Van de pier gewaaid. Hun lijken nog niet gevonden. De ordeningsidée in de praktijk. Hoilandsche turnzege m Frankrijk. Herdenking van Koning Albert. KIJKEn is KO0PEI1 tü CLOECK 00K BOOS WEER IN HET BUITENLAND. Vlucht van Codos en Rossi. AUTO IN DE WAAL GEREDEN. Het ongeluk op de Nieuwe Meer. DE DUITSCHERS TE AMSTERDAM. Maandag 18 Februari 1935. Postrekening 78ste Jaargang. No. 9661 No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst COURANT. Int. Telet. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Twee jonge menschen bet slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid. Gistermiddag zijn twee jonge menschen het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtig heid. Zij hadden zich n.1. te ver gewaagd op de Zuiderpier te IJmuiden; zijn toen door een hooge zee meegesleurd en aan de binnenzijde van de pier in de diepte verdwenen. Men heeft onmiddellijk reddingspogingen in het werk gesteld, doch men is er niet in geslaagd de drenkelingen te vinden, zoodat zij jammer lijk zijn verdronken. De identiteit van de heide slachtoffers is nog niet bekend. De poli tie gaat voort met zoeken en dreggen. De twee personen bevonden zich, toen het onge luk geschiedde, ongeveer op de helft van het haven hoofd. Waarschijnlijk hebben ze daar foto's genomen van de onstuimige zee, doch zeker is dit niet. Mis schien waren ze er enkel om te genieten van het prachtige schouwspel, dat de storm biedt. De veer man van den overhaal heeft beiden voor het gevaar gewaarschuwd, helaas tevergeefs. Ze waren gewaarschuwd. De 21-jarige J. B. en de 21-jarige mej. C. A. A., zijn verloofde, waren door personen, die zich nabij de pier bevonden gewaarschuwd niet te ver naar bui ten te gaan. Bovendien bevindt zich een waarschu wingsbord ter plaatse. Het moet dan oolc aan eigen onvoorzichtigheid geweten worden, dat zij wegge sleurd werden. Een van beide drenkelingen heeft men nog een oogenblik zien drijven, waarop onmid dellijk pogingen in het werk gesteld werden tot red ding. De andere drenkeling is onmiddellijk door de golven weggesleurd en niet weer teruggezien. De 'motorreddingboot „Neeltje Jacoba" heeft nog een tijdlang rondgevaren in de hoop iets van de drenke lingen te kunnen ontdekken. Het mocht echter niet baten. Wel heeft men een taschje en een fototoe- Stel, die aan de drenkelingen toebehoord hebben, op- gevischt. Tot gisteravond had men van de lijken geen Êpoor kunnen vinden. Vergunningstelsel in de levensmiddelen branche te Amsterdam. 'Op verzoek van B. en W. van 'Amsterdam heeft 'den Levensmiddelenraad een rapport uitgebracht, waarin zij wijst op het bekende feit dat er een te veel is aan allerlei winkelzaken, waardoor naar het oordeel van de Commissie de verkoopprijzen van tal „van artikelen te hoog worden, omdat de omzetten per zaak te klein zijn, en daardoor de hooge algemeene onkosten teveel gaan drukken. Hoewel dit standpunt zeer zeker voor bestrijding vatbaar is, nemen B. en W. het over en is een voor dracht aan den gemeenteraad ingediend, waarbij wordt voorgesteld zoo spoedig mogelijk tot registratie •van alle verkoopgelegenheden in de levensmiddelen branche over te gaan en daarna aan alle thans be staande zaken een verkoopvergunning uit te reiken., Aan hen die zich nieuw willen vestigen, zal slechts een vergunning worden uitgereikt, als aan bepaalde .voorwaarden van vakkennis en credietwaardigheid wordt voldaan, terwijl daarenboven nog zal worden overwogen of in de bepaalde wijk behoefte aan een dergelijke zaak bestaat. Uit de toelichting blijkt duidelijk, dat B. en W. "de beperking van de bestaande overbezetting in den 'détailhandel willen gebruiken om tot lagere prijzen ,voor de consumenten te komen. Hoewel dit doel natuurlijk vall te prijzen, meenen wij toch dat de gevolgde weg eerder tot prijsstijging dan tot prijsverlaging zal leiden en dat de thans voor gestelde stap noodwendig een nog verder gaande overheidsbemoeiing met zich mede zal brengen. Zondag vond te Rijssel in Noord-Frankrijk onder groote belangstelling de landenwedstrijd Noord- FrankrijkNederland plaats. Waren in 1933 te Utrecht de Franschen veel zwak ker dan de Hollanders, thans hebben de Franschen alhoewel zij geen overwinning konden behalen, een veel beter figuur geslagen en was de nederlaag niet zoo groot. De uitslag van het persoonlijk klassement was als volgt: 1. Wedel (Den Haag) 49, 93 pnt., 2. Van Dam (Den Haag) 47, 44 pnt. 3. Cacheux (Rijssel) 46. 