Cornelis Albertzoon Waiboer. f Donderdag 7 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9654 «v1 NA DE RAMP MET DE „ORANIA". ONZE WEERMACHT. HET VERMISTE VLIEGTUIG ONTDEKT. De ramp van de Uiver. Beleediging van den burgemeester van Laren. Werkloozen bezetten een Raadhuis. Acht en twintig gewonden bij treinbotsing. Aardstorting in Wurtemberg. Gevangenisstraf voor oudstrijder. Slachtoffers van de sneeuw in Zwitserland. Schagen-nieuws. Plaatselijk Nieuws. Massa-proces tegen gifmengers. Voor Frankrijk's veiligheid. Duitsche trawler vermist. Op de algemeene begraafplaats te Wieringerwaard vond Woensdagmiddag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer Cornelis Albert zoon Waiboer, thans te Schagen, doch tal van jaren gewoond hebbende te Wieringerwaard. Onder de vele aanwezigen merken we op het be stuur van den polder Wieringerwaard, de burge meester van Wieringerwaard, tevens dijkgraaf, de heer C. Haringhuizen, de heer A. Sleutel Dz., wet houder dier gemeente, het bestuur van de harddra- verijvereeniging „Westfriesland" te Schagen, de heer G. Haremaker te Koog aan de Zaan, die zoovele ja ren met den overledene als jurylid op de Schager harddraverijen fungeerde, de heer J. B. Wilken, als voorzitter van de Vereeniging tot het houden van Jaarl. Paaschtentoonstellingen en vele vrienden, kennissen en familieleden van den overledene. Aan het graf werd het woord gevoerd door den heer C. Haringhuizen, wien het een behoefte was ter nagedachtenis aan den overledene, iets te zeg gen. Spr. merkt op. dat na een langdurige ziekte zijn heengaan niet zonder strijd is geweest, ondanks zijn groote kracht en levenslust. Thans, vriend Wai boer, zijt gij dus naar Wieringerwaard weerge keerd, de plaats die u lief was, waar u met velen hebt meegeleefd en wier belangen u zoo na aan het hart lagen. Vanaf 9 Juni 1905 tot 25 Augustus 1919 is de over ledene lid van den raad geweest, gedurende het tijd vak 16 December 1910 tot 8 October 1918 wethouder |der gemeente Wieringerwaard, hij werd in 1909 be noemd als hoofdingeland, is in 1929 als zoodanig af getreden en was van 19211929 heemraad van den polder Wieringerwaard. Bovendien gaf hij aan tal van vereenigingen zijn tijd en moeite en allen die met hem hebben samengewerkt, zullen met mij bewon derd hebben zijn openhartgheid en zijn eerlijkheid,' terwijl hij een uitstekend gezond verstand bieek te bezitten. Namens allen die met hem samenwerkten, wil ispr. de gevoelens van dankbaarheid vertolken voor 'alles wat de overledene voor Wieringerwaard heeft gedaan, zoowel als voor de vriendschap van hem .ondervonden. Persoonlijk dankt spr. zijn beste vriend Waiboer voor de vriendschap, steun en het vertrouwen dat hij van hem heeft mogen ondervinden. Dat heeft spr. ontzaglijk veel goed gedaan en zal hij niet ver geten. Met de woorden „Rust zacht", eindigt spr. De oudste zoon van den overledene, de heer A. [Waiboer te Haarlem, dankte voor aller belangstel ling. o Behalve de hierboven vermelde belangrijke func- fties is de overledene gedurende 47 jaren jurylid ge weest bij de Harddraverijvereeniging „Westfries- Jand" te Schagen, en door welke vereeniging hij dan ook tot eerelid was benoemd. Ook van.de Vereeni ging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoon stellingen van Vee enz. te Schagen, was Waiboer jarenlang bij afwisseling bestuurslid en keurmees ter en bewees hij in die functies belangrijke diensten. Dok voor onze gemeente