MUUR INGESTORT. De vechtpartij in het woonwagenkamp te Blerik. Werldoozenrelletjes in Sheffield. TERUGKEER UIT HET SAARGEBIED. BOEREN DEMONSTREEREN IN FRIESLAND. Mergpijpen voor de voedselverstrekking. Ongeluk in de werkverschaffing te Veur Firma GEBR. ROTGANS Predikbeurten. Noodlottig ongeval op een fabrieksterrein. Een doode en twee gewonden. Waren er geen voldoende voorzorgsmaatrege len genomen? Gistermiddag heeft te Bussum een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij helaas ook één menschenleven valt te betreuren. De sloopep Corn. van Rosmalen was bezig aan den Laarderweg een gebouw te sloopen, waarin kortgeleden nog brand gewoed heeft. Eensklaps stortte een muur om en bedolf een drietal werklieden, waaronder den Bloo per zelf. Verschrikt kwamen velen op het geluid van het valleed gesteente en het gekerm tjer slachtoffers toe gesneld en onmiddellijk werden de politie en de G. G. en G. D. gewaarschuwd. ï>c bouw politie maakte oogenblikkelijk een aan vang met het bevrijden der slachtoffers, waarbij de 'nieuwsgierigen, welke in grooten getale naar de plaats des onheils waren gesneld, op een afstand wer den gehouden. Per ziekenauto werden de slachtoffers naar de St. Gerardus Majella-stichting vervoerd, waar één van hen, de ongeveer 30-jarige de Bruin, kort na aan komst overleed. De 18-jarige van Schaik, wonende aan den Voor- meulenweg, bleek eenige kneuzingen te hebben op- geloopcn, terwijl zijn linkervoet verbrijzeld was, zoo dat hij dit lichaamsdeel zal moeten missen. De sloo- per zelf, wonende aan den Laarderweg, bekwam een schedelbasisfractuur. De toestand van de gewonden is ernstig, hoewel er geen reden is tot ongerustheid. Omtrent de oprzaak van het ongeval wordt verno men, dat men in den kelder aan het werk was ge weest, waardoor de grond verzakt was en in den muur een scheur gekomen was. De drie mannen waren op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde, bezig een ijzeren balk weg te bre ken, toen plotseling de zijmuur, een halfsteensmuur met klamp, vlak grenzende aan de belendende hui zen, naar den kant van de Bijlstraat, in beweging kwam. De muur was vier m. hoog, de keldervloer ligt drie meter beneden den beganen grond.een brok muur ter hoogte van drie meter stortte omlaag en kwam in den kelder terecht, waar de menschen met den balk bezig waren. R. was hier reeds Dinsdag op attent gemaakt, doch had het niet noodig gevonden eenige voorzorgsmaat regelen te nemen, met het bovengemeld noodlottig ge volg. Van politiezijde wordt gezegd, dat hier van schuld gesproken kan worden. Een verdachte gearresteerd. Beek (L.). De gemeentepolitie heeft gister een zekeren J. G. gearresteerd, die verdacht wordt van het plegen van den moordaanslag in het woonwagen kamp te Blerick. Bij het klooster der Eerw. Zusters Franciscanes sen te Beek vroeg gistermorgen een verdacht uit ziend persoon om een aalmoes. Daar zich voor deze aalmoezen, die op zekere tijden worden uitgereikt, meer dan eens personen van slechte reputatie aan melden, houdt de politie hier meestal een oogje in het zeil. En ditmaal heeft men een goed vangst ge daan door de aanhouding van dezen man, J. G., die naar het politiebureau werd overgebracht. Toen het bleek, dat G., die naar schatting 40 |aar oud is, zon der nationaliteit is van origine is hij vermoedelijk Belg is de man op transport gesteld naar de ka zerne van de militaire politietroepen te Sittard. Daar is met vrij groote zekerheid komen vast te slaan, dat men hier te doen had met dengene, die Dinsdagmorgen in het woonwagenkamp te Blerick een moordaanslag heeft gepleegd op den woonwa