Raad Barsingerhorn. 3 UlT de OMGEVING Volksonderwijs. Boerenleenbank. Vergadering van den Raad op Dinsdag 19 Fébru- ari 1935, des middags 3 uur. Voorzitter de heer G. G. Loggers, tevens Secretaris. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent deze eerste openbare vergade ring in dit jaar en uit den wensch, dat ook dit jaar weer op prettige wijze zal worden samengewerkt. Al vorens met de werkzaamheden te beginnen, wenscht spr. een mededeeling te doen, n.1. dat de raadzaal thans een klok rijk is, een geschenk van Ds. van der Veen. Spr. stelt voor dit geschenk onder dankzegging aan den gever te accepteeren. Spr. wijst er op dat het een practisch geschenk is, en dat het ook van ideeële beteekenis is, omdat er uit blijkt de goede bur gerzin van den gever. Conform het voorstel van den Voorzitter wordt be sloten. De notulen worden onder dankzegging aan den sa mensteller onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden we: De goedkeuring van de onderhandsche pachtver- lenging door Alg. Burg. Armbestuur en Weezen Ar menbestuur; De goedkeuring bij Kon. Besluit tot verlaging van de wedden der wethouders; de vaststelling der gemeenterekening over 1932; schrijven van den Minister van Sociale Zaken, dat de werkverschaffing aan de begraafplaats te Kol- horn kan worden voortgezet tot uiterlijk 30 Maart Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Voorts is ingekomen een verzoek van K. Schaafsma te Barsingerhorn, om toekenning van een tegemoet koming volgens art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 [voor zijn zoontje Tjeerd. v B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Van den heer J. Kaper e,a. te Kolhorn kwam een verzoek in, den toestand, waarin de Onderhuurt zich bevindt, te willen verbeteren. B. en W. stellen voor adressanten te berichten, dat de hier bedoelde verbetering een onderdeel zal uitmaken van het derde werkverschaffingsplan, dat in den loop van dit jaar, indien mogelijk, zal wor den uitgevoerd. Zij stellen daarom voor het adres aan te houden tot a.s. najaar. De heer Vries vraagt of het niet in den zomer kan gebeuren, de toestand eischt verbetering. De Voorzitter zegt dat als het als werkverschaffing in orde moet worden hersteld, het dan noodig is het werk tot na den zomer uit te stellen, omdat de ar beiders in den zomer nog kans kunnen krijgen werk te vinden. Ged. Staten hebben goedgekeurd de verordening tot vaststelling van het maximum aantal verloven. Ged. Staten hadden enkele opmerkingen van administra tieven aard op de rekening 1933 en B. en W. krijgen machtiging tot wijziging, wanneer die wijzigingen niet van principieelen aard zijn. De begrooting voor 1935. Aan de orde komt de begrooting voor 1935. Zooals wij reeds in het nummer van 6 Februari mededeel den, hadden Ged. Staten diverse wenschen en eischen t.a.v. deze begrooting, en, zij het noodgedwongen, had den B. en W., zoowel als de begrootingscommissie, zich bij de meeste wenschen en eischen neergelegd. De thans samengestelde begrooting was dan ook, zooals de Voorzitter mededeelde, in overeenstemming met commissie en B. en W. De algemeene beschouwingen. Van de gelegenheid die de Voorzitter biedt, om al gemeene beschouwingen te houden, maakt de heer Burger namens zijn fractie gebruik. Hij wijst er daar bij op dat in deze begrooting veel is geschrapt, op last van Ged. Staten en dat het opvalt dat bij Ged. Staten een streven is waar te nemen naar een lager uitgaven-niveau. Aanpassen is 't woord dat van bo venaf steeds weerklinkt en dan aanpassing steeds naar beneden. De begrooting is dan ook zeer sober samengesteld en ze is behoudens enkele aanmerkingen door ons aangenomen. Wat echter de schrapping van onder- houdsuitgaven betreft, merkt spr. op dat het wel ge makkelijk is onderhoud achterwege te laten, maar dat loopt later op grootere kosten uit. De presentie- gelden voor