De hoofdzaak. „Op Maat" bestaat 50 jaar. Voldoen de tuinders aan hun verplichtingen? De volle 100 procent van den richtprijs. DIEF VAN V1SCHWANT GESNAPT! De werking van den Merapi. Kort verhaal langend ij k ZUIDSCHARWOUDE. Het volgend Jaar zal de Kolfsociëteit „Op Maat" alhier 50 jaar bestaan. Zij is de oudste club, welke bij den Ncd. Kolfbond is aange sloten. Het aantal prijzen, dat zij in den loop van bijna een halve eeuw heeft be haald, is legio, zoowel korpsprijzen als pcr- 6oneele. De club heeft altijd uitstekende kolvers onder haar leden geteld; wijlen de heer A. Kist behoorde lange jaren tot de beste, evenals de heeren P. Ha genaar en W. Kostelijk. Later zijn de heeren P. Mo lenaar en A. Berkhout naar voren getreden en heb ben meermalen, de laatste jaren ook met den heei P. Goet, de eer van „Op Maat" hoog gehouden. Deze club is al enkele keeren de gastvrouwe ge weest van den Nederl. Kolfbond en heeft evenveel malen de eer gehad, in haar baan de Nationale Kolf wedstrijden te mogen organiseeren. Het is dui delijk, dat er bij gelegenheid van het 50-jarig be staan iets bijzonders zal moeten plaats vinden, om dit heuglijk feit te herdenken. Om dit te doen, is het feit van h"' houden der Nationale Kolfwedstrij- den een bij ui.«m geschikte gelegenheid. De verga dering heeft i erband daarmee, dan ook besloten ernstige pogingen aan te wenden om die gelegen heid werkelijkheid te doen worden. Het rekent daar bij op den goeden wil van andere clubs, die in een 50-jarig bestaan toch iets bijzonders zullen en willen zien en ter herdenking daarvan antecedenten van andere clubs, die niet in die mate domineeren, als een halve-eeuw-lidmaatschap, tot een volgend jaat zullen verschuiven. In Zuidscharwoude zijn de Nationale Kolfwed- strijdcn altijd uitmuntend geslaagd en dat de ont vangst door het gemeentebestuur steeds een bijzon der hartelijke is geweest, bewijst wel de oorkonde, die in de raadzaal de gevoelens vertolkt van het Hoofdbestuur van den Ned. Kolfbond over de wijze, waarop men hier zijn gasten weet te ontvangen. 1 De e.k. Algemeene Vergadering zal in dezen de beslissing brengen. LANGENDIJK. Een onderzoek door de Centrale Raiffei- senbank op verzoek van den regeerïngs- commissaris. De regeeringscommissaris voor de groenten-, fruit en sierteelt heeft een verzoek tot de Centrale Raif feisenbank gericht, om een overzicht te willen sa menstellen, waaruit blijkt, in hoeverre de tuinders aan hun verplichtingen voldoen. De Centraio heeft aan dat verzoek gevolg gege ven en heeft zich met dat doel tot de verschillende locale Boerenleenbanken gewend met het verzoek zeer spoedig te willen opgeven, hoeveel posten aan tuinders zijn verstrekt, het totaal bedrag dezer pos ten, het aantal posten, waarop rente en aflossing achterstallig zijn en het bedrag van die achterstal lige rente en aflossingen. Tevens wordt aan de Besturen der locale Banken gevraagd den indruk in het algemeen omtrent den toestand der Bank weer te geven. „Tja... dat is een absoluut bezwaar... absoluut. Zooals gezegd, ik beschouw u als uitstekend ge schikt voor die plaats. Maar als u niet getrouwd bent... en ook niet van plan om te trouwen..." Egbert Hölser stond met een ongelukkig gezicht te kijken naar zijn chef. „Vindt u het billijk één man daarom zijn plaats te wéigeren?" „Tja, beste jongen, je weet hoe dat gaat. Direc teur van een bank in een kleine plaats, dat betee- kent; gezien zijn bij de goede menschen. En niets is beter geschikt voor relaties dan een aardig mon dain vrouwtje. Heb je ook heelemaal geen plannen? Zou je niet willen trouwen? „Ik zou wel willen, maar het eenige meisje dat... enfin... neen meneer, daar is geen