OJ01®! Phillips Oppenheim UWEELEN Radioprogramma w' door De laatste ronde. DE VROUW, DIE AMERIKA VERANDEREN WIL. Miss Perkins. Voetbal. Vierde klasse. Met al die vrije, verregende en versneeuwde Zon dagen zou men de tel kwijt kunnen raken. Daarom volgt hier de officieele stand en de nog te spelen wedstrijden. Succes 14 9 2 3 56—19 20 Alkmaar 14 8 3 3 32—22 19 Texel 14 7 4 3 38—20 18 N. Niedorp 13 8 1 4 33—27 17 Sparta 13 5 2 6 34—35 12 Andijk 13 6 0 7 3744 12 B.K.C. 13 4 2 7 22—33 10 D.T.S. 13 3 3 7 25—38 9 Vrone 11 0 1 10 1655 1 Nog te spelen zijn: Succes thuis: Sparta; uit: N. Niedorp. Alkmaar thuis: niets; uit: Vrone en Andijk. Texel thuis: D.T.S.; uit: Sparta. N. Niedorp: thuis Succes, BKC., Vrone; uit: niets. Sparta thuis: Texel; uit: D.T.S., Succes. Andijk thuis: Allernaar; uit: B.K.C., Vrone. B. K.C. thuis: Vrone, Andijk; uit N. Niedorp. D. T. S. thuis: Vrone, Sparta; uit:Texel. Vrone thuis: Alkmaar, Andijk; uit: B.K.C., D.T.S. N. Niedorp. Vermoedelijke afloop. Door de bedrijvige warwinkel van de 13 resteeren- de wedstrijden heen zien we er een waarom de gan- sche zaak draait en die zal beslissen. Dat is de wedstrijd N. NiedorpSucces. Hierin zal de jonge ling Succes aan de voet van de onmetelijke troon van Koning Voetbal moeten duelleeren met Nieuwe Niedorp met als inzet het recht om in duel te mo gen uitkomen met Zaandijk of Meteoor. En boven dit lieroische tweegevecht zal de innig begeerde hand van freule 3 A staan. Is het wonder dat de groote helden zich opmaken tot den strijd? In het gezicht van dit lieftallige klei nood kunnen we ons nauwelijks voorstellen dat het één der strijdenden aan moed en ijver zal ontbreken! Wie heeft de grootste kans? Dat is Succes! Onge twijfeld, maar hoe vaak heeft het grimmige lot niet gespeeld met kansen? Succes heeft de meeste voet balcapaciteiten, de beste techniek. N. Niedorp daaren tegen kan 't is zoo vaak gebleken met een ijzeren verdediging en een onverwacht treffende aan val evenveel en soms meer doelpunten maken dan haar tegenstander; en daar gaat het om, om die dekselsche doelpunten, tot het maken waarvan goed veldspel en goede techniek de weg vergemakkelijkt, maar niet het verkrijgen van die beslissende goals insluit. Ja, het blijkt zelf dat doelpunten eerder val len, daar, waar geen geordende voorbereidingen wa ren getroffen om ze te fabriceeren. Een felle, onver wachte knal, hoeveel keepers heeft Faus daar al niet mee verschalkt? Deze match moge van doorslaggevende beteekenis zijn, ontijdige vaststelling kan aan de belangstelling heel wat afbreuk doen. Dat geval is denkbaar. Want men moge Succes en Nieuwe Niedorp resp. op Sparta en Vrone de overwinning zon der al te veel risico toedichten, de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat B.K.C. zich niet zoomaar door N. Niedorp zal laten kloppen. En nu zal het duidelijk zijn waarom het oogen- blik der vaststelling van zooveel belang is. Zou B.K.C.'s visite aan N. Niedorp vallen vóór 't bezoek van de Wieringers, dan ligt daarin de moge lijkheid dat N. Niedorp's kans kleiner wordt, het geen voor Succes niet weinig zou schelen! Veronderstellen we dat Faus c.s. geen fout begaan tegen B.K.C. of dat Succes eerder dan B.K.C. naar N. Niedorp komt dan we herhalen het zal het er van langs gaan! Een overwinning van Succes beteekent onherroe pelijk een kampioensfeest bij Halfweeg in „Concor- dia", dan kan Alkmaar desnoods met 50—0 van Andijk winnen en Texel kan Sparta tot mosterd ma len, er helpt niets meer aan. Een gelijk spel schakelt N. Niedorp uit, omdat deze dan nog altijd één verliespunt meer heeft dan Succes. Succes zelf ziet zich dan geheel afhanke lijk van Alkmaar's gedrag in Andijk en kan bij een welgeslaagd uitstapje van de Alkmaarders naar An dijk tot een beslissingswedstrijd op neutraal terrein gedwongen worden. Wint N. Niedorp, ja, het blijft mogelijk, dan staat N. N. bovenaan en zal een beslissingswedstrijd te spelen hebben tegen Alkmaar, indien deze van An dijk wint. Texel komt er, zooals volgt uit deze redeneering niet meer aan te pas als de aanname juist blijkt te zijn, dat Vrone haar wedstrijden tegen Alkmaar en N. Niedorp verliest en dat Sparta het op Wieringen niet bolwerkt. We zien dus dat de zg.n. kanslooze ploegen ook nog wel degelijk meedoen. Zelfs kan de heele „ver moedelijke afloop" op losse schroeven worden gezet als Sparta of B.K.C. het op hun heupen krijgen. Maar toch, ondanks deze laatste overweging, durven we het op de bovenomschreven gang van zaken aan houden. N.H.V.B. 1 D. Ter opfrissching van het geheugen diene de stand, waarin de 3—2 zege van Schoorl op M.L.D. onder- tusschen ook is verwerkt. H.R.C. 3 15 9 4 2 30-21 22 Watervogels 16 7 5 4 35—20 19 Petten 14 7 4 3 38—30 18 Wieri ngerwaard 14 7 2 5 43—36 16 Schoorl 14 7 2 5 37—35 16 Held. Boys 14 6 3 5 38—32 15 Helder 3 15 6 1 8 43—52 13 Succes 2 13 5 2 6 29—35 12 J.V.C. 13 2 6 5 23—32 10 M.L.D. 14 0 1 13 2349 0 Bovendien heeft M.L.D. een verliespunt. De zaak is hier oogenschijnlijlc in kannen en krui ken ten gunste van Racing. En men is geneigd hier over de boeken dicht te slaan.als we ons niet iets her innerden uit die goede oude tijd, toen er Zondag's nog wel eens gevoetbald werd Voor twee of drie lange voetballooze weken had 1D de bijnaam van „de vroolijke keuken". Ouderen onder U herinneren het zich misschien nog wel. Welnu, deze traditie zal hopen we niet ten onder zijn gegaan in de vermaledijde periode die noch ijs- vleesch noch voetbal-visch was! Het is daarom jammer dat het haast gebeurd is met die competitie en dat juist een van die z.g. wilde buien die altijd de beslissing ver af hielden, nu de afloop versnelt. Want Wieringerwaard heeft nu net weer eens zoo'n bui (Held. Boys kan dat ook zoo over zich hebben) en daar onder kon Petten wel eens bezwijken a.s. Zondag. Temeer waar er nog zooiets valt te vergelden als een 4—0 neder laag aan de Hondsbossche. Wanneer Jan Slikker Zondagmiddag inderdaad met zijn bekende zege-bewuste stap als een der elf overwinnaars het veld verlaat, speelt men regelrecht in de kaart van H.R.C. Deze zal zich bovendien a.s. Zondagmorgen heusch niet laten verrassen door Helder 3 en als de roodjakken zoo verstandig zijn om Zondagmiddag even in de Pauwestad te gaan kijken, kunnen ze zich op den terugweg vermoede lijk wel de weelde van een kampioensbiertje ver oorloven. Zoo zal hier 1 D aan zijn eigen lusten ten onder gaan H.R.C. speelt nog thuis tegen Helder 3 en uit tegen M.L.D. en Schoorl. Petten speelt thuis tegen J.V.C. en Schoorl, uit tegen Succes 2 en Wieringerwaard. Men ziet aan den stand wel, dat als Petten den strijd moet opgeven, voor H.R.C. de weg geheel vrij is. INDIGESTIE GEHEEL VERDWENEN. Kan na alles eten! „Na vijf jaar lang aan indigestie te