VARIA Ket geheim van de Opiumkit. 3 U't de OMGEVING het st: ijdfonds der bandieten. De sensationeöle Juweelendiefstallen, die in de laatste weken Parijs verontrust ten, werden op verrassende wijze tij dens een overval in een opiumkit in de Chineesche wijk van Parijs opgehelderd. DAT was dus de vijfde juweelendiefstal. Alle gevallen waren 's nachts uitgevoerd van alle gevallen ontbrak ieder spoor. In twee er van echter hadden de beroofde vrouwen gezien hoe een kleine gemaskerde man door de kamer sloop. Voordat zij schreeuwen konden was hij ver dwenen de juweelen ook Het laatste slachtoffer was Miss Loop geweest, een bejaarde Amerikaansche. In de nabijheid van haar woning, die in het Westen van Parijs lag, vond een der beambten flarden van een Chineesche. krant. Dat was tot zoover het eenige spoor en mis schien ook het feit, dat volgens Miss Loop de kleine gemaskerde man, die haar dreigend met den revol ver beval te zwijgen geen r kon uitspreken. In ieder geval vond de ambtenaar in deze dingen aanleiding eens in Comeilles rond te neuzen. De wijk van Pariis waar vrii veel Chineezen wonen. Met liet Cormeilles nog nauwkeuriger bewaken dan anders, doch het eenige wat men er vond, was een valsch 10-francs-stuk toen nog een en steeds meer. De dingen zagen er keurig uit, maar ze bleven toch valsch. Eigenaardig. Dagen geleden werd uit Sjanghai gemeld, dat daar op de geld wisselkantoren dergelijke geldstukken werden aan geboden. Zij schenen uit het binnenland te komen. Vermoedelijk had een of andere bende bij een der vroegere rooftochten een muntinstallatie buitge maakt, die naar het binnenland gesleept was om daar „vreemd geld" te maken, teneinde in de kust plaatsen wapens en munitie in te koopen. Tusschen Sjanghai en Parijs móest dus een scha kel zijn. Comeilles is nuchter, geheel anders dan de Chi- neezenwijk van Rotterdam, Londen of zelfs New- York. Wat te Parijs gebeurde, speelde zich af achter de coulissen. Toch waren deze niet zoo dicht geslo ten, dat een rechercheur er niet in zop slagen de loop der valsche 10-france-stukken na te gaan. In de Rue d'Argpnteuil was een opiumhol. Het huis was van buiten even troosteloos en smerig als de andere. Maar achter de tweede geheime deur werd het eleganter. Hier kwamen de koloniale beambten, die niet meer buiten opium konden, hierheen sleepte men de Amerikanen, die Parijs wilden loeren kennen. Een taxi leverde hen den volgenden dag half bewuste loos af. Dat was het opiumhol van Ling Tsjen Oua. Hier gaf men bij het wisselen valsche 10-francs-stukken terug. Hier kwamen om de zooveel weken Chinee sche zeelieden, die voor hun „plezier" van Marseille naar Parijs reisden. Deze Ling Tsjen Oua was een soort koning te Cormeilles. Wanneer men naar hem vroeg werd men niets gewaar. En daar men zweeg moest men het met een razzia probeeren. 's Nachts 2 uur: geen mensch te bekennen in de Rue d'Argenteuil. Vier politic-auto's rijden voor. Men springt uit den wagen en snelt op het huis van Ling Tsjen Oua af. Niemand doet open. Wel komt mén met sloffende passen. Een bijl splijt de deur open ongeveer vijftien hijgende licha men liggen in de kribben en droomen hun diepen opiumslaan. Zii merken het. niet wanneer men hen met hun bedden van de muur schuift. De ambtenaren zoeken een andere deur, want ergens moest een geheime kamer zijn. De muren werden nauwkeurig beklopt. Daar hoorde men een holle klank. Men zoekt gespannen verder en vindt een hefboom: de geheime deur sprong open. In de opening stond een groot Chineesch Boeddha beeld, dat met het hoofd knikte. In zijn schoot, tus schen de gevouwen handen, hield het de juweelen van Miss Loop, Miss Swedrop, Miss Johnson en Madame Jambonais. De Chineezen lieten geen woord los over de be- teekenis van deze „offers" aan Boeddha. Zij keken den inspecteur kwaad aan on zwegen. Het is wol waarschijnlijk, dat het hier een strijdfonds voor de Chineesche bandieten betreft, bij elkaar geroofd in Europa voor den strijd' tegen Nanking. Maar wie zal dit laatste raadsel