De avond van het Staatspensioen. Centraal Comité voor Export. Steeds hooger stijgt de nood. Gegevens van 75-tal tuinbouwbedrijven. Steeds op hetzelfde aamboeld. De Brief. ONZICHTBMRMAKING. Kort verhaal u,t de OMGEVING LANGEND IJ K ZUIDSOHARWOUDE. Dat was toch ccn mooie avond, we bedoelen den avond voor het Staatspensioen in de kolfbaan van Kramer. Tjokvol was de zaal met een enthouiust publiek, 350 menschen. De afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering, die zijn werkgebied over Zuidscharwoudo en Broek uitstrekt, heeft goed ge daan, zoo'n avond te houden Daarmee werd de zaak, de dringende zaak van het Staatspensioen, weer eens naar voren gebracht, nader belicht en in de voort durende belangstelling van hen, die er bij geinteres- seerd zijn, aanbevolen. Die ouden van dagen, die hun heele leven meegewerkt hebben aan den opbouw der maatschappij, housch, ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht! De voorzitter heeft daarop in een klemmend betoog het licht doen vallen en heeft met een enkel woord gewezen op het inconsequente van Kamerleden, die zich zelf een premievrij pen sioen geven, doch de kleine luiden laten wachten. De strijd voor het staatspensioen is in een andere phasc van ontwikkeling gekomen, werd nader be toogd en ongetwijfeld is dit een van de factoren, die er wel eens ten spijt van velen, die uit poli tieke overwegingen nog tegen het staatspensioen blijven ageeren sterker aan mee kunnen werken, dan verwacht wordt, het staatspensioen tot werke lijkheid in Nederland te maken. Aangenaam zal het ongetwijfeld den voorstanders van staatspensioen hebben getroffen, hoe er kentering valt waar te ne men in rechtsche kringen len gunste van het pro- mievrije staatspensioen. En nog prettiger zal het heb ben aangedaan, te vernemen, dat er een Christelijke Bond voor staatspensionneering is opgericht, die zijn loden reeds bij duizendtallen en zijn afdeelingen bij tientallen telt en dat in het Hoofdbestuur van dien Bond en in het orgaan, De Pleitbezorger, anti-revo- lutionnairen, christelijk-historischen en christen-de mocraten broederlijk naast elkaar zitten om samen te werken voor het ideaal, de combinatie van oud en arm uit de wereld te helpen Dergelijke mededee- lingcn doen het hart van een staatspensionne.erdcr goed en wekken in hem den lust om met verdubbel den ijver aan den slag te gaan, ter bereiking van het doel, dat de Bond voor Staatspensionneering zich heeft gesteld. Het Bestuur was op de goede gedachte gekomen, de bekende tooncelvereeniging „Jong Leven" uit Oudkarspel voor deze bijeenkomst te engageeren. Dit is blijkbaar een goede gedachte geweest. Er werd wel geen stuk opgevoerd met een bepaalde tendens ter propageering van 't staatspensioen, doch men kan van het goede ook te veel krijgen, althans voor een avond, waar men volk, veel volk wil trekken. Hierin is men geslaagd, volkomen. Er is wel eens een uitzondering geweest, een door partijhaat verblin de die er critielc op oefende, dat men niet met hot propaganda-stuk „Zaken zijn Zaken", waarmee de arbciderstooneelvereeniging optreedt, naar voren was gekomen. Doch dat een dergelijk oordeel van alle objectiviteit en nuchterheid gespeend is, wordt duidelijk voor hen, die weten, dat nog slechts en kele weken geleden dat stuk in dezelfde zaal was opgevoerd en het oordeel over de vervulling van enkele rollen verre van gunstig was. Trouwens, d? eerste overweging was al voldoende, om een fiasco te vermijdon. We weten de tolk te zijn van honder den bezoekers, als we