Schagen is dus in den heer [Waiboer heengegaan een man van beteekenis, die irich gaarne geheel voor de hier genoemde zaken gaf ton waarvoor Schagen hem steeds dankbaar zal ge denken. Het vertrek van den gezagvoerder nit Leixoes. Amsterdam: In verband met den terugkeer flran den gezagvoerder van het in de Portugeesche paven Leixoes gezonken mailschip „Orania" deelt de ïlirectie van den Koninklijken Hollandschen Lloyd ^aede, dat deze terugkeer op haar verzoek is geschied. ^Hoewel te Leixoes de mogelijkheid kan zijn bespro ken, dat men zou trachten den commandant van het gezonken stoomschip aldaar vast te houden totdat de kwestie van de berging definitief is geregeld, is van toen bedreiging in deze geest van de zijde der Portu- eesche autoriteiten. geen sprake geweest. Ook is e terugroeping van den kapitein en de officieren Aoor den K. H. L. niet om deze reden geschied. De commandant en de officieren van de „Orania", Öie te Leixoes verblijf hielden, zijn teruggekomen paar Nederland omdat de besprekingen met de ha rren-autoriteiten en de bergingsmaatschappijen geen pieuwe gezichtspunten meer opleverden. Daar de «£)rania" door den Koninklijken Hollandschen Lloyd reeds is geabandonneerd, was de tegenwoordigheid !yan den kapitein te Leixoes niet langer noodzakelijk Bovendien bood de terugkeer van de „Zeelandia" Paar Amsterdam voorloopig een laatste goede gele genheid voor een gemakkelijke overtocht naar Am sterdam, zoodat het gewenscht was de kapitein en de officieren van de „Orania" met de „Zeelandia" te doen terugkeeren. Wij vernemen verder, dat ook de vertegenwoordiger Ïran de Londensche assuradeuren thans naar Enge- and is teruggekeerd. De kwestie van de berging van de „Orania" is ech ter nog niet geregeld. Geen verhooging der lichtingssterkte en ook geen verlenging van eersten oefeningstijd. De minister van Defensie deelt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer het volgende mede: Afgescheiden van de omstandigheid, dat de weer macht voldoende berekend voor haar taak is te achten, zal de minister niet ontkennen, dat voordee- len zijn verbonden aan verhooging van het contin gent .waardoor het aantal lichtingen die reeds bij den aanvang van een mobilisatie moeten worden op geroepen, zou kunnen verminderen. Hetzelfde geldt voor vermeerdering van het aantal herhalings oefeningen, in het bijzonder indien het aantal te mobiliseeren lichtingen groot is. Alleen echter reeds om de behoeften, waarin moet worden voorzien en om 's lands moeilijke financi- eele omstandigheden, zou de minister geen vrijheid kunnen vinden om tot verhooging der lichting sterkte en vermeerdering van het aantal herha lingsoefeningen over te gaan. Naar aanleiding van hetgeen tijdens de behande ling van het ontwerp-Defcnsiebegrooting voor het jaar 1935 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal is naar voren gekomen heeft de minister gemeend af te moeten zien van zijn aanvankelijk voornemen om de diensten van een deel van de burgercorveeërs te doen verrichten door dienstplichtigen en, in ver band daarmede, de lichtingsterkte gewone dienst plichtigen te verhoogen met 2000 man, gepaard gaande met verlenging van den eersten oefenings tijd voor een deel der dienstplichtigen met een hal ve maand. Wijziging Dienstplichtwet. Wel ligt het in het voornemen om in de spoedig aanhangig te maken wijziging van de Dienstplicht wet een voorziening te treffen, welke het aanzien lijke verlies, dat