genbewoner G. Prosper, wiens toestand nog onver anderd ernstig is. Het signalement van den verdachte, dat door den brigadecommandant te Venlo aan Sittard was ver strekt, klopte nauwkeurig met dat van den aange houdene. Deze heeft nog niet bekend, doch wel heeft hij toegegeven dat zich buitengewone dingen in het woonwagenkamp hebben voorgedaan. In den middag is de verdachte naar Venlo overge bracht, waar hij is voorgeleid voor den brigadecom mandant. Vandaag zal de confrontatie met den ge troffene plaats vinden. Omtrent de oorzaak van den twist, in het woon wagenkamp wordt nog gemeld, dat J. G. in het kamp ongeoorloofde betrekkingen onderhield. Negen agenten van politie gewond. Londen, 6 Febr. In de Engelsche fabrieksstad Sheffield, is het gister tot ernstige werkloozenrel- letjes gekomen. Eenige duizenden werkloozen waren voor het Raadhuis bijeengekomen om te protestee ren tegen de nieuwe ondersteuningsbepalingen. Toen de gemeenteraad weigerde een delegatie der werke- loozen te ontvangen, wierp de massa een regen van steen naar de voor het Raadhuis samengetrokken agenten van politie. Tenslotte zag de politie zich ge dwongen om over Je gaan tot een algemeene charge te voet en te paard op de menigte, die daarop uit een stoof. Er werden ongeveer twintig personen gear resteerd. Op de arrestanten vond men roode vlag gen, steenen en brokken cement. Negen agenten van politie werden gewond, een hunner zoo ernstig, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht IN SCHEEPSRUIM GEVALLEN. Een nacht alleen en stervend in het duister. Dinsdagavond is de 46-jarige P. van Dorp, opva rende van het stoomschip „Maasburg", liggende in do Vulcaanhaven te Vlaardingen, in het ruim van dit schip gevallen. Van dit ongeval werd aan boord niets gemerkt. Eerst Woensdagmorgen 7 uur werd v. D. in het ruim gevonden. Dr. Linzcl werd terstond gewaarschuwd, doch een uur later overleed het slachtoffer aan de bekomen verwondingen. EEN NIEUWE GILDE ONTVOERDERS. Poesen en honden hun object. Belgrado: In Zagreb treedt thans een bende ontvoerders van katten en honden op. Zij ontrooven de lievclings-kat of hond aan welgestelde lieden en vragen daarna een belangrijke losprijs, terwijl als be- d eiging hieraan wordt toegevoegd, dat indien men de politie van de „ontvoering" op de hoogte stelt, de dieren zullen worden g?dood. Mariniers vertrekken 16 dezer. Andere troepen de volgende dagen. Het D.N.B. meldt uit Saarbrücken: Het hoofdkwartier der internationale troepen in het Saargebied heeft den Volkenbond en de te Rome vergaderende Commissie van Drie voorstellen ge daan omtrent de terugtrekking der internationale troepencontingenten. De definitieve beslissing en de regeling der afzon derlijke quaesties staat, zooals uitdrukkelijk wordt gezegd, aan de Volkenbondsinstanties. Volgens de niet bindende voorstellen van het hoofdkwartier zullen de Nederlandsche troepen op 16 Februari, de Zweedsche op 18, de Italiaansche de daarop volgende en de Engelsche als laatsten in étappen van 20 tot 27 Februari het Saargebied verlaten. Men verwacht, dat de commissie van Drie geen aanleiding zal vinden deze voorgestelde termijnen te wijzigen en dat zij spoedig haar goedkeuring daar aan zal hechten. President Knox zal waarschijnlijk te Rome de quaestie met de commissie van Drie bespreken. Een aanwijzing voor het feit, dat men met het spoedig vertrek der troepen rekening houdt, is een uitnoodiging der regeeringscommissie om alle vor deringen wegens leveranties aan de troepen enz., uiterlijk Dinsdag 12 Februari aan de regeeringscom missie te doen toekomen. De overdracht van het