een complimentje bre'ngen aan de bestuursleden, wien het is gelukt, om in deze sombere tijden een avond te órganiseeren. waarvan de stemming stond in het tecken van „de sterken voor de zwakken" en waarbij een amuseerende noot niet ontbrak. LANGEND IJK. Het onlangs ingestelde Centraal Comité voor den export van aardappelen, groenten en fruit heeft zich tot den minister van economische zaken gewend met een zeer uitvoerig adres, in verband met de a.s. nieu we exportcampagne. De beslissende moeilijkheid ten aanzien van den tuinbouwexport 1935 naar Duitschland, is het groote risico, dat de exporteur loopt, doordat zoo'n langen tijd verloopt tusschen het oogenblik waarop de Duit- sche afnemer geld stort, en het oogenblik waarop de Hollandsche leverancier deze gelden ontvangt. De groentenhandel moet een contanten handel zijn en gedurende de gcruimen tijd die verloopt tusschen de beide bovengenoemde tijdstippen, is geen enkel oogenblik te bepalen waarop de betaling zeker zal ge schieden. Hierdoor wordt de export aan Duitschland verlamd. De risico's worden hierdoor sterk vergroot. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het den soliden ex porteur onmogelijk wordt zijn bedrijf uit te oefenen, wat niet alleen voor hem, doch ook voor den tuin bouw een nadeel zal zijn. Daarom moet er voor den aanvang van het nieuwe seizoen een uitweg worden gevonden. Men vraagt zich af, of de exporteurs in blind vertrouwen hun geheele bedrijfskapitaal aan de instanties moeten afstaan. Ze behooren feitelijk ge dekt te worden, evenals bankpapier wordt gedekt. Daarvoor is volgens het Comité de Regeering het eenige aangewezen lichaam. Daardoor zou een oplos sing van het credietvraagstuk zijn verkregen. Het Comité verzoekt dan ook de hulp van de Regeering in deze te mogen ontvangen. Het zal zoowel in het belang van den handel als van den tuinbouw zijn. Hopelijk wordt op dit verzoek goedgunstig be schikt, zoodat eindelijk aan de groote onzekerheid, waarin de exporteurs al zoo lang leven, een eind wordt gemaakt. Twee voorstellen. De Langendijker Groentencentrale heeft voor de al gemecne vergadering van het Centraal Bureau uit Veilingen in Nedrland twee voorstellen ingediend cn wel ten eerste: Het Centraai Bureau uit de vei lingen in Nederland dringt er met den meesten klem bij do regeering op aan, dat de richtprijzen, die over de verschillende producten zijn vastgesteld, voor 1935 door do regeering ten volle worden uitbetaald, cn wel, zoodra de campagne voor een zeker product is afgcloopen. Voorts is ingediend een voorstel vari den volgenden inhoud: Het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland stelt zich in verbinding met de regeering en wijst op den onhoudharen toestand van de tuinbouwbedrijven, die met hypotheek be zwaard zijn, Het dringt er ten sterkste op aan, dat de regeering spoedig de noodige maatregelen treft ten einde den wanhopigen toestand dezer bedrijven te verlichten. De nood der tuinbouwers stijgt met den dag. En met dien nood stijgt ook de drang naar meer steun. Letterlijk van alle kanten regent het nu verzoek schriften hij den minister om een betere steunrege ling. liet houdt niet op en terecht. Want al is er zoo nu en dan een steunuitkeenng gedaan, het is een druppel water op een gloeienden steen Er is nu weer zoon extra-steun aangekondigd, een van anderhalf milliocn. Dat klinkt zoo mooi, doch toen de uitkec ring van 3 millioen zijn beslag kreeg, beteekendo dat voor iederen tuinder aan Langendijk gemiddeld f30. Het zal nu weer wel die richting uitdraaien Wat kan een tuinder nu, bij den grooten achter stand, met f30 beginnen. Vooral thans, nu de nood al scherper vormen aanneemt. Het Hoofdbestuur van het district Noordholland van den Nederlandschen Tuindersbond heeft dezer dagen een bespreking gehad met vertegenwoordigers der Tweede Kamerfractie van de S.D.A.P., Vrijz.