. Van de vijf schoten werd P. door één in een bovendijbeen getroffen. De schietpartij werd aanleiding, dat de familiele den van P. op de familie G. instormden, waardoor 'n formeele kloppartij ontstond. De politie, die onmid dellijk door menschen in de buurt gewaarschuwd was, maakte een einde aan dezen veldslag. P. werd naar een dokter vervoerd en deze constateerde, dat de schotwonde niet ernstig was, daar de kogel dwars door het bovenbeen was gegaan en alleen een vleeschwonde had veroorzaakt. De dader G. heeft kans gezien bij de ontstane vechtpartij te vluchten De beide woonwagenfamilies zijn door de politie gearresteerd en voor een gedeelte in het arrestanten- lokaal te Blerick opgesloten. Jong leven in Artis. Javaansch hert met haar jong, dat onlangs In den Amsterdamschen die rentuin geboren werd en zich in een uitstekende gezondheid verheugt. Wegens malversaties met steunuitkee- ringen. De heer J. G. Helmes, wethouder der ge meente Doesburg, heeft gister zijn ontslag als lid van den gemeenteraad ingediend. Deze ontslag-aanvrage houdt verband met eenige door hem gepleegde .malversaties met steun- uitkeeri'ngen. De betrokkene heeft inmiddels de niet afgedragen gelden weer teruggestort. Het achtergehouden geld teruggestort. Nader vernemen we nog het volgende: De heer H. heeft een bedrag van pl.m. f60, dat hem ter hand was gesteld voor uitkeering aan arme ingezetenen niet uitbetaald. Dit lekte uit, doordat een der ondersteunden zich bij den penningmeester van het comité vervoegde en er zijn verwondering over uitsprak, dat hij geen uitkeering meer ontving. De penningmeester toonde echter aan, dat den wethou der wel degelijk gelden voor dezen ondersteunde ter hand waren gesteld. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij de leiding berustte in handen van den bur gemeester van Doesburg, Jhr. mr. G. A. A. Nahuys, die voorzitter van het crisiscomité is. De heer H. heeft aan den burgemeester bekend, het bedrag te eigen bate te hebben aangewend. In de gemeenteraadsvergadering van gistermiddag heeft de burgemeester mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van wethouder H. waarin hij bedankt als raadslid van Doesburg. Het bedrag van f60 is inmiddels teruggestort. Vele bergdalen en dorpen van Oostenrijk zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. Op de Bürger-Alm in Stiermarken werd een groot aantal deelnemers aan een skicursuS geheel door lawines ingesloten. Daar het ge zelschap over voldoende levensmiddelen be schikt, maakt men zich niet ongerust. De zestig personen, die in de Planer Hütte waren ingesloten en, zooals gemeld, onder leiding van een reddingscolonne op weg waren naar het dal, zijn daar gisterenavond laat aangekomen. Zij verhaalden, dat zij een verschrikkelijken nacht hadden doorge maakt. De toestand was uiterst dreigend geweest, toen een lawine het dak van hun hut had ingedrukt. Onafgebroken waren lawines met donderend geweld in het dal gestort. Vele slachtoffers; groote schade aange richt. Uit het Zillerdal wordt gemeld, dat bij Ginzling een groote lawine twee boerenwoningen volkomen heeft bedolven, waardoor een 27-jarige boerenknecht om het leven kwam. Bovendien werden 29 stuks vee door de sneeuwmassa's gedood. De toestand in Mühlau, een voorstad van Inns- bruck, waar Maandag, een lawine tot in het midden van het plaatsje stortte, blijft bedenkelijk, daar er gevaar bestaat, dat nog een tweede lawine naar be neden komt. In verband hiermede zijn verscheidene huizen ontruimd. In Gargellen zijn drie boerenknechts en een vrouw, die het vee wilden gaan voederen, door een lawine bedolven, zij konden evenwel levend geborgen wor den. Bij Schwarzensee in de nabijheid van St. Wolfgang, is de sluiswachter van de electriciteitsfabriek door een lawine gegrepen en gedood. In de onmiddellijke nabijheid werd een boerenknecht door een tweede lawine bedolven en gedood. Het water wast in Duitschland. De Duitsche bergwacht deelt mede, dat sedert Maandag een rijksweerpatrouille, bestaande uit een onderofficier en drie kanonniers, vermist wordt. De patrouille was van Esterberg via Alm, Krottenkopf, en Walchensee op weg naar Landsberg, waar zij gisteren weer dienst moest doen. Zondag is zij het laatst gezien op de Esterberg, Reddingspatrouilles van de artillerie te Landsberg en hulpbrigades zijn uit gezonden om zoo noodig hulp te verleenen. Nog geen gevaar te duchten. Mannheim. De zijrivieren van den Rijn zijn se dert Maandag hoog gestegen en ook de waterstand van dén Rijn zelf is aanzienlijk toegenomen. De grootste stijging met 2.73 meter sedert Zaterdag is bij Mannheim geregistreerd. Van werkelijk hoogwater is tot op het ©ogenblik evenwel nog geen sprake. Volgens de tot op heden ontvangen berichten is trouwens