Na het vonnis tegen Hauptmann. UITVOER VAN LANDBOUWPRODUCTEN. Voor kaas groote toeneming. Nederland aan de spits. Groentenroorraad in Noord-Holland. Kakkerlakkenplaag in Den Bosch. Weer een verkeerde wisselstand in Rusland. Het Belgische koningspaar naar ons land? DE MOOISTE FOTO Vuurgevecht tusschen inbrekers en politie. Mutaties in Italië's bestuur. DE ROOFOVERVAL TE MOERGESTEL. LAND. EN TUINBOUW. Exportcijfers over Jannari. Het volgend overzicht van den uitvoer van land bouwproducten over de maand Januari 1935 is ont leend aan de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage. Paarden werden in de afgeloopen maand ten getale van 82 stuks geëxporteerd. Duitschland (51) was hiervan de belangrijkste afnemer. Slachtvee werd niet uitgevoerd. Van fokvee werden melk- en kalfkoeien hoofdzakelijk naar Italië (103) ver kocht. Jongvee (17) ontmoette slechts een geringe belangstelling in het buitenland. Uitvoer van var kens vond uitsluitend plaats naar Tsjecho-Slowa- lvije (128), Frankrijk (300) was de ecnige afnemer van schapen. Hoenders verlieten ten getale van 143.684 stuks ons land, waarvan Duitschland 101.615, België 19.691 en Frankrijk 22.350 stuks betrok. Van ge slacht pluimvee bedroeg de export 151 ton, waarvan Duitschland 128 en Engeland 21 ton betrok. Van versch varkensvleesch werd 2 ton uitge voerd, van versch rund- en schapenvleesch 109 ton, waarvan Italië 89 en België 19 ton betrok; van schapenvleesch 195 ton, waarvan België \129 en Frankrijk (67) de eenige afnemers waren. Bacon werd in een hoeveelheid van 2.134 ton bijna uitslui tend naar Engeland uitgevoerd; ander gezouten varkensvleesch en spek vond in Duitschland (652) een goed afzetgebied. Gerookt of gedroogd varkens vleesch en spek werd in een hoeveelheid van 25 ton geëxporteerd. Van boter bedroeg de uitvoer 2.299 ton ter waar de van bijna 2 millioen gulden. Duitschland was de voornaamste afnemer (1.379), doch ook België (456) en Engeland (366) namen flinke hoeveelhe den af. De uitvoer van kaas nam belangrijk toe, vergeleken met de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Alle soorten werden meer geëxporteerd, uitgezonderd Goudakaas 20 plus. Totaal verlieten 5.526 ton ter waar de van f2.309.000 ons land (Jan. 1934 4.426 ton ter waarde van f2.146.000), Duitschland (1.893), België (1.589), Engeland (865), Frank rijk (469), Spanje (105) en de Ver. Staten (104), waren de belangrijkste afnemers. Van gecondenseerde gesuikerde volle melk werd 3.455 ton geëxporteerd. Britsch Malakka (721) was een van de belangrijkste afnemers. Van geconden seerde gesuikerde onderineik bedroeg de export 7.765 ton, waarvan Groot-Brittannië 6.706 betrok. Ongesuikerde volle melk werd in een hoeveelheid van 1.553 ton uitgevoerd. De totale uitvoer van vcrsche eieren bedroeg 4.504 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden, waarvan Duitschland 2.584 en Engeland 1.465 de grootste afnemers waren. Koelhuiseieren (965) von den eveneens voornamelijk mar Duitschland (502) en Engeland (322) afzet. De uitvoer van erwten en boonen was niet zeer groot. Uien en sjalotten (16.507) werden vooral naar Engeland geëxporteerd Do uitvoer van kleiaardappelon bedroeg 3.959 ton, waarvan Portugal (1.681 ton) de grootste afnemer was, van veenaardappelen (259 ton) en van zand- aardappelen 3.009 ton, waarvan Portugal eveneens de grootste hoeveelheid, nl. 2.162 ton betrok. Van pootaardappelen werden 1537 ton geëxporteerd, waarvan 789 ton naar Frankrijk en 310 ton naar Italië. De uitvoer van aardappelmeel bedroeg 4.296 ton van strookarton 20.518 ton. Wat suikerbietenteelt betreft. Kuhn en Co. te Naarden geven een folder uit, waar in zijn afgedrukt twee grafieken, opgebouwd uit ge gevens van den