DE Het spellingvraagstuk. IN DE PIJP. Dinsdag 19 Februari 1935. SCHAGER COURANT.Tweede Blad. No. 9662 Proefballons tot 30.50 K.M. hoogte gestegen. R00SEVELT WINT HET. BRAND IN DEN WAARDPOLDER. Man door trein overreden en gedood. Geen Engelsch-Duitsche ministerbespreking. Twee vrouwen in Duitschland terechtgesteld Serum tegen beet van gifslang? Het auto-ongeluk te Herwijnen. TuQF IN J€ &AN?£L... MAAR... Douwe Egberts Echte Tnesche Heeren-8aal en -Tabak, Melange van rijpe tabakken» MINISTER MARCHANT OVER DE GE VOERDE OPPOSITIE. „Bij het onderwijs is de heerschende chaos in enkele maanden door eenheid vervangen." In de memorie van antwoord op het V. V. der Eerste Kamer inzake de onderwijsbe groting verklaart de minister, dat het hem leed doet, dat hij als vrij algemeen, de klacht moest vernemen, dat hij bij de behandeling van het spelling-vraagstuk niet met meer beleid is opgetreden. Toen de regeering eenmaal had besloten tot invoe ring van de vereenvoudigde schrijfwijze bij het on derwijs door bindende voorschriften, moest deze in voering zoo snel mogelijk geschieden. Talrijk waren in den loop van het vorige jaar de klachten over de onzekerheid. Klachten zoowel uit de kringen van het onderwijs, als uit die van de uitgevers. In plaats van zich naar het besluit van de regeering te schik ken, is men toen een actie begonnen om de invoe ring te verhinderen. Nieuwe argumenten werden niet aangevoerd. Dat was ook niet mogelijk, want een reeks van jaren was reeds over het vraagstuk ge debatteerd. Te voren waren alle pogingen om het Vraagstuk op te lossen mislukt. De minister moest dus zijn maatregelen zoo inrichten, dat daaraan niet, tot schade van het onderwijs, hetzelfde lot zou zijn beschoren. Het is hem een groote voldoening, dat die maatregelen hebben doel getroffen; het on derwijs heeft de nieuwe schrijfwijze aanvaard zonder dat van eenige ernstige moeilijkheid is gebleken. Bij het onderwijs is de heerschende chaos in enkele maanden door orde en eenheid vervangen. In Indië zal de invoering met Augustus plaats hebben. De uitgevers heben berust en dagelijks komen nieuwe studieboeken in de vereenvoudigde schrijfwijze van de pers. Buiten het onderwijs neemt het gebruik met den dag toe. Elders heeft men droeve ervaringen op gedaan door mislukking en vertraging. De afstand tusschen de geschreven en gesproken taal werd zoo groot, dat de moeilijkheden onoplosbaar bleken. De minister beklaagt zich niet over het feit, dat oppositie is gevoerd. Hij heeft dit voorzien: het is overal op de wereld hetzelfde. Redelijke critiek kan heilzaam zijn. Hij protesteert wel tegen de wijze .waarop die oppositie is en wordt gevoerd. Hij werd .voorgesteld als een man zonder ernst, die grollen en kwinkslagen liet gelden voor argumenten. Hij werd lasterlijk beschuldigd van het oefenen van pressie op schoolbesturen. Hij werd losgemaakt van het Ka binet. Ofschoon men het eerst vanzelfsprekend had voorgesteld, dat men als ordelijk staatsburger zich zou voegen, zoodra de regeering voorschriften zou hebben gegeven, heeft men de actie voortgezet nadat de algemeene maatregelen van bestuur waren af gekondigd. Zelfs werd toe, naar revolutionaire me thode, de positie zoo gesteld, dat twee „partijen" te genover elkander staan: de regeering en de opposan ten; terwijl, men zich beklaagt, dat de eehë „partij" ongerechtvaardigd sterker is door de machtsmidde len, welke de andere „partij" mist. Ten slotte is men gezonken tot de toepassing van boycot tegen bedrij ven en neringdoenden, die tot de vereenvoudiging zijn overgegaan. Dat gedurende een tijd van overgang een nieuwe schrijfwijze voor het onderwijs is voorgeschreven, terwijl cle regeeringsdienst vooralsnog afwacht hoe zij wordt opgenomen, kan niet als zonderling wor den gequalificeerd. De methode is integendeel volko men normaal. Het aanvaarden van een nieuwe schrijfwijze als taal der wet is iets anders dan het invoeren bij het onderwijs, en van verdere strekking Elke redelijke twijfel moet krachtens de ervaring zijn uitgesloten, of het maatschappelijk leven de nieuwe regeling zal opnemen. Daarom is alleszins redelijk, dat het ondenvijs voorgaat. In Nederland is het dan ook altijd voorgegaan, zij het zonder dwin gend voorschrift. Voor het regelen bij wet van een onderwerp, waar van onze wetgeving de regeling bij de wet niet eischt, is hier allerminst grond. Men zou het dan moeten doen uit hoofde van den aard der materie, en er is niets voor te zeggen, de schrijfwijze, die le vend blijft en groeit, in de sacramenteele normen