Arrondissements-Rechtbank Phillips Oppenheim DE DWEILEN Radioprogramma W door Hoe de rijkste vrouw ter wereld reist. te Alkmaar. WONDERKARAVAAN VAN DE GEMALIN VAN EEN OOSTERSCH HEERSCHER. De Begum per auto, de boetegangers te voet Kosten beloopen twee millioen pond. De regeeringen van Perzië, Irak en Ara- bië hebben bericht ontvangen, dat een der grootste karavanen, die ooit de woestijn passeerden, op weg naar Mek ka is. De betrokken regeeringen zijn verzocht de noodige veiligheidsmaatre gelen te treffen, want Doelan Pasja Be gum Saheba, de gemalin van den Nizam van Haiderabad bevindt zich bij deze wonder-Mekka-bedevaart. De Nizam van Haiderabad had de oude kronie ken doen naslaan. Nog nooit waren de prinsen of vrouwen van den Nizam naar Mekka getogen. Wa ren zijzelf bijna niet heilig? Mekka was meer voor boetegangers, voor alledaagsche menschen. Doch Begum Saheba was volhardend en maakte het eene gedicht na het andere. Allen hadden be trekking op het graf van den profeet. En op zekeren dag zwichtte de Nizam voor de smeekbeden van zijn vrouw. Hij ontbood een Perzischen gids en liet dezen een begrooting der onkosten maken, die ala volgt luidde: 4 auto's 17 kameelen 5 olifanten 200 begeleiders 100 hofdames levensmiddelen water losgeld voor de woestijnroovers en tenslotte 10 pet. provisie voor hemzelf. In totaal t 2.000.000. De Nizam vertrok geen spier van zijn gelaat, ge lijk zulks den rijksten man ter wereld betaamt. Het eenige, dat voor hem de moeite van het bespreken waard was, was de wijze van betaling en hierover werden zij het spoedig eens. Toen het bekend werd, dat de Begum naar Mekka zou reizen, maakten de agenten van den woestijn- autobusdienst, die sinds eenige weken de pelgrims tegen een vergoeding van 100 per persoon inclu sief twee glazen water per dag naar Mekka vervoert, een uiterst voordeelige offerte. Voor 10.000 verbon den zij zich de Begum en haar geheele hofhouding naar de heilige plaatsen te brengen. Doch de Nizam wees deze aanbieding van de hand. Ten eerste, om dat een Begum zich slechts langzaam voortbewegen mag. Ten tweede, omdat een groot aantal der boete gangers verplicht was te voet te reizen. Ten derde, omdat ten tijde van den profeet ook geen autobus sen bestonden. Dientengevolge besloot de Nizam geen veranderingen in het oorspronkelijk plan te brengen. De étappen van de karavaan zullen slechts klein zijn. Men trekt van oase tot oase. Want tweehonderd personen, een aantal stoom uitblazende aut.oradia- toren, de kameelen en de olifanten slokken por dag een groote waterplas op. Voor de Begum zal men speciaal water meenemen ,dat uit de bronnen van de Nedjd, uit welke eens de profeet Mohammed dronk, afkomstig is. Dit water wordt in poreuze aarden kruiken meegevoerd, zoodat het altijd koel blijft. De Begum zit op het oogenblik dag. in dag uit voor haar weefstoel en arbeidt aan het kleed, dat zij te Mekka dragen zal. Een speciale lijfwacht zal haar vergezellen uitsluitend om de juweelen te be waken, die zij op dit kleed zal dragen en waarvan de waarde, zooals uit de verzekeringpolis blijkt 10.000 bedraagt De vijf kameelen worden meegenomen om ver schillende electrische apparaten te vervoeren. Elec- trische kacheltjes voor 's nachts, electrisch te ver warmen kussens tegen rheumatielc en buikpijn, ver lichtingsapparaten