kans op." „Aha... dus er is een meisje? Nu, jongeman, laat ik je dan eens een goeden raad geven. Ik schenk je twee weken uitstel. Als je dan komt met je aan staande vrouw en ze lijkt me geschikt, dan krijg je de betrekking. Wees flink, laat je niet door bezwaren tegenhouden, hoofdzaak is dat twee menschen van elkander houden." Egbert glimlachte wat zonderling. „Goed meneer... ik hoop over twee weken met m'n meisje bij u te komen." Even later verliet hij den directeur van de groote bank, F. Heibe- ring, en liep in gedach ten verzonken naar zijn kamers. Het eenige meisje, dat hij zou willen trou wen... Hij kende haar sinds weken. Als men het kennen mag noe men. Ze kwam eenige malen in de week op de bank om geld van haar re kening af te halen of er op te brengen. Sinds haar meerderjarigheid had ze een eigen rekening gekre gen van haar vader. Als echt onpractisch meisje Het gewest Langendijk en Omstreken van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond heeft zich uitgesproken voor een steunregeling voor den tuin bouw, waarbij de volle 100 pet. van den richtprijs wordt uitbetaald. Met de maatregelen van de regee ring in zake teeltbeperking kan men zich in hoofd zaak vereenigen. Critiek werd geoefend op den weinigen steun, die tot nu toe aan de tuinbouwers is verstrekt. De 1400 tuinders, aangesloten bij de Langendijker Groenten- centrale hebben f 45000 steun ontvangen, terwijl zij alleen aan heffingen op vroege aardappelen f 93000 hebben moeten afstaan. De noodzakelijkheid werd betoogd van een enquête naar den toestand der tuin ders, ten einde na te gaan, wie hun bedrijf weldra moeten opheffen en die dus in de werkverschaffing moeten worden opgenomen, wat het rijk toch ook f 700 per persoon kost. Mr. Rijs heeft daarna toegezegd met den regee ringscommissaris voor den tuinbouw den critieken toestand der tuinders in dit gewest te bespreken. w i e r n g e n DEN OEVER. Na onvermoeide pogingen, welke tenslotte met succes zijn bekroond is het aan de Visscherij-Inspectie te Hoorn, in samenwer king met de Rijksveldwacht te Den Oever en Oosterland mogen gelukken den dader op te sporen van de herhaalde diefstallen van botnetten uit het IJsselmeer, welke de laatste weken alhier werden gepleegd. Een partij netten kon in beslag worden geno men, terwijl nog een onderzoek gaande is naar een andere partij vermiste netten. Het is vanzelfsprekend dat wij met dit succes van Visscherij-Inspectie en Rijksveldwacht van harte instemmen, overtuigd als wij wa ren dat aan dit schandelijke bedrijf een einde moest worden gemaakt. Immers be treft het hier diefstallen ten nadeele van kleine visschers die toch reeds een moei lijken tijd beleven en uiteraard in den broode geheel worden gehandicapt als hun bovendien het kostbare want nog wordt ontstolen. Een woord van hulde moge den speurders hier zeker niet worden onthouden. WIERINGEN. Broederdienst. Van de 41 jongelieden, die in deze gemeente voor den dienstplicht zijn ingeschreven, hebben er 11 een aanvraag om vrijstelling wegens broederdienst in gediend. kwam ze noodeloos ettelijke malen terug, haalde kleine bedragen, bracht kleine en wachtte altijd tot Egbert haar hielp. Hij wachtte zich wel haar prac- tische wenken te geven, zoodat ze minder zou hoe ven te komen. Integendeel, zijn hart klopte al vlug ger als hij haar zag. Ze was dan ook wel een meisje dat in staat was, een mannenhart vlugger te doen kloppen. Slank, donker, met mooie oogen, een frisch mondje, een allerliefste glimlach. Er was maar één ding, dat voor Egbert -tot nu toe een onoverkomelijk bezwaar was gebleven. Maar nu kreeg hij een kans, deze onoverkomelijkheid uit den weg te ruimen. Else