Saargebied. Bazel: Aan het slot van de Saaronderhandelin- gen, welke sedert den 24sten Januari 1935 tusschen vertegenwoordigers der Duitsche en Fransche regee ring en de regeeringscommissie voor het Saargebied zijn gevoerd, is gistermiddag de volgende officicele mededceling gepubliceerd: Op 18 dezer treedt de reeds bekende valutaverorde- nïng waarschijnlijk in werking. Tegelijkertijd wordt de Duitsche tolgrens, evenals de grens in het verre- keningsverkeer met het buitenland naar de Saar- landschFransche grens verlegd. Daarmee wordt de oeconomische en geld-politieke wederinlijving van het Saargebied in hoofdzaak voor 1 Maart verwezenlijkt. De in franken luidende schuldbekentenissen worden met ingang van 1 Maart in marken overgezet. Nauw keurig omschreven uitzonderingen gelden reeds voor dien. Voor de overgave van het bestuur in zijn geheel op den lsten Maart zijn de voorbereidingen ter plaatse gaande. De grondslagen daarvoor zijn met de regee ringscommissie overeen gekomen. De Saarmijnen gaan op 1 Maart met alle terreinen, voorraden en installaties aan het Duitsche rijk over. Het Fransche mijnpersoneel legt 't werk op 28 Febr. neer. Het Rijk neemt de loopende leveringscontracten over. Voorloopig is tot 1 Juni a.s. een programma opgesteld, waardoor de arbeiders er zeker van zijn aan het werk te kunnen blijven. Ook de drie Saarlandsche verbindingsspoorwegen naar Lotharingen worden op 1 Maart met den vol len inventaris en rollend materiaal teruggegeven. Op het gebied van sociale en particuliere verzeke ringen zijn eveneens regelingen götroffenof "in be werking. Men kwam zalen te kort! De Bond van Landpachters en Hypotheekboeren had een openbare vergadering uitgeschreven in de zalen Schaaf te Leeuwarden. De belangstelling was buitengewoon groot, zoo lezen we in het ,.Alg. Hsbl." Alle drie zalen en ook de koffiekamer liepen spoe dig vol, terwijl op het tooneel eveneens stoelen moes ten worden aangebracht. Do zaal van Irene werd bijgeliuurd en nog stonden honderden menschen op straat, zoodat nog de Harmonie in gebruik moest worden genomen. Het doel dezer vergadering is, zoo zeide de voor zitter, om uiting te geven aan den nood en de ellen de, de moeite en het verdriet, dat ten plattelande heerscht, uiting te geven ook aan het onrecht, dat den boeren wordt aangedaan. Moge onze stem ge hoord worden tot in Den Haag, opdat de regeering haar beloften inzake pachtwet, hypotheekwet en executieverbod inlosse. Wij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. Het moet niet meer kunnen voorkomen, dat een groote bank een notaris in den Z.W. hoek van Friesland failliet laat verklaren ten gevolge waarvan honderd hypotheekhouders op straat zullen komen." De heer de Groot, bondspenningmeester, en de tweede Kamerleden Van Houten en Van der Sluis, voerden het woord. Aan het einde der vergadering werden twee moties aangenomen, een aan den mi nister van justitie in zake de Pachtwet, en een aan den Minister van Ec. Zaken, om de teeltbcperking slechts te laten doorgaan voor die streken, waar vroeger meer houw was, en weiland weer gemakke lijk in bouwland kan worden omgezet. IR. A. A. MUSSERT. Stelt zich niet verkiesbaar voor de Prov. Staten. Wij lezen in het U. D.: Naar wij vernemen, zal ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., zich persoonlijk niet beschikbaar stel len als candidaat voor de a.s. verkiezingen van de Provinciale Staten. Hij gaat daarbij, als wij wel zijn ingelicht, van het standpunt uit, dat hij in de bewe ging zelf belangrijker werk kan doen dan deel te nemen aan de werkzaamheden van een gewestelijk bestuur. LASTEN OP