EELEN Phillips Oppenheim HONIGS BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IQct. De Langendijker Groentenveilingen. W door Exploitatie Wieringermeergronden Nieuwe poging van Wiley Post aangekondigd. In den afgrond gereden. Twee personen bij het vfeschen verdronken. Hulpbewalter in het Huis van Bewaring gearresteerd. De internationale troepenmacht in het Saargebied. BANKIER GEARRESTEERD. Bergverschuiving in Wales. Onvoorzichtig overgestoken. Me! een bermpakje in aanraking. Bijeenkomst ln de Middenmeer van be drijfsleiders en pachters. Te Middenmeer in den Wieringermeerpol- der heeft, onder leiding van den voorzitter der Wieringermeer-directie, ir. S. Smeding, Zaterdag ter landbouwkundige voorlichting van gebruikers van Wieringermeer-gronden de eerste bijeenkomst plaats gehad, waar behalve bedrijfsleiders, ook pachters aan wezig waren.' In zijn openingswoord memoreerde ir. Smeding het feit, dat juist vijf jaar geleden het gemaal Lely te Medemblik in werking werd gesteld, terwijl spreker naging wat in deze jaren tot stand was gebracht. Het ligt in de bedoeling meer zulke bijeenkomsten periodiek te houden, teneinde de taak van allen, die tot taak hebben tezamen en individueel van dezen eersten Zuiderzeepolder iets te maken, te vergemak kelijken. Op den reeds eerder daartoe te kennen gegeven wensch van de Landbouworganisatie werden voorts de volgende vragen behandeld: le. Hoe denkt de directie zich de exploitatie der uit te geven bouwboerderijen, in het bijzonder wat betreft de vruchtwisseling in de eerste zes jaren? 2e. Hoe denkt de directie zich het verloop der structuurvorming van de zwaardere gronden, met- het oog op de toe te passen grondbewerking? 3e. Welke wenken kan de Directie nog meer ge ven, die bevorderlijk kunnen zijn om een juiste en economische exploitatie mogelijk te maken? Behalve ir. Smeding trad als spreker op ir. W. Bosma, terwijl de heer A. Minderhout, beheerder der Landbouw-Cultuurmaatschappij, „de Wieringer- meer" de hoofdzaken verhaalde uit de ervaringen van deze maatschappij in de afgeloopen jaren. De groote belangstelling der vele aanwezigen bleek uit de goede opkomst en de vele vragen welke wer den gesteld. Met een kort slotwoord, waarin het vertrouwen werd uitgesproken dat, wanneer bij eventueele -vra gen de verschillende grondgebruikers nimmer zul len aarzelen, advies te vragen aan de daartoe gaar ne ter beschikking staande instanties, de gewenschte prettige verhoudingen in den polder zullen ontstaan, sloot ir. Smeding de bijeenkomst. Los Angeles (V.D.): Wiley Post, die verleden week zijn poging om in zeven uur dwars over de Vereenigde Staten te vliegen, moest opgeven, is Zon dag te Muroe aangekomen om zijn beschadigd vlieg tuig te repareeren. Hij hoopt het toestel heden naar Los Angeles terug te vliegen, waar hij gunstig weer wil afwachten, om een nieuwe poging te doen. Vrachtauto met soldaten verongelukt. Parijs: Te Beaumont bij Lyon stortte een vracht auto met elf soldaten in een 15 meter diepen af grond. De chauffeur was op slag dood, terwijl alle tien andere soldaten min of meer ernstig gewond naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. INDIANENOPSTAND IN MEXICAANSCHEN STAAT. Regeeringsgebouwen in brand gestoken. Mexico City: Te Cancuc in den Mexicaanschen staat Chiapas zijn de Indianen in opstand gekomen tegen de regeeringsvertegenwoordigers. Verschillende