HEiYEILS Het Verkeersvraagstük in de Eerste_Kamer Int. Telef No. 20 ITALIE'S DREIGING. SCHORPIOENENPLAAG IN DE KAAPPROVINCIE. NIET MEER IN BADPAK. MERK DESSERT >0^" 55 mt S JMP jwh No. I JAT 48 A 45 B 40 C 35 ROEBIA 30 SUMATRA 24 MANDA 20 Merk „BAH' PLEZIERVAARTUIG OMGESLAGEN. Het zilvergeld in de hanebalken. 'V Wijziging van de Drankwet aanvaard. iW Wil ifjfP 'oTFi 01 DE KERMISCENTEN. Woensdag 27 Februari 1935. Postrekening No. 23330 SC1AGEI 78ste Jaargang. No. 9668 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN% TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent Cbewljsno. inbègrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEKENDE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens- en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam Dringend oplossing vereischt Te trage gang van het Werkfonds. - De hooge spoorwegtarieven. - De ramp van de „Uiver", het raadsel van de Wilhelminabrng te Maastricht. Onze Senaat heeft zich gisteren bezig gehouden met de behandeling van de Begrooting van Water staat. In hoofdzaak gingen de discussies over het ver- keersvraagstuk, dat aan alle kanten werd bekeken In het algemeen achtte men witte spatborden voor wielrijders niet voldoende en meende men, dat een rood achterlicht dringend noodzakelijk was. Ook de onbewaakte overwegen kwamen er niet zonder kleerscheuren af en vonden scherpe afkeu ring. Men vond, het verweer van de regeering. dat de ongelukken aan onvoorzichtigheid waren te wij ten, weinig gelukkig. De trage gang van het werkfonds werd door den heer Andriessen (r.k.) gehekeld. De heer Moltmaker (s.d.) vroeg, een definitieve re geling van het autobusvraagstuk en wenschte een eind te maken aan de z.g. wilde diensten, Hij ging zelfs zoover, verband te leggen tusschen zelfaanmun- ten van geld en het klandestien rijden van bussen. Het laatste moest even streng worden verboden als de valsche geldmunterij. De spoorwegtarieven voor reizigers zijn nog steeds te hoog. Een steen des aanstoots is met name het buurtverlceerstarief, vooral voor plaatsen, die er niet bij betrokken zijn. Er moeten goedkoopere ééndags- kaartjes 'en weekend-tarieven worden ingevoerd. Er moet een einde aan komen dat een groot deel van het materiaal des Zondags ongebruikt blijft, omdat een kleine minderheid dat verlangt. En dat, terwijl andere ondernemingen volledig vrijheid heb ben. Het bagagetarief is eveneens te hoog, evenals het bewaarloon voor bagage. De spoorwegen moeten meer tegemoet komen aan de wenschen van het pu bliek. Anders zuilen de inkomsten steeds onrustba render blijven dalen. Dat ook de Uiverramp ter sprake zou worden ge bracht, kon worden verwacht De heer Oudegeeest (s.d.) sneed dit onderwerp aan en wees er op. dat z.i. de vliegerij nog niet zoover is gevorderd, dat men al vaste vertrekuren kon vastleggen. Dit moet een verkeerde psychologische uitwerking op de piloten hebben en spreker hoopte dat er bezin ning zal komen. Spreker vroeg zich af of het type vliegtuig van de Uiver wel geschikt is voor de Indië-vluchten. Dat het in Amerika en in Europa goed voldoet, bewijst niets. Is het in stormweer niet topzwaar? Spreker zag nog nooit een vogel met de vleugels onder aan zijn buik. I-Iij drong vervolgens aan op publicatie van de rapporten over de ramp. Waarom zijn deze nog niet gepubliceerd niettegenstaande de lugubere verhalen die de ronde doen? Met name het rapport- van den Maas diende gepubliceerd. Het publiek ver trouwt de mededeelingen van de K.L.M. niet meer ten volle. Ook daarom is het uitblijven van de rap porten-publicatie zoo te betreuren. Spr. dringt zoo spoedig mogelijk op ware mededeelingen aan. Ook wenschte dezelfde spreker opheldering over het raadsel van de Wilhelminabrug te Maastricht. Geen enkele rijksdienst schijnt opdracht tot den bouw te hebben gegeven. Thans is dus. zonder eeni- gen rechtsgrond, reeds drie millioen uitgegeven. Spr. vestigt de aandacht op de beschuldigingen in de brochure-V. H. Troupin. Of de bouwmeester moet niet gehandhaafd worden, of de schrijver be hoort in de gevangenis. De trappen van de brug, die nog maar twee jaar ligt, zijn nu al uitgesleten en moesten worden bijgewerkt. De deskundigen oordee- len vernietigend over deze steen en den exhorbitan- tên prijs waarvoor die is geleverd. Spr. wil een diep gaand onderzoek en publiciteit. De vergadering werd daarna verdaagd tot vanmor gen elf uur. POGING TOT DOODSLAG. Zoon lost schot hagel op zijn vader. Maandagavond laat heeft te Stiens een poging tot doodslag plaats gehad. De 18-jarige P. de W. die her haalde malen oneenigheid had met zijn vader, heeft op het erf bij