Modespiegel. JAPONNEN VAN TWEEËRLEI STOF. I Te nauwe, te korte of ouderwetsch gewor den japonnen zijn daar door nog niet altijd onbruikbaar geworden. De tegenwoordige mo de biedt ons een goede gelegenheid, om er weer iets nieuws van te maken, omdat zij niet dwingend voor schrijft, slechts één soort materiaal voor een japon te gebruiken. Op de afbeelding ziet men allereerst een avondjapon van zwar te, glanzende stof, die plotseling lang genoeg werd, doordat men de rok liet zakken en aan een bovenstuk van dof zwarte, met gouddra den doorweven stof zette. Een te kort geworden namiddagjaponnetje van lichte stof werd veranderd in een lange caaaque, waaronder n eenvoudige rok van zwarte zijde wordt gedragen, terwijl de de van den rok tevens dient om op casaque een nieuwe garneering aan brengen. Bij het rechtsche modelletje was het zetten van een paar wijde, bovenaan in- gerimpelde raglanmouwen en het aanbren gen van een moderne ceintuur voldoende om een geheel nieuwe japon te verkrijgen, die tevens aantrekkelijk en modern is. DE ONDERKLEEDING. Wanneer wij over mode spreken, omvat dit niet alleen het begrip bovenkleeding, doch niet minder de onderkleeding. Nog veel te weinig dames, die er gaarne goed gekleed uitzien beseffen, dat het goed pas send zitten van een japon voor een groot gedeelte afhankelijk is van de onderklee ding en dat hierdoor de goede lijn aan het figuur gegeven kan worden. Wij weten allen hoe eenige tientallen ja ren terug de dunne taille (wespentaille) mode was en de sterk geprononceerde vor men, die te „danken" waren aan het cor set, dat destijds gedragen werd. De taille werd sterk ingesnoerd, drukte de borst naar boven en deed vooral ook de heupen uitkomen, immers, hetgeen om het mid del wordt „weggewerkt," moet een andere plaats veroveren. Nooit hadden de japon nen, die destijds mode waren, correct kun nen zitten, wanneer niet het corset het li chaam in verlangde vorm had geperst. Tegenwoordig bereiken wij de lijn, die de mode aangeeft op een meer gemakkelij ke manier en wel om de eenvoudige reden dat er niet zoo héél veel lijn is, maar het parool geldt: „Slanke lijn". De moderne japonnen werken er toe mede de slanke lijn te bevorderen en zelfs dames, die min of meer gezet zijn, kunnen hiermede bij de keuze der modellen rekening hou den. Ten koste van de gezondheid hebben da mes, die van nature niet toebedeeld waren met een slanke lijn, deze door dieet en hongerkuren trachten te verkrijgen. Weinigen hebben echter, gelukkig, de energie deze ingrijpende kuren te blijven doorzetten, alhoewel het voor vele dames Seraden is meerdere soberheid in dieet te etrachten, teneinde onnoodige vetvor- ming te voorkomen. Trouwens dames, die de eerste jeugd voorbij zijn, worden alle vermageringsku ren ontraden, tenzij zij om gezondheidsre denen noodig zijn en op medisch advies worden voorgeschreven. Een vrouw op iets rijperen leeftijd ziet er veel beter uit, als zij een weinig gevuld is, dan wanneer hals en gelaat plooien en rimpels vertoo- nen. Het corset van voorheen, heeft afgedaan en andere, meer gemakkelijke vormen zijn in de plaats getreden, waarbij de taille slechts even wordt aangegeven. Zeer slan ke figuren hebben een heupcorsetje noo dig en nog wel hoofdzakelijk om de kou sen op te houden met de jarretelles. Elastieke heupcorsetten moeten evenmin door gezette dames gedragen worden, daar zij weliswaar de heupen slank maken, doch het vleesch verplaatsen naar de tail le, waardoor deze dan zeer verbreed en het figuur verkort wordt. De moderne ja pon, die de rechte lijn vraagt, welke o.a. door de prinsesse-japon zoo mooi wordt weergegeven, is onbarmhartig en stelt alle overdadige vetlaagjes in het ware licht. Dames, die althans niet te gezet zijn, dragen bij meer gekleede japonnen veelal een corset, dat een practische verbinding is van heup- en bustehouder; de lichaams vormen worden bijeengehouden en krijgen de lijn, die bij de thans heerschende mode gewenscht is, terwijl bij het dragen hier van tevens een goede houding en elasti- schen loop worden verkregen. Van niet minder groot belang is het dra gen van een goed passende onderjurk, die niet maar zonder meer in de gewenschte maat gekozen kan worden, doch hetzij met schouderbanden of hoog geknipt, naar het figuur gemaakt, liefst van soepele zij de of kunstzijde. Nimmer