Brandstichting te Deemster Het vergaan van de ,0rania DE /rÜDEPUT! Woensdag 6 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9653 Waarom de kapitein plotseling Portugal verliet DE DESTRUCTOREN IN NEDERLAND. En de invoer van eiwitrijke krachtvoeders. Kindennoord te Zeist. DE RANDFONTEIN. Burgemeester beleedigd. DE Mi VOOR MENEER PASTOOR. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. RUZIE IN 'T GEZIN BRACHT HET MISDRIJF AAN HET LICHT. Beemster. In den nacht van 14 Juni brak een felle brand uit in een te Beemster staande dubbele, door 2 gezin nen bewoonde en met riet gedekte arbeiderswoning, bewoond door de arbeidersgezinnen Bakelaar en Boomsma. De brand was ontstaan in het door den 28-jarigen arbeiders Gerrit B., geboren te Texel en sinds 1932 ingezetene der gemeente Beemster, bewoonde ge deelte. Het geheele huis brandde met de respectie ve inboedels tot den grond toe af. De bewoner Gerrit B., schijnbaar in zijn slaap verrast had vrouw en kinderen in veiligheid gebracht en deed nog zijn best van den inboedel nog iets te kunnen redden. Hij was echter voor 1500 gulden verzekerd, wat zijn inboedel betrof, bij de onderlinge brand- assurantie-maatschapij te Beemster, die na eenig accordeeren met den verzekerde, hem f 1200 uitbe taalde. De familie Boomsma was niet geassureerd, doch liefdadige Beemstenaren sloegen de handen ineen en stelden dit arme gezin zooveel mogelijk schade loos. Aan brandstichting werd absoluut niet ge dacht, want Gerrit B. stond gunstig bekend en spo ren van eenig imsdrijf konden niet worden aange toond. Maar 'n paar maanden later kreeg Gerrit ongenoe gen met zijn vrouw, die hem niet geheel trouw was en geen lust had met haar man naar Texel te ver huizen. zooals zijn voornemen scheen te zijn. In haar ontevredenheid gaf zij ruchtbaarheid aan de werkelijke oorzaak van den brand, die haar man, die ongeveer 200 gulden schuld had, in den bewus- ten nacht zelf had gesticht, door met een lucifer het rieten dak in het perceel aan te steken. Hij was toen te bed gegaan, om later den schijn te wekken, dat hij door het vuur in zijn slaap was verrast. De loslippigheid van de vrouw had dan ook het gevolg, dat Gerrit B. als verdachte van opzettelijke brand stichting werd gearresteerd en in voorarrest werd gesteld. Gister stond deze beklagenswaardige man dan ook voor de rechtbank te Alkmaar terecht. Hij erkende openhartig en had niets ter zijner verontschuldiging aan te voeren. Het verbrande perceel was eigendom .van den heer J. Zweed te Heiloo. De gemeenteveldwachter van Beemster, de Haan, een geklofte jongen, zooals de term luidt, verklaar de dat de verdachte in het dorp gunstig bekend stond en niemand brandstichting vermoedde, tot de .vrouw begon te roddelen. Natuurlijk qualificeerde de officier het misdrijf als zeer ernstig, gelet vooral op het groote gevaar dat bet nauw belendende gezin had geloopen. Op het misdrijf was gesteld een maximum van 4 jaar, doch de officier wilde in aanmerking nemen het gunstige strafrechterlijk verleden en de openhartige bekente nis van verdachte en zich dus beperken tot een eisch van 2 jaar gevangenisstraf. Mr. v. d. Loos, verdediger van verdachte, bracht naar voren het ongelukkige huwelijksleven van zijn cliënt en wees op de vreemde apathische houding ,van den verdachte gedurende het onderzoek. De man was door zijn eigen vrouw bedrogen en verraden en geleek voor alles onverschillig. Mocht echter de recht bank aannemen dat de verdachte geheel toereke ningsvatbaar was, dan riep pleiter voor hem de cle mentie der rechtbank in. Heb je nog wat te zeggen? vroeg de president aan den stil voor zich uitstarenden man op de beklaag denbank. Ik heb niets te zeggen, was zijn antwoord. Uitspraak a.s. week. 99 99' KANS, DAT HET SCHIP VLOT GEBRACHT WORDT ZEER GERING. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, heeft de dezer dagen te Amsterdam teruggekeerde gezag- voeder van het, na een aanvaring met het Portu- geesche vrachtschip „Loanda" in de Portugeesche haven Leixoes gezonken mailschip „Orania" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd, Portugal hals over kop verlaten, omdat hem ter oore was ge bracht, dat zijn vrijheid van beweging niet langer gewaarborgd was. Men wilde hem namelijk gedu rende den geheelen verderen gang van zaken met de „Orania", welke zal moeten eindigen met het bergen of doen springen van het schip, als gijzelaar vasthouden, omdat men voor den geheelen verderen ontwikkelingsgang als gevolg van deze ramp een „pand" wenschte te hebben. Zooals bekend heeft de Portugeesche raad voor de scheepvaart, uitgemaakt, dat de „Loanda" de ge heele schuld draagt van de op Portugeesch grondge biedplaats gehad hebbende ramp. De Portugeesche wet bepaalt echter, dat in zoo danig geval aan schade niet meer kan worden uit gekeerd dan de totale waarde van schip en lading van het schuldig geachte schip. Aangezien de waarde van het schip en lading van de „Loanda" het 25ste gedeelte bedraagt van de totaal verloren gegane waarde, ligt het voor de hand, dat de kwes tie der algeheele schadevergoeding langs den weg van een proces geregeld zal moeten worden. De kapitein van de „Orania", die bijtijds van de tegen hem opgevatte plannen op de hoogte was gebracht, heeft daarop kans gezien Portugal zoo spoedig mogelijk te verlaten en met de „Zeelandia" van den Kou. Holl. Lloyd naar Amsterdam terug te keeren. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling, dat de ge zagvoerder nog geruimen tijd te Leixoes blijven zou, aangezien zich in het gezonken schip behalve het goed van passagiers, bemanning en verschepers, de \erwarmt en verkwikt U met 9ï(tUJtjis Bouillütl mail en bovendien nog, in de kluis, o.m. waarde volle aandeelen bevinden. Kans tot vlot brengen van de „Orania" gering. De vraag of de „Orania" geborgen zal kunnen worden of dat men het schip zal moeten opblazen, is er niet alleen een tusschen de maatschappij en de assuradeuren te Londen, ook de bergingsmaat schappijen hebben hieromtrent een stem in het ka pittel. Verschillende bergingsmaatschappijen, waaronder ook Nederlandsche, zijn bij het gezonken schip ge weest, doch hebben alle pogingen, om het te lichten, opgegeven. Er is echter nog een Engelsche bergingsmaat schappij, die alle kansen wil waarnemen om de „Orania" te bergen. Zij heeft echter den eisch ge steld, dat om te beginnen door de verzekering een bedrag van 500.000 gulden zal worden gestort, terwijl zij, voor het geval haar pogingen succes zullen heb ben, een zeer groote som eischt. In geen geval wenscht zij haar arbeid te verrichten op de basis „no cure no pay", aangezien zij het risico te groot acht. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de kans, dat het mailschip zal worden vlot gebracht, als uiterst gering kan worden beechouwd. Wij vernemen voorts, dat, indien tot het doen springen van het schip wordt overgegaan, de kosten daarvan begroot, zijn op f 800.000. Dat het doen sprin gen en het verwijderen van de wrakstukken een enorm kanvei is, moge blijken uit het feit, dat men daarvoor een jaar noodig denkt te hebben. Deze arbeid moet namelijk in tempo's geschieden, aan gezien garanties moeten worden gegeven, dat noch de kostbare haven, welke Leixoes bezig is te worden, noch eenig eigendom in de omgeving beschadigd zal worden; Verzoek tot het leggen van een heffing op dezen invoer, teneinde uit de opbrengst de destructoren te steunen. De Federatie van overheids- en andere destructo ren in Nederland heeft aan den voorzitter van den raad van ministers een adres gezonden, waarin zij er op wijst dat het hoofdproduct van de destructoren, diermeel behoort tot de eiwitrijke krachtvoeders, waarvan jaarlijks 3040 millioen kilogrammen wor den geimporteerd, hoofdzakelijk door landen met ge- deprecieerde valuta, die bovendien voor onzen ex port van weinig beteekenis zijn. Daar de goudwaarde van den gulden wordt gehandhaafd lijden de destruc toren verliezen, die tot den ondergang van deza. in dustrie leiden. Terwijl momenteel de productie van diermeel on geveer 15 pet. van den totalen invoer aan eiwitrijke krachtvoeders bedraagt, zou deze, indien de destruc tie voor alle gemeenten verplicht werd gesteld, zeker kunnen worden opgevoerd tot 20 pet. In dit geval zouden de producten bij de tegenwoordige zeer lage prijzen nog een waarde vertegenwoordigen van ruim f 800.000 bij zeer matige raming. Het nationale inko men wordt dan met dit bedrag vermeerderd door ver werking van waardeloozen