S C. ROGGEVEEN Cz. Slaapkamer* ameublement Nieuw lawine-ongeluk in Zuid-Tirol. Griepepidemie te Madrid. Auto tegen een boom gereden. DE „MACON"-RAMP. Koude en wolvenplaag m Joego Slavië. De heer Braat en de N.S.B. Van den dijk gereden. f 62.50. EEN MOEILIJKE TOCHT. Een grootsche ontvangst. Diefstallen uit automaten. Tal van ruiten ingeworpen. Door den beet van een kind gestorven. Kanaal door aardverschuiving versperd. Neen, dank U, ik neem toch een Bril van ROTGANS. Voor mijn oogen wil ik het allerbeste hebben. electrische energie bedroeg 4.491.038 K.Wdi. (in 1932 4.083.291 K.W.h.) waarvan 2.107.180 K.W.h. te Bergen. Voor het opvoeren van het te Hoorn, Hoogkarspel, Wieringerwaard, onderscheidenlijk voor het „aanja gen" van te Den Oever (Wieringen) in de laagreser- voirs aangevoerde water, werden verbruikt respec tievelijk 43.748, 12.146. 12.295 en 7.819 K.W.h. Het gezamenlijk verbruik aan electrische energie van alle pompstations in de afdeeling Noord, zijnde die te Bergen, Wieringerwaard, Hoorn, Hoogkarspel en Den Oever bedroeg in 1933 2.183.188 K.W.h. en in 1934, 2.319.954 K.W.h. In de machinekamer dan zagen we drie lage druk- of ruwvvaterpompen, welke, de naam zegt het reeds, liet water opzuigen uit de putten en vijf hoogedruk- ol reinwaterpompen, welke het water naar buiten brengen. Er bevinden zich in de machinekamer twee uit gaande leidingen. Een gaat er naar Alkmaar—Ber gen en I-Ieiloo, de andere naar het overige Noorde lijk deel der provincie. Onderweg vertakken zich de hoofdleidingen en de kaart, welke ons getoond werd van het buizennet gelijkt een gecompliceerd web van dikke en dunne roode draden. Voorts zagen wij nog de filterregulateurs en .de grafische tabellen van den waterstand in de torens, hiervoren reeds beschreven. Over het terrein, naar het secundaire pompstation. De snelle Hudson van den hoofdingenieur bracht ons daarna van het machinegebouw langs het keu rige in helder gele steen opgetrokken directiege bouwtje; het schaftlokaal en het magazijn, dwars door het terrein naar het op 1500 M. afstancf gelegen secundaire pompstation. We zagen het fraaie aan de Zuidzijde van het pompstation en 't bassin gelegen wandelpad dwars door de duinen; wij volgden den verharden weg door bosch en duin, waar wij werkloozen uit Bergen bezig zagen met de beplanting van het duinterrein en waar de bebossching van pl.m. 6 H.A. van dit terrein was ter hand genomen. Wij stopten bij hot secun daire pompstation, bezichtigden het inwendige, waar drie lagedruk pompen met een capaciteit van resp. 300, 400 en 500 M3. per uur stonden opgesteld en keerden daarna terug naar het punt van uitgang, het directiegebouwtje, waar wij onzen geleider har telijk dank zegden, voor zijn klare uiteenzetting en voor de moeite welke hij zich voor ons en dus voor onze lezers getroost had. Wij hadden een kijkje gekregen in een interessant bedrijf; hopelijk hebben ook de lezers ons met be langstelling gevolgd. C. t. B. Uit Ortini in Zuid-Tirol wordt een lawine-ongeluk vermeld, waarvan professor Erdmann-Windisch. een Duitsch hoogleeraar uit Kirscha, het slachtoffer is gewordena De professor nam deel aan een ski tocht. De leider van de groep merkte plotseling, dat een sneeuwmassa zich losmaakte van een steilen bergwand en waarschuwde de deelnemers om zich in veiligheid te brengen. Allen wisten de neerval lende lawine te ontwijken, doch professor Erdmann en zijn vrouw werden bedolven. Met behulp van den leider en andere deelnemers wist de vrouw