de raadsleden zijn verleden jaar al ver laagd en de vraag komt dan ook naar voren of meer dere verlaging wel te aanvaarden is. Immers een ie der moet deze functie kunnen vervullen zonder er fi- nantieel nadeel van te ondervinden. Hetzelfde geldt voor de salarissen der wethouders, een functie die tegenwoordig zeer veel werkzaamheden vraagt en wat oorzaak is dat een verlaging als door Ged. Sta ten gewenscht, niet geaccepteerd kan worden. Spr. zal de verdere posten die op bevel van Ged. Staten verlaagd moeten worden, maar buiten bespre king laten, maar laakt het dat zelfs in de raadscom missievergaderingen of in de bijeenkomsten van het crisiscomité, welke toch geheel belangeloos arbeiden, geen kopje thee mag worden aangeboden. Is het verder niet merkwaardig, vraagt spr., dat de post kosten vervolgonderwijs, geheel moet verdwij nen? Daarmede wordt het laatste beetje cultureelen arbeid verwoest. Men probeert om de jeugdwerkeloo- zen door het geven van cursussen van de straat te krijgen, terwijl ze toch door hiervoren gemelde maat regel de straat op worden gedreven. Spr. wijst voorts op de verhooging van de inkom sten, n.1. de voorgeschreven reserveering ad f2000. en meent dat het aanbeveling had verdiend, dat in tijden van hoogconjunctuur tot deze reserveering wa re overgegaan, maar niet in een tijd waarin het be lastbaar zuiver inkomen zoo schrikbarend geslonken is. De verhooging van opcenten op de personeele be lasting is toe te schrijven aan de bijdrage voor het werkloosheidssubsidiefonds. Spr. wijst dan verder op het belangrijke bedrag dat de steunregeling en de werkverschaffing van de ge meente vergt en wekt de werkgevers en landbouwers op, hun werkkrachten te betrekken uit de gemeente en niet van buiten de gemeente. Spr. merkt voorts op dat z.i. de werkloosheidszorg een rijkszaak is en vraagt zich af wat er van de gemeentelijke zelfstan digheid overblijft, wanneer van bovenaf gezegd wordt zóó en zóó moet het gebeuren. Het is dan ook noodgedwongen dat spr. en zijn fractiegenoot hun stem aan deze begrooting zullen geven en zij doen dat dan ook onder protest. De heer Kater is het met den heer Burger eens, dat de f200 die nu gereserveerd moet worden, teveel betaalde belasting is. Als deze reserveering niet werd voorgeschreven, zou het een kleine verlaging van belasting beteekencn. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente dan min der noodig zou hebben uit het werkloosheidssub sidiefonds; feitelijk reserveert dus de gemeente uit dat fonds. De heer Schenk wijst er op, dat B. en W. de be grooting op de goede manier hadden samengesteld. Wat besnoeid is, is gedaan op voorschrift van hooge.r hand en daar kunnen wij dus niets aan doen. In het algemeen was de raad niet vóór die besnoeiing Spr. maakt B. en W. echter een compliment over de wijze waarop zij de begrooting hadden opgezet. De Voorzitter zegt, dat de heer Burger een op merking heeft gemaakt over de uitgaven voor onder houdswerken. Spr. merkt echter op, dat wat Ged. Staten hebben geschreven, is te verdeelen in eischen en in wenschen en dat over het onderhoud behoort tot de wenschen. Wat de reserveering be treft, inderdaad doet die eisch in dezen tijd 'eenigs- zins vreemd aan en de raad zal het wel volkomen eens zijn met de opmerking van den heer Burger, dat het beter ware geweest, in tijden van hoogcon junctuur tot het vormen van een reserve over te gaan. Maar de raad dient dan de hand in eigen boezem te steken. Als de raad in den goeden tijd tot het vormen van een rerserve ware overgegaan, zouden Ged. Staten thans een dergelijke opmerking niet behoeven te maken. Bij de hoofdstuksgewijze behandeling van de be grooting wordt op voorstel van den heer Vries be sloten de schoolgeldheffing niet te doen ingaan met f2.50 (bij een inkomen van f800), doch met fl.50. De heer Schenk doet uitkomen dat de 20 verma kelijkheidsbelasting