hebben gele den, heeft Uw Kruschen Salts mij geheel van de pij nen bevrijd. Mijn vrienden verwachtten niet, dat ik ooit beter zou worden, maar nu ben ik een ander mensch. Ik heb absoluut geen last meer, ik kan alles eten en met smaak. Ik vertel iedereen hoe buitenge woon goed ik Kruschen Salts vind voor slechte spijs vertering en maagzuur" J. C. te L. Kruschen Salts vat het kwaad bij den wortel aan, het spoort de afvoerorganen aan tot regelmatig werken; helpt lever en nieren in hun functie en zuivert de bloedsomloop. De „kleine dagelijksche dosis" kan dit alles doen, omdat Kruschen Salts een combinatie is van 6 zouten, waarvan ieder een ver schillende werking heeft. Enkelvoudige zouten ver oorzaken een plotselinge uitwerking op een bepaald gedeelte van het lichaam veel te drastisch om vaak herhaald te kunnen worden. Maar „de kleine, dagelijksche dosis" bevat een weinigje van ieder der 6 zouten, zoodat U die met het volste vertrouwen iederen dag kunt innemen. Kruschen Salts is uitsluitend-verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het étikei op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. In deze moeilijke tijden, die ook Amerika doormaakt, is de leiding van een der meest verantwoordelijke ministeries, dat van arbeid, aan een vrouw, Miss Perkins, opgedragen. Roosevelts werk blijft ieders aandacht trekken. De geheele Amerikaansche samenleving wordt gereor ganiseerd en allen zien met vrees of hoop de nieu we toestanden aan, die ontstaan. Wat echter zeer weinigen weten, is, dat een dervoornaamste drijf krachten misschien de taaiste en energiekste van de uitvoerders van dit werk een vrouw is. Zij heet Mrs. Wilson en is de echtgenoote van een eenvoudig on derwijzer. Zij zelf is een beetje schoolmeesterachtig. In ieder geval heeft zij er slag van de menschen aan het werk te zetten en respect af te dwingen. De we reld kent haar slechts onder haar meisjesnaam: Miss Perkins. Onder dezen naam werd zij bekend, toen zij naar aanleiding van een atelierbrand, waarbij ruim honderd naaisters om het leven kwamen, een campagne voor de verbetering van het toezicht op de fabrieken op touw zette. In Amerika is men niet erg sentimenteel wanneer het toestanden in bedrijven betreft. Miss Perkins wist door te zetten, dat een com missie gevormd werd, die de toestanden in de fabrie ken zou onderzoeken. Als eenige vrouw maakte zij deel uit van deze commissie, die zij weldra tot het centrum van een sociale verbeteringsactie wist te ma ken. Zoo won zij het vertrouwen van de arbeiders organisaties en vooral van de vrouwenbeweging. In bovengenoemde functie leerde zij den tegenwoor- digen president en diens vrouw kennen. Zij oefende op beide veel invloed uit. Toen Roosevelt gouverneur van New York werd, wist zij van hem gedaan te krijgen, dat hij een industrie-commissie vormde, een soort ministerie van arbeid. Deze voor Amerika to taal nieuwe instelling gaf twee duizend menschen, deels mannen, deels vrouwen, werk. De leidster werd Miss Perkins. In Amerika, waar men indertijd op het standpunt stond, dat ieder zich maar zelf moest helpen en wanneer hij daar niet toe in staat was, maar bij de weldadigheid moest aankloppen, was het een novum, dat voor sociale kwesties de staat zich interesseerde. Toen Roosevelt president werd was Miss Perkins juist van een reis door Rusland teruggekeerd. Zij was onder den