Rusland verontwaardigd Rog steeds lawine s. 6 Februari te Parijs. Vissersvaartuigen in den storm KIJKEI),sKO0PEMLOE(K Buitenland Ernstig ongeluk in Zwitserland. STEUN VOOR FRUIT- EN GROENTEN- TELERS. De Rijnbrug bij Arnhem. „fij"CRÊME Donderdag 7 Februari 1935. 78ste Jaargang. No. 965^ Postrekening No. 23330 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstujtkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Duitsche taktiek. Manifestaties in Frankrijk. Met groote spanning zien wij uit naar meer klaar heid in de houding van Duitschland ten aanzien van de overeenkomst van Londen. Ieder die belang stelt in de internationale politiek luistert met aandacht naar alles wat Berlijn op het oogenblik zegt en trekt daaruit conclusies voor de toekomst. Het is dan ook begrijpelijk, dat, waar Hitier zich in stilzwijgen hult, de stemming ietwat geladen, ietwat nerveus wordt en dat het beschouwingen „regent". Alle regeeringen lanceeren hun standpunt door middel van officieel geinspireerde persberichten en wij zullen onze lezers al die, dikwijls monotone, be schouwingen gaarne sparen. In het algemeen komen zij neer op betuigingen van instemming met de Fransch-Engelsche koers. Een uitzondering willen wij echter maken voor Rusland. Rusland's positie geschokt. Het zal ieder duidelijk zijn, dat de vriendschap tusschen het sterk democratische Frankrijk en het Russische sowjet-bewind eigenlijk een monstrum is. Deze kameraadschap had echter voor beide lan den groote voordeelen. Rusland, dat al zijn krachten moet concentreeren op het Verre Oosten, waar de houding van Japan zeer dreigend blijft, moet de zekerheid hebben, dat het, midden in een eventueelcn oorlog in Azië niet aoor Polen of Duitschland in den rug wordt aange vallen. Deze beide landen, zouden ter opheffing van de fouten, die bij de regeling der grenzen in Oost-Euro pa zijn gemaakt, graag een flinke lap van de Rus sische Oekraine inslikken, waardoor Polen een goede uitgang naar de Oostzee zou krijgen en, Duitsch land de beruchte Poolsche corridor zou mogen an- nexeeren, waardoor Oost Pruisen weer met de Hei mat) zou zijn vereenigd. Het is dus begrijpelijk dat Rusland verheugd in ging op de poging van den vermaarden staatsman Barthou om Duitschland door een kring van pact- genooten te omsingelen en spontaan zijn medewer king toezegde. Het maakte onder regie van Frankrijk zijn joyeuse entrée in den Volkenbond en beklom met trots een spreekgestoelte in Genève, vanwaar zijn vredemin- nende stem Europa tot eensgezindheid en vredelie vendheid aanspoorde. Alles werd op haren en snaren gezet om een goede bescherming van zijn grenzen in Europa te verkrij gen en wij kunnen dan ook gerust zeggen dat het Oost-Locarnopact het allervurigst door Moskou werd en nog wordt bepleit. Dat het hierin werd bijgestaan door Frankrijk, vindt zijn oorsprong in een gemeenschappelijk ding n.1. vrees voor Duitschland. En het is te begrijpen, dat, nu Frankrijk onder leiding van Engeland aanstuurt op een toenadering tot Duitschland, Rusland z'n schoone beveiligings- droomen in rook ziet opgaan. Als de Duitsche politici voor hun taak goed zijn berekend, dan is het' hoogst onwaarschijnlijk, dat ooit het Oost-Locarno-pact in de door Rusland ge- wenschte vorm zal worden geteekend, doch dan zien wij dit militaire pact eerder vervangen door consultatie van overeenkomsten, waaraan Rusland natuurlijk weinig heeft. i Het is dan ook begrijpelijk ,dat de Sowjet-pers hef tig toornt tegen de Engelsche politiek die, in eigen belang, slechts zorgt voor den vrede in West-Euro pa en daardoor Rusland overlevert aan z'n vijan den. Reeds gisteren schreven wij, dat Duitschland wel gebruik zou trachten te maken van de gunstige si tuatie om enkele groote voordcelen binnen te halen en wij noemden toen o.a. de militarisatie van den Rijnoever. Enkele uren nadat wij deze meening neerschreven, kwamen reeds berichten binnen, die er op wezen dat I-Iitler dit teere punt mede als on derhandelingsobject zal gebruiken. 