Jen Langedijk vertelt Marktberichten. Jan Pijnenburg slaapt den slaap des rechtvaardigen tijdens de neutralisatie op den Zesdaagsche te Brussel OVER ZIJN RIJDEN IN DAVOS. In ons nummer van gister hebben we reeds in het kort verteld over den terugkeer van den hardrijder Jan Langendijk uit Davos, waar hij met zooveel suc^ ces heeft deelgenomen aan de Internationale wed strijden. Men schrijft ons nu nog het volgende: Woensdag hebben wij Jan Langendijk een bezoek gebracht, om eens een en ander te vernemen over zijn opgedane ervaringen in Zwitserland. Zijn prestaties op de gladde ijzers waren wel van dien aard, dat wij een meer feestelijke intocht hadden verwacht. Zijn thuiskomst Dinsdagavond was vrijwel geheel onver wachts geweest en Jan kwam heelemaal alleen met de bus van half 7 te Oudkarspel aan. Geheel onop gemerkt is het in z'n werk gegaan. Geen officieele ontvangst in Alkmaar, neen, heelemaal niets. Dat hebben we wel eens anders beleefd met minder groo- te prestaties. Maar enfin, Donderdag zal de officieele huldiging plaats hebben. Beter laat dan nooit. Een en ander zal waarschijnlijk in verband staan met de onzekerheid van de terugkomst der rijders. Tot op het laatste nippertje was men daarvan niet goed op de hoogte. Toen wij Woensdag bij Jan's ouders informeerden, werden wij naar de kool schuur verwezen, waar we hem aantroffen, bezig manden met kool van den zol der naar beneden te dragen. Een goede droge training, merkten we op. Voor de wedstrijden in Oslo. Moet je daar nog naar toe? Nu, daar weet ik nog niets van, was het ant woord. Ik zou wel heel graag heen willen, maar ja, ik kan er nog niets van zeggen. Het is anders wel jammer, na zoo langen tijd te hebben getraind niet aan dergelijke,wedstriiden te kunnen meedoen. Maar het hangt van den K.N.S.B. af. Dus, afwach ten is de boodschap. Hierna hebben we nog een gezellig babbeltje ge houden over het verblijf in Zwitserland, waarbij ver schillende aardige herinneringen door Langedijk wer den opgehaald. Zwitserland is een mooi land, maar een duur land, merkte hij op. Als wij dan ook eens vergeleken wat men in Zwitserland voor een kopje thee moest betalen (in de seizoenplaatsen dan na tuurlijk), bij wat hier de verschillende artikelen op brengen, dan moesten wij eerlijk erkennen, dat er geen woord te veel was gezegd. Het was er evenwel goed, al heb je natuurlijk wel eens iets, dat je niet erg best aanstaat. Dat zal overal wel zoo zijn. De verhoudingen onderling tusschen de rijders wa ren zeer goed geweest. Daarvan getuigden ook wel verschillende foto's, welke ons werden getoond. Met Ballangrud, de nieuwe wereldkampioen op de 3000 M. was een goede kameraadschap. Dat is een buiten gewoon sportieve kerel. Dan komt men onwillekeurig ook over de presta ties van de rijders te spreken. Hoewel de weersge steldheid nogal wat te wenschen overliet, waren deze toch zeer goed te noemen. Dat is wel uitgekomen in de uitslagen. Er is dan ook stevig getraind, werd ons verzekerd. Daarom zou het dubbel jammer zijn, als de jongens niet de gelegenheid kregen, naar Oslo te gaan. In de huiskamer, onder het genot van een kopje thee werden de behaalde tiuphceën bezichtigd. Drie medailles voor de klassementen, waarvan één gouden voor de tweede plaats in het totaal klassement. Ver der een schitterende chronometer, door den K.N.S.B. geschonken voor de schitterende prestatie op de 3000 M. en nog een mooi modern Zwitsersch horloge als klassementsprijs. Onderwijl werd het reisverhaal gedaan. Op den te rugweg had men nogal met