Heibering, dochter van zijn di recteur, was onbereikbaar voor een eenvoudige kas sier. Maar als hij inderdaad de betrekking als direc teur van de bijbank zou krijgen, zou iets van den afstand tusschen hen zijn uitgewischt. En had de oude heer niet zelf hem er toe aangezet? Egbert moest lachen toen hij er aan dacht. De eerstvolgende maal dat Else kwam, nam hij zich voor, een truc te bedenken om haar alleen te spreken. Ze leek hem minder opgewekt dan anders, zag bleek en had ernstige oogen. Hij zei heel zake lijk: „Kan ik u misschien even spreken... in verband met uw rekening... als u zoo goed wilt zijn even daar in de kamer te komen." Twee minuten later stonden ze voor het eerst al leen tegenover elkander. Egbert raapte al zijn moed bij elkaar. „Juffrouw Heibering", zei hij, met een stem, die hem zelf raar in de ooren klonk, „ik hoop dat u me niet brutaal of onbeschaamd zult vinden. Het zijn de omstandigheden die me dwingen, wat bruusk te zijn. Juffrouw Heibering... ik heb geen vuriger, in niger wensch, dan u eens ergens anders dan op de bank te ontmoeten... ik... ik heb u lief." Else werd rood en daarna nog bleeker. „O," zei ze zachtjes, „waarom heeft u me dat niet eerder gezegd?" „Eerder?" stamelde Egbert. „Ja hoeveel weken kom ik al niet hier en nooit heeft u getoond, iets om me te geven en ik dacht dat... dat... „Else," zei de jongeman, „weet je, dat je zoo goed als „ja" zegt?" „Neen, dat doe ik niet" zei Else en begon te schreien. „Ik... ik heb me met een ander verloofd. Aanbesteding leermiddelen. Na gehouden aanbesteding hebben Burgemeester en Wethouders de levering van leermiddelen ten behoeve van de o. 1. scholen over 1935-1936 als volgt gegund: Perceel I (leermiddelen) aan P. Out N.V., Koog a.d. Zaan; perceel II (schoolbehoeften) aan ne N.V. Grafische Kunstinrichting S. Bakker Jz., Koog- Zaandijk; perceel III (handwerkbenoodigdheden) aan J. Klare alhier. Crisis-Zeevisch-beslnit. Verschenen zijn het Crisis-Zeevischbesluit 1934 I en de Crisis-Zeevischbeschikking 1935 I. Uit de verschillende bepalingen blijkt o.a., dat zeevisch slechts mag worden aangevoerd door hen, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Ned. Vis- scherijcentrale te 's Gravenhage, terwijl tevens elk vaartuig, dat zeevisch aanvoert, in het bezit moet zijn van een uitvaar-certificaat en dat van de aan gevoerde visch een heffing van 1 procent der bru to-besomming moet worden betaald. Wanneer de aanvraagformulieren ter gemeente secretarie zijn ontvangen, zal hierop alsnog worden teruggekomen. Burgerl. stand van 7 tot en met 13 Fe bruari 1935. Geboren: Trijntje, Maria Catharina, dochter van N. J. Kat en P. Haanstra. Annie Huberta, dochter van J. T. Borst en G. van der Stoop. Lubbiena. dochter Van G. Pathuis en W. Oost. Geertje, dochter van J. Groenhof en G. Baving. Anna, dochter van I.. Drijfhout en T. Bijl. Kleijs Hessel, zoon van M. Schardam en C. J. de Vries. Ondertrouwd: K. Hille en L. Oldersma. R. van Kalsbeek en T. van der Plas. Gehuwd: Geene. Overleden: M. L. A. Koop. oud 1 jaar, dochter van A. J. Koop en L. D. Bergonje. (te Alkmaar) W. Poel j'8 j., vr. van N. Rotgans. sint maarten ST. MAARTEN, STROET. Woensdagavond vergaderde ten huize van den heer K. Wit alhier, het I.V.A.O., ten doel hebbende een openbare ontwikkelingsavond te houden met als sprekers Mej. Chr. v. d. Weiden en de heer Jac. Wes terling. Voorzitter heet alle aanwezigen hartelijk welkom op dezen ontwikkelingsavond, er zijn spijt over uit sprekende, dat hij voor de aanwezige vrouwen een teleurstellende inededeeling heeft, n.1. dat Mej. Chr. v. d. Weiden plotseling ongesteld is geworden, dus verhinderd om voor ons op te