zeker niet door den Raad wordt gewild, maar Ged. Staten het voorschrijven. De reorganisatie bij den Vleeschkeurings- dienst. De heer Blaauboer zegt, dat over den Vleeschkeu- ringsdienst in den Raad van Schagen het een en an der is gesproken. Spr. heeft gehoord dat er bij het bestuur van deren dienst de neiging bestaat de sa larissen goed te herzien. Is dat waar? De Voorzitter zegt niet te kunnen ingaan op alle opmerkingen die in alle 9 raden der aangesloten ge meenten zouden kunnen worden gemaakt. De com missie staat open voor alle mogelijke opbouwende critiek, voor zoover haar die van de officieele zijde van de gemeentebesturen komt. In bepaalde kringen schijnt het echter tot den goeden toon te behooren aanmerkingen te maken over verschillende hoofd ambtenaren van den dienst, op een plaats waar die hoofdambtenaren zich niet kunnen verdedigen. Die opmerkingen waren grootendeels geschiedenis. In November heeft een reorganisatie van den dienst plaats gehad, doordat in de vacature v. hulp keurmeester niet is voorzien. Aan den directeur, den secretaris en den adjunct-directeur, is toen een uit breiding van werkzaamheden gegeven, zonder trac- tementsverhooging, wat dus, omgedraaid, neerkomt op een salarisverlaging. Deze reorganisatie zal ver moedelijk een bezuiniging beteekenen van f1200. De reorganisatie is niet aan de groote klok gehangen, omdat het een proef betrof. Als de regeling goed blijft gaan, zal de gevraagde bijdrage aan de ge meenten waarschijnlijk niet noodig zijn. De salarissen der wethouders blijven gehandhaafd. T.a.v. de winteravondschool deelt de Voorzitter mede, dat de heer Van der Kuijl na 1 Januari zon der eenige belooning het onderwijs heeft voortgezet en spr. brengt hem daar hartelijk dank voor. De heer Schenk: En ondanks dat, is de cursus toch verloopen. Door den heer Burger wordt het blijven verleen en van subsidie aan de Harmonie bepleit. De heer Schenk is er ook steeds een groot voor stander van geweest, deze vereeniging te steunen, maar waar de raad zich thans genoodzaakt zag te bezuinigen op nog nuttiger zaken, kan spr. er nood gedwongen in berusten de subsidie niet te verlee- nen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het voorstel om de Harmonie f50 subsidie te verleenen, verworpen. Voor stemden de heeren Burger en Vries. Wat de voor dit jaar geschrapte subsidiepost voor Ziekenhuisverpleging betreft, doet de Voorzitter uit komen, dat deze post voor één jaar geschrapt is, om dat B. en W. wisten dat de vereeniging een reserve fonds van f850 had. Voor een dergelijke vereeniging is die reserve zeker niet te groot, maar waar de raad de begrooting zoo moeilijk sluitend kon krijgen, is besloten den post te schrappen. De bedoeling is om voor 1936 den post weer op de begrooting te zetten. En als aan het eind van het jaar mocht blijken, dat de vereeniging in moeilijkheden verkeert, dan is altijd nog een verzoek tot den raad te richten. Het is niet onze bedoeling deze vereeniging in den steek te laten. Na deze toelichting vereenigt de raad zich met het voorstel. De begrooting wordt vervolgens voorloopig vast gesteld en de belastingvoorstellen dus aangenomen, de hondenbelasting met 100 pet. verhoogd. 180 op centen personeele belasting. Zonder discussie worden goedgekeurd de begroo tingen van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en van het Weezen Armenbestuur. i Onderzoek naar de woningtoestanden. Het komt B. en W. gewenscht voor een onderzoek in te stellen naar de woningtoestanden in de ge meente, in het bijzonder met betrekking tot de vraag of er niet tal van woningen zijn, welke in zoodani- gen toestand verkeeren, dat onbewoonbaarverklaring dringend geboden is. Een speciaal daartoe ingestelde Commissie zal de ze taak spoediger tot een goed einde kunnen bren gen dan B. en W. Zij stellen daarom voor, over te gaan tot instel ling van een