de lichtingsterkte gewone dienst plichtigen lijdt door de vrijstelling van opkomst in geval van mobilisatie te compenseeren. Nu de besparing, welke een gevolg geweest zou zijn van afschaffing van eén deel der burgercor veeërs en die werd berekend op een bedrag van f 377.000 per jaar, niet tot stand zal komen, zal ge tracht worden op andere wijze een ongeveer gelijk bedrag te bezuinigen. Defensie-personeel en S.D.A.P. Het o.m. in haar pers tot uiting komende streven van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij om de krijgstucht te ondermijnen en het gezag der meerde ren aan te tasten, heeft het noodzakelijk gemaakt den militairen ambtenaren te verbieden zich aan te sluiten bij of eenigerlei steun te verleenen aan de genoemde partij en haar aanverwante organisaties. Naar aanleiding van de door enkele leden te berde gebracht bezwaren, deelt de minister mede, dat hij aan boord van de oorlogsschepen en in de kazernes niet kan toelaten geschriften, waarvan de inhoud tuchtondermijnend is, het gezag der meerderen aan tast, dan wel schade doet aan de opvoeding van den soldaat in nationalen zin, welke een integreerend deel van diens opleiding in de weermacht vormt. De bladen en verdere publicaties van de N.V. De Arbeiderspers worden, voor zoover zij een politiek karakter dragen, op de bovenomschreven gronden aan boord van de oorlogsschepen en in de kazernes geweerd. UIT ONZE OOST. Verpletterd in een ravijn gestort. Aneta seint uit Bandoeng: Hedenmorgen trokken het 15de bataljon infanterie uit Bandoeng en twee compagnieën infanterie uit Tjimahi de bergen in om het vermiste toestel, be stuurd door den Europeeschen wachtmeester Wulms, te zoeken. Ook de nasporingen vanwege de Lucht- vaartafdeeling werden hervat. Een nader bericht meldt, dat het toestel zoo juist in een ravijn in gesignaleerd. Het is gecrashed. Om trent het lot van den bestuurder is nog niets bekend. (Later). De militairen werden naar de bergen ver voerd in 18 autobussen voor het zoeken van de ver dwenen Curtiss-jager. Het 15de bataljon ving den onderzoekingstocht aan van Lembang uit in de rich ting van Wates Tjisaroea. Voorts zocht, een brigade in meer Oostelijke richting. Het zoeken naar het vliegtuig was zeer moeilijk, daar het terrein geheel met bosch overdekt is. Het toestel werd in een ravijn gesignaleerd en maakte den indruk volkomen ver nield te zijn. - Een commissie van onderzoek benevens medische hulp is naar de plaats van het ongeval vertrokken. De plaats waar het toestel gevonden is bevindt zich bij den krater Domas en niet ver van den weg over de Tangkoeban Prahoe. De verongelukte Curtiss-jager. Nader wordt nog gemeld, dat de vernielde Curtiss- jager een een-persoons vliegtuig is, in 1929 aange schaft via een Indische firma. De heer Wulms is lid van het hoofdbestuur van de R.K. Onderofficieren vereeniging Sint Ignatius. De overige ongevallen. Nader blijkt dat de waarnemer in het Fokker-toe stel, kapitein Van der Eem, bij het neerstorten van de Fokker C-V geen arm gebroken heeft, doch dat deze slechts uit het lid is geschoten. Luitenant Kuntzel, de bestuurder van dit toestel, vloog laag en werd in het ravijn door een lucht stroom naar beneden gezogen; hij kwaa met zijn toestel op een boomtop neer. GANGSTER GEARRESTEERD. New York. Te Shrevcport in den staat Louisiana wisten politie-beambten een lang gezocht misdadiger uit den staat Texas, Floyd Hamilton, te arresteeren, toen hij met een