indruk dier instellingen, waardoor de ar beiders nauw aan den staat verbonden zijn en waar door zij de staat in den vorm van wetten hun wen- schen kunnen voorleggen. Met behulp van mevrouw Roosevelt, werden den president deze ideeën voorge legd. Zoo kwam Roosevelt tot zijn radicale inzichten over vakvereenigingsdemocratie. Miss Perkins kreeg van den nieuwen president het ministerie van arbeid toegewezen. Men verwijt haar wel eens, dat zij op alle belang rijke posten in haar ministerie vrienden uit het vak verenigingsleven geplaatst heeft. Zij streeft er naar de American Federation of Labour tot de eenige ver tegenwoordiging van alle arbeiders te maken. Wan neer de Vakvereenigingenen in het laatste jaar zoo vaak hun toevlucht nemen tot stakingen, dan is dit, volgens haar tegenstanders, te wijten aan het feit, dat de vakvereenigingen steeds kunnen vertrouwen op de voorspraak van Miss Perkins bij de regeering. Miss Perkins was het ook, die den president er toe overhaalde de diplomatieke betrekking met Sovjet- Rusland wederom op te nemen. De politiek van deze zeer actieve vrouw is bemind bij de arbeiders en onbemind bij de banken. Nu de bankmagnaten er niets tegen kunnen doen, dat Mr. Roosevelt met een sociaal voelende vrouw getrouwd is, willen zij tenminste deze ongemakkelijke vriendin wegwerken. Zij leggen haar alle mogelijke moeilijk heden in den weg: weigeren de regeering de credie- ten voor de werkverschaffing en gaan niet in op de codewetten. Maar de president zal zijn minister Per kins niet loslaten. WOENSDAG 20 FEBRUARL HILVERSUM (1875 M.) VARA-uitzending; 10.00 VPRO., 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gram.pl.; 9.30 P. J. Kers: Onze Keuken; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Voor Arb. in de Continube drijven: VARA-tooneel o.l.v. Willem van Cappellen, C. v. d. Lende (lezing) en gram.pl.; 12.00 Gramo- foonplaten; 12.15 Orvitropia o.l.v. Jan van der Horst 12.45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis; 1.151.45 X.X.- ensemble o.l.v. Cor Steijn mmv. Gaby Ehrhardt (zang); 2.00 Voor de vrouw; 2.15 Kniples; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot; 6.30 R.V.U.: Prof. G. Gonggrijp: Voedsel en Vrede in het Verre Oosten; 7.00 Gram.pl.; 7.15 Zang door Keith Falkner (bas-bariton); 7.30 Voor het Platte land; 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.03 Vervolg zang; 8.25 Vaz Dias en Varia; 8.40 Gram.pl.; 8.50 Zio Droitwïch; 10.10 Reportage Bokswedstrijd Amster damLuxemburg; 10.25 Vervolg concert uit Lon den; 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. I HUIZEN (301 M.) N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en medi tatie; 8.159.30 Gram.pl.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Ensemble v. d. Horst en Gram.pl.; 12.00 Politiebe richten; 12.15 Vervolg Ensemble v. d. Horst en gram. ol.; 1.30 Zang door J. de Geus (sopraan). A. d vleu gel: R. Beute; 2.15 Gram.pl.; 3.00 Chr. lectuur; 3.30 -3.45 Gram.pl.; 4.00 Orgelspel S. P. Visser; 5,00 Kin deruur; 6.00 Landbouwhalfuur; 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Gram.pl.; 7.30 Technische causerie; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Handel-herdenking: I. Gram.pl.; II. Causerie Leo Mens, III. (Van 8.5011.00) Zie Droitwich; In de pauze van 10.10—10.25 Vaz Dias en Gram.pl.; 11.00 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH (1500 M.) 10.3510.50 Morgenwijding; 11.20 Gram.pl.; 11.50 Voor de scholen; 12.05 Orgelspel 0- MacLean; 12.50 Ch. Manning en zijn orkest; 1.50 Orgelconcert O. H. Peasgood; 2.25 Voor de scholen; 3.10 Causerie; 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth o.l.v R. Austin m.m.v. Pouishnoff (piano); 5.05 Het MacArthur kwintet; 5.35 Dansorkest o.l.v. Henry Hall; 6.20 Berichten; 6.50 en 7.05 Lezing; 7.25 Handelcpncert; 7.50 Radio- Militair Orkest m.m.v. O'Donnell m.m.v. A. Alexan- der (piano); 8.35 Concert-inleiding; 8.50 Handel-con- cert m.m.v. solisten, het B.B.C.-koor en Symphonie- orkest o.l.v. Sir Thomas Beecham; 10.05 Berichten; 10.20 Vervolg concert; 10.55 Voordracht; 1.1012.20 Dansmuziek door Jack Payne en zijn Band. RADIO-PARIS f1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.35 Goldy-orkest; 8.20 Kamer muziek m.m.v. solisten en Mej. Alix (zang); 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 11.201.20 Strijkorkest o.l.v. Andersen; 2.20 Gram. pl.; 2.504.50 Omroeporkest o.l.v. Mahler; 7,50 Cem balo-recital; 8.25 2de acte van Bizet's opera „Car- men"; 9.25 Omroeporkest o.l.v. Reesen; 10.2011.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 5.20 Gram.pl.; 6.35 Concert door orkest en hoorn kwartet; 10.05 Gram.pl.; 11.20 Omroeporkest o.l.v. Evsoldt; 3.20 Concert uit Hamburg o.l.v Roeder; 5.10 Marschmuziek; 7.35 ,Stunde der jungen Nation" 8.53 Chopin-recital; 9.5011.20 Orkestconcert. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.35 Vocaal concert; 8.05 Dansmuziek door Hans Bund zijn orkest; 9.20 en 10.05 Berichten; 10.20 11.40 Concert uit Londen (Beethoven en Brahms) op gramofoonplaten. BRUSSEL (322 en 484 M.)? 322 M.: 12.20 Gram.pl.12.50 Salon-orkest o.l.v. Dou- 1'iez; 1.502.20 Gram.pl.; 5.20 Zang en piano; 5.50 Gram.pl.; 6.45 Orgelconcert; 7.05 en 7.35 Gram.pl.; 8.20 Salon-orkest o.l.v. Douliez; 10.3011.20 Dans muziek; 4S4 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Omroep orkest o.l.v. André; 1.502.20 Gram.pl.; 5.20 Dans muziek; 6.20 Gram.pl.; 6.50 Zangvoordracht; 7.10 en 8.20 Gram.pl.; 8.35 „Aucassin et Nicolette", muziek van Brenta; 10.05 en 10.30—11.20 Gramofoonmuziek* 28. „Uw heele zending", ging Patinsky verder met een gebaar van zijn hand en een waardeerenden glans in zijn oogen, „is een ridderlijke daad geweest. U heeft een opdracht aanvaard en u heeft alles ge daan wat een man maar met mogelijkheid kon doeri om die uit te voeren. Maar nu wordt het tijd dat u het opgeeft. Noch Nicolas Esterhaczy noch ik zijn mannen die van geweld houden. Ik stel voor dat we tot een minnelijke schikking komen en een van de voorwaarden is, dat we ons best zullen doen jullie door de moeilijkheden in Odessa heen te helpen en op de een of andere manier in een neutraal of be vriend land te krijgen." „En op welke condities?" Patinsky haalde de sigaret, die hij juist had aan gestoken, uit zijn mond. „Dat we de juweelen die u bij u heeft, in drie por ties verdeelen, zoo veel mogelijk volgens hun waar de en dat die gegeven worden aan jezelf, Esterhac' zy en mij. Zelfs het derde deel van deze juweelen bedraagt een groot fortuin en als je geweten je dwingt om je opdracht te vervullen, zul je dat nog tot zekere hoogte kunnen doen." Haven volgde het voorbeeld van den ander en stak een sigaret op. „En hoe denk je met de dame te doen?" vroeg hij na een