zich echter spoedig te bevrijden, doch de professor bleef onder de sneeuwmassa begraven. Pas na verschei dene uren kon hij te voorschijn worden gebracht. Hij gaf toen nog zwakke teekenen van leven, doch ondanks kunstmatige, ademhaling en andere hulp maatregelen slaagde men er niet in, hem in leven te houden. Korten tijd later blies hij den laatsten odem uit. De doodo werd naar St. Christina ge bracht. vanwaar het stoffelijk overschot vandaag liaar Duitschland zal worden vervoerd. Vooral onder schoolkinderen breidt de ziekte zich uit. Madrid. Deze winter is zeer streng in Spanje en daar de woningen meestal niet ingericht zijn op zulke lage temperaturen, is onder de bevolking een hevige griepepidemie uitgebroken. Vooral de school kinderen te Madrid zijn lijdende aan de ziekte. Ge middeld 30 pet. der bevolking van de verschillende scholen is wegens griep absent Ook in de ministeries, de kantoren en werkplaat sen is het aantal zieken groot. De stad Reinosa (in Noord Spanje) is geheel ge- .isoleerd daar de sneeuw er twee meter hoog ligt. Er heersche thans felle nood in de stad. daar de le vensmiddelen schaarsch zijn. terwijl er ook gebrek aan steenkool is. De temperatuur bedraagt 16 gr. onder nul. Gesmolten sneeuw dient tot drinkwater. Honderd-acht soldaten in Frankrijk over leden. Parijs. Volgens persberichten zouden tot dus ver tengevolge van de eriep-cpidemie in de kazer nes 108 soldaten overleden zijn ZAAIEN MET VLIEGTUIGEN. Moskou: Teneinde een zoo groot mogelijken graanoogst te verkrijgen, zullen dit jaar uitgestrekte vruchtbare gebieden met behulp van vliegtuigen be zaaid worden. Tevens zullen tractors én andere mechanische land bouwwerktuigen grondig worden gerepareerd. Men heeft namelijk ontdekt, dat, hoewel er meer dan 250.000 tractors in het land zijn, een groot gedeelte hiervan wegens allerlei defecten niet wordt gebruikt. Twee gewonden. Holten: Gistermorgen omstroeks 7 uur is op (len .Markeloschenweg een auto, afkomstig uit Rotter dam, en waarin behalve de bestuurder een inzittende uit Enschede was gezeten, tegen een boom gereden. Zoowel de chauffeur, die eveneens uit Enschede «afkomstig is, als de inzittende werden vrij ernstig gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd, alwaar de inzittendo van de auto ter ver pleging is opgenomen. De chauffeur kon na verbon den te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan ver moeidheid van den chauffeur. De voorzitter van de luchtvaartcommissie geeft den moed niet op. „Als de Duitschers het kunnen, kunnen wij het ook." New York. Naar uit Atlanta in Georgia wordt gemeld, heeft de voorzitter van de door Roosevelt ingestelde luchtvaartcommissie, Clark Howell, ver klaard, dat hij niettegenstaande het. ongeluk van de „Macon", de aanbeveling van de commissie om een luchtschip te bouwen, dat in samenwerking met de Duitsche luchtschepen het verkeer over den oceaan in stand zal houden, handhaaft. Hij wees in verband hiermede op de tallooze goede vluchten van dr. Eckener en zeide: „Indien de Duit schers het kunnen, kunnen wij het ook." Volgens berichten uit Washington waarschuwde de minister van handel, Roper, voor een overijld oor deel. Hij deelde mede, dat hij achter de luchtvaart commissie staat De opinie in Engeland. De ramp van de „Macon" wordt in de Britsche pers, welke de ramp van do „R 101" nog niet is ver geten, uitvoerig besproken. Ook wordt de vraag besproken, of luchtschepen niet als verouderd kunnen worden beschouwd. „Times" is van