voor de tenten, electrische strijk ijzers om de plooien uit de burnoesen te strijken, Natuurlijk is dit alles pas te gebruiken als de kara vaan te Mekka zal zijn. Intusschen worden te Mekka reeds de voorberei dingen getroffen voor de ontvangst van de Begum. Arabische timmerlieden en electriciens zijn onder leiding van Europeesche ingenieurs reeds druk be zie: om het oude profetenpaleis voor de hooge gast in gereedheid te brengen. Electriciteit heeft men reeds te Mekka doch de geleidingen moeten overal gelegd worden. Zelfs in den tuin maakt men stopcontac ten, voor het geval de Begum eens een nacht onder de open hemel zou willen doorbrengen. Zoo wordt dan overal ijverig gewerkt en het geld komt op die manier onder de menschen. Bovendien effent het den weg tot het paradijs. Wat maken dan 2.000.000 meer of minder uit. MEERVOUDIGE STRAFKAMER, ZITTING VAN DINSDAG 26 NOVEMBER. Uitspraken vorige zitting: Arie P. en Pieter K., Harenkarspel, mishandeling door 2 vereenigde personen, gepleegd te Eenigen- burg, gem. St. Maarten, ieder 3 maanden gevangenis straf met betaling van f57 aan L. G. Mulder. Jb. K., zonder beroep, Alkmaar, voorh. landbouwer te Wognum, bedriegelijke bankbreuk, 6 mnd. gev. Engel Gr., visscher. Alkmaar, hooger beroep von nis kantongerecht, betreffende strooperij, vonnis bevestigd, doch opgelegd f 15 boete of 5 dagen. P. E. J. K., chauffeur, Texel, hooger beroep vonnis kantonger. Den Helder (f125 boete of 40 dagen), ver oordeeld tot f50 boete of 25 dagen. Joh. B. V., venter te Alkmaar, hooger beroep von nis Kantongerecht. Vonnis bevestigd. Beemster. EEN GEHAAIDE KONIJNENGAPPER. De 21-jarige, zich noemende koopman alias los- arbeider, Nicolaas Jan Piet te Beemster, thans „logé" op staatskosten, wiens neus is getooid met een groo te bril, had heden rekening en verantwoording af te leggen wegens het feit, dat hij in den nacht van 20 op 21 Dec. j.1. te Beemster had weggenomen 3 tamme konijnen van den barbier Piet Laan, 5 lang- ooren, eigendom van Jan Marees en nog 1 exemplaar toebehoorende aan Dirk Marees. Het succes van de zen nachtelijken strooptocht stimuleerde Nicolaas Jan Piet den volgenden nacht nog eens op de tam me-konijnenjacht uit te trekken en maakte alstoen een konijn buit, opgefokt door den heer J. Kennedy. Deze konijnen maakte hij ten gelde omdat hij de huishuur niet kon voldoen .Hij is wel niet getrouwd, doch hij had ruzie gehad met de óude lui en was toen afzonderlijk gaan wonen. De onontbeerlijke heer Wiggers had een reclas- seeringsrapnort gemaakt en adviseerde het jonge- mensch onder te brengen in een lankolonie. De geachte verdachte toonde zich welwillend be reid tot dezen stap over te gaan. Voorts beloofde hij in 't vervolg bij eventueele geschillen met zijn zenuwachtigen vader de min ste te zijn. Het requisitoir van de offcier was niet onwelwil lend en werd besloten met een eisch tot voorw. ver oordeeling voor den tijd van 6 maanden met 3 proef jaren en bijz. voorwaarden. Verdediger, mr. G. A. de Lange, sloot zich gaarne aan, aantoonende de deugden en gebreken van zijn prodeaan. Middenmeer. EEN HOOGST ROEKELOOZE WIELRIJDER. Op 13 September had te Middenmeer onder Me- demblik door de grove onvoorzichtigheid en roeke loosheid van een wielrijder. Willem K., 'n aanrijding plaats met den motorrijder J.v.d. Burg, op't moment