Schagen-nieuws. Woensdag 20 Februari 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9663 Rede van Herriot over den politieken toestand. CHINEESCH KUSTVAARTUIG GEZONKEN. Ruim honderd opvarenden vermist. Handhaving van den „vrede". Griep teistert Zaragossa. Proces tegen Andrew Mellon. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Door de film. Loos alarm van de brandweer te Amsterdam. Op een vrachtauto ingereden. REGELING VAN U1TVERK00PEN. AUTO DOOR EEN TREIN VERBRIJZELD. De gisting te Algiers. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Een agent zeer ernstig mishandeld. De moord op G. de Bie te Oss. Parijs. De Fransche Minister van Staat Herriot heeft te Lyon op een banket van de republikeinsche commissie voor handel en nij verheid een re de gehouden, waarin hij zijn vertrouwen uit sprak in de eco nomische metho den van Minis ter-President Flandin. Voor waarde voor 't bereiken van 't door de regee ring gestelde doel was de po litieke stabili teit en de trouw aan de demo cratie. Herriot verklaarde gaar ne bij te dragen tot het voeren van een politiek yan nationale eenheid, op voor waarde dat de- HERRIOT. ze geen gevaar voor de grondwet inhield. Het parlement diende het land het goede voorbeeld te geven door eerbiediging van het begrip van eer in het particuliere en in het openbare leven en door vermijding van intriges. De republikeinsche leer heeft Frankrijk groot gemaakt Frankrijk wordt thans door organisaties aangeval len, welker door het buitenland beinvloede middelen en methoden men niet kende. De republiek werd door gewelddadige elementen bedreigd, die een dic- datuur beloven, waarvan het land niets wil weten. Maar men zou niet toestaan, dat de republiek werd aangetast. Shanghai. Het Chineesche kustvaartuig „Foeloeng" is in den hevigen storm ten Noor den van Foetsjau gezonken. Meer dan hon derd passagiers en leden der bemanning worden vermist. Slechts één persoon kon gered worden. Het vertrek der Italiaansche troepen naar Oost Afrika. De Italiaansche ochtendbladen van gister bevat ten pagina's lange verslagen van het vertrek der zwarthemden uit Napels naar de Oost-Afrikaansche koloniën, tot handhaving van de veiligheid en den yrede. De bladen geven geestdriftige beschrijvingen van de menigte, die onder het zingen van oorlogs- en revolutieliederen, de zwarthemden uitgeleide heb ben gedaan. Reeds meer dan honderd personen over leden. In de laatste dagen zijn meer dan honderd per sonen overleden als slachtoffer van een griep-epide- mie, welke de Spaansche stad Zaragossa op vreese- iijke wijze teistert. Twintig procent van de 180.000 eielen tellende stad lijdt aan influenza. Tallooze ge vallen zijn van zeer ernstigen aard. Madrid. De president der republiek, Alcala Za- mora, heeft de griep. Gisteren is hij slechts opge staan, om den ministerraad bij te wonen, waarna hij zich in zijn particuliere vertrekken heeft terug getrokken. DE GRIEP EPIDEMIE IN HET FRANSCHE LEGER Parijs. De griep-epidemie heeft in verschillende Fransche garnizoenen nog meer slachtoffers ge- ëischt. Te Bourges stierf een stafarts aan de ziekte. ;Te Limoges overleden binnen een week vier solda ten. Te Brive hebben de recruten van het 126ste in- fanterieregiment wegens de griep-epidemie 14 dagen verlof gekregen. Meer dan drie millioen dollar aan be lasting schuldig. Pittsburg. Dins dag is het proces begonnen, dat te gen den voorma- ligen staatssecre taris van de schatkist en am bassadeur der Ver eenigde Staten te Londen Andrew Mellon is inge steld wegens be lastingontduiking Het O.M. staat pp het standpunt dat Mellon meer dan drie millioen dollar aan belas- inggelden schul dig is. Volgens Mellon's advoca ten is hij 'n goed hartig menschen- vriend die slechts uit politieke over wegingen ver volgd wordt. MELLON. Dagvaardingen nietig verklaard. Nader uit Pittsburg, Pennsylvania. De recht bank, welke belast is met het onderzoek naar be lastingontduiking, heeft