Bij den 85sien verjaardag van President Masarijk. te Hoorn. Een stad die om brood speelt. RAPPORTEN DER PROEFNEMINGEN. Van de Vereeniging tot exploitatie eener Proefzul- velboerderij te Hoorn is het verslag over het jaar 1933, dat de rapporten over eenige proefnemingen bevat, verschenen. De heer J. C. de Ruyter de Wildt is voortgegaan met varkensmestproeven. Hij heeft thans haring- meel met bloedmeel vergeleken, waarbij tevens de bijvoedering van mineralen en van het vitamine D werd betrokken. Hij concludeert uit deze proefne ming: dat bloedmeel, naast uitsluitend gerstemeel, een absoluut ondeugdelijk rantsoen is, om een goede gezondheid en daarmede een voldoenden groei van jonge varkens te waarborgen: dat gebrek aan mineralen, waarbij in de eerste plaats kalkgebrek genoemd moet worden, zoo mis schien niet alleen, dan toch in hoofdzaak oorzaak daarvan is; dat van een gunstige werking van de toediening van Vigantol naast zouten niets viel te bespeuren; het blijft echter mogelijk, dat, in het geval van ge brek aan mineralen, de gunstige werking van deze toevoeging door de gelijktijdig toegediende Vigantol bevorderd is geworden; dat, evenals bij een vorige vergelijkende proefne ming het geval was, er wederom aanwijzing is, dat toediening van Vigantol de gevolgen van infectie, in enting e.d. vermindert; dat haringmeel een uitstekend, sterk groeibevor- derend voeder voor varkens is, hetgeen vooral op jeugdigen leeftijd tot uiting komt. In de hoeveelhe den door den proefnemer gegeven, naast gerstemeel, later gerstemeel en maismeel en van gemiddeld groepgewicht van 85 tot 113 K.G. af ook wei, gaf ha ringmeel tegenover bloedmeel, aangevuld met zou ten (met en zonder Vigantol), een meerderen groei van meer dan 10 pet.; dat bij meer voedselverbruik per dag de haring- mcolvarkens toch een geringer verbruik hadden per K.G. groei; dat het voeren van haringmeel tegenover bloed meel het joodgetal van het rugspek een weinig ver hoogd heeft; dat echter het haringmeel op de kwaliteit van 't slachtproduct geen ongunstigen invloed had, indien 10 pet. later 5 pet. van dit meel in het rantsoen werd opgenomen en gegeven werd tot den dag van het slachten, terwijl gemest werd van 16 tot 168 Kg. lichaamsgewicht, over een tijdvak van 265 dagen. In verband met de uit de literatuur bekende gege vens blijft het echter raadzaam, met het voederen van haringmeel eenigen tijd vóór het slachten ge heel op te houden. De heer H. A. Sirks publiceert een rapport over een onderzoek naar kenmerken ter onderscheiding van melk- en boterpoeder. De heeren dr. W. van Dam en B. J. Holwerda hebben onderzoekingen over het karnproces gedaan. Dr. W. van Dam doet verder mededeelingen over de samenstelling van morgen- en avondmelk van afzonderlijke Noordhollandsche boerderijen. Hij geeft de volgende samenvatting van de uitkomsten van zijn onderzoek. In overeenstemming met de uitkomst van een vroe ger onderzoek werd voor afzonderlijke Noordholland sche boerderijen de correlatie vetcaseïne in den zomer veel kleiner gevonden dan in den winter. De bepaling naar vetgehalte alleen blijft dus in den zomer in deze provincie te ontraden. De morgenmelk van 234 boerderijen bevatte ge middeld minder vet dan de avondmelk, zooals op grond der ervaring verwacht kon worden. Het caseïnegehalte was in den zomer gemiddeld hooger dan in den winter. Tusschen morgen- en avondmelk bestond, wat dit gehalte betreft, nage noeg geen verschil. Het is dus onjuist, voor kaasbak- morgenmelk een lager vetgehalte te kiezen dan voor kaasbak-avondmelk. De berekende opbrengst aan vetvrije droge kaas was in den zomer iets hooger dan in den winter. De berekende opbrengst aan volvette droge kaas was voor de avondmelk hooger dan voor de mor genmelk. De oorzaak hiervan ligt alleen in het hoogere vetgehalte der avondmelk. De berekende opbrengst aan volvette droge kaas was in den zomer wat hooger dan in den winter; voor de morgenmelk was het verschil