1 Zooals met weet mag Duitschland conform Art. 4244, deel III van het Vredesverdag van Versafl- les, den linker-Rijnoever nimmer versterken en dat het Hitlerbewind, evenals met de bewapening, deze clausule van het Vredesverdrag niet aan zijn laars heeft gelapt is te danken aan het feit, dat deze neutrale zone mede gewaarborgd is door het Lo- carn o-pact. Een inbreuk hierop was Hitler toch blijkbaar te kras. Gisteren was het een jaar geleden, dat Frankrijk bedreigd werd door een bloedige revolutie en dat het, door de talloozo schandalen verontwaardigde volk, te hoop liep en de Parijsche Boulevards met hun bloed kleurden. Het was te begrijpen, dat, vooral de Rechtsche groepen, de gelegenheid zouden aangrijpen om uit de herdenking van dit feit munt te slaan en zou den trachten door manifestaties en optochten te de- monstreeren, dat nog lang niet aan hun wenschen was voldaan. De Fransche regeering heeft echter streng alle op tochten verboden en Flandin heeft, door zelf de mis voor de gevallenen bij te wonen, een zeer verstandige zét gedaan. Zoowel rechts als links is razend op hem en dat is een positie, die niet alleen van wijs beleid ge tuigt, maar bovendien een, waarbij een Fransch staatsman, het allerlangst zijn politiek leven be houdt. Verscheidene personen in de neerstortende sneeuwmassa's omgekomen. De berichten over ongelukken veroorzaakt door de talrijke lawines in Oostenrijk komen nog steeds binnen. De regen, die sinds Maandag was gevallen is in de hooge en middel-hooge streken in sneeuw overgegaan. Daar deze sneeuw zacht en waterachtig is, wordt het groote aantal lawines veroorzaakt, te meer omdat in vele streken de sneeuw dikker ligt dan in tientallen van jaren is waargenomen. Bij een aan de firma Krupp te Essen toebehoo- rende magesietmijn in het Zillerdal, is een materiaal- hut door een lawine weggevaagd. Een arbeider in de sneeuwmassa omgekomen. Wegens verder ge vaar voor lawines moest men van bergingswerk zaamheden afzien. De werkzaamheden tot het vrijmaken van den Arl- bergstraatweg worden met groote inspanning voort gezet. Gistermorgen zijn echter opnieuw lawines naar beneden gekomen. In het Grossglockncrgebied is gisteren de skiloo- looper Christoph Perchtold uit Moertschach bij Hei- ligenblut door een lawine bedolven. Zeven dooden door lawine in Graubun- derland. Davos tijdelijk geïsoleerd. Te St. Antonien in Praettigau (kanton Graubunden) heft zich een ernstig lawine ongeluk voorgedaan. Van den Kuhnihorn maakte zich plotseling een geweldige la wine los, die twee woonhuizen en een stal volkomen bedolf. Daarbij kwamen 7 perso nen om het leven. De plaats St» Antonien is geheel van verkeer afge sneden, daar lawines de wegen hebben geblokkeerd. Ook Davos was Dinsdag geheel van de buitenwereld afgesneden, daar alle spoorlijnen, wegen en leidingen bedolven waren, dan wel vernield. In den nacht op Woensdag gelukte het de lijn DavosPilieur vrij te maken, zoodat gistermorgen de treinen ten minste op deze lijn volgens dienstregeling konden rijden. Er ligt in Davos 2*4 M. sneeuw. In de verschillen de onderkomens van den Parsenn bevinden zich nog talrijke slciloopers, die het dal niet meer konden bereiken, daar een tocht daarheen verbonden zou zijn geweest met het grootste levensgevaar. De on derkomens zijn echter veilig voor de lawines en vol doende van proviand voorzien. Het autobusverkeer tusschen de verschillende plaatsen van het Enga- din moest natuurlijk ook worden stopgezet. In de hooggelegen kleine plaatsjes begint reeds een ernstig gebrek aan de noodige levensmiddelen te heerschen. Ook in Glarnerland zijn een aantal lawines naar beneden gekomen, die hier en daar aan zienlijke schade hebben aangericht. In het kanton Schwyz werden van het hotel Alpstü- bli bij Stoos