regeeringsgebouwen werden in brand gestoken en bij de geleverde gevechten werden tien personen ge dood. Regeeringstroepen zijn naar Cancuc vertrok ken om de orde te herstellen. Noodlottig ongeluk in de Waalhaven te Rotterdam, Gistermorgen zijn twee personen tijdens het visschen in de Waalhaven te Rotterdam met een roeiboot omgeslagen en ver dronken. Om half zeven gistermorgen zijn drie visschers uit Rotterdam naar4Waalhaven gegaan om daar te gaan visschen. hetgeen verboden is. Een van hen is op den kant gebleven. Het water was vanwege den storm zeer ruw. Bovendien hebben de twee mannen naar raag worden aangenomen, niet de noodige voorzich tigheid betracht. Het bootje is omgeslagen en de twee man nen geraakten te water. Op een op eenigen afstand liggend schip heeft men hulpgeroep gehoord en is men daarna met een roeiboot te hulp gesneld. Het was toen echter reeds te laat. De beide visschers zijn verdronken. De rivierpolitie, die spoedig gewaarschuwd was, is gaan dreggen, en heeft tenslotte het lijk van een der mannen, de 44-jarige P. Baan, gewoond hebbende in de Westerbeekstraat, alhier, opgehaald. Het lijk van het tweede slachtoffer, H. Veenstra, gewoond hebbende in de Heer Nicolaasstraat, heeft men tot dusver nog niet kunnen vinden. Nog geen verbetering in den alge- meenen toestand. Het aantal tninders in de werkverschaffing neemt daardoor toe. Hnlp nood zakelijk. - Lnstelooze stemming. - Roode kool het eenige product dat een behoorlijken prijs op brengt. - Gele kool zeer slechte prijzen. - Een deel is onverkoop baar. Groote aanvoer van witte kool. - Zeer lage prijzen. Draait gedeeltelijk door. Uien lage prij zen bij geen overmatigen aanvoer. Peen laag. - Idem bieten. Het droeve tuindersleven gaat zijn monotonen gang. Verbetering van den algemeenen toestand is er niet; dit beteekent, dat er al meerderen onder de tuinders zijn, die de bestaansmogelijkheid verliezen, zoodat er telkens weer een uitvalt en het leger der werkloozen in werkverschaffing vergroot. Dat aantal zal nog wel grooter worden, als de tuinbouwers niet geholpen worden zóó, dat ze financieel in de moge lijkheid verkeeren, dat ze hun akkers kunnen be werken, bemesten en bezaaien. Hieraan wordt ge werkt, wordt ons meegedeeld; laten we hopen, dat. men spoedig slaagt! Aan de veilingen heerschte een lustelooze stem ming. In de prijzen kwam daardoor maar weinig ver andering, wat per saldo een achteruitgang voor de tuinders beteekent. Immers door het voor Langendijk buitengewoon slechte weer neemt het gewicht af, om dat er bij het schoonmaken heel wat van de kool af valt, terwijl de kwaliteit van het product ten zeerste achteruitgaat. In plaats van koud winterweer, was het regen en wind, de slechtste weersgesteld, die men zich voor deze streek met zijn bewaarkool denken kan. Voor roode kool was de markt nog het minst on gunstig gestemd. De inventarisatiecijfers hehben uit gewezen, dat er aanvankelijk weinig van deze kool soort bleek geteeld te zijn, terwijl bij de tweede kool telling bleek, dat er nu betrekkelijk weinig meer in voorraad is. Door dezen factor worden de prijzen gun- Hij bracht briefjes over. Zondag is gearresteerd een hulpbewaker van het Huis van Bewaring te Amsterdam, die sedert gerui- men tijd ervan verdacht werd briefjes over te bren gen van den eenen gedetineerde naar den andere. Men heeft ongeveer drie weken geleden den