gister twee dagvaardigingen nietig verklaard, waarbij Andrew W. Mellon er van beschuldigd wordt over het jaar 1931 3 millioen dol lar te weinig aan inkomstenbelasting te hebben be taald. Meervoudige Strafkamer Zitting van Dinsdag 19 Februari. Met groot materiaal uitgerukt naar het Rijksmuseum. Voor het Rijksmuseum te Amsterdam verschenen gistermorgen, aldus V. D., onder het geloei der sire nes, kort na elkaar niet minder dan zes voertuigen van de brandweer. Een aantal brandwachters ver dween naar binnen, zoodat het publiek, dat van alle kanten was komen toestroomen, in de meening ver keerde, dat in het fraaie gebouw met zijn kunst schatten brand was uitgebroken. Dit laatste dacht de brandweer aanvankelijk ook, aangezien zij was uit gerukt omdat de melder was afgeloopen. Het bleek echter, dat dit geschied was door het omvallen in het museum van een parapluiestandaard, die tegen het kleppentableau was terecht gekomen, tengevolge waarvan de brandmelder was afgegaan. Een kwar tier later was de rust in en voor het gebouw terug gekeerd. Motorrijder ernstig gewond naar het zie kenhuis. Gisterenmiddag omstreeks vier uur heeft te Soester- berg een motorongeluk plaats gehad, waarbij een per soon werd gewond. Een motorrijder reed op den Hoofdweg tegen een voor hem rijdende vrachtauto, welke van links naar rechts den weg overstak. De aanraking was hevig. De motorrijder, baron R. E. van Dort tot Medler, wo nende te Vorden, een student van ongeveer 22-jarigen leeftijd, sloeg tegen den grond en bleef met een ga pende wonde boven het linkeroog op den weg lig gen. Op last van dr. Nieuwenhuizen uit Amersfoort werd het slachtoffer per brancard naar het Sint Eli- sabethziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Den be stuurder van den vrachtwagen treft geen schuld. De rijkspolitie te Soesterberg stelt een nader onderzoek in. Uitspraken vorige zitting. Simon Hendr. R., koopman, Beverwijk, Hooger be roep vonnis Kantonger. Alkmaar, terzake overtreding art. 22 A en B Motor- en Rijwielwet. Vonnis f 60. boete of 30 dagen. Vrijgesproken conform eisch. Adr. Joh. v. d. M., Helder, als voren. Vonnis be vestigd. Joh. VI., chauffeur, Alkmaar, als voren, Vonnis bevestigd. Antje M., huisvr. Joh. D., Enkhuizen, overtreding pl. havenverordening.' Niet strafbaar en ontslagen van rechtsvervolging. Corn. de J., chauffeur, Hem, als voren. Vonnis be vestigd. Petr. de W., loopknecht, Heiloo. Als voren. Vonnis bevestigd. Theodorus S., koopman, Wervershoof, niet voldoen aan ambtelijke vordering. Hooger beroep vonnis Kan tonger. Hoorn, f20 boete of 12 dagen. Vonnis beves tigd, maar thans opgelegd f5 boete of 5 dagen. LANDBOUW. CRISIS-STEUNBESCHIKKING 1934 XVIII (suiker- bietensteun, oogst 1934). Bij beschikking van den minister van oeconomi- sche zaken is in het reglement suikerbietensteun 1934 een bepaling opgenomen, volgens welke, indien de centrale zulks noodig acht, uiterlijk op 15 Maart nadere voorschotten aan de fabrieken kunnen wor den verstrekt ten bedrage van ten hoogste f 2.50 per 1000 Kg. berekend over de totale hoeveelheid ver wachte garantiebieten. Programma voor Zondag 24 Febr. D.T.S. 1Sparta 1. Aanvang 2 uur. Scheidsrechter H. A. L. Kühne. Vertrek bus 1 uur. Supporters kunnen zich opgeven voor Zaterdag middag 3 uur bij P. de Vries. Kosten zijn f 0.50 p. persoon. Aangevraagd is wederom een thuiswedstrijd voor Sparta 3. Opstelling Sparta 1: D. Arnoldus V. Vlottes A. Slikker W. Biersteker J. L. Lutjeharms J. Weeland W. Rus P. de Vries G. J. Boontjes J. Peetoom C. de Moor Res.: W. Moransart, G. Paulusma. Algemeene vergadering. Deze vergadering, welke was vastgesteld op Woen» dag 20 Febr. is uitgesteld tot Woensdag 27 Febr. de» avonds om 8 uur ten huize van den heer H. Raven. Engelsch rechter over de Amerikaansche gangster-films. Een rechter te Glasgow heeft gister bij de veroor deeling van twee jongens, die uit een Borsbal-in- stituut (een soort