oordeel, dat de Amerikaansche luchtschepenbouw afhankelijk zal zijn van den uit slag van de commissie van onderzoek, d.wz. van het antwoord op de vraag, of het ongeluk te wijten is aan een constructiefout Het blad merkt op, dat ten slotte het Zeppelin-type nog het beste is; de „oude Graf Zeppelin" zet trotsch zijn reizen voort en zal binnenkort een nog groote ren makker hebben. De „Daily Telegraph" schrijft, dat sommige des kundigen nog steeds vertrouwen in luchtschepen hebben, den leek schijnt het evenwel, dat een hoofd stuk van de verovering van de lucht wordt afgeslo ten. Ook „Morning Post" wijst op de prestaties van de „Graf Zeppelin" en schrijft dat de Duitschers met reden trotsch kunnen zijn op hun dr. Eckener. Het blad is van meening, dat luchtschepen voor militaire doeleinden niet geschikt zijn, doch voor handelsdoeleinden zijn zij zeer wel te gebruiken. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Hirota, heeft telefonisch den Japanschen ambassa deur te Washington instructie gegeven, Japans volle sympathie met het verlies van de „Macon" aan de Amerikaansche regeering over te brengen. Dr. Eckener blijft optimist. Dr. Eckener heeft gisteren te Friedrichshafen tot een correspondent van het Berliner Tageblatt ge zegd: „Ik weiger absoluut om te gelooven dat de Macon door een storm op het water gesmeten is, en daarom mogen uit deze ramp geen argumenten in het algemeen tegen de mogelijkheid van het verkeer per luchtschip gesmeed worden. Ook het vertrouwen in de toekomst van het luchtschip kan door deze ramp niet geschokt worden. Overal gebeuren onge lukken, ook met vliegtuigen, waarom moest men dan alleen met luchtschepen meteen gevolgtrekkin gen maken? Nadere mededeelingen van Wiley. Wiley, de commandant, van het verongelukte lucht schip, heeft gisteren nog in een interview verklaard, dat hij op een hoogte van ruim 300 M. hulp gevraagd had, opdat men het schip zou kunnen verlaten. Met een schok kwam het achterschip op het water te recht. „Ik gaf order, dat ieder de stuurgondel moest verlaten, voordat het schip zou zinken. Tenslotte klom ik uit een van de raampjes, sprong in het wa ter, waar de rubberbooten, welke door de beman ning tijdig waren gereed gemaakt, ronddreven, zwom er heen, klom er in, maar bleef in de buurt van het wrak, omdat gezegd werd dat er zich nog menschen bovenop en in de neus van het schip bevonden." Uitgehongerde troepen dringen de dor pen binnen. Tengevolge van de zeer hevige koude, waardoor de temperatuur te Belgrado daalde tot 17 graden on der nul, en mede tengevolge van den hevigen sneeuw val, worden de dorpen geteisterd door een ware wol venplaag. De uitgehongerde dieren dringen bij troe pen de dorpen binnen en gewapende patrouilles van soldaten en boeren hebben verscheidene wolven ge dood. SPORT. G. ENS NAAR FRANKRIJK. De returnmatch tegen Noord-Frankrijk. De bekende turner G. Ens van „Hercules" te Noordschanvoude. vertrekt heden, Zaterdagmiddag naar Lille om deel te nemen aan den turnwedstrijd tegen Noord-Frankrijk. Wij bezochten Ens, om eens te vernemen, wat er al zoo gebeuren moet. Hij deelde ons echter mee. weinig er van af te weten, dan dat er geturnd moet worden. Men zal in ieder geval niet lang in Frank rijk vertoeven. Zaterdagmiddag vertrekt men geza menlijk uit Rotterdam, terwijl Zondagmiddag de wedstrijd reeds wordt gehouden. Het kwam ons voor, dat dit wel wat vlug was. na een lange trein reis, maar Ens dacht, dat het wel zou losloonen. Zóó laat verwachtte hij