dat laatstgemeld© dezen fietser wilde passee- ren en Willem K., zonder eenig' teeken te geven, plotseling den rijweg overstak om de tegenover gelegen Breedstraat in te rijden. Door deze onver- hoedsche en gevaarlijke manoeuvre kwam v. d. Burg te vallen en bekwam een kniepeesscheur, met gevolg dat hij 4 maanden in een ziekenhuis moest vertoeven en thans nog heel moeilijk met behulp van een stok kan loopen. Gemelde Willem Iv. moest heden voor dit ge vaarlijke stukje terecht staan, doch was niet ver schenen. Uit het getuigenverhoor kwam echter vast te staan, de schuld van den afwezigen ver dachte en werd tegen hem gevorderd, gelet op de ernstige gevolgen, 2 maanden hechtenis. Uit deze zaak bKjkt alweer ten duidelijkste,' hoe gewenscht het is voor wielrijders, dergelijke ver- keersteekens niet te verzuimen. Noordscharwoude. GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN. Door den Kantonrechter te Alkmaar was veroor deeld zekeren heer Cornelis G. te Schagen, die op 27 October zonder het vereischte vervoerbiljet 5 zak aardappelen vervoerde en te Noordscharwoude werd aangehouden. Het vonnis luidde f5 boete of 5dagen met verbeurd-verklaring van de 5 zak piepers. De veroordeelde had tegen deze uitspraak hooger beroep aangeteekend, doch was heden niet verschenen, zoodat deze piepers gauw geschild waren. Aangezien het vervoerbiljet was gesteld op 27 October en het vervoer plaats had op 29 October, achtte de Officier het vonnis juist gewezen en werd bevestiging gere- quireerd. Berkhout. ONOPGEVOEDE AUTOBUS. De 23-jarige buschauffeur Jacob B. uit Wervers- hoof was veroordeeld door'den Kantonrechter te Hoorn, omdat hij op 4 Nov. onder Berkhout, op den Hulkerweg, met den door hem bestuurden bus een handkar, gereden door den boerenknecht Jan Turk stra, met zooveel kracht had aangereden, dat de kar in de sloot terecht kwam. Volgens den bus chauffeur had op de handkar geen reflector gezeten en was dit de oorzaak van de aanrijding. In ieder geval was hij in hooger beroep, heden door de rechtbank behandeld, gekomen, en had niet minder dan 3 getuigen 4 décharge meegenomen. Uit het proces-verbaal van den rijksveldwachter was de aan wezigheid van de reflector geconstateerd. De ver klaringen der 3 getuigen 4 décharge hadden niet veel om het lijf en de getuige Edam schitterde door af wezigheid, wat hem geld kan kosten. Bevestiging van het vonnis, f10 boete of 5 dagen, werd gevorderd. STAATSVIJAND NO. 1 VOOR ZIJN RECHTERS. Op 2 Nov. J.1. verscheen voor den Alkmaarschen kantonrechter de Amsterdamsche advocaat Mr. R. H. Dijkstra, op grond van het wereldschokkende, strafbare feit, het gwaagd te hebben in kwaliteit van Schoorl's pensiongast, zijn gladiatorisch li chaam, alleen omhuld, voor zoover dit mogelijk was, door een zwembroekje, te gaan baden in het terri toriale zeewater en in dit primitieve costuum op het strand te vertoeven. Door den burgemeester van Schoorl was in hoogst dezelvers eigen persoon van deze overtreding der Schoorlsche politie-verordening proces-verbaal opgemaakt. De behandeling voor den kantonrechter van deze zaak was helaas meer amu sant dan tragisch. De ambtenaar hield 'n requisi toir, meer ambtelijk dan sympathetisch, requireerde f2 boete subs. 2 dagen, tot welke straf mr. Boer- rigter den roekeloozen zwemmer dan ook 'ri week later