81 pnt.., 4. Melkman (Vlissingen) 45, 61 p., 5 Bruyenne (Rijssel) 45, 41 p., 6. Murray (Rijssel) 45. 31 p., 7 Ja cobs (Amsterdam) 45 50 p., 8. Verhoekx (Rotterdam) 44. 51 p., 9. Verfaille (Calais) 44. 28 p.. 10 Ens Noordseharwoude) 43, 26 p., 11 Kok (Rotter dam) 41.99 p. Eindklassement: Nederland 279.16 p., Frankrijk 267-12 nk -> Brussel. In geheel België is gister herdacht dat juist een jaar geleden koning Albert van België op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. De crypte te Laeken waar koning Albert zijn laatste rustplaats heeft gevonden, was den geheelen dag het middelpunt der belangstelling. Vier generaals hebben de eerewacht bij het graf betrokken. Vroeg in den ochtend herdachten de leden der koninklijke familie den overleden vorst. Na de mis defileerden tel van deputaties langs het graf, o.w. vertegenwoordigers van hooge regeeringsinstanties. De bisschop van Namen heeft te Marche les Da mes een herdenkingsmis gecelebreerd op de plaats, waar het ongeluk plaats vond. Reeds Zaterdag was koning Leopold III mot zijn zuster, Marie José, op deze plaats, welke thans: rots van den koning heet. STOFFELIJK OVERSCHOT DER VERONGELUKTE VLIEGTUIGBEMANNING NAAR MALTA. Londen. - De Engelsche kruiser „Durban" arri veerde gisterochtend vroeg met de lijken der negen Engelsche leden van de bemanning van het bij Mes- sina verongelukte vliegtuig te Malta. In den loop van den ochtend werden de slachtoffers op het mari ne-kerkhof te Maltara bijgezet. BANDIETEN PLUNDEREN KOREAANSCHE STAD. Seoel. 1 Meer dan 200 bandieten drongen de stad Tansen aan de Westkust van Korea binnen en ont wapenden de zwakke plaatselijke politie. Vele Ko- reanen en Japanners werden gedood, zaken, scho len en ziekenhuizen geplunderd en in brand gesto ken. Het aantal dooden en gewonden zou meer dan honderd bedragen. Troepen zijn onderweg om de bandieten te verjagen. Storm boven het kustgebied van Noord- Dnitschland. Hamburg. De zware Westerstorm, welke Za terdagmiddag boven het geheele kustgebied van Noord Duitschland heeft gewoed, heeft ook gister aangehouden. Te Hamburg en de omstreken werd aanzienlijke schade aangericht aan gebouwen, terwijl tal van hoornen werden ontworteld. De bewoners van het havengebied hebben zich op hoog water voorbereid. In de Noordzee is bijna het geheele scheepvaart verkeer stilgelegd. Bij Cuxhafen zijn tal van sche pen voor anker gegaan om beter weer af te wach ten. Ook op de Beneden Elbe zijn vele vaartuigen voor anker gegaan. D a n t z i g. In den nacht op Zondag is opnieuw 'n hevige storm opgestoken boven den Dantziger Bocht Deze storm nam in de ochtenduren het karakter van een orkaan aan. Met bijna onverminderde hevigheid hield de storm den geheelen Zondag aan. Te Dantzig en in de voor steden werd enorme schade aangericht. Eenige boe renhofsteden zijn onder water gezet. Eenige voor steden waren urenlang van electrisch licht versto ken. Het luchtverkeer moest worden gestaakt. Stormschade te Berlijn. Een hevige storm heeft gister in de vroege ochtend uren groote schade aangericht in verschillende dee- len van Berlijn. Tal van boomen werden ontworteld en in de binnenstad stortte een bouwsteiger in. Tal van door den storm veroorzaakte verkeersongevallen hadden gelukkig grootendeels een goeden afloop. Tegen den middag zette de storm met hernieuwde hevigheid in. Te Berlijn—Sclimargendorf stortte een schoorsteen in. Terwijl de brandweer de puinhoo- pen opruimde stortte een tweede schoorsteen in, waardoor een 55-jarige brandweerman, Paul Becker, die vallend gesteente op het hoofd kreeg, zoodanig werd gewond, dat hij kort na aankomst in een zie kenhuis is overleden. Orkaan boven Saksen en Leipzig. L e i p z i g. Gisternacht heeft een orkaan boven