kunnen oplopen In het hol van Ling Tsjen Oua wordt geon opium meer gerookt. Thans geschiedt dat twee* huizen verder in een kelder. Ook hier zal men binnenkort een inval doen. Al is het mysterie nog lang niet opgelost, Miss Loop heeft haar Juweelen terug Wering van Communisten van colleges en universiteiten. New York. Bij de "Wetgevende Vergadering van den staat New York, is een wetsontwerp inge diend tot wering van communisten van de colleges en hoogescholen, die uit de openbare kassen worden bekostigd. Het wetsontwerp houdt in dat van do studenten, die zich laten inschrijven, wordt geëfsóht. dat zii een eed van trouw aan de grondwet aflet* gen. Het is geïnspireerd door de jongste gebeurte nissen, waarbij verschillende studenten wegens hun communistische opvattingen van hoogescholen zijr "verwilderd. De indiener van het ontwerp verklaar' dat het tijd is voor den staat New York om nie* langer de opvoeding te betalen van jonge mannei cn vrouwen, die er denkbeelden op na houden, die j de fundamenteele beginselen dor regeering In ge vaar brengen. Do belastingbetalers hebben er recht op te weten, dat zii met hun geld niet medehelpen aan de verspreiding van het communisme. De nieuwe maatregel zal niet gelden voor cto reeds ingeschreven studenten. De eed zal slechts oen bevestiging zijn, dat do student de grondwet van do Vereenigde Staten en van den staat zal eerbiedigen» Levensmiddelen-onlusten op New-Foundland Londen. De „News Chronicle" meldt uit St. Johns op New Foundland dat duizenden werklooze mannen en vrouwen zich Dinsdag voor het bureau voor Maatschappeliiken steun verzamelden en op stormachtige wijze levensmiddelen, brandstoffen en kleeding eischten. Een groote politiemacht hield de opgewonden menigte met moeite tegen. Volgens de „News Chronicle" krijgen de werkloozen van re- regeeringswege slechts een steunuitkeering van drie en een halve pence per dag. De kindersterfte zou tengevolge van het gebrek aan levensmiddelen en de koude buitengewoon hoog zijn. New Foundland, dat in 1933 een ernstige financi- eele crisis heeft doorgemaakt, wordt geregeerd door een Britsche regeeringscommissie. Derhalve eischt de „News Chronicle" oogenblikkelijk ingrijpen der regeering te Londen, die naar de meening van het blad, de moreele plicht heeft de noodlijdende New Foundlanders te helpen. Een merkwaardige vrouw. Vrouwelijk lid der Turksche Nationale Vergadering, die lezen noch schrijven kan. Istanboel. Een van de merkwaardigste figuren onder de 17 vrouwelijke afgevaardigden in de pasgekozen Nationale Vergadering, is Sati Kadin, een boerenvrouw, die nog dagelijks op het land werkt. Sati Kadin is 37 jaar oud en moeder van vijf kinderen, en kan lezen noch schrijven, doch haar kennis van maatschappelijk werk is verbazingwek kend. Zii heeft ontzaggelijk veel gedaan tot verbe tering van de omstandigheden van de bevolking van haar woonplaats, het dorp Kazgav nabij Bitik in het district Ancara. Zij was burgemeester van het dorp en heeft verschillende sociale maatrege len genomen, die in tal van andere gemeenten zijn overgenomen; Zij begon met een verbod om huisdieren onder hetzelfde dak te slat.en slapen als de menschen, een gewoonte die in Anatolië gebrui kelijk was. Zii liet de huizen van huiten wit schil deren, waardoor het aanzien van het dorp zeer veel verbeterde. Na haar verkiezing reisde zij naar Ancara, be zichtigde de parlementsgebouwen en reserveerde haar plaats voor de komende zitting. Zij is ook niet voornemens analphabeet te blijven en heeft reeds een leeraar gevonden, die haar lezen en schrijven leert. Zii verklaarde dat zij daartoe binnen drie maanden in staat wilde zijn en allen, die haar ken nen verzekeren dat haar dit, indien zij het wil, on getwijfeld ook zal gelukken. Wat in Amsrika mogelijk is. Reusachtige financieele onderneming van gangster te New York ontdekt. De politie te New York heeft een verboden lote rijonderneming van reusachtigen omvang ontdekt, alsmede een bankonderneming, die waarborgsom men voor misdadigers