veroordeelde. Mr. Dijkstra, ex officio, beet krachtig van zich af, bracht in herinnering zijn ouden vader, 'n strenge rechter, die echter in een dergelijke wijze van zwem men geen aanstoot nam. liet zelfs Mussolini, aldus gecostumeerd, de revue passeeren. en was, wat wel te denken was, in hooger beroep tegen het veroor- deelend vonifis gekomen. Maar al wie er kwam, niet de opposant, zoodat een afdoende verhindering moest worden aangeno men. Een advocaat, die is veroordeeld en 'n princi- pieele beslissing in hoogste instantie verlangt, zal niet achter de schermen blijven bij de behandeling van het door hem zelf gevraagde appèl. Het staat dus wel vast, dat na het requisitoir van mijnheer de officier, die bevestiging eischte en na het in hooger beroep bij verstek gewezen vonnis, wel een verzet zal volgen. DE TRADITIONEELE GESLOTEN-DEUREN-ZAAK. De 47-jarige vischventer Jan N. te Alkmaar, thans gedetineerd, welk heerschap zich op strafbare wijze had geoccupeerd met minderjarige meisjes, stond in de middagzitting te dier zake met gesloten deuren terecht. De zaak was vermoedelijk nog niet voor afhandeling rijp en werd alzoo aangehouden. „Alleen mijn vader," zei Haven. „Hij is hierin geheel passief." Drayton knikte begrijpend. „Mijn taak is dus drievoudig. Ten eerste wilt u weten wat er van de iuweelen geworden is. ten tweede waar de jonge dame is die ze weggenomen heeft en ten derde wcnscht u nu u de adressen kwijt bent, dat ik zie te ontdekken waar Elisa- veta Ostrekoff zich bevindt, zoodat u haar alles kun' uitleggen. Bovendien verlangde u dat ik in het ge heim vertrouwelijke informaties inwon bij de meest bekende juweliers en handelaars in iuweelen voor het geval een deel van de gestolen iuweelen aan hen mochten zijn aangeboden." „Juist," gaf Haven wat vermoeid toe. Drayton haalde een paar vellen dicht beschreven papier onder een mooie presse-papier uit. „U moet me niet kwalijk nemen als sommige van mijn vragen herhalingen schijnen te zijn en als ik heel veel dingen vraag. De heele kwestie van het verdwijnen der iuweelen is zoo helder als glas en toch zijn er zooveel punten in die ingewikkeld zijn. We verlangen niet om een heel mierennest van Sovjetagenten om ons heen te krijgen, iets waf stellig gebeurd zou zijn als u hadt geadverteerd." „Ik stel het volste vertrouwen in u, mr. Dravton," zei Haven. „Vraag maar wat u wilt. ik ben alleen 's middags nog een beetje moe, dat is alles wat er bij mij nog aan scheelt." „Uw reisgenoote," zei Dravton, met een blik in zijn aanteekeningen, „was een jonge Vrouw. Anna Kas- tellane geheeten. U is nogal vaag geweest in uw mededeelingen hoe u kennis met haar gemaakt heeft." „Het was mijn bedoeling om u dat te vertellen," legde Haven uit. „Om eerlijk de waarheid te zeggen lijkt de heele geschiedenis zoo melodramatisch, dat ik dit voorval liever had verzwegen. Ik vond haar den avond van ons vertrek uit Petrograd, nadat ik het Ostrekoff-paleis verlaten had, waar ik afscheid had genomen van den prins en prinses en op het punt stond naar het gezantschap terug te keeren. Ik hoorde een vrouw gillen in een huis waar ik langs kwam. Ze hadden de voordeur er uit gerukt en maakten daarbinnen een heidonsch kabaal. Het was misschien dwaas van me. want ik had al genoeg op me genomen, maar ik denk toch. dat negen van de tien