Japan zoekt vriendschap met China. KI|KEf) isKOflPEMLOECK Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Buitenland Om het wereldkampioenschap. Een nieuwe tomatensoort. Een zeldzame speling van de natuur. DE „UIVET-RAMP. De wettelijke tijd. Treinongeluk bij Constanza. Eerste contingent naar Somaliland ingescheept. OPNIEUW ROLLEN DE LAWINES IN TIROL. Werkloozen bestormen stadhuis. Dinsdag 19 Februari 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 9662 Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Cbewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Toenemende spanning tussch^n Italië en Abessynië. Het groote vraagteeken in de Duitsche politiek. Door de groote gebeurtenissen die in Europa plaats vinden, moeten wij toch het Verre Oosten niet uit het oog verliezen. Het geheele leven is vol beweging en steeds weer vinden verschuivingen plaats, die nieuwe machts verhoudingen scheppen, waarmede de beoordeelaar der internationale politiek heeft rekening te houden. In den laatsten tijd schijnt Japan er op uit te zijn om goede vrienden met China te worden. Nu ligt dit eigenlijk wel voor de hand, want als Japan er in slaagt om de haatgevoelens der Chinee- zen om te tooveren in gevoelens van sympathie, dan zou daarmede niet alleen een beduidende vergroo ting van den afzet van Japansche industrieele pro ducten te verkrijgen zijn, maar zou zich bovendien de mogelijkheid openen om, onder leiding van Ja pansche officieren een formidabele Chineesche weer macht te vormen, die goed zou kunnen worden ge bruikt om Japan bij gelegenheid te helpen. De nu nog zwakke Chineesche broeder zou dan een niet te versmaden bondgenoot kunnen worden bij den strijd van het Japansche imperialisme tegen .verdere penetratie van het blanke ras in Azië. •Zou de Chineesche dictator Tsjiang Kai-sjek zich daarvoor laten gebruiken? Het altijd glimlachende masker van dezen schranderen Chinees verraadt even weinig als zijn woorden. Hij verstaat uitmuntend de kunst om zon der af te stooten toch een slag om den arm te hou den en het zou ons niet verwonderen als hij met Japansche hulp zou trachten eindelijk eens orde in zijn land te scheppen, maar dat hij toch zou pogen zijn onafhankelijkheid te bewaren. Of dit gevaarlijke spelletje gelukken zal? 't Is moeilijk te zeggen! Twee bataljons fascistische militie, sterk 3000 man, zijn Zaterdag scheep gegaan naar Italiaansch Somaliland. Zooals wij Donderdag jl. reeds aantoonden zou een eventueele Italiaansche opmarsch vanuit Somaliland en niet van uit Eritrea plaats vinden en wij vinden het dan ook ietwat verontrustend, dat Italië zijn versche, nog niet aan het klimaat gewende jongens gaat bloot stellen aan het ongezonde klimaat van Somaliland. Dit wijst ontwijfelbaar op een reeds uitgestippelde gedragslijn, die zeer spoedig zal moeten worden verwezenlijkt, daar men anders de sterke troepen uit Eritrea wel naar Smaliland zou hebben ven scheept. Is het dan toch ernst van Mussolini en zal hij het ■wagen om de Italianen het land van Keizer Selassie binnen te voeren? Wij moeten natuurlijk afwachten en het beste ho pen, maar kunnen toch constateeren dat Mussolini in den grooten fascistischen raad de oorlogzuchtige stemming wel danig heeft aangewakkerd. Uit alle deelcn van het land zijn verzoeken inge komen om bij het Afrikaansche expeditieleger te worden ingelijfd en het laat zich dan ook aanzien dat Italië aan vrijwilligers geen gebrek zal hebben. Reeds 70.000 zwarthemden hebben zich aangemeld en nog steeds stroomen de aanvragen binnen. Het spreekt vanzelf, dat ook Abessynië niet stil zit en dat ook daar de wapens worden gescherpt om de geboortegrond te verdedigen. Maar niet alleen op de wapens vertrouwt men in Abessynië. Ook, en misschien wel in de eerste plaats, op de mogendhe- heden, die belang hebben bij een onafhankelijk rijk. Naast Engeland, is het zeker Japan, dat in het land van Keizer Selassie een belangrijk afzetgebied heeft en daarom natuurlijk zeer ongaarne zou zien dat Abessynië door Italië werd ingepikt, want dan zou er geen sprake meer zijn van eenige import naar dit deel van Afrika. Het