kan een japon aan alle eischen voldoen, als niet met beide voorname fac toren, het corset en de onderjurk rekening gehouden is. Deze oogenschijnlijke bij komstigheden kunnen niet ongestraft voor bij worden gezien, wil de vrouw van thans voldoen aan de eischen, die de moderne kleeding en de slank makende lijn stellen. Een voorlooper van de schoonmaak. WEGDOEN, WAT ONBRUIKBAAR IS. Anderen zijn er nog blij mee. „Kasten, laden en koffers zitten reeds propvol en nog steeds hebben wij behoefte aan bergruimte!" Als dat bij u ook het ge val is, zou het toch raadzaam zijn nu op een rustigen dag en die doet zich in den winter toch wel eens voor de inhoud van zulke laden en andere bergplaatsen eens door te zien om te kijken, wat men in den loop der tijden heeft opeengestapeld. Alles, wat zich daarin bevindt, is natuur lijk eenmaal met de beste bedoelingen be waard. Het waren dingen, waarvan u nog niet zoo dadelijk afstand kan doen en dat is zeer begrijpelijk. Zijn er echter jaren na dien verstreken, dan gelden er ook andere overwegingen. Over het algemeen stelt het leven zooveel eischen aan ons, dat wij er niet toe komen om in oude souvenirs te rommelen en ons in herinneringen te ver diepen. Misschien hebben wij gedacht: „Als wij oud zijn, hebben wij weer tijd, om ons met dat alles bezig te houden." En daar is ook wel kans op, al zullen wij er op moeten rekenen, dat wij zelf op hoogen leeftijd minder tijd zullen hebben dan bijv. onze grootmoeders. Het voornaamste is ech ter, dat de dingen, welke wij dan weer te voorschijn halen, ons in de meeste gevallen niets meer te zeggen hebben. Het leven en de warmte, die er eenmaal van uitgingen, zijn stil vervlogen in de jaren, toen wij er geen tijd voor hadden. Het zijn symbolen, die ons misschien wat weemoedig stem men, doch ons eigenlijk vreemd zijn gewor den. En daarvoor moeten wij ze een leven lang met ons rondsleepen, daarvoor maken wij onze verhuizingen omslachtiger en la ten plaats innemen, die wij beter konden gebruiken. Ook brieven worden vaak veel te lang bewaard. En het mooiste is, dat wij door dat bezwaren den briefschrijver vaak te kort doen. De brief wordt één enkele maal doorgelezen en dan bewaard, ongetwijfeld met het plan om „één dezer dagen", als er eens tijd is, hem grondig over te lezejn en tot zijn eigendom te maken. En daar komt men dan niet toe... Het is veel beter, den brief eenige malen te lezen en er zich werkelijk in te verdiepen. Daarna kan hij, wanneer hij geen bijzondere gevoels- of andere waarden vertegenwoordigt, vernie tigd worden, terwijl wij ons dezen brief toch veel beter zullen herinneren dan die andere, die bewaard werd. Bij liefdesbrie ven zal men alleen een uitzondering ma ken; deze worden meestal zoolang bewaard, als men voor den betrokken persoon nog iets voelt. Brieven van menschen, die uit ons leven, en ook uit ons gevoelsleven verdwenen zijn, behoeven om geen enkele reden bewaard te worden. In elk geval is het goed, om eens per jaar alle oude brieven door te zien en te verbranden, wat zijn beteekenis verloren heeft. Volkomen nutteloos is het bewaren van oude schoolboeken. Wanneer onze kinde ren op den leeftijd zijn gekomen, dat zij deze boeken kunnen gebruiken, zijn ze ver ouderd. Het is dan ook veel beter, om de boeken dadelijk weg te geven,,terwijl zij nog iemand van nut kunnen zijn. Hetzelf de kan gezegd worden van oude meubels, die in onze woning overbodig zijn gewor den. Hebben wij eenmaal besloten, om het niet langer te gebruiken, dan moeten wij ook consequent zijn en het niet op zolder laten vervallen. Er zijn genoeg liefdadige instellingen, waar men met oude meubels blij is en ook in de gelegenheid is, deze zoo noodig te laten repareeren. Ze zijn dan in een eenvoudiger omgeving nog langen tijd bruikbaar. Van speelgoed kan hetzelfde gezegd wor den. Het is onjuist, om ons oude speelgoed te bewaren of onze kinderen daartoe aan te moedigen met de bedoeling, dat een la tere generatie er nog eens plezier aan be leeft. Maar al dat speelgoed en vooral ook poppen worden er in den loop der jaren niet mooier op. Bovendien valt tegen dien tijd weer geheel ander speelgoed in den smaak. Als een kind aan een of ander stuk speel goed is ontgroeid en er zijn geen jongere broertjes of zusjes meer, die er iets aan hebben, moeten wij het niet langer