- Dem. Bond en Vrijheidsbond. Uitvoerig is met hen den nood der tuinders besproken en wel met dit re sultaat, dat zij overtuigd werden van den grooten nood, waarin niet het minst de tuinders van Langen dijk en omstreken verlceeren. Deze ernstige zaak heeft de volle aandacht dier Kamerleden, die hun medewerking toezegden om den grootsten spoed te betrachten. Deze spoed is vooral zoo noodzakelijk, omdat honderden tuinders binnen enkele weken een aanvang moeten maken met het werk voor de nieu we teelt, waarvoor echter de noodige financiën ont breken. Wat zullen nu de verschillende Kamerfracties thans doen, wordt in angstige spanning gevraagd De R.K. en Christelijke organisaties dringen bij hun geestverwante fracties aan. Zal het bij hun nog een wensch zijn, als die van den roepende in de woes tijn? Of zal nu eenmaal deze bede worden ver hoord? Tijd is het, hoog tijd! Tn verhand met de gevoerde actie van de afdeeling Koedijk van don Nederl. Tuindersbond, die moest aantoonen, hoe nijpend de toestand in de meeste tuindersgezinncn is, zullen door een daartoe inge stelde commissie van enkele personen, gegevens ver zameld worden, ontleend aan een 75-tal tuinbouw bedrijven, ten einde met cijfers aan te toonen. dat de toestand werkelijk onhoudbaar is. Dit materiaal zal dan doord en Nederl. Tuindersbond kunnen worden gebruikt als bewijs voor wat aan de regeering om betere steunmaatregelen wordt gevraagd. Opnieuw is door de Hoofdbesturen van den L.T. B. (r.k.) den Chr. Boeren- en Tuindersbond en den Ncd. Tuindershond (neutraal) 'n adres aan de regee ring gericht, waarin de aandacht wordt gevraagd voor den uitersten nood, waarin de Nederlandsche tuinbouw verkeert, waarom gevraagd wordt de be vordering van boteren steun aan dezen belangrijken tak v»n het agrarisch bedrijf. Waar eenerzijds wel tot de beperking der tuinbouwproductie wordt over gegaan. doch anderzijds niet wordt overgegaan tot het steunen der tuinbouwproducten tot de productiekosten moet dit leiden tot ineenstorting van het bedrijf en tot volslogen verarming van dui zenden tuinders. Adressanten spreken het vertrou wen uit, dat al het mogelijke zal worden gedaan, het tuinbouwersleed te lenigen. Wel is, volgens adr. dit mogelijke beperkt, doch er zijn wel middelen aanwezig om eenerzijds de huidige steunverleening meer effectief te doen zijn en anderszijds een deel der productie dat in het binnenland wordt afgezet, van steun uit te sluiten. I LANGENDIJK. Derde klasse kolven. De uitslag van de laatste ronde van den match, die de bij den Langendijker Kolfbond aangesloten kolvers in de baan van den heer Pijper hebben ge speeld, is de volgende: Ons Genoegen, Noordscharwoude: T. Blauw 94 p., G. Stam 120 p., P. van Dam 104 p. Vriendenkring, Noordscharwoude, gummi: P. Tim merman 106 p., K. de Vries 76 p., C. Kuiper 96 p. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Langedijk 98 p., J. Kramer 91 p., J. Leeuwrik 112 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: J. Engeringh 70 p., W. Bergen 140 p., W. Kuin 128 p. Volharding I, Oudkarspel: J. Deutekom 98 p., C. Plakman 103 p., S. Ton 71 p. Volharding II, Oudkarspel: C. Blokker 103 p., F. Moeijes 87 p., K. Dekker 63 p. Personeele kolvers: A. Boon 121 p., J. Schuit 86 p., J. v. d. Ham 72 p., K. Ruiter 137 p. NOORDSCHARWOUDE. Wielrennen Onderling Genoegen. Zondagmorgen werden 2 medailles verreden, be schikbaar gesteld door den heer Jb. Kuiper voor de B-klasse. Er werd tweemaal 1 K.M. en eenmaal 3 K.M. ge reden. De uitslag voor de drie afstanden tezamen waren als volgt: 1. Strijbis 3 min. 56.4 sec.; 2. Druiven 4 min. 8.9 sec., 3. Beentjes 4 min. 13.3 sec., 4. P. van Exter 4 min. 13.6 sec., 5. Dekker 4 min. 20.3 sec., 6. Van Winderen 4 min. 27.5 sec., 7. Schagen 4 min. 33.7 sec., S. H. Kui per 4 min. 38.5 sec. „Wat meneer Verheul". Paul was verwonderd. Zijn vriend kwam zelden, onverwacht. Daarbij had hij hem nog 's morgens vluchtig gesproken en 't was niets voor Jan Verheul om dan niet te zeggen dat hij van plan was te ko men. Er moest iets bijzonders zijn. Er w&s iets bijzonders. Paul zag het, zoodra den ander binnenkwam. Jan. do altijd bedaarde, gesoigneerde, wat terughoudende. Jan met een das die scheef zat, verward haar, een vreemd gezicht. „Whatt's the matter?" „Neem me niet kwalijk dat ik zoo binnen kom val len maar ik moet je spreken je bent de eenige met wie ik daarover kan spreken..." Paul had een gemakkelijke stoel bijgeschoven. Jan Verheul viel er in. Werktuigelijk streek hij zich door het verwarde haar, deed blijkbaar moeite zich to be- heersclien. Dan met inspanning zei hij: „Het betreft een een zeer particuliere aangelegenheid.... Zoo als ik zeg, alleen met zoo'n oude vriend als jij kan ik daarover spreken Mijn vrouw bedriegt me. Lach niet, ik weet dat ik bespottelijk ben..\ zooals ieder bedrogen echtgenoot maar lach niet „Allemachtig man weet je dat wel zeker?" „Ik heb het lang ver moed. Irma was niet meer dezelfde voor me. Veel uit de gewone uitvluchtjes o elk geval lijkt weer op de vele vorigen en toch, telkens weer is men blind, kan, wil men niet zien laat zich beliegen. Ik heb me zelf ook getracht wijs te ma maar nu nu weet ik Paul had een sigaret aangestoken. Hij leunde ach- DE MIDDEN-EUROPEESCHE TIJD. De invoering van den Midden-Europeeschen tijd stuit overal in tuinbouwstreken op bezwaren. In de vergadering van de tuinbouwvereeniging te Noordscharwoude werd besloten, bij den Noorder- marktbond bezwaren in te dienen. Ook in het Zuiden worden deze bezwaren gevoeld. De Zuidhollandsche Provinciale commissie uit dé Veilingen heeftr eeds door middel van een adres aan de Eerste Kamer van deze bezwaren doen blijken. NIEUWE N 1 EDO RU Plattelandsvrouwen. Naar wij vernemen heeft de Plattelandsvrouwen- vereeniging alhier, evenals vele harer Zustervereeni- gingen, besloten tot gezamenlijken aankoop van visch, te leveren door den heer C. Groot, vischhandel alhier. Door het groote aantal leden der vereeniging en donateurs, welke ook van deze gelegenheid gebruik kunnen maken) is dit inderdaad een voordeelige zaak voor de huisvrouwen. De levering welke reeds een paar weken is geschied levert reeds zeer goede resultaten op. „Over de Helft." Ledenvergadering van de Sociëteit „Over de Helft" in de Prins Maurits alhier. Aanwezig 19 leden. Voorzitter de heer J. Keuken. De notulen worden goedgekeurd. Besloten wordt wederom deel te nemen aan de Kolfwedstrijdcn, uitgeschreven door de P.P.C. om den Keizer-Koning en Prinsentitel. Er zal vooraf een wed strijd worden gehouden om uit te maken wie er in de P.P.C.