RESTAURANTS. Binnenkort wordt gecombineerde vergade ring gehouden. Naar het Alg. Hdbld. verneemt, zal binnenkort een gecombineerde vergadering worden gehouden van de besturen van de verschillende organisaties in het hotel-, café- en restaurant-bedrijf te 's-Gravenhage om maatregelen te bespreken, teneinde tót een verlaging van de lasten, op de bedrijven drukkende, te komen. ERNSTIG INSTORTINGSONGELUK IN ITALIAANSCH STADJE. Twintig gewonden. Rome. In een klein plaatsje van Sicilië stort te in een gemeentelijk gebouw de vloer van een vertrek in. Een groot aantal personen dat zich daar bevond voor het in ontvangst nomen van onder steuningsgelden, viel in de kelderruimte. Twintig personen werden gewond, waarvan zeven levens gevaarlijk. "Worden door de Veehouderijoantrale gratis beschikbaar gesteld. Van verschillende zijden is door organisaties, wel ke zich belasten met het verstrekken van voedsel aan steunbehoevenden, tot de Nederlandsche Vee- houderiicentrale het verzoek gericht, ten gebruike bij de voedselverstrekking mergpiipen te mogen ont vangen der door de centrale verwerkte runderen. In beginsel is besloten verzoeken van dezen aard in het vervolg in te willigen, voor zoover deze af komstig zijn van gemeentebesturen en vereenigingen met een liefdadige doelstelling, te gebruiken bii de bereiding van voedsel dat door hen gratis of tegen zeer lagen prijs ter beschikking wordt gestled van steunbehoevenden. Aanvragen om voor het verkrijgen van deze merg pijpen in aanmerking te komen, moeten worden ge richt tot de Ned. Veehouderijcentrale. Ie van den Boschstraat no 1 te 's-Gravenhage, onder nauwkeu rige opgave van den aanvrager alsmede het doel dat door de betrokken organisatie wordt nage streefd. Tevens moet worden opgegeven de hoeveel heid, welke men wekelijks wenscht te ontvangen. De mergpijpen zullen gratis ter beschikking wor den gesteld van het bedrijf, waar de slachting der runderen plaats vindt. Moet verzending plaats vin den. zoo zullen de verpakkings- en verzendingskos ten in rekening gebracht worden. Een kind en een arbeider gewond. In de gemeentelijke werkverschaffing te Veur aan den Smitslaan was men gistermiddag bezig met het sloopen van een brug. Een van de daar spelende kinderen, het zoontje van den tuindersknacht Piet Hei, geraakte met zijn voet beklemd tusschen eenige stukken steen en riep om hulp. De 26-jarige arbeider G. Ilundman, snelde te hulp. Hij liep over een stee nen boog, welke los raakte en kwam te vallen. Hij kreeg een steenklomp van ongeveer 2000 kilo op het lichaam. Een groote ploeg arbeiders hebben met veel moeite den jongen en ook den man bevrijd, de laatste was zwaar gewond.. Dr. v. der Stam uit Veur, die spoedig ter plaatse was, heeft den man met den inmiddels gearriveerden ziekenauto naar St. Antonius Hove laten vervoeren. De jongen had een enkel gebroken en werd door dr. v. d. Sam behandeld. Aan het zelcenhuis deelde men mede dat de toe stand van het slachtoffer zeer ernstig is. BERGSTADJE IN SNEEUW BEGRAVEN. Sofia. - Het stadje Paschmakli, dat in het Rho- dope-gebergte is gelegen, is ten gevolge van de he vige sneeuwstormen der laatste dagen volkomen van de buitenwereld afgesloten. Militairen, die gerequireerd zijn om „vrij baan te maken" hebben groote moeilijkheden door_den aan houdenden sneeuwstorm. Volgens de laatste berichten is de bevolking van het stadje zeer ongerust, aangezien reeds een teKort aan levensmiddelen merkbaar wordt en men vreest, dat het wel drie dagen zal kunnen duren, voordat men weer contact met de buitenwereld zal hébben. Ytë Nagekomen berichten WINKEL Heden werd gehouden