is dan ook wel opvallend dat de Japansche gezant een dezer dagen eens bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in Rome is aangewandeld en daar een buurpraatje van ongeveer twee uur is gaan houden. Lang niet onmogelijk is, dat de Japanner heeft medegedeeld, dat zijn regeering een annexatie van Abessynië niet graag zou zien en in het geheel niet onwaarschijnlijk, dat deze mededeeling de Italiaan sche regeerders meer tot nadenken zal stemmen, dan de mobilisatie van het Abessynische leger. Dit is te hopen, want als de teekenen niet bedrie gen, dan dreigt het ernstig spaak te loopen. Niet alleen dat tienduizenden zwartihemden, dat eigenlijk geen gewone militairen zijn, zich opmaken tot den „vrijheidsoorlog" in Afrika, maar tal van berichten bevestigen, dat ook de mobilisatie der ge wone troepen voortgang vindt. 1 Zijn de onderhandelingen te Addis Abeba in een kritiek stadium gekomen? Wij kunnen niet nalaten nog even heel kort het Duitsche antwoord op het Anglo-Fransche verzoek onder de loupe te nemen. Want het is een document, dat niet alleen zeer belangrijk is, maar daarnaast ons zooveel leert van de machtsverhoudingen in Berlijn, dat het zonde zou zijn, niet op een paar punten even de aandacht te vestigen. Allereerst de duidelijke tendenz om het binnenland te bevredigen! Ineens voelt men de veiligheid van Duitschland bedreigd, want men spreekt van „de zorg voor de yeiligheid van Duitschland, in verband met zijn aardrijkskundig bijzonder gevaarlijke ligging in het hart van Europa." Het is opvallend, dat Duitschland hier een argu ment gebruikt, dat geen steek kan houden, en nie mand in het buitenland zal het dan ook misverstaan, dat deze zin eigenlijk bedoeld is om te zeggen, dat men bij de regeling van de Duitsche herbewapening niet op teveel inschikkelijkheid moet rekenen. Naast deze binnenlandsche kost is het opvallend, dat het Duitsche antwoord zoo weinig ruimte over laat voor discussie. Van alle door de Engelschen en Franschen opge worpen kwesties gaat Berlijn slechts in op het luchtpact en alle andere geschillen zwijgt men dood. Dit is een zeer ongewoon verschijnsel in de inter nationale politiek en ware het niet dat het Duitsche antwoord een uitnoodiging tot mondeling overleg met Engeland inhield, men zou, trots de betuigin gen van vredelievendheid, bijna kunnen spreken van een botte afwijzing. Het is duidelijk, dat in Berlijn sterke krachten werkzaam zijn ,die met alle macht een verdere'toe- nadering tot Frankrijk willen voorkomen. Het Duitsche antwoord draagt daarvan de duide lijke kenteekenen. SCHAATSENRIJDEN. STAKSRUD WINT DEN TITEL. Mooie prestatie van Langedijk op de 10.000 meter. Onder begunstiging van prachtige weersomstan digheden werden Zondag te Oslo de wereldkam,: pioenschappen in het hardrijden op de schaats voort gezet met de races over 1500 en 10.000 meter. Het ijs was goed en er was veel publiek. Ongeveer 20.000 toeschouwers zullen aanwezig zijn geweest toen begonnen werd met de 1500 meter. Ook de Ko ning behoorde tot de belangstellenden. De 1500 meter werd gewonnen door Ballangrud (Noorwegen) in den tijd van 2 min. 23.4 sec. Staksrud en Thunberg kwamen op dezen afstand tegen elkaar uit en er ontstond een zeer felle strijd, die door den 20 jaar jongeren Noor met slechts 0,1 sec. verschil gewonnen werd in 2 min. 24.2 sec. Onze landgenoot Langedijk startte tegen den Duit- scher Sandtner. Langedijk wist op de laatste baan uit te loopen en te winnen in den tijd van 2 min. 29.8 sec. Hij werd hiermede 14 op dezen afstand. Dijkstra's tijd was 2 min. 29.4, dus nog iets beter dan die van Langedijk. Op de 10.000 meter heeft Langedijk een prachtige prestatie geleverd. Hij reed weder om tegen Sandtner, dien hij spoedig achter zich liet. De voorsprong van Langedijk werd steeds grooter, men zag dat onze landge noot een prachtigen tijd zou maken en toen het resultaat bekend werd, een tijd van 17 min. 56.3 sec., kreeg Langedijk 'n ovatie van de duizenden toeschouwers. Hij bezette daarmede op dezen afstand de tweede plaats achter Staksrud, die er 17 min 48.5 sec. over gedaan had. Maar hij liet rijders