verstrekte. Het onderzoek leidde tot de verbazingwekkende ontdekking, dat een der beruchtste misdadigers en smokkelaars van New York, Arthur Flegenheimer genaamd, die als gangster onder den naam Dutschultz hekend was, de heéle zaak reeds jarenlang leidde. Hoewel de New Yorksche politie reeds maandenlang naar Dutschultz zocht, wist deze zelfs een groote verga dering van zijn medewerkers te houden. De loterij onderneming had in haar beste jaren een totalen omzet van 30 millioen dollar. Een neger, die als agent voor Dutschultz optrad, verdiende binnen drie jaar meer dan 200.000 dollar. De organisatie stortte tenslotte ineen doordat Dutschultz alleen de be schikking over de winst wenschte te hebben. plannen voor een portugeesche oceaanvlucht. Twee Portugeesche piloten zijn voornemens zoo- dra de weersgesteldheid gunstig is van Lissabon uit een Oceaanvlucht te maken naar Rio de Janeiro in minder dan 48 uur. Hun vliegtuig staat gereed op het vliegveld Sintra bij Lissabon. Het is de beroemde Cornet van 't echtpaar MollisonJohnson, de „Black Magie." jan pierpont morgan verkoopt zijn kunstschatten. New York. Het bureau van den financier Jan Pierpont Morgan deelt mede, dat de beroemde ver zameling van ongeveer 900 ivoren miniaturen uit de zestiende tot de negentiende eeuw, die eigendom van den multi-millionair is, in den loop van het jaar zal worden verkocht. In den jongsten tijd zijn reeds zes beroemde oude meesters uit de bezittin gen van Morgan te koop aangeboden. Verschillende geruchten doen de ronde, dat Morgan voornemens zou zijn zich in Engeland te gaan vestigen en daar om zoo veel mogelijk van zijn bezittingen liquide zou willen maken. WAR HENHUIZEN oprichting begratenisvereen. Dinsdagavond had in de zaal van den heer Slik ker een bijeenkomst plaats, om te komen tot op richting eener Prot. Begrafenisverceniging, uit gaande van de Ver. tot Bev. van Vrijz. Prot. Be langen. Aanwezig 50 bezoekers. De Voorzitter, de heer W. Gutker, opende deze bij eenkomst. Spreker deelde mede, dat naar aanleiding van de laatst gehouden vergadering van de Ver. tot Bevr. van Vrijz. Prot. Belangen in principe is be sloten tot oprichting eener Prot, Begrafenisvereeni- ging. In deze vergadering is besloten een renteloos voorschot aan de op te richten vereeniging te ver strekken voor den tijd van vijf i^ar. Bedoelde ver eeniging is verplicht jaarlijks "ekening en verant woording te houden voor de Ver. v Vrijz. Prot. Be langen. Voorzitter deelde mede. dat op de convoca ties, die zijn rondgestuurd, 337 betalende leden zijn toegetreden als lid, ongeacht welken leeftijd. De contributie is bepaald op f125 en f 0.75 voor gezinshoofden (per jaar) en huisgenooten beneden den leeftijd van 18 jaar vrij. Met de voorstellen van de vereeniging ging de vergadering accoord. Vervolgens ging men tot stemming over om tot een bestuur te komen. Het bestuur zal bestaan uit 7 leden, 4 uit Warmenhuizen, 2 uit Schoorldam en 1 uit Krabbendam. De navolgende heeren zijn gekozen: P. Mink, P. Dissel, Jn. Kuiper en P. de Groot uit Warmenhui zen; C. Geus en N. v. d. Wel uit Schoorldam en C. de Groot uit Krabbendam. De Voorzitter verzocht de nieuw gekozen bestuurs leden de functies onderling te verdeelen. De heer P. .T. Mink verkreeg hierna de leiding en bedankte allereerst het bestuur van Vriiz. Prot. Be langen voor het nuttige werk, dat zii ook nu weer heeft verricht. Een reglement van een bestaande vereeniging uit de omgeving werd artikelsgewijze voorgelezen. Enkele belangrijke punten zullen we hieruit noe men. Voor leden die wenschen om in een andere gemeente te worden begraven, komen de meerdere kosten voor rekening, van de familie. Het personeel zal bestaan uit 1 aanspreker, 8 dra gers en 2 reserve-dragers. Klachten moeten schrifte lijk bij den secretaris worden ingediend, die voor verdere afwikkeling moet zorgdragen. Het bestuur benoemt het personeel en zoo noodig hij het niet nakomen van zijn verplichtingen zal het bestuur ook bevoegd zijn deze personen te