Zorgen van een moeder op het platteland. Woensdag 13 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9658 We eisdien van het' goede het beste 25*Jarig Jubileum Postbode A. Nicolaï te Warmenhuizen 1 Op 1 Maart aa. is de Brievenbesteller A. Nicolai 25 Jaar verbonden bij de Posterijen en gedurende al idien tijd werkzaam geweest te Warmenhuizen. Van hem kan gezegd worden, dat hii steeds met volle Ijver en nauwgezetheid zijn dienst heeft vervuld en zeker tot tevredenheid van alle inwoners. Het zal deze stille en eenvoudige kracht dien dag wel niet aan belangstelling ontbreken. Het voor deze gelegenheid opgerichte comité re cent op Uw aller medewerking. Bestrijding van het lawine-gevaar. Op wetenschappelijke manier. Karlsruhe. Door het groote aantal slachtoffers, Öat jaarlijks door de neerstortende lawines wordt geëischt, wordt de aandacht gevestigd op het werk van degenen, die langs wetenschappelijken weg een onderzoek instellen naar de oorzaken der lawi nes, naar de middelen waardoor zij zouden kunnen worden voorkomen en naar de middelen, waardoor het effect der neerstorting verminderd zou kunnen worden. In dit verband wordt een waardevolle arbeid ver richt door professor Paulcke, die niet alleen de la wines in de bergen bestudeert en filmt, maar in zijn laboratorium te Karslruhe ook lawines van kunst matige sneeuw teweeg brengt ten behoeve van zijn experimenten. Deze kunstmatige sneeuw bestaat uit zaagsel, droog zand, grint en water, terwijl door het varieeren van deze ingrediënten, de sneeuw in ver schillende toestanden kan worden verkregen. De slachtoffers van de lawines worden in dit laborato rium voorgesteld door poppen. De geleerde heeft langs dezen weg reeds belangrijke resultaten be reikt inzake de vraag, op welke wijze de beste be scherming tegen het lawinegevaar wordt verkregen. Professor Paulcke vestigde er de aandacht op, dat de sneeuw, die pas begint met neer te storten, slechts 60 kg. per kubieke meter weegt, terwijl zij in de lawine wordt samengedrukt, totdat zij een gewicht krijgt van 800 kg. per kubieke meter. Reeds bij een gering smelten van de oppervlakte der sneeuwmassa's bestaat het gevaar, dat zij in be weging geraken en steenen met zich mee sleepen. Spoordijk in België verzakt Werklieden naar beneden gestort. Ar beider op slag gedood. Te Duffel, tusschen Mechelen en Antwerpen, is Dinsdag, tengevolge van den dooi, een deel van den ppgehoogden spoordijk, bestemd voor de electrische •ljljn Brussel—Antwerpen, verzakt op het oogenblik, dat er een smalspoortreintje over reed. Verschillen de wqgens van het treintje stortten naar beneden en kwamen te midden van een troep arbeiders terecht. Een der arbeiders bleef op slag dood. Twee anderen moesten zwaar gewond, naar hun woning worden overgebracht. Temperaturen, zooals daar nog nooit zijn voorgekomen. Milaan. In de provincie Goriza is een hevige koude uitgebroken, in het bijzonder in het dal van de Wippach en van de Isonzo, waar tevens een hevige storm heerscht. In de stad Goriza (Goerz) daalde de temperatuur tot negen graden onder nul. Een 79-jarige man, die door een sneeuwstorm ver rast werd, werd dood gevroren gevonden. Te Clusonein in de Bergamaslcer-alpen daalde de temperatuur tot 18 graden onder nul. wat in deze streek nog nooit is voorgekomen. Een ijskoude wind waait ook in de provincie Perugia, waar de Tiber en eenige zijrivieren buiten hun oevers zijn getreden. De winter in Dalmatië. Dalmatië is voor de tweede maal in dezen winter tengevolge van den voortdurenden sneeuwval vol komen van het achterland afgesneden. Het verkeer op het spoorwegtraject ZagobriaSpalato is ge staakt, evenals het spoorwegverkeer op den lijn SerajewoFoslar. Gladheid en mist. Gecompliseerde autobotsing te Dreumel. Tengevolge van de gladheid en den mist is gister avond de heer v. T., uit Dreumel, in volle vaart met zijn auto tegen een naderenden autobus van Onze Tram gereden. De auto werd nagenoeg geheel ver nield en de autobus werd ernstig beschadigd. De bestuurder van den personenauto liep verwon dingen aan het hoofd op en een naast hem zittende passagier, de heer v. d. B. uit Dreumel, werd met 'n gebroken arm en een hoofdwond naar een ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De zes passagiers van de auto bus bleven ongedeerd. Nauwelijks had men de gewonden uit den verniel den auto bevrijd, of een derde auto, afkomstig uit Wijk, reed in volle vaart tegen den autobus op. Dit maal hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De autobus werd echter ook aan de achterzijde ern stig beschadigd en de aanrijdende auto werd aan den voorkant geheel vernield. Wederom