eenige muren ingedrukt. De bergspoorlijn op den Rigi moest wegens sneeuw het bedrijf stil leggen. De temperaturen, die door den Foehn der laatste dagen hoog waren, zijn de laatste dagen aanzienlijk gedaald, waardoor het gevaar van lawines veel min der is geworden. Huizen door de sneeuwmassa meege sleept. Bewoners gedood. Uit Vorarlsberg wordt gemeld: Te Gargelen heeft een lawine twee huizen mee gesleept. In een daarvan bevond zich een gezin van zeven personen. Vier personen werden gedood, een vijfde wordt nog vermist. In het Silbertal heeft een lawine acht huizen meegesleurd, die gelukkig alle onbewoond waren. Het gaarbekken van het electricteitsbedrijf van Campadels is onder lawines begraven, zoodat het bedrijf eenigen tijd zonder water zal zijn. De stroom voorziening hoeft daar echter niet onder te lijden. In Parthennen heeft een lawine een gedeelte van den kabelspoorweg van de Illwerke meegesleurd. In het Walsertal zijn alle mannen opgeroepen om in de afgelegen gehuchten wegen te helpen banen. Hier en daar zijn de levensmiddelen schaarsch en aanvulling is slechts op ski's en onder levensge vaar te bezorgen. Bij Hohenems is een skilooper door een lawine gedood. Uit Tirol wordt gemeld, dat Klaushelhoff, in Zil- lergrund, geheel vernietigd is. Aan de OostenrijksohZwitsersche grens, bij Alt- finstermünz, stuwde een lawine van 300 meter breedte vijf uur lang het water van de Inn op, dat zich eindelijk echter een weg wist te banen. In het gebied van de Groot Solstein wordt een jager vermist, die waarschijnlijk onder een lawine geraakt en omgekomen is. Daar de temperatuur eenigszins daalt, lijkt het lawinegevaar geringer te worden. De minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de „Crisis-Steunbeschikking 1935 (Fruit- en Warmoezerijgewassen II)" Daarbij is bepaald, dat uit het landbouw crisisfonds aan de telers van fruit- en war moezerijgewassen voor zoover deze aange slotenen zijn bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale gevestigd te 's-Gravenhage en hun producten over de door de stichting erkende veilingen of veilinghou ders hebben geveild, steun zal worden ver leend tot een totaal bedrag van ten hoogste f3.600.000. De openstelling voor het verkeer. Naar wij vernemen, zal de nieuwe brug over den Rijn bij Arnhem zoo noodig voor de officieele in ge bruikneming voor het verkeer worden opengesteld. Wanneer de was van den Rijn blijft aanhouden en het noodig mocht worden de schipbrug bij Arnhem weg te nemen, dan zal het mogelijk zijn het verkeer over de nieuwe brug, welker voltooiing binnenkort, zal plaats hebben, te leiden. Wanneer de officieele opening en de ingebruik stelling voor het openbaar verkeer zal geschieden, is nog niet bekend. IN VOLLE VAART DOOR BRUGDEK GEREDEN. Motorrijder gewond uit het water gehaald. Omstreeks zeven uur gisteravond reed een motor rijder op de Goorpoortbrug te Elburg in volle vaart door een houten hek, waardoor hij in de Stadsdoelen geraakte. De man werd opgehaald en is met een ge broken onderbeen naar Zwolle overgebracht. Bij weer en wma 20-30-60ct. De verjaardag van het bloedige treffen op 8 Februari 1934 zonder ernstige inci denten verloopen. Parijs. De verjaardag van het bloedig treffen op 6 Februari 1934 is te Parijs tot vanavond vrij kalm verloopen. Alleen op de Place de la Concorde heerschte den geheelen dag doch vooral in den namiddag, een groote drukte, zoowel van voetgangers als van auto's. De meeste bezoekers legden bloemen neer. Tegen half een kwamen afgevaardigden van den gemeenteraad en van het parlement eveneens bloe men neerleggen. De politie vermaande voortdurend tot doorloo pen en patrouilleerde onafgebroken rond het plein, om samenscholingen te verhinderen. In de zijstraten werden politieversterkingen ge reed gehouden ,om zoo noodig terstond te' kunnen ingrijpen. De minister van binnenlandsche zaken en de prefect