het grootst. Het vetgehalte in de droge stof van de volvette kaas was in den winter hooger dan voor de morgen melk. Onregelmatigheden in de intervallen van het melken zijn op dit gehalte van grooten invloed. Ir. J. van Beynum heeft een rapport over aroma vorming door boteraromabacteriën uitgebracht. De heeren J. van Beynum en J. W. Pette hebben ge schreven over suikervergistende en lactaatvergis- tende boterzuurbacteriën. Zij merken op, dat de boterzuurbacteriën van zeer groot belang voor het zuivelbedrijf zijn, men keht hier gunstige en on gunstige werkingen van deze bacteriëngroep. In den laatsten tijd is de belangstelling voor de boterzuur bacteriën in het zuivelbedrijf weer toegenomen, zoo wel voor consumptiemelk, in verband met eventu- eele schade voor jonge kinderen, als voor industrie- melk, met het oog op de kaasbereiding. De toene mende neiging om in het boerenbedrijf meer voeder te conserveercn door inkuiling of ensileering is mede niet vreemd aan deze groeiende belangstelling daar in deze geconserveerde voeders dikwijls mas sa's boterzuurbacteriën worden aangetroffen, welke een infectie van de melk kunnen veroorzaken. De heeren J. C. de Ruyter de Wildt, E. Brouwer en N. D. Dijkstra hebben de proefnemingen omtrent inkuiling van gras met en zonder toevoeging van mineraal zuur voortgezet. W 1 ERIN GERW'A AH* BEGRAFENISVEREENIGING. Dinsdagavond vergaderde de Begrafenisvereeni- ging onder leiding van den heer C. Haringhuizen. Aanwezig het volledig bestuur, 8 dragers en voor- looper, benevens twee leden, welke de commissie vormden tot het nazien der rekening 1933. Uit het jaarverslag hebben wc 't volgende opge nomen. Het ledental bleef vrijwel stationnair, n.1. 392 uit 137 gezinnen. Uitgevoerd zijn 10 begrafenis sen, waarvan 7 van leden en 3 van niet-leden. In den loop van 1934 zijn 9 leden vertrokken. Bijgeschre ven werden 24, terwijl 10 leden allen uit één gezin hebben bedankt. Aan contributie werd ontvangen f563.10. Aan voorloopers en dragers werd uitbe taald f338 en aan de leveranciers van auto's en rij tuigen ten behoeve van de begrafenissen f505.25. Over het personeel was 't bestuur, evenals voorheen, zeer tevreden. Voor hun correcte houding werd een woord van hulde gebracht. Ook vermeldde het ver slag een felicitatie aan het adres van den heer Haringhuizen met. zijn herstel. Voorzitter bracht dank aan den samensteller en tevens voor de felicitatie. Ingekomen is een schrijven van den heer Speets, dat hij bedankt als bestuurslid en tevens als Secre- t aris-Boekhou d er. Voorzitter bracht een bijzonder woord van dank voor alles wat hij voor de vereeniging heeft ge daan. De heer Speets is de man, die den eersten stoot heeft gegeven om hier een begrafenisvereeni- ging op te richten en heeft zich steeds zeer ge ïnteresseerd voor de vereeniging. Op voorstel van den Voorzitter werd de heer Speets benoemd als eerelld. De heer C. van Zandwijk, die reeds geruimen tijd den heer Speets heeft geassisteerd, werd bij accla matie benoemd als bestuurslid en als secretaris boekhouder. Voorzitter sprak den wensch uit. dat hij de voetsporen van den heer Speets zal volgen. In verband met het aftreden van den heer Speets werd de heer H. Sijbrands bij acclamatie gekozen als lid van het Hoofdbestuur. Als afgevaardigden werden benoemd de heeren H. Sijbrands en C. van Zandwijk. De rekening van den Boekhouder, nagezien door de heeren S. Sieswerda en W. Peereboom, was in orde bevonden. Eerstgenoemde deelde mede, dat de ontvangsten hadden bedragen, met inbegrip saldo vorig jaar, f 2675.45%, uitgaven f 1008.72, batig saldo f 1666.73%, waarvan f 1621.50 op de Boerenleenbank. De rekening werd onder dank vastgesteld, terwijl ook dank werd gebracht aan de Commissie. De zelfde heeren werden wederom benoemd als com missieleden voor het nazien der rekening 1935. Ten slotte deelde Voorzitter nog mede. dat van den heer R. Breed een verzoek is ingekomen, om bij voorkomende gelegenheden