niet aan te komen. Zaterdag avond. De terugreis zal spoedig worden aangevangen, zoo dat de ploeg Maandagavond weer in Holland terug zal zijn. Hoe de resultaten zullen zijn? De vorige maal «toen men tegen Noord-Frankrijk uitkwam, was de overwinning aan Holland. Hoe bet op deze return-match zal gaan. daar valt nog weinig van te zeggen. Noord-Frankrijk is zoo groot, meende Ens. Ze kunnen daar wel hard voor uitgegaan zijn. We zullen dus maar kalm afwach ten. De radio zal ons wel spoedig op de hoogte bren gen van de verrichtingen van onze jongens. Want niet alleen gaat de belangstelling uit naar de tur ners. die naar het Zuiden trekken, ook zijn er een paar. waaronder Jan Langedijk. naar het Noorden ..gevlogen" om tr »oonen, dat Holland groot kan zijn in al zijn kleinheid. Velen zullen dan ook Zaterdag en Zondag voor den lnidsnreker zitten, in efwa.chting van de berich ten van Noord en Zuid. We hopen, dat het goede berichten zullen zijn. Zijn lidmaatschap geweigerd. Van de leiding van de "N.S.B. is bericht, dat de heer A. Braat, die zich had aangemeld als lid van de N.S.B., het lidmaatschap is geweigerd, omdat hij zich nog onlangs tegen het fascisme had uitgespro ken. Autobus met schoolkinderen veronge lukt. Ophemert. Gistermorgen is een auto bus, waarin een aantal kinderen zat, die naar school te Tiel werden vervoerd, door een defect aan de stuurinrichting in volle vaart van den Ophemertschen dijk onder Ophemert gereden. Een 8-tal kinderen werd door glasscherven aan gelaat en handen ge wond. Dr. Weysters uit Ophemert verbond de kinderen. Hun verwondingen zijn van niet ernstigen aard. Na verbonden te zijn, zijn de kinderen naar huis vervoerd. De chauf feur van de bus kreeg geen letsel. Wij komen thans Uwe aandacht vragen voor ons buitengewoon mooi uitgevoerd in im. eiken en met im. gepoli toerd paneelwerk en alles afgewerkt met ronde hoeken. Werkelijk iets aparts, voor den zeer lagen prijs van Ziet U even in de étalage en U is verbaasd over deze aanbieding. Levering franco. Aanbevelend, SCHAGEN - TEL. 73. - HOOGZIJDE 117. Vijf jaar op weg met een rendier-kudde. Ottawa. Een ruim 60-jarige Laplander, Andy Bahr heeft een langdurige onderneming, waarbij hij te kampen had met verbazingwekkende moeilijkhe den, tot een succesvol einde gebracht. In 1929 had de Canadeesche regeering in Alaska een kudde van 3000 rendieren gekocht en Bahr op gedragen, de kudde naar Canadeesch gebied en wel naar den Oostelijken oever van de Mackenzle nabij de Del tra fce drijven, waar de rendieren bestemd wa ren tot verbetering van de levenmiddelenvoorziening der in de Poolzone levende Eskimo's. In Decembe*- 1929, dus ruim 5 jaar geleden, zette de expeditie zich in beweging. Zij bestond uit Bahr, die de lei ding had. nog zes Eskimo's, drie andere Laplanders een dokter en een geograaf. In den loop van den tijd gaven, behalve Bahr, alle deelnemers het op en moesten door nieuwe krachten vervangen worden. De groote kudde kwam slechts zeer langzaam voor uit, aangezien eiken dag veel tijd tot grazen moest worden gegeven en het sub-arctische klimaat groote moeilijkheden veroorzaakte. Sneeuwstormen in den winter en muskietenzwermen in den zomer hielden de rendieren op en dreven hen zelfs herhaaldelijk terug. Aan weerskanten van de kudde bevonden zich groote troepen wolven, die verscheidene rendie ren buit maakten. Doch Bahr zette de tocht jaar na jaar met volharding voort. In het voorjaar van 1934 kwam hij bij den Westelijken oever van de Macken- zie