paar minuten van schijnbaar nadenken. Patinsky zuchtte. „Wat Anna Kastellane betreft, kunnen we maar één ding doen", zei hij. „We moeten haar op weg naar huis bij generaal Grotziwills kasteel afzetten. Ik denk niet," ging hij met een gemeenen glimlach voort, „dat de jonge dame er erg veel bezwaren te gen zal hebben. Grotziwill is momenteel de mach tigste man in heel Polen. Hij zal stellig de stichter van onzen nieuwen staat worden en, om het ronduit te zeggen, geen van ons durft hem tegenwerken." Wilfred Haven, zes en twintig jaar oud, student van Harvard, wiens adres was Fifth Avenue New- York, schonk zichzelf in en zei nadenkend. „Wat zijn jullie een prachtig stel schurken." Esterhaczy sprong nijdig op, doch zijn métgezel trok hem weer neer. De beide mannen praatten sa men in vlug, onverstaanbaar Poolsch. Eindelijk nam Patinsky weer het woord. „Wat is het ergste", vroeg hij, „stommiteit of schurkachtigheid? Als wij schurken zijn ben jij een imbeciel en ik prefereer werkelijk onze eigen po sitie. Je kunt ons zooveel beleedigen als je wilt, maar als je weigert goede vrienden met ons te worden, zul je morgennacht of liever dezen nacht, doorbrengen in het fort St. Joseph te Odessa, dat, volgens velen, een zeer onaangename verblijfplaats moet zijn. Ze zullen je in het bezit vinden van rijkdommen uit Pe- trograd, dingen die de regeering hier maar al te graag over zal nemen. Je hebt geen schijntje kans om te ontsnapen, tenzij je ons beiden, Olaf en den piloot, doodt en ik denk niet, dat je dat risico op je zult durven nemen." „Er zullen ook wel menschelijke wezens in Odessa zijn", peinsde Haven. „Die zijn er inderdaad", gaf Patinsky toe, „maar menschelijke wezens zijn vrijwel hetzelfde over de geheele wereld als het gaat om drie of vier millioen pond." Er volgde een korte stilte. Esterhaczy schonk zich nog wat brandy in. Patinsky volgde zijn voor beeld. Haven, steeds op zijn hoede, stak een cigaret op en sloeg de armen over elkaar. „Moeten we aannemen," vroeg Patinsky „ik kan me vergissen, maar ik oordeel naar uw hou ding dat ons voorstel van een bondgenootschap door u verworpen wordt." „Absoluut", was het korte antwoord. „Je bent krankzinnig," zei Esterhaczy. „Zonder onze hulp zul je geen kans op een millioen hebben Haven keek hem spijtig aan. Hij was zeer jong en het menschelijk leven was nog iets heiligs voor hem. „Ik had jullie beiden moeten dooden", kreunde hij. HOOFDSTUK XIX. Serge Zakoff, de nieuw benoemde gouverneur van Odessa, zat voor zijn schrijftafel in de groote raads kamer waar hij twaalf uur per dag trachtte orde in den chaos te brengen en keek naar de lange lijst, die zijn secretaresse, een jonge Jodin, gekleed met een vertoon van militairisme in een blauwe tuniek en wijde broek, die in hooge laazen gestopt was, hem voorlegde. „Wil je zeggen Lydia Andrekovitch, dat al die menschen hier zijn en een persoonlijke audiëntie verlangen?" vroeg hij. „Allemaal en nog een," antwoordde het meisje. „Ze wilde me haar naam niet noemen, doch heeft die op een kaart geschreven en in deze enveloppe gedaan." Serge Zakoff sneed de enveloppe met een smal mes open, haalde de kaart er uit en las wat er op stond. Zijn oogen werden groot van verbazing en hij uitte een onverstaanbaren uitroep. Hij aarzelde een oogen- blik, toen scheurde hij de kaart in kleine stukjes en legde ze op een aschbakje met de