gebruik te maken van zijn volgauto. Aangezien zijn auto er zeer geschikt voor is, werd gunstig geadviseerd. Rondvraag. De heer Van Zandwijk bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen, om hem te benoemen tot secretarie-boekhouder. De heer Speets zeide dank voor de tot hem ge sproken woorden en voor de prettige samenwerking met het bestuur. Ook een woord van dank aan het personeel en ten slotte voor de eer, hem te benoemen als eerelid. Op voorstel van den heer Harder werd de heer Speets nog bereid gevonden om bij afwezigheid van den heer Van Zandwijk, eventueele boodschappen aan te nemen. De heer Kouseband dankte den heer Speets voor de steeds hartelijke ontvangst. Daarna sluiting. MAKAO, EEN OOSTERSCH MON- TE CARLO, MAAR MET MINDER BEPERKINGEN. IEDERE DAG DRIE HOOFDPRIJZEN VAN VIJF- EN-TWINTIGDUIZEND DOLLAR EN IEDERE DAG FANTAN. VAN Honkong, de mooiste haven ter wereld, komt men in vier vijf uur naar Makao, 's werelds meest uitgesproken speelstad. Platte stoombooten voeren U de Parelrivier op of brengen U over de blauwe bocht naar Portugeesch China. De benedendekken der vaartuigen dienen tot het vervoer der Chineezen, op de bovendekken liggen de Europeesche passagiers. Ze rooken manil la's en drinken limonades en whiskey met soda, terwijl comfortabele ligstoelen onder hen zijn ge schoven. Voor de toegangen tot de commandobrug en de machinekamers zit een prikkeldraadversperring, op dat de Chineezen deze belangrijke afdeelingen van het schip niet kunnen bestormen. Ze zitten gevan gen aan boord van het vervoermiddel, waarvoor ze hun passagebiljet behoorlijk betaald hebben, maar het zou ook niet de eerste keer zijn, dat de Chinee zen gemeene zaak maken met de zeeroovers uit de bocht. Ze attaqueeren dan plotseling de machine kamers en overmeesteren de blanke bemanning; tegelijkertijd naderen snel dertig tot veertig jonken, vol zwaargewapende roovers. Dat gebeurt zoo van tijd tot tijd in Chineesche wateren. Makao, „bruid van zee- en straatroovers en licht schuwe lieden uit de heele wereld" heeft zijn ont staan aan de piraten te danken. Het is de oudste Europeesche kolonie in China en werd in 1557 door den „Zoon des Hemels" erkend. Daarmee betuigde deze zijn dank voor de Portugeesche hulp bij de bestrijding der zeeroovers. Eens is het de belangrijkste marinehaven van Zuid-China geweest, nu is het op den achtergrond NIEUWE NIEDORP Algemeene vergadering van de Rundveefokver- eeniging Vooruitgang ten huize van Kossen. Aanwezig 7 leden. De heer Jb. Kooij opent als voorzitter de vergade ring en heet de aanwezigen welkom, in 't bijzonder de nieuwe leden. Spr. zegt er is moed voor noodig, gezien den slechten toestand, om dan nog lid te worden, maar het is om er ten slotte toch beter van te worden en juicht het dan ook toe, dat er nog veehouders zijn die gevoelen voor geregistreerd vee en tevens controle. Hierna worden de notulen gelezen, welke worden goedgekeurd. Vervolgens is aan de orde het jaarverslag van den controleur, 't welk met woorden van dank en waar deering door voorzitter en vergadering wordt aan vaard. Voorz. dankt den controleur-stamboekhouder ook nog voor het vele werk voortvloeiende uit de regeeringsmaatregelen, n.1. met de aanvragen voor erkende stallen en aanvragen voor erkenning van geregistreerde stierkalveren en boventallige kuikal- veren. Van deze laatste zijn er niet veel gehouden, een 7-tal werd f 20 per stuk voor betaald, hetgeen misschien niet noodig geweest was, indien wij beter met de verschillende gegevens (wat het gewicht be treft) bekend waren geweest. Het is zaak niet te gauw betalen. De rekening, nagezien door de heeren A. Koop- mans en A. Jonker wordt goedgekeurd. Ontvangsten f 479.32, uitgaven f 476.90, kassaldo f 2.42. Het bezit aan materialen enz. is geboekt op f 25. De schuld aan de Ned. Herv. Weezenadm. is ge heel afgelost. De contributie f 0.50 per lid blijft gehandhaafd. Over het afgeloopen jaar zijn er vier