-wedstrijdcn uit zal komen. De wisselbekerwedstrijd Koog a. d. ZaanNieuwe Niedorp, zal weldra wederom worden gehouden. Het eerste treffen zal plaats hebben te Nieuwe Niedorp op 10 of 2-4 Maart a.s. De heer Jn. Peereboom brengt verslag uit over de rekening. De ontvangsten hebben bedragen f206.52 cn de uitgaven f 137.69. Voordeelig saldo f66.83. Alles goedgekeurd. Als nieuw rekeningscommissielid wordt aangewe zen de heer Sanders. Wegens aftreden van den heer C. Brouwer wegens vertrek en periodiek aftreden van den heer J. Keu ken (die zich echter niet herkiesbaar stelt en zijn functie liever aan jongere krachten wil afstaan) wor den gekozen de heeren C. Goet en Dr. C. de Boer, die beiden hunne benoeming aannemen. De heer Keuken brengt namens de vergadering dank aan den heer Brouwer voor hetgeen hij als secretaris voor de Sociëteit heeft gedaan. Terwijl de heer Brouwer als tolk der vergadering dank brengt aan den heer Keuken voor alles wat hij tijdens zijn functie als vice-voorzitter in het belang der Sociëteit heeft gedaan. Geprobeerd zal worden een biljartwedstrijd met de een of andere club of sociëteit te órganiseeren. Hierna sluiting. OUDE NIEDORP VERKEERSONGEVAL. Op Zaterdagmorgen j.1. wilde de vrachtrijder J. P. uit Winkel met zijn vrachtwagen over de brug te Verlaat, maar nam hierbij de draai iets te kort. Hierdoor reed de wagen met de voorwielen tegen den steun van de brug en vervolgens tegen de ket ting. De ketting brak, waardoor de klap van de brug met het zware cementen gewicht naar beneden viel en kwam terecht boven op den vrachtwagen, zoodat de wagen niet meer verder kon. Het verkeer te water werd hierdoor gestremd, ter wijl ook het verkeer op den weg gedurende eenigen tijd geen doorgang kon vinden op dit drukke ver keerspunt. De brug is thans opgetakeld, zoodat het verkeer op den weg thans geheel is gestremd. 'T VELD. Jaarvergadering R.K. Ziekenfonds. Op Woensdagavond j.1., 7 uur, werd ten lokale van den heer J. P. Pepping aan de Weel de jaarvergar dering gehouden van het R.K. Ziekenfonds. Aanwezig 21 leden. Na opening en voorlezing van de notulen, welke worden goedgekeurd, wordt het jaarverslag voorge lezen en brengt de penningmeester, de heer P. Burg- meijcr. financieel verslag uit over het afgeloopen jaar. De ontvangsten met inbegrip der kas, hebben het vorig jaar bedragen f2300. De uitgaven bedroe gen f735.21, zoodat het kassaldo was f 1565.64. Een en ander, nagezien door de heeren Jb. Berkhout Fzn. cn W. Kolkman, wordt goedgekeurd. Als commissieleden belast met het onderzoek der rekening 1935 worden aangewezen de heeren P. Sin- nige en G. Portegijs. De aftredende bestuursleden A. Bruin en D. Groot worden met algemeene stemmen herkozen. terover, gehuld in rookwolken. Zijn gedachten werk ten koortsachtig. Wat en hoevéél wist Jan? Niet al les... dan zou hij niet juist bij hèm zijn gekomen. Of.... was dit een duivelsch spelletje?... Neen, tot duivelsche spelletjes was Jan niet in staat Z'n ontroering was echt en de aandoenlijke manier waarop hij zich in z'n verdriet vastklampte aan z'n beste vriend. Ja, het is gewoonlijk de „beste vriend!" Op dezen ook steeds weerkeerenden regel scheen de arme Jan nog niet gelet te hebben. Dan was nog niet alles verloren. Natuurlijk had Irma een onvoor zichtigheid begaan.... Hoe dikwijls had hij haar ge waarschuwd l „Ik weet nu zeker.... er is geen twijfel mogelijk.... ik heb een brief gevonden in haar mantelzak. Stel je voor.... zoo'n nonchalance..." „Ja..