van politie kwamen persoonlijk, om zich van de getroffen maatregelen op de hoogte te stellen. Om half vijf kwam het tot een samenscholing, die echter spoedig uiteengedreven werd. De dienst in de Notre Dame werd door talrijke autoriteiten bijgewoond. Behalve na den dienst, toen minister-president Flandin door een groep „Came- lots du Roi" werd uitgefloten, heeft zich ook in de kathedraal zelf een klein incident voorgedaan. Een lid der „Action Frangaise" heeft n.1., tijdens de plechtigheid kans gezien tot den minister-pre sident door te dringen en snauwde toen luid den premier toe: „Ge zijt een gemeene vent (un salaud), ge hebt hier niets te zoeken, maak dat ge weg komt., ge hoort bij de moordenaars.' De man werd onmiddellijk gegrepen en wegge bracht. Nader wordt gemeld: De ordemaatregelen werden in den loop van den avond aanzienlijk versterkt. Vooral krachtige afdee- lingen politic werden opgesteld in de straten, die leiden naar do lokalen, waar de nationale organi saties herdenkingsvergaderingen willen houden. Het linkerfront heeft zijn aanhangers streng bevel gegeven niet de straat op te gaan, maar zich gereed te houden voor alarm voor het geval, dat door de rechtsche organisaties ondanks de gegeven instruc ties toch optochten mochten worden gevormr. De Parijsche universiteit heeft op bevel van den minister van onderwijs de colleges gedurende twee uur gestaakt om den studenten de gelegenheid te geven deel te nemen aan de herdenkingsplechtig heden. Op de beurs werden de slachtoffers van den 6den Februari 1934 herdacht door het in acht nemen van een minuut stilte. Ongeveer 300 personen trokken in gesloten optocht naar de perfectuur van politie en drongen door een zijportaal het binnenhof op. Hier gaven zij uiting aan hun afkeer van de mobiele garde door luide uitroepen als: „Weg met de moordenaars", „Weg met het gespuis". Vervolgens maakten zij zich mees ter van een grooten vuilnisbak, die zij naar den oever van de Seine sleepten en daar leeg gooiden. Stedelijke politie greep in en dreef de demonstran ten uiteen, die daarop de wijk St. Germain trokken waar zij rumoer bleven maken. Er werden vijf ar restaties verricht. Garnalcnvisschers in nood. - Reddingsboot, die de bemanning gered had, raakt onklaar. Men meldt uit Stellendam: De gister ter visscherij uitgevaren garnalenvis- schers zijn gistermiddag door een storm overvallen. Een vaartuig is met gebroken mast, en enkele an deren zijn met stukgewaaide zeilen binnen gekomen. De motorkotter S.L. 54, schipper J. van Dam, heeft een vaartuig, dat schade gekregen heeft, op sleep touw genomen. Tegen den avond waren beide vaar tuigen ter hoogte van de Ooster zandbank en seinde de S.L. 54 om hulp. Om half zes is daarna de motorreddingboot Ko ningin Wilhelmina uitgevaren om hulp te bieden. Een ander vaartuig, vermoedelijk ook een Stellen- dammer, is door het Brouvvershavcnsche Gat heen gewaaid en geeft onder Schouwen vuurseinen af. Uit Hoek van Holland wordt nader geseind, dat de reddingboot van Stellendam de opvarenden van de beide in nood verkeerende visschersvaartuigen gered heeft, doch zelf een tros in de schroef gekre gen heeft. De reddingboot President Leis is in ver band hiermede om half negen van Hoek van Holland vertrokken om hulp te verleenen. Na den plotseling opgestoken storm van gistermid dag was het weer gisteravond veel rustiger. De zee was kalm en er stond een matige bries. De Goerec- sche visschersvaartuigen hebben de masten verloren. De visschers in veiligheid. Omtrent het uitvaren van de redddingsbooten van Stellendam en Hoek van Holland naar het Slijkgat, wordt nog het volgende gemeld: Een aantal visschersvaartuigen, alle thuisbehoo- rende te Stellendam, bevonden zich ter vischvangst op zee, toen een vrij krachtige wind opstak uit het Noord-Oosten. Omstreeks vier uur in den namid dag besloten de bemanningen terug te keeren en te