man nagegaan, doch toen kon hij niet worden betrapt. Zondag echter werd hij gesnapt; hij h eeft o.a. brief jes overgebracht tusschen gedetineerden in een be kende beroovingszaak, waarvan het onderzoek voor de rechtercommissaris nog gaande is. De hulpbewaker is in het Huis van Bewaring, waar hij zoo goed thuis is, ingesloten. Gisteren is hij voor den rechtercommissaris gehoord. Hun indruk Op de bevolking. In een correspondentie uit het Saargebied schrijft het „Hamburger Fremdenblatt" over den indruk die de buitenlandsche troepen van de internationale troe penmacht op de Saarbevolking hebben gemaakt. De correspondent schrijft dat de troepen alles hebben gedaan om het onaangename van hun taak tot een stig beïnvloed, doch het financieele eindresultaat is hetzelfde, als was er goed geteeld en waren de prijzen laag. Voor eerste kwaliteit roode kool van een ge wicht van 2 tot 3 pond werd f6.10f6.50 betaald, soms nog iets hooger. Aan de Broeker veiling werd deze week voor enkele partijen tot boven de f7 be steed, een prijs, die tot nu toe in dit seizoen nog niet betaald was. Iets zwaardere kool tot ongeveer 2 kilo bracht f5f5.60 op; weer een fractie zwaarder f4.80 tot f5.20; de zwaarste f3.60—f3.90. Voor tweede kwa liteit werd, wat het mooiste goed betrof f 5.40f 6.20 besteed; partijen met kool van ongeveer 4 pond wer den voor f4.20f4.90 verkocht, de grootste voor f3.30f3.60. Buiten deze noteeringen werden som mige partijen voor iets hoogere prijzen verkocht, al- naar de vraag in verband met aanvoer, die er van bepaalde partijen was. Gele kool had weer een slechte markt. De aan voeren waren vrij groot (65 spoorwagens) en de vraag gering; vooral uit het buitenland is de vraag naar gele kool bedroevend. Tal van partijen worden voor den minimumprijs of iets hooger verkocht, terwijl een belangrijk gedeelte doordraait en als veevoer wordt bestemd. Bij niet al te grooten aanvoer werd voor het mooiste goed van ongeveer 3 pond tot f 1.60 betaald. Voor tweede kwaliteit werd voor deze sorteering f 1. tot fl.30 betaald. Dit zijn buitengewoon lage prij zen, die ver beneden den productieprijs liggen. Deensche witte kool heeft bijzonder te lijden onder de afwezigheid van vraag naar dit artikel uit het buitenland. Vooral op dagen, als er een groote aan voer was, waren de prijzen slecht: er werd dan maar weinig meer dan de minimumprijs gemaakt en veel liiep door de klok. Het mooie kleine goed bracht bij hooge uitzondering fl op, overigens 80 90 cent. De grovere soorten brachten meestal niet meer dan 70 tot 90 cent op. De zouters vragen maar weinig meer van deze kool en ook voor de consumptie is ze weinig in trek. Een deel ging voor koevoer weg, zoodat de tuinder 50 cent ontving. De aanvoer bedroeg 95 spoor wagons aan beide veilingen. Uien waren ook weer aan den lagen kant. Veel middensoort uien brachten f 1.60f2.op, grove f 2.10 tot f 2.60, drielingen 60 cent tot f 1.en nep f 1.20—f 1.60. De aanvoer beliep 12 spoorwagens. Deze week werden heel wat wortelen aangevoerd. Het was een zeldzaamheid, als een mooi partijtje groote f 1.30 opbracht; meestal werd niet meer dan f 0.S01 besteed. Kleine golden meestal 60 cent. Mooie kleine bieten werden voor f 1f 1.30 ver kocht. Grove brachten 40—60 cent op. minimum te beperken en vat zijn oordeel over (Ie af zonderlijke contingenten aldus samen: De Britten altijd vriendelijk en zeer populair. De