treden. Voorz. zegt dat na veel geschrijf wij er tenslotte in geslaagd zijn om een spreker over de Landarbeiderswet te krij gen, die de voor- en nadeelen voor ons in 't licht zal stellen. Voorz. geeft hierbij het woord aan Jac. Wes terling, propagandist Landarbeidersbond. Spr. begint zijn uiteenzetting met te vertellen hoe men tot de wet gekomen is en wat er de bedoeling van was. Met tal van voorbeelden wordt aangetoond dat bij het verkrijgen van een z.g.n. eigen plaatsje het niet de bedoeling was om de arbeiders zelfstan dig te maken, neen in 't tegendeel werden zij aan de plaats gebonden. Spr. zegt nog dat het begrip landarbeider moet blijven bestaan, en dat de aan vrager over eenige middelen moet beschikken om De jongeman werd doodsbleek. „Else... je geeft dus niets om me?" „Ik g... geef heel veel om je," snikte Else. „Al zoolang... maar ik d... dacht dat jij... niets om m... mij gaf en... en mama wilde zoo graag dat ik me met hem verloofde en toen heb ik hem gisteren ge schreven d... dat ik toestemde en... waarom heb je niet eerder gesproken?" „Else, huil niet", smeekte Egbert, „kan er niets meer aan gedaan worden?" Op dat moment tikte iemand aan de kamerdeur en Else veegde haastig haar tranen af. Na kantoortijd ontmoetten ze elkander in een thee salon. „Hij heet Eduard Vos en heeft me al lang het hof gemaakt Ik wilde nooit, maar toen ik dacht dat jij... laat ik alsjeblieft hier niet weer gaan hui len, Hij woont in het Villadorp, een uur hier van daan..." Ze bleef opeens steken en rende naar de deur. Egbert had nauwelijks tijd om de rekening te betalen. Buiten hijgde Else: „Ik her... in...ner me opeens... dat... ik den brief nog niet... gepost heb..." Ze rende naar huis. Egbert wachtte op een hoek van de straat. Else keerde bleek en terneergeslagen bij hem terug. „Hij is weg," zei ze tragisch, „het meisje zag hem liggen met nog een paar brieven en gooide hem in de bus." „Kunnen we hem nog onderscheppen?" Else dacht na. „Ik ken den ouden postbode van A. Als we mor gen voor acht uur daar zijn, kunnen we hem den brief oüvragen." „Goed, dan leen ik een auto van een vriend en we vertrekken om zeven uur." De auto van Egbert's vriend was eenigszins be iaard, en evenals sommige bejaarde menschen, on derhevig aan kuren en streken. Om halfzeven ver trokken Else, weggeslipt uit huis, en Egbert, over tuigd dat ze zeeën van tijd hadden. Om zeven uur stonden zo ergens op een eenzamen landweg en dachten en zeiden onaangename dingen over „vod den van auto's, die steunend en kruinend een eind afleggen en het dan oneens vertikken". Om half ncht veranderde het karkas van meenïng en suk kelde weer verder. Even voor acht arriveerden ze in A., buiten zichzelf van opwinding. UIT ONZE OOST. Aneta seint uit Djokjakarta: Bij de Merapi heb ben dagelijks afstortingen plaats. Van 27 Januari tot 8 Februari werden 22 gloedwolken waargenomen; enkele wolken daalden tot in het Senowo-ravijn. Op 11 Februari kwamen gloedwolken voor, welke verge zeld gingen van veel afstortingsmateriaal. Het diepe ravijn tusschen Blongkeng en Senowo is geheel opge vuld, waardoor de afstortingen uitsluitend in het Senowo-ravijn terechtkomen. Voor modderbandjirs in het Blongkeng-ravijn behoeft niet te worden ge vreesd, aangezien de rivieren Senowo en Pabelan alles te verwerken krijgen. Na zware regens treden steeds gloedwolken op, welke veroorzaakt worden door de waterdampen, die ontwikkeld zijn door de enorme hitte. een plaatsje te verkrijgen, daar hij zelf 10 pet. van het bedrag moet storten. Verder zet spr. de finantieele gevolgen duidelijk uiteen en worden de voor- en nadeelen onder de loupe genomen. De wet biedt ontegenzeggelijk ver