mannen hetzelfde zouden hebben gedaan "•Is ik deed. Ik ging hef huis binnen en vond haai vast gebonden en half krank/innig van angst in een van de beneden kamers. Ik slaagde er in haar na een gevecht mee tp nemen naar de Embassade. Bijna iedereen was daar al weg en ik haalde mr. Hayes, den kanselier, over. om haar mee te laten j gaan als een van onze typisten." «Wat voor soort van huis was het waarin u haar VRIJDAG 1 MAART 1935. HILVERSUM (1875 M.) 8.00 VARA, 12.00 AVRO., 4.00 VARA., 8.00 V.P.R.O., 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl.; 10.00 Morgenwijding; V.P.R.O.; 10.15 Orgelspel C. Steijn; 10.45 Declamatie J. van Oogen; 11.00 Jacques van Kinsbergen en zijn kwintet; 11.30 Vervolg declamatie; 11.45 Vervolg kwintetconcert; 12.00 Gramofoonplatcn; 12.30 „De Minstreels" en gram.pl.; 2.30 Voordracht R. Funk, 3.00 Zang door Miep Ochse. A d. vleugel: E. Veen. Hierna gram.pl.; 4.00 Pauze; 4.05 Kniples; 4.50 Gram. pl.; 5.00 Kinderuurtje; 5.30 Orgelspel J. Jong; 6.00 De Notenkrakers olv. D. Wins; 6.45 E. Walis en zijn orkest; 7.30 C. v. d. Lende: Wetten van dezen tijd; 7.50 Gram.pl.; 7.57 Herh. S.O.S.-berichten; 8.00 Ds. J. W. v. Nieuwenhuyzen: Godsdienstige vormen en gebruiken in het gezin; 830 Pianorecital A. Koole; 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: Vader- en Moederreligie; ^.30 Vervolg concert; .10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau; en Vaz Dias; 10.15 Causerie Ds. E. D. Spelberg; 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.); 11.3012.00 Gram.pl. HUIZEN (301 M.) Algemeen Programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.159.30 Gram.pl..: 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.pl.; 11.1512.00 Piano recital W. Fens; 12.15 Gram.pl.; 12.30 Ensemble v. cL Horst; 2.00 Gram.pl.; 2.30 Chr. lectuur: 3.00—3.45 Orgelspel S. P. Visser; 4.00 Het Hendriks-Trio; 4.15 Gram.pl.; 6.30 Causerie A. J. Herwig; 7.00 Ned. Chr, Persbureau; 7.15 Gram.pl.; 7.30 Literaire causerie; 8.00 Vaz Dias; 8.05 „Belsazar", oratorium van Hün- del. M.m.v. solisten, de Kon. Chr. Oratorium-vereen, „Excelsior" en het Ned. Kamer-orkest. Leiding: D. Smink; 9.10—9.40 Gram.pl. en Vaz Dias; 10.40—11.30 Gram.pl. DROITWICH (1500 M.). 10.35—10.50 Morgenwijding; 11.20 Orgelspel R. New: 11.50 Voor de scholen; 12.10 Het Trocadero Cinema Orkest o.l.v. A. van Dam: 12.50 Dansorkest olv. EL Hall; 1.35 Concert door Joh. Hock's Kamerorkest m.m.v. L. Wood (viola); 2.20 Voor de scholen; 3.35 Schotsch Studio Orkest; 4.35 E. Colombo en zijn orkest; 5.35 Dansorkest, olv. H. Hall; 6.20 Berichten: 6.50 Muzik. causerie; 7.10 Tuinbonwpraatje: 7.30 Handel-concert; 7.50 Radio Militair Orkest o.l.v. B. W. O'Donnel; 8.20 St. David's Dav-programma; 9.05 Geraldo's orkest: 9.50 Berichten; 10.20 Causerie met gr.pl.); 10.40 B.B.C.-Orkest o.l.v. L. Heward; 11.35 12.20 Harry Roy en zijn orkest. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Gram.pl.; 12.50 Goldy-orkest: 8.20 „La veine", spel van Capus; 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG (1261 M.) 11.20—1.20 Concert uit. rest. „Wivex"; 2.20 Concert uit Rest. „Ritz"; 4.204.50 Zang en piano: 7.30 Kerk- concert. (orgel en koor o.l.v. Wöldïke); 8.20 Hoor spel; 9.50 Pianoduetten; 10.1511.50 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) „Tag der Saar-Helmkehr", rijkszendingen. ROME (421 M.) 8.05 Gevarieerd concert; 9.20 Gevar. programma. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Omroeporkest; 1.50 2.20 Gram.pl.; 5.20 John Rutten's orkest; 6.20 Gram. pl.; 6.35 Kamermuziek; 735 Pianorecital; 8.20 Synv phonieconcert; 8.50 Hoorspel; 9.50 Omroeporkest; 10.3011.20 Dansmuziek; 484 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.40 Harmonicamuziek; 12.50 Salonorkest o.l.v. Wal pot; 1.50 Zang; 2.0—2.20 Gram.pl.; 5.50 Harmonica muziek; 6.35 Gram.pl.; 6.50 Pianorecital; 7.35 Zang; 820 Omroeporkest mm.v. zangsolisteh; 9.35 Sympho- nieconcert; 10.30—11.20 Gramofoonmuziek I DEUTSCHLANDSEND1 !R (1571 M.) „Tag der Saar-Heimkehr", rijkszendingen. EEN KRAS OUDJE. Uit Birmingham in den staat Alabama wordt ge meld, dat een 111 jaar oude negervrouw Lulu Wright MooreFloyd Walker voor de eerste maal in haar leven een dokter heeft geconculteerd. Zij verklaarde dat hoewel zij tweemaal een drieling en elf maal een tweeling had gehad, zij nooit iets met een dokter had te maken. Zij overleefde al haar 28 kinderen en haar drie echtgenooten. Zij voelde zich den laatsten tijd niet best in het hoofd en had tenslotte op aandringen van haar vrienden besloten een dokter te raadplegen. gevonden hebt en hoe verklaarde zij haar avon tuur?" vroeg Drayton. Ze verklaarde het heelemaal niet," zei Haven kort af. „Ze vermeed zelfs alle vragen over haarzelf. Het huis was een berucht huis." „Vertelde ze u dat zelf?" „Neen, ik ontdekte het later. Toen ik het haar zei. ontkende ze het niet.' „Ze scheeen in Warschau vrienden te hebben, niet?" vroeg Drayton. „Ze kende daar enkele mannen," gaf Haven toe. „Esterhaczy, van wien we het vliegtuig kregen, was er een van en verder Grotziwill, de Poolsche gene raal, die commandant was van het garnizoen." „En kolonel Patinsky. die u achter liet in het jachthuis van den prins? Hij schijnt de eerste te zijn geweest, die achter de juweelen aan was. Ken de ze hem?" „Klaarblijkelijk niet. Ik heb hen nooit samen in Warschau gezien en op het vliegtuig deden ze als vreemden tegen elkaar." Felix Drayton keek weer in zijn aanteekeningen. „Gelooft u dat ze hekend was met het. complot tusschen Esterhaczy en Patisnky om u naar Odessa te brengen in plaats van naar Engeland of Frank rijk?" „Neen," antwoordde Haven beslist. „Het is geheel aan haar te danken, dat we er in slaagden te ont komen. Ze kreeg van den gouverneur van Odessa nermissie om te vertrekken." „Is hij een Sovjet-beambte?" vroeg Drayton. „Ik vrees van wel. Hij was juist een paar dagen voor we aan kwamen benoemd." „Als ik uw verhaal aan elkaar voeg, voor zoover het het jonge meisje betreft, is het vermoeden zeer sterk, dat ze een spionne was." „Ik vrees het," gaf Haven onwillig toe. „In bondgenootschap met de Rooden." Haven knikte zwijgend. Dravtons conclusies waren afschuwelijk, doch onvermijdelijk. „Ik geloof dat we mogen aannemen," ging Drayton voort, „dat die onderneming van Esterhaczy en Pa- Mnskv geheel een privé karakter droeg. Patinsky was een van de weinige menschen ter wereld die van de iuweelen op do hoogte was en Esterhaczy was zijn bondgenoot. U heeft u heel handig van hen ontdaan. Toen bleef u alleen met miss Anna Kastellane. De aanslag op uw levens door den piloot en den steward van het vliegtuig was, vermoed ik, weer