als Mathisen, Ballangrud, Stiepl en Wasenius achter zich. De beste tijd van Langedijk bedroeg tot nu toe 14.8 sec. meer en dezen tijd van 18 min. 11.1 sec. had hij op 12 Februari 1933 gemaakt, eveneens tijdens wedstrijden te Oslo. Voor de 10.000 Meter starten niet Thunberg en Ekman, (beiden Finland) en Krog (Noorwegen), zoo dat zij niet in het klassement konden worden opge komen. Door het winnen van de 10.000 meter heeft Staksrud tevens beslag gelegd op den titel van we reldkampioen. De eerste drie plaatsen in het eind klassement worden ingenomen door Noren, wel een bewijs, dat deze rijders over alle afstanden genomen de besten waren. I De 1500 meter. De resultaten van den tweeden dag luidden: 1500 Meter: 1. Ballangrud (Noorwegen) tijd 2 min. 23.4 sec.; 2. Haraldsen (Noorwegen) 2 min. 24 sec.; 3. Straksrud (Noorwegen) 2 min. 24.3 sec.; 4. Thunberg (Finland) 2 min. 244 sec.; 5. Engnestangen (Noor wegen) 2 min. 24.9 sec.; 6. Krog (Noorwegen) 2 min. 25.9 sec.; 13. Dijkstra (Nederland) 2 min. 29.4 sec.; 14. Langendijk (Nederland) 2 min. 29.8 sec. 10.000 meter. 10.00 Meter: 1. Staksrud tijd 17 min. 48.5 sec., 2. Langedijk 17 min. 56.3 sec., 3. Mathisen 17 min. 57.6 sec., 4. Ballangrud 17 min. 59.2 sec., 5. Stiepl 18 min. 14.3 sec., 6. Wasenius 18 min. 15 sec., 7. Engne stangen, 14 D ij k s t r a 18 min. 39.1 sec. In het eindklassement kreeg Michaël Staksrud (Noorwegen) 196.42 punten en werd wereldkampi oen; 2. Ballangrud (Noorwegen) 198.62 punten. 3. Hans Engnestangen (Noorwegen) 199.305 punten. Onze landgenooten Langedijk en Dijkstra behaalden in het eindklassement resp. 204.33 en 206.45 p. TUINBOUW. Van stevigen groei en groote opbrengst. Volgens een bericht vanT" United Press uit Philadel- phia, is het na lange inspanning dr. E. E. Myers van het Pennsylvania State College gelukt, een bijzonder rijk dragende tomatenvariëteit te telen, welke thans ter algemecne aanplant is vrijgegeven. De nieuwe tomatensoort is van een dusdanigen compacten en stevigen groei, dat de afzonderlijke planten niet meer in tusschenruimten behoeven te worden geplant, waardoor de opbrengst van een veld zeer wordt vergroot. Meer dan twintig ton tomaten zijn op proefvelden .van 40 Are oppervlakte geoogst. Bij den heer Van de Garde te Schoorl is dezer dagen jeen kuiken uit het ei gekropen, dat in het bezit was van vier pooten. De heer Boon vraagt onmiddellijk publicatie van het rapport Van der Maas. De heer Boon, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van Waterstaat a. i. gevraagd: Is de minister niet van meening, dat de zonderlinge geruchten omtrent het droevig ongeluk van de „Ui- ver", .waarin de geheele natie heeft gedeeld, welke eerst in tal van kringen in het binnenland de ronde deden en die daarna in de buitenlandsche pers wer den gepubliceerd, het best weerlegd kunnen worden door onmiddellijke publicatie van het rappprt van den Rijks-invlieger van toestellen dr. ir. H. J. van der Maas, die door het departement van Waterstaat werd uitgezonden om een onderzoek ter plaatse in te stellen, welke publicatie dan later gevolgd dient te worden door openbaarmaking van het verslag uit te brengen door de bijzondere commissie belast met de bestudeering van het rapport-Van der Maas? Is de minister niet van meening, dat geheimzinnig heid in dezen allerminst in het belang van de Neder- landsche Luchtvaart kan zijn? De nieuwe regeling zou in geen geval nog dit jaar in werking treden. De minister van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat, indien het wetsont werp tot herziening van den wettelijken tijd door de Eerste Kamer mocht worden aange nomen, het om technische redenen niet mo gelijk zal zijn de nieuwe tijdregeling nog dit jaar in werking te doen treden. Reeds drie dooden. Boekarest: Bij Constanza is een uit 60 wagons bestaande goederentrein ontspoord. 30 wagons stortten van den spoordijk en werden geheel vernield. Van het treinpersoneel zijn eenige personen gedood en gewond. Er zijn reeds drie dooden geborgen. De ma- terieele schade is aanzienlijk. LORD LONDONDERRY, Engelands luchtvaartmi nister en een van de meest invloedrijke mannen in het Britsche rijk, die er met grooten ijver aan werkt, de verdediging van Engeland in de lucht zoo perfect mogelijk te maken. 