van een wet te gaan vastleggen. En wil men aan de Tweede Kamer gelegenheid geven voor amendee ring? Wie om regeling vragen bij de wet zijn zij, die de schrijftaal in een keurslijf willen sluiten; dit maal zij, die de 280 regels van Te Winkel ten on rechte aanzien voor een codificatie van de Neder- Tandsche cultuur. Met de Belgische regeering heeft, gelijk ieder weet, die van de publicaties heeft ken- ns genomen, de minister overleg gepleegd. Hij is ah leen van oordeel, dat de beslissing over het schrij ven van het Nederlandsch bij liet onderwijs in Ne derland alleen in handen behoort te zijn van de Ne der] andsche regeering en niet van de instemming van een vreemde regeering afhankelijk kan worden gemaakt. Oo denzelfden grond past geen bemoeienis aan de Nederlandsche regeering met de vraag, door wie de Belgische regeering zich wil laten voorlichten Invoering van de spelling op een langoren termijn was uitgesloten. Men stelle zich slechts voor, onder hoe ongunstige omstandigheden de invoering zou hebben plaats gehad na een langdurigen strijd om die invoering met alle middelen te verhinderen. Moskou: De directeur van het instituut voor de aerologie te Sloutsk, professor Moitsjanov, maakt bekend, dat naar Moskou is overgebraoht het zelf- registreerende apparaat van de proefballon welke twee maanden geleden te Moskou werd opgelaten om een onderzoek in te stellen in de stratosfeer. Op een aanzienlijke hoogte geraakte men toen het contact met de ballon kwijt De door het apparaat geregi streerde aanteekeningen zijn nu uitgewerkt. Geble ken is, dat een recordhoogte van 30y2 K.M. werd be- bereikt. Het opperste gerechtshof te Washington heelt uitspraak gedaan in het goud clausule proces. - De beslissing is gunstig voor de regeering. Washington. Het Hooggerechtshof heeft gister uitspraak gedaan in de goudclausule-kwestie. Het gerechtshof besliste, dat de opheffing van de goudclausule in strijd is met de grondwet voor zoo ver het verplichtingen betrof van de Amerikaansche regeering, doch toelaatbaar is ten opzichte van par ticuliere verplichtingen. Dit beteekent dus, dat particuliere ondernemingen hun papieren waarin de goudclausule is opgenomen kunnen aflossen in papieren dollars, terwijl de re geering de papieren, waarin de goudclausule opge nomen is, zal moeten aflossen met betaling van één dollar 69 dollarcents papier voor eiken dollar, inte rest en kapitaal, die afgelost moet worden. Met ongeduld en nervositeit heeft de Amerikaan sche zaken- en financieele wereld bovenstaande be langrijkste beslissing afgewacht, welke het opperste gerechtshof te Washington, sinds 75 jaren heeft moeten nemen. De belangstelling onder het publiek voor deze be slissing was zoo geweldig, dat zelfs het Hauptmann- proces op den achtergrond geraakte, terwijl de beurs speculatie sedert weken vrijwel geheel tot stilstand was gekomen. Geen wonder, want vele deskundigen beweerden, dat de geheele structuur der „New-Deal" met het oordeel van het opperste gerechtshof staat of valt en de minister van justitie heeft de sombere voorspel ling gedaan, dat een beslissing, welke zich tegen de wetgeving inzake de goudclausule zou richten, een algemeenen chaos zou veroorzaken. Er stonden dan ook enorme bedragen op het spel, de ramingen liepen sterk uiteen, doch alle kwamen toch op vele milliarden dollar., terwijl de statistici van de schatkist uitgerekend hadden, dat de waarde der publieke en particuliere schulden, welke de om streden clausule inhouden, ongeveer honderd mil- liard dollar moet bedragen. Wanneer het opperste gerechtshof dus een uitspraak zou doen tegen de regeering, dan zouden deze schulden verhoogd wor den van 100 tot 169 milliard dollar. Gisteren nu is de beslissing gevallen en hoewel ernstige kritiek op de regeering werd uitgeoefend, is de uitspraak in gunstigen zin uitgevallen. De re geering heeft de overwinning behaald. NIEUWE PETROLEUMBRON AANGEBOORD. Dagelijksche productie van 3000 ton. Bakoe: In het petroleumgebied van Bakoe is een bron aangeboord, welke een dagelijksche produc tie oplevert van 3000 ton. Werkmanswoning een prooi der vlam men. Hedenochtend omstreeks 5 nur Is de werk manswoning, bewoond door het gezin van den heer A. Wisse en behoorende bij de boe renplaats van den heer A. Vis, staande ach ter in den Waardpolder, tot den grond toe afgebrand. Toen de brandweer uit Barsingerhorn, die spoedig uitrukte, arriveerde, behoefde zij niet meer in te grijpen, daar toen reeds alles met den grond gelijk was. Van het huisraad kon niets worden gered. Gelukkig kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Gisteravond omstreeks elf uur is op de spoorbaan Dordrecht—Rotterdam bij den West-Varkensoordsche- weg onder IJsselmonde, een man door een trein over reden en gedood. Door een lichte schok bemerkte het personeel van een trein die uit Dordrecht kwam, dat er iets niet in orde was. De trein werd tot stilstand ge bracht en vlak bij het station IJsselmonde vond men op de spoorbaan het lijk van een man liggen, waar van het hoofd was afgereden. De oorzaak van het ongeluk heeft men nog niet vast kunnen stellen. Ook de identiteit van het slachtoffer heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar in de kleeren geen papieren zaten. Overhaaste beslissing moet worden vermeden. Londen: In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat op het oogenblik noch een bezoek van Britsche ministers aan Berlijn, noch een bezoek van Duitsche ministers aan Londen te verwachten is. Voorts wordt tot uitdrukking gebracht, dat met het oog op het stadium, waarin zich thans het probleem der bewapening en van de veiligheid bevindt, een overhaaste beslissing moet worden vermeden. Twee bataljons militairen xije van Rome naar Messtna ver trokken op weg naar Afrika voer de versterking der troepen (Pabij de Abessynische qrena., (Het afscheid van vrouw cn kinderen AUTOBESTUURDER GESCHROKKEN. Wagen reed tegen een boom. Gisteren is in de Hooge Boomen bij Veenendaal een auto, bestuurd door den heer J. Wimink uit Enschedé, tegen een boom gereden. Bij de botsing werd de heer Wimink ernstig gewond. Na verbonden te zijn is hij naar Enschede overgebracht Het ongeluk is te wij ten aan het feit, dat een der inzittende dames, toen zij plotseling onwel werd, een gil gaf, waardoor de heer Wimink verschrikt omkeek, met het gevolg, dat, de wagen aan het slingeren raakte en tegen een boom botste. HET VONNIS GISTER VOLTROKKEN. Hef Volksgerechtshof van het Duitsche Rijk heeft bij vonnis van 16 Februari 1935 wegens verraad van militaire geheimen Benita von Faikenhayn, Baro nesse von Berg, geboren Von Zollikofer-Altenklin- gen, en Renate von Natizmer, beiden uit Berlijn, ter dood veroordeeld. Bovendien werden wegens het zelfde misdrijf de Poolsche onderdaan Georg von, Sosnowzki en Irene von Jena tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld. Aangezien Rijkskanselier Hitier van zijn recht tot gratieverleening geen gebruik wenschte te maken, zijn de vonnissen tegen Benita von Faikenhayn en Renate von Natzmer gistermorgen vroeg voltrokken. Het „Berliner Tageblatt" merkt op, dat hier drie vrouwen uit de oudste, hoogste en roemrijkste Prui sische militaire geslachten alleen om geld te ver dienen de eer van haar families en van den Duit- schen officiensstaf met voeten getreden hehben en zich schuldig hebben gemaakt aan een misdaad die men zelfs maatschappelijk uitgestootenen niet pleegt te vergeven. De leider en rijkskanselier heeft, gezien deze omstandigheid, het recht zijn beloop gelaten. Juist, waar het hier om menschen uit maatschappe lijk zoo hoogstaanden kring ging, die met de weer macht uit oude traditie zoo nauw verbonden is, kon van geringe straf geen sprake zijn, waar de dood straf nu eenmaal kon worden uitgesproken. Proeven van Sergent op muizen. Reuter seint uit Parijs: De Academie voor We tenschappen heeft kennis genomen van een belang wekkend rapport over de werkzaamheden van Etien- ne Sergent, die verbonden is aan 't „Institut Pasteur" te Algiers. Sergent heeft bij zijn operaties op muizen het le ven van deze dieren, die waren gebeten door een gif slang, weten te verlengen en in sommige gevallen zelfs weten te behouden door injecties met een psy- siologisch serum, een serum afkomstig van paarden, of zelfs met gedistilleerd water. Jan Langendijk in actie bij de wereldkampioen schappen schaatsenrijden te Oslo. Lijk gevonden van dr. Verbeek. De rivierpolitie heeft gisteren den geheelen dag ge dregd naar het lijk van dr. A. G. M. Verbeek, ge neesheer-directeur van het St. Elisabeth-gast- of zie kenhuis te Amersfoort, die Zaterdagavond te Herwij nen met zijn auto in de Waal is gereden. Tegen den avond is men er in geslaagd het lijk op eenige meters van de plaats, waar de auto te water ïs geraakt, op te halen. Het is naar het lijkenhuis op de begraafplaats te Herwijnen vervoerd en zal naar Oss worden gebracht. H. M. de Koningin heeft Maandag in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana voor Huis ten Bosch te den Haag de Saar-mermiers geïnspecteerd -

Schager Courant | 1935 | | pagina 5