Maagdenburgschen suikerstatisticus F. O. Licht. Daaruit blijkt, dat Nederland aan de spits staat van alle Europeesche landen wat betreft suikerbieten- en suiker-opbrengst per ha. We nemen de voornaamste gegevens er uit over: suikerin bieten in 100 kg. tonnen Nederland 50.2 33.5 Denemarken 47.3 30.1 Zweden 47.3 29.9 Duitschland 46.6 29.0 Zwitserland 44.9 30.8 België 44.5 29.9 Ts j e chos lo wa kij e 43.7 25.2 Oostenrijk 40.4 24.5 Ierland 39.8 24.3 Frankrijk 38.2 27.3 Italië 36.2 26.7 Polen 35.5 20.2 Engeland 30.0 20.5 Hongarije 30.7 20.7 Zooals gewoonlijk heeft de provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland per 12 Februari een inventarisatie gehouden van den aanwezigen voorraad stapelproducten, welke in de schuren liggen opgeslagen. De voorraad roode kool is hierbij met een behoorlijk percentage geslonken. Dat kan van de andere kool soorten niet worden gezegd. De voorraad roode kool is in het tijdvak van 25 November tot 10 Februari af genomen met 1434 wagons tot 949 wagons. In verge lijking met de twee voorgaande jaren is dit het klein ste kwantum, dat op 10 Februari aanwezig is ge weest. In 1934 was het 1583 en in 1933 1190 wagons De gele koolvoorraad was per 25 November nog ongeveer 100 wagons grooter dan op denzelfden da tum in 1933. Thans is de voorraad echter nog 1255 wagons, terwijl in 1933 op 10 Februari nog 952 wa gons lagen opgeslagen. Hieruit blijkt wel, dat de af zet niet bijzonder naar wensch is gegaan. Van Deensche witte kool waren 2649 wagons op 25 November aanwezig. Per 10 Februari liggen nog 1571 wagons in de schuren. Peen is met de helft afgenomen. Er liggen nog 190 wagons. Dat is nog een behoorlijk kwantum; verbete ring van de peenprijzen zal niet kunnen worden ver wacht. Voor fl a f 1.30 worden de meeste partijen van de hand gedaan. Ze zwemmen zelfs In de erwtensoep. Sinds geruimen tijd worden diverse stadsdeelen van Den Bosch door een kakkerlakkenplaag geteisterd. Op den z.g. Kippenwal en op den Vaaltweg treft men deze insecten in de huizen in grooten getale aan; het: ergst is de kwaal in de St. Lucasstraat. Een medewerker van het Dagbl. van N.-Brab. heeft een onderzoek ingesteld. Hij kwam bij een familie welke zich juist rondom de tafel had geschaard om erwtensoep te eten. De soep werd opgeschept en niet minder dan drie kakkerlakken lagen in de soep te zwemmen. De eetlust van de familie was natuurlijk weg. Bij een andere familie kwamen uit de keukenkast niet minder dan 9 van deze diertjes te voorschijn. Bij nog een andere zaten er twee in de broodtrom mel, terwijl een derde werd aangetroffen in het boter vlootje. De expresstrein uit Bakoe in volle vaart tegen een ontspoorden goederentrein. Moskou: Uit Bakoe wordt gemeld, dat bij het station Mineralnie Wody een ernstig spoorweg-onge luk heeft plaats gehad. Tengevolge van een verkeerden wisselstand kwam een locomotief in botsing met een goederentrein. Een gedeelte der tankwagens ontspoorde. Op dat oogenblik naderde de expresstrein uit Bakoe, welke in volle vaart op de ontspoorde wagons in reed. Voor zoover tot nog toe bekend is zijn drie loco motieven en zes wagons vernield. In het officieele bericht wordt niet verklaard of ook menschenlevens te betreuren zijn. De politieke politie heeft verscheidene personen ge arresteerd. Spoorwegbandieten. Te Moskou hebben de daders van een groot aan tal spoorwegovervallcn in het district Leningrad te rechtgestaan. Een hunner is ter dood veroordeeld, terwijl achttien anderen tot verschillende gevange nisstraffen werden veroordeeld. Alle negentien behoorden zij tot een goed georgani seerde bende, die onder leiding stond van een oud- veroordeelde en treinen liet stoppen om vervolgens de passagiers te berooven en de