ontslaan. Klassenverschil bestaat bij de vereeniging niet. De begrafenis geschiedt met of zonder lijkkoets, naar gelang men zich heeft verzekerd. Voor armlastigen zal de contributie worden be taald door het Armbestuur, hierover heeft het Arm bestuur te beslissen. Een maand zal gegeven worden om op de gewone condities nog lid van de vereeniging te worden. Na dien zal meerdere contributie moeten worden ge heven voor die toetredende leden en een leeftijds grens worden bepaald. Dit wordt aan het bestuur overgelaten. Volwassenen hebben recht bij overlijden, te wor den begraven door met of zonder lijkkoets. 1 aan spreker en 8 dragers. Kinderen van 2 tot 10 jaar op dezelfde wijze, doch met 6 dragers. Ook kan natuurlijk de voorkeur gegeven worden aan een lijkauto, welke kosten vrijwel gelijk zijn. Besloten is om ook begrafenissen buiten de gemeente, wat toch kan voorkomen, tegen vergoeding uit te voe ren. Een oproep zal worden gedaan voor de functie van aanspreker, dragers en bode. Het bestuur zal deze zaak afwikkelen. BARS INGERHORN Aan het verslag van den Agent der Arbeidsbe middeling over 1934 ontleenen we het volgende: het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg op 31 December 1933: 149 landarbeiders, 6 metaalbewerkers, 11 timmer lieden, 39 grondwerkers, 3 machinisten, 1 metse laar, 2 schippers, 2 ijzervlechters, 1 schilder, 1 lood gieter; gedurende het verslagjaar boden zich de navol gende werkzoekenden aan: 355 landarbeiders, 1 me taalbewerker, 13 timmerlieden, 99 grondwerkers, 14 machinisten. 14 metselaars, 1 schipper, 8 ijzervlech- ters, 8 schilders. geplaatst werden in het agentschap: 87 landar beiders, 2 timmerlieden, 19 grondwerkers. 1 machi nist, 2 metselaars, 1 schilder, en buiten het agent* schap 1 schilder; afgeschreven werden: 326 landarbeiders, 5 metaal bewerkers, 23 timmerlieden, 96 grondwerkers, 9 machinisten, 7 metselaars, 3 schippers, 10 ijzervlech- ters, 4 schilders,. 1 loodgieter. zoodat per 31 December 1934 stonden ingeschreven: 91 landarbeiders, 2 metaalbewerkers, 23 grondwer kers. 7 machinisten, 6 metaalbewerkers, 3 schilder#. In de samenstelling van de Commissie van Toe zicht kwam geen verandering. Tot uiting kwam, dat dank zij een daartoe gehou den bespreking en de medewerking van de land bouwers in de gemeente, dit jaar 52 landarbeiders bij werkgevers in het landbouwbedrijf alhier kon den worden geplaatst (vorig jaar bedroeg dat aan tal 40). TV IE RIN GE RW AARD Zondag- en Dinsdagavond gaf de afdeeling Wie- ringerwaard van den Bond voor Staatspensionnee- ring haar jaarlijksche propaganda-avonden in de zaal van den heer Schenk. Zondagavond was de op komst bevredigend, Dinsdag was de zaal bijna ge heel bezet. Voorzitter, de heer Limpers, heette de bezoekers hartelijk welkom en sprak hierop een woord van propaganda voor het mooie doel en streven van den Bond. Hierna kregen we de hoofdschotel, de opvoering van een tooneelspel in 4 bedrijven: „Er staat ge schreven van den bekenden tooneelschrijver Jaap van der Poll. Dit stuk kunnen we als één van zijn beste werken beschouwen. Het laat ons een Engelsche familie iri verschillende periodes van den wereldoorlog zien. De oorlogstragiek in een huiskamer kan in som mige gevallen aangrijpender zijn dan die op het slagveld. 'Op deze plaats een beschrijving te geven van den inhoud en enkele extra mooie en fijn- gevoel de scènes eens wat meer te belichten, zou te veel ruimte vragen. Een opmerking die geen aanmerking wil zijn is, dat het stuk aan een doorsnee-dilettantenver- eeniging misschien wat al te hooge eischen stelt. We kunnen echter niet anders zeggen, dan dat D.E.V. zich op lofwaardige wijze van haar moeilijke taak gekweten heeft. De verschillende vertolkers hadden zich goed in hun rol ingeleefd en het war me applaus na elk bedrijf was dan ook zeer zeker verdiend. Rest ons nog te vermelden, dat de mondharmonica club „Jong Leven" in de pauze voor een leuk inter mezzo zorgde, door enkele pittig gespeelde schla gers ten gehoore te brengen. L AN GE N D