Zweden sportief en beminnelijk en hut band speelde uitstekende dansmuziek. De Hollanders rustig, maar altijd be reid om te helpen. De Italianen niet zoo populair. Zij kwamen wei nig in aanraking met de bevolking. Verdacht van oplichting. Amsterdam, 25 Febr. Door de politie te Zandvoort is op last van de Justitie te Haarlem de bankier R., wonende te Zand voort, gearresteerd, verdacht van oplichting. Hij zou een inwoner van Rotterdam voor een bedrag van f 10.000.hebben opgelicht, onder voorgeven een emissie van aandeelen voor hem te zullen verzorgen. De man is in het Huis van Bewaring te Haarlem ingesloten. „De bewegende berg" weer aan het schuiven geraakt. Londen: De bewoners van Abertysswg zijn gisteren gealarmeerd, dat de Troedrhifuwch, die be kend staat als „de bewegende berg", wederom aan het schuiven is geraakt en zich in de richting van het dal verplaatst, zoodat de in het dal gelegen dor pen wederom gevaar loopen. Reeds eerder heeft de berg ernstige aardverschuivingen veroorzaakt, waar door halve dorpen bedolven werden, en waarschijnlijk hebben de hevige regens van den laatsten tijd en het smelten van de sneeuw de aardmassa opnieuw in be weging gebracht. Ernstige aanrijding op den Haarlemmerweg. Gistermorgen omstreeks negen uur begaf de echt- genoote van den heer J. van Gelder, wonende aan het Liewegje te Halfweg, zich te voet van huis naar de R.K. kerk. Toen zij den rijksstraatweg wilde over steken, wachtte zij even voor een passeerende auto, doch hierna liep zij zonder voldoende uit te zien, den rijweg over, juist toen uit de richting Haarlem een personenauto, bestuurd door den heer B. uit Aerden- hout met een snelheid van ongeveer 90 K.M. naderde. Mejuffrouw van G. werd aangereden en bleef be wusteloos liggen. Dokter J. P. Baumann uit Half weg, die spoedig ter plaatse was, constateerde dat de vrouw een zware hersenschudding had bekomen en bovendien een arm en een been had gebroken. In zorgwekkenden toestand werd zij per ziekenauto van Watteau uit Haarlem naar de Maria Stichting al hier overgebracht. De bestuurder van de auto bekwam een armfrac- tuur. De politie heeft den wagen in beslag genomen. Auto over den kop geslagen. Den Briel: Gistermorgen is een vrachtauto, bestuurd door den heer S. Kiftner te Nieuw Helvoet op den Groenen Kruisweg bij Vierpolders over den kop geslagen en in een naast den weg loopende sloot terecht gekomen. De bestuurder van de vrachtauto wilde een auto passeeren, die aan den weg gepar keerd stond. De wagen reed met vrij groote snelheid, toen hij met de aan den linkerkant van den weg staande bermpaaltjes in aanraking kwam. De bestuur der was zijn stuur niet meer meester en de wagen sloeg over den kop, waarna hij in de sloot terecht kwam. Alle vier inzittenden kregen verwondingen. De heer A. Kwekel uit Spijkenisse moest naar het ziekenhuis te Rotterdam worden vervoerd. De overige drie personen konden naar huis worden gebracht. Zij hebben uitwendige en inwendige verwondingen bekomen. De auto is geheel vernield. 