* stel je voor", herhaalde Paul, die het warm kreeg. „En die brief laat geen twijfel.... geen twijfel dat..." De ander zweeg, veegde z'n voorhoofd af. Wat een geluk, dat ik nogal voorzichtig pleeg te schrijven, dacht Paul en vroeg onschuldig: „Enne.... wie?" „Dat weet ik niet.... de brief was niet geteekend. Maar ik kom er wel achter.... en j.... jij moet me hel pen Paul... Jij als buitenstaander... zeg me eerlijk... heb je geen Ahnung?" Paul verzonk in nadenken. Toen opeens, verhelder de 2ijn gezicht. „Ja.... ik heb wèl een Ahnung.... maar van heel iets anders." Hij lachte. „Kerel, als het dat is, lach ik me dood." „Wat valt er dood te lachen?" vroeg de ander nijdig. „Heb jij met Irma al over de zaak gesproken?" „Neen... ik vond den brief vanmiddag en.... ik ben als een gek uit huis geloopen... toen... dacht ik op eens aan jou...." „Dan is het heelemaal niet onmogelijk dat alles niets is dan een misverstand." „Misverstand? Daar is geen misverstand mogelijk. Ik wil niet de smakeloosheid begaan je een minne brief aan mijn vrouw te laten lezen, maar ik kan je wel zeggen dat er „lieveling" boven staat." „Jawel.... en nog vele lieve woorden erin... en re- Hongaarsche uitvinder zou er in geslaagd zijn het probleem op t© lossen. Reuter meldt uit Boedapest: Een nauwelijks 25-jarige Hongaarsche uitvind >.r, Stefan Brimil genaamd, schijnt er in geslaagd te zijn het probleem van de onzichtbaarmaking, dat de fantasie van de uitvinders reeds langen tijd bezig heeft gehouden, op te lossen. Het biad „Budapesti Hirlap" publiceert een nauw keurige beschrijving van het door Bribil gecon strueerde apparaat, dat den uitvinder aan de mede-< werker van het blad heeft getoond. In het betreffende artikel wordt beschreven hoe een marmeren beeld, dat geplaatst was in een van; een glazen deksel voorziene kist, onder den invloed, van de uit het apparaat afkomstige mysterieus© stralen hoe langer hoe onzichtbaarder werd, om ten slotte geheel te verdwijnen. De aanwezigen konden nog slechts de wanden, die zich rondom het beeld bevonden zien. De uitvinder verzocht daarop den medewerker van de „Budapesti Hirlap" en den anderen getuigen van het experiment het beeld aan te raken. Tot hun ver bazing moesten zij vaststellen, dat het beeld zich nog steeds op zijn plaats bevond. Ofschoon men er niets meer van zag, kon men het toch met de hand betasten, doch ook de hand werd hierbij onzichtbaar. Na dit geslaagde experiment, liet de uitvinder het onzichtbare voorwerp weder langzaam verschijnen* Na eenige minuten kon men het beeld weer op zijn oorspronkelijke plaats zien. De uitvinder Bribil wil niets naders mededeelert omtrent het geheim van zijn uitvinding, die het re sultaat van jarenlange proefnemingen is. Binnenkort zal hij zijn experimenten ten over staan van deskundigen herhalen. Een bestuursvoorstel om de uitkcering bij ziekte te verlagen van f 6 op f 5 per week, wordt na eenige bespreking met 18 tegen 3 stemmen aangenomen. Hierna sluiting. HAREN K ARSPEL DIRKSHORN. Onder leiding van den heer S. Bood werd ten hui ze van den heer D. Swager de jaarvergadering varu de vereeniging „Door ons, voor ons" gehouden. Na een welkomstwoord van den Voorzitter en le zing der notulen door den heer M. de Pee, las de zelfde ook het jaarverslag, waaruit bleek, dat het ledental van 151 is teruggeloopen tot 146. Hierna was aan de orde de rekening van den penningmeester, den heer A. Kistemaker. De totale ontvangst over 1934 bedroeg f 1211.71, de uitgaaf f 1145.13, batig saldo aldus f 66.58. De reserve be draagt thans f2661.97. In het afgeloopen jaar zijn; 137 uitkeeringen gedaan, te weten: 10 f 12.50, 2 f 10, 32 f 7.50, 6 f 6.25 en 87 a f 5. De commissie, welke deze rekening heeft nage zien, verklaart