Commissie uit den Raad, met de op dracht te onderzoeken, welke woningen in de ge meente geacht moeten worden ongeschikt te zijn ter bewoning en niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht en uit dien hoofde onbewoonbaar moeten worden verklaard. De heer Vries acht de commissie dringend nood zakelijk, want de woningtoestand in Kolhorn en an dere deelen der gemeente is zeer slecht. De Voorzitter zegt dat het voorstel voortspruit uit het initiatief van den heer Vries in de begrootingsr commissie. De heer Burger vraagt of het dan in de bedoeling ligt, nieuwe woningen daar te stellen. Spr. wijst er op, dat er menschen zijn, die een hoogere huur niet zullen kunnen betalen. De heer Schenk wijst er op, dat niet alleen de bedoeling is de woningen onbewoonbaar te verkla ren, maar indien mogelijk te doen opknappen. De Voorzitter deelt mede, dat het resultaat van het onderzoek ter kennis van den raad zal worden gebracht. Tot leden der commissie worden aangewezen de heeren Blaauboer, Schenk en Vries. De gewijzigde verordening op de winkelsluiting wordt opnieuw vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de geldleening voor den weg, groot oorspronkelijk f 28600 en rentende 5y4 pet., voor conversie vatbaar is, evenwpl tegen een boetebetaling van 1 pet. B. en W. zullen trach ten de geldleening tegen een lager rentetype te plaatsen. De rondvraag. De heer Kater wijst er op dat het straatje van de Leek tot Pool opgehaald dient te worden. De heer Blaauboer zegt dat aan de Streek de te gels niet goed liggen. De Voorzitter zegt verbetering toe, de gemeente heeft nu een andere regeling met de betrokken li chamen getroffen, een regeling waarbij de gemeen te voor de verbetering zorgt, op kosten van de be trokken bedrijven. De heer Kater bepleit voorts het aanbrengen van takkebossen enz. op de plaats waar de Kolhorner kade wordt uitgevreten. De heer Smit deelt mede, dat het Bestuur der Scha- ger Kogge daar liever beschoeiing ziet aangebracht. De Voorzitter zegt onderzoek door B. en W. toe. De heer Blaauboer wijst er op dat later de bestra ting van de opritten bij den bruggenbouw in onder houd komt van de gemeente en waar spr. een spoe dige verzakking vreest, acht hij het raadzaam dat reeds nu door den opzichter naar de wijze van be strating wordt gekeken. De Voorzitter zegt dat de bestrating binnen een jaar nadat zij voor 't eerst is gelegd, opnieuw in orde wordt gemaakt en daarna in onderhoud aan de ge meente wordt overgedragen. Het is wellicht beter om nu reeds op de bestrating toe te zien. De heer Schenk informeert naar de reductie op de waterjeidingkosten. De Voorzitter herinnert er aan, dat de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen hiernaar zou- vragen. De belanghebbenden hebben reductie ge kregen. De heer Vries heeft gehoord dat het crisiscomité zonder geld zit. De Voorzitter zegt dat het crisiscomité geldmidde len B en geldmiddelen A heeft. De geldmiddelen A zijn afkomstig van particulieren en die zijn nog niet uitgeput. Die van B zijn wel op, maar er komt een nieuwe regeling. Door het groote comité zal weer een zeker bedrag per werklooze worden beschikbaar asteld, als de gemeente eenzelfde bedrag beschik- aar stelt. De heer Vries meent dat de quaestie over den ko- lentoeslag vorig maal niet goed is toegelicht. Er is toen gezegd dat men maar in een enkel geval bo ven de bondsuitkeering zou komen, maar spr. be rekent dat als men 2 kinderen heeft, dit het geval al is en men toeslag kan krijgen. De Voorzitter zegt toe dat het goed zal worden onderzocht. Het geval-Geense. De heer Vries wil het geval van het kind van Geense ter sprake brengen. De Voorzitter deelt mede, dat hij Geense om in lichtingen heeft gevraagd, maar op die vraag nog geen antwoord heeft ontvangen. In besloten zitting wil spr. er wel iets over mededeelen. De heer Vries zegt dat het zijn schuld is, dat de Voorzitter van Geense nog geen antwoord heeft, want spr. heeft gezegd: geef geen antwoord. Spr. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. In „Concordia" werd Dinsdagavond ©en propagan- da-feestavond gehouden door de af deeling Langendijk van Volksonderwijs. De groote zaal was nagenoeg geheel bezet, toen de voorzitter de heer J. Keizer, allen een hartelijk wel kom toeriep, in het bijzonder aan den spreker, den heer Thijssen van Amsterdam, lid der Tweede Ka mer en aan? den heer C. ten Bruggencate van Heiloo. Door den heer Thijssen werd een rede gehouden over de opvoedende waarde van het Openbaar On derwijs. In een kort maar interessant betoog, kwam spr. op voor het goed recht van de O. L. school, waar nog altijd onderwijs wordt gegeven dat geschikt is voor alle kinderen. Het doel van het openbaar on derwijs is, zegt spr., de opvoeding en opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, zooals het in de lager onderwijswet is voorgeschreven. De O. L. school is hierin nog nimmer te kort geschoten en is spr. dan ook tegen het bijzonder onderwijs dat de kinderen reeds op jeugdigen leeftijd van elkander scheidt. Na deze rede werden door een strijkje onder lei ding van den heer Pastoor een paar populaire num mers ten gehoore gebracht, wat zeer in den smaak viel. Door een paar dames en heeren uit Zuidscharwou- de, werd hierna een één-acter opgevoerd, getiteld: „De Weddenschap", waar hartelijk om gelachen is. Vervolgens werd door den heer Ten Bruggencate een mooie en leerrijke lezing gehouden over „Een reis door Indië", vertolkt met lichtbeelden. Genoem de heer heeft reeds op verscheidene plaatsen een lezing over dit onderwerp gehouden, zoodat wij mee- nen hiermede te kunnen volstaan. Zij, die nog niet in de gelegenheid waren een lezing van hem bij te wonen, kunnen wij dit ten zeerste aanbevelen. Nadat nog eenige medewerkers voor het voetlicht geweest waren, kon de voorzitter met voldoening deze goed geslaagde avond sluiten. De Coöp. Boerenleenbank hield de alg. jaarver gadering in de zaal van den heer J. de Bakker. Voorzitter de heer G. Barten. Tot secretaris voor deze vergadering werd aange wezen de heer M. Kuiper Fz. De notulen worden goedgekeurd. Volgt jaarverslag van den secretaris, den heer K. Opperdoes. Betreurd wordt, dat de zoo lang ver wachte opleving^iiet gekomen is, maar daarvoor in de plaats een nog diepere inzinking. De totaalom zet van de bank bedroeg over het jaar 1934 f31258523 Het aantal leden is 169. Er zijn 3&1 spaarboekjes in omloop en 60 voorschotten., tërwijl er 27 credieten in loopende rekening zijn. Het saldo winst over 1934 was f 1628.50. Hierna vond de rekening en verantwoording plaats. De balans van de bank sloot in totaal op f 277.840.97, met een saldo winst van f 1628.50. De rekening werd goedgekeurd. Men besloot, het winstsaldo, zooals gewoonlijk, in het reservefonds te storten. Bestuursverkiezing. Aan de orde was daarna bestuursverkiezing, af tredend de heer C. Keeman Jr. (herkiesbaar). De voordracht van het bestuur luidde: 1. C. Keeman Jr., 2. K. Wagenaar Wz. en 3. H. Swager. Voorzitter deelde mede, dat de heer H. Swager niet in aanmerking wenschte te komen. De heer Swager verkreeg het woord om zijn standpunt toe te lichten. Spr sprak niet namens een partij, maar voor zich als persoon. Spr. had al eens meer op de voordracht gestaan, maar steeds onder aan. Nu weer. Ook was het nu weer geen candidaat die wel herkiesbaar was en niet bij de aftredende Spr. hekelde scherp de door het bestuur, volgens zijne meening gevolgde handelwijze, Spr. vond, dat het niet goed ging, als er werd gezegd, dat „jullie menschen niet geschikt zijn". Dat komt niet te pas. De Voorzitter antwoordde, dat het niet bij het be stuur op den voorgrond had gestaan, den heer Swa ger onderaan te zetten, zooals de heer S. dat zegt. Het is zonder erg gegaan. Ook wist