in huis houden, doch door een liefdadige instelling laten uitdeelen aan andere kinderen, voor wie het nog veel kan beteekenen. Voor dit alles is het nu de beste tijd; wij hebben dan een hoop minder ongebruikt goed in huis, tegen dat de schoonmaak nadert of mis schien wel een verhuizing. SCHOONHEIDSVERZORGING, DIE NIETS KOST. Iedere vrouw zal gaarne bekennen, dat diep in haar hart dè wensch sluimert er zoo goed mogelijk uit te zien. Velen trach ten dit te verwezenlijken door de aanschaf fing van allerlei min of meer kostbare schoonheidsmiddelen. Ware schoonheid is een kostbaar bezit en is niet met geld te koopei}. Poeder, schmink en lippenstift brengen geen schoonheid, doch een op der gelijke wijze in het oogvallend opgemaakt gelaat zal met een schouderophalen voor bij gezien worden. Al deze dingen, vooral als zij te veelvuldig worden gebruikt, be derven de gelaatstint, evenzeer als het hoofdhaar aan kwaliteit verliest, wanneer het herhaaldelijk en dikwijls onoordeel kundig geverfd wordt. Men kan echter op eenvoudige manier een goed uiterlijk verkrijgen, en wel door een gezonde levenswijze. Om beginnen mag een vrouw niet overmatig dik zijn, want hierdoor zal zij er veel minder elegant uitzien. Om ook op middelbaren leeftijd te voorkomen, dat men te gezet wordt moet men reeds vroeg beginnen met zeer matig te eten. 's Mor gens aan het ontbijt 1 a twee dunne boter hammen met nagenoeg geen boter en een kop thee zonder suiker. Geen koffie of chocolade om elf uur, een appel is toegestaan. De koffietafel bestaat uit: bruin brood, roggebrood, 1 ei of mage re kaas, rookvleesch of tong, weinig boter, fruit. Om vier uur 1 kop thee zonder sui ker of een appel. Hoofdmaaltijd bestaat uit: mager vleesch, 1 2 aardappelen, groene groenten en sla; vruchten. Aan de maaltijden mag niet gedronken worden, hoogstens een glas water nè. af loop, terwijl alle snoeperijen, toespijzen en suiker verboden heerlijkheden zijn. Om een goede slaap te bevorderen, moet het avondeten niet later dan om 7 uur ge bruikt worden, terwijl een afsponzing met WAT DE MODE VOOR NIEUWS BRENGT. Vesten voor allerlei gelegenheden.. Het vest speelt in de tegenwoordige mode 'n belangrijke rol. Soms is 't van dezelfde stof gemaakt als de rok; men kan er dan de meest verschillende blouses onder dragen om de gewenschte va riatie aan te brengen. Misschien heeft men nog meer aan een vest van zware, met metaal- of cellophaandraden doorweven stof, dat ook een zeer eenvou dig japonnetje iets aparts en feestelijks geeft.'Op sportieve klee ding staat een vest van wildleer of leerstof zeer elegant, practisch en flatteus. In elk geval behoeven we over ge brek aan afwisseling niet te klagen. PRACTISCHE HUISKLEEDING. De huisvrouw, die de morgenuren zelf druk bezig is, zal gaarne pas sende kleeding dragen, in den vorm van een aardig schort, overall of waschbare japon, waar door de stoffen japon gespaard wordt. Het middelste model geeft een zeer aparte overall weer met schui ne knoopsluiting; een ceintuur gaat van het midden uit naar den rug en sluit met knoop en knoopsgat. De japon rechts is al leraardigst voor jonge vrouwtjes, flatteus en coquet en is van cre tonne, linnen of .een ander goed waschbaar weefsel gemaakt met effen kraag, terwijl het donkere schort in be drukt satinet en afge zet met effen randen het niet minder goed doet Zelfs bij huiselij- ken arbeid moet iedere vrouw trachten er zoo goed mogelijk uit te zien en dat kan, niet waar? lauw of koud water voor het naar bed gaan uitstekend werken, evenalB een avondwandeling. Het haar wordt goed geborsteld, waar bij tevens de hoofdhuid gemasseerd moet worden, zóó, dat deze een aangenaam warm gevoel geeft, waardoor de bloedcir culatie bevorderd wordt. Niet alleen moeten de nagels der han den goed onderhouden worden, doch ook die van de teenen. Trouwens de geheele voet vereischt een bijzonder goede verzor ging, waarbij het verwijderen van eelt en eksteroogen een groote rolt speelt. Het is ten eene male onmogelijk, dat een vrouw met over gevoelige en pijnlijke voeten een veerkrachtigen gang heeft en waar zulks niet het geval is, zal hare geheele verschij- EEN VLOT JURKJE. K. 26338. Want vlot is t hierbij afgebeelde model zeker. En behalve dat, jeugdig en practisch voor kantoor- of huisdracht. Ook is het nèt gekleed genoeg om er