alles in de beste orde te hebben be vonden en adviseert dus tot koedkeuring der reke ning, hetgeen geschiedt onder dank aan den pen ningmeester. Bij de thans volgende verkiezingen werden her kozen tot bestuurslid de heer J. Paarlberg, tot com missaris de heer W. Molenaar en tot lid van de fi- nancieele commissie de heer D. Dam. Ingekomen is een schrijven van den Bond van. Ziekenfondsen in Noordholland, met uitnoodiging tot aansluiting bij dien bond. Op grond van jarenlange ervaring in deze meent het bestuur te moeten ad- viseeren, hierop niet in te gaan. ïn overeenstem ming hiermede wordt besloten. De rondvraag niets opleverende, wordt de verga dering onder de gewone plichtplegingen gesloten. HOOGWOUD Door den Keuringsdienst van Vee en Vleesch is geconstateerd, dat bij een slager frauduleus geslacht is. Een kalf en een gedeelte van een varken zijn in beslag genomen. AARTSWOUD. De afdeeling van den Bond van Boerinnen en an dere Plattelandsvrouwen heeft wederom haar maan- delijksche bijeenkomst gehouden in lokaal Visser alhier. Ondanks het slechte weer. was de onkomst goed te noemen. Op dezen avond hield Mej. Wymia, leerares aan de L.H.Sa te Schagen een lezing over;' „Vereenvoudiging van de huishouding". Op duide lijke, gezellige wijze wist zij de aanwezigen een, mooien avond te bezorgen en de afdeeling kan zeker met genoegen hierop terugzien. Tenslotte besloot de vergadering, een proef te ne men met gezamenlijken aankoop van versche zee- visch uit I.Tmuiden. miniscensies van gelukkige uren... en een slot me{ vele omhelzingen...." De ander gaapte hem aan. „Wat wil je daarmee zeggen?" „Dat ik sinds dat ik bij jullie was, Dinsdag, eert brief ben kwijt geraakt, waarnaar ik overal gezocht heb, omdat ik... enfin..., ik wou niet graag dat een ander hem las. Dien brief heb ik nou bij jou ver loren, je vrouw heeft hem gevonden... Voila." „Dus jij... maar die brief was toch voor een dame bestemd..." „Had ik bij me om te posten. En je vrouw, nieuws gierig als alle vrouwen, heeft hem natuurlijk open gemaakt." Er was een kleine stilte, Paul tuurde door den rook; van zijn sigaret naar z'n vriend. Zou hij er in vlie gen? Hij was er naïef genoeg voor. Maar dan moest Irma voortaan toch verstandiger worden. Hoewel..* was het misschien niet beter geweest als het tot een catastrophe was gekomen? Had hij zich den laatsten tijd niet dikwijls grenze loos geërgerd over dezen toestand, had hij niet sinds lang verlangd Irma voor zich alleen te hebben? Men begint zooiets... nu ja, zooals men al die dingen be» gint. Maar Irma was meer voor hem geworden... veel te veel... En haar altijd te moeten deel en, haar be trekkelijk zoo weinig te hebben... Den laatsten tijd was het al heel weinig geweest. Hij schrok op uit zijn denken. „Dan is 't beste dat ik eh... dat ik je den brief maar; laat zien", zei de ander en maakt z'n portefeuille open. Met zenuwachtig trillende vingers haalde hij het epistel voor den dag en gaf het z'n vriend. Z'n angstige oogen rustten op diens gezicht en een zucht van verlichting ontsnapte hem toen Paul glim lachend hem toeknikte. „In orde hoor die brief is van mij." Een half uur later ging een gelukkig man vroolijk de deur uit, waardoor hij dienzelfden avond wanhp- pig en ellendig was binnengekomen. De ander zat in zijn leunstoel, rookte en dacht. Eh trachtte de pijn in zijn hart te smoren. Hij dacht en dacht... aan dien brief. Die brief, dien hij niet geschreven had. ken dat het onzin was onomstootelijk zeker..."

Schager Courant | 1935 | | pagina 2