moeilijkheden te kam pen gehad. Niet alleen had men 2 uur oponthoud door de verspei'ring van de spoorbaan, door lawines, maar het heeft nog zoo, zoo gestaan, of men had Zwitserland niet kunnen verlaten. De vertegenwoor diger van het reisbureau was niet op tijd met z'n reis biljet. Vooral door de „radheid van tong" van S. Hei den had men ten slotte voor elkaar gekregen, dat men verder reizen kon. Het reizen was zeer veraan genaamd geworden doordat een Amsterdamscho firma een grarnofoon met de rijders had meegege ven. Dat werd zeer op prijs gesteld. Deze vier weken zitten er voor Langendijk dus weer op en heeft hij z'n dagelijksche arbeid weer op gevat. Doch we hopen met hem, dat hij in Oslo nog zal kunnen meedingen naar het wereldkampioen schap en wenschen hem bij voorbaat veel succes. De diefstallen van rijwielplaatjes. Groot aantal jeugdige boefjes» aangehou den. Zondagavond heeft een 13-jarige jongen twee an dere jongens betrapt op het stelen van een rijwiel- belastingmerk van een onbeheerd staande fiets aan de Rogussenstraat te Rotterdam. Het 13-jarig jon getje heeft toen de twee knapen met het belasting- merk verdwenen waren, aan het huis waartegen de fiets stond, aangebeld en de bewoners gewaarschuwd Met een van de bewoners is hij toen per fiets de twee diefjes achterna gegaan. Men wist deze in te halen en aan de politie aan te wijzen. De politie bleek met deze beide knapen een zeer goede vangst te hebben gedaan, want men kwam er een vrij uitgebreid complot van jeugdige diefjes door op het spoor. De twee aangehoudenen bekenden verschillende diefstallen van belastingmerken en wezen nog drie medeplichtigen aan. Toen men ook deze drie andere knapen had kunnen arresteeren en het onderzoek nog werd voortgezet, bleek er nog een groot aantal knapen te zijn, dat zich schuldig maakte aan he ling van de door de vijf jongens gestolen belasting- merken. Er werden in totaal nog zeven jongelui aangehouden. De leeftijden van de diefjes varieeren van 1315 jaar, die van de helers zijn 15, 17, 19 en 28 jaar. Amerika breekt met Sowjet-Rusiand. Marine-attaché en luchtvaartattaché uit Moskou teruggeroepen? Consulaat ge neraal te Moskou opgeheven? Washington. In verband met het afbreken der onderhandelingen tusschen Amerika en Sowjet-Rus- land oVer de oude Russische schulden zou, naar verluidt, het Witte Huis gister instructie gegeven hebben tot een demonstratieve beperking der diplo matieke betrekkingen. De marine-attaché en de lucht vaartattaché zouden uit Moskou worden teruggeroe pen. Het Amerikaansche consulaat generaal te Mos kou zou geheel ontbonden worden, terwijl het per soneel der Amerikaansche ambassade aanzienlijk zou worden beperkt. Beperking van den pluimveestapel. Onderzoek naar verschillende mogelijk heden gaande. Naar aanleiding van het in een blad verschenen bericht omtrent eerlang te verwachten regeerings- niaatregelcn inzake de inkrimping der pluimveehou derij op de landbouwbedrijven wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat omtrent het nemen van maat regelen in dien zin nog geenerlei beslissing is ge nomen. Het Crisis-Pluimveehouderijbesluit 1935 I bevat een bepaling, dat het in voorraad hebben van kip pen en-of eenden slechts toegestaan kan worden in iloor den minister te bepalen hoeveelheden, welke hoeveelheden verschillend kunnen zijn naar gelang van aard en omvang van het bedrijf, zoomede van hoeveelheid en soort der op dat bedrijf voortge brachte producten. Een onderzoek naar de verschillende mogelijkhe den welke deze bepaling tot een