sigaret die hij rookte er bovenop. „Ik zal in een paar minuten beslissen wat er ge daan kan worden met die anderen," zei hij. „Zij, die zaken hebben in verband met schepen die in de ha ven liggen, moeten den voorrang hebben. Maar laat eerst die jonge vrouw in mijn particuliere kamer." „Het meisje vertrok zonder een woord te zeggen, doch met een gezicht of ze niets ingenomen was met die opdracht. Zakoff nam wat papieren op, liep de kamer door en verdween in een aangrenzend ver trek. Hij stond daar door een hoog venster zonder gordijnen naar de haven te kijken, toen de secreta resse terugkeerde. „Hier is de jonge vrouw, gouverneur Serge Zakoff" zei ze. De gouverneur draaide zich om, keek Anna een oogenblik aan en wees naar een stoel. Hij ging zelf &chter de schrijftafel zitten. ■- v v „Dus je bent het werkelijk, mijn studiegenoote", zei hij, zoodra Lydia Andrekovitch de kamer verla ten had. „Ik heb het laatst van je gehoord in Pe- trograd. Hoe lang ben je al in Odessa?" „Vijf en dertig minuten", zei ze glimlachend, „en ik heb al heel wat gehoord over Serge Zakoff, den gouverneur." Hij zuchtte. Hij had een mager, nadenkend ge zicht met een massa bruin haar en bruine oogen met te lichte wenkbrauwen. Hij droeg een eenvoudige, goed zittende uniform en had een rooden gordel om zijn tuniek gewonden. „Ik begin te ontdekken," zei hij, „dat deze plaat sen aan de grenzen van ons nieuw gebied bijzon dere moeilijkheden bieden. Het is hier bijna even moeilijk om te regeeren als om de stad aan een re geering te onderwerpen. Wat kan ik voor mijn vriendin en kameraad doen?" „Wat ik je in een paar woorden zal gaan vertel len, zal klinken als het verhaal van een krankzin nige, maar jij, die me kent, weet dat ik de waarheid spreek." „Ik zou jouw woord geloovcn al zei de heele we- dat je loog, kameraad Anna", zei hij kalm. „Ik had het ongeluk nooit in je smaak te vallen, toen we samen werkten, maar ik draag je geen wrok toe." Hij hield zijn oogen op haar gevestigd. Zijn bleek gezicht was uitdrukkingloos. Nu zijn eerste verba zing om haar te zien, voorbij was, toonde hij geen spoor van emotie. „Ik ben hier nog geen uur geleden geland met een jongen man van de Amerikaansche legatie in Petro- grad, die me van groot nut is geweest bij mijn ont snapping, die geloof me, noodzakelijk was. We heb ben al dien tijd de grootste moeilijkheden doorge maakt maar we zijn er in geslaagd tot Warschau te komen. Daar had ik zaken af te doen, die ik ook afwikkelde. Ik had onaangenaamheden met gene raal Grotziwill, dien je van naam zult kennen. Hij wil met een Poolsch leger naar het zuiden marchee- ren en zich bij het Witte Leger voegen." „Ja," zei Zakoff zacht. „Ik ken Grotziwill en ik kan wel nagaan wat dat voor onaangenaamheden zijn geweest." „De Amerikaan en ik hebben samen een vliegtuig gehuurd", ging ze voort, „dat ons naar een bevriend en neutraal land zou brengen. Er is een complot tegen ons gesmeed dat geslaagd zou zijn, als mijn metgezel niet zoo moedig was geweest. Ze hadden hem van al zijn bezittingen willen berooven en óf uit het vliegtuig gooien óf den hongerdood laten sterven in de moerassen waar we overheen vlogen. Ik zou worden afgezet bij het jachthuis van gene raai Grotziwill, dat hij speciaal dicht bij de grens aanhoudt om vriendinnen to kunnen ontvangen." v v Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6