de jaarvergadering dor Controlevereeniging „West-Friesland" te Lutjewin kel. Besloten werd den omslag gelijk te laten aan vorige jaren, en de veehouders in de Wieringer- meer in de gelegenheid te stellen, zich aan te slui ten. Voor het aftr. bestuurslid, de heer D. Wit Cz., is gekozen de heer J. Vcthman. als voorzitter de heer J. v. d. Stok; als secretaris de controlur K. C. No bel: als adviseerend besturslid de directeur der Zui velfabriek, de heer G. Nes. Uit het verslag van den controleur bleek., dat er waren aangesloten: 63 leden met 924 stuks vee, totaal in onderzoek controlever., zelf-monsternemers, Fokvereen. 206 leden met 2592 stuks vee. Uit eenige melkstaten komen groote verschillen naar voren, het gemiddelde verschil in opbrengst tusschen 4 groenon, bedroeg bij een prijs van 1.20 per pet. vet f148.32. Dat het ook nu nut heeft om in de Controle te gaan, bleek wel uit de volgende cijfers. Bij 1/10 pet. vetverhooging komt een bedrijf als de fabriek te Lutjewinkel tot een meer-opbrengst van f17.500: in don melkpriis beteekent het, bii een gem. opbrengst der Vereen, f5 per dier, dus ook nu nog bij 1/10 ver hooging e enmeer-opbrengst van pl.m. f5 per koe, iets wat zeer zeker een prikkel kan zijn tot aan sluiting van nieuwe leden. Hierna geeft de controleur oen inleiding over: Invloeden, direct of indirect op de productie. Spe- caal de voeding komt hierbij naar voren; hierbij wordt gewezen op het nut van het controleeren der voederrantsoenen, waarvoor de gelegenheid ook aan de fabriek bestaat. Waar hierna nog gewezen wordt op het nut om aan te sluiten, volgt sluiting der vergadering. 'ANNA P4TJTOWNA Tot voor kort stonden zij, die geen lid waren van een vakvereeniging en ook niet op andere wijze te gen werkloosheid waren verzekerd, niet ten achter bij de wei-verzekerden, wat het tewerkstellen betreft. Thans is echter na overleg met den Rijksinspec teur van de werkverschaffing, die in een circulaire als gewcnscht, uitsprak, dat bij onvoldoende werk gelegenheid de niet-verzekerden niet een volle weck zouden werken, bepaald, dat de laatsten eiken Maan dag van arbeid verstoken blijven. Begrijpelijkerwijze heerscht onder hen, die door dezen maatregel ge troffen worden en nu, hij het toch al zoo lage loon, maar vijf dagen per week mogen werken, ernstige ontstemming. Politie. Verloren: een bril in étui. Biljarten. Groep 1 speelde bij den heer Slikker den laatsten wedstrijd tegen groep IV, waarmee dus de onder linge competitie is beëindigd. Beide groepen won nen 8 partijen. De eindstand luidt: groep 1 gewonen 23 part., gr. TT gew. 20 part., gr. III gew. 28 part., groep IV gew. 25 partijen. De hoogste serie, 27, werd gemaakt door W. Alke made. Het algemeen gemiddelde was: K. Jongejan 2.70, W. Cornelissen 2. P. Govers 1.02. Jm. Blaauboer 1.33. P. Wilms 2.45. R. Rezelman 1.02, S. Wilms 1.75, P. Smit 1:4-1. C. Phüipsen 2.47, K. de Groot 1.82, F. Alke made 2, II. J. Naastepad 1.86, W. Alkemade 2.43, P. Alkemade 1.62, Gr. Philipsen 1.27. G. Philipsen 3.18 Invallers: J. Rozenbroek 2.65, P. Rozenbroek 2.95 en J. ^uiberts 1.23. We vernamen nog, dat de plaatselijke club door clubs uit Den Helder, 't Zand en Oudesluis uitge- noodigd is een competitie te spelen. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 774 m.M« Wind: Oost. Temperatuur: 3 gr. C. is 3 gr, vorst. Vooruitzichten: Waarschijnlijk vorst. UNIVERSAL VLIEGENDOOD. per liter f 1.30 UNIVERSAL RATTENBOOD, per pakje 35 ct. CUTRALIN ter verdelging van allerlei ongedierte, per busje 45 ct. HELIOS, per pakje 45 ct. Gedipl. Drogist. SCHAGEN# Nieuwbouw. Aan den timmerman-aannemer Daalder is door den heer P. J. Crum den bouw van een woonhuis aan de Molen vaart opgedragen. Indertijd is door B. en W. gevraagd slootwerk en werk aan den boezem in werkverschaffing te mogen laten uitvoeren tegen een uurloon van 27 ct. Het ver* zoek werd in dien zin ingewilligd, dat tegen het la* ton uitvoeren in werkverschaffing geen bezwaar was, doch het loon mocht maar 25 ct zijn. Er is toen da delijk gevraagd, of het bepalen van het uurloon op 25 ct. op een vergissing berustte en aangedrongen om het op 27 ct. te stellen. Burgem. Lovink heeft dit nog eens persoonlijk bij 'den Secr.-Generaal van het Dep. van Sociale Zaken bepleit, doch kreeg niet dadelijk uitsluitsel. Daar maar steeds het definitieve antwoord uitbleef, heeft men zich nogmaals metden Haag in verbinding gesteld, liet telefonisch gesprek had echter ook weinig resultaat. Meegedeeld werd dat, zoolang de beslising van den Secr.-Generaal niet was afgekomen, slechts 25 ct. mocht uitgekeerd worden. Het vorig jaar kon met steun van het Nat Crisis Comité, dat eenzelfde bedrag gaf als de gemeente be* schikbaar stelde, aan werkloozen steun in natur% (schoenen, kleercn, enz.) worden verstrekt. Het N.C.C. heeft thans echter nog steeds geen toezegging ge* daan, dat men nu weer op dien steun mag rekenen, en daardoor moet de gemeente noodgedwongen ook de hulpverleening in dezen vorm opgeven, terwijl daar toch herhaaldelijk door menschen, die 't noodig hebben, om verzocht wordt. NIEUWE NIEDORP Bij de Dinsdag gehouden openbare verkooping in het lokaal van den heer G. Modder, is het bedrijfje, eigendom van den heer I\. Kooij aan de Langereis, zijnde boerenwoning inet bouwland, in eigendom overgegaan aan den heer Jb. de Beurs, te Nieuwe Niedorp voor f 1200. ZONDAG 10 FEBRUARL NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Barsingerhorn. voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Burger-brug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis. zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug. voorm. 10 uur, Ds Witkop. Groet, zie Schoorl. Schoorl. voorm. 10 uur, Ds. Boeke. Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Van Baaien. Huisduinen, voorm. 10 uur. Ds. M. van Wichen. Bevestiging van een Diaken. Anna Paulowna, voorm. 10 uur. Ds. Vorstman. Dirltshorn, nam. 7 uur, Ds. do Leeuw. Onderwerp; De Vreugdeproef. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. de Leeuw. Winkel, geen samenkomst. Valkkoog, voorm. 9Vz uur, Ds. Tinholt. Westerland. nam. 7VSs uur, Ds. Van Beek. Hoogwoud, geen dienst. Aartswoud. geen dienst. Heerhugowaard, nam. 2 uur, Ds. Blocmhoff. Kin- derkerk. Veenhuizen. voorm. 9V£ uur, Cand. S. Gorges. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. R v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Haars. Hippolytusboef. voorm. 10 uur, Ds. Meihuizen. Den Oever (Kapel), nam. 7Vk uur, Ds. Meihuizen. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer Prinsen, van Amsterdam. Nam. 5.30 uur, de heer Prinsen. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 31/2 uur, de heer Boon. Hippolytusboef. voorm. 10 uur. de heer O. Deeri. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7 uur, de heer Looij van Rotter dam. Schager Roosjes TE KOOP: 1 Kuikalf, t.b.c. vrij. 3 dagen oud. P. WOUDENBERG, Nieuwesluis, Wieringerwaard. NETTE BAKER gevraagd, voor het laatst van Maart, Br. onder Ietter N. L. Peereboom's, Adv. Bureau, W. Waard. TE KOOP gevraagd- een partij puin. G. H. KISTEMAKER, KoJhorn. TE KOOP: FORD-COACH 1929, prima in orde. Garage S. KUIPER, Kolhorn. Telef. 9.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3