doelmatige beper king van de pluimveestapel biedt, is thans gaande. K.L.M. overweegt extra-vlucht naar Palestina. Amsterdam: Eiken Zondagmorgen te negen uur doet het Indië-vliegtuig van de K.L.M. op zijn uitreis de plaats Gaza in Palestina aan. In verband met de aanstaande Purim-feesten en de Maccabcade, heeft de K.L.M. zooveel aanvragen om passage naar Palestina gekregen, dat zij het uitvoe- ren van extra-vluchten overweegt. Voor een exti*a vlucht LondenPalestina heeft o.a. Lord Melcheït, de leider van de Zionistische Bewe ging in Engeland, zich met zijn twee zoons opgege ven^ benevens de heeren Jacobovitz en S. Cohen. Ook uit Berlijn is een aanvrage voor een extra vlucht gekomen. HET AANTAL CHINEEZEN IN ONS LAND GETELD. Vijf honderd vijf en zestig Chineezen te Rotterdam. Gisternacht zijn te Rotterdam, evenals in het ge- heele land het aantal aanwezige Chineezen geteld. Op Katcndrecht te Rotterdam telde men er 565. De vorige telling, die verleden jaar gehouden werd, le verde voor Rotterdam nog een aantal van 900 op. Te Rotterdam worden de Chineezen eiken maand geteld, op welke wijze men een goed overzicht heeft van de bevolking van de Rotterdamsche China Town ICatendrecht. De vorige maand waren er nog tachtig Chineezen meer dan gister. Te Rotterdam zijn 35 boarding houses, waarin de Chineezen wonen. Twin tig Chineezen zijn te Roterdam met Nederlandsche vrouwen gehuwd. In Amsterdam telde men er 300 en in Utrecht 83. Toen in 1925 in Rotterdam de Chineezen voor de eerste maal geteld werden, was de Chineesche kolo nie 1400 man sterk. GRIEPEPIDEMIE IN TURKIJE. Scholen gesloten, schouwburgvoorstellin gen opgeschort. Istamboel: Wegens het heerschen van een griepepidemie, zijn de scholen en lycea gesloten. De schouwburgvoorstellingen zijn opgeschort. INBREKERS, DIE BEROUW KREGEN. New York: Te Ashland in den staat Kentucky werd verleden week een postzak, inhoudende 9500 dollar, alsmede een bedrag van 10.000 dollar door inbrekers gestolen. Gisteren meldden zich twee broers, Procter en Lawrence May, bij de politie en boden aan, de plaats te wijzen, waar het gestolene verbor gen lag. Dit geschiedde inderdaad, waarna de beide broers bekenden, dat zij zelf de inbraak hadden ge pleegd. LYNCHGEVAAR. Te Cleveland (Mississippi) zit de neger James Coyncr opgesloten. Hij moet terecht staan wegens moord op een man en een vrouw, terwijl hem te vens kannibalisme ten laste wordt gelegd. Daar er kans op bestaat, dat pogingen zullen worden in het werk gesteld, om hem te lynchen, wordt de gevan genis bewaakt door 600 man troepen, die gewapend zijn met geweren en machinegeweren. Bovendien zijn om de gevangenis prikkeldraad-ver- spemngen aangebracht. Coyner was uit Jackson overgebracht in een spoorwagen, die „lynchproof" was gemaakt en de trein waarin hij zat had 200 sol daten als bewaking. Ook was de treinroute door patrouilles bewaakt. De overheid heeft den troepen last gegeven om, mocht er een poging tot lynclien worden gedaan, direct met scherp te schieten. WEDER EEN POLITIEKE MOORD IN RUSLAND. Communistische leidster doodgeschoten. Moskou. Te Stalino is de communiste Priwali- china doodgeschoten gevonden. De politie-ambtenaren arresteerden talrijke per sonen, o.w. den arbeider, Poljakov, die het doodelijk schot heeft gelost. Men heeft hier te doen met een politieken moord. Priwalichina stond te Stalino als een der ijverigste communisten bekend en leidde de oi'ganisatie der godloozen aldaar. Ten behoeve van het jaarlijksch overzicht van het aantal hier te lande verblijf houdende