kolendamp» vergiftiging. Oude man te Santpoort in levensgevaar. Gisterenmorgen heeft zich te Santpoort Station een geval van kolenvergiftiging voorgedaan. Bewoners van een perceel in de Pastoorsstraat ontdekten, dat een inwonende bejaarde man bewusteloos te bed lag. De kamer hing vol rook, afkomstig van de ka chel in de kamer. De toestand van den man was zoo ernstig, dat hij van de laatste H.H. Sacramenten is voorzien. Gisterenavond wac hij nog niet bij kennis gekomen. Op zoek naar schatten. Nieuwe Engelsche expeditie naar het Cocos-eiland. Londen Maandagavond is uit Lowestoft de 45 ton metende schoener „Vera City" vertrokken, met een groep schatgravers aan boord, voor een reis naar het Cocos-eiland, dat ongeveer 500 K.M. ten Westen van Costa Rica in den Stillen Oceaan ligt. Het doel der opvarenden is de beroemde goudschat ter waarde van ongeveer een milliard, die honder den jaren geleden door zeeroovers op het eiland be graven moet zijn. Een soortgelijke expeditie vond verleden jaar een roemloos einde, doordat zij door politie uit Costa Rica werd gearresteerd en van het eiland afgezet. De nieuwe expeditie heeft soortgelijke moeilijkhe den van tevoren onmogelijk gemaakt door het slui ten van een overeenkomst met de regeering te San José. Volgens deze overeenkomst zal de regeering een derde van alle gevonden schatten krijgen. Tien politiemannen zullen meegaan ter bescherming van de schatgravers en waarschijnlijk ook wel om hen in het oog te houden. Onder de leden der expeditie bevinden zich een geoloog, twee mijn-ingenieurs en een deskundige voor het verrichten van boringen. daarom sche en Nederlandsch product we altijd de practi- Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits LORD SEMPILL MET ZIJN VLIEGTUIG ZOEK. Verontrustend bericht uit West-Australië Perth (West Australië) Lord Sempill, die kort ge leden van Londen naar Melbourne is gevlogen om aan de eeuwfeesten aldaar deel te nemen, is met zijn „Puss Moth"-ééndekker boven sterk geacciden teerd terrein, ten Noord-Westen van de route, welke de postvliegtuigen gewoon zijn te nemen, in een storm geraakt. Reeds sedert 12 uur heeft men geen nieuws meer van hem vernomen. Opsporingspogin gen worden ondernomen. MOORDENAAR TERECHT GESTELD. Te Saint-Flour in het departement Cantal, is gis termorgen in de vroegte een man door onthoofding terechtgesteld, die een schaapherder had vermoord om hem te berooven. De president der Republiek had van zijn recht tot begenadiging geen gebruik ge maakt. RUNDVEELEVERING. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt be kend, dat in de week van 3 tot 9 Maart op de onder staande plaatsen in Noordholland gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden: Alkmaar, Maandag 4 Maart, 810 uur v.m. bij d© doorbraak. Purmerend, Dinsdag 5 Maart, 810 uur v.m., op de veemarkt. Schagen, Donderdag 7 Maart, 8—10 uur v.m., op de veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aan gifte-kaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districts secretarissen der Gewestelijke Landbouw-Crisis-Orga- nisaties, moeten vóór Zaterdag 23 Februari zijn in gezonden bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Orga- nisatie, waaronder de betrokken veehouders ressoiv teeren. Brug ingestort Die eerst kortgeleden voltooid was. Naar Reuter uit Belgrado meldt, is de mooie brug over de Zora te Goritsjana, die eerst kortgeleden vol tooid werd en binnenkort voor het verkeer geopend zou worden, ingestort. Werklieden waren bezig het steigerwerk weg te halen, toen de middenpijler plotseling met een dof gekraak in de rivier stortte en de geheele brug in eenstortte. Twaalf arbeiders, die zich op de brug be vonden, werden in het ijskoude water van de Zora ge worpen. De meesten hunner werden gewond, en drie zelfs zoo ernstig, dat men voor hun leven vreest. 1 Bij wijze van proef wordt de groote verkeersweg, welke van Londen Westwaarts leidt, door een trottoir in tweeën gedeeld. Men hoopt daardoor het aantal verkeersongelukken tot een minimnm te beperken, terwijl, indien de proef slaagt, ook andere wegen in Engeland van dergelijke trottoirs zulln worden voorzien. Bestunr der Stichting voor huishoudelij ke voorlichting geinstalleerd. Onder voorzitterschap van prof. Van Poelje, direc teur-generaal van het Onderwijs, heeft Maandag avond het bestuur der Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande zijn eerste vergadering gehouden in het gebouw van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage. De eere-voorzitter der Stichting, de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het stichtingsbestuur geinstalleerd met een rede, waar