men niet, dat de her Swager vorige jaren ook al eens op de voor dracht had gestaan. Voorz. zegde echter toe, dat er aandacht aan zal worden geschonken dat zooiets niet meer voorkomt. De heer Swager merkte nog op, dat men gerust nog een paar van „zijn menschen" had kunnen vin den voor de vacature-Barlen. Zijn brief hierover was vroeg genoeg en men had er rekening mee kunnen houden. Voorzitter achtte het niet de plaats om personen te bespreken. De heer J. Ootjers was het er wel mee eens, dat dit een onaangename kwestie was. Het smaakt het wijst er op dat de raad indertijd besloten heeft ver goeding te geven. De Voorzitter beaamt dit laatste, maar door de begrootingscommissie is deze zaak besproken en werd geoordeeld dat het bedrag te veel was en dat als Geense niet aan het vervoer mee betaalde, de raad het genomen besluit zou intrekken. Als Geen se niet voorstelt een gedeelte te zullen betalen, dan zullen B. en VV. zeker met een dergelijk voorstel ko men. Er zit bovendien nog een kant aan deze zaak. De heer Vries zegt ook nog een kant te hebben. De opvatting is alsof het hier betreft het bezoek aan een ambachtsschool. De heer Blaauboer: Het betreft hier alleen maar het betalen van reiskosten, en de kwestie is nu maar of Geense daarin iets kan bijdragen of niet. De heer Vries zegt dat het kind niet in staat is het onderwijs aan de openbare lagere school te vol gen. Het is tot last van den onderwijzer en tot reip voor de andere kinderen. En waar de gemeente doo#, de wet gedwongen wordt de vervoerkosten te be talen voor kinderen die de christelijke school bezoe ken, acht spr. het een moreele plicht en in het be« lang van het openbaar onderwijs, in dit geval te helpen. Wel heeft spr. gezegd dat de kosten van Naastepad heel hoog waren. De Voorzitter zegt, dat B. en W .zekere opdracht van de begrootingscommissie hebben ontvangen en, die opdracht zullen zij uitvoeren en daarna de kwes tie in den raad brengen. De moreele kant is dooc den raad erkend, door het geven van een bijdrage. De heer Smit vindt het heel vreemd dat Vries Geense maar belet op de vraag van den Burge meester te antwoorden. Spr. vindt dat bij de beesten; af; dat komt niet te pas. Spr. vindt het heel erg en zegt dat het lijkt of de heer Vries de zaak op den- kou wenscht te zetten. De heer Vries zegt dat het geen kwestie is van beletten. De Voorzitter zegt dat hij Geense om inlichtingen heeft gevraagd en als Geense nu geen inlichtingen verstrekt, zal spr. den raad voorstellen de bijdrage in te trekken. Dat "heeft de heer Vries dan op zijn geweten. Spr.'s standpunt is dat als iemand steun van de gemeente geniet en de gevraagde inlichtin gen worden niet verstrekt, elke steun behoort te worden ingetrokken. Hierna volgt sluiting. bestuur niet lekker. De heer Swager heeft te veet gezegd. Spr. noodigde de drie personen uit, die deel1 hebben uitgemaakt van het bestuur en den raad van toezicht te zeggen, of ze het hebben kunnen merken, dat ze van een zekere richting waren. De heer C. Keeman Jr. werd herkozen met 67; stemmen. Volgde verkiezing van een lid van den raad var* toezicht in de vacature D. Barten. Voorzitter sprak den heer Barten zeer waardeer rende woorden toe voor hetgeen deze gedurende zijn 26-jarig bestuurslidmaatschap voor de bank heefi gedaan. De heer Barten dankte voor deze woorden. De kassier, de heer C. Keeman Tz., zeide zeer erkentelijk te zijn voor de prettige wijze waarop hij met den heer Barten had samengewerkt. De voordracht luidde als volgt: J. Lindeboom, Krf van Nienes, A. Zuidscherwoude. Na twee vrije stemmingen en een herstemming tusschen den eerste en den laatste was het resul- taat dat beiden 35 stemmen op zich vereenigden. Bi| loting werd de heer J. Lindeboom voor gekozen verklaard. De heer W. Keppel vroeg bij de rondvraag over den renteverlaging, waarom die niet bekend was ge maakt met Juli. Voorzitter