bagagewagens te plunderen. Zij hebben zich aan verschillende moorden schul dig gemaakt, doch wisten steeds te ontsnappen, tot dat de Leningradsche afdeeling van het volkscom missariaat voor binnenlandsche zaken hen op het spoor wist te komen. Het bleek dat de leden der ben de overdag als respectabele burgers leefden met be hulp van vervalschte paspoorten en andere docu menten, om des nachts hun misdadig bedrijf uit te oefenen. In hun hoofdkwartier vond men een arsenaal van revolvers, geweren en munitie, alsmede een drukpers en materialen voor het vervalschen van documenten. Voor het protocolaire bezoek aan het Nederlandsche Hof. In officieele Belgische kringen houdt men zich bezig met de vraag, wanneer Koning Leopold en Koningin Astrid het op iedere troonsbestijging vol gende protocolaire bezoek aan de staatshoofden der ■net België bevriende landen zullen kunnen bren gen. Ten gevolge van het zilveren regeeringsjubi- leum van koning George en de daarmede verband houdende feesten is het mogelijk, dat het bezoek aan het Britsche hof tot in het. late najaar of het begin van het volgend jaar zal moeten worden uit gesteld. President Lebrun blijkt echter den wensch te heb ben te kennen gegeven dezen zomer de Brusselsche wereldtentoonstelling te gaan bezichtigen. Aan deze komst naar de Belgische hoofdstad zou ongetwij feld een koninklijk bezoek aan Parijs moeten voor afgaan. Ook is de vraag gesteld, of het Jonge Belgische koninklijk paar zich eveneens naar Den Haag zal begeven. Van zeer goed ingelichte zijde verneemt de Brusselsche corr. van de N.R.Crt., dat, hoewel officieel nog niets vast staat, van een bezoek van Koning Leopold en Koningin Astrid aan Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana wel degelijk sprake is. De datum van het bezoek aan Nederland zou echter eerst na de reizen naar Londen en Parijs definitief kunnen worden vastgesteld. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER De onveiligheid op het Brabantsche platteland neemt hand over hand toe. En dat de inbrekers, op zoek naar buit of tot behoud van hun vrijheid voor niets terugdeinzen, is in den Donderdagnacht op overtuigende wijze gebleken. Thans toch weer is ingebroken in de boerderij van den landbouwer Boschman te Zevenbergschehoek, bij welke inbraak een aantal flesschen bessensap eu wijn werd buitgemaakt. Toen de inbrekers, drie in getal, zich met den buit wilden verwijderen, stieten zij op den z.g. Derden Weg op twee marechaussee van de brigade Moerdijk, die hen sommeerden.halt te hou den. Zij voldeden aan deze sommatie niet, doch zet ten het op een loopen, waarop de marechaussee van de vuurwapenen gebruik maakten. De drie inbrekers, keerden zich daarop om en schoten met revolvers op de marechaussee, zoodat een regelmatig vuurgevecht ontstond. Van de gelegenheid dat de marechaussee dekking moesten zoeken maakte het drietal gebruik om in het nachtelijk duister te ontkomen. Omstreeks twee uur werden zij bij de R.K. kerk te Hooge Zwaluwe opnieuw staande gehouden door de gemeentepolitie aldaar. Aanstonds echter op den; roep: „Halt, politie!", trokken de kerels opnieuw de revolvers en schoten zii op de politiemannen,die daar door genoodzaakt waren, zich terug te trekken. Op nieuw wisten de onverlaten hierop te ontkomen, dit maal in de richting Made en Dremmelen. Niettegen staande een klopjacht werd georganiseerd, mocht het niet gelukken de inbrekers te arresteeren. Twee mannen aangehouden. Uit Made meldt men nader, dat daar twee mannen zijn aangehouden, die de aandacht trokken, doordat zij zich zonder schoenen op den openbaren weg op hielden. Vermoedelijk zijn dit twee der drie inbre kers geweest. Nieuwe samenstelling van den Grooten Fasoistischen Raad Rome: In verband met de recente wijzigingen' in de regeering en in de hiërarchie van het bewind, is de samenstelling van den Grooten Fascistischen Raad als volgt gewijzigd: Voorzitter Mussolini; secretaris de partijsecre taris Starace; permanente leden de viermannen van de marsch naar Rome; Balbo, gouverneur van Lybië, Debono, hooge commissaris van Italiaansch. Oost-Afrika en Devechi, minister van onderwijs; le den uit hoofde van hun functies en voor den duur van die functies, de president van den senaat Feder- zoni, van de kamer Ciano, de ministers van justitie, Solmi en van financiën Thaon di Revel, van land bouw en boschwezen, Rossini, de voorzitter van de Italiaansche Academie, Marconi, de vice-partijsecreta- ris Serena en Morigi, voorzitter van het bijzondere 'gerechtshof, ter verdediging van den staat, Tringali, Casanova, de voorzitters van de industrieele confede ratie, Volpi, van de landbouwconfederatie, Muzzaririi, van de confederatie van industrie-arbeiders Cianetti en van de landbouwarbeiders Angelini"; leden uit ver- dienste, de staatsministers De Stefani en Rocco, de ambassadeur te Londen, Grandi, de gouverneur van Rome, Bottai de afgevaardigde Farinacci en de ad ministratieve partijsecretaris Marinclli. MILTVUUR-EPIDEMIE IN EEN WEENSCH CIRCUS. We en en: In een Weensch circus is een milt vuur-epidemie uitgebroken, waaraan verscheidene paarden en leeuwen zijn gestorven. Bovendien zijn zeven personen door de ziekte aangetast en moesten met ernstige ziekteverschijnselen naar het zieken huis voor besmettelijke ziekten worden overgebracht. Het proces te Flemington een strafge ding, waarop de oogen van de meeste Ameri kanen en van velen in het buitenland ge vestigd waren, is tot een eind gebracht. De latere, dramatische en ditmaal defini tieve ontknooping zal in Maart volgen. Hauptmann zal dan den moeilijken gang naar den electrischen stoel moeten volbren gen. De datum is door den rechter, die het doodvonnis uitsprak, niet precies genoemd en hij volstond met de formule „in de week aan vangende 18 Maart," Het is natuurlijk moge lijk en zelfs waarschijnlijk, dat de advocaten van Hauptmann herziening van het proces zullen trachten te verkrijgen en in ieder ge val zullen pogen tijd te winnen. Of dat suc ces zal hebben is een tweede zaak. Over het algemeen genomen lukt het dikwijls het le ven van een veroordeelde door dwarsdrijven en contramineurs-arbeid nog geruimen tijd te bestendigen. Maar het eindresultaat is dan toch veelal slechts verlenging van de periode van angstige afwachting; en de martelende vrees voor het toch onontkoombare einde is voor vele gemoederen eer verzwaring van straf, dan het tegenovergestelde. De laatste uren van het proces. De Jury geeft haar oordeel. De beraadslaging van de jury in het proces-Haupt- mann heeft elf uur geduurd De uitspraak luidde: „Schuldig aan moord in den eersten graad, zonder verzachtende omstandigheden." De gezworenen maakten bij hun binnenkomen in de rechtszaal een opgewonden indruk; bevend las de voorzitter van de jury de uitspraak voor; eenige vrouwelijke jury-leden weenden. Hauptmann heeft evenwel het recht van beroep, vermoedelijk zal deze procedure niet voor Mei plaats hebben. Het vonnis tegen Hauptmann werd kort na midder nacht geveld. De rechter wilde reeds in verband met de oneenigheid in de jury naar huis gaan, toen plot seling werd aangekondigd, dat de jury, na vijf maal stemmen, tot overeenstemming was gekomen. De deuren van de groote zaal werden gesloten. Officier en verdediger namen hun plaats in en kort daarop trad Hauptmann met zijn bewakers binnen; hij was bleek en zijn gaïïg onzeker. Hij ging in de eerste bank zitten. Kort daarop verscheen ook zijn vrouw. Hierna traden de