in hij wees op de moeilijke positie van de platte landsmoeder, vooral in dezen tijd, die meer dan ooit in het bijzonder op het platteland, tot groote sober heid dwingt. De noodzakelijke gegevens, waardoor zij in staat zou kunnen zijn, zoo economisch moge lijk gebruik te maken van de bescheiden hulpmid delen, die haar ter beschikking staan, ontbreken haar. In deze leemte, die de Nijverheids-onderwijswer bezwaarlijk zou kunnen wegnemen, beoogt de „Stich ting voor huishoudelijke voorlichting ten platte lande" te voorzien. De Minister bracht lof aan mej. Smit, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, be last met het toezicht op het lancTbouwhuishoudon- derwijs, die er in geslaagd is voor deze zaak de me dewerking te verkrijgen van tal van personen en van organisaties, van elke godsdienstige richting, wier gemeenschappelijke samenwerking reeds een waarborg geeft, dat de arbeid der stichting ook zon der belangrijken geldelijken steun van de zijde van de regeering, heilzame vruchten zal afwerpen. De voorzitter dankte den Minister voor zijn be reidwilligheid om persoonlijk de stichting te hebben willen installeeren, waaruit opnieuw zijn warme belangstelling blijkt, voor alles wat het landibouw- buishoudonderwiis raakt. De in de stichting vertegenwoordigde organisaties sloten zich bij monde van een harer bestuurders hierbij aan. Het stichtingbestuur heeft zich vervolgens bezig gehouden met de behandeling van verschillende, in terne aangelegenheden. O.m. heeft het in beginsel besloten tot het verstrekken van subsidie aan de bij de stichting ingeschreven provinciale organen voor het geven van voorlichtingscursussen op het platteland, volgens een daartoe door de stichting ontworpen schema. DE MIJNRAMP BIJ AKEN. Op het ministerie van handel te Parijs zijn Maandag de besprekingen over de handelsover- eenkomst tusschen Frankrijk en Dnitschland begonnen» Naar het Duitsche nieuwsbureau uit Aken meldt, is gisterochtend het lijk van een tweeden veronge lukten mijnwerker. Joseph Lick gevonden. Het red dingswerk schoot door de groote moeilijkheden zeer langzaam op. Het banditisme te Barcelona In verband met het toenemen van het banditisme in de Spaansche stad Barcelona heeft de politie d» 'elooning voor het geven van aanwijzingen ver hoogd van 500 tot 2000 peseta's. De politiewacht bin nen en buiten de stad is versterkt. Voortdurend wordt door de straten gepatrouilleerd. Uit ander* Spaansche provincies zijn versterkingen aangeko men. Ondanks al deze maatregelen is thans weer een omnibus in Barcelona door een bende aangehouden. De inzittenden werden door de met pistolen gewa pende mannen gedwongen de bus te verlaten, waar-i na deze in brand gestoken werd. De bandieten zijn ontkomen. Paniek in een school. Tengevolge van een gas-explosi*. New York: In ey stadje in den staat Maine vond in den kelder van een parochiale school een gasontploffing plaats, tengevolge waarvan alle ruiten werden vernield en eenige deuren uit hun scharnie ren vlogen. Onder de ongeveer 1300 leerlingen ont stond een paniek en alle trachtten den uitweg te be reiken, met het gevolg, dat zeer velen onder den voet raakten. Verscheidenen vielen flauw en drie kinderen werden gewond. Gelukkig was het schoolgebouw zoo vuurvast gebouwd, dat de ontploffing niet door brand gevolgd werd. Zeer ernstige ongevallen deden zich ook tijdens do paniek niet voor. Een operatie door een amateur. Halifax: Olaf Ackeland, de hoofdmachinst van de Noorsche tankboot „Solitaire" dankt het behoud van zijn leven waarschijnlijk aan den moed en de handigheid van zijn kapitein, George Anderson. Op de reis van Port Arthur in den staat Texas naar Manchester kreeg de machinist een ernstige buikziek te, die een snellen dood tengevolge zou hebben ge had, indien de kapitein niet een moeilijke operatio had verricht. De machinist werd door morphine on der narcose gebracht en daarna greep de gezagvoer der resoluut in. Hij begreep echter, dat zijn patiënt deskundige hulp niet kon ontberen en liep daarom zoo spoedig mogelijk te Halifax binnen. De artsen van het ziekenhuis in die stad hebben zeer veel lof voor de handigheid, die door dezen amateur-chirurg is ge toond. GEZIN VAN ZEVEN PERSONEN DOOR KOLEN DAMP VERGIFTIGD. In het dorp Wiecburck in de omgeving van Poe- nan is een uit zeven personen bestaand gezin tenge volge van een defect aan de kachel door kolendamp vergiftigd. Toen de ramp ontdekt werd, bleken drie kinderen reeds te zijn overleden. Twee andere kinde ren en de beide ouders werden in zorgwekkendcn toe stand naar een ziekenhuis overgebracht.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5