bus naar elders wilde vertrekken. De gearresteerde is een broer van Raymond Hamil ton, die in de Zuid-Westelijke staten wordt be schouwd als de „publieke vijand nr. 1", die in Texas, reeds in de cel der ter dood veroordeelden nog uit de staatsgevangenis van Dallas wist te ont vluchten. Maandagavond kwam de politie op het spoor van de beide broeders en omsingelden hun huis, doch tijdens een vuurgevecht wisten beiden in den loop van den nacht te ontsnappen. Thans wordt de opsporing van den nog in vrijheid verkeerenden Raymond Hamilton met kracht .voortgezet. De conclusies van dr. ir. v. d. Maas. Naar het Vad. verneemt, is dr. ir. H. J. van der Maas in zijn rapport tot drie conclusies gekomen. Ten eerste sluit hij bliksemslag als oorzaak van de ramp uit. Ten tweede is hij van meening, dat breuk van het toestel (van staart, roer en of vleugels) niei waarschijnlijk is. Ten derde concludeert hij, dat de oorzaak van het ongeluk toegeschreven moet worden aan slechte vliegeigenschappen van het toestel, die in de lucht golvingen rondom de onweersbui bij Rutbah Wells noodlottig zijn geworden. Naar aanleiding van deze conclusie herinnert de N. R. Ct. er aan, dat de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart voor de Douglas-Uiver een voorloopig be wijs van luchtwaardigheid afgegeven had, omdat het toestel bij het onderzoek van dr. ir. v. d. Maas niet geheel bleek te voldoen aan de eischen, die men te onzent stelt. Hiermede stond de reis van dr. Wolff en de heer v. d. Heyden naar Santa Monico in Ca- lifornië in verband. Het blad zegt verder, dat de conclusie van dr. v. d. Ma'as, naar het zich laat aanzien, vertraging zal brengen in de afwikkeling der bestelling van 14 Dou- glas-toestellen. Een maand gevangenisstraf geëischt. Amsterdam, 6 Febr. De officier van Justitie, mr. Wassenberg requireerde tegen het O.S.P.-raadslid van Laren, van Praag, wegens beleediging van den burgemeester, Jhr. van Nispen van Sevcnaer een ge vangenisstraf van één maand. Botsingen in een Fransch dorp. Parijs, 6 Februari. Te Ennevelin nabij Rijssel zijn ongeveer veertig werkloozen het Raadhuis bin nengedrongen. Zij verklaarden tegenover den plaats- vervangenden burgemeester, dat zij slechts zouden vertrekken, nadat hun ook steun voor de Zondagen was toegezegd. Een sterke politiemacht was noodig om de werk7- loozen te verdrijven. Later vonden nog herhaaldelijk botsingen plaats tusschen de politie en de werkloo zen, die intusschen uit de omliggende plaatsen ver sterking hadden gekregen en steeds weer trachtten het raadhuis stormenderhand te nemen. Tenslotte bleef de politie den toestand echter meester en werden de betoogers uiteengedreven. Nabij Edgewood, in den Amerikaanschen staat Maryland, kwam een vrachttrein in botsing met een passagierstrein van de Pennsylvanie Railroads. De achterste wagon van den passagierstrein ontspoor de en werd gedeeltelijk in elkaar gedrukt. Acht en twintig passagiers, voornamelijk uit dezen laatsten wagon, werden gewond, waarvan eenigen zoo ern stig, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Boschwachtershuis bedolven. Bewo ners onder de pninen gedood. In Christofsthal (Wurtemberg) werd gisteren het huis van een boschwachter door een aardlawine be dolven. Het huis werd door den geweldigen druk van de neerstortende massa's omvergeworpen, waarbij het de bewoners onder zijn puinen begroef, met uitzon dering van den 20-jarigen zoon, die door den lucht druk