zijn woning op dezen een schot hagel gelost. De vader werd in den rug getroffen en moest naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden vervoerd. De dader is in den loop van den nacht door de politie gearresteerd. De toestand van den vader is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. IN VERBAND MET ABESSYNIë WIJST HET OP DEN OMVANG ZIJNER MILITAIRE MACHT. Een Stefanicommuniqué uit Rome meldt: Het vertrek der troepen met oorlogsmateriaal, be stemd voor Oost-Afrika, teneinde voor eventueele verdediging de twee Italiaansche kolonies te ver sterken, verloopt in volmaakte orde. Elke mobilisatie van andere jaarlichtingen, vooraf gaande aan de lichting van 1911, is uitgesloten, be halve voor wat betreft contingenten officieren en specialisten, die eventueel noodzakelijk zijn, en be halve ook in het geval van Europeesche complica ties, die echter op 't oogenblik uitgesloten schijnen te zijn, na de jongste accoorden van Rome en Lon den. Met elke gebeurlijkheid voor oogen dient er aan herinnerd te worden, dat als gevolg van de nieuwe fascistische wetten, waardoor de militaire dienst plicht loopt van 18 tot 55 jaar, Italië 37 lichtingen kan mobiliseeren met een totaal effectief van 7 a 8 millioen man. De lichting 1914 zal op een normaal tijdstip onder de wapenen geroepen worden, n.1. 1 April. Het ministerie van oorlog blijft aanvragen tot vrijwillige dienstneming ontvangen. Er zijn twee nieuwe divisies gevormd. Alle materiaal, dat naar Afrika gaat, wordt door bestellingen bij de binnenlandsche industrie vervangen. Het communiqué, aldus Stefani, dat een gerust stelling is voor de Italianen, is een nieuwe ernstige waarschuwing voor iedereen, die de bestaande orde in Europa zou willen aantasten. Kinderen door de ondieren gestoken. Eenigen van hen reeds overleden. MALMESBURY (Kaapprov.): Er heerscht hier op het oogenblik een schorpioenenplaag, die reeds verschillende slachtoffers heeft geëischt. De schorpioenen schijnen het meest de kinderen aan te vallen. Drie kinderen zijn reeds na door schor pioenen gebeten te zijn, overleden, terwijl een vier de in levensgevaar verkeert. In het huisgezin van een inlandschen boer wer den des nachts twee jongens van negen en zes jaar gestoken. De beide kinderen gilden het uit van pijn, doch men ontdekte niet wat de oorzaak geweest zou kunnen zijn. Anderhalf uur later gaven de beide kinderen reeds den geest. Des morgens ontdekte men de oorzaak: een enorme schorpioen zoo groot als een mannen hand, werd gevonden. Een driejarig kindje werd in zijn wieg door een schorpioen doodgestoken. Een ijlings ontboden dokter had vergeefs getracht, het nog te redden. Men neemt aan, dat de op het oogenblik heer- schende hittegolf oorzaak is van de schorpioenen- plaag. Verbod op het drukke strand te Zandvoort. Zandvoort. De gemeenteraad van Zandvoort heeft gisteravond besloten, dat het kampeerterrein zal verplaatst worden van het Zuidelijke naar het Noordelijke gedeelte. Het dag- en nachtkampeeren is voortaan nog alleen toegestaan op een strandge- deelte, gelegen ten Noorden van het Noorderbad tot aan de grens der gemeente Bloemendaal. Geruimcn tijd werd verder gediscusseerd over de vraag of het. dragen van een badpak over het geheele strand moest worden toegestaan. De Raad sprak zich hier over in afwijzenden zin uit. Dit beteekent, dat men zich op het drukke strand niet in badpak mag ver- toonen. In 1936 zal de Raad nogmaals op deze kwes tie terugkomen. Tenslotte is de leeftijd van kinderen, die mogen baden buiten de badinrichting op het drukke strand, verhoogd van 10 tot 12 jaar. v« II II II II II per V2 pondspak Uw winkelier levert reeds tegen verlaagden prijs af. NIEUW! NIEUW! 15 CENT PER HALF PONDSPAK Noodlottig ongeluk in de Cara'ibische Zee. Zes dooden, nog 22 vermisten. NEW-YORK: In de nabijheid van Santa Lucia is in de Caraibische Zee een overla den pleziervaartuig in den storm gekenterd. Zes passagiers verdronken, terwijl 22 nog vermist worden. De leden der bemanning en 74 passagiers konden gered worden. Nabij New Orleans kenterde in den storm een visschersboot Twee visschers verdronken, twee worden nog vermist. Verdronken of door haaien verslonden. Nader uit New York: Zes lijken van opvarenden van het pleiziervaartuig, dat onder de kust van San ta Lucia in de Caraïbische Zee schipbreuk leed, zijn opgevischt. Men gelooft dat de 22 andere passagiers die vermist worden, eveneens zijn verdronken of door haaien verslonden. Gemeld wordt, dat vijftien schepen in moeilijkhe den verkeeren als gevolg van den orkaan. Een aan tal matrozen moest over boord springen. Na den moord