nieuwe leden bijgekomen. De heer Jb. Kooij aftredend bestuurslid (herk.), geraakt en verzet zicH niet tegen het duister, waar in het gedijt Portugal handhaaft zijn koloniën niet uit over wegingen van prestige, maar omdat ze iets op brengen. Opium, speelholen en de loterij verschaffen de regeering goede inkomsten. Aan de kade storten zich de gidsen op de vreem deling en willen hem naar een van de twaalf legi tieme speelholen voeren. Maar men heeft in deze stad, die door zijn gele, rose en witte huisjes aan een Italiaansch plaatsje doet denken, de hulp van gidsen niet noodig. Iedere riksjakoeli weet waar da speelhuizen staan en brengt U er zonder meer heen. Als vreemdeling logeert men in het „Rivièrahotel", een helder en naar Europeeschen smaak ingericht huis. Drie maal per dag, om twaalf, om zeven en om elf uur verschijnt echter, als men belt, geen boy of kellner. Daar moet men aan wennen. De Europeaan die razend wordt als twintig seconden na zijn sein niemand komt opdagen, dient er genoegen mee te nemen, dat er „pak-kap-pio" was, trekking van de pak-kap-pio-loterij. Drie maal per dag is geen Chinees in huis, kan toor of hotel te vinden ,want dan heeft er, ook op Zondag, een trekking van de koeliloterij plaats. De pak-kap-pio vereischt een inzet van één cent en de hoofdprijs is steeds 25000 Mex. dollar. Er is ook een san-pio of middenstandsloterij. Daarbij is de trek king maar een maal in de week. Ook hier is de hoofdprijs 25000 Mex. dollar, maar een lot kost vijf tien Chineesche centen, dat zijn er ongeveer zes-en- dertig van de onze. Tenslotte is daar de po-pio, waarin iedere vijf dagen eveneens' vijf-en-twintig duizend Mexicaansche dollars te winnen zijn. De Chinees speelt onder alle omstandigheden en verspeelt alles, tot vrouw en kinderen toe. lederen dag is er immers een hoofdprijs te winnen. Behalve de loterij is er het fantan. Dat is een geluksspelletje, dat in twaalf gewettigde huizen be oefend kan worden. Wil men de tien procent voor het etablissement uitsparen, dan kan met het ook! op hoeken van straten spelen. De lommerds bezitten zoo ongeveer alle onroerende goederen van de stad en als men het een of ander wil aanschaffen, dan doet men het best naar de lommerd te loopen, die het U soms tegen een zacht prijsje levert. De industrieën van Makao zijn: loterij, fantan, meisjes, opium en vuurwerk. Zeer dikwijls worden er vuurwerken afgestoken. Het is een stad, die al tijd gloeit en flonkert en daarbij zichzelf verteert en toch bestaan blijft. wordt herkozen. De voorzitter neemt de benoeming wederom aan, met dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Als afgevaardigde naar de bondsverga dering te Hoorn wordt aangewezen de heer Jn. Pij per Pz. Hij krijgt vrij mandaat. In de rondvraag wordt een opmerking van den heer Koopmans betreffende een rekening, na enkele besprekingen opgelost. Hierna sluiting. Enkele cijfers van gehalte en opbrengst laten wij hieronder nog volgen: Gemiddelde van de vereeniging over het vorig jaar 4106 K.G. melk 146 K.G. vet 3.56 Gemiddelde van de vereeniging over 1934 4411 K.G. melk 156 K.G. Vet 3.51 Gemiddelde van de vaarzen over 1933 3201 K.G. melk 114 K.G. vet 3.56 Gemiddelde van de vaarzen over 1934 3500 K.G. melk 123% K.G. Vet 3.53 Eenige hoogstaande beesten: Vaarzen: Kooij 23 en 24 van H. Rezelman 153 K.G. Vet 3.67 Twenter: H. Rezelman: Kooij 20 188 K.G. Vet. Twenter: Catrien van W. Koesom 227 K.G. Vet 3.91 Derdkalver: Dora 2 van A. Jonker 192 K.G. Vet 4.18 idem: Leeuwarden van Jb. Kooij 193 K.G. Vet 3.79 Oudere koeien: Beuntje 60 van A. Koopmans 260 K.G. Vet 4.02 Maartje van M. Grootes 234 K.G. Vet 4.11 Catrien van W. Keesom 227 K.G. Vet 3.70 Cristien van Jb. Kooij 221 K.G. Vet 4.23 Kooij 14, 11 en 9 van H. Rezelman: resp. 275, 246 en 229 K.G. Vet en 3.50, 3.20 en 3.52 Van de oudere koeien was de hoogste 275 K.G. en de laagste 118 K.G. Vet een verschil van 157 K.G. f 1.25, maakt dus ongeveer f200.Voorwaar een