Stellendam binnen te loopen. Zij hoopten nog on gedeerd op kalmer water te komen, doch het is anders geloopen. Terwijl de scheepjes op de kust aanhielden, werd de wind steeds heviger en er kwam een zware zee te staan. Althans voor deze kleine vaartuigen, die bovendien lang niet nieuw zijn, werd het weer te gevaarlijk. De gevolgen ble ven dan ook niet uit. Van de „Stellendam 41" sloeg de mast overboord, terwijl de „Stellendam 6" de zeilen verloor. Ook de „Stellendam 23" kwam in alles behalve benijdens waardige positie te verkeeren, doordat het scheepje in d« branding geraakte. De situatie was toen zoo dreigend, dat besoten werd assistentie te vragen, terwijl de booten voor anker gingen, nadat zij zich aanvankelijk nog eenigen tijd hadden laten drijven. Zij bevonden zich toen buiten de „Uitertonnen" (de buitenste tonnen) voor het Slijkgat. De bemanningen op booten van dezen aard be staat de bemanning meestal uit drie koppen slaagden er in, de aandacht op hun benarden toe stand te vestigen door het z.g. .stakelen". Zij staken in terpentijn gedrenkte lappen in brand en zwaai den ze rond. Zooals gemeld, voer de reddingsboot van Stellen dam, de „Koningin Wilhelmina" onmiddellijk uit, toen deze noodseinen werden waargenomen, terwijl ook de motorlogger „Stellendam 56" vertrok naar de in nood verkeerende scheepjes. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat de red dingboot en de motorbotter de scheepjes op sloep- touw zouden nemen om ze veilig binnen te bren gen. Doch het ruwe weer heeft hifft- voor al thans wat betreft een der visschers een stokje gestoken. De „Koningin Wilhelmina" had zich allereerst naar de „Stellendam 23" begeven, daar deze in do branding lag en dus in zeer gevaarlijke situatie ver keerde. Toen men trachtte verbinding te krijgen, om het. vaartuig op sleeptouw te nemen, geraakte een ankerketting van het visschersscheepje, dat voor twee ankers lag, iA een der schroeven van de red dingboot. Door dit ongeluk was een botsing niet te voorko men. De „Koningin Wilhelmina" voer met groote kracht tegen het lichte visschersscheepje, welks kop geheel verbrijzeld werd. De „Stellendam 23" zonk vrijwel onmiddellijk, doch de uit drie koppen be staande bemanning kon door de reddingboot aan boord worden genomen. Intusschen was, omstreeks acht uur in den avond het weer aanzienlijk stiller geworden, zoodat het grootste gevaar geweken was. Het manoeuvreeren werd natuurlijk veel gemakkelijker en zoo was het zelfs mogelijk, dat een der gehavende scheepjes, de „Stellendam 41" op eigen kracht de haven van Stellendam kon binnenloopen. De motorbotter, die uit Stellendam was vertrokken om hulp te verleenen, nam de „Stellendam 6", die zijn zeilen was kwijtgeraakt, op sleeptouw. Ook deze beide booten zijn behouden binnengekomen. Intusschen was de reddingsboot van Hoek van Holland, de „President Leis" uitgevaren, om de „Ko ningin Wilhelmina" hulp te verleenen, die moeilijk' kon manoeuvreeren doordat tegen tij gevaren moest worden. Er trok een harde eb, die de reddingboot, welke op een schroef voer, veel moeilijkheden ver oorzaakte. Het lag in het voornemen de boot naar Stellendam te slecpcn. Motorschoener bij Terschelling gestrand. Gistermiddag om 1 uur is een geladen motorschoe ner ten N.W. van Terschelling gestrand. De Motor reddingboot „Brandaris" en de bergingssleepboot „Holland" van de firma Doeksen en Dros zijn ter assistentie uitgevaren. Met sleepboothulp vlotgekomen. Uit Terschelling wordt nader geseind, dat het op de Noordergronden gestrande vaartuig het Duitsche motorschip San Josef, kapitein Bol, is, hetwelk op weg is van Stralsund naar den Rijn, geladen met graan Gisteravond is dit schip door de sleepbooten Hol land, Neptunes en Volharding, van de bergingsmaat schappij Doeksen, vlotgebracht en naar de haven van Terschelling gesleept.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1