zoo 's middags even mee uit te wippen. Het is een eenvoudig recht model, de ruimte van de rok wordt verkregen door twee plooien, of splitjes op zij; als stof zouden wij willen aanbevelen gespikkelde wollen stof (dun tweed b.v.), Kasha e.d., vooral niet te zwaar, verder een ceintuur van wildleer of suède en een kraag en vestje van wit piqué. De bijzonderheid, waaraan dan ook dit jurkje z'n charme ontleent is de kraag met 't toegeknoopte vestje; de kraag is genre Christina van Zweden, maar toch ook weer een variant hierop door de twee gees tige omgeslagen puntjes. Men kan deze als twee driehoekjes op een recht boordje zetten, desnoods met een paar drukkers, zoodat er ook eens een ander kraagje op gedragen kan worden. Ook leent de vrij nauwe mouw zich be halve voor garneering met de driehoekjes van de afb. ook voor heele manchetjes. ning veel aan schoonheid moeten inboe ten. Acht uur slaap zijn voldoende om li chaam en geest weer in evenwicht te brengen, terwijl de slaapkamer noch te warm, noch te koud mag zijn. 's Morgens niet wakker in bed blijven liggen, doch na het ontwaken opstaan, en wel zóó vroeg, dat men zonder overhaasten een minuut of tien aan lichaamsoefeningen kan besteden. Het beste is bepaalde bewe gingen te doen en daarna massage, waar voor verschillende werkjes te verkrijgen met nadere toelichting o.a. over het be kende Müller systeem. Alle spierengroe- pen worden hierbij in werking gesteld, hetgeen men na de eerste dagen, „aan den lijve" gevoelt. Bij de verzorging van het uiterlijke schoon, dient ook rekening gehouden te worden met de kleeding, die in overeen stemming met het figuur moet zijn. Niet alleen weefsel en kleur, alsmede model moeten in harmonie met de persoon zij'n, doch ook de snit moet onberispelijk zijn. Men moet nimmer opvallend gekleed gaan, doch steeds denken, dat het goed verzorg de uiterlijk een nog betere kern moet in houden. Alle verlangen naar schoonheid, alle moeite, die men geeft aan de juiste ver zorging van het lichaam zullen falen, in dien met deze uiterlijke harmonie niet te vens gepaard gaat een meerdere volma king van het innerlijk, leven, een opvoeren tot hooger bewustzijn en de drang naar het goede en mooie, die van binnen uit moeten komen, waardoor de vrouw in staat zal zijn het goede, dat in haar is, op an dere menschen, over te brengen. De weer spiegeling van een mooie ziel zal niet na laten haar stempel op het geheele wezen eener vrouw te drukken. Zal uit haar ge laat, haar oogen, haar geheele wezen stra len. Het innerlijk wezen en het uiterlijk aan zien der vrouw zullen beiden moeten sa mengaan om te komen tot een harmonisch geheel, waarbij men kan spreken over ware schoonheid der vrouw, want hooger, dan uiterlijke schoonheid staat geestelijke rijkdom. SMAKELIJKE GERECHTEN. Gebakken ham. Men neemt eenige plakken rauwe ham, niet te dun, en verdeelt deze in vieren, zet ze eenige uren weg met peper en zout bestrooid, maakt een beslag van 125 gr. zelfrijzend bakmeel, 1 ei, tikje zout, 1 eetlepel slaolie, 1 dL. melk of bier. Hier in dompelt men het vleesch en bakt het in heet frituurvet gaar en croquant. Men geeft dit met sla en gebakken aardappelen. Pikant kalfsvleesch met rijst. ^Het kalfs- vleesch wordt in vette stukjes gesneden en op gezet met kokend water en zout; daar na wordt de bouillon afgegoten. Met boter en, bloem, bouillon, citroensap en gehakte peterselie wordt een sausje gemaakt, dat afgëmaakt wordt met een geklopt ei; het vleesch wordt in de saus verwarmd. In wa ter gekookte rijst wordt op een bord of schaal gestapeld met de ragout en saus in het midden. Vleesch met appelen. Men snijdt resten van varkensvleesch in stukjes, maakt een saus van bouillon, boter, bloem en een ge hakt uitje, laat dit met het vleesch zachtjes stoven en voegt er tevens een gesnipperde appel, een eetlepel gewasschen krenten, ci troensap, peper en zout bij. Presenteeren met aardappelpuree en wit te boonen of worteltjes. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraai en pasvorm beschikbaar, die te gen den koetenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Oravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden net bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad, Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven?

Schager Courant | 1935 | | pagina 8