te Slagharen. Merkwaar dige vondst in de woning van het slacht offer. Bij het onderzoek inzake den moord op Frans van Os te Slagharen zijn in diens woning groote bedra gen. aan geld gevonden. Tot zelfs in de hanebalken was het geld verstopt, meldt het .,N. v. h. N." Het was allemaal zilvergeld, waaronder vele gul dens en rijksdaalders, die reeds niet meer in omloop zijn. Volgens de meening van verschillende ken nissen vari den vermoorde, verkeerde hij in de ge dachte, dat dit geld om het betere zilvergehalte, be ter waarde zou blijven behouden. Hoewel men het geld, dat gevonden werd, nog niet heeft kunnen tel len, daar er ook veel klein zilvergeld bij is, wordt volgens weging de waarde op een f 1000 geschat. De roovers hebben dus lang niet al het geld mee kunnen nemen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Er is een aanhouding verricht, waaromtrent geen bijzonderheden medegedeeld worden. Overgangstijd verlengd tot 1 Mei 1937,. Gisterenmiddag heeft de Tweede Kamer, alvorens over te gaan tot de behandeling van de wet op d« verbindend verklaring van ondernemersovereenkom* sten, zoo terloops nog even behandeld de voorge stelde wijziging van de Drankwet. De waarschuwing van den heer Korteohorst (r.k.) om niet te drijven naar een strenge drankwet, werd door den Minister beantwoord met de opmerking, dat hij daaraan niet dacht en dat hij zich zou blij ven richten naar de beslissingen van de Kamer in 1931. Wel denkt hij aan een breede technische Wijzi ging die de principes van de wet niet aantast. De Minister verklaarde nog, dat de noodtoestand in het café- en restaurantbedrijf zijn volle aandacht had. Hij verdedigde de voorgestelde wijziging vooral op grond van zijn meening da' het arrest van den Hoogen Raad volkomen in strijd is met de bedoe ling van den wetgever van 1931 en hij achtte het gewenscht om daaruit voortvloeiende misbruiken te voorkomen. De amendementen Boon werden, met uitzondering van dat betreffende de overgangsbepaling, sterk door den minister ontraden. Nadat de heer Boon zijn eerste en dorde amende ment had ingetrokken en zijn tweede was verworpen, wijzigde de minister de overgangstermijn van 1 Juli 1936 tot 1 Mei 1937, waarna ook het vierde amende ment werd ingetrokken en de wijziging van de Drankwet zonder hoofdelijke stemming werd goedge keurd. I k J Laren's financiën bedreigd door de Hil- versumsche feestweek. Sinds tientallen jaren is te Hilversum en Bussum de kermis afgeschaft, waardoor de kermis te Laren welke steeds den eersten Maandag in Juli een aan vang neemt, als de Gooische kermis beschouwd wordt. De bevolking van het geheele Gooi trekt dan ook naar do Larensche kermis, welke vier dagen duurt, .net het gevolg, dat de kermisexploitanten daar zeer goede zaken maken. Maar daarnaast brengen de verpachting van de vermakelijkheden en de pas in gevoerde kermisvermakelijkhedenbelasting duizen den guldens in de kas der gemeente Laren. Een voor stel van tegenstanders der kermis om tot afschaffing over te gaan, werd dan ook om de geldelijke voor- deelen steeds verworpen. Nu gaat Hilversum echter roet in het eten gooien, aldus lezen we in de „Msb." Daar zal dit jaar nL een groote feestweek georganiseerd worden met tal rijke kermisattracties en gezien het resultaat der verpachting belooft het een groote kermis te wor den. Deze feestweek nu wordt eind9 Juni gehouden, één week dus voor de kermis te Laren. B. en W. van Laren hebben thans bij Ged. Stalen van Noord-Holland bezwaar gemaakt tegen de voor genomen kermis te Hilversum. Het gemeentebc- sturu acht zich door deze groote kermis zeer bena deeld, daar verwacht mag worden dat men uit Hil versum, dat het grootst aantal bezoekers aan de Larensche kermis leverde, niet meer naar de La rensche kermis zal gaan. OPGEWONDEN TOONEELEN IN DE HAVEN VAN ALGIERS. In het bergachtig gebied van Dachstein hield het Oostenrijksche leger dezer dagen uitge breide manoeuvres, waartoe ook het transport van geschut naar een hoogte van bijna 3000 Meter behoorde. Toen de lastdieren de deelen van het geschut niet langer konden dragen, moest het transport door mengchenkracht wordofl voltooid. Parijs. Tot opgewonden tooneelen is het gister morgen in de haven van Algiers geLomen, "waar 2000 havenarbeiders tegen het gebruik van tank schepen voor het transport van wijn protesteerden Zij bezetten het tankschip „Bacchus", sneden de tros sen door en lieten den wijn in zee loopen. Talrijke inboorlingen drongen intusschen het station in en plunderden de haven-localiteitcn. De regeering heeft net garnizoen gealarmeerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1