tuchtschool) ontsnapt waren en die in onbeheerde auto's tochten en tochtjes maak ten zonder de wagens nochtans ooit te koop te bie den, eenige zeer onvriendelijke dingen gezegd over de Amerikaansche „ganster-films", waarin het ste len van auto's eigenlijk verheerlijkt en ten minste als een volkomen schuldeloos genoegen wordt voor gesteld. Beide jongens hadden trouwens erkend, dat zij door de film voor het eerst op het denkbeeld wa ren gekomen ook eens zoo'n gratis autoritje te ma ken. Een adres aan den minister. De Nederl. bond van winkeliers in damesconfectie heeft zich met een adres tot den minister van oeco- nomische zaken gewend, waarin hij den wenk geeft, dat de wetstekst aan duidelijkheid zou winnen wan neer streng werd onderscheiden tusschen de begrip pen uitverkoop en opruimingen. Oprui mingen komen regelmatig in elk bedrijf voor, uit- verkoopen zijn verbonden aan geheele of gedeelte lijke opheffing der zaak. Het bestuur vroeg ons nog de aandacht van het pu bliek en de regeering hierop te vestigen, dat de voor gestelde wet, hoezeer het er overigens mede instemt, niet zal bereiken wat ermede beoogd wordt wat be treft het onmogelijk maken van vliegende winkels; dit euvel zal zich eenvoudig verplaatsen, doordat de vliegende winkels hun bedrijf op de markt zullen gaan uitoefenen. Ook mist het bestuur in het wets ontwerp bepalingen tegen irreëele uitverkoopen of opruimingen in den vorm van het brengen der goe deren naar de veiling. Ernstige botsing in Sidi-bel-Abbes. Tunis. In Sidi-bel-Abbes, ten Zuiden van Oran, is het tot bloedige straatgevechten gekomen, toen Europeesche communisten samen met inlanders een protestdemonstratie hielden tegen den huns inziens te lage werkloozen-steun. De betoogers trokken met roode vanen in gesloten gelederen, door de straten der stad en deelden on derweg pamfletten uit, zoodat de politie zich genood zaakt zag, in te grijpen. Zij was echter tegen de roode overmacht niet opgewassen en spoedig waren negen agenten buiten gevecht gesteld. Van sommi gen hunner zijn de opgeloopen verwondingen van ernstigen aard. Men was ten slotte gedwongen de ter plaatse in garnizoen liggende afdeeling van het vreemdelingen-legioen te hulp te roepen. Toen was de rust spoedg hersteld. Er hebben talrijke arresta ties plaats gehad. Op een onhewaakten overweg bij Apeldoorn. De bestuurder gewond. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den onbe- waakten overweg op de Kayersbrug te Apeldoorn een personenauto, bestuurd door den heer F. G. B., han« delsreiziger te Amsterdam, door een locaaltrein Apel doornDieren gegrepen. De heer B. die alleen in den auto zat, kreeg verwondingen aan het hoofd. Hij werd in een nabij gelegen woning binnengedragen, waar hem door dr. S. R. Hermanides de eerste hulp werd verleend. De auto is,aldusV.D., totaal versplinterd. De trein die na de aanrijding stopte, is met ongeveer een half uur vertraging te Dieren aangekomen. AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN. Toestand van driejarig meisje levensge vaarlijk. In een onbewaakt oogenblik heeft het driejarig dochtertje van de familie R. Verhaven, wonende te Den Bosch, uite en flesch azijnextract gedronken. De kleine bekwam hevige inwendinge brandwonden en moest direct naar het zoekenhuis worden ver voerd. De toestand van het kind is levensgevaarlijk. EEN BEGEERD BAANTJE. Men meldt uit Haastrecht: Voor de betrekking van gemeenteopzichter tevens opzichter van het electriciteits- en waterleidingbe drijf op een salaris van f 1200 met 10 pet. pensioen- aftrek hebben zich 197 sollicitanten aangemeld. VRACHTAUTO MET RIJKSWEERSOLDATEN OVER DEN KOP. Een doode, negen gewonden. Berlijn. Op den landweg van Krampnitz is bij het plaatsje Gross-Grinicke een vrachtauto van de rijksweer over den kop geslagen. Tien soldaten werden gewond, onder wie verschei- denen zwaar. Een hunner is inmiddels aan de be komen verwondingen overleden. Het vertrek der