Chineezen, heeft Woensdagnacht over het geheele land een telling plaat» gehad. Een aardig snapshot op Katendrecht te Rotterdam WARMENHUIZEN Naar wij vernemen, is alhier opgericht een kinder zangkoor onder deskundige leiding van den heer Jn. Vlam. De bedoeling hiervan is, een onder-afdeeling te vormen van de zangvereeniging Varia. De leeftijdsgrens is bepaald van 8 tot 15 jaar en 35 leden hebben zich al opgegeven. De contributie is zeer gering en gesteld op 5 cent per week. Met de a.s. Paaschuitvoering van Varia zal ook bedoeld koor een paar zangnummertjes ten beste geven. Om goede krachten te winnen voor de vereeniging, lijkt dit ons een heel goed idee van Varia. NIEUWE N IET) 0 RP Burgerlijke Stand over de maand Jan. '35. Geboren: Gerardus, zoon van IJsbrand Poland en Cornelia Blankendaal. Ondertrouwd en getrouwd: geene. Overleden: Teetje Bommer, oud 54 Jaren, echtge- noote van Jacobus Burger. Trijntje Hartog, oud 56 jaren, echtgenoote van Willem de Heer (overleden te Alkmaar). SCHAGEN, 7 Febr. 23 Paarden f 150—350, 13 gelde koeien (magere) f 80—110, 25 idem (vette) f 150—210, 4 pinken f 80— 100, 157 nuchtere kalveren f 410, 61 vette schapen f 14—20, 191 overhoudérs f 812, 3 Bokken en geiten f 34, 13 varkens (magere)' f 1401, 37 idem vette per Kg. 3436 ct., 154 biggen f 1114.50, konijnen f 0.60—1.50, kippen f 0.40—1, haantjes 3075 ct. EIERVEILING SCHAGEN, 7 Febr. Aanvoer: 45000 kipeieren, 80 part.80 eendeieren, 2 part.; Prijzen kipeieren f 2—2.60, eendeieren f 2.30. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nr. van a.s. Zaterdag. AMSTERDAM, 6 Februari 1935. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 3.30—3.70, blau wen f 3.603.75, eigenheimers f 2.S03, blauwen po ters f 2.702.80, bonten poters f 2.70—2.80, Bevelan ders f 2.602.70, IJpolder Bevelanders f 2.40—2.70, Anna Paulowna zand f 2.803, Hillegommer zand- aardappelen f 2.80—3.50, per 70 Kg., Drentsc'he eigenheimers f 3.204.80 per 100 Kg., Flakkeesche eigenheimers f 2.80—3, roodstar poters f 2.50—2.60, Spuische eigenheimers f 2.803, Friesche borgers f 3.303.35, roodstar f 3.403.50, Limburgsche In dustrie f 2.402.50 per 70 Kg. AMSTERDAM, 6 Februari 1935. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 274 vette kalveren: le kw. 4856 ct., 2e kw. 40—47 ct., 3e kw. 32—38 ct., 82 nuchtere kalveren f 47.50 per stuk; 289 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 4041 ct. per Kg. slachtgewicht; zware varkens 3839 ct. per Kg. slachtgewicht; vette var kens 3738 ct. per Kg. slachtgewicht. Marktoverzicht: vette kalveren, aanvoer zeer ruim handel traag, aan het einde der markt slecht, prij zen lager. Nuchtere kalveren, tamelijke aanvoer, sleepende handel, constante prijzen. Varkens, klei ne aanvoer, slechte handel en prijzen neiging tot daling. WARMENHUIZEN, 6 Februari 1935. Roode kool, 1 kw. f3.20—5.10, 2 kw. f2—3.80, gele kool, 2e kw. f 1, D. witte kool, le kw. 7090 ct., 2e kw. 70 ct., uien f2. Aanvoer: 15100 Kg. roode kool, 1000 Kg. gele kool, 9800 Kg. D. witte kool, 1000 Kg. uien. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Simon Breebaart, oud 30 jaren, landboüwer te Barsingerhorn en Catharina Johan- na Agatha Nonnekes, oud 22 jaar, zonder beroep, te Schagen. Overleden: Antje Bruin, oud 64 jaar, echtgenoo te van Arie Bakker. POLITIE. Gevonden: een reismandje. Spelmoment uit den voetbalwedstrijd Nederlandsch B-elftalLuton Town, welke Woensdag te Alpsier- dam gespeeld werd en door de gasten met 31 werd gewonnen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8