Leipzig groote schade aangericht. Schoorsteenen stortten in, daken werden afgerukt, hekken inge drukt en boomen ontworteld. Van een machineloods der machinefabriek der Fa. Kirchner en Co. A.G. werd het dak, metende 35 bii 7 meter, in zijn geheel afgerukt. Ook het tramverkeer werd gestoord ten gevolge van het vallen van boomen en lichtmasten op de stroomgeleidingsdraden. De brandweer moest in zoo vele gevallen assistentie verleen en, dat de geheele brandweer van Leipzig gemobiliseerd moest worden. Visschersboot vergaan. Dantzig. Tn de nabijheid van de stad. 300 M. uit de kust. is een visschersboot omgeslagen. Drie opvarenden kwamen om het. leven, de vierde dreef met de omgeslagen boot aan land. Het peil der Moesel twee meter gestegen. Tri er. Sedert- gisteren is het peil van de Moe sel met meer dan twee meter gestegen. J£&g_.ypoj' Stom-Binnenland pagina 2, blad 2). DE BEIDE FRANSCHE AVIATEURS OP HET RANDJE AF AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Zaterdagmorgen zijn Codos en Rossi, de beide Fransche aviateurs met de „Joseph le Brix" te Istres in Zuid-Frankrijk opgestegen naar Zuid-Amerika, om te trachten, een lange-afstandsrecord te vestigen. De gemiddelde snelheid bedroeg de eerste uren 200 K.M. per uur. Over twee derde gedeelte van hun tocht hadden ze geen pech gehad, doch toen zij aan het laatste ge deelte boven den Oceaan zouden beginnen, bemerk ten zij, dat de oliedruk sterk verminderde. Zij zon den terstond noodseinen uit en deelden mede, dat zij de terugtocht naar Porto Praia op de Kaap Verdi- sche eilanden hadden aanvaard. Uit de daarna binnengekomen telegrammen der beide vliegers bleek wel dat ze in hun wedren met het noodlot over den Oceaan op het randje af aan den dood zijn ontsnapt. Toen zij later op Porto Praia behouden landen, waren ze doodelijk vermoeid en wilden niemand te woord staan, daar ze, volkomen uitgeput, naar bed verdwenen. Vorig record- Codos en Rossi zijn er dus niet in geslaagd hun vorig record te breken, al mogen zij dankbaar zijn er het leven te hebben afgebracht. Hun record voor lange afstandsvluchten vestigden zij in September 1933, toen zij zonder tusschenlanding van New York naar Syrië vlogen, een afstand van rond 10.000 K.M. Bestuurder wilde op den dijk keeren. - Dr. Verbeek, geneesheer-directeur van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amers foort, verdronken. Herwijnen: Zaterdagavond omstreeks elf uur is een auto bij het keeren op den Waaldijk bij Her wijnen. in de Waal gereden en in de diepte ver dwenen. Men hoorde in de buurt een plof in het wa ter, doch kon Zaterdagavond niets meer uitrichten. Zondagmorgen om tien uur is de auto uit het onge veer acht meter diepe water opgehaald. Uit de papieren, die in de auto werden gevonden, bleek, dat deze toebehoorden aan dr. A. G. M. Ver beek, geneesheer-directeur van het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Amersfoort. De heer Verbeek was Zaterdagavond naar Oss ver trokken om een bezoek aan zijn aldaar wonende ou ders te brengen. Men moet aannemen, dat de heer Verbeek, die zeer waarschijnlijk alleen in den wagen heeft gezeten, is verdronken. Zijn lijk is tot dusver nog niet opgehaald. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN SPANJE. Vier dooden en vele gewonden. Madrid. Nabij San Sebastian kwam een vracht auto in botsing met een volle autobus. Het ongeluk eischte vier dooden, terwijl vele passagiers zwaar gewond werden, Bij het dreggen naar het slachtoffer an der lijk opgehaald. Amsterdam: Bij het dreggen naar het lijk van den achttienjarigen scholier F. L. Moll, die Zaterdag middag bij het noodlottig ongeval met de twee gieken op de Nieuwe Meer is verdronken, heeft de politie het lijk van een man opgehaald, een Amsterdammer, die sinds veertien dagen zoek was. Te half één Zondagmiddag was het lijk van Moll nog niet gevonden. Ook het lijk van den scholier Moll gevonden. Nader uit Amserdam: Te ongeveer half vijf heeft de politie van het Bureau Overtoom, na den gehee len dag te hebben gedregd, het lijk opgehaald van den 18-jarigen scholier F. L. Moll, die Zaterdagmiddag bij het ernstige ongeluk met twee gieken op de Nieuwe Meer was verdronken. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd. 'Kerktorens omgewaaid In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tenge volge van den storm onder de gemeente Venray twee kerktorens omgewaaid, en door de daken van de kerken naar beneden gestort. Van de Parochiekerk stortte n.1. een der zijtorens in, welke het voorportaal der kerk vernielde. Te Oostrum-Venray is de geheele kerktoren inge stort. Hierdoor werd het dak boven het schip van de kerk naar beneden geworpen. Het kwam terecht op den grond in de kerk. De schade is zeer aanzienlijk. Omtrent de instorting van de beide kerktorens ver neemt mén nader, dat deze Zaterdagavond te onge veer elf uur heeft plaats gehad. Te Oostrum-Ven ray waar de geheele kerktoren die een hoogte heeft van ruim twintig meter, naar beneden is gekomen, is ook het schip van de kerk beschadigd, echter is de schade van niet te groote beteekenis. In beide kerken, welke zeer oud zijn, konden heden de diens ten gewoon doorgang vinden. Het puin is inmiddels opgeruimd. WINDHOOS TE BLOKZIJL. B1 o k z ij 1. Nadat Zaterdag den geheelen avond reeds een krachtigen storm over het stadje, gelijk over het geheele land, had gewoed, is Blokzijl te 11 uur verrast door een windhoos, die groote schade aanrichtte. Van tal van huizen werden dakpannen afgerukt, die soms elders weer door ruiten naar binnen sloegen. Boomen, schoorsteenen en zelfs en kele gevels werden vernield, zoodat de brokstukken over de straat vlogen. In den loop van den dag reeds heeft men een aanvang gemaakt met het op- raimingswerk. Dekkeeden werden per auto uit Has selt gehaald om zooveel doenlijk regen en wind buiten de beschadigde huizen te houden. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Een zesentwintig-tal anti-Fascisten aan* gehouden. Amsterdam, 17 Febr. De aanwezigheid van meer dan zesduizend Duitschers, die met extra treinen, autobussen en auto's naar Amsterdam waren geko men, waar zij in het Olympisch Stadion den voethal- wedstrijd Nederland-Duitschland hebben bijgewoond, is vanmiddag in de omgeving van het Stadion aan leiding geweest, tot het optreden van anti-fascisten die, in strijd met het door B. en W. uitgevaardigde verbod op het Olympiaplein en omgeving revolution naire lectuur trachtten te verspreiden,. Er was een sterke politiemacht op de been, welke nauwlettend toezicht hield, dat zich geen incidenten van ernsti- gen aard konden voordoen. Wegens verspreiding van verboden lectuur werden niet minder dan zesentwintig personen aangehouden, die in den loop van den avond, nadat aan het bureau Overtoom proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, op vrije voeten zijn gesteld. Tijdens den wedstrijd hebben over het Stadion een aantal ballonnetjes gedreven, waaraan doeken met anti-fascistische opschriften waren bevestigd. Voorts is door de politie proces-verbaal opge maakt tegen ongeveer vijfentwintig opkoopers, die voor het begin van den wedstrijd plaatsen aan den man trachtten te brengen. Pamfletten in beslag genomen. Bij het P.A.S. Amsterdam. Naar wij vernemen heeft Inspec teur J. L. Posthuma van het Hoofdbureau vergezeld van eenige rechercheurs gistermorgen in het ge bouw van het P.A.S. aan de Brederodestraat, eenige duizenden pamfletten in beslag genomen, waarvan de bedoeling was, dat deze in verband met den voet balwedstrijd Nederland-Duitschland, o.m. verspreid zouden worden onder de talrijke Duitschers, .die van daag in de hoofdstad hebben vertoefd. Op grond van het feit, dat een gedeelte van deze lectuur voor de Duitsche regeering van beleedigenden aard werd ge acht, is tegen enkele bestuursleden van het P.A.S. proces-verbaal opgemaakt. Het feit, dat duizenden van deze pamfletten, die er oogenschijnlijk uitzagen als programma's van den wedstrijd, in den loop van den dag onder het publiek zijn gebracht, wijst er wel op, dat ook andere revo- lutionnaire organisaties groote hoeveelheden daar van in hun bezit hebben gehad. v

Schager Courant | 1935 | | pagina 1