LIK' BROEK OP LANGENDÏJK. Tot lid van den Kerkeraad bij de Doopsgezinde Gemeente is de heer H. Kamp herkozen. De onlangs opgerichte bazar-commissie, ten doel hebben het aanbieden van vaandels voor de Gemengde Zangvereeniging enhet Mannenkoor, be nevens eenige instrumenten voor het Muziekcorps, heeft in verband met de slechte tijdsomstandigheden besloten ,de bazar uit te stellen tot een nader te be palen datum. SINT MAARTEN -- VALKKOOG. Dinsdagavond trad, ten bate van het Crisiscomité, de heer ten Bruggencate van Heiloo op met een lichtbeelden voorstelling, vertoonende een reis door indië. Al eerder was genoemde heer alhier geweest met zijn tooverlantaarn. toen een reis naar Indië belichtende. Dat deze eerste keer naar den zin dor bezoekers is geweest, bleek wel uit de opkomst, van thans, daar de zaal van -den heer Van Schoorl met belangstellenden was gevuld. Toen te 8 uur de voor zitter vao het crisiscomité, de heer Glas, met een woord vao welkom aan allen en een extra woord aan den heer ten Bruggencate en pers deze bijeen komst opende, was aller aandacht op het doek en den heer ten Bruggencate geconcentreerd. Voor het spel een aanvang nam, memoreerde voorz. eerst doel en strekking van dezen avond en deelde o.m. mede, dat na het eerste ontreden van den heer ten Brug gencate, door voorzitter naar de kosten was ge vraagd, hij ten antwoord kreeg: „voor het crisis- rornité werk ik geheel gratis". Hiervoor werd dezen heer een hartelijk' applaus ""p.bracht. De heer ten Bruggencate. hierna het woord ver krijgende, meende zich voor ziin moeite ten volle beloond te zien door de groote opkomst hetwelk hem. gezien de opkomst van verleden jaar. te den ken geeft dat het door hem gebodene ten volle heeft voldaan. Voorts doet hij dit met groote liefde, omdat hierdoor een strekking ten goede voor Tndiö uitgaat rnmen door woord en beeld een klein overzicht '-riigt van ons zoo groot en mooi Indië. Thans werd overgegaan tot het eigenlijke doeU n volstaan wij met te schrijven, dat deze vertoo ning even mooi en leerzaam was als de hiervoor- gaande en dat de toelichting daarbii weer op leer zame. aangename wijze werd toegediend. De belofte van den heer ten Bruggoncate. dat hij nogmaals wilde terugkeeren naar hier met een vervolgserie van de reis door Indië. lokte een daverend applaus uit. Voorts was het den heer ten Bruggencate. die •uij machtigde, mede te deelen dat hii zich voot nuttige vereenigingen gaarne beschikbaar stelde, om zijn lichtbeelden-avond te houden en van hier uit raden wii die vereenigingen aan, om hier ge bruik van te maken, want het is naast een leer- zaqie, tevens een aangename avond. In zijn slotwoord dankte voorzitter de aanwezigen voor hun aandachtig gehoor en den heer ten -Bruggencate voor het gebodene. DE WINDHANDEL VAN DRIEHONDERD JAAR GELEDEN. De regeering van Willem III (stadhouder van de Vereenigde Ne derlanden en koning van Engeland) en de nauwe vereeniging van Ne derland met Engeland waren voor de republiek zeer schadelijk ge weest. Zoolang Jan de Wit geleefd en al de kracht van den staat tot, versterking van de zeemacht aan gewend had, was Nederland de eer ste zeemogendheid van Europa ge bleven; na dien tijd echter had En geland de Nederlanden overvleu geld, en moesten zij het zich ge troosten de tweede rol te spelen. De oorlog met Frankrijk had daaraan veel schade toegebracht, de acte van Navigatie in Engeland, ongunstige wetten in Frankrijk en de ijverige pogingen der Duitschers te Ham burg en te Bremen om den Noor schen handel tot zich te trekken, hadden de Nederlanders grootelijks benadeeld. Men had de kwijning van al deze handelstakken niet kunnen voorkomen en indien, in plaats van den warenhandel, de handel in geldswaardig papier in Ie republiek tot een hoogen trap van bloei gekomen was, moest dit als een twijfelachtige aanwinst be schouwd worden. In het begin der 17e eeuw nam de handel in actiën, staatspapieren en schuldbrieven in de Nederlanden steeds grooter afmetingen aan. De speculatie, die