0> 33. „Wat zit jij te roepen, Wilfred Haven," riep ze. „Ben je ziek? Wil je brandewijn hebben?" Hij wees met zijn rechterhand voor zich uit. „Land! Rotsen!" brulde hij. „Daarachter links is Norwichl Breng me brandewijn, Anna, ik stik. Hang i rs wits uit het raam, het is er vol kanonnen." Hij zat als een oevroren gedaante in zijn stuur- s oei, doch zijn koers was kaarsrecht. Ze klom naar boven en goot brandewijn door zijn keel. Toen bond 7een wit tafellaken aan de ladder. Het werd weg gerukt. Ze haalde een ander Hij zwaaide heen en eer en ze gaf hem nog meer brandy. Ze druppelde langs zijn hals, er was bloed in zijn oogen. Ze vlo- r n over een strand bespikkeld met rijen strandstoe- 1 i. Hij drukte aanhoudend den hefboom neer. Ze r eden op nog geen twee honderd voet hoogte over golf-terrein. „Ik daal, Anna Kastellane", riep hij. „Houd je .st. Wuif tegen de menschen dat ze uit den weg gaan." Ilct vliegtuig verscheen plotseling boven de heu- "ds en boven de verschrikte menschen in het club huis. Dc vleugels raakten de toppen van de boomen in een villa-tuin aan en Haven steeg een paar me ter. Toen maakte hij een bocht om een aanloop te nemen en ze raakten den grond als een eleganten vogel, hobelden een vijftig meter over het terrein en stonden stil voor het hek van de club. Ze werden onmiddellijk omringd door een opgewonden menig te. „Wie is u? Waar komt u vandaan?" riep iemand. „Rusland", antwoordde Anna Kastellane, „Haal 'n dokter." Ilaven stond op en wuifde met de hand. „Haal Elisaveta Ostrekoff!" brulde hij. „Schreeuw het uit, zoodat de hcele wereld het kan hooren. Zeg den prins dat ik mijn woord gehouden heb." Toen viel hij voorover en bleef onbeweeglijk lig gen. Ze moesten hem optillen en er waren men schen, die fluisterden dat hij dood was. TWEEDE BOEE. HOOFDSTUK I. Er volgden vele dagen waarin al wat Wilfred Ha ven van het leven wist, bestond in een verwarde se rie van gedachtenbeelden; van zacht pratende vrou wen in het wit die voor hem zorgden maar vaag heel vaag zoodat zijn tong 'ogen het verhemel te van zijn mond kleefde als hii trachtte te spreken en de visioenen weer verdoezeld \nna Kastellane was er ook soms met die gev i uitdrukking in haar oogen alsof haar ziel blo soms met haar haar en rokken om haar heen aaiend, terwijl ze zich vastklemde aan de ijzeren "adder en hem de koffie toereikte, die ze had gezet. Eens werd hij met een schreeuw wakker. Haar oogen straalden hem toe, haar lippen lagen warm op de zijne, hij voelde haar lichaam tegen zich aan... Er waren andere, veel verschrikkelijker nachten. Eens had hij er een eed op durven doen dat Olaf de Fin aan het voeten eind van zijn bed gehurkt zat, zijn dikke, zinnelijke lippen vaneen in een idioten grijns, zijn oogen vol dierlijk begeeren en achter hem altijd die schaduw, die zwarte schaduw met het blinkende mes, die na derbij sloop, aldoor naderbij. O, als Olaf zijn hoofd eens omdraaide! Hij merkte dat hij naar woorden zocht, woorden, felle, brandende woorden woor den over vrouwen alles om den bruut in den man wakker te houden. Ze was nu vlak bij! Die vreese- lijke stoot! Het zachte, afgrijzelijke contact van staal met vleesch. Anna's gezicht verwrongen van hartstocht, drukkend op het heft van het mes, het verder in het lichaam drijvend, het bloed dat over haar heen stroomde. Hij sloeg op de heldere witte sprei ,en brulde, tot sterke handen hem tegen hielden en een vriendelijke stem hem kalmeerde. Olaf was er immers niet, natuurlijk niet! Zo hadden ziin bloedend lijk de kajuit door gesleept. Anna en hij, en naar buiten gesmeten. Iemand wiesch zijn voorhoofd met eau de cologne. Een medicijnglas werd aan zijn lippen gehouden. Het verdoovende middel deed zijn werking. Hij sliep weer in. Den zeventienden