verschil om rekening mede te houden. STAATSMAN EN PHILOSOOPH. STRIJDER VOOR DE ONAF- HANKELIJKHEID VAN TSJECHO- SLOWAKIJE. EEN GEZIENE FIGUUR IN ZIJN LAND. PRAAG. Op 7 Maart a.s. zal Tomas Masaryk, de eerste en tot dusverre eenige president van de Tsjecho-Slo- waaksche republiek, zijn 85sten verjaardag vieren. Gezien de groote vereering, die het volk voor den hoogbejaarden staatsman heeft, zal deze gebeurte nis in zijn land zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. En ook voor den vreemdeling is Masaryk een fi guur, die ten volle de aandacht verdient. Hij is im mers niet alleen de strijder voor de Tsjecho-Slo- waaksche onafhankelijkheid; zijn beteekenis ligt ook in den zuiver cultureelen arbeid, dien hij ver richt heeft door het terugvinden en opbouwen van de eigen Tsjechische beschaving. Tomas G. Masaryk werd 7 Maart 1850 in een dorp in Zuid-Moravie geboren als zoon van arme ouders. Terwijl hij in den vaderlijken lijn van Slowaaksche origine is, was zijn moeder een Tsjechische, zoodat in hem het bloed stroomt van de beide stammen, die hij later tot één volk zou vereenigen. In zijn jeugd was Masaryk eenige jaren slotenma- kcrslecrling en smid, maar in 1865 deed hij met goed gevolg toelatingsexamen voor het gymnasium te Bmo. Later bezocht hij het gymnasium en de uni versiteit te Weenen. In 1879 werd hij aan deze uni versiteit benoemd tot lector in de philosophie. Drie jaar later, toen de universiteit te Praag verdeeld werd in een Duitsch en een Tsjechisch gedeelte, werd hij hoogleeraar aan de Tsjechische universi teit. In deze periode publiceerde hij verschillende wetenschappelijke werken, o.a. „Concrete Logica" en „Het sociale vraagstuk." TOMAS MASARYK. Als philosooph heeft Masaryk grooten invloed uitgeoefend op de Tsjechische wijsbegeerte en trou wens op de Tsjechische gedachte in het algemeen. Hij wordt beschouwd als de stichter van de Tsje chische sociologische wetenschap, daar hij als eerste in Bohemen de practische problemen der sociolo gie systematisch en wetenschappelijk bestudeerde. Hij streefde er naar, dat de Tsjechische wetenschap werd gezuiverd van vooroordeelen en mythen, en dat de bloote waarheid naar voren werd gebracht. Dit streven vond zijn hoogtepunt in den strijd over zekere manuscripten, die moesten aantoonen, dat reeds in de Middeleeuwen de beschaving in Bohe men op hooge trap stond. In het door hem opge richte critische maandblad „Athenaeum" betoogde hij hartstochtelijk, dat deze manuscripten vervalscht waren en de feiten hebben hem gelijk gegeven. Door zijn actie werden de Tsjechen bevrijd van de onware romantiek, betreffende hun geschiedenis en waren zij in staat, het werkelijke karakter van hun verleden te kennen. In 1891 werd Masaryk in het parlement gekozen voor de Jong-Tsjechische partij, doch reeds twee jaar later trad hij weer af. Hij had intusschen te genover zijn politieke tegenstanders het recht der Tsjechen op een eigen beschaving verdedigd. Hij had de overtuiging, dat het Tsjechische volk den plicht had, de waarheid in de wereldbeschouwingen te zoeken en nieuwe Tsjechische denkbeelden te vormen, die in overeenstemming waren met zijn humanitaire missie. Deze opvattingen hebben groo ten invloed uitgeoefend op de beschaafde Tsjechische volksgroepen. Wat nu betreft zijn politieke opvattingen, het standpunt van Masaryk ten opzichte van Oosten- rij k-Hongarije was aanvankelijk niet zeer verschil lend van dat der meeste Tsjechische staatslieden. Hij verklaarde zelfs, dat „de Tsjechische natie Oos tenrijk in haar eigen belang noodig had", maar wel eischte hij autonomie en zelfbeschikkingsrecht voor zijn volk. Hoewel hij als uiteindelijk doel van de Tsjechische politiek het recht van den Tsjechischen staat zag, namelijk als politieke autonomie in het kader van de dubbele monarchie, drong Masaryk er bij .zijn landgenooten op aan, dat zij de verwezenlijking van hun aspiraties niet van een wereld-catastrophe zouden