vroeger grootsche on dernemingen tot stand gebracht en daardoor weldadig op de algemee no welvaart gewerkt had, ontaardde thans in de hevigste speelwoede (goklcoorts zouden we nu zeggen), die in beursspel haar bevrediging vond. Men hield zich niet op met werkelijken inkoop en verkoop van bestaande waarden, maar legde zich, evenals in deze dagen, toe op het verkoop en in schijn en op tijd, op die beurszaken, welke niets anders zijn dan een reusachtig en onzedelijk hazardspel, op windhan del in één woord. De zucht om zon der Inspanning door de gunst der fortuin veel te winnen, om in één oogenblilc de vruchten te plukken welke anders slechts een zware ar beid van vele jaren schenken kan. maakte zich van den handelsstand meester en drong in alle stander door. Zij verlamde den arbeid, de nijverheid en zelfs den solieden goe derenhandel. Zoo vervielen de harlngvisscherij en de walvischvangst, zoo gingen de fabrieken achteruit, zoo kwijn de de handel, terwijl te midden van dat alles de weelde op ongehoorde wijze toenam, want het geld, op de gemakkelijkste wijze in beursspecu laties verkregen, werd ook lichtzin nig verkwist. De beruchte tulpen handel kan, in dit verband, niet on vermeld blijven. Uit Krankrijk naar vermeld blijven. Uit Frankrijk naar hier overgeslagen, bereikte deze dol zinnige speculatie haar hoogtepunt in 1635, dus driehonderd jaar gele den. Begonnen met' honderden bood men weldra duizenden guldens voor een enkelen bol. Ongelooflijke voor beelden worden vermeld van de dwaasheid, waartoe de manie om zeldzame exemplaren te bezitten leidde. Zoo wordt verhaald, dat de Semper Augustus, anderhalf vieren deel loods zwaar, verkocht was voor 2.000 gulden, onder beding, dat de kooper hem niet zonder toestem ming van den oorspronkelijken ei genaar aan een derde mocht over doen. Toen de kooper zich niet aan die voorwaarde hield, verkocht de kweeker drie andere bollen van de zelfde soort voor 30.000 gulden. Bij de openbare veiling van een boedel werd voor f 90.000 aan bloembollen verkocht. Het kan ons dan ook niet verwonderen, dat iemand verklaar de in vier maanden meer dan 60.000 gulden met dien handel gewonnen te hebben. Mede-eigenaarschap (in aandeelen) in individueele bollen werd verkocht nog voor ze beston den door lieden die ze niet bezaten en van sommige soorten bollen wer den er verreweg meer verkocht, dan er in werkelijkheid hestonden, of zelfs maar gekweekt konden wor den. Gelukkig kwamen nog in den loop van het jaar de Staten van Holland tusschen beide, en gelukte het door de samenwerking der bloemkweekers aan dezen dwazen windhandel, die menigeen ruïneer de, een eind te maken. Eigenaardig is het, dat uit dien zelfden tiid de gewoonte dagtee- kent der „collegiën" of „compari tien", besloten gezelschappen, waar zaken werden besproken en afge rlaan. Later werden zij beperkt tol eens of tweemaal in de week, meestal des avonds, en kwam men bijeen om te praten, te rooken en te spelen. Wie wil naer 't collegie gaen, En gaen rooken brasiliaen Met een soopje montbancket Naar de oude soopjes wet? Het was de' overgang van de ta veerne naar de sociëteit. de bosshstand der aarde. Bijna een vierde van de opper vlakte der aarde is met bosch be dekt, maar in Europa zijn twee landen, die zelfs voor de helft be- boscht zijn, n.1. Finland, dat voor 64.9 procent, en Zweden, dat voor 54 procent, met bosch begroeid is. Ook Rusland, Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije hebben nog ongeveer 35 procent bosch; Duitschland 26. Noorwegen slechts 20 en Denemar ken maar 7 procent. Groot-Brittan- nië en Ierland zijn in dit opzicht het slechtste bedacht, want ze heb ben slechts 4.3 procent boschgrond. De woudrijkste streek der geheelc wereld is de Fransche strafkolonie Guyana, in Zuid-Amerika, waar 98 pet. bosch is. Feitelijk is geheel Zuid-Amerika het dichtstbeboschte werelddeel. Geheel woudloos zijn Mongolië, Irak, Toerkestan, de Sa hara en de binnenlanden van Australië.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2