louter om den buit te doen. een aanval waar aan iemand die voor drie millioen pond aan iuwee len bij zich draagt, bloot staat. We komen nu aan de jongedame. Met welke bedoeling wilde zij naar Engeland gaan? Heeft ze u dat verteld?" Wordt vervolgd. Osflf 35. „Oorlog?" vroeg hij, duidend op het hinken van den ander. „Zoo gelukkig was ik niet", was het spijtige ant woord. „Ik ben vrijwel kapot gemaakt in dien tocht van Rusland ,waar ik u van verteld heb. Ze hebben me verleden week afgekeurd anders zou ik over een paar dagen al naar een trainingskamp zijn gegaan. Ze hebben gezegd, dat ik over zes maanden maar eens terug moet komen. Misschien hebben ze gelijk, ik ben er leelijk aan toe geweest. Ik wil die heele zes maanden besteden om die zaak uit te visschen, waar ik u over geschreven heb. Ik zal geen seconde rust meer hebben voor we er achter zijn." Mr. Felix Drayton zag er op middelbaren leeftijd nog bijzonder jeugdig uit, op zijn haar na. Hij was geheel kaal op twee zorgvuldig geborstelde gitzwar te bosjes bij zijn ooren na. Zijn gelaatskleur was uit stekend, hoewel hij eenigszins bleek zag. Hij had donkere, niet al te groote oogen, die echter bijzondei* helder waren .Zijn mond ging aan de hoeken iets omhoog wat aanduidde dat hij gaven als verteller bezat. Zijn tweede nak was juist genoeg afgedragen om het aantrekkelijk te maken. Zijn stem was aan genaam en zijn manieren sympathiek. „Ik vond het prettig dat u de zaak zoo goed had uitgelegd, mr. Haven", zei hij. „Ik prefereer altijd de feiten op papier te hebben hoewel er heel wat hiaten zijn, waar ik u over wil spreken. Doch dit schijnen me de voornaamste feiten te zijn: Prinses en prins Ostrekoff, die bijzonder vriendelijk voor u zijn geweest in Petersburg, hebben u letterlijk alles wat van het familiefortuin over was, toevertrouwd een hoeveelheid juweelen, die u naar Engeland moest brengen ten behoeve van bun dochter Eli- saveta. Elisaveta was reeds in Engeland, vermoed ik." „De laatste maal dat de prinses van haar hoorde," zei Haven, „was ze in Florenee, waar ze een atelier had en schilderlessen nam. Ik had het adres van haar bankiers en haar advocaat in Londen en een adres in Parijs, doch die zaten in een verzegelden brief in de tasch." „Goed," ging Drayton voort. „Dat is alles heel een voudig. Na een reeks verwonderlijke avonturen slaagde u er in de juweelen tot Norfolk te brengen. Terwijl u bewusteloos in een ziekenhuis lag verdwe nen de juweelen. Er schijnt hier geen geheim te be staan, ze werden weggenomen door de jonge dame die u op de reis had vergezeld." Haven scheen opeens strakker te zijn geworden, i' was iets in zijn holle wangen en vermoeide ooger dat aan zijn pas doorstane ziekte herinnerde. „Als ik het zeggen mag zonder persoonlijk te wor- ren," ging Felix Dravton voort, „heeft u na uw her stel zeer verstandig gehandeld. U is niet naar Scotr 'and Yard gerend en u heeft de couranten niet vol gezet met idiote advertenties, die u niets dan last zouden hebben bezorgd. U schreef de heele geschie denis in détails op cn zond die aan mij. Nu moet ik van één ding zeker zijn, mr. Haven, heeft u in >'eze zaak verder niets gedaan, heeft u niemand an- ters in uw vertrouwen genomen, sedert u aan mij geschreven heeft en de zaak in mijn handen heeft gelegd?"

Schager Courant | 1935 | | pagina 7