twaalf jury-leden binnen en hun voorzitter deelde op de vraag van den rechter hun oordeel mede. Vervolgens sprak rechter Trenchard de beslissende woorden: „Bruno Richard Hauptmann. gij zijt aan moord in den eersten graad schuldig be vonden en overeenkomstig de wet moet gij de dood straf ondergaan op een door het gerecht te bepalen tijdstip." Na het uitspreken van het vonnis wankelde Haupt mann even en maakte een beweging of hij wilde spre ken, doch hij keerde zich langzaam om en begaf zich met zijn bewakers naar zijn cel. De stilte na het doodvonnis tegen Hauptmann werd verbroken door den verdediger Reilly, die ver zocht, dat elk jury-lid de uitspraak van de jury herhaalde. Ieder jurylid herhaalde daarop: „schuldig aan moord in den eersten graad". Naar verluidt hadden twee vrouwelijke Juryleden zich verzet tegen den doodstraf. Na de uitspraak was elk contact met de jury on mogelijk. Reilly verklaarde, dat de verdediging geen moeite zal sparen om appèl te verkrijgen, zoo noodig zal zij tot den Hoogen Raad van Amerika gaan. Hauptmann's houding. Terwijl de leden der jury beraadslaagden bevon den zij zich in een vertrek, juist gelegen boven de cel van Hauptmann. De meesten tijd lag hij op zijn brits. Maar toen het tegen elf uur 's avonds begon te loopen, stond hij op en ijsbeerde in zijn cel heen en weer. Het strenge regime, in het gerechtsgebouw, was door den rechter wat verzacht. Men zag het pu bliek rooken en koffiedrinken. Ook waren er, die met dammen den tijd verdreven. Toen de leden der jury de rechtszaal binnen kwamen, was een der vrouwen zoo onder den indruk, dat haar gelaat vertrokken was en de tranen haar langs de wangen liepen. De voor zitter van de jury vouwde het papier, waarop de beslissing geschreven stond, met bevende vingers open. Hauptmann bleef onverschrokken en keek grimmig om zich heen. Voor hij het vonnis uitsprak, gaf Trenchard aan allen, die wilden, het verlof, de zaal te verlaten en vele vrouwen maakten daarvan gebruik. Buiten het gebouw liepen meer dan 3000 menschen, dat is meer dan er in normale omstan digheden in het plaatsje wonen, in den kouden, hel deren winternacht heen en weer. In New York bleven de nachtrestaurants tot het laatste oogenblik open, terwijl zij propvol belangstel lenden naar den uitslag te Flemington waren. Hauptmann heeft zich in de rechtszaal goed ge houden, maar weer in zijn cel terug, kreeg hij een Inzinking. Hij verloor zijn zelfbeheersching, begon bitter te weenen, en kon ternauwernood op zijn bee- nen staan. Hauptmann heeft den ganschen nacht na de ver oordeeling weenend doorgebracht. Eerst bij het aan breken van den dageraad hield hij daarmede op. Mevrouw Hauptmann, vergezeld van een advocaat van de verdediging, heeft een onderhoud met haai man gehad, dat een half uur duurde. De directeur van de gevangenis te Flemington heeft bekend gemaakt, dat Hauptmann, heden, Zaterdag, naar Trenton zal worden overgebracht om in de cel der ter dood veroordeelden in de gevangenis aldaar te worden opgesloten. Een verklaring van den veroordeelde. „Wanneer ik naar den electrischen stoel moet gaan, dan zal ik er als een man heen gaan," heeft Hauptmann Donderdagavond nog verklaard. Op een vraag of hij nog bekentenissen had te doen, antwoordde de veroordeelde: „Indien ik be kentenissen te doen had, dan zou ik ze reeds maan den geleden hebben gedaan en aldus aan mijn vrouw en kind al dit verdriet bespaard hebben." Hauptmann legde opnieuw getuigenis af van zijn onschuld. Ziin verdedigers overtuigd van zijn on schuld. Terwijl de aanklager Wilentz met telegrammen van gelukwenschen in verband met de veroordeeling van Hauptimann overstroomd wordt, verklaart de advocaat van den beklaagde, dat het doodvonnis te gen