afval, terwijl, indien dit niet geschiedt, eenzelfde bedrag naar het buitenland zou afvloeien om de producten, waarvan de eiwitrijke kracht voeders voor de veehouderij (varkens, kippen) onmisbaar zijn, te kunnen importeeren. Teneinde dit inkomen voor Nederland niet verloren te laten gaan, zou het noodig zijn de destructoren te steunen met een bedrag, dat f150.000 a f200.000 niet te boven be hoeft te gaan. De daartoe benoodigde gelden zouden niet ten laste van de schatkist komen, doch kunnen worden verkregen door een heffing op den import van eiwit rijke krachtvoeders van f 0.50—f 0.60 per 100 K.G., een heffing, die ofschoon laag, toch voldoende zal blijven opbrengen omdat de import ook in de toe komst veie malen grooter zal zijn dan de inheemsche productie. Adr. verzoekt den minister het daarheen te leiden, dat de verliezen, die thans het bestaan der destructo ren ernstig bedreigen, zooveel mogelijk worden be perkt en de destructie, met de voor ons land daaraan verbonden hygiënische en oeconomische voordeelen, behouden blijft. Vijftien jaar tegen een chauffeur geëlscht. De officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht eischte gistermorgen vijftien jaar gevangenisstraf tegen een dertigjarigen chauffeur uit Zeist, die op 20 Aug. jl. na een twist met zijn vrouw zijn beide jonge kinderen den hals afsneed en daarna een po ging deed tot zelfmoord. Een stuk van den roersteven verloren. De Randfontein heeft een vreemd avontuur ge had, waarvan aanvankelijk, aldus het Hbld., nie mand iets heeft bemerkt. Zij heeft namelijk een stuk van den roersteven verloren. Toen het schip zich eergisteren in de sluis van IJmuiden bevond, op de thuisreis van Hamburg naar Amsterdam, werd den gezagvoerder gevraagd wat de diepgang van zijn boot was. Een der sluis- meesters namelijk kon in de duisternis den diepgang van den achtersteven niet aflezen. Aan de hand van gegevens werd die diepgang toen berekend, waarna de Randfontein naar de hoofdstad opstoomde. Toen het schip aan de kade had vastgemaakt, kreeg een der officieren opdracht, den diepgang aan het achterschip af te lezen. Tot aller verwondering bleek de roersteven, waarop de diepgangschaal voorkomt, afgebroken en verdwenen te zijn. Deze breuk moet op zee geschied zijn. Niemand had een stoot gevoeld ook het perso neel van de machinekamer niet zoodat uitgeslo ten geacht moet worden, dat het schip ergens heeft gestooten. Zeer vermoedelijk is een zwakke plek in het metaal de oorzaak van deze breuk geweest. De vitale deelen, als roer en schroef, hadden op reis naar behooren gefunctionneerd. De Randfontein is daarna opgenomen in een der dokken van de Amst. Droogdok Maatschappij. De reparatie zal naar schatting vier weken in beslag nemen. Het s.s. „Randfontein", dat op onverklaarbare wijze den achtersteven verloor, is in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij ter repa ratie opgenomen. RECHTBANK. Opnieuw 1 maand gevangenisstraf ge- eischt. Verleden jaar verspreidden 3 personen in de ge meente Oudkarspel het communistisch boerenblaadje „De Ploeger'. Hierin kwam een artikel voor, dat naar het oordeel van burgemeester Anton Jan Wijnveld beleedigend voor hem was. Een 3-tal personen, een arbeider, een visscher en een landbouwer zijn te de zer zake voor de rechtbank te Alkmaar veroordeeld en wel ieder tot 1 maand gevangenisstraf. Gister diende deze zaak in hooger beroep voor het gerechts hof te Amsterdam. De verdachten zeiden, dat zij niet wisten, dat de inhoud beleedigend was voor den burgemeester. De procureur-generaal, mr. Bauduin, requireerde bevestiging van de vonnissen der rechtbank te Alk maar (veroordeeling van de verdachten tot 1 maand gevangenisstraf). De verdediger, mr. P. van t' Hoff Stolk, meende hier geen geval van opzettelijke be- leediging te hebben. Pleiter drong aan op vrijspraak, subsidiair niet-ontvankelijk-verklaring van den pro cureur-generaal. Uitspraak 19 Fcbr. a.s. Een buurpraatje tusschen Pijnenburg en Jan van Kempen op den Brusselschen Zesdaagsche. GAT fN «-ET LAKEN.. MAAR... Douwe Egberts Echte Fricsche Heeren-Baai «h Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. Een kort, maar historisch verhaaL Het geschiedde in een dorp aan de groote rivier, dat