Italiaansche troepen naar het Abessynlsch grensgebied. Een geestdriftige troep bij het verlaten van Rome^ Een zeilwedstrijd in miniatuur. - Om de „Sirius-Cup" is te Hampton een zeilwedstrijd ge houden voor miniatuur jachten, die ditmaal niet door schooljongens, maar door bekende sportlieden werd georganiseerd. Deelnemende booten met haar „bemanning" aan den start. Autobus op den spoorwegovergang ingesloten. De passagiers wisten zich op het kantje af te redden. Maandagavond is te Apeldoorn op de Brinklaan eén autobus van de Apeldoornsche Bus Maatschap pij, bestuurd door S. uit Apeldoorn, op den spoor wegovergang ingesloten geraakt doordat zij den overweg, die op een afstand bediend wordt, opreed, terwijl de afsluitboom aan den overkant reeds ge sloten was en de andere boom daalde, toen de bus zich op den ovenveg bevond. De bestuurder en de vijf passagiers wisten nog tij dig de bus te verlaten en zich in veiligheid te bren gen. De achterkant van de autobus werd door den locaaltrein stukgereden. Vrouw door tram gegrepen en gedood. Gennep, Gistermorgen om tien uur is de 42-ja- rige ongehuwde mej. A. Dinnessen uit Gennep, op den Rijksstraatweg NijmegenVenlo door de elec- trische tram gegrepen en zoo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis te Gennep kort na aankomst is overleden. De vrouw, die per fiets was, heeft niet op het rijwielpad gereden en had, daar zij doof was, de tram niet hooren aankomen. De verdediger dient een aanklacht in te gen een opperwachtmeester van de ma rechaussee. Naar Vaz Dias verneemt, heeft mr. H. H. Roobol verdediger van P. de Bverdachte in de moordzaak de Bie, die vandaag voor het hof te 's Hertogenbosch dient, bij den officier van justitie in Den Bosch, een aanklacht ingediend, wegens zware mishandeling in de marechaussée-kazerne te Oss, tijdens het ver hoor van de B., tegen den opperwachtmeester der marechaussée L. Curfs, eertijds te Oss. Men zal zich herinneren, dat, bij de behandeling in eerste instantie van de zaak De Bie, J. v. Heesch op de terechtzitting zeide: „Nu wil ik de waarheid zeggen. Bij de marechaussée heb ik de waarheid niet gezegd. Daar ben ik mishandeld." Opgeschoten jongens, die te Rotterdam het de politie lastig maken. Op den hoek van de Vlietlaan en het Jaffa is een van die plaatsen te Rotterdam, waar des avonds herhaaldelijk opgeschoten jongens bij elkaar komen om allerlei baldadigheden te bedrijven. Gisteravond was dit weer zoo £et geval. De 26-jarige agent van politie 2e klasse W. J. Beckers, die op surveillance langs kwam, wilde hier een eind aan maken en hij maande de jongens tot doorloopen aan. De jon gens keerden zich toen tegen den agent, die, om een voorbeeld te stellen, er een beet greep, om hem te arresteeren. Op dat moment wierpen zeven of acht jongens zich op den agent en een hunner gaf hem een he vigen slag in het gezicht. De klap kwam juist op het rechteroog aan, welk oog dusdanig gewond werd dat de agent per auto van den geneeskundigen dienst naar het Ooglij dersgesticht moest worden vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Er bestaat eenige kans, dat hij het oog zal kunnen be houden. De politie is dadelijk na het gebeurde met een sterke macht er op uit getrokken. Er was toen uiteraard op het Jaffa geen opgeschoten jongen meer te bekennen. Na een uitgebreid onderzoek is men er echter in geslaagd een van de heihameis op te spo ren. Hij is aangehouden en opgesloten. THEATERDAK INGESTORT. Twaalf bioscoopbezoekers gewond. Havana. In het Alhambratheater heeft Maan dagavond een ernstig instortingsongeluk plaats ge had, tengevolge waarvan 12 personen werden ge wond. In de hal van het theater hadden zich de bi oscoopbezoekers verzameld, toen plotseling het dak krakend ineenstortte. Het duurde zeer lang, eer men de gewonden uit het puin had bevrijd. Van de 12 gewonden hadden er 4 zware kwetsuren opgeloopen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5