morgen werd hij wakker met 'n eigenaardig ander gevoel in zijn zenuwen en li chaam. Hij richtte zich half op. Hij wist heel goed dat die vrouwen met witte mutsjes om hem heen ver pleegsters waren, dat dit een ziekenhuis moest zijn en dat hij zich in een goedgezinde wereld bevond. Hij riep iets met een heel flauwe stem. Een zuster die bij het raam had gestaan, schrok op bij het geluid en kwam dadelijk naar hem toe. „Waar ben ik hier?" vroeg hij zwak. „Tn het ziekenhuis van Cromer." „Hoe lang ben ik al hier?" „Zeventien dagen." „Ruik ik koffie?" „Ja en ik zal u wat geven als u stil blijft liggen", antwoordde ze. „U moet niet te veel praten voor loop ig." Hij zweeg een paar minuten. „Ik heb het toestel goed beneden gebracht?" vroeg hij. „Wat?" „Het vliegtoestel?" „Prachtig", zei ze. „Iedereen zei, dat het een van de mooiste landingen was. die ze ooit gezien hadden. „Waar is het vliegtuig?" „In de hangar in Pulham. Ze moesten het er gens uit den weg brengen. „En ik ben in Cromer," mompelde hij. „Ik heb hier eens golf gespeeld toen ik een jongen was." „U zult hier weer gauw golf spelen als u voor zichtig bent," verzekerde ze. De koffie kwam en hij dronk gretig. Hij verslond de toast, die er bij was. „Nu moet ik even den dokter telefoneeren," zei de verpleegster. „Hij zei dat hij u moest spreken zoodra u bij kwam." „Ben ik dan bewusteloos geweest?" „Bijna aldoor." „Heb ik veel onzin verteld?" „Ik geloof van niet", zei ze. „We luisteren meestal niet als de patiënten in hun slaap praten. Wilt u nu als 't u blieft wat rusten tot de dokter komt?!" Een prettig bevel voor iemand die zeventien da gen bewusteloos is geweest," mopperde hij. Hij was echter doezelig en dutte in tot hij wak ker werd door het geluid van mannenstemmen in de kamer. Hij keek langs den dokter heen en staar de verbaasd naar den grijzen man met het vrien delijke gezicht die met uitgestoken handen naar het bed toekwam. „Vader!" riep hij. „Hoe komt u hier?" „Ze hebben me getelegrafeerd de dag nadat Je hier aankwam," zei Norman Haven. „Ik heb een vlugge boot kunnen pakken en hier ben ik." „Kranig van je vader. Ik hoop dat het uw zaken niet te veel in de war zal schoppen." Mr. Haven schudde het hoofd. Hij was een zeer intelligent man wat niet te verwonderen was voor den president van een der grootste banken van Amerika. „Ik had toch willen komen", zei hij, „ik ben nu alleen een paar dagen eerder gegaan. Ze denken, dat ik bij een vergadering ben die vandaag in Lon den gehouden wordt en ik moet volgende maand in Parijs zijn." „Hoe staat het met den oorlog?" vroeg Haven! -„Je zult te laat zijn", glimlachte zijn vader. „On ze eigen opmarsch is een week geleden begonnen en de Franschen en Engelschen brengen het er ook prachtig af." „Ik zal probeeren klaar te zijn voor het afgeloo pen is," mompelde Haven. De dokter kwam nu vriendelijk en beslist tus schen beiden. „Ik geloof, dat ik nu de patiënt eens over moet nemen", zei hij. „U kunt vandaag nog eens terug komen, mr. Haven." Deze vertrok. De dokter onderzocht den patiënt lang en zorgvuldig. Toen hij klaar was leunde hij met een opgelucht gezicht achterover. „Jekomt er weer heelemaal bovenop, jongmensch" zei hij. „Je hebt de constitutie van een os." „Kan ik iets te eten krijgen?" vroeg zijn patiënt „Al wat je maar wilt." „En drinken?" Word t vervolgd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2