nauwelijks te ver wachten, dat het gevaar aan den Rijn dreigend zal worden. Met uitzondering van de Main en Neckar hebben de zijrivieren over het algemeen in den af- geloopen nacht haar koogsten stand bereikt. De Neckar steeg bijzonder snel en de stijging duurt op het oogenblik nog voort. Verwacht kan worden, dat deze rivier den stand van Mei 1931 bereikt. In Heidelberg heeft het hoo&e water een menschen- leven geëischt. Een roeiboot, welker inzittenden het van een werk weggespoelde hout wilden opvisschen, sloeg door den stroom om. Een der inzittenden ver dronk, terwijl de beide anderen, zijn 11-jarigen zoon, en een arbeider, konden worden gered. Uit Memmingen wordt gemeld, dat in Mark Erk- heim de Guenz tot een snel stroomende rivier aange zwollen en buiten haar oevers getreden is. Het laagst gelegen gedeelte van het plaatsje werd overstroomd. Bovendien is nog een dam doorgebroken, zoodat een deel der huizen ernstig gevaar liep. Het hoogwater is tot nog toe niet gezakt, zoodat gevreesd wordt, dat aanzienlijke schade zal worden aangericht. Parijs (H.N.). Uit Remiremont in de Vogezen wordt gemeld, dat regen gevallen is, waardoor een ernstige dooi van de sneeuw werd veroorzaakt. Hier door zijn groote overstroomingen ontstaan. Een uit gestrekt gebied is reeds onder water gezet. Melkventer gedood. Door achterop rij dende auto. Gisterenmiddag te ongeveer één uur heeft te Soestf een ongeval met doodelijken afloop plaats gehad* De 16-jarige wielrijder Groenestijn werd op den Rijksstraatweg aangereden door een auto, gemerkt G 50515. De jongen werd tegen den grond geslingerd en op slag gedood. De twee inzittenden van de auto, die gewond zijn, werden een villa binnengedragen, waar zij door een dokter verbonden zijn. De auto, dia zwaar beschadigd werd, is in beslag genomen. Motorrijder in botsing met vrachtauto. Berijder aan bekomen verwondingen overleden. Gistermiddag omstreeks half vier is de verzeke ringsagent Jacobs uit Apeldoorn, die op zijn motor rijwiel van Deventer naar Apeldoorn reed, op het kruispunt bij de Cannenburgerbrug te Vaassen in botsing gekomen met een vrachtauto, die naderde uit de richting Epe, langs het kanaal Apeldoorn Hattem. De motorrijder sloeg met geweld tegen den grond en werd ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis te Apeldoorn, waar hij kort na aankomst is overleden. De 30 aanwezige gasten konden zich ter nauwernood redden. Goeteburg: Het grootste toeristenhotel van West- Zweden, het „Hindas Tourist Hotel", dat ongeveer vijf K.M. van Goeteburg is gelegen, is gisternacht afge brand. De ongeveer dertig gasten, welke op dat tijdstip in het hotel aanwezig waren, konden zich ternauwer nood, met achterlating van hun bezittingen, in vei ligheid brengen. Een Deensche koopman, die uit een raam van dé derde verdieping sprong, werd zóó ernstig gewond* dat hij kort daarop overleed. Ook een toeriste liep zware verwondingen op. De Maas stijgt. - scheepvaart Moeilijkheden voor de De was, welken de Maas sinds eenige dagen ver toont, houdt nog steeds aan. De dooi in België en in de langs de rivier gelegen Fransche bergstreken en de regenval in ons land hebben daartoe veel bijgedra gen. In 24 uur is de Maas te Venlo bijna een meter gestegen, zoodat de stand Dinsdagavond 14.55 m. bo ven A.P. bedroeg, welk peil de Maas dezen winter nog niet bereikte. De scheepvaart ondervindt van den hoogen waterstand groote moeilijkheden. Behalve de loswal bij Venlo is ook die van Blerick overstroomd en buiten gebruik gesteld. Daar uit Bel gië en Zuid-Limburg nog steeds was wordt geseind, vermoedt men, dat de was te Venlo nog eenigen tijd zal aanhouden. Een merkwaardig verschijnsel in de om geving van Charleroi. In verschillende gemeenten in de omgeving van. Charleroi heeft men gisterochtend op verschillende uren het eigenaardig verschijnsel beleefd, dat het gedurende ongeveer een kwartier zóó donker was, dat in de magazijnen de lampen moesten worden aangestoken en dat ook de automobilisten hun lan taarns moesten doen branden. Deze plotselinge verduistering, aldus de Brussel- sche corr. van de Msb.. deed zich voor, zonder dat mist- of onweerbuien er eenig aandeel in hebben gehad. Men zoekt thans naar wat de oorzaak van dit phenomeen zou kunnen zijn. Naar verluidt zou men te doen gehad hebben met een op dezelfde hoogte nagenoeg „stilstaande cy- clonale storing", die begonnen was in het Noorden van Frankrijk en die ook over Wallonië is gesigna leerd. Het natuurverschijnsel veroorzaakte heel wat opschudding en vertoonde eenige gelijkenis met do storingen, die met zonsverduisteringen gepaard gaan, vooral wat betreft de plotselinge schrik bij do dieren en meer in het bijzonder bij de vogels.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1