zijn cliënt de grootste rechtsverdraaiing van de laatste eeuw is. Hij maakte de stuitende en pro- faneerende vergelijking van den timmerman Haupt mann en den onschuldig gekruisigden timmerman Jozus van Nazareth. Geen mogelijkheid van gratie. Het departement van Justitie heeft nog medege deeld, dat president Roosevelt geen recht van gratie in het proces tegen Hauptmann bezit, daar het. von nis niet door het bondsgerecht. doch door het staats- gerecht van New Jersey is geveld. Vier getuigen zullen wegens meineed worden vervolgd. De affaire Hauptmann neemt thans een dramati sche wending, nu staatsambtenaren hebben mede gedeeld. dat vier getuigen k décharge, die verkla ringen hebben afgelegd ter zake van het alibi van den gedetineerde, zullen worden vervolgd wegens meineed. Hauptmann's moeder verneemt de droe ve tijding. Kamenz (Saksen). De moeder van Hauptmann vernam het bericht van de terdoodveroordeeling van haar zoon Donderdagmorgen, toen ze op de markt haar ïnkoopen had gedaan en op weg naar huis de vreeselijke tijding las in een plaatselijk blad op een aanplakbord. Stijf en onbewegelijk stond de arme vrouw een wijle voor zich uit te staren; toen rolden plots de tranen over haar bleek en ingevallen gelaat. Talrijke omstanders hadden medelijden met de zwaar beproefde vrouw. Langzaam ging -de kleine gebroken figuur naar huis terug. Toen een verslaggever haar zeide, dat hooger be roep was aangeteekend, merkte ze op: „We zijn maar arme menschen, met ons kan men doen wat men wil, daartegen kan mijn zoon niets doen, ook al is hij honderdmaal onschuldig. Richard heeft me veel zorgen gebaard, maar een moordenaar is hij niet. Ik geloof, dat zijn onschuld tegenover de ge- heele wereld zal worden bewezen." Twee verdachten aangehouden. Ben reconstructie van het misdrijf. Men zal zich erinneren, dat te Moergestel in den nacht van 22 op 23 Augustus 1934 door tot nu toe onbekende daders een overval werd gepleegd op den aan de Postelstraat alleenwonenden 83-jarigen ge- brekkigen heer C. van de Pol en dat de daders, om in het bezit van de spaarduitjes te komen, zoodanig geweld op genoemden heer van de Pol pleegden, dat hun daad niet alleen als zeer laf, doch ook onmen- schelijk dient te worden bestempeld. Ondanks het ijverig werken en zoeken der politie, slaagde men er tot op heden niet in de misdadigers te arresteeren. Thans meent men evenwel eenig spoor te hebben gevonden, aldus de „Msb"; de te Breda zich in ver zekerde bewaring bevindende F. J. B. en F. van H., beiden uit Tilburg, worden verdacht zich aan bovengenoemden roofoverval te hebben schuldig ge maakt. In verband daarmede bracht het parket uit Breda Dinsdagmiddag een bezoek aan Moergestel. Het par ket was samengesteld uit de heeren officieren van justitie graaf van Limburg Stirum en mr. Deelen, den rechtercommissaris den heer mr. Boelen en een griffier. Onder bewaking van eenige marechaussee's uit Princenhage werden de bovengenoemde verdachten per auto naar Moergestel overgebracht. Ten huize van den heer van de Pol werd de. over val gereconstrueerd. De politiehond gaf daarbij mooie staaltjes van speurkunst te zien. Nadat de reconstructie had plaats gevonden, werd ten gemeentehuize van Moergestel het gerechtelijk vooronderzoek gehouden. Diverse getuigen werden hier gehoord. Tijdens het gerechtelijk vooronderzoek vonden de officieren van justitie termen aanwezig tegen beide verdachten, die voor een ander feit reeds in hech tenis verkeeren, ook voor dit feit een bevel van aanhouding uit te vaardigen. Beide verdachten werden met den heer van de Pol geconfronteerd. Van de resultaten van het onderzoek konden geen mededeelingen worden gedaan.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10