verwachten, maar rekening zouden houden met het bestaan van Oostenrijk. In 1900 stichtten zijn volgelingen de Tsjechische volkspartij en ter gelegenheid daarvan verdedigde Masaryk de stelling, dat in de bestaande omstan digheden er geen kwestie kon zijn van het herstel der onafhankelijkheid van de Tsjechische landen in den zin. zooals die vroeger bestaan had. Maar tegelijkertijd pleitte hij voor de cultureele en natio nale onafhankelijkheid door de grootst mogelijke politieke autonomie. Eerst na 1905 kwam er een verandering in de politieke opvattingen van den geleerden staatsman en deze verandering werd bevorderd door zijn groei- enden tegenzin tegen de Oostenrijksche politiek. Hij veroordeelde resoluut de annexatie van Bosnië-Her- zegowina in 1908, vooral omdat zij plaats vond zon der de toestemming der volksvertegenwoordigers uit de beide provincies. In het beruclvte hoogverraads- proces te Zagreb in 1909, dat ten doel had, de an nexatie te rechtvaardigen, waagde Masaryk het. een campagne tegen de regeering te beginnen en aan te toonen, dat de beschuldigingen gesteund werden op documenten, die door de Oostenrijk-Hongaarsche legatie te Belgrado vervalscht waren. Dit proces en de geheele Balkan-politiek der dubbele monar chie waren oorzaak, dat hii zijn geloof in de moge lijkheid van een rechtvaardig Oostenrijk verloor. Toen de groote oorlog uitbrak en de Tsjechen, on danks de strenge censuur, ondubbelzinnig uiting gaven aan hun tegenzin tegen de Habsburgers, was het Masaryk, die met een klein aantal geestverwan ten het verzet ging organiseeren. Hij begreep dat de Tsjechische beweging weinig kans van slagen zou hebben, indien zij niet kon rekenen op de sympa thie en de hulp der buitenlandsche mogendheden. Daarom begon hij een propaganda-reis door de ver schillende landen, waarbij hij ook Nederland be zocht. In zijn werk „Het Nieuwe Europa", zette hij de beginselen der beweging uiteen. Toen hij in December 1914 hij was toen nog Oostenrijksch parlementslid het land verliet om zijn reizen naar Nederland en Italië te maken, was het zijn bedoeling, daarna weer naar Oostenrijk te rug te keeren. Doch op den terugweg werd hij ervan op de hoogte gesteld, dat de Oostenrijksche politie hem wilde arresteeren en derhalve besloot hij in den vreemde te blijven. Toen begon voor dezen 65-iari- gen man een periode van bijna bovenmenschelijken arbeid, een tijdperk van vermoeienissen en emo ties. Hij had alles over voor de bevrijding van zijn \olk. Een tijdlang heeft hij nog les gegeven aan Kings College te Londen. Ook de Vereenigde Staten heeft hij bezocht. In de eerste oorlogsjaren was het ook, dat het Tsjechische Revolutionnaire Comité werd opge richt, waarvan hij president werd. Hij streefde er naar, den Tsjechen en Slowaken. die over de ge heele wereld verspreid waren, een uniform pro gramma te geven, en hen te bewegen een actief aandeel te nemen in den strijd voor de Tsjecho-Slo- waaksche onafhankelijkheid. In 1918 was eindelijk de groote dag daar. Eenige dagen na de onafhankelijkheidsverklaring van Tsfe- cho-Slowakije op 14 November 1918, werd Masaryk door de wetgevende vergadering tot president der republiek gekozen. In deze functie is hij voortge gaan met de behartiging der belangen van zijn land met alle krachten. En hoe, een groote plaats hij inneemt in de harten zijner landgenooten blijkt wel uit het feit, dat hij in afwijking van de bepar llngen van de grondwet, in 1920 werd herkozen. Hetzelfde herhaalde zich in 1927 en 1934. Zoo is hij nog altijd de eenige president der Tsjecho-Slowaak- sche Republiek. En de laatste herkiezing van Masaryk. die In 1934, is wel een nieuw en buitengewoon welsprekend be wijs, dat de groote meerderheid van het Tsjecho- Slowaaksche volk vastbesloten is. trouw fe blijven niet alleen aan de persoon van zijn eersten presi dent. maar ook aan den geest van zijn moreel en politiek programma.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8