schillende voordeelen, zegt spr., doch dit moet ont houden worden, de wet geeft niets, alles moet be taald worden. Nog eenige voorbeelden worden aangehaald om precies te weten wat er gebeuren moet, om tot ver krijging van een plaatsje te geraken, waarmee spr, zijn rede beëindigt, onder applaus der aanwezigen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt flink gebruik gemaakt en door spr. beant woord, waarna de voorz. den spreker dankte voor zijn uiteenzetting, die hij gehouden heeft. Verder een woord van dank aan de muzikanten, die dezen avond weer voor eenige afwisseling hebben gezorgd, sluit voorz. met de opwekking om het werk van het Instituut te steunen en lid te worden, dezen leerza- men avond. iv i e r r v r, e n iv a a p n Gelijk we reeds de vorige week meedeelden, is door de alhier gevestigde afd .van den Ned. Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen op a.s. Dins dag een avond georganiseerd, waarin de bekende heer Jan P. Strijbos een interessante lezing zal houden. winkel De heer J. Bijlstra alhier, behaalde dezer dagen te Schoonhoven het diploma „Hasco-relief", een nieu we techniek voor binnen-decoratie. z ij p BargerL stand van 8 tm 14 Febr. 1935. Geboren: Marianne Cornelia, dochter van Jan Hoogland en van Maria de Graaf. Geertje Ariaantjei dochter van Willem Jongejan en van Petroneila van der Wel. Overleden: Grietje Schotvanger, oud 41 jr., echt ge nopte van Willem Watertor (overleden te Alkmaar); Alida Strooper, oud 72 jr., echtgenoote van Jacob Schilder. Ondanks 't min der gunstige weer blijft de Oxford- ploeg gestadig in training voor den komenden grooten wedstrijd tegen Cambridge. De roeiers tijdens hun trainings race te Henley. „Daar is hij," gilde Else. Een rustieke postbode kwam den dorpsweg af, zag Else en bleef staan. „Wel juffrouw Heibering bent u hier?" „Vader Halm, heb je een brief van mijn aan me neer Vos?" De oude man glimlachte geruststellend. „Al bezorgd, juffrouw heeft oude vader Halm gauw voor gezorgd. Ik zie het handschrift en denk zoo, hé, een brief van een dame voor meneer Vos, denk ik zoo en kijk naar de afzender en zien uw naam en denk ik zoo, die zal ik nou es extra vlug voor juffrouw Else bezorgen. De auto, puffend, hijgend, knorrig en recalcitrant, voerde twee gebroken harten met zich mee. De dagen verliepen. Else kwam niet meer op de bank, Egbert verwonderde zich eiken morgen dat zijn haar nog niet grijs werd. Daar op een dag viel tusschen enkele papieren uit een brief. Egbert nam hem op, las enkele regels, staarde er een tijd op en begreep. Else had een leege enveloppe gestuurd naar A., had den brief, met vrouwelijke nonchalance, tusschen haar papieren laten slingeren en... Het dienstmeisje van de Heiberings was heel ver- baasd, een zoo hevig-opgewonden meneer te zien arriveeren die de dochter des huizes wenschte te spreken. In den salon overhandigde Egbert haar, woordeloos den brief. Else begon te schreien, dit maal van vreugde. „En ik... die maar niet begreep waarom hij niet antwoordde... en al bang was... dat hij zelf zou komen" De deur ging open. Egbert, voelde even een lichte siddering in zijn beenen. Maar het was, als klonk hem een bemoedigende stem in de ooren: „Wees flink... hoofdzaak is, dat twee menschgn van elkaar houden." .Meneer," zei hij met den moed der wanhoop, „ik kom u mijn aanstaande vrouw voorstellen. Ik... ik hoop dat u ze geschikt zult vinden voor den om gang van voorname families... Enne de hoofdzaak is toch maar..." Meneer Heibering was een verstandig man. Hij keek 'es naar Else, keek naar Egbert en zei be daard: „Je kunt rekenen op het baantje". WILLY CORiSARL

Schager Courant | 1935 | | pagina 16