1 Opnieuw zijn manschappen van de lichting 1911 onder de wapenen geroepen. Reuter seint uit Rome: Opnieuw zijn manschappen van de lich ting 1911 onder de wapenen geroepen. Verklaard wordt, dat de geheele of gedeel telijke mobilisatie van lichtingen uit een technisch oogpunt noodzakelijkerwijze ver gezeld gaat van voorbereidende maatrege len ten aanzien van de aangrenzende lich tingen. Des ondanks, zoo wordt er aan deze mede deeling toegevoegd, zijn geen manschappen opgeroepen buiten de lichting 1911. Napels. Gister zijn alhier 2000 soldaten met be-* stemming naar Somaliland ingescheept. De troepen zijn aan boord gegaan van de „Gan* ge". Ze nemen op de „Gange" 200 ton materiaal en muilezels mee. De bevolking juichte de vertrekkende soldaten toe'. Een militaire actie in grooten stijl ih Afrika. Parijs. Het besluit van den grooten fascistischen. raad, om eenige bateljons militie naar, Oost-Afrika te zenden, en zoo noodig nog meer afdeelingen ml* litie te mobiliseeren, wordt te Parijs beshcouwd als een militaire actie in grooten stijl in Afrka, die meer zou kunnen beteekenen dan een zuivere ver dedigingsmaatregel en ook als een bewijs voor de vastbeslotenheid van den Duce, de geregelde troe pen met het oog op eventueele verwikkelingen in Midden-Europa, in het moederland te laten. Zoo schrijft de „Matin' c.a.: „Italië zal de hulp bronnen van de landsverdediging van het moeder land in geen enkel opzicht verzwakken. Doch de in dit opzicht voorgenomen maatregelen schijnen juist uit een verdere mobilisatie te bestaan. Alles bij el kaar genomen schijnen de besluiten van den groo ten fascistischen raad de bevestiging te zijn van een; weloverlegd besluit van Italië. Het kader der ver- dedingsmaatregelen schijnt reeds overschreden te zijn. De tot dusver gedementeerde troepen-insche pingen worden nu officieel bevestigd en de mobilisee ring gaat voort. Rome is vastbesloten van Addis Abbeba genoegdoening te eischen en zal voor zijn. veiligheid en zijn koloniale expansie op grootei schaal in Afrika een actie gaan voeren". Uit Rome wordt nog gemeld: De door sommige Fransche bladen verkondigd© meening, dat Rome naar Oost-Afrika slechts fascis tische militie zal zenden en het eigenlijke leger in het land zelf paraat houdt, hetzij in verband met de situatie in Oostenrijk, hetzij met het oog op de alge- meene Europeesche situatie, wordt van welingelich te zijde ongegrond genoemd en nadrukkelijk gede menteerd. Lucknerhuette in het Gross-Glockn©£> gebergte vernield. Innsbrück. Tengevolge van den ingetreden doof doen zich in de gebergten van Tirol wederom tal van lawine-ongevallen voor. Uit Kals in Oost-Tirol wordt vernomen, dat de Lucknerhütte in het Gross- Glocknergebergte door een lawine is verwoest. In het Virgendai in Oost-Tirol werd de jachtopzie ner Johann Unterwurzacher door een lawine gedood. In Gurgl in het Oetzdal werden het hotel „„Gurgl" en een pension zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken hadden hierbij niet plaats. Op het Brennertraject bleef de D-trein, die Zondag om 8.35 uur uit München vertrokken was, tengevol ge van een sneeuwstorm steken. Na een oponthoud van anderhalf uur kon de reis worden voortgezet, Politie drijft hen uiteen. Vele arrestaties. In het nabij Debreczin gelegen Hongaarsche plaatsje Hajdubörszörmeny is het tot vrij ernstige onlusten gekomen. Een menigte van 300 tot 400 man drong daar onder luid geschreeuw het stadhuis binnen en eischte van den burgemeester dat de stad zonder verwijl ondersteuning zou verleenen aan de noodlijdenden. Ofschoon de burgemeester beloofde, dat hij zich voor het verkrijgen van de noodige mid delen tot de regeering zou wenden, nam de menigte een steeds dreigender houding aan. De politie zag zich genoodzaakt versterking te doen aanrukken, die eerst na geruimen tijd met inspanning van alle krachten er in slaagde de orde te herstellen. TaL rijke personen werden gearresteerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1