aan. TTet ijs begon echter juist te kruien en na eenigo vergeefsche pogingen te hebben gedaan om de rivier over te steken, wachtte de volhardende man den winter af om, toen de rivier opnieuw was dichtgevroren, zijn kudde overeenkomstig het door hem gesloten contract naar den Oostelijken oever te brengen, waar zij uitgebreide en rijkelijke weide plaatsen vindt. Ongeveer de helft der oorspronkelijke in de kud de aanwezige rendieren heeft in den loop der vijf jaar onderweg den dood gevonden, doch elk jaar werden talrijke rendierkalven geboren, zoodat de kudde slechts zeer weinig zwakker is, dan haar oorspronkelijke sterkte. Voor de noodlijdende Eski mo's van de Mackenzie-rivier is het succes van Rahr's expeditie van groote en welkome beteekenis. Huldiging van Amerikaansche zeelieden in Japan. Tokio. V.D. Donderdag arriveerde te Yokohama de gezagvoerder van de Amerikaansche mailboot „President Jackson", kapitein Michael M. Jensen, die on 21 Januari j.1. op eenige honderden mijlen ten Westen van Vancouver op heldhaftige wijze het loven heeft gered van dn 41 leden der bemanning van het tijdens een hevigen storm in nood verkee- rende .Tannnsche vrachtschip „Hokoeman Maru", dat korten tijd later zonk. Jensen en zijn mannen waren Donderdag de gast van het Japansch-Amerikaansehc Genootschap, dat den Amerikanen een lunch aan bood De Japansche minister voor verkeerswezen zond kapitein Jensen een brief, waarin hij zijn dank uitsorak voor de redding en die vergezeld was van eenige souvenirs. Te Kobe. dat gister door de „Pre sident Jackson" op weg naar Manilla werd aange lopen. wachtte bun een grootsebe ontvangst door do .Tanansebe roodorsvoreeniginf. do Japansche. zee lieden-organisatie en do VarnpotiUp Stoomvaart Mij., de reederij van de „Hokoeman Maru". Euvel, dat hand over hand toeneemt. Snorder te Amsterdam betrapt. Gisternacht is op den Nieuwendijk te Amsterdam op heeterdaad een snorder betrapt, die door middel van met een laagje lood verzwaarde centen, sigaret ten uit een automaat haalde. De man is in het bu reau Warmoesstraat achter slot en grendel gezet Men neemt aan dat het niet de eerste maal is dat hij een dergelijk feit hoeft gepleegd. Overigens neemt naar men mededeelde het euvel van diefstallen uit automaten in alle deelen der stad hand over hand toe, zoodat ook op dit gebied strenge maatregelen wenschelijk geacht worden. Na de oplossing van het conflict in het bakkersbedrijf. Amsterdam. De bakkersactie die in de laatste weken is gevoerd en die thans op bevredigende wij ze is opgelost, schijnt thans niet aan allen vrede to hebben gebracht. Het kan toch niet anders zijn dan een wraakoefe ning. dat gisteravond bij verschillende gebouwen, die betrokken zijn bij het bakkersbedrijf, de ruiten zijn ingeworpen. Zoo zijn gisteravond in het Bondsgebouw van den Bakkersgezellenbond aan den Herman Heyermans- weg, de ruiten van acht ramen ingeslagen. Aan het kantoor van de Bakkers en het st.empelgebouw aan het Achter Oosteinde zijn acht ruiten ingeslagen en is de deur vernield, terwijl bovendien aan den voor kant, Sarphatikade 18. ben groot ruit is vernield. Bij een van de bestuursleden in de Eendracht- straat, zijn tijdens diens afwezigheid gisteravond de ruiten van vier ramen ingegooid en de gordijnen afgetrokken. Bij den bondsadviseur op de Keizersgracht zijn eveneens vijf ruiten stukgeslagen. De politie, die de zaak in handen heeft, vermoedt wel wie daders ziin, maar tot dit oogenblik zijn nog geen arrestaties verricht. KINDJE VERBRAND. Den Bosch. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak geraakte Donderdagmorgen het twee maan den oude zoontje van don heer G. de Br. te Raven- stein, liggende in zijn wiegje, in hrand. Tn honeloozen toestand werd het kind naar het Canisius Zieken huis te Nijmegen vervoerd, waar bet gistermorgen is overleden. MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN. Sergeant-majoor qewond. I Den Bosch. Toen Donderdagnamiddag tegen één uur de sergeant-majoor Ophev uit Nijmegen, op weg naar Herpt, teneinde daar een oefening van den Vrijwilligen Landstorm te leiden, met zijn motor Langenboom passeerde, is een moer van de voor vork van den motor losgetrild. waardoor de man dc macht over zijn stuur verloor. De motor sloeg over den kop. terwijl de berijder tegen den grond gesmakt werd. Met ernstige ver wondingen aan het hoofd is het slachtoffer, na door Dr. Arntz uit Mill te ziin verbonden, naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Dat op zijn beurt door een dolle kat was gebeten. Te Sebenico in Joego-Slavië, is de 30-jarige Tonca Zvitan gestorven tengevolge van een beet van haar kind, dat op zijn beurt, was gebeten door een dolle kat. De 4-jarige jongen sloeg, trapte en beet naar ieder, die in zijn buurt kwam. Zijn beide ouders, twee andere kinderen uit het gezin en verschillende huurlieden werden gebeten en moesten naar het zie kenhuis worden gebracht. De moeder en de ongeluk kige jongen zelf zijn daar spoedig'overleden. De autoriteiten hebben bevel gegeven, dat alle kat ten in de omgeving gedood moeten worden. Geen schip kan meer passeeren. Parijs: Jengevolge van het smelten van de sneeuw, is het kanaal van Vellerysthal naar Abresch- weiler in Oost-Frankrijk door een afgegleden aard- massa over een afstand van 100 meter versperd, zoo dat geen schip meer passeeren kan. De onderbreking van de binnenvaart door dit kanaal zal, gezien den tijd, die noodig is voor het opruimingswerk, minstens twee maanden duren. RUSSISCHE BOEREN VERZETTEN ZICH TEGEN COLLECTIVISATIE. Moskou. Uit het Azof-Donetz gebied wordt gemeld, dat in het dorp Nowojo-Koehankoje een aan tal buren op deh openharen weg twee ionge com munisten hebben doodgeschoten en drie anderen gewond. De politieke politie heeft zes personen ge arresteerd. De daad zou een gevolg zijn van de dwangmaatregelen der plaatselijke communistische' instanties, die in den laatsten tijd scherpe maatre gelen hadden genomen tegen dc boeren, die hun indi vidueele bedrijven handhaafden en zich -verzetten tegen de collectiviseering. VERHOOGDE BENZTNr-RT-T, A <?TING IN DEN STAAT NEW-YORK. Albany. De wetgevende vergadering van den staat New-York heeft Donderdag met 76 tegen 72 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het wets ontwerp tot verhooging van de benzine-belasting van 3 tot 4 cent per gallon. Wanneer gouverneur Lehman thans het wetsontwerp onderteekent, zal de benzine-belasting. ondanks de actie die hiertegen ge voerd is, dus toch verhoogd worden. DUITSCHE MEEUW AAN DE GOLF VAN KORINTE. Athene: Aan de kust van Platonos, nabij Kra- thidos aan de Golf van Korinte, heeft een Grieksche visscher een witte meeuw gevangen, die aan de poot een ring droeg van de Vogelwarte Rositten Ger- mania. Een der bladen deelt naar aanleiding hiervan me de, dat men in Griekenland ook 'reeds meermalen ooievaars heeft gevangen, die fer controle van den vo geltrek in Duitschland geringd waren.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14