een van de ingezetenen den tijd gekomen achtte het varken, dat goed gemest was, te slachten, aldus lezen wij in de „Msb." Dat is in Maas en Waal nog de goede oude gewoonte, evenals overal elders: het zijn dagen van overdadigheid aan werk en smake lijk eten. De kuipen worden gereed gemaakt om het vleesch in te zouten: de worstmachine maalt vier en twintig uren, er wordt balkenbrij gemaakt, de hammen worden ingezouten en in de pan kniste- ren smakelijke versche karbonaadjes. Zooals het besluit genomen was geschiedde. Het gemeste zwijn werd gekeeld; het klaaglijk doods- geschreeuw was in de buurt duidelijk te vernemen. Een paar uren nadien hing het varken schoon en versch op de leer. Het was een aanlokkelijk gezicht: het wit en rood van vet en vleesch en de boer, die het gemest had, had er deugd van. Bij het slachten zijn meer goede gewoonten in zwang gebleven. Er zijn in elk dorp geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die verblijd worden met een of ander smakelijk stuk van het varken; en--.zoo ook liet de boer van het geslachte dier er een schoo- ne ham afsnijden, waarmede de pastoor van het dorp werd verblijd. Maar het varken bleef verder op de leer hangen, want de controleurs van de crisiswetten werden ver wacht. En zij kwamen. Maar aanstonds viel het hun De juiste glazen voor uw oogen Gezet in een fraai, modern montuur Ga hiervoor naar van Geelen in Schagen Want die is met z'n brillen niet duur. op, dat het varken nog slechts drie pooten had. En zij verwonderden zich zeer, den boer ondervragend, waar de vierde poot wel was gebleven. De boer antwoordde argeloos, dat hij dezen den pastoor cadeau had gegeven, opdat ook deze eens smakelijk zou kunnen eten van het heerlijke var ken. dat met zorg en kunde gefokt was en gemest. Den controleurs bedroefde dit zeer en met hun oogen maten zij den afstand, die er was tusschen het erf van den boer en de pastorie, waarin een deel van het varken verdwenen was. En zij vroegen om het geleidebiljet, dat noodig was voor het vervoer van vleesch. Daar de delinquent moest bekennen, dat hij deze schenking zonder geleidebiljet had gepleegd, bleef er den mannen van de wet niets over dan een pro ces-verbaal op te maken, hetwelk geschiedde. De boer kwam op den bon en de mannen gingen heen. De weg der controleurs voerde dan naar de pasto rie. Zij maakten den pastoor bekend, wie zij waren en waarvoor zij kwamen. Dat de pastoor de crisis- wetten met voeten getreden had, vleesch aannemen de van een parochiaan, vleesch, dat niet voorzien was van een geleidebiljet en dat daarvan noodza kelijk proces-verbaal moest worden opgemaakt. De pastoor verbleekte. En daarna vroegen zij om zijn kelder te mogen inspecteeren, of daar de gewraakte ham van het gewraakte varken aanwezig was. Den pastoor kwam dat optreden toch wel wat erg vergaand voor. Hij noodigde de heeren uit naar huis te gaan en ging op hun verzoek niet in. Maar de controleurs eischten, dat zij den kelder van den pastoor wilden zien. Zij zouden niet gaan voordat hun oogen den ham aanschouwd hadden. Zij hadden recht om den kelder te onderzoeken. Zeker heeren, zeide de pastoor, ten slotte kan ik U niet tegenhouden, maar ge komt er niet in, voordat ge den burgemeester haalt, die met zijn ambsketen om bij mij komt en gebiedt jullie in den kelder binnen te laten! Hiermede was het laatste woord gezegd en de zeer punctueele controleurs schoven de deur uit en deli bereerden in de vrije lucht, of zij den burgemeester annex ambtsketen zouden halen. Hetgeen zij echter ten slotte niet deden. De controleurs verschenen niet meer, de burge meester verscheen niet, maar de proces-verbalen staan in het boekje en aan de gerechtigheid is vol daan. Hetgeen voor den pastoor aanleiding is ge weest een request in te dienen, dat zulke haarklove rijen toch wel niet in den zin zullen liggen van de vele crisiswetten. DE ROOFOVERVAL TE DEURNE. De rechtbank te Roermond heeft gisterochtend uit spraak gedaan in de zaak van den roofoverval te Deurne. De beide verdachten P. de Bie en J. Cee- len uit Oss werden wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. De Officier van Justitie had eveneens vrijspraak geëischt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5