antwoordde, dat dit niet behoefde. Het? bestuur zal echter rekening houden met dezen wensch. De rente is sinds Juli ongewijzigd gebleven. De heer J. Kliffen kwam nog eens terug op het gesprokene van den heer Swager, dat hij zeer af keurde. Spr. geloofde niet. dat er door één der leden bij een verkiezing voor de Bank werd gedacht aan de gezindte van zoo iemand. Doch alleen aan den persoon. Spr. gaf den heer Swager in overweging de beschuldigende woorden tot het bestuur gericht, tal te trekken. Spr.' herinnerde aan de waardeering wijlen den heer De Wit toegedragen. De heer Swager gevoelde zich echter zoo gegriefd dat hij zijn woorden niet terug nam. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat pn gingen in het werk waren gesteld, de notariskosten van hypotheek verlaagd te krijgen. Verschillende no- tarissen zijn bezocht, doch men is nog niet verder gekomen. Hierna sluiting. OUDE NIEDOB P In één der lokalen van den Openbare Lagere School werd Zondag j.1. een tentoonstelling gehou den van door de kinderen van die school gekweekte hyacinthen, van vervaardigde teekeningen, hand werken en wat al niet meer. Daartoe uitgenoodigd door het Hoofd der School, werden wij in de gelegenheid gesteld reeds voor de opening der tentoonstelling op Zondagmorgen een. kijkje te komen nemen. Daar vonden wij den heer Buddendorf en juffrouw Mallet nog druk bezig, de laatste hand te leggen aan de vele werkzaamheden die een dergelijke tentoonstelling nu eenmaal on vermijdelijk met zich brengt. De heer Buddendorf vond nog de gelegenheid, ons over de tentoonstelling een en ander mede te deelen. Het vorig jaar was aan vele kinderen der school een bol verstrekt, wel ke zij zelve moesten opkweken. Er was zoodanig ge regeld, dat de kosten tot een minimum waren te ruggebracht. zoodat bijna alle kinderen konden mee doen. Toon nu bleek, dat de kinderen veel zorg aan deze bollen hadden besteed, werd het plan gevormd om in een schoollokaal een tentoonstelling te orga- niseeren en de opbrengst daarvan, na aftrek van de gemaakte kosten, te bestemmen voor het tweejaar- lijksch schoolreisje dat door een deel der kindereni wordt gemaakt. En nu iets over de tentoonstelling zelve. Wat hier gepresteerd was, was werkelijk keurig. De hvacin- then stonden in prachtigen bloei. De een mooier dan de andere, maar het geheel vormde een keuri ge collectie. Er moet ongetwijfeld door de kinderen met liefde voor gezorgd zijn. Wat zit er zoo in het organiseeren van deze dingen toch een groote op voedkundige waarde. En de handwerken en teeke ningen, die weer een andere wand van het gezellige schoollokaal vulden. Het was werkelijk over het ge heel een genot, voor het oog. Wat konden ons de teekeningen bekoren. Prachtig. Zonder daarmede te zeggen, dat de handwerken minder waren. Op dit gebied waren wij selchts minder deskundig. Er waren heel wat fraaie prijzen beschikbaar. Met waardeering kunnen wij hier wel vermelden de me dewerking. die in dit opzicht verleende de firma gebr. Groot, welke verschillende prijzen beschikbaar stelde en de firma Kruit, welke belangeloos een keu rige collectie planten ter opluistering had beschik baar gesteld. Het onderwijzend personeel verdient echter in de allereerste plaats een woord van warme waardeering Zij hebben de kinderen en het publiek, dat druk was opgekomen, veel genot bezorgd. Wij laten hieronder de behaalde prijzen volgen: le prijs: Ma Bruin. Annie van der Oord 2 keer, Cor Bruin, Jac. van Rijn. Rie Meereboer. 2e prijs: Gerrit Bruin, Riet Lakeman 2e keer. Kaas Ruiter. Jannie Dekker. Alie Nagelhout. Nel Blokker, Arie Rens, Rie Meereboer Jd.. Trijntje van Riin. 3e prijs: Riet Lakeman, Arie Ens, Louis Leek, Mar. Blokker. en 4e prijs: Klaas Biersteker, Jan Biersteker, Maarten Dekker, Gerrie Liefhebber, Kees Hollenberg. Troostprijs Aafje Leek.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7