werd weggeslingerd. Hij moest met ernstige schedelbreuk naar het ziekenhuis worden overge bracht. Zijn ouders werden door de reddingsmanschappen dood in bed gevonden. Daar zij geen kwetsuren had den opgeloopen, moeten zij gestikt zijn. Die Nazi-medaille weigert. Munchen. Te Irnsing in Zuid-Beieren is een vooraanstaand oud-strijder, Leonhard Suessbauer, die gedurende negen jaar voorzitter was van de Plaatselijke Oudstrijdersvereeniging, gearresteerd, omdat hij weigerde de door de nationaalsocialisti- sche partij aan alle oud-strijders uitgereikte oorlogs onderscheiding te dragen. Suessbauer,die tijdens den oorlog alle belangrijke onderscheidingen verwierf, verklaarde in een café, dat hij de nationaal-socialis- tische medaille niet zou willen dragen en voor zijn hond zou bestemmen. Den volgenden dag werd hij gearresteerd en veroordeeld tot veertien dagen ge vangenisstraf. Bern. In geheel Zwitserland veroorzaken tenge volge van den sneeuwval, die gevolgd werd door regens en föhnen lawines, ernstige gevaren, waar door reeds zeven slachtoffers om het leven zijn ge komen. De ongelukken deden zich voor bij Les Avants nabij Montreux aan het Meer van Geneve in het Berner Oberland en in het kanton Graubunder- land. De lager gelegen gedeelten zijn reeds vrij van sneeuw, doch de hooger gelegen deelen zijn nog met sneeuw bedekt. Er zijn zelfs plaatsen, waar de sneeuw drie vier meter hoog ligt. Enkele dorpen zijn reeds verscheidene dagen van de buitenwereld afgesneden, doch kunnen thans weer bereikt worden. ONTPLOFFING IN EEN CHEMISCHE FABRIEK. Op de derde verdieping van een chemische fa briek te Chicago vond Dinsdag een ontploffing plaats doordat iemand een lucifer afstreek in de nabijheid van een afgesloten tank met ontplofbaar gas. die echter bleek te lekken. Negen arbeiders werden ge wond, waarvan drie ernstig. Wedstrijden voor Zondag 10 Febr. D.T.S. 1Sparta 1. Aanvang 2 uur. Vertrek per bus om 1 uur. Sparta 2H.R.C. 4. Aanvang 2 uur. Supporters voor Sparta 1 kunnen zich voor Zater dagmiddag 3 uur opgeven bij P. de Vries. Kosten zijn f 0.50 per persoon (Uitsluitend bij vooruitbeta- ling). Opstelling Sparta 1: D. Arnoldus V. Vlottes A. Slikker A. Plakman J. Lutjeharms J. Weeland W. Rus P. de Vries G. J. Boontjes W. Biersteker Res. J. Peetoom. C. de Moor. Sparta 2: T. Bij post M. Slikker S. Grootes W. v. Geelen W. Moransart P. Boon S. Paulusma D. Ruig G. Paulusma J. Broersma J. Franzen, Res. C. v. Haren (v.) H. Naber (a.) NederlandDuitschland. Alle aangevraagde plaatskaarten zijn ons toege wezen, zoodat deze bij het secretariaat kunnen wor den afgehaald. Algemeene vergadering op Donderdag 21 Februari. OVERGEPLAATST. De heer J. H. Bosch, Kommies bij de Belastingen alhier, wordt met ingang van 1 Maart a.s. overge plaatst naar Hilversum. In diens plaats komt de heer J. Hobsvoort van Oud-Schoonebeek. GEMEENTE SCHAGEN. Ingekomen personen gedurende de maand Jan. '35: Mul Cornelis en gezin, C 62, van Winkel; de Wert Henricus Marinus en gezin, A 144, uit België; van der Loop Theodorus en gezin, Veldstraat 9, van Gre- venbicht; van Pul, Antonius en gezin, B 151, van Barsingerhorn; Verbeek Guilhelmus en gezin, B 118, van Roosteren; Lammigje Boots-Hoorn, G 38, van Hoogkarspel; Strobbe, Orphellie Juliana, D 74, van Winkel; van Baren Hugo, C 95c, van Den Helder; Huijbrechts Cornelia M. J., C 27, van Breda; Eder Maria, D 17, van Zutphen; Janssen Johannes P. M. en gezin, C 159, van Meers«en; Steijn Trijntje, D 37, van Velsen; de Wit Jacob en gezin, C 205, van Alk maar; Hidden Udo, D 31, van Wieringen. Vertrokken personen: Kerkmeer Klaas en gezin naar Bergen N.H., Lijt- weg; Wijntjeterp Johanna, naar Bergen N.H., Lijt- weg; van der Gracht Theodorus en gezin, naar Am sterdam, Ambonstraat 7 hs.; de Zeeuw Jansje, naar Alkmaar, Kribbensteeg 4; de Vries Meine en gezin, naar Utingeradeel, Akkrum Boeresteeg C 187; Wiersma Jan, naar Haarlemmermeer, Rijk Badhoe velaan 67; Hoekema Thijs en gezin naar Wognum, Zwaagdijk Z 248; Baudert Heinz Hugo naar Am sterdam, Euterpestraat 74 hs.; Barsingerhorn Maar- tje, naar Warmenhuizen; Valstar Jacob. naar Naald wijk, A. van Solmstraat 22; Pospiech Maria naar Leeuwarden, Groote Hoogstraat 17; Dikkers Jan, n. Amsterdam, Toministraat 10III: van der Laan, Ca- tharinus, naar Den Helder, Julianadorp, Kortevliet 36; Govaerts Cornelis en gezin naar Naaldwijk, Hon- selerdijk Middelbroekweg 39. Drie getrouwde Hongaarsche vrouwen veroordeeld. Dinsdag is het groote massaproces tegen dertien mannen en vrouwen, die beschuldigd werden van massa-moord, door middel van vergiftiging van hun familieleden teneinde in het bezit te komen van de bezittingen der overledenen, beëindigd. De 73-jari- ge Julianne Nagy, die als de initiatiefneemster van het complot moet worden beschouwd, werd ter dood veroordeeld. Een familielid Valerie Nagy werd ver oordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf en een zekere vrouw Kiss tot levenslanger gevangenisstraf. Alle drie veroordeelden waren getrouwde vrouwen. De overige beklaagden werden vrijgesproken. De invoering van den twee-jarigen mili tairen diensttijd. Parijs. De „Echo de Paris" bevatte gisteren we derom een artikel, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van de invoering van den militai ren diensttijd in Frankrijk. Het blad schrijft, dat men zich moeilijk kan voorstellen, dat de regeering werkelijk voornemens is het einde der thans be gonnen onderhandelingen af te wachten om de maatregelen te treffen, die voor de veiligheid van Frankrijk noodig zijn. Degenen, die gelooven, dat de Fransch-Engclsche luchtovereenkomst voldoende is om deze veiligheid te garandeeren, behoeven slechts aan de jongste verklaringen van Flandin in de Ka mer te denken, waarin de minister-president uit drukkelijk erop heeft gewezen, dat op het oogen- blik nog niets definitiefs is besloten. Het is daarom noodzakelijk den diensttijd voor de in April a.s. op komende recruten op 18 maanden en van October a.s. af op twee jaar vast te stellen. ONDERZOEK VAN DEN STRATOSPHEER OP 23.000 Meter. Moskou. Een onbemande ballon voor het on derzoek der hoogere luchtlagen, een zoogenaamde radio-gondel, die nabij Leningrad was opgestegen, bereikte een hoogte van 23.700 meter. De tempera tuur op deze hoogte bedroeg 33 gr. Celsius onder 0. Vermoedelijk met veertien man aan boord gezonken. Wesermuende. De trawler „Main" van de reederij Hans Kunkel te Wesermunde, die op 22 Ja nuari j.1. vandaar was vertrokken naar Harstad in Noorwegen, waar de trawler op 27 Januari zou aan komen om ijs in te nemen, is volgens een telegram uit Harstad niet ter bestemming aangekomen, zoo dat men vreest, dat het schip